VISSEN VAN EEN PAAR HONDERD KILO MET HENGEL EN SNOER GEVANGEN JAARLIJKSE INTERNATIONALE SENSATIE IN HENGELA ARS WERELD ZATERDAG 25 FEBRUARI WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 4 TONIJNEN CONTRA MILJONAIRS President Roosevelt, Gene Tunney en vele andere be roemde mannen en vrouwen kwamen of komen telken jare naar Nova Scotia om daar voor de kust van Wedgeport te ge nieten van de grootste sensatie, die de hengelsport kan bieden. Uw armen zijn niet lang genoeg om uw vrienden en kennissen aan te duiden, hoè groot de door U gevangen vis wel was. wanneer U erin zou slagen dit visje aan de haak te slaan. Maar dit gebeurt natuurlijk weer in Amerika! K Waar zelfs snoekvissers stil worden DOOR DOUGLAS HOW Gewoonlijk heerst er grote orde in de keurige herberg, die de naam draagt „The Fishermen's Rest.". Toen ik er binnenstapte was mevrouw Pothier's kamer, de kamer van de herbergierster dus, echter een chaos gelijk. Mevrouw Pothier keek mij hoofdschuddend aan. Op de tafel hadden enige mannen, afkomstig uit vier verschillende landen hun vistuig uitgespreid. Zij waren druk bezig met het in orde te maken voor de grote vangst. Ze leken wel kwajongens, die vliegers in elkaar zetten, zo ernstig en vol spanning waren zij aan de gang. Snoeren en staaldraden lagen over de stoelen en op de grond. Grote vishaken hingen tegen een der deuren. Enige snoeren waren vast geknoopt aan de gordijnroeden van mevrouw Pothier. Een verweerde hengelaar was bezig de snoeren met behulp van verfpot en kwast zachte tinten te geven, opdat de vissen ze niet zouden kunnen zien. J .Ja", zei hij quasl-verontschuldlgend. „we moeten nu eenmaal proberen om tonijnen thuis te brengen". „Als er ook maar één druppeltje verl op mijn sofa valt", waarschuwde me vrouw Pothier. ..zult U nog heel anders thuis brengen dan alleen i totijn. Dat verzeker lk U!" Haar verontwaardiging was evenwe geveinsd. Mevrouw Pothier was n: lijk, evenals alle andere Inwoners van het vissersdorpje Wedgeport (gelegen in de Canadese provincie Nova Scotia), in haar hart erg tevreden, dat ze ook ditmaal weer deel had aan de jaar- hjkse mengeling van Jachten op reu- zenvis en gemoedelijke pret, die be hoort tot de Jaarlijkse International Tuna Oup Match. Deze strijd om de Tonijn-Beker is een gebeurtenis in de hengelaarswereld, die van de zelfde orde is als wedstrijden om de Davis Oup in de tenniswereld. En telkenjare. als de deelnemers aan de wedstrijd ver trokken zijn. is mevrouw Pothier. als Miereen in Wedgeport. bedroefd, al wordt die droefheid ook ten dele ge neutraliseerd door de wetenschap, dat tien twaalf maanden later de henge laars en met hen vrolijkheid, bedrij vigheid en geld weer zullen terug keren naar Wedgeport. Voorspelling kwam uit TOEN er voor het eerst sprake was van tonijnenhengelsport bU wed geport. lachten de Wedgeporte- naren zij dragen veelal Franse na men als Pothier. Boudreau, Le Blanc, en andere ongelovig. Dat was. toen in de Jaren dertig van onze eeuw een tweetal Amerikanen voorspelde, welk een gTOte tonijn-toekomst Wedgeport tegemoet ging. De bevolking lachte, omdat zij eenvoudig niet kón geloven, dat er mannen te vinden zouden zijn. die bereid wraren om duizenden kilo meters te reizen en duizenden dollars uit te geven om zich, gewapend met hengels, snoeren en haken, te storten in een afmattend gevecht met reusach tige vissen, die met een harpoen ge makkelijker en ten koste van heel wat minder inspanning gevangen kunnen worden. Nóg minder wilde zij geloven, dat uitgerekend Wedgeport het toneel van die gevechten zou worden. Want ons dorpje is aldus redeneerden de mensen afgelegen en onaanzienlijk en het telt nauwelijks 1500 inwoners. De beide Amerikaanse profeten echter wisten, wat ze voorspelden. Zü behoorden tot die even kleine als avontuurlijke groep mannen, die de gehele wereld rondtrekken op zoek naar grootwild-sensaties. Ze wisten precies, wat ze zelden. Ze wisten, na korte tyd in Wedgeport en op de nabije zee te hebben vertoefd, dat daar niet ver van de kust een 1600 meter brede zone van zeer onstuimig water lag. die een goudmijn voor Wedgeport kon worden. De onstuimigheid van het water vindt zijn oorzaak in een onderzees plateau, waardoor de wer king der getijden sterker is dan el ders. Dat „Soldier's Rip" zo heet die onstuimige zone is een geliefde jachtplaats voor de tonijnen, die er soms zelfs in zeer grote scholen te vinden zijn om er haringen en ma krelen te verorberen. Michael Lerner en S. Kip Farrington Jr. zo heet ten de twee Amerikanen kwamen tot de conclusie, dat het Rip de beste plaats ter wereld is om op tonijn te vissen. Toen het jaar 1937 aanbrak, waren zü er In geslaagd, de jaarlük- -e Cup Matches te organiseren. Se- iertdien is de profetie van Lerner en Farrington elk jaar bewaarheid ge worden Miljonairs en beroemdheden DRXE maanden lang, van juli tot eind september, is Wedgeport het Wimbledon van de tonijnenhen gelsport. Het hoogtepunt van het sei zoen zijn de internationale wedstrijden, die in september plaatsvinden en drie dagen duren. Miljonairs, bekende sportslieden en andere beroemdheden van beiderlei kunne komen dan uit alle hoeken der aarde naar het kleine vis sersdorpje Wedgeport. Zij brengen er leven en bedryvigh=id. Dagelijks vloeit dan een kleine f. 100.000 in de zakken en op de bankrekeningen der dorpe lingen. Geen wonder, dat de autoritei ten van Wedgeport en van de provin cie Nova Scotia ingenomen zijn met de tonünen! De bevolking beschouwt het Rip als een goudmijn. Want het Rip en in mindere mate, ook de rivier de Tusket brengen brood op de plank, geld in de lade en internatio nale faam. Gaat het eens wat minder goed met de vangst, dan kijken alle dorpelingen bezorgd. Zo was het in 1953. toen de wedstryddeelnemers slechts vier tonijnen verschalkten. In 1954 glimlachten allen echter weer te vreden. want toen sneuvelden twintig tonijnen tijdens de internationale wed strijden. Uit alle werelddelen komen de be roemdste en fanatiekste hengelaars om deel te nemen aan de tonünen- jachten. Zij stellen nationale ploegen samen. De Fransen, de Cubanen, de Britten, de Venezolanen. de Argen- tünen, kortom, alle deelnemers vech ten in nationaal verband. Iedere ploeg geeft duizenden, vele duizenden uit om in Wedgeport te komen en eveneens vele duizenden tüdens het verblüf aldaar. Er is geen internatio nale sportgebeurtenis, waar zoveel gelachen wordt en zoveel gezelligheid heerst als tijdens de wedstrüden in Wedgeport. De geest van sportiviteit en goede kameraadschap, die er heerst, is voorbeeldig. Menige deelnemer reeds zeide: „Ik vind het eigenlijk niet zo heel erg, niets gevangen te hebben. Ik ben al erg blü en tevreden, dat ik er by ben geweest" Er zijn ook wel hengelaars, voor wie de kosten erg hoog zyn, doch deze (be- trekkeiyk) arme deelnemers worden waarUjk niet met de nek aangezien door de miljonairs, multi-miljonairs en beroemdheden, die het merendeel der hengelaars vormen. Die geldmagnaten deert het niet. als zü een paar honderd dollar in het col- lecteeakje na de kerkdienst doen. Het deert hen evenmin, als zy een uitrus ting hebben, die f. 70.000 gekost heeft Zy kyken niet op een paar honderd gulden, als het er om gaat, de beman ning van hun schip een extraatje te geven of eer. der inwoners van Wedge port een genoegen té doen. Doch te midden van die rykaards is ook de (be trekkelijk) arme man een geziene fi guur, als hy sportief is en de spelre gels in acht neemt. Maatsohappeiyke, financiële en internationale verschil len en tegenstellingen vallen weg dank rij de gemeenschappelijke sensatie van de stryd tegen de tonyn. Dit wordt ook begrypelyk. als U weet, dat zo'n vis een paar honderd kilogram kan wegen en een zwemsnelheid kan bereiken van byna 100 km. per uur. Gevechten van meerdere dagen ZOALS gezegd nemen de ploegen in nationaal verband deel aan de wedstryden. Iedere ploeg mag uit drie tot vyf hengelaars bestaan. De ploeg, die in drie dagen tyds de meeste tonyn (naar gewichti vangt, krijgt de grote Tuna Cup, die werd geschonken door een bekend jager en hengelaar uit Boston. Alton B. Sharp geheten. Vóór zonsopgang verlaten de boten de haven van Wedgeport om tydig hun positie te kunnen innemen by het be gin van de wedstrijd. Dan komt het er voor de tonynen op aan, te tonen, dat zij hun mannetje staan! De hengelaars zyn gezeten in een draaibare „vecht- stoel", welkt zioh bevindt achterin de boot van het Cape Island type die zy in Wedgeport huren. Gewoonlyk heeft zo'n boot twee hengelaars aan boord, die worden bygestaan door een bemanning van drie koppen. In de keuze van vistuig en aas is iedere hen gelaar geheel vrij. De hengels zyn zo wat twee meter lang en natuurlijk sterk. De snoeren zyn tot 500 meter lang. Het aas bestaat gemeenlijk uit varkensvlees of haring. De bemanning mag helpen om de tonynen te lokken en. zo zy zich laten vangen, om de dieren aan boord te hysen. Maar tus sen het lokken (met aas) en het aan boord hysen kan heel wat tyd verlo pen. Soms duurt het gevecht tussen mil jonair en tonün een half uur, soms vele uren. Er zün gevallen bekend, waarin zo'n strijd vier dagen vergde, alvorens hü (door de mens) met suc ces kon worden geëindigd. Wedgeport profiteert DIE gevechten met de tonynen be tekenen voor de mens een grote inspanning en hard werken. Doch Wedgeport profiteert van de merk waardige bereidheid van de hengelaars om zich ter wille van de sport zo grote inspanning te getroosten. Dank zy de tonynen en de miljonairs heeft het dorp thans een behoorlijk gepla veide weg naar Yarmouth. Dank zy de tonynen en de miljonairs konden de dorpelingen hun huizen opknappen en moderniseren, alsmede tal van auto's kopen. De tonynen en de miljonairs maakten de Cape Island boten gezocht, zodat thans vier scheepsbouwers order na order ontvangen. Zeker, Wedgeport profiteert van Ler- ner's en Farrington's ontdekking in de jaren dertig. Toch wane men niet, dat Wedgeport nu een ryk dorp is. De to nyn heeft de armoede verdreven, dat is waar, maar de kreeft betekent, eco nomisch gezien, nog steeds veel meer voor het dorp dan de tonyn. Kreeft en haring zyn de twee fundamenten, waarop de dorpshuishouding rust. De tonyn bracht extra-zekerheid dank zy de miljonairs, die hy lokt en die niet karig zyn in hun uitgaven. Wedgeport's economische basis is dus hechter dan die van talloze andere vissersdorpen van gelyke betekenis elders op aarde Men verge te ook niet. dat niet ieder een zich kan veroorloven, wat een miljonair zich kan veroorloven. An ders gezegd: De hoge kosten van de tonünenjachten en de kolossale af metingen van de tonijnen houden vele hengelaars verre van Wedgeport. E endag vissen op het Rip kost zowat f.200.—, of f.150,— als U uw eigen gerei meebrengt. Gaat men dus met zün vieren vissen, dan bedragen de kosten f. 37.50 a f.50.— per persoon per dag, afgezien natuurlijk van de verbiyfs- en reiskosten. Maar boei end is uw vakantie dan zeker! Er zün vrouwelüke tonünenjagers geweest, die vissen vingen, welke zesmaal zo veel wogen als zü zelf. En de grootste tonijn, die ooit nabü Wedgeport werd verschalkt, woog ruim 400 kg. De man, die hem ving. had nog nooit tevoren zün geluk op de tonün be proefd! Nuchtere, sceptische mensen begrij pen niet, wat de attractie is, die Wed geport en de tonünenvangst bieden. Doch ik verzeker U. dat Gene Tunney wiens leven toch ryk was aan op- winnende gebeurtenissen gelijk had, toen hü zei, dat de vangst van een to nyn op het Rip by Wedgeport het op windendste was, wat hij ooit mede- maakte! (NTVANO. NADRUK VERBODEN)) MALLE GEVALLEN In Londen zyn de autobusbestuurders niet voor een kleintje vervaard. Dat ondervond een meisje van negentien Jaar <en daarbij denken we meteen aan „Rozen by dozynen"), die door een conducteur over de knie werd genomen en een pak slaag kreeg. Gaat dat zo maar in Engeland? Wis en warentig niet. Het meisje had aanmerkingen gemaakt, toen hy had geweigerd de autobus bij een stop plaats even te laten wachten vooreen jong echtpaar dat aan kwam hollen. De conducteur kwam er met een boete van dertig gulden af. Zoveel hebben wij er niet voor over! Op z'n tyd moet elke kamer een nieuw behangetje hebben. Dat vond ook een mevrouw ln het Engelse Be es ton. Zij belde een behanger op. die er, zoals een goed zakenman betaamt, als de kippen by was om de kamer op te knappen. Zy vroeg hem meteen even het oude papier van de muur te halen „Dat gaat in één moeite door", voegde zy er nog aan toe. Dat vond de behanger ook. Tot zyn grote schrik bemerkte hy, dat er 28 lagen behangselpapier op de muur waren geplakt. Het karweitje duurde iets langer dan gewoonlyk, maar de ka mer werd er een stuk groter door. Het zou Jammer zyn U de volgende smakelijke en smaakvolle geschie denis le onthouden. Bij mevrouw Rosina Alessandn staat elke dag verse vis op tafel. De leverancier daarvan is haar kater. Dit „vernuf tige" dier maakt er de laatste tyd een gewoonte van. dagelyks een vis thuis te brengen. Daar moest me vrouw Alessandri het hare van heb ben. Zij ontdekte, dat de kater een wandeling maakte van twee en een halve kilometer naar een meer. Daar scharrelde hü een beetje langs de oever, sloeg terloops even een vis uit het water en ging dan weer met zyn buit op de terugweg, zyn vrouw tje houdt het meest van forellen. En laat dat nu precies de soort vis zyn, die de kater thuis bezorgt! De ..Liga der Langen", een vereniging waar alleen mannen van 1 meter 90 of langer en vrouwen van 1 meter 82 of gróter (en geen streepje min der) lid van kunnen zyn, heeft dezer dagen meegedeeld, dat lange mensen meer eten dan soortgenoten van meer middelmatige afmetingen. Hun kosten van levensonderhoud zün veel hoger dan die van .gewone mensen" en daarom eisen zy be lastingverlaging. Probeer dit week einde niet langer te worden door aan de rekstok te gaan hangen, want de Liga is een Duitse club (Stuttgart) en daar kunt U toch geen lid van worden. 'n Dame en dan zo brutaal. Ze is 74 jaar en woont in Roswell. New Mexi co. waar ze voor de rechter moest verschijnen omdat ze met haar auto te hard had gereden. Conform de eis werd ze veroordeeld tot een geld boete Toen ze de duiten had be taald vroeg ze aan de edelachtbare: „Is nu de zaak afgelopen, ik bedoel, is uw uitspraak nu onherroepelyk?" Op het bevestigend antwoord flapte de dame eruit: „Nou, dan wil ik U wel vertellen dat de agent, die mij bekeurde, het mis had. Ik reed geen tachtig, maar negentig kilometer. Lekker!" 7 onijnen wegen soms wel 400 kilogram en verplaatsen zich met een snelheid van om en nabij de honderd kilometer per uur.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 14