G NI 11 n_x_ >1 31 IJ IV Ln L VJSI LI L Verdrag van Bagdad bracht vreemde coalitie tegenstanders in actie HIJ DOET NIET MEE 4e jaargang no. 8 ZATERDAG 25 FEBRUARI 1956 f s r1 /t rr Tussen Euraat en iïgris (III) 'Arabische afkeer, Israëlische beduchtheid, communistische agitatie en Franse miskenning Tragi-komische kanten Een vreemde coalitie van tegenstan ders. hetgeen kort geleden werd ge ïllustreerd by een, overigens onhandi ge. poging van Engeland om Jordanië mede In het pact te brengen. Deze stuitte op een miniatuur-op stand. ten uitvoer gelegd door Pales tijnse refugé's, die er hun haat jegens (de mede-opponent!) Israël in lucht- haks premier: Noeri pasja es Said: de meest omstreden politjcus van liet Midden- Oosten, draagt de sidarah. een zwarte kwar tier muts. door wijlen Koning Feisal 1 geïntro duceerd ter vervanging van de Ottomaanse fez. (Van onze reisredacteur) In een grote kamer van Bagdads wat vervallen Serai zetelt een grijze, 67-jarige Arabische staatsman, eenzelvig, nors, doof aan één oor, vader van het meest omstreden verdrag van het midden-oosten. Hij is Noeri pasja es said, premier van Irak. Het verdrag, één uit een reeks van overeenkomsten, waarmee het Westen een defensie-keten poogt te leggen om de Sovjet-Unie en haar satellieten, is het Verdrag van Bagdad. Dit bondgenootschap tussen Engeland, Irak, Perzië, Turkije en Pakistan, dat in het Nederlands MOVO (Midden-Oostelijke Verdrags organisatie) zou moeten heten en dat de schakel vormt de NAVO en de ZOAVO, resp. de Noordatlanlische en Zuidoost-Aziatische ver dragsorganisaties, heeft hevige reacties en grote twijfel verwekt. De Arabische landen onder aanvoering van Egypte verzetten zich ertegen omdat zij^van een bondgenootschap met het Westen gebon den handen in het geschil met Israël duchten. Israël zelf daarentegen tekent protest aan. omdat het zich uiter aard verzet tegen iedere bewapening van een Arabisch land, maar tevens omdat het vreest, dat de Arabieren juist als Geallieerden van het Westen een veel sterker onderhandelingspositie zouden innemen. Frankrijk mokt, omdat het niet mede geïnviteerd is en verdere verzwakking van zijn overigens denkbeeldige invloed bij de Syrische en Libanese naburen verwacht. De Sovjet-Unie liet spectaculaire (tsjechische) wapenleveranties aan Egypte en Syrië op de sluiting van het verdrag volgen. ten en aangezet waren door Egyptische en communistische agenten, die put ten uit fondsen, ter beschikking gesteld door het feodale Saoedi-Arabië. die deze op zijn beurt weer verkreeg uit Amerikaanse olie-royalties! Het com mentaar in enige Franse bladen was niet vrij van triomfantelijkheid Er zitten nóg een paar tragi-komi sche kanten aan dit pact van Bagdad. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Foster Dulles, die de Hl Oud-Bagdad: de huidenkoopman maakt het zich gemakkelijk. Hij gebruikt een grote stapel vellen van pas geslachte geiten als zadel voor zijn Arabische merrie, waarmee hij opgewekt door het drukke verkeer galoppeert fensie-pacten verzamelt als waren het postzegels, was zeer in zijn schik met de nieuwe bondgenoot tegen het op dringend Communisme, te meer daar zijn wereldkaart tussen het gebied van NAVO en Balkan-pact enerzijds en dat van de Zuidoost-Aziatische verdrags organisatie iZOAVO) anderzijds, nog een maagdelijke leemte vertoonde. Zijn geestdrift wordt echter getem perd door het feit. dat Amerika Irak uit pro-Israëlische overwegingen niet zoveel wapens kan geven als het uit anti-communistische beweegredenen wel zou wensen! Irak wil wel gaarne tegen het Communisme beschermd worden, maar het schaart zich in het Israëlisch conflict zonder voorbehoud in de Arabische gelederen Bedremmeld gekuch De invitatie aan de V.S. om tot het pact toe te treden werd dan ook be antwoord met bedremmeld gekuoh en de stelling dat de V.S. het nieuwe bondgenootschap wel steunen, maar het een betere dienst menen te bewij zen door er vooralsnog buiten te blij ven. Hetgeen, vrij vertaald, betekent dat er in Amerika presidentsverkiezin gen op komst zijn en niemand er voor voelt de vaak beslissende pro-Zionisti sche stemmen te verspelen door een verdrag aan te gaan met een van Is- raëls doodsvijanden! Al deze complicaties, veroorzaakt door het feit, dat het Verdrag van Bag dad een gebied raakt waarin twee con flicten idat tussen democratische en communistische landen en dat tussen Arabieren en Israëliërs) over elkaar vallen, hebben twijfel gewekt ook ln sommige westelijke kringen, 'aan de deugdelijkheid van dit nieuwe „club huis". Was het verstandig de bestaande ri valiteit tussen Irak en Egypte op de spits te drijven en Gamal Abdel Nas ser zo te prikkelen, dat hij communis tische wapenleveranties aanvaardde? Had men Irak niet op andere wijze kunnen helpen: Het in een positie van welwillende neutraliteit brengen? Ware het niet juister geweest, daar mee de sympathie van het volk te winnen, in plaats van achterdocht te wekken in Irak zelf. die gevoed wordt door een gevoel van vereenzaming ln de Arabische wereld? De politiek van technische ,of econo mische hulp op voorwaarde van een militair bondgenootschap is immers kortzichtig gebleken. Hoe kortzichtig, bl(jkt uit het recente Engels-Ameri kaanse aanbod tot financiering van de Nijldam by Assoean waarom Nas ser jarenlang tevergeefs had gezeurd. Het komt nu. na de aanvaarding van de communistische wapens, als mos terd na de maaltyd, erger, als een pre mie op slecht gedrag! Duidelijke voordelen Al deze moeilijkheden doen de vraag rijzen, waarom dat Bagdad-pact dan wel gesloten is. Wel, het leek in de eerste aanleg duidelijke voordelen te bevatten, en ook thans nog wordt het vooral door Britse en Amerikaanse di plomaten trouwens als een wezenlijke versterking van het westen gezien. Irak was door olie-connecties en zijn technisch ontwikkelingsprogram toch al met het Westen verloofd. Het ligt vlak bij de Sovjet-Unie en er was daadwerkelijke Sovjetrussische infil tratie via Perzië. Noeri pasja, het wachten op een effectieve, sterke Ara bische eenheid moe. wilde steun van de enige krachtige mogendheid in het Midden-Oosten:. Turkije. Ter bestrij ding van de communistische infiltra ties zocht hij samenwerking met Per- zie. Hij wilde bovendien af van het on populaire restant van het Britse man daat en het daarop volgende Brits- Iraakse verdrag, waarbij Irak verplicht was Britse bases in Habaniyah en Bas- ra te dulden. Zo groeide uit het aan vankelijke Turks-Iraakse verdrag ge leidelijk aan het huidige Bagdad-pact. Het Westen wilde wel i vooral Enge land dat zijn economische belangen op gezonder basis bestendigd zag), omdat het mét Noen geloofde, dat uitbreiding met enige Arabische landen mogelijk zou zijn. Men dacht aan het onder Britse invloed staande Jordanië en hoopte dat daarna Libanon, en wie weet Syrië, zouden volgen, een moge lijkheid. die door het Jongste Britse echec in Jordanië voorlopig grondig is getorpedeerd. Welke werkelijke waarde? Noeri's poging om de Arabische landen lot georganiseerde samenwer king te krijgen, is zeker oprecht ge weest. Hij heeft geen verraad aan de Ara bische zaak voor ogen gehad. Ten hoogste een prominenter rol voor Irak. Dit heeft Egypte's „junta" zo gestoken, dat. na verhitte discussies over het al of niet meegaan, tenslotte afwijzend werd beschikt. Daarop volgde de emo tionele campagne tegen „het verraad van Noeri". Een ongefundeerde be schuldiging, want Egypte heeft z.ich bij verdrag verplicht tot Engelse her bezetting van de Suezkanaal-zone in geval van agressie in het Midden-Oos ten en in het even luidruchtig-neutra- le Saoedi-Arabië zijn bij Dahrahn Amerikaanse luchtbascs gevestigd! Wat is nu de werkelijke waarde van het nieuwe pact? De militaire ls niet groot, hoewel Irak door zyn noor delijke bergketens, waardoor slechts vier gemakkelijk af te schermen pas sen lopen, strategisch beschut wordt. Het Israëlisch geschil vertraagt echter ERGENS in Amerika en als het zo ver weg is, geeft dit een gevoel van voldaanheid, dat wi) er niet schuldig aan zijn is een „negerin" krachtdadig van de universiteit verwijderd. Ze had de euvele moed om een huidskleur te bezitten, die ln deze blanke samenleving niet aanvaard kan worden Met het gevolg dat er kraohtiglijk geprotesteerd is. en zij zeer daad werkelijk is weggewerkt. Dit geval is ln brede kring ge signaleerd. En wij hebben de heldenmoed kunnen bewonderen van deze Ame rikaanse jongeiingschap, die met vereende krachten een negermeisje aankon. Wat ik niet gehoord heb, is een even kraohWg daadwerkelijk pro test hiertegen. De anderen, die er niet aan meededen, hebben terzijde gestaan. En men heeft dit onsma kelijk gedoe niet kunnen of willen verhinderen Bijzonder pijnlijk is wel de reactie van de universitaire leiding geweest. Zij heeft zich niet aan de kant van het negermeisje gestel'd; er zijn geen maatregelen genomen tegen de onverlaten; de enige maatregel, die genomen werd. trof de studente, aan wie de toe gang tot de universiteit ontzegd werd. op grond van de goede orde en als maatregel ter bescherming. Vooral deze laatste formulering ons uit recent verleden maar al te goed bekend doet de deur dicht. Hier is onrecht en geweld ge sanctioneerd; de vrijheid van de mens alleen' op papier gegaran deerd. Hier zijn de autoriteiten voor de terreur uit de weg gegaan; en niemand heeft de moed opgebracht om niet mee te doen. Want zwijgen betekent hier toch zeker toestem men. Toch moeten wij met onze zede lijke verontwaardiging min of meer voorzichtig zijn. Dit verschijnsel is veel algemener, dan dat het tot een Amerikaanse universiteit beperk', zou blijven. Het is zo algemeen dat wie hier zichzelf al te zeer van distantieert, wel eens zou kunnen bemerken dat hij met een boeme rang te maken heeft. De publieke opinie is een invloed van betekenis, bejoaalde sentimen ten zijn factoren, die men niet moet onderschatten. Het is niet altijd verstandig er een vrije mening op na te houden, die ingaat tegen de gangibare gedachten. Het is een mens dikwijls geraden zijn mond te houden, en op de vlakte te blijven. En het kwaad tan ongestoord verdergaan, aan- de wapenleveranties en het Iraakse le gertje lijkt in een moderne oorlog geen factor van beslissende betekenis. Vandaar ook dat de Britten plotse ling begonnen zijn met het beklemto nen van de economische aspecten van het pact en met groot vertoon minis ters naar Bagdad laten opdraven om over stoutmoedige onderwerpen als het vreedzaam gebruik van atoomenergie te fluisteren! Waar men voorlopig in Bagdad nog moeite genoeg heeft met het elektrisch licht, lykt dat wat voor barig Meer dan wat extra voordelen voor de Britse handel zitten er nauwelijks WOORD VAN BEZINNING gezien wij mensen meestal zo ver standig zijn om onze mond te houden. Want door te zwijgen orengt een mens het 't verst, ter wijl door te spreken men zijn eigen oelangen alleen maar schade kan toebrengen. En daar gaat het toch meestal bij ons om. dat wij ongestoord en rustig kunnen verder leven, en zeen nadelige gevolgen ondertin- den van een houding, die de meer derheid niet welgevallig is. Maar in feite betekent dit, dat wij meedoen met de anderen. Wie zwijgt, als hij spreken moet. staat toch ook schuldig. Een duidelijk „neen" uit protest, wat niet wordt uitgesproken, staal gelijk met een En nu is het opmerkelijk, dat wij zelf ons ook zo vaak op de vlakte houden. We weten heus wel. wat in een bepaalde situatie van ons gevraagd wordt, en welke houding de enig juiste is; terwijl wij toch onze mond houden of ons met awak protest van de zaak afmaken. En het ls deze halfheid, dit karak terloze, waardoor wij telkens weer verraad plegen aan de gerechtig heid en de waarheid. Toen wjj nog op school waren. goM het al als een der ergste din gen om voor spelbreker te worden aangezien. Je moest meedoen, en wie niet meedeed, hep de kans door boyoot getroffen te worden. Er was bijvoorbeeld het plan om een bepaalde leraar die dag te treiteren. Ik wil hier wel toegeven, dat ik dan niet geprotesteerd heb Niet omdat ik het met dit plan eens was. maar uit lafheid. Want voor een ding was ik doodsbe nauwd: dat de anderen mij voor een lafaard zouden uitmaken, en van mij zeggen, dat ik een spel breker was: waardoor ik mij van de schoolisamenleving zou buiten sluiten. en niet langer zou mee tellen. En dit wilde ik ten koste van alles vermijden. Dan maar liever een nameloos zure dag voor de leraar. En nu weet ik van Eén. die de moed heeft gehad niet mee te doen; die het bestaan heeft de eenzame weg te gaan. door nie mand begeleid, dwars tegen de heersende mening in. Hy heeft nooit gestreefd naar populariteit, en de gunst van massa of enkeling niet gezocht. Want Hij stond in dienst van de Vader. En het was de dienst aan het rijk van Gerech tigheid en Waarheid, onverenigbaar met onze ongerechtigheid en leu gengeest. Het Recht heeft Hij gediend, en het was een volkomen gehoorzaam zijn aan het gebod, waarbij God de eerste plaats inneemt, en een liefde tot de anderen bestaat, als tot zichzelf. Daarom heeft Hij niet meege daan met ons spel. met onze ma nier van leven. Want onze manier van leven geeft al het andere prijs, als wij onszelf maar kunnen hand haven Om zelf vooruit te komen verloochenen wij Gods gebod en verraden wry onze medemensen. Hy ls anders geweest, en was ons mensen zo vreemd, dat wij Hem als spelbreker hebben gezien, en Hem van lafheid hebben beschuldigd, omdat Hy niet meedeed. En wij hebben Hem dit betaald gezet, en Hem uitgeworpen. Eens hebben mensen dit gedaan, toen zij schreeuwden: Weg met Hem! Aan het kruis met Hem! Vandaag zeggen wij het met an dere woorden, maar bedoelen het zelfde. Maar ik weet zeker, dat HU niet heeft meegedaan, toen het neger meisje werd weggewerkt. En dat HU niet meedoet aan het r>olitieke spel, waarmee inderUjd Polen en de andere landen werden prijsge- geven. en waarvan naar alle waar schijnlijkheid vandaag aan de dag Israël het kind ren de rekening zal worden. Ik weet ook. dat HU neen zegt tegen mijn eigenbaat en lafheid. Ja. dat HU feitelyk alleen maar neen kan zeggen tegen heel ons doen en laten, omdat Hij ja heeft gezegd tegen Gods Gerechtigheid en Waartieid. Maar daarom weet lk ook. dat het Vrederijk geen dwaze utopie ls. Want Hy, die met ons niet mee doet in ons spel, is gegaan de weg, die naar de vrijheid voert. En op die weg leidt Hij nog steeds hen. die hongeren en dorsten naar de Gerechtigheid. O. F. CALLENBACH, Herv.. predikant te Oegstgeest. Wenken voor de klentervoeding Het voorlichtingsbureau van de voe dingsraad meldt: Met hoeveel zorg en nauwgezetheid zien wU erop toe, dat het baby, ook wat zUn oeding betreft, aan niets ont breekt En hoelicht vergeten we, dat de voeding óók wanneer baby geen ba by meer ls maar als één-Jarige dreu mes met de pot mee gaat eten. zUn speciale eisen blijft stellen. Dat het er erg op aan komt wat we de kleuter voorzetten en hoe we dat doen. De glimmende installaties van het olieveld in Kirkoek. een van de hoofdredenen, waarom het Westen zoveel be langstelling voor Irak koestert! Dit fabuleus rijke veld ligt op slechts 700 kilometer van de Russische grens. Kernpunt van alle kwesties Rest de politieke kant, de beze gelende vriendschap tussen Irak en het Westen, iets waar niemand wat op tegen heeft, behalve dan wat achter dochtige Iraki's zelf. Mlen kan lang speculeren over de vraag hoe groot die oppositie tegen Noeri pasja in zyn ei gen land ls en of de bovengenoemde vriendschap zyn eventueel aftreden of verscheiden lang zal overleven. Bemind is de oude pasja bepaald niet. zUn per- soonlyk overwicht ls echter groot ge noeg om iedere politicus in Irak te ma ken of te breken. HU leidde niet voor niets 15 van de 54 kabinetten, die Irak sinds de Eerste Wereldoorlog heeft ge had. Hy begint thans echter alle moei- lyke eigenschappen te vertonen, die ook Churchill ln zUn slotperiode ken merkten en de jongere politici worden ongeduldig. ZUn mogelijke opvolgers, zoals Kannah, Jamali en zelfs zyn grote tegenstander Salih Jabr. zeggen aanhangers van het Verdrag van Bag dad te zUn, maar men moet betwyfe- len of zij voldoende van de ruige moed van de oude pasja bezitten om het in moeilüker dagen gestand te doen. Hel grootste gevaar voor hel pact zal zelfs Noeri niet kunnen bezweren. In een eventueel gewapend conflict tussen Arabieren en Israeli's zal Irak niet achter kunnen blijven. In dat geval zou de garantie-verkla ring van Engeland, de V.S. en Frank rijk voor Israels huidige grenzen wel eens een scheve situatie tussen de Bagdadse bondgenoten kunnen schep pen. Deze eventualiteit leidt - zoals alle politieke bespiegelingen over het Midden-Oosten - weer tot het kern punt: het voortduren van het Ara- bisch-Israclisch geschil. Niet het veel gewraakte Verdrag van Bagdad is aanleiding tot de huidige spanning: Russische manoeuvres zijn onvermydeiyk. zolang de vrees en de haat In het Heilige Land voort blijven zweren en lelden tot stoot en tegen stoot. Wat heeft een kleuter nodig? Vooral aan voedsel met een hoge op bouwende waarde heeft het snel groeiende kleintje behoefte Dat bete kent, dat melk, groente, fruit, kaas. vlees en eieren niet gemist kunnen worden. tenminste een halve liter melk, kar nemelk of yoghurt: als drank of verwerkt in een gerecht; een flinke schep gekookte of rauwe groente. Bij het in kopen kunt U re kenen op ongeveer 150 k 250 g als de groente gekookt zal worden; als het enigszins mogelijk ls fruit of vruchtensap. U weet toch, dat rauw fruit het meest waardevol is? SnUd. wanneer U bang bent. dan zo'n klei ne puk zich zal verslikken, vruchten als appel en peer ln dunne plakjes of rasp ze; wat kaas. 50 g vlees (of vleeswaren) of vis of een el. Allemaal voedings middelen die rUk zyn aan opbou wende stoffen en daarom om de beurt voor moeten komen ln klein tjes weekmenu. Ga bovendien door met de gewoonte geregeld bruine bonen te geven. De niet-vette vleesstukken en vleeswa ren zijn door hun groter gehalte aan opbouwende voedingsstoffen waarde voller dan zeer vet vlees spek en vette worst. Het spreekt van zelf, dat u vis heel scherp op graatjes moet onderzoe ken. Vis met grove graten, vismoten of filets zyn het gemakkelUkst; boter en margarine: vetsoorten die te verkiezen zUn boven reuzel en bak- en braadvet. een lepel levertraan, eventueel te vervangen door een ander vitamine D-preparaat. zal ln de meeste geval len niet mogen ontbreken. Wees niet te gul met vet bU de be reiding van de maaltijd. Kleuters kunnen vet eten meestal niet waarde ren en ze hebben er ook geen bijzon dere behoefte aan. Ook veel zoetigheid is niet aan te raden. Eigeniyk is het schepje suiker in de pudding en de stroop of suiker in de pap al voldoen de. Breng uw kinderen niet te veel voorliefde voor zoete lekkemUen bij. En lusten ze geen zoete broodbelegsels, denk dan vooral niet, dat ze tekort zullen komen. Hoe zetten w(j de kleuter zUn eten voor? Uw kind zal er later alleen maar ge mak van hebben als het leert alles te eten. U kunt dat bereiken, mits u zelf het goede voorbeeld geeft Ook wat dat betreft ls een kind een goed navolger. Als het allerlei niet be lieft, ls dat meestal de schuld van de ouders! Maak voor een kleine dreumes geen apart hapje klaar. Leer hem kau wen; zet een kind dat gewoon brood kan eten. niet steeds pap voor en geef hem alleen groente en aardap pelen door eikaar als het hele gezin stamppot eet. Schep niet teveel tegeiyk op zyn bordje en bedwing uw ongeduld als een kleine kleuter onhandlR en lang zaam eet Alle begin Is Immers moeilijk?

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 11