RAI-tentoonstelling is de grootste ooit in ons land gehouden Buitengewone groei autopark Eenvoud van coupe en fraaie stoffen Londen toont de eerste modellen Koningin bij de „Blauwe Vogels" 94ste jaargang Donderdag 23 februari 1956 Derde blad no. 28764 Representatief beeld van internationale industrie Minister Algera van Verkeer en Waterstaat heeft hedenmiddag te Amsterdam de 3Se RAI-tentoon- stelling officieel geopend. Een machtig en flonke rend schouwspel, deze expositie, welke de grootste is ooit in ons land gehouden. In een enorm grote verscheidenheid toont de internationale automo biel-industrie de Nederlandse weggebruiker een representatief beeld van haar laatste produkten. Men vindt in het RAI-gebouw, om van het ene uiterste in het andere te vallen, de majestueuze De algemeen voorzitter van de RAI, de heer Egon F. Eriksson, wees in zyn welkomstwoord dan ook op de buitengewone groei, die het autopark in het bijzonder het aantal personenauto's - in de laatste jaren in Nederland te zien heeft gegeven. B\j de opening van de vorige tentoonstelling kon het aantal per sonenauto's in ons land op 187.000 gesteld worden. Nu, twee jaar later, is dit cijfer met ruim 40 go tot 2G7.000 gestegen! De heer Eriksson zeide verder er rekening mede te houden, dat huidige welvaart zich op een redelijk peil zal handhaven, de snelle groei van de motorisatie zich zal voortzetten. De RAl-voorzitter wees tevens op de toegeno men verkeersonveiligheid en betoogde dat de acties voor een veilig verkeer nauwelijks met genoeg klem gevoerd kunnen worden. Ook dienen de plannen voor onze wegenuitbreiding opgesteld te worden met een stoutmoedige visie op de toekomstige ontwikkeling. Geen revolutionaire omwentelingen Uitgezonderd de Citroen DS 19, de sensatie van de Parijse Salon, worden op deze RAI-expositie geen revolutionai re omwentelingen in de technische con structie getoond. Het in fabricage bren gen van een nieuw model vergt tegen woordig zo"n enorme kapitaalsinveste ring, dat de groot-producenten het nsico van een ook maar gedeeltelijke commer ciële mislukking tot een minimum be perken en bij de toepassing van nieu wigheden uiterst voorzichtig te werk gaan. Wel tekent zich een geleidelijke ont wikkeling af ten aanzien van de pres taties, comfort, bedrijfszuinigheid, ge mak van besturing, de verzorgmg van het uiterlijk van de wagen en het car- rossie-interieur. Op deze groots opgezette RAI is „ie dereen" vertegenwoordigd, doch nage noeg geen enkel merk komt met waar lijk iets nieuws, uitgezonderd Ford en Skoda, om de belangrijkste van deze pri meurs te noemen, terwijl Philips een re volutionaire lamp toont, die het verblin- dingsprobleem tot een akademisohe kwestie kan maken. Wat bijzonder in het oog valt is dat de grote Amerikaanse wagens een nog meer uitbundig uiterlijke vormgeving kregen, dat de Europese merken over het algemeen een eenvoudige, doel matige lijn handhaven, dat er meer miniatuur-kruisingen tussen scooter en auto te zien zijn en tenslotte dat de Europeese raspaardjes öf hun robuus te statigheid handhaven (Britse wa gens). öf er weer even hartveroverend uitzien als men van de briljanten der Italiaanse constructeurs kan verwach- De DS 19 is verder voorzien van servo-remsysteem en een servo-stuurbe krachtiging, een systeem waarbij de hy draulische centrale kracht levert voor de bediening van deze organen. Deze evolutie, welke bij de autocon structie steeds meer op de voorgrond treedt, begint thans ook tot in de lagere prijsklassen door te dringen. Hooper-limousine van Daimler, die in de catalogus voor f 74.250 staat geprijsd, naast de Duitse Gog- gomobile, die f 3.495 moet opbrengen. Er zijn weer talrijke stands met accessoires en andere toebehoren voor auto's- men vindt er micro bussen geëxposeerd, stationcars, kampeerwagens en scootmobiles, men komt haast ogen en tijd te kort om al deze wagens en wagentjes in het sinds de vorige expositie met drie hallen uitgebreide RAI-gebouw rustig te beschouwen. de BMW, enigszins stug gebouwd, naar het r obus te toe. maar stevig in hart en nieren en daarom geenszins het air heb bend van een sportieve wagen, de ele gante Borgward Isabella, steeds meer ge zien op Nederlands wegen, en dan na tuurlijk Mercedes-Benz. die nauwelijks genoemd behoeft te worden, zo groot is haar faam. De SL 300 blijft een sport wagen van aparte klasse, een rallye wagen van A tot Z, maar uiteraard zeer prijzig (f. 34.500). Voor kenners een Ju weel. Raspaardjes zijn ook enkele Britten, alhoewel zij de echt-Europese vlotte lijn en elegance missen: de Ace, met enigs zins zuidelijk uiterlijk, ae Jaguar, nog steeds beroemd. Bentley, de statigheid zelve en met dégelijker uit te voeren, een klasse-wagen, die tot de top be hoort (f. 50.500). Maar zij is dan ook het broertje van de Rolls Royce, de sport- uitgaven van deze koning der automo bielen. Armstrong Siddeley toont zijn Sapphire, nog steeds enigszins hoekig, maar vol vuur en statig, en verder zijn er natuurlijk de Riley's, Sunbeams en M.G.'s. Raspaardjes De raspaardjes zijn duur. En dat valt te begrijpen, want het zijn bijzonder goed uitgebalanceerde produkten, die liogc verwachtingen niet beschamen. Vooral de Italianen munten uit door klassewerk, doch ook de Duitsers moet men de eer geven die hun toekomt, terwijl de Britten met hun Jaguars en andere bekende sportwagentjes een goed figuur slaan, ofschoon deze wa gens voor het overgrote deel toch niet die lichte toets hebben van de conti nentale merken. Italië gaat dus voorop: Alfa Romeo, snel, laag. gevoelig als een paard van de Aga Kahn, maar vrij duur tot duur (tus sen de f. 16.500 en f. 29 500) en geken merkt door de, pietepeuterige radiator- grille in de vorm van een schildje. Lan cia: een sportwagen in hart en nieren, soepel van lijn. De Duitsers hebben hun Porsche reeds wijd en züd bekend, de Volkswagen met Karmann's Ghia carros serie: een pracht wagentje, breed laag, ruim, dooh niet goedkoop (bijna f. 9000) Per 1 januari 1957: Snellere afgifte kentekenbewijzen voor motorrijtuigen Systeemwijziging voorkomt vertraging (Van onze Haag se redactie) Vanmiddag, bij dc opening van de RAI, heeft minister Algera meegedeeld, dat er per l januari 1957 een wijziging van het kentekensysteem voor motor rijtuigen van kracht zal worden, dat tot gevolg zal hebben, dat de afgifte sneller zal kunnen plaats hebben. Een indertijd daartoe ingestelde werkgroep, Amerikaanse overvloed !onder voorzitterschap van de heer D. J. Gerritsen, directeur van de Rijksbegro- overvioea diensten> het bedrijfsleven en de verkeers- bonden. de moeilijkheden in de vertraagde afgifte bij het huidige systeem, weten op te lossen. Uit twee soorten gegevens heeft men, om tot het vluggere systeem te komen, geput: n.l. de constante (betreffende het voertuig) en de variabele, die betrekking hebben op de eigenaar). C"i i.iti.'s het barre klimaat heeft Publieke Werken van de gemeente Amsterdam gezocht naar een oplos sing inzake de werkzaamheden aan het Nationaal Monument op de Dam omdat men vreest in tijdnood te komen. Op 5 Mei a.s. zal het monu ment n.l. onthuld worden. Dc be strating kan nu normaal doorgang vinden doordat het geheel wordt verwarmd door straalgasverwar- mers. De foto toont een hoekje van het werkterrein met de tonnen waarop de verwarmers zijn ge plaatst. De .Amerikaanse constructeurs zoeken het nog steeds in grotere, robuustere, lagere, bredere, langere en vooral in drukwekkender wagens, met een over vloed van chroom, voorzien van talrij ke volkomen overbodige versieringen, zodat de' wagens paleisjes-op-wiclen worden. Zjj hebben motoren met vermogens, waar men van achterover valt. doch de prijzen liggen hoog tot zeer hoog. Van de scootmobiles. die getoond wor den (Isetta, Hemkel, Messerschmidt. Bambino enzbenadert de vierwielige Duitse Goggomobile het meest de klei ne auto. Dit wagentje Is geschikt voor vier personen en kost f 3495. Bijzonder attractief is de inzending kampeer-wagens, waaronder enkele van Belgische makelij, die uitmunten door opvouwbaarheid en eenvoudigheid van opzetten. De inzending van de onderdelen- en toeleveringsfabrikanten is ditmaal zeer uitgebreid en voor de deskundige be langstellenden van zeer interessante al lure. Bij het huidige systeem zijn deze twee soorten gegevens in één document ver enigd, dat centraal wordt afgegeven, hetgeen veel werk betekent. Door nu het kentekenbewijs te splitsen en decentra lisatie toe te passen, heeft de werkgroep een methode voor snellere afgifte kun nen samenstellen, waarmede de minis ters voor Verkeer en Waterstaat en Fi nanciën akkoord gaan. Deel A van het document zal uitgegeven worden door de Rijksdienst voor het wegverkeer en zal zich al bij het voertuig bevinden, als het voor het eerst op de weg komt. Deel B. met de variabele gegevens, zal afgegeven worden door de ontvanger van de accijnzen ter plaatse. Het nieu we kentekenbewijs zal slechts dan com pleet zijn. als beide delen bij elkaar zijn. Wie dus eigenaar wordt van een mo torrijtuig, krijgt bij de koop het eerste deel en na betaling van de belasting krijgt hij direct bij de ontvangen het tweede deel. Voor de rest van dit jaar zijn maat regelen getroffen om het oude systeem van afgifte wat te bespoedigen. De bestaande kentekenbewijzen blij ven zo. De nieuwe wijze van afgifte zal alléén worden toegepast voor motorrijtuigen, welke in ons land nieuw en geheel com pleet in de handel worden gebracht. Ten aanzien van de afgifte van de be wijzen voor bijzondere kentekens zoals GV. CD. CDJ. GN en FH wordt de hui dige procedure gehandhaafd en blijven de bestaande modellen in gebruik. iiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiniiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiii Meeuwen plunderen patates-friteskraam Een 50-tal uitgehongerde mceu- wen heeft in Bergen op Zoom een patates-friteskraam geplunderd De vogels kwamen plotseling uit de lucht gedoken en wisten via een luikje de kraam binnen te komen. In korte tijd aten zij de voorraad frites op! Ook de ratten zijn brutaal. Op diverse plaatsen worden ze door de honger uit hun schuilplaatsen ver dreven. trekken de velden in en vallen uitgeputte vogels aan. Vele vogels zijn op deze manier reeds omgekomen. De nieu we mode Ford-drieling j De wereldprimeur van deze 36e RAl tentoonstelling vormen de drie nieuwe modellen van de Engelse Fordfabriek te Dagenham: de Zodiac 2500, de Zephyr 2500 en de Consul 1700. Drie bekende na men in de automobielwereld, maar al leen de namen zijn gehandhaafdde mo dellen zijn totaal gewijzigd. De wagens zijn langer, lager en breder ontworpen en beschikken over een rondgebogen voorruit en dito achterruit, waardoor men een ruim uitzicht heeft. Alle drie zijn vier-deurssedans en bieden plaats aan zes personen. De motoren hebben de bekende vierkante vorm behouden, maar zijn nieuw van constructie en heb ben een groter vermogen dan bij de oude modellen. De Consul 1700 heeft een 4- cilinder kopklepper van 1703 cc, de Zephyr en de Zodiac zijn voorzien van 6-cilinder kopklepmotors van 2553 cc. De koppeling is hydraulisch en door de vering - schroefvering vóór en achter lange half-elliptische veren - hebben de wagens een goede wegligging en een gemakkelijke bestuurbaarheid. Verder toont Ford een belangrijk deel van zijn produktie-scala: van de even f. 5000 kostenden New Anglla tot en met het showpaardje, de Continental Mark II f. 55.000 kostend, 'n statig voer- tuig, doch bepaaldelijk niet voor gewoon dagelijks gebruik. De sport-conceptie van Ford, de Thun- derbird. geeft natuurlijk ook acte de pre sence. Eveneens een primeur voor de automo bielwereld vormt de Skoda 440. een kort .stevig wagentje, dat de verwachting mag doen scheppen, dat op Nederlandse wegen weer eens wat meer van deze Tsjechische produkten zullen verschij nen. De prijs is schappelijk, op vijf gul den na f. 5000, zodat ook in dit opzicht geen remmingen aanwezig behoeven te zijn. Was Skoda eertijds meer gezien, thans zal dit merk zich weer moeten pousseren. „Hydraulische centrale" Revolutionair op het gebied van de technische ontwikkeling is het principe van de zgn. ..hydraulische centrale", toe gepast by de Cltroën DS 19. Deze laag gebouwde. fraaie Franse wagen is uitge rust met een .Jiydro-pneumatische" ve ring. populair uitgedrukt „luchtkussen vering". Een automatische regelaar zorgt voor het constant houden van de af stand tussen de carrosserie en de grond en zelfs op de meest erbarmelijke we gen blijft de wagen daardoor zó goed vlak liggen als met geen van de thans gangbare veersystemen te bereiken is. Ook bij de Packard zijn de vóór- en achtering gekoppeld. Op Baderl Poweldag Kinderen bij brand gewond Drie kinderen van het gezin Bakhuys aan de Prins Hendrikweg te Putten zijn vrij ernstig gewond, doordat zij in een onbewaakt ovenhllk petroleum wierpen op de kolenberg, die hun moeder even later in de kachel stortte Dooi de pe troleum ontstond een steekvlam waar door de kinderen resp 4, 6 en 7 Jaar ernstige brandwonden aan hoofd, armen en benen opliepen. Buren en politie hebben geholpen met het blussen van de brand. land veel gedragen, en Digby Morton maakt dit nieuwe ensemble van een dunne, zachte grijs/witte tweed van Glorex Wool lens. De japon is heel eenvoudig en heeft een hoge taillelijn; het nauw om de heupen sluitende jasje is van boven afge werkt met de „stola-hals lijn" van deze ontwerper. Deze halslijn wijkt van achteren wat van de hals af. wat de mannequin op de foto accentueert door haar hoofd naar voren te steken. Zo erg als het hief lijkt is het in werke lijkheid helemaal niet! zomermooi. De Engelse mode-ontwer pers, de Top-Twelve", zo als zij genoemd worden houden hun shows wat eer der dan hun Parijse colle ga's, en ook de foto's van hun modellen mogen eer der gepubliceerd worden dan de Franse. Daarom kunnen wij, in afwachting van volgende week waar in de ban op de Franse modellen opgeheven zal worden, hier alvast iets laten zien van de Engelse voorjaars- De Engelsen zoeken het over het algemeen meer in fraaie coupe en rustige eenvoud dan in opvallende nieuwigheden, die slechts bij uitzondering met succes gedragen kunnen worden. Daarbij vormen dan weer mantelpakken er- mantels de hoofdschotel, niet te verwonderen overigens in een land, waar df herenkleermakerij op zo'n hoog peil staat. Hetzelfde vakmanschap en dezelfd liefde liggen ten grondslag aan kleding uit gelijksoortige materialen, met nam de beroemde Engelse wollen stoffen. De zwart/wit gestreepte mantel, die U hierbij ziet afgebeeld, is een ontwerj van Norman Hartnell, een van de „Queen's dressmakers". Hij had het zo drul met de voorbereidingen van de garderobe van Koningin Elizabeth voor haa reis naar Nigeria, dat zijn collectie ten tijde van de persshow nog niet half klaa was. Maar deze fraaie mantel was er dan in ieder geval, met zijn mandariji kraag en kimonomouwen, uitgevoerd in wollen stof van Meyer. De iapon is. schrikt U met, van witte wollen crêpe, met rode ceintuur. Hr zal wel prachtig staan, maar wij moeten niet denken aan de prakti|k He model (van Charles Creed) is de klassieke zgn. overhemd-japon, die ziji naam zegt het reeds in het bovenstuk sterk aan een overhemd doet denken. De rok is wijd. De zo zeer gewilde japon-met-jasje wordt ook in Enge Gisteren, op de Baden Powelldag, heeft H..1I. de Koningin vertoefd te midden van de „Blauwe Vogels" van de Bartimeusgroep te Zeist, bestaande nit blinde en slechtziende padvind- sters (11 tot 16 jaar) en kabouters (8 tot 11 jaar). Het was voor de ..Blauwe Vogels" grote verrassing dat Prinses Marijke, in haar kabouteruniform, ook was meege komen. De Koningin, wier padvindstefs- naam Movavedo is (Moeder van vele dochters), werd o.a. begroet door de directrice van de Bartimeusinrichting. mej. J. C. Voorhoeve. Een padvindster en een kabouter ge leidden Movavedo naar haar plaats te midden vim een in een hoefijzervorm opgestelde groep padvindsters en kabou ters. waarbij zij door een spreekkoor verwelkomd werd. Aan de denkdag-kaarsen-ceremonie, de symbolische handeling van de verspreiding van det licht, de pad vindsters en kabouters in alle landen denken op deze dag aan elkander nam de Koningin actief deel door, staande voor een grote verlichte wereldbol, als eerste het kaarslirht te ontsteken, waarna op haar beurt de leidsters, assistent-leidsters cn ande ren hun kaarsen aanstaken. Daama werd door alle aanwezigen dc pad vindsters- of kabouterbelofte her nieuwd, zoals dit ieder jaar op deze dag gebeurt. Na deze ernstige inleiding volgde een lichter programma De kabouters en padvindsters beeldden een verhaal uit. waarin zij in gedachten reisden naar haar zuster-padvindsters en -kabouters in Suriname. 1.112.505 motorrijtuigen Volgens de berekeningen van de KNAC bedroeg het totaal aantal mo torrijtuigen op 1 januari j.l. 1.112.505. N.l. personenauto's 287.600 (v.j. 267.888); autobussen 6880 (6722) vrachtauto's en bestelwagens 102 900 «97.699)trekauto's 4440 4275 speciale voertuigen 5090 (4944); motorrijwielen inclusief scooters 148.500 (146.171); bromfietsen 545.000 (503.421); tractoren 295 (280) en motor driewielers 11.800 (11.294). Procentsgewijze is het aantal brom fietsen het sterkst gestegen, direct daar. op volgen de personenauto's. Vergelijken wij het aantal nieuwe personenauto's en combinatieauto's be stemd voor de verkoop in Nederland in 1955 namelijk 63.988 met het cijfer voor 1954 (43.473) dan valt een toe neming van 47% te constateren. Uitstel eerste oefening De minister van Oorlog heeft zich be reid verklaard aan leerlingen van ge subsidieerde avondlycea uitstel van eer ste oefening te verlenen. Indien wordt voldaan aan de volgende voorwaarden: 1) de studie aan het avondlyceum moet zijn aangevangen vóór of uiterlijk in het kalenderjaar, waarin de leerling 18 Jaar wordt: 2) de genoten vooropleiding zo wel als de bij de studie gemaakte vorde ringen moeten zekerheid geven, dat er een redelijke kans van slagen bestaat Geen uitstel wordt verleend aan dege ne. die de studie aan een dagschool vooi middelbaar of voorbereidend hoger on derwijs wegens onvoldoende vorderingen staakt of moet stalcen en zich daarna aanmeldt als leerling van een avondop- Prinses Marijke ontving van de „Blauwe Vogels' enkele geschenken. Vervolgens gebruikte zij de thee en on derhield zich geruime tijd met de leid sters. padvindsters en kabouters. De Koningin vertrok door een haag vrolijk zingende en Juichende padvindsters en kabouters. In de gang stonden nog vele leerlin gen van de Bartimeusinrichting opge steld. die bij het afscheid het was tegen half zes het Wilhelmus zongen Pleidooi van mr. ir. Haveman De belemmeringen, die op grond van rasvooroordelen in verscheidene lan den bestaan tegen het toelaten van Nederlandse burgers, die uit Indonesië zün uitgewezen, moeten worden opge heven. Hiervoor heeft de Nederlandse commissaris voor de emigratie, mr. ir. B. W. Hareman, gisteren in Genève een pleidooi gehouden in het comité voor Europese migratie. In dit comité zjjn de regeringen van 26 landen vertegenwoordigd. De heer Haveman verklaarde, dat het toestromen van Nederlandse onderdanen uit Indonesië naar ons land nog enige Jaren kan voortduren. ..Deze mensen hebben een geheel Euro. pese opvoeding gehad en zün in hun gedragingen en inzichten niet te onder scheiden van mij of mUn landgenoten, maar zü hebben het nadeel van een mooie door de zon gebruinde huidskleur. Ik zou de immigratielanden, die tegen over deze kleine groep bevooroordeeld zyn, willen vragen hun houding te wij zigen. aldus de heer Haveman. Op weg naar bruiloft gedood De 40-Jarlge ongehuwde H. B. Schip pers uit Woerden ls dinsdag aangereden door een autobus van de lijndienst Zeg veld—Woerden. De man reed p?r rMwiel op de weg tussen deze plaatsen en ging zo ver mogelijk naar rechts toen dc bus naderde Hij kwam echter in de sneeuw- rand langs de kant van de weg en slipte op het moment dat de bus passeerde nel met het hoofd tegen de linkerkop lamp van de wagen en bleef zwaar ge wond liggen. Met een schedelbasisfractuur werd hij naar het Alg. Ziekenhuis vervoerd, waar hij aan zjjn verwondingen is overleden. Een tragische omstandigheid ls, dat het slachtoffer op weg was naar de brui loft van zün broer, die gisteren in het huwelük trad GUSTAVE CHARPENTIER TEN GRAVE GEDRAGEN In Parüs is gisteren de Franse com ponist Gustave Oharpentier. die op 95-jarige leeftüd in de Franse hoofd stad overleed, ten gTave gedragen. Voorlopig geen wapens uit V.S. naar Midden-Oosten TOT BASIS VOOR GELIJKHEID GEVONDEN IS. Het Amerikaanse Ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft het Congres be loofd. dat geen wapens meer naar net Midden-Oosten verscheept zullen nor- den, totdat dit geschieden kan op basis van gelükheid. zo heeft Thomas Morgan, de voorzitter van de subcommissie voor het Midden-Oosten van het Amerikaan- mïuarfT111 AfceVRardi«deB- tf*«ren

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5