WYBERT Een nieuw Diaconessenhuis „moet" er komen Ant. Coolen sprak voor K. O. Handgemeen voor nachtclub Oegstgeester brandweermannen gehuldigd 94ste jaargang Donderdag 23 februari 1956 Tweede blad no. 28764 Aller medewerking hard nodig Door het actie-comité van het Steun fonds ten behoeve van de nieuwbouw van het Diaconessenhuis was gisteren in de Stadsgehoorzaal een feestavond belegd met het doel weer een flinke „steen" voor het nieuwe Huis aan te dragen. Hoewel de felle koude er oor zaak van was. dat de zaal maar voor driekwart was gevuld, kan toch zeker van een succes worden gesproken. Dit is dan in de eerste plaats wel te dan ken aan Sempre Avanti's „Jong en Jolig", dat de gehele avond de aan wezigen op een gezellige en harten- verwarmende wijze heeft bezig gehou den. De dank van ds. J. Maaskant, gerefor meerd ziekenhuispredikant, die het openingswoord sprak, ging dan ook al lereerst naar dit gezelschap uit. Maar spreker dankte ook het publiek voor zijn medewerking. Het Diaconessenhuis. zei hij. heeft die medewerking hard en hard nodig Dat er een mooi nieuw Huis op papier staat is niet voldoende; het gebouw zal moeten verrijzen. Daartoe zullen allen de handen ineen moeten slaan. Om twee redenen is dit nood zakelijk. Ten eerste omdat er momenteel niet voldoende plaats is onze zieken te bergen, terwijl de behoefte aan plaatsen steeds groter wordt. Door de moderne middelen kunnen de doktoren meer doen dan voorheen, doch de behande ling van de patiënten eist. daairvoor veel al opname in een ziekenhuis. Als tweede reden waarom de zieken in een Diaco nessenhuis moeten worden opgenomen noemde spreker het feit van de liefde volle en zorgvuldige verpleging. Van harte hoopte ds. Maaskant, dat alle aan wezigen aan het eind van de avond de zaal als propagandisten zouden verla ten en hun hart aan het Huls verpand zouden hebben teneinde mede te helpen het grote doel. een mooi nieuw Diaco nessenhuis. te verwezenlijken. Direct na dit propagandistisch woord van ds. Maaskant ging het doek van een en hief Koos Kukler voor de eer ste maal zijn dirigeerstok. Een water- BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN. Monlaue Yvonne dr van A. N v. d. Bill en G A. Valk; Klazlna Hendrtka dr. van G. Lotte en P Groenheide; Xvonne Helena, dr van H. P C v Iterson en H Flanderhltn: Geert Cornells, zn van J. C Sluimer en H. Nlewold; Cornel a. dr. van A v. d. Leede en M H. Vermeil; Ja cobus Cornells, zn. van P. Banvveld en A M. Wllsman: Johannes Joseohus Fran- ciscus Gemma, zn. van J F de Badts en G Wlllems; Mleke. dr. van K Llpue en G. v. Eilk; Peter zn. van A. Fasel en S. Lares; Alwln zn. van J E Sbult en A. Bos; Arle Henk. zn. van A Teeuw en F. J. de Vrles; Eduard. zn. van P. Corba en M. Hartevelt. GETROUWD. G J Bulitendoru en M. G. E. v d. Laken; L. Bouwmeester en H. A v. Stra len- J. Haarland en H C Blok: H S. M. v Barneveld en M. W. Nellenhuls; I. Mark en K. G. Ouëndae. E. Hellnls en P. G v Velthulsen: C v Helden en E. T Meiler. OVERLEDEN. J. H. B Laken, man 64 Ir.: Fr v. d. Melt wednr. 89 lr.; J Hanen bur? man 42 1r.; A. Bell wed. van v d Llr.den. 86 lr J v. Vllet wed van Hooeeboom 83 jr.; N. Laneezaal hulsvr. van Smlt 62 lr.; C. Sllnserland wednr.. 74 lr.: A. Buls wednr.. 84 lr. Officiële publikatie ONTTREKKEN AAN HET OPENBAAR VERKEER. Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter kennis van belangheb benden dat met lneang van 24 februari 1956 tot en met 8 maart d.av te- ge- meeentesecretarle afdeling doenbare Werken (stadhuis, kamer 1111 ter inzage zal liggen een ontwerp va neen door nun College aan de Gemeenteraad voor te stellen besluit krachtens artikel 9 der Wegenwet (met toelichting en situatie tekening i tot het aan het openbaar ver keer onttrekken van een gedeelte van het Delftse Jaagoad langs de Trek vllet ten noorden van de kruising Voorschoterweg— Delftse Jaagoad. van de grens van het orovlnciaal eigendom tot nabil de sooor- weeovergang LeldenUtrecht Eventuele bezwaren tegen dit voorstel moeten ulterlllk oo 16 maart 1956. over eenkomstig artikel 10. lid 2 van ee- noemde wet bil de Gemeenteraad worden Ingediend. Lelden. 23 februari 1956 Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Secretaris. J. BOOL. ONTTREKKEN AAN HET OPENBAAR VERKEER. Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter kennis van belangheb benden dat met Ingang van 24 februari 1956 tot en met 8 maart d.a.v ge meentesecretarie afdeling Ooenbare Wer ken (stadhuis, kamer 111) ter Inzage zal liggen een ontwero van een door Gedeou- teerde Staten der provincie Zuid-Holland aan de Staten dier provincie voor testel len besluit krachtens artikel 8. lid 2 der Wegenwet (met toelichting en situatie tekening). tot het aan het ooenbaar ver keer onttrekken van een gedeelte van het Jaagpad langs de Trekvllet ln de gemeen te Lelden volgnummer 11 van de wegen- legger, zich uitstrekkende van de Drovln- clale weg Voorschoten—Lammebrue 70 m ln noordelllke rlohtlng Eventuele bezwaren tegen dit voorstel moeten ulterlllk oo 16 maart 1956. over eenkomstig artikel 10 lid 2. van genoem de wet bil de Provinciale Staten (Korte Voorhout no. 1 te 's-Gravenhage) worden ingediend. Lelden. 23 februari 1956. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Secretarie. J BOOL. De Burgemeester van Lelden brengt ter openbare kennis, dat de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting bij be sluit van 16 februari 1956. no. 0263729. heeft goedgekeurd het besluit van de Raad dezer gemeente d.d. 29 augustus 1955, tot onteigening krachtens artikel 10. eerste lid. onder 2o. der Wederopbouwwet, ten name van de gemeente Lelden, van een terrein, gelegen tussen de Boerhaavelaan en de MarlènpoelMraat. kadastraal be kend gem. Lelden. Sectie O no. 2590 (ged De ministeriële beslissing en het raads besluit hlervorenbedoeld. zullen met In gang van 25 februari 1956 tot en met 2 maart 1956 voor een leder ter Inzage liggen op de secretarie dezer gemeente, afdeling Openbare Werken (Stadhuis, kamer 111). LEIDEN. 21 februari 1956. val van verkwikkende melodieën werd door „Jong en Jolig" over de zaal uit gestort. Solistisch werkten aan deze uit voering mee Nel de Vries, Nel Pauw, Teuni Visser, Corrie Boelee, Lida Spaan, Wim Brugman en Gerard Kool haas. Een aardige afwisseling bracht het spel „Trek aan de bel" en de dirigeer- wedstrijd, terwijl als een speciaal num mer ln dit programma Dick Stigter de aanwezigen verraste met enkele staaljes van zijn kunnen op het gebied van snel- tekenen. De hervormde predikant, ds. J. N. de Ruiter, sprak aan het eind van de avond een kort slotwoord. Postzegelverzamelaars bijeen ln „De Kleine Burcht" hield de Ver eniging van Leidse Postzegelverzame laars gisteravond een druk bezochte vergadering. De voorzitter, de heer D. J. Meiboom, sprak een inleidend woord Onder de ingezonden stukken bevond zich een schrijven van de Vereniging van Postzegelverzamelaars „De Globe" te Arnhem, waarin de aandacht werd gevestigd op het feit. dat door deze vereniging een Ned.-Duitse Ruildag zal worden gehouden op paasmaandag 2 april in gebouw Tivoli. Velperweg 37 van 10.3017.30 uur. Aan deze ruildag wordt deelgenomen door de Vereniging van Postzegelverzamelaars van het Verbond voor Philatelisten in Rheinland-West- falen. terwijl leden van de Ned. Bond van Postzegelverzamelaars daar ook worden verwacht. Een dergelijke beurs werd onlangs te Essen gehouden, waar aan door ruim 400 fitatelisten werd deelgenomen. Inlichtingen over deze ruildag ver strekt de heer J. W. Vonk, Mesdaglaan 36. Arnhem De penningmeester, de heer Taselaar. bracht zijn verslag uit over het afgelo pen jaar waaruit bleek, dat een voor delig saldo geboekt kon worden. De aangekondigde lezing van de heer J. Barelmans over „Fouten en druktoeval- ligheden op postzegels" werd uitgesteld tot de volgende bijeenkomst, te houden op 28 maart a s. Dat de vereniging zich mag verheugen in een grote belangstel ling hoge blijken uit het feit. dat de voorzitter 10 nieuwe leden kon instal leren. Een record voor de februari- Vogels in nood Gevraagd: dames om voedsel te snijden Hoewel er nog veel vogelnood te leni gen blijft, draait momenteel de voedsel- actie in Lelden op volle toeren. Steeds meer dierenvrienden worden door het werkcomité gemobiliseerd om het ln deze actie, krachtig terzijde te staan. Had het comité in de eerste dagen de beschikking over één auto om het voed sel op te halen en op de „bedreigde pun ten" uit te strooien, thans „opereert" men al met drie auto's. Ook de financiële actie komt thans aardig op gang. Zowel bij de presidente van dit comité, mevr. Mak. Rapenburg 62. als bU de dames 't Hart. Witte Singel 74a en Verlind Trompstraat 35. komen steeds meer giften binnen. De paar laat ste dagen zelfs al voor een totaal bedrag van f. 200,—. Behalve dat enkele perso neelsverenigingen, de Gem. Werkplaats aan de Nieuwe Mare en het Marine Elektronisch Bedrijf te Oegstgeest reeds een bedrag van een spontaan opgeko men inzameling overmaakten, blijken ook tal van particulieren hun dieren hart te laten „spreken". Ook de jeugd laat zich niet onbetuigd en zondert uit haar spaarpot iets voor dit doel af. Behalve brood, gaat de belangstelling van het comité ook uit naar oliehouden de zaden, vleesafval en gekookte aard appelschillen. Het adres waar men voedsel kan bezorgen is bekendBrand weerkazerne Langebrug. Voor het geval men hiertoe geen gelegenheid heeft, kan men mevr. Mak (tel. 21736) hiervan in kennis stellen. Het voedsel wordt dan afgehaald! Aan ditzelfde adres kunnen dames zich ook opgeven om het comité te assisteren bij het snijden van het voedsel. Dr Adriaan Pelt. directeur van het Europese Bureau van de V N. te Genève, zal op uitnodiging van de vereniging voor internationale rechtsorde „VIRO" van 12 tot 17 maart een tournee maken door Nederjand Dr Pelt zal tijdens deze tournee in verschillende plaatsen voordrachten houden over het werk van de V N. Maandag 12 maart in Den Haag en Amsterdam, op 13 maart in Leiden en Hilversum, op 14 maart ln Rotterdam, Zeist en Almelo, op 15 maart in assen en Groningen en op 16 maart in Arn hem. Tilburg en Breda. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het kandidaatsexamen Ned. Taal- en letterkunde mej. E Stran- ders (Leiden). Vertelde van en las voor uit eigen werk O In de serie schrijvers spreken ver telde gisteravond in het Snouck Hur- gronje Huis voor talrijke K en O- leden de bekende Brabantse roman cier Antoon Coolen van en las voor uit eigen werk. Deze auteur, die vooral door ziin streekromans zo'n grote bekendheid heeft verworven, begon met enige aar dige herinneringen uit ziin kinderjaren on te halen, waaruit bleek, dat hii een voorliefde koesterde voor het lezen van sprookjes. In het bijzonder de werke lijkheidsaccenten in de verhalen van Klein Duimpie en Rood Kapje hebben od Coolen een diepe indruk gemaakt. In dit verband gaf de schrijver als ziin me ning te kennen, dat zowel de werkelijk heid als de vlucht, die de verbeelding uit deze werkelijkheid neemt de elemen ten ziin van de verhaalkunst. Als school jongen had Coolen reeds behoefte boe ken te sparen, evenwel niet om ze te lezen, doch enkel en alleen om een ge vulde boekenkast te hebben. Trots was hii oo het bezit van geleerde boeken. H. N. Ouwerling was de letterlievende man die Antoon Coolen tot lezen heeft gebracht en hem later ook over de angst voor provincialisme heen hielp. Met de Beweging van Tachtig maakte Coolen kennis. Hu las Conscience (De leeuw van Vlaanderen) en kwam in aanra king met het werk van Stiin Streuvels. Ouwerling. die in het leugddoro van de nu beroemd eeworden schrijver woonde, spoorde hem aan te eaan schrijven over Brabant en over de Peel. Oo ieugdlee leeftijd schreef Coolen in.het Gooi ziin eerste verhaal, dat zich afspeelt in diens geboortestreek. Het is de novelle „Jan- tie de schoenlapper en ziin Wecns kiendie". „Kinderen van ons Volk" was de weerspiegeling van het heimwee van het herinneren van de jeugdjaren. Vier iaar later volcde daarop .De schone Voleinding". Intussen waren ook ver schenen „De goede Moordenaar". „Peelwerkers" welk boek een treffend bewiis is. dat de sfeer van Brabant de schrilver lief is. en „Het Donkere Licht" een verhaal over een meisie. dat meege sleurd wordt door de zuigkracht van de groot-industrie. Met nadruk wees Antoon Coolen er op. dat de auteur in het streekeigene ter ontwijking van provincialisme het steeds verkleinende typische zal die nen tc vermijden om te komen tot het algemeen menselijke, dat in streekge bondenheid geen belemmering be hoeft te vinden. Evenals een zedenro man het schilderachtige van een tijd weergeeft, geeft een streekroman het schilderachtige van een milieu weer. aldus de schrijver, die zich nooit ge ïnteresseerd heeft in bijzondere dorps- typen .doch wel in de gewone dorpe lingen. „Herbere in 't Misverstand" was de laatste van de grotere romans, die door hem voor de oorlog geschreven ziin. Na een tussenpoos van circa vijftien iaar. waarbii ook de oorlogsjaren gerekend moeten worden en waarin hii voor het eerst de technisch zeer knap geschre den boeken van Graham Greene ont stellend van Inhoud echter las kwam hii er toe het verhaal van „De vrouw met de zes slapers" te scheppen. MOREEL NIHILISME. Coolen was van oordeel, dat de mte«'e boeken welke de ellende van de na-oorlogse tiid beschrijven, een te erote. eenziidie- aandacht hebben voor het nathnl-«r,«'hc De achtergronden kunnen volrens hem tegenwoordig niet banaal "enoeg ziin. Antoon Coolen achtte dez- literatuur waar vriiwel niemand buiten kan. niet te mie balaosrHK H» heschou-'de het als een soort zoeken door alle duister nissen heen. doch waarschuwde voor het cynisme, dat is ontstaan en dat ee- liik gesteld kan worden met een moreel nihilisme. Men berust te veel in de naargeestigheid van deze tiid. Zelf zoekt Coolen naar wat de mensen gemeen zaam is. Met de woorden van Goethe: in beoerkine toont zich de meester, welke van toepassing ziin oo Coolens werk. eindigde de schrijver ziin met grote aandacht beluisterde causerie. Tot slot van deze goede K. en O.-avond las Antoon Coolen nog voor ziin korte na-oorlogse verhaal „Voorval in een kerk" .waarmede hii de eerste priis van een in Amerika uitgeschreven prijsvraag heeft verworven. Ned. Chr. Reisvereniging De leden van de afdeling Leiden van de Nederlandse Christelijke Reisvereni ging, gisteravond in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal bijeen, waren daar als het ware de gast van de Nederlandse Heidemaatschappij Nadat de avond door de voorzitter, de heer A. v. d. Bos, op de gebruikelijke wijze was geopend en hij enige medede lingen gedaan had over de excursies, die ondanks de koude een groot succes zijn, verleende hij het woord aan de heer E J. Schut, propagandist van de NHM. In een korte uiteenzetting vertelde de heer Schut het een en ander over het veel zijdige werk van deze maatschappij. Nog beter werd dit geïllustreerd door de film „Langs ongebaende klingenvan Herman v d. Horst. Doordat de ci neast hier op aardige wijze een spelele ment in heeft verwerkt, is het een speel film geworden, die. zowel voor de des kundige als de belangstellende leek, het zien alleszins waard is. Bosbrandbestrij- ding. viskwekerijen. aanleg van sport en recreatieoorden en vooral het cultuur technische werk - verbetering van de bestaande cultuurgronden waardoor de waarde van de bodemopbrengst met 20 25 r'o gestegen is - kregen een bijzon der accent. Vooraf werd een buitengewoon interes sant Russische filmpje vertoond „Het Zonnevolk". dat een belangwekkend beeld gaf van het leven der bijen. Met een film over de Hoge Veluwe werd de avond besloten. De „wegblijvers" hebben - hoewel de felle koude zeker een excuus was - veel gemist. ZILVEREN JUBILEUM N. KOP. De heer N. Kop herdacht vandaag zijn 25-jarig jubileum als baas der gieterij van de Kon. Ned. Grofsmederij. De ju bilaris werd vanmorgen in de directie kamer ontvangen door de onderdirec teuren. ir. H E. Kruyt en ir. K Bouw man. Mevr. Kop kreeg bloemen aangebo den. Ir. Kruyt sprak zijn gelukwensen uit en memoreerde hoe de Jubilaris de ontwikkeling van het gieterijbedrüf heeft medegemaakt en daaraan zelf heeft medegewerkt. Hij hoopte, dat de heer Kop nog lange tijd in het bedrijf werkzaam zal mogen zijn. Ook mevrouw Kop werd door ir. Kruyt in de hulde betrokken. Als blijk van waardering bood de onderdirecteur de jubilaris een enve loppe met Inhoud, een blauw herinne ringsbord. het vererend getuigschrift van de Maatschappij van Nijverheid en de daarbij behorende zilveren draagpen- ning aan. Ir. J. v. d. Hoek. als tweede spreker, zeide dat de jubilaris behoort tot de zeer goede vormers, door zijn ijver en inzicht in het werk tot baas werd bevorderd en nu tevens belast is met de opleiding van jongere werkkrach ten. De heer J. A. Eichhorn sprak als chef van de werkplaats. Hij vond het prettig een lange reeks van jaren met de jubilaris te hebben mogen samen werken. Na een dankwoord van de heer Kop bleef men nog enige tijd gezellig bijeeen. (Ingez. Med.-Adv.) Misverstand was oorzaak (Ingez. Med.-Adv.) Bescherm Uw keel en voorkom verkoudheid met OEN gistera\on<l de bezoeker van een Amsterdamse nachtclub bij het weggaan de portier achteloos iets in de hand stopte, werd hij, reeds op straat staande, plotseling van ach teren aan z'n jas getrokken. Toen hij zich geïrriteerd omdraaide en hü iemand met opgeheven vuist achter zich zag staan, heducht hg zich geen ogenblik en liet hg een regen van slagen op de portier, want die was het, neerkomen. De portier die deze aan val niet verwachtte, liet zich ook niet onbetuigd en weldra rolden de beide onbetuigd straat. Een sur veillerende agent haalde de vech tersbazen spoedig uit elkaar en toen kwam de oorzaak van deze nachte lijke vechtpartij aan het licht. De bezoeker van de club bleek nl. wel eens last van z'n maag te krijgen als hij wat overmatig rookte of dronk. Uit voorzorgsmaatregelen had hij een strip Agré Antacide maagtabletten van Phi- lips-Roxane bij zich gestoken, waaruit hij er twee in de loop van de avond had losgemaakt maar er slechts een van had ingenomen en de andere in de zak van z'n colbert had laten glijden. Toen hij bij het verlaten van de club op het allerlaatste moment de portier ont waarde, greep hij haastig in z'n zak en gaf de man een maagtablet in plaats van een muntstuk. De portier, die dacht te doen te hebben met een flauwe grap, liep de bezoeker achterna, trok hem aan z'n jasje en bracht z'n vuist, waarin het tabletje zat. naar voren om daarmede de man op z'n vergissing te wijzen. Dit werd verkeerd begrepen met het bovenomschreven gevolg. Agré Antacide maagtabletten van Philips-Roxane helpen prompt tegen maagbranden. overtollig maagzuur, oprispingen, opgeblazenheid enz. 60 tabletten f 1.65. ROTARY-STUDIEBEURS VOOR LEIDSE STUDENT Op voordracht van de Leidse Rotary- club heeft Rotan- International voor het studiejaar 1956—'57 een studiebeurs toegekend aan de heer A H. Dijek- meester. die binnenkort het doctoraal examen in de rechtsgeleerdheid aan de Leidse Universiteit hoopt af te leggen Deze beurs zal de heer Dijckmeester in staat stellen gedurende een jaar aan een der Noordamerikaanse universitei ten colleges te volgen in de economie ter voorbereiding van een loopbaan in overheidsdienst De heer Dijckmeester. die quaestor is geweest van het Leidse Studentencorps, perscommissaris van de Ned Studen tenraad en voorzitter van de Ned Chr. Studentenvereniging, is een van de 128 uitverkorenen, afkomstig uit 32 landen, wie deze onderscheiding ten deel valt Als eisen voor een dergelijke onder scheiding gelden o.a. een grondige ken nis van de taal van het land. waarin zij hun voortgezette studie zullen volbren gen. een grote belangstelling voor in ternationale aangelegenheden en aanleg om leiding te geven OUDERAVOND OPENBARE SCnOOL DRIE OCTOBERSTRAAT In het gymnastieklokaal van de open bare school aan de Drie Octoberstraat werd een ouderavond gehouden. Het hoofd der school, de heer Jac. Slegten horst. heette alle aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder de heer P. Smit van de Centrale Ouderraad en de heer R. Voorman van de Verkeerspolitie. Vervolgens hield de heer Slegtenhorst een Inleiding over het onderwerp: „Uw en onze school". Tijdens de pauze werden de ouders getrakteerd op koffie en koek. Van de gelegenheid om met het onderwijzend- personeel van gedachte te wisselen over de vorderingen van de leerlingen werd een druk gebruik gemaakt. Na de pauze hield de heer R. Voor man een interessante causerie over het hedendaagse verkeer Uit het grote aantal vragen bleek hoe groot de belangstelling van de ouders voor de verkeersproblemen is Een korte hersengymnastiek besloot deze inleiding. Het was ruim 11 uur toen de heer Slegtenhorst deze geslaagde ouderavond, die ondanks de hevige koude door tal rijke ouders werd bijgewoond, sloot PROMOTIES LEIDSE UNIVERSITEIT Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift getiteld „Photochemische reacties der provita minen D", de heer A. L. Koevoet, te Rot terdam. De promotie geschiedde cum laude. Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift getiteld „De trieensystemen van de vitaminen D en van verwante verbindingen", de heer A. Verloop, te Noordwijk. De promotie geschiedde cum jaude Het bezit van een eigen vrijwillig brandweerkorps is voor elke gemeente een voorrecht te noemen. Niet alleen uit de praktische overweging, dat de vrij willige inzet voor de plaatselijke gemeenschap een bijzondere waarborg voor de brandveiligheid betekent, maar bovenal uit een ideëel oogpunt. Immers de leden van een zodanig korps tonen door hun vrijwillige inzet, hun offer voor de ge meenschap, de schoonste eigenschappen van burgerzin te bezitten, die een ge meente zich wensen kan. Deze burgerzin ontspruit aan de levende bron van de eigen plaatselijke sfeer, die cén van de symptomen is van de aanwezigheid van een krachtig en gezond gemeentelijk leven. Met deze woorden leidde burge meester H. L. du Boeuff het goed verzorgde programmaboekje in, dat was sa mengesteld met het oog op de feestavond welke gisteren in het met bloemen ver sierde gebouw Irene plaats vond. Niet zo vaak is het gemeentebestuur dat deze feestavond aanbood en waaraan ook plaatselijke middenstanders hun aandeel hadden geleverd, in de gelegen heid de waardering en de dankbaarheid van de plaatselijke gemeenschap ten op zichte van het vrijwillige brandweer korps tot uiting te brengen. Nu die mo gelijkheid er-was door de huldiging van een zestal jubilarissen en het afscheid van enkelen hunner wegens het over schrijden van de gestelde leeftijdsgrens, is er een dankbaar gebruik van gemaakt Het geheel in brandweerstijl gehouden programma begon met een openings speech door de commandant, de hëer M.J. van Gorkom, die behalve de Jubi larissen met hun dames, de burgemees ter en diens echtgenote, de beide wet houders, de gemeentesecretaris, alsmede de adjudant der Rijkspolitie, d? heer A Koerten, verwelkomde Het Leidse brand weerkorps was vertegenwoordigd door d» here" Hagedoom u. <L Broek er- Holst. De heer Van Gorkom, die enkele bijzonderheden over het korps vertelde en oude brandweerherinneringen op- haaide, gal de burgemeester het woord voor de huldiging van de Jubilarissen, t.w. de heren D. A. Driessen. die vanaf 1915 brandweerman was en sedert 1951 onderbrandmeester. Brandmeester W den Dubbelden had er al 35 Jaar opzitten evenals de brandwacht le klasse, de heer G. W. Schrijvers. Onderbrandmeester H v. d. Ameele en brandwacht le klasse N v. Ahsrwoude herdachten hun 30-Jarlg jubileum Jammer was dat de onder commandant. de heer G. A. Koelman, die reeds 35 jaar lid is al geruime tijd ziek is en niet van de partij kon zijn De beste wensen voor zijn herstel werden met een hartelijk applaus onderstreept De burgemeester sprak de jubilarissen toe en dankte hen voor het offer, dat zü aan de gemeenschap gedurende een lange reeks van Jaren hadden gebracht. Hü orees d* team - korpeeeest en n^rr- De jubilerende brandweermannen worden onderscheiden door de bur gemeester. V.l.n.r. de lieren G. W. Schrijvers. H. i\ d. Ameele. W. den Dubbelden. N. van Abswoudc, D. -4. Driessen en burgemeester Du Boeuff. (Foto LD./Van Vliet.) op hartelijke wijze afscheid van de heren Driessen, Den Dubbelden en Sohrgvers, die hun plaatsen aan jongeren gaan af staan. Voorts speldde hij hen de ere medaille van de Ned. Ver. van Brand weercommandanten op de borst, reikte de daarbij behorende oorkonde uit en overhandigde elk der dames een boeket. Onder de titel: „De brandschel gaat" werd het feestprogramma verzorgd door het kleinkunst-ensemble „Arie West geest", die als sneldichter met een toe passelijk lied al spoedig een jwettng con tact met de zaal wist tc leggen. Amarco bracht een goed geslaagd goochel num mer en Henny Haak liet enkele jodel- hedjes horen. Up Kiki vertoonde zgn kunsten als humoristisch acrobaat. Tij dens de pauze werd er getrakteerd op koffie en gebak, waarna Arie Westgeest met de zijnen het programma afwerk ten. De „Travelling Brothers", die voor d? muzikale omlijsting hadden gezorgd, besloten deze goed geslaagde feestavond, waarna onze brandweerlieden met hun dames nog geruime tiid gezellig blleen b'.ever Goedgevigheid werd beloond Een 27-jarige, te Parijs woonach- J tige Algerijn leende gisteren zijn 5 laatste 500 francs aan een vriend en voorkwam daardoor een ongeluk dat fataal voor hem had kunnen aflopen Laouarml ben Yadfa was op weg naar een apotheek met een recept dat hij wegens een verkoudheid ge- kregen had. Een vriend kwam hem tegen en vroeg hem om 500 francs, die hij zei dringend nodig te heb- ben. m Laouarmi haalde zijn laatste geld uit zijn zak en gaf dat. waardoor hij B geen medicijn meer kon kopen B 5 Hjj wist niet dat de medicijn H 5 hem waarschijnlijk het leven ge- - 5 kost zou hebben. De dokter had bij vergissing een recept opgesteld, dat slechts voor uitwendig gebruik be- stemd was. Toen hij de volgende dag het medicijn alsnog wilde halen, waren alle apotheken ln de stad gewaar- schuwd en het verkeerde recept van Yafda werd herkend. Ex-koning Michael in Amsterdam Ex-koning Michael van Roemenië is gisteren voor een kort bezoek in Am sterdam aangekomen, waar hij zijn in trek heeft genomen in hotel Krasna-' polsky. Gistermiddag heeft de ex-mo narch. die in gezelschap was van twee heren, de Fokkerfabrieken bezichtigd. De ex-koning is vanmorgen vroeg weer vertrokken. Nader vernemen wij, dat de ex-koning gisteravond de gast is geweest van het Koninklijk paar 's Avonds laat keerde hij van het Palels Soestdijk terug naar Amsterdam, waar hij al eerder op de dag zijn intrek had genomen in hotel Krasnapolsky. Liberalen achter Adenauers buitenlandse politiek De Westduitse Liberalen hebben naar aanleiding van beschuldigingen van de zijde van de Christen-Democratische party, dat zij dubbel spel zouden spe len, opnieuw verklaard, dat zy deel willen blijven uitmaken van de Rege ringscoalitie te Bonn en trouw zyn aan de buitenlandse pollUek van Bonds kanselier Adenauer. Zoals bekend hebben de Liberalen dezer dagen, tezamen met de Soclaai- Democraten die In de Bondsdag ln de oppositie zijn, ln de staat Noordrijn- Westfalen de Christen-Democratische Regering van premier Arnold, waarvan zij oorspronkeli11' de*1 uitmaakten, ten vgebracht

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3