Prachtige bloem uit verre streken „Bollen met een winterjas", die het goed doen in ons land Fantastische revolutie door enorme technische opgang Nog geen beslissing over de ontslagaanvrage voor A-lijsters Russisch vijfjarenplan beoogt enorme produktiestijging De Tsjechen kijken hun ogen uit in de Oostenrijkse hoofdstad.... 94ste jaargang Woensdag 22 februari 1956 Derde blad no. 28763 Tulipa's op Bloemlust Van de hoogvlakten van Pamir, uit het voormalig rijk van Dsinghis-Khan, uit Toerkestan en Sermenië komen de tulipa's die op de Bloemlust-tentoon- stelling thans zulk een voorname plaats innemen. Zij treffen het oog door hun exotische kleuren en ze vormen een steeds belangrijker aanvulling van het sortiment, dat de bloembollenhandel de wereld te bieden heeft! Exotische bloem Het verschil tussen tuintulpen en tulipa's is dan ook opvallend, ai zijn de familie-trekken onmiskenbaar. Het begint al bjj de bollen van sommige dezer soorten, die een extra-huid heb ben van willige vezels, een „winterjas" die hen bestand maakt tegen barre klimaten. in landen waar thans moeilijk iets te bereiken valt. Men beschikt thans in Holland over een aanzienlijk sortiment zelf-gekweekte tulipa's. waarmee men nog gestaag verder experimenteert. Deze tulipa's zijn als tuinplanten beslist beter dan de geïmporteerde, niet alleen wat aanpassing aan het klimaat, maar ook wat kleur aangaat. Bovendien werden door kruising nieu we kleuren en kleurpatronen ontwik keld. zodat er thans reeds een res pectabele naamlijst van tulipa's be staat. Het is interessant te weten, wanneer men over deze kleurrijke exotische bloemen gebogen staat, welk een histo rie ze achter de rug hebben en uit welke verre gebieden ze stammen. Maar ook als men dit niet weet zal men niet veel te kort komen. Want de tulipa's vormen op iedere tentoonstelling een klasse apart in vorm en kleur! De kleuren van deze bloemen varieren van het ivoor van de waterlelie tot het vurigste rood Wanneer men b.v. de ko lossale. vlammendrode Mme Lefebers in de zon zit staan, sluit men zijn ogen voor deze gloed. Lang blijft de tulipa gewikkeld in een breed, lichtgroen blad. waarboven i ze zich niet verheft, zoals de tulp. maar l r~. waarin ze zich schuil houdt en waar ze even met een gekleurd neusje bovenuit piept, als om te verkennen of de be schutting kan worden afgeworpen. Op de tentoonstelling ziet men tu lipa's in rijke verscheidenheid: de Eichlerl, Violacea, Praestans, Kauf- manniana, Fosteriana en Greigii met name. Straks zal men ze zien bloeien onder de bomen van de Keukenhof, maar Bloemlust toont ze al twee maanden eerder, dank zij de onge ëvenaarde bekwaamheid in het force ren van de Hollandse vakmensen. Grote kapitalen zijn geïnvesteerd, mensen hebben hun leven gewaagd, voor kleurige veldbloempjes in de ber gen en op de hoogvlakten van Azië. Maar hier blijkt ook weer het onfeilbaar koopmansinstinct van de bollenmensen. die nog maar moesten afwachten of deze tulipa's ooit in de handel een rol zouden spelen, inplaats van ergens in een of andere botanische tuin stillekens te bloeien voor enkele liefhebbers! Vooruitziende zakenmensen, knappe kwekers in het bloembollen bedrijf heb ben zéér behoorlijke zaken gedaan in tulipa's... de moeite is niet tevergeefs geweest, het geld was wèlbesteed en komt met Interest terug. Holland..zelf verzorger Wat is nu de betekenis van het ver krijgen van dit tulipa-sortiment? Al deze bloemen stammen uit gebieden die achter het IJzeren Gordijn liggen of (Ingez. Med.-Adv. m MIJN PRINCIPE „Altijd het beste zo voordelig mogelijk" Het spijt me wel. zo berichtte de Ar meense schoolmeester Manissadjian in 1914 aan de firma Hoog te Haarlem, maar ik zal mijn werk voor U moeten staken. Mijn leven verkeert hier ieder ogenblik in gevaar Dat was de tweede tegenslag. Want zo Juist had Joseph Haberhauer vanuit Samarkand een aantal kisten met zeld zame „sjiecies" naar Holland gezonden, en die arriveerden Juist in Augustus 1914 aan de Russisch-Oostenrijkse grens Het is niet te verwonderen, dat men er nimmer een spoor van teruggevonden heeft! Wat was het dan waarvoor die Ar meense onderwijzer zijn leven waagde? Wat had die Duitser daar in het verre Samarkand met zoveel zorg te zoeken? Waarvoor speurde de Oostenrijker Sin tenis in de gebieden van Trans-Kaspa- sië. waartoe trok een andere Duitser. Graeber, vanuit de Siberische stad Tasj- kent de steppen in? Op zoek naar tulipa's Met al deze mensen onderhield de firma Hoog (Van Tubergen) te Haar lem contacten en ze gingen op zoek naar kleurige veldbloemen, die ze vonden vaak in vrijwel ontoeganke lijke gebieden. Deze tulipa's behoorden tot hetzelf de geslacht als de ons bekende tuin tulpen. Met de naam „tulipa" bestem pelde men de wild groeiende soorten of „species". De tulp zoals wij die kennen is de doorgekweekte vorm van reeds bij de Perzen bekende tuinbloe- men. Door kruisingen en spontane variaties (z.g. verlopingen) verkreeg men het sortiment dat thans een naamlijst van ca 6000 soorten omvat! Maar het is hoogst onwaarschijnlijk, dat de thans ons bekende species-tulpen enig aandeel hebben gehad in de tot standkoming van het huidige tuintul- pen-sortiment. De firma Hoog te Haarlem heeft een groot aandeel gehad in het onderzoe kingswerk. Vanuit Haarlem sponnen zich de draden naar die verre gebieden En de een na de ander kwamen ze in de kwekerij van Hoog zover, dat ze voor de handel bruikbaar werden: de Hoo- giana uit Toerkmenistan en Armenië, de Eclhlerl uit Azerbeidsjan, de Tubefge- niana uit Pamir, de Praestans uit Tadz- ijkistan, de Fosterianan uit Samarkand en Bokhara, de Greigii en Kaufman- niana uit Toerkestan en Tsjidsjik. Kon dr. Krelage in zijn standaardwerk „Drie Eeuwen Bloembollenexport" nog vaststellen dat de tulipa's niet een zo belangrijke plaats innamen, dat hij er in dit werk breed op behoefde in te wel door de praktijk achterhaald. '11°. Welke opzegtermijn zou moeten gelden? halve de Fa. Hoog heeft o.a. de firma j Dinsdagmiddag heeft een commissie onder voorzitterschap van de wethouder van sociale zaken, de heer C. P. J. Maas, ten raadhuize van Velsen vergaderd over de ontslag-aanvrage van de stichting IJmuider visverwerking voor de 47 A-Iüsters. waarvoor geen geld meer is. Het betrof hier slechts een voorlopige bespreking. Hedenmiddag komt de vertrouwens-comraissie voor de haven- en transportbedrijven bijeen om een definitief advies op te stellen, waarna het arbeidsbureau op de aanvrage kan beslissen. En officieel zijn de A-lijsters dus nog altijd niet ontslagen. Amerikaans toekomstbeeld Strategische sleutelpositie van Amerika ryAAROM koop ik voortaan die voordelige gezinsver pakking ..Actifral 10" - vita minen van Philips-Roxane: 150 dragees voor f 3.75. Slechts één dragee ..Acti fral 10" per dag is voldoende om de winter gezond en fit door te komen. Over „De ontwikkeling van het Ame rikaanse toekomstbeeld en de invloed daarvan op Europa" heeft tijdens de bijeenkomst van de Gelderse indus triëlen gistermiddag in Arnhem gespro ken de directeur van het Centraal Planbureau te Den Haag. en hoogleraar in de sociologie aan de Economische Hogeschool te Rotterdam, prof. dr. F. L. Polak, zojuist teruggekeerd van een tweede langdurig verblijf In de V S. Het toekomstbeeld wordt in de meest invloedrijke Amerikaanse tijdschrif ten volgens spreker aldus geschetst: de mens zal energie afdwingen aan de zon en de Oceaanbodem zal wor den geëxploiteerd. Brandstof als voedsel zal letterlijk uit de lucht wor den gehaald en de atoomenergie zal even overvloedig worden alslacht. In de wereld van de toekomst zal men ook klimaten kunnen maken en breken. Gedacht wordt aan het kunst matig produceren van een nieuwe ijstijd of een subtropisch klimaat. Volgens de voorspellingen tot de jaren 1970/1980 zal er ook elektronisch licht zijn. zonder buizen of lampen en bet zal mogelijk zjjn in het donker fotograferen. Ook komen er atoom- schepen, atoomauto's, atoomviiegtul- gen en zelfs atoomverwarming in de huizen. Deze technische opgang zal een even radicale als fantastische re volutie op alle mogelijke gebieden te weeg brengen. Naar prof. Polak opmerkte, zullen de enorme technische ontdekkingen in Amerika gedurende de eerstvolgende tientallen jaren uitgroeien tot een ongehoorde climax Deze verbazing wekkende. maar ook huiveringwekkende voort gang zal de mensheid voor de meest dramatische en drastische beslis sing plaatsen, waarvan de consequen ties op het ogenblik nog niet te over zien zijn. Amerika zal ih deze periode vol van ongeëvenaarde climaxen met de grootst denkbare uitdagingen een stra tegische sleutelpositie innemen, die voor Europa van doorslaggevende betekenis zal zijn Welke invloed kan en moet Europa, dat niet meer de spil van het wereldge beuren is. op deze ontwikkeling uit oefenen? Het zal de taak van Europa zijn de invloed van het Amerikaanse De Amerikaanse artiest-schrijver Frank Tinsley heeft een luchtschip ..ontworpen" dat als tegenhanger bestemd zou zijn voor het tentoon stellingsschip van president Eisen hower. Voor in de neus van het 300 meter lange gevaarte bevindt zich een radarkoepel, met daarachter de controleruimte. Bovenop is een promenadedek en eronder hangt de afneembare tentoonstellingshal lussen de intrekbare, sigaarvor- mige pontons). Achter de kleine vleugeltjes zijn de hutten voor de passagiers. toekomstbeeld te herwaarderen. ..Ik ben niet pessimistisch, mits we onze ..leeg gelopen accu s maar bijtijds vullen c-n ons geestelijk herbewapenen", aldus prof Polak, die er nog op wees. dat er bij de Amerikaanse sociologen een be paalde angst valt waar te nemen om de grote probleemcomplexen te onderzoe ken en dat er ook een wending is te bespeuren in het geestelijk leven inner lijk gebaseerd op onzekerheid, angst en twijfel. Vele symptomen zijn er die wijzen op het gevaar van deze onzeker heid. aldus prof. Polak. W. Lefeber te Llsse veel werk ge maakt van de tulipa's en thans is het zo, dat ze het handelssortiment een steeds belangrijker plaats gaan inne men. Dit geldt alleen van de tulipa- soorten, die voo'f de handel geschikt blijken Er zijn nog vele honderden spe cies méér. die alleen voor de wetenschap en de liefhebbers van belang zijn. Canada en wapenleveranties aan het Midden-Oosten De Canadese Minister van Buiten landse Zaken, Lester Pearson, heeft gisteravond te Toronto verklaard, dat Canada zjjn politiek van wapenlevèran- ties aan het Midden-Oosten nauw co- ordineert met die van Engeland. Frankrijk en de V.S. Canada zou niets doen, dat een bewa peningswedloop ln het Midden-Oosten zou uitlokken. Het zou onverstandig zijn, indien Canada ongeacht besluiten van de V.N. zou verklaren, dat het troepen De vishandel beroept zich echter op overmacht. Er is geen geld om deze mensen te betalen en men waagt er zich niet aan zich nog dieper m de I schuld te steken om toch loon te beta len.. terwijl er geen kijk op is wanneer de staking in het treilbedrijf afgelopen i is. En het is door die staking, dat het fonds van de stichting IJmuider visver werking een belangrijke bron van in komsten mist. GEEN UITWEG. Het bestuur van de stichting ziet betekenen, dat vooi hen een opzeg termijn geldt van zeven weken. Mocht inderdaad zo worden beslist, dan zou sl®.,!a''e voor de stichting nog moei- moeilijker worden, omdat zü. geen geld hebbende, dan nog voor zeven weken loon op tafel zou moeten brengen. Waar dat dan vandaan moet komen, weet niemand. Het stichtingsbestuur, dat verwacht, dat de ontslagvergunning wegens ..ver- macht zal woren verleend en dat het alleen maar betreurt, dat deze vergun ning zo lang op zich laat wachten 1 sd thans geen uitweg meer. s Morgens hetTvan de werknemers versU-K.fr heeft men de vakbondsbestuurders toe- vonden wanneer zii het ontslat» "rWn keZMaarUer 'is mef" ^at m,°€el'Jk aanvaard. In plaats van nu zeen enkele is. Maar er is met aan geld te rioinen zekerhed te hebben over loonbetaling,, rvïk pon „1 k! if" Kp,"fken.zouden zij dan reeds zeker zijn geweest roepen P°^ een na deze bespreking geioiien van een uitkering ingevolge Wa. ht- naar Palestina zal zenden, indien bestuursvergadering heeft geen licht in geld- en Werkloosh^idsveizeKeriiv daar gevechten uitbreken. Maar hel °e zaak gebracht Dinsdagavond zou K werKJ00sn 'dsve.zexeru 3- zou even onverstandig zijn, Israel of ,aaJ®.m een, ledenvergadering van de welke andere staat in het gebied ook I stichting gehouden worden, af te snijden van alle hulp in alle omstandigheden, indien deze hulp de vorm aanneemt van de levering van materiaal voor de verdediging, aldus Pearson. Verongelukte vliegtuig door propaganda ballon Een officiële Tsjechoslowaakse com missie van onderzoek heeft verklaard, dat het vliegtuigongeluk van 18 januari in Slowakije, waarbij 22 doden vielen, een gevolg is geweest van een botsing met een Amerikaanse propagandaballon. Een woordvoerder van het Amerikaan- Ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat er ,,geen enkel be wijs" was, dat een Amerikaanse ballon het ongeluk heeft veroorzaakt. De Amerikaanse „commissie voor vrij Europa" (een particuliere organisatie die zich bezighoudt met het verspreiden van propaganda achter het ijzeren gor den) heeft gisteren ontkend dat een van zijn propaganda-ballons op 18 januari j.l. een Tsjechisch vliegtuig heeft doen verongelukken, aangezien zich op die datum geen propagandaballons over het bewuste gebied hebben bevonden. Frans expeditieleger uit Vietnam? De Franse regering heeft van Viet nam het verzoek ontvangen het expe ditieleger te laten vertrekken, zo wordt uit welingelichte bron te Parijs verno- mep. In de akkoorden van Genève is be paald. dat Frankrijk zijn troepen uit Vietnam. Laos en Cambodja zou terug trekken als deze landen daartoe de wens le kennen zouden geven. Vietnam heeft dit nu gedaan. Frankrijk heeft het ver zoek in studie. EEN OF ZEVEN WEKEN. Een moeilijkheid, die hier tussendoor loopt, is de kwestie van dè opzeggings termijn. Wanneer een ontslagvergun ning verleend zou worden, dan kan wet telijk bij de eerstvolgende uitbetaling het ontslag aangezegd worden Maar wanneer gaat het ontslag dan in? De stichting IJmuider visverwer king bestaat goed een jaar. Dat zou dus betekenen een opzegtermijn van een week. De stichting heeft de A- lijst echter overgenomen van de vak groep. De A-lijsters beschouwen zich daarom zeven jaar in dienst en dat zou Goudvoorraad steeg 26 miljoen Volgens de verkorte balans van de Nederlandsche Bank, opgemaakt per 20 februari is de Bank er" toe overge gaan haar voorraad goud en gouden munt te vergroten, waarschijnlijk we derom door omzetting van convertibele valuta in edel metaal De desbetreffende post is met f 26 miljoen aangegroeid tot f3 301 miljoen. De vorige vergroting van de goudvoorraad dateert van eind de cember 1955, toen de aanwas f33 mil joen beliep. De netto deviezenreserve is met een bijna gelijk bedrag gedaald tot f 1444 miljoen Goud en deviezen tezamen zijn met fl miljoen aange groeid tot f 4.745 miljoen. SYLVAIN POONS GEHULDIGD. Tüdens een jubileumrevue in Krasna- polsky te Amsterdam is gisteravond de cabaret-artiest Sylvain Poons door col lega's en vrienden gehuldigd ln verband met zijn 60ste verjaardag Tevens her dacht de heer Poons het feit. dat hij 45 jaar geleden zijn artiestenloopbaan be gon. Bij de huldiging voerden o.m. de heren Bob Peters en Kees van Dam het woord en boden de jubilaris ge schenken en bloemen aan. „Zwarte" erfenis Toen een ijverige behanger het oude behangselpapier verwijderde in een wo ning aan de Leidsegracht te Amsterdam om het door nieuw te vervangen, kwam er tot zijn verbazing uit de ruimte tus sen het tengelwerk en de muur een ge hele N S B.-inventaris rollen. Drie com plete tunieken van de voormalige W A drie koppelriemen, twee uniformpetten en een zwart overhemd werden gevolgd door een cilinderrevolver met patronen vier pakjes met kogels, een dolk, een N.S.B.- en een hakenkruisvlag, drie boe ken. een aantal foto's en lidmaatschaps kaarten van de voormalige NS B. ten name van vroegere bewoners van het huis. Dé politie heeft dat alles ln beslag ge nomen en zal dat geruisloos doen ver dwijnen in een archief met dergelijke attributen als een herinnering aan een donkere tijd. Waarschuwingen van ds. Zandt Nog slechts Brood en spelen" De Staatkundig Gereformeerde Partij heeft gisteren te Utrecht haar algemene vergadering gehouden onder voorzitter schap van ds. P. Zandt, die sprak over „het welzijn van ons volk". Ds Zandt meende, dat de mensen niets hebben geleerd van twee wereld oorlogen. Het verval der zeden onder ons volk neemt z.i. hand «ver hand toe. Ook toont de verregaande roeke loosheid bij het verkeer ons volgens spreker, dat het zedelijk peil zakt, in zover' velen zich niet bekommeren of zij hun medemens ernstige verwon dingen toebrengen of zelfs zijn dood veroorzaken. Ds. Zandt meent, dat ons volk hoe langer hoe meer in materialistische levensbeschouwing opgaat, waarin het wordt gesterkt door de talrijke subsidies die de regering, met goedkeuring van het overgrote deel van het parlement, geeft aan sport en spel. opera en komedie, tot het dansen toe. Talrijken bekommeren zich volgens spreker nog slechts om brood en spelen. Volgens spr is er slechts één redmid del. n.l het houden van Gods geboden. Wordt d'.t niet tot richtsnoer van 't re geringsbeleid genomen, dan verheft men de staat tot een soort van Godheid, waarvoor ieder heeft te bukken. „Dan wordt Vadertje Staat met een soort van almacht bekleed, aldus spr. zoals dat in het huidige regeringsbeleid aan de dag treedt Volgens ds. Zandt komt daarbij zelfs de vrijheid van het geweten ln ge drang. Hij haalde hierbij als voorbeeld aan de gewetensbezwaarde boeren en veehouders Spreker uitte verder o.a. kritiek op de wording van de Europese eenheid, want ook deze. aldus spreker, wil men buiten God om tot stand brengen. Tenslotte merkte spr. nog op. dat de SGP coalitie met Rome verwerpt, daar de reformatie en Rome in beginsel lijn recht tegenover elkaar staan. Telkens en telkens blijkt het weer, aldus spr. dat het oordeel van Willem van Oranje juist was, als hij zeióe dat de rooms- kathollek de eed aan de Paus hoger stelt dan die aan de wereldlijke over heid. Van 6070 procent Het grootste gedeelte van een gisteren door minister-president Boelganin uit gesproken rede van vier uur was gewijd aan de richtlijnen voor het zesde Sov- jetrussische vijfjarenplan. Hij wees erep, dat met het plan vooral wordt beoogd de meest ontwikkelde kapitalistische lan den in te halen wat betreft de produktie per hoofd der bevolking. Het plan voorziet vooral in een alge mene verhoging van de industriële pro duktie met 65 procent in de periode 19561960 met een stijging van 70 pro cent voor de produkliemiddelen en van 60 procent voor de verbruiksgoederen. De verwezenlijking van dit plan zal volgens Boelganin de jaarlijkse produk tie in de Sovjet-Unie van gietijzer bren gen op 53 miljoen ton, die van staal op 68.3 miljoen, die van steenkolen op 593 miljoen ton. die van petroleum op 135 miljoen ton en die van elektrische ener gie op 320 miljard kwu. Er zullen e«ige atoomkrachtcentrales worden gebouwd, waarvan het totale vermogen 2.5 miljoen kwu zal moeten be reiken. Voorts zullen 6500 km aan spoorwegen worden aangelegd, terwijl 8100 km van het spoorwegnet zullen worden ceëlek- trificeerd. In luin eigen land geen verkeerszorgen, want de auto is er een zeldzaamheid! (Van onze Weense correspondent) Nog altijd mogen slechts zeer weinig Tsjechoslowaakse staatsburgers een fa miliebezoek brengen aan Oostenrijk, maar hoe beperkt deze gevallen ook mo gen zjjn, ze komen toch voor en men moet zelfs toegeven dat ze In de laatste tijd enigszins toenemen. De regering in Praag neemt bewust het risico op zich, dat de reizigers in het buitenland de waarheid vertellen over de toestanden in Tsjecho-Slowakije. want deze uitverkorenen zijn beslist niet allen geijkte leden van de communistische partij. De bezoekers uit Tsjecho-Slowakije kijken hun ogen uit, wanneer zij door het nieuwe Wenen wandelen, maar wat het meeste indruk op hen maakt, zijn de goede kwaliteit en de lage prijs van de chocolade alsmede de overvloed aan bananen, waarvan ze niet genoeg kunnen krijgen. Verder voelen zij zich niet bij zonder op hun gemak tussen het moderne verkeer, ofschoon Wenen op dit punt niet in de schaduw, kan staan van Parijs of Londen. Een auto koDen zonder er iin ian3,ari D. autos verkocht en ge- auTO ionaer er durcnde het nu iopen(1e wstc halfjaar eigenaar van te worden... j hoopt men aldaar 200 personenwagens 1 ter beschikking te kunnen stellen. Een dame uit een Slowaaks stadje van i Nu begrijpt men ook waarom de bezoe- 20 000 inwoners vertelde ons. dat ce kers uit Tsjerho-Slowakije zo diep onder dokter aldaar wel de beschikking heeft de indruk komen van het „grote" aantal over een auto. Hij heeft het voertuig wagens in Wenen en waarom men in moeten betalen, mag er gebruik van ma- ken. maar moet zelf de reparaties en de benzine betalen, terwijl niet hy er de eigenaar van is, maar „het- volk" of de gemeenschap, wat dus wil zeggen dat hij ov.t zijn wagen niet naar eigen goed dunken kan beschikken en hem zeker niet mag verkopen. Wanneer .hogere belangen" op het spel staan, kan de auto hem zelfs worden ontnomen. Deze arts verdient zo weinig dat zijn vrouw bij werk moet. verrichten hetzij thuis, hetzij ln een bedrijf, want alleen met dit dub bele loon een arts is daar namelijk niets anders dan een loontrekker kun nen zij ternauwernood het nodige aan kleren en voedsel voor hun kinderen ko. pen. De waarheid van deze mededebn- gen vinden wij bevestigd ln het officiële partij-orgaan „Rudc Pravo", waarin het volgende te lezen staat. Wie in Tsjecho- Slowkaije een auto meent nodig te heb ben. moet daartoe een verzoekschrift in dienen bij zijn gewestelijke beroepsorga- n'satie. die dan in samenwerking met de algemene vakvereniging een beslissing neemt. Partijleden genieten de voorkeur Voorkeur genieten functionarissen van de partij, artsen, veeartsen en boeren die lid zijn van een kolchose Wanneer een aanvraag positief is be handeld. moet de gegadigde de koopprijs op een afzonderlijke spaarbankrekening van de staatsspaarbank overmaken, maar verder dient hij zolang te wachten tot dat er in zijn gewest een auto ter be schikking staat. De volgende auto's kunnen geleverd worden: Skoda 440 voor 27450 kronen, een Russische Podeba voor 34.200 kr een Ifa-F9 of Renault. 4CV voor 22000 kro nen. Dat eijn kolossale bedragen, wan neer men bedenkt dat een arbeider hoogstens 1000 en een arts ongeveer 2000 kronen per maand verdient Het gehele bedrag moet tevoren wor den betaald, alleen bij de Skoda is men voorlopig tevreden met een bedrag van 20 000 kronen, zodat de rest van 7450 bij levering van de auto kan worden be taald. Het aantal leverbare wagens is zeer beperkt, want alleen in het grote ge west Bratislava (Pressburg) werden er INENTEN ERTEGEN? Ia! DIPHTERIE. KINKHOEST? Neen! RECHTZAK EN Moord te Zeist EIS: ZES JAAR M.A. Zes jaar gevangenisstraf met aftrek en onvoorwaardelijke terbeschikking stelling van de regering heeft de Of ficier van Justitie bij de rechtsbank te Utrecht, jhr. mr. N. Witsen Eiias. ge- eist tegen een 22-jarige timmerman uit Zeist wegens moord en/of zware mis handeling die de dood van mevrouw B. KosterVisser tengevolge had (den). De verdachte, een jongeman met een grote fantasie, die doorlopend met een geladen pistool op avontuur ging en zich verbeeldde dat hij op Jacht was naar misdadigers, had zich op de avond van 24 november 1954 eerst opgehouden in de bossen nabij Kerckebosah te Zeist en was Liter terechtgekomen ln de J. W. Fnsolaan bij het huls van de familie Koster. Hy zag de vrouw des huizes bezig met het klaarmaken van pakjes en was ln sluipende houding rond het huis ge gaan. Hy loste op een afstand van 1 h 2 meter een schot, op een .schim" zo als hy zelf verklaard, dat mevr. Koster in de llnkerlong trof, tengevolge waar van zy kort nadien is overleden. Uit spraak 6 maart. Zij liet haar dochtertje chaufferen De rechtbank te Amsterdam heeft een 40-jarige mevrouw uit Amsterdam ver oordeeld tot een voorwaardelilke ge vangenisstraf van één maand met een proeftiid van twee Jaar omdat zij op 16 april j.l. haar 13-jarig dochtertje in haar auto even een blokje had laten chaufferen met het gevolg, dat twee kinderen werden aangereden, waarvan een gedurende zes weken wegens een gecompliceerde beenbreuk ln een zie kenhuis moest worden verpleegd. De officier van Justitie had een ge vangenisstraf van één maand voor waardelijk geëist mei een proeftijd van 3 Jaar en ontzetting uit de rijbevoegd heid voor eveneens 3 Jaar De dame had ter zitting toegegeven och aan de aanrijding schuldig t Woensdag van 23 urn Bij Uw dokter: iedere I "Sp"t uöTKkd"

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 7