H. Wielek besprak ontwikkeling der Italiaanse cinematografie 94ste jaargang Woensdag 22 februari 1956 Tweede blad no. 28763 Leidse Jeugd Actie en de film. Italiaans neo-realisme scherp contrast niet kassuccessen van Hollywood Onder auspiciën Tan de Stichting Leidse Jeugd Actie werd gisteravond in het Volkshuis de tweede voordracht in het kader van de filmscholingscursus gehouden door de heer H. Wielek, die in hoofdzaak de ontwikkeling van de Itali aanse film behandelde. Reeds in 1890, aldus de heer Wielek, kwamen de eerste filmdrama's in Italië tot stand. Nauwelijks tien jaar later, om streeks de eeuwwisseling dus, werden in dit land films geproduceerd, welke over het algemeen een lengte hadden van 3000 meter. (De tegenwoordige films hebben een lengte van hoogstens 2400 meter). De filmwerken uit die dagen ga ven veelal historische gebeurtenissen van Italië weer. Zij waren monumentaal en getuigden van veel pathos. Ruim veertig jaar geleden werd de filmkunst ln Italië beïnvloed door het naturalisme, terwijl ook de Italiaanse litteratuur haar invloed deed gelden. In 1914 werd in Italië de z.g. futuristische film geïntro duceerd. nadat in 1907 een van de eer ste filmbladen was uitgegêven. In en na de eerste wereldoorlog was er een enorm verval. Tijdens de dictatuur van Musso lini moesten op het witte doek parades, pracht en praal de ellende, die er overal in het land heerste, verbergen. De films werden voornamelijk in ateliers vervaar digd en waren stuk voor stuk leugenach tig. In de jaren, die liggen tussen 1920 i 1939 emigreerden talrijke Italiaanse Belangrijk noemde de heer Wielek de ontwikkeling van de Italiaanse film kunst na het einde van de tweede we reldoorlog. Men had schoon genoeg van valse schijn, van geforceerd opti misme en heldendom. De huidige ci neasten, zo vervolgde de heer Wielek, zien het heden en het „kleine". Zij maken gebruik van de straat en de mensen uit deze straat. CONTRAST MET HOLLYWOOD De na-oorlogse filmkunst is zowel let terlijk als figuurlijk op de ruïnes gebo ren. De filmkunstenaars maakten van de nood een deugd en brachten het neo realisme op het witte doek. Deze neo realistische films ontmaskeren de slech te toestanden in Italië en zij vormen een zeer scherp contrast met de kassuccessen uit Hollywood. Zy hebben voorts bitter weinig gemeen met de hedendaagse Duitse films, die zwaarwichtig nadruk kelijk zijn. De na-oorlogse Italiaanse film zorgt voor een weemoedige glim lach, zo gaf de heer Wielek als zijn me ning te kennen. Als goede voorbeelden noemde hij o.m. „Vier stappen in de wolken", „Rome open stad", „Kleine mensen op de grote weg", „Verboden verhaal", „Leven in vrede" en natuurlijk het onvergetelijke meesterwerk „La Stra- da" van Fellini, een oud-assistent van Rossellini. GROTE GEVAREN Gevaren, welke de moderne Italiaan se filmindustrie bedreigen, zijn, aldus de heer Wielek, de verbrokkeldheid en het ontbreken van een vloeiend ritme ln de beelden, evenals de melo-drama- tiek, zoals men die kan vinden in „Stromboli" en „De zoon van nie mand". Ook waarschuwde hij voor de pathetische opera- en muziekfilms, terwyl zijn bewondering niet zo zeer uitging naar de door duizenden aan gebeden sterren Gina Lollobrigida en Sophia Loren als wel naar de kunste nares Anna Magnani. Vele religieus getinte rolprenten zoals „Anna", die de heer Wielek de gTootste verschrikking aller verschrikkingen noemde, zijn van nul en generlei waarde omdat zij ieder kunstzinnig gehalte volkomen missen. Afgezien van enkele goede danstaferelen noemde de heer Wielek „Bittere Rijst" (z.g. sociaal ge tint) eveneens een walgelijk produkt. Nog een ander gevaar zag hij in de co- produktaes. Deze films zijn nóch Frans nóch Italiaans. VITTORIO DE SICA. Ter inleiding van de film „Wonder ln Milaan", die later op de avond vertoond werd, vertelde de heer Wielek het een en ander over de regisseur Vittorio de Sica. Deze 54-jarige filmkunstenaar is niet alleen een voortreffelijk regisseur, maar ook een uitstekend acteur, die meestal de goede mens speelt. (O.m. in .Morgen is te laat", „Goede morgen olifant" en „Brood, liefde en fantasie"). In tegenstelling tot enkele anderen or dent de regisseur de Sica. Zyn huma niteit is in velerlei opzicht revolutio nair. Zijn humor is warm zonder cynis me en sarcasme. Zijn meesterwerken zjjn o.m. „Fietsendieven", „Wonder ln Mi laan" en „Eindstation". Over de inhoud van „Wonder ln Mi laan", welk kunstwerk enkele weken ge leden voor K. en O.-leden werd vertoond schreven wij reeds. „Wonder in Milaan" is een sprookje van de wanhoop: realisme en poëzie zyn er op uiterst merkwaardige wijze in verstrengeld. Het scenario werd geschreven door de Sica's trouwe medewerker Zavattini. Bijzonder jammer was het, dat gister avond geluid en beeldscherpte te wen sen overlieten. Veel van de waarde van de film ging hierdoor verloren. Niette min was het een hoogst interessante avond mede dank zij de boeiende lezing van de heer Wielek uit Amsterdam, die i op het gebied van de film uiterst des kundig is en naar wi) hopen nog vele malen in onze stad zal spreken. De eerstvolgende cursusavond wordt 6 maart in het clubhuis „De Sperwers" aan de Langestraat gehouden. Gistermiddag had een auditie plaats in de studiezaal van de Chr. Kweek school, waarbij afgevaardigden en tech nici van het jeugdland-programma, uit gezonden door de NCRV, aanwezig wa ren. Uit vele gegadigden werden tenslot te enkelen uitgekozen, om het program ma-onderdeel .Kom maar naar voren" te verzorgen. De pianist C. van Leeu wen speelde twee eigengemaakte va riaties op ,,'k Zag twee beren". Vervol gens speelde de rumba-band de „Zapa- kweka's" met medewerking van Inge Vogel, L. v. Veen. P. de Vroom. G. Sloot weg. K. Schipper en als vocaliste Anne ke Hogendljk. Tenslotte werden nog enige zelfgemaakte liedjes, gezongen door C. Janssen. N. Blelchrodt. Zij wer den op de piano begeleid door W. v. Hil- ten. De uitzending zal binnenkort plaats hebben. (Ingez. Med.-Adv.) Nourvtieu knapt U op in een ommezien Waarom zoudt U nog langer blijven sukkelen met die zenuwpijnen? Ga over op NOURYTIEN! De moderne pijn stiller in tabletvorm, een compositie van 5 vermaarde elkaar ondersteunende en versterkende geneesmiddelen. Niets brengt zo snel verlichting. 1 of 2 tablet ten op wat water en elk begin van pijn wordt radicaal onderdrukt U wordt fit - U blijft fit met NOURYTIEN! Neem uit veilige voorzorg een buisje in huis. NOURYTIEN knapt U op in een om mezien! Bij alle apothekers en drogis ten. Per buisje van 20 stuks 85 ct. De Walvis opnieuw van Leiden naar Amsterdam Nadat ln de naoht van maandag op dinsdag de grote ysforeker Walvis de vaarweg AmsterdamLeiden over het Braassemmermeer, Hey manswetering en Oude Rijn- had opengebroken, teneinde een groot transport van zes grote bak ken met onderdelen van de H.C.W. te Leiden en bestemd voor Venezuela moge lijk te maken, heeft men gistermorgen de terugtocht weer aanvaard. Respect hebben wij voor de stuurlui van de „Walvis" en van de daarachter varende „Willemientje" van Goedkoop voor het feit, dat zij zoveel als mogelijk is de bestaande ijsbanen gespaard heb ben. Keurig laveerde men eerst om de ijsbaan aan de Hoge Zijde van de Rijn bij Alphen, om vervolgens de keurige ijsbaan aan 's-Molenaars te sparen, tot grote geruststelling van enkele bestuur ders van deze club. Natuurlijk hoopt de gehele Rijnstreek, dat zolang het blijft vriezen verdere ac tiviteiten van ijsbrekers achterwege zul len blyven, gelet op de grote gevaren die hierdoor onstaan. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doet. ex. Scheikun de mevr. N. J. Ginjaar-Maas (Leiden) en de heer G. Riezebos (Leiden); oand. ex. A wis- en natuurkunde de heer F. W. de Bruyn (Den Haag); cand. exa men wis- en natuurkunde A en D de heer F. Oort 'Leiden»; cand examen L wis- en natuurkunde mej J Stapensea (Oegstgeest» en de heer J W E Muy- zert (Leiden) Voorber kerkelyk exa men de heer P C. 't Hooft (Lelden i; doet. ex. Ned. recht mej. H. G. M. L. Engel (Rotterdam), mej. Ph. Luteyn ((Den Haag) en de heer W. J. Houwink 'Schalkhaar). Ch. M. Boer (Oegstgeest) maakte zaterdag noodlanding op zee Bij sneeuw en wind in open rubberboot Het jongste lid van de bemanning van het Avengger-vliegtuig. dat zater dag od zee een noodlanding moest maken, de Oegstgeestenaar Ch. M. Boer, troffen wii gisteren in ziin woning aan de Riinzichtweg 108 in goede welstand aan. druk bezig zich gereed te maken voor de reis naar Hilversum, waar hij met ziin kameraden, met wie hij een angstig uur in de rubberboot op zee doormaakte, voor de televisie zou verschijnen. Veel tiid voor een uitvoerig verhaal van de belevenissen was er niet. De heer Boer maakte overigens over het avontuur weinie ophef. Od een klei ne verwonding na was hij er goed afge komen. Niettemin vond hii het toch wel interessant, dat hii nu wordt opgenomen in de club van marine-mannen, die een noodlanding od zee meemaakten. Uit een formatie van zeven toestellen, die van de vliegbasis Ford in Zuid- Engeland was opgestegen met als doel het vliegveld Valkenburg, moest ziin toestel wegens iis-afzetting od zee lan den in het Nauw van Calais, ongeveer 16 km. uit de kust. De heer Boer had bewondering voor de Diloot. die zo"n voortreffelijke ..landing" maakte. Twee machines bleven in de lucht boven de mannen, die in anderhalve minuut er in slaagden de grote rubberboot uit de machine te halen. Zij hebben in hevige sneeuwbuien en ruwe zee ongeveer een uur in angstige afwachting geleefd wat het resultaat zou ziin van de S.O.S.- seinen. die door een der vliegtuigen werden uitgezonden. ANGSTIG MOMENT. Het moment van de landing was angstig en de mannen vreesden in zee terecht te zullen komen. De heer Boer bracht hulde aan de Amerika nen van het reddende Albatros-toe stel dat de mannen opnam. Daar dit toestel beschadigd werd en mede door het slechte weer niet kon starten, moest 2'i uur lang getaxied worden naar Calais, waar burgers met een roeiboot de onfortuinlijke vliegers aan wal brachten. Na behandeling in het hospitaal en de nacht doorgebracht te hebben in een hotel, vertrok het gezelschap zon dagmiddag met een Catalina naar Val kenburg. Mevrouw Boer was er minder eoed over te spreken, dat de Nationaal kapconcours VOORRONDE VOND GISTEREN IN LEIDEN PLAATS De kleine zaal van de Stadsgehoorzaal was gisteravond vervuld van scharenge- klik en een bescheiden muziekje. Kap pers uit Leiden en omgeving bonden met kam en schaar een sportieve strijd aan. Schijnwerpers verlichtten fel het vreed zame strijdperk Over de hoofden van enige charmante modellen richtten de deelnemers zich tot een jury, die slechts na ampele overwegingen haar beslissin gen kon nemen. De deelname was zeer redelijk. Ver heugend was het ook. zo vernamen wij van een bestuurslid van St. Cosmas de landelijke Kath. bond van Kappers bedienden. die dit concours organiseer de de ruime vertegenwoordiging van de jeugdige figaro's. De deelnemers in deze voorronde, die méér dan driekwart van het totaal te behalen punten in de wacht wisten te slepen, klasseerden zich in de finale van het landelijk concours, dat binnen kort gehouden aal worden De opdracht voor de herenmodellen was: het knippen en opmaken van een half lang model: de coiffures van de dames werden uitgekapt op een mo dern dagkapsel in watergolf of „lock- well" Toen het ritmisch geklik van de scha ren was verklonken kwam de Jury tot de volgende beoordelingen: Afd. damesvak: le prijs mej. C. de Gunst, Leiderdorp (253 punten)2e pr. de heer W. v d. Kooy, Leiden (240 p.) 3e prijs mej. H. Simons, Lisse (237 p.); 4. mej v. d. Wout. Noordwijk (232 p.); 5 mej Nauta. Leiden (230 p.) en 6. de heer P Hagen. Lisse (222 p) Afd. herenvak: le prijs J. P Spruyt, Leiden (307 p.): 2e prijs J v d Bom, Leiden (305 p.); 3e prijs G. v Staveren. Oude Wetering (303 p.); 4. L. Verkade, Leiden (282 p.); 5. P. v Es, Leiden (278 p) en 6. A. C. Lintzen, Zoeterwoude (273 p.). FEESTAVOND NIEUWBOUW DIACONESSEN HUIS In de plaats van ds. B. C. Visser zal ds. J Maaskant, gereformeerd zieken huispredikant, hedenavond de feestelijke bijeenkomst ten bate van de nieuwbouw van het Diaconessenhuis openen. Ds. J. N. de Ruiter, hervormd predi kant alhier, zal het slotwoord spreken. vanaf het vliegveld in vlleeerkledine od eieen gelegenheid hun woningen moes ten opzoeken. Het beschikbaar stellen van een auto zou h.i. toch geen over dadige luxe ziin geweest De heer Boer doet weer gewoon ziin dienst na het opmaken van rapporten en beschrij vingen van de belevenissen. LEIDSE UNIVERSITEIT By Kon. Besluit van 14 februari 1956 is de bij K.B. van 14 oktober 1954 aan dr. J. H. van den Berg. buitengewoon hoogleraar in de faculteit der letteren en wysbegeerte aan de Rijksuniversiteit te Leiden, verstrekte opdracht tot het ge ven van onderwijs, luidende „de fenome nologische methode en conflictpsycholo- gie", aangevuld en gewijzigd in: de fe nomenologische methode, de conflict- psychologie en de pastorale psychologie. By beschikking van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is voor het tijdvak van 1 november 1955 tot en met 31 oktober 1956 benoemd tot wetenschappelijk hoofdambtenaar A bij de verloskunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden, dr. The Tik Lok. voordien hoofd van de kliniek bij de verloskunde aan de Rijksuniversiteit te Groningen. Gezonde middenstand van grootste belang voor democratische samenleving Laat toch alle middenstanders beseffen, dat zij, door zich te organiseren ln middenstandsverband, mede helpen in stand te honden een middengroep in de volksgemeenschap, die stabiel is en meer dan de industrie conjunctuurschomme lingen kan opvangen, die staatkundig betrouwbaar is en daardoor onmisbaar voor een democratie, die werkzaam is en door haar verscheidenheid kleur geeft aan het openbare leven. De gemeenschap, wil zjj een democratische samenleving blijven vormen, heeft het grootste belang by het in stand houden van een ge zonde middenstand. ook als mens. Naast zyn werk me deze de tijd nemen om te denken en waar te nemen wat er in zijn land en in de we reld gebeurt en daardoor zijn plicht als staatsburger te vervullen. Hij moet niet worden een massa-sujet, want dat is on verenigbaar met het zijn van midden stander De secretaris, de heer J H. v. d. Kloot, liet ln zijn verslag over 1955 alles nog eens de revue passeren, wat zich in dat jaar in en om de afd. Lelden van de KHM.B. had afgespeeld Het ledental is gestegen van 143 tot 171: De financiën werden besproken door de penningmeester, de heer A. J P. Eichhorn. Óp 31 december 1955 bedroeg het wezenlijk bezit van de vereniging f. 590 Nadat ook de begroting voor 1956 was l»sproken werd overgegaan tot bestuurs verkiezing. De heren A J P. Eichhorn. J. Th Balkestein en W. Kors werden allen herkozen. Op een voorstel van de heer Eggink. de vacature van de heer A. de Vries onvervuld te laten, kon de vergadering akkoord gaan, zodat het be stuur voortaan uit 9 leden zal bestaan Tot leden tan de kasoommissie werden benoemd de heren De Ren. Brokaar en Holswilder. Vervolgens kreeg mejuffrouw J. J. de Wolf gelegenheid voor het houden van haar lezing over Israël Deze lezing, waarvan wy indertijd al een verslag ln ons blad opnamen, werd omlijst door twee films „New Pioneers" en „Deye to remember". Jaarvergadering afd. Leiden K.N.M.B. Aldus de heer W. Zwart, voorzitter van de afdeling Leiden van de Kon. Ned. Middenstands Bond, die gisteravond ln „Het Gulden Vlies" haar jaarvergadering hield. In zyn openingsrede constateerde de heer Zwart verder o.m., dat de toe stand van de afdeling zeer bevredigend is. Er is een kern van leden, zei hy. op wier steun gerekend kan worden. Er is een uitstekend contact met de landelijke bond, met de Leidse Middenstandscen- txale en met de Middenstandsbesturen bond. Ten aanzien van de moeilijkheden waarmede de middenstand te maken heeft, merkte spreker op, dat de finan ciële positie van vele middenstandszaken onvoldoende sterk is, waarvan hy de oorzaak voornamelijk zocht in het feit. dat de na-oorlogse belastingpolitiek het kweken van reserves onmogelijk heeft gemaakt en de kosten, welke op de be drijven drukken zeer heeft verzwaard. Daarnaast is nog een nieuwe zorg ge komen. namelijk het gebrek aan perso neel Hiervan heeft vooral het ambacht te leiden. Het gebrek aan bedrijfsruimte levert in het bijzonder voor de zich ves tigende Jonge middenstanders, grote moeilijkheden op. Met betrekking tot deze groep, zeide heer Zwart, dat zijns inziens in vele gevallen de vakeisen te hoog worden gesteld. De middenstand is. wil hij blyven bestaan, en op peil blij ven. gebaat bi) regelmatige toevloeiing van Jonge rhensen met initiatief, werk en ondernemingslust, natuurlijke liefde en aanleg voor branche of vak De heer Zwart besloot zijn rede met de midden stander te wijzen op zijn verantwoorde lijkheid, ndet alleen als zakenman, maar Leidse smalfilmers zagen Engelse films Door tussenkomst van de Nova werden de Leidse smalfilmers. die deel uitmaken van de Leidse Smalfilmliga, gisteravond in de gelegenheid gesteld een aantal Engelse films te zien. Deze bijeenkomst, die in combinatie met de filmclubs uit Den Haag en Rotterdam in het gebouw van de B.PM. aan deCarel van Bylandt- laan ln Den Haag werd gehouden, werd met een kort inleidend woord van de voorzitter van de Foto-filmclub van de Shell geopend De heer Eldik, voorzitter van de Nova, gaf hierna een toelichting op de zeven te vertonen films, waartoe een keuze was gedaan uit de „Ten-Best" van Engeland. Achtereenvolgens werden vertoond „The Pin-up-girt", een geestige trucfilm, „Gaiety of nations", een cynische genre film over het onderwerp: Vrede - oorlog - vrede. „Brief aan mijn zoon", een be klemmende film. die het leven en de angst van een ter dood veroordeelde in beeld bracht. ..Virtues Triumphents". een film. waarin de kolder er dik oplag. „Garden at Chellow Dene", een kleuren film over bloemen en zonder veel preten ties. „Nancy's garage", een geestige speel film en tenslotte „Handle for Scandal", eveneens een geestige speelfilm, welke van de aanwezigen het predikaat „zeer goed" verwierf Hoewel in het algemeen aardige vond sten in deze amateurfilms waren ver werkt. had men de indruk, dat de Hol landse smalfilmers in hun werk voor de buitenlandse collegae niet onder behoe ven te doen, hetgeen niet wegneemt, dat het gisteren een buitengewoon interes sante avond was. 'Ingez Med -Adv.) U WACHT EEN LEUKE VERRASSING Voor U een beslissing neemt voor het maken van Uw BRUIDSFOTO en BRUIDSREPORTAGE gaqt U dan eerst even kijken en praten bij FOTO BLEVZE APOTHEKERSDIJK 27 - TELEFOON 20308 - LEIDEN Zeer vlotte aflevering van Uw BRUIDSREPORTAGE. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Jacoba, dr van C. Sip en H. Hoek; Jan Govert. zn van W. F. Lepelaar en C. van Veen; Maria Magdalena. dr van P. Stokkel en W. M. J. de Roo; Catharlna Theodora Olive, dr van W. J. A. Hoedjes en B, H. Erich; Pleter Gerardus. zn van P. G. Schouten en J. G. Vogt; Rudolph, zn van R. M. J. Schuengel en J. W. Klappe. ONDERTROUWD: D. Segaar en M. J. H. de Graaf; R. Zijlstra en S. A. Veerman; H. Bekker en J. W. v. Egmond; J. C. G. v. Heuven en J M. J. Freusberg; G. Erades en M. J. H. Hermsen; S. Stouten en J. Schaftenaar; J. W. Meyer en A. P J M. Klmmel; J. Brussee en J. Jensen; J. de Vos en G. van Polanen; A. Wernars en L v. Leeuwen. OVERLEDEN: H. Kokkedee. man, 72 jr; C. F. J. Her- Tijdens het voederen van vogels is gis termiddag een 8-jarige scholier van de Zuiderparkschool in de langs de Van Vollcnhovenkade lopende wetering ge raakt. De jongen, die te dicht aan de kant stond, gleed uit en viel in het water. De heer H. Bos onderwijzer van de Prinses Ireneschool, die het jongetje in het water zag spartelen, sprong in de wetering en wist de jeugdige dieren vriend op het droge te brengen. De E.H.D. heeft de jongen ter obser vatie naar het Acad. Ziekenhuis over gebracht. Bij brand in 't algemeen i bellen direct: 22241 Het Ned. landschap in prehistorische tijd Aspect totaal qewiiziqd I weUc vegetatietype aanwezig was op het moment, dat de tumulus werd opge- Prof. dr. H T. Waterbolk uit Gro- worpen. Door het stuifmeelonderzoek ningen hield gisteravond in het Rijks- heeft men het verkregen beeld nog kun- museum van Oudheden een lezing over nen verfijnen. Zo heeft men precies „Het Nederlandse landschap in de pre- kunnen nagaan hoe geleidelijk de heide historische tijd". de overhand kreeg over andere kruiden Spr wees er allereerst op, ciat in de en hoe de meeste zandverstuivingen pas loop der eeuwen enorme veranderingen laat in historische tijd zyn ontstaan Doch ook voordat de mens om de ak kers en de weidegrond voor het vee het bos ging kappen, dus in het polaeolithl- cum en mesollthioum, traden er in de plantengroei grote wisselingen op. Deze waren echter het gevolg van het kli maat en andere natuurlijke oorzaken hebben hun Het stuifmeelonderzoek heeft ons veel te dan- geleerd omtrent het milieu van deze pe- Nq de „Walkie-talki« de „creepy pc^py" ELEKTRONISCHE OGEN VOOR D« SOLDAAT Het Amerikaanse leger heeft bekerj gemaakt dat het thans be halve de „walkle-talkie" radio de „Creepy-Peepy" televisie heeft. De apparatuur bestaat uit een In de hand gehouden T.V.- camera en een draagbare zender, waarmee een militair aan zjjn superieuren kan laten zien wat er op het slagveld gebeurt. Het leger zegt dat de lichte appa ratuur gewicht nog geen 25 kilo civiele journalisten kan helpen bij het geven van ooggetulgeversla- gen bij bijv branden, aankomsten van autoriteiten op vliegvelden en vliegtuigrampen Terwijl de walkie-talkie de sol daat elektronische oren gaf bij de verkenning, verschaft de creepy- peepy nu ook de elektronische ogen. De camera maakt een beeld van iets wat op een myl afstand ge beurt en stuurt het naar een ont vanger die een halve mijl verder naar achteren staat. De ontvanger die op een Jeep gemonteerd is zendt het beeld vervolgens naar de com mandopost. ROUWDIENST. MEVR. J. P. v. d. HORST—HEPP. Hedenmorgen vond in het gebouw van de Evang. Chr. Gemeenschap aan de Middelweg een rouwdienst plaats in verband met het overlijden van mevr. J. P. v. d. HorstHepp. die eertijds een centrale plaats heeft ingenomen in Je- ruël-knngen en van de Evang Chr. Ge meenschap. Behalve zeer vele gemeenteleden, woonde ook het dagelijks bestuur van de Ned. Bond van Evang. chr. Ge meenschappen deze rouwdienst bij Voor ganger in deze dienst was de landelijk voorzitter van de Bond. de heer J. Klein Haneveld uit Bodegraven, die als tekst van zijn overdenking een gedeelte uit 2 Cor. 5 gekozen had. Spreker, die o.m aandacht schonk aan de plaats, die mevr. Van der Horst in deze kring innam, en haar geloofs leven stond uitvoerig stil bij het eeuwige leven, dat voor de kinderen Gods als zy van de strijdende naar de triomfe rende kerk overgaan, is weggelegd. Een leven, waarvan mevr. Van der Horst zich thans deelgenote mocht weten. De heer J. Sevensma, evangelist te Amsterdam, die hierna het woord voer de. koos tot woord zijner overdenking: „Ik heb de goede strijd gestreden", het geen hij overbracht op het leven van de ontslapene Na deze rouwdienst vond de teraarde bestelling van het stoffelijk overschot op de begraafplaats „Rhtjnhof" plaats. Enkele sprekers, o.w. de echtgenoot van wylen mevr. Van der Horst en de tegenwoordige voorganger van de Evang. Chr. Gemeenschap, de heer Th. Dikkes. voerden hier het woord. Ouderavond Kooiparkschool Gisteravond werd in de chr. Kooipark school een ouderavond gehouden- De avond werd geopend door de voor zitter van de oud ei-commissie, dokter De Bruyne. Vele ouders zagen deze avond hun kinderen een gedeelte van het pro gramma verzorgen. De kinderen van de 2e klas gaven een paar volksdansjes ten beste, o.l.v. mej. M. Wiersma. De 5e klas bradht een zangspelletje o.l.v. de heer E. Ronkema, op vlotte wyze ten gehore. Jan Tegelaar wist zijn rol heel goed weer te geven Daarna volgden mededelingen van de pas in leven geroepen oudjeroom- missie. die zich ten doel stelt voor het schoolleven en dus indirect voor de kin deren. zoveel mogelijk te bereiken Haar voorstel om oa samen speelgoed te ma ken voor een aardig St Nicolaasfeest voor de kleinsten, werd met een warm applaus begroet en een zeer goede col lecte. In de pauze werd koffie geser veerd en getrakteerd. In haar referaat „De eerste schooldag", liet mej. A. C. van Bergen, ernst en luim elkaar afwis selen. Het mastklimmen bezorgde ver schuilende koppels een worst of fruit mand. Een spel. geleid door de heer J. J. Oranje, die tevens afscheid van de aanwezigen nam. Ih zijn slotwoord wierp de heer A. de Vries (hoofd der school) een terugblik op het afgelopen jaar en wees op de vi tale plaats, die het christelijk onderwijs ln het kinderleven inneemt Met een traktatie voor de jeugdige medew-ftiiers.e was deze gezellige en in tieme avond, waarbij ook het bestuur aanwezig was. een avond, waarop ieder tevreden mag terugzien. SPORTDAG CHR. KWEEKSCHOOL Vanmorgen werden op de tennisbaan in de Leidse Hout, schaatswedstrijden gehouden Winnaars van de le leerknng (klas I en II): Hanny Pierhagen (lb) ën Kees Janssen (2a). Winnaars van de 2e leer- kring 'klas III. IV. en V. spoedcursus): Tine Bos (4) en Frans v Mameren (4>. Eindkampioenen werden Tine Bos en Kees Janssen. Binnensport: Hersengymnastiek: la 12 punten; lb 14 pnt.; 2a 15',4 pnt- 2b 16% pnt; 3ab 17 pnt; 4 19 pnt; si -8 pnt; S2 20 pnt. S2 werd dus kampioen. De tafelten nis-, schaak- en danswedstrijden konden niet geheel uitgespeeld worden. BEURSOVERZICHT MEEVALLENDE STEMMING; SCHEEPVAART VAST AMSTERDAM. 22 februari De stemming ter beurze is vanmiddag meegevallen: dit geldt vooral voor de Scheepvaart- en Cultuurafdeling De Kon. Rotterdamsche Llovd heeft van morgen het dividend over 1955 bekend gemaakt. t.w. llTc tegen 9% het vorige jaar. De beurs vond dit een prettige verrassing en de scheepvaartsector werd hierdoor omhoog gestuwd Aandelen Rott. Llovd hadden hierbij vanzelfspre kend de leiding en werden ruim 9 pun ten hoger verhandeld op 195%. De overige actieve soorten boekten een iets bescheidener avance; Stoomvaartmaat schappij „Nederland" gold 208 (20214 Ook de cultuurafdeling vertoonde een vaste ondergrond en kwam de lichte inzinking van gisteren geheel te boven. Hier ging Ver. Deli voorop met een stijging van ruim 3 punten. HVA en Amsterdam Rubber verbeterden circa 2 punten. Bij de internationale soorten had de handel weinig om het lijf De arbitrage liet grotendeels verstek gaan daar in Amerika de beurzen gesloten blijven. De grote vier wisten de note ringen van gisteren vrij gemakkelijk te handhaven, waarbij Philips een kleinig heid aantrok wegens uitbreiding van de Noord-Amerikaanse bedrijfstak. Gul densbeleggingen stil en goed op peil. AMSTERDAMSE WISSELMARKT Amsterdam. 22 febr. Londen 10.62>4 —10 6244, New York 3A2A—3 82fJ. Mon treal 3 82*i3 83A. Parijs 10810—10820 Brussel 7 61%—7 62%. Frankfurt 90 65— 90 70, Ziirich 86 86%—86 91', ZUrlch iT,«.frcs-!. 8927':—88 32'-. Stockholm 73 10';7315'4, Kopenhagen 54.92 54.97. Oslo 5308%—53.13'i. Milaan 60.54',4—60.50'-i. in het landschap hebben plaats gevon den. Inpolderingen, helde-ontginningen, ruilverkavelingen hebben het aspect van het land totaal gewijzigd en het natuur lijke element teruggedrongen Echter vele thans als natuurlijk beschouwde gebieden, zoals heidevelden, zandver stuivingen. naaldbossen ontstaan evereens aan dr ken in d« uim 4500 jaa: waarin dez- noden De palaeolitlsche rendierjagers op de hoge gronden van ons land sinds leefden in een bosvry toendralandschap, het begin van het neolithlcum Landbouw dat echter veel minder onherbergzaam ep veeteelt bedrijft. was dan men zou denken. Er was een De studie van fossiele bodemprofielen, weelderige plantengroei en een rijke o.a. onder grafheuvels, heeft geleerd, I dierenwereld. Beurs van Amsterdam Woensdag 22 februari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned. S3 3% 103% 103 Grootboek obl101'4 101',4 Ned. '51 3% 100% Ned '53 (3%) 100*4 100*4 Ned '48 3% 98'4 98'* Ned 54 3*4 97", 97'. Ned '55 3 Si 98 98 Ned '55 II 3'4 98% 98% Ned. 47 3S4 3 98% 99 Dollarlng '47 3 96 96% Investeringscert. 3 99% 90% Ned 62-64 3 99% 99% Indlë 37 A 3 97% 97% Grootboek'46 3 96 ft 96% ACTIEVE AANDELEN Cult Hand en Ind B 69 68 Nat Handelsbank 153% 153% Ned HandelmU235 235 AKU 314% 314% Philips 326% 326". Philips '55 318% 319% Onliever 336% 336"* Wilton Feyenoord 276 278% Bill ton 2de r297 291% Kon Olie f 50— ..317 Kon Olie 643% 643% Amst Rubber 108% m% Holl Amer lijn 206 207 Kon Ned Stoomb 209% 210% Ned Scheepv Onle 192% 196% H.V-A128% 131% Java Cult.76% 77% Dell MiJ131% 135% Senembah87 85% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Pro».- en Gem leningen Adam 47 3 100% 100% Den Haai 1937 1 3 97 Leiden 1947 98 B R'dam 57 I III 3% 100% 100ft Industr. Obligaties Philips Dollar lng 105% 105% Premieleningen A'dam 51 2% 139% 139% Eindhoven '54 2% l08Si 108', Enschede 54 2% 112% 112% Den Haag 52 I 2% 140% 140', Idem n 2% 140 140% R'dam '52 I 2% 137% 137% idem n 2% 144% 144'4 Utrecht 53 2% 122 121% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amsterd Bank 238 241% Rotterd Bank230% 231% Twentsche Bank249 Industrie Ondernemingen Ned. G. en Splr fabr 230 231% Kon. Ned Grofsm. 143% 143 V* Rott. Droogd Mi). 616 Tieleman en Dros 17 17% Handelsondernemingen BorsumiJ cv A f 1000 117% 117% Internatlo145% 153% Diversen Albert Heyn284 285 Ned. M Walv Vrt. 74% 75 Spoorwegen Dell 8poofw. MiJ. 25% 26 Amerik. fondsen Anaconda 73% 73% Shell OU Cy71% 72% Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving HolL Constructie 420 cX d Ing bur. v. BouwniJv. i3 246L Int Kunststof! Ind. 68 67GL Kon Ned Edelrnet 60L Pref a idem HOL Texuei Gebr v Wy* 83% 84GB Leidsche Wolspmn 305% 306 Ned. Electrolasm. Slkkens Lakfabr. '53 420B 422 Ver. Touwfabrieken 184GL 181% Wernlnk's Betonm. 142 142

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3