LEIDSCH DAGBLAD Unie-opzegging hoogst ernstige zaak zonder precedent WEERBERICHT Duits overleg over vele Franse voorwaarden in Saarkwestie Verwerping Britse voorstellen voor zelfbestuur op Cyprus? 94ste jaargang WOENSDAG 22 FEBRUARI 195S No. 28763 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN *7.— per kwartaal; f2.35 per maand: f0.55 per week Witte Singel 1. Leiden Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Nederlandse regering verklaart: Deze rechtsschennis levert slecht voorbeeld aan wereld De woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken te 's-Graven- hage heeft bevestigd, dat de zaakgelastigde van Indonesië gistermorgen ten departemente een nota heeft overhandigd, waarin de Indonesische regering mededeelt zich niet meer gebonden te achten aan het Uniestatuut en de daar aan geheche overeenkomsten en briefwisselingen. „De Nederlandse regering acht dit een hoogst ernstige zaak", aldus de woordvoerder. „De eenzijdige onttrekking aan plechtig aangegane overeen komsten als deze, welke in 1949 ter Ronde Tafel Conferentie werden gesloten met medewerking van de V.N.-commissie voor Indonesië, is zonder precedent in het internationaal verkeer in vredestijd en levert een slecht voorbeeld aan de wereld. Deze rechtsschennis door Indonesië treft de Nederlandse regering bijzonder omdat de vertegenwoordigers van dat land laatstelijk nog tijdens de conferen tie te Genève de nadruk plachten te leg gen op de noodzaak voor beide landen elkander vertrouwen te schenken. De unilaterale verbreking van de Unieband is ook daarom met gerecht vaardigd, waar Nederland steeds bereid is geweest en nog steed6 genegen is in gemeenschappelijk overleg met Indone sië een overeenkomst te sluiten voor een Het in 1954 reeds gesloten protocol tot opheffing van de linie en daarmede samenhangende overeenkomsten en de bereidheid om bovendien een re geling te treffen ter vervanging van de financieel-economische overeen komst. waarvan in Genève werd blijk gegeven, tonen duidelijk aan, dat een Indonesische regering, die terzake werkelijk overeenstemming met Ne derland zoekt, deze ook kan vinden". De Japanse handelsraad te Djakarta A Nagata, heeft verklaard, dat het op zeggen door Indonesië van de financieel- economische overeenkomsten met Ne derland van groot belang was voor In donesië en Japan. Hjj zei, dat het be sluit van Indonesië om de Unie met Ne derland te verbreken, reeds de aandacht van handelskringen in Tokio had ge trokken. Als gevolg van deze stap zou niet alleen Japan, maar ook andere lan den gelegenheid hebben onbeperkt met Indonesië handel te drijven. Verdubbeling brandstof f e nbijslag Evenals voor de voorafgaande twee weken heeft de Staatssecretaris van So ciale Zaken voor de lopende week goed gekeurd, dat de brandstoffenbijslag voor de sociale voorziening wordt ver dubbeld. Kostwinners en alleenwonen- den krijgen weer f 8.20, kostgangers f4.10 De minister van Maatschappelijk Werk heeft aan de gemeentebesturen bericht, dat zij in verband met de aanhoudende koude ook over de week van 19 tot en met 25 februari een brandstoffen bijslag kunnen uitkeren aan oorlogsslachtoffers, gerepatrieerden uit Indonesië en slacht offers van de Watersnoodramp 1953. Op II februari vond de lieer Keunen in de Holterhoek gemeente Eiber gen) een volkomen verkleumd haasje in de sneeuw. Hij nam het diertje mee naar huis. waar het bij de warme kachel op verhaal werd gebracht. Het jonge diertje, dat nog als het bedtijd is - ontfermt de met melk gevoed moet worden. J hond zich over zijn nieuwe kame- kiijgt om de twee uur zijn flesje en is nu al weer zo tierig, dat de reddingspogingen alleszins ge slaagd mogen heten, 's Avonds - taadje en maakt een plaatsje in de mand vrij. Een klein dierendrama met een vrolijke afloop. Bejaard echtpaar vergiftigd In de gemeente Rietveld, bü Woer den, is het bejaarde echtpaar M. v. d. Berg-Bruere door kolendampver giftiging om het leven gekomen. 67-jarige vrouw sliep in dezelfde kamer. De bakker, die za terdagmorgen aan de deur kwam kreeg geen gehoor. Omdat hij dit erg vreemd vond. verschafte hij zich met een loper toegang tot de woning. Daar vond hij de beide mensen bewusteloos op bed lig gen. Hij waarschuwde onmiddellijk een geneesheer uit Bodegraven, die een zuurstofbehandeling toepaste en daarna de bewusteloze slachtoffers naar het r -k. ziekenhuis in Woerden liet over brengen. In de loop van zaterdag was de vrouw reeds overleden en gisteren is ook de man gestorven. Vermoedelijk heeft de wouw vrijdagavond de kachel gevuld en deze te ver dicht gezet, waar door de gevaarlijke dampen zijn ont staan. Morgen bespreking loongeschil De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J, G. Suur- hoff heeft, naar aanleiding van de ge schillen in de Stichting van de Arbeid over de lonen, de betrokkenen tegen morgen voor een bespreking bij zich ge nodigd. Matige tot strenge vorst De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend droog, matige tot strenge vorst. Aanvankelijk nog af en toe vrij krachtige, overigens matige oostelijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur). Winter duurt voort Het KJ4.M.I. deelt mee: De laagste temperaturen werden van morgen gemeld uit Noord-Scandinavië waar het plaatselijk meer dan 30 gra den vroor. In oost-Polen werden tem peraturen van omstreeks 20 graden onder nul gemeten. In zuid-Duits- land en noord-oost-Frankrijk vroor het vannacht minder evenals in het zuiden van Nederland. In de noorde lijke provincies daarentegen was het weer iets kouder als gevolg van aan voer van een nieuwe hoeveelheid koude lucht uit Oost-Europa. Vanmorgen 9 uur stond het kwik in Eelde op min 14 bij een vrij krachtige oostelijke wind. Een diepe depressie op het westelijk deel van de Oceaan veroorzaakte storm achtige zuidelijke tot zuidoostelijke win den waarmede warme lucht van de om geving van de Azoren in de richtlng.van IJsland en Groenland werd getranspor teerd. Een station aan de westkust van Groenland meldde vannacht een tempe ratuur van 16 graden boven nul. In West-Europa worden de komende 24 uur slechts geringe veranderingen In de wcerstoestand verwacht. Dat be tekent dat de vorst nog onverminderd aanhoudt. 23 FEBRUARI Zon op: 7.43 uur; onder: 18.09 uur. Maan op: 15.10 uur: onder: 5.54 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.45 uur en 13.14 uur. (Laagste temperatuur in afgelopen nacht te Leiden —10 graden C.) Besprekingen tot 3 maart opgeschort De besprekingen in Parijs tussen de Franse Minister van Buitenlandse Zaken, Pineau, en zijn Westduitse collega, Von Brentano, zijn gisterochtend geëindigd. Officieel is bekendgemaakt, dat de Ministers hun gesprek op 3 maart in Bonn zullen voortzetten. De besprekingen zijn onderbroken, teneinde Duitsland gelegenheid te geven, om de Franse voorwaarden voor een toetreding van het Saargebied tot Duitsland te bestuderen, zo meldt Reuter. Naar verluidt heeft de weinig toeschietelijke houding van Pineau zijn Duitse collega, Von Brentano, verrast. het gebied van de zware industrie van Lotharingen een verbinding krijgen met de Rijn en daardoor met de zee. Een Franse woordvoerder zei. dat, hoewel de ministers een overeenstem ming zeer dicht genaderd waren, er nog steeds vele meningsverschillen zijn. Een Duitse woordvoerder zei. dat er geen on overkomelijke moeilijkheden naar voren waren gekomen, zelfs niet over het Moe zel-project. Oostenrijk in Raad van Europa Oostenrijk heeft besloten toe te treden tot de Raad van Europa. Het besluit is gisteren door het Kabinet genomen op aanbeveling van de Minister van Bui tenlandse Zaken, dr. Leopold Figl. Toe treding is mogelijk, zei hij. omdat de Raad van Europa geen militaire organi satie is. Obstructiepolitiek van Poujadisten De aanhangers van Poujade in de Franse Nationale Vergadering hebben gisteren voor de tweede maal, dank zij hun obstructiepolitiek kunnen voorko men, dat de vergadering zich uitsprak over het al dan niet geldig zijn van de verkiezing van hun afgevaardigde Lionel Cottet. Zoals bekend zijn reeds twee van de 52 Poujadisten, die oor spronkelijk waren gekozen, van hun zetel vervallen verklaard. Door een eindeloos debat en door tel kens nieuwe kwesties aan de orde te stellen zorgden de Poujadisten, dat er niet gestemd kon worden. Als de actie van de Poujadisten ook vandaag succes heeft, kan de kwestie- Cottet pas over tien dagen weer in be handeling worden genomen. De nummer bestaat uit 10 pagina's Pineau heeft te verstaan gegeven, dat Frankrijk een hechte verzekering wenst van zijn economische positie in het Saargebied. alvorens in te stemmen met een samengaan met Duitsland. Hij zou er verder op gewezen hebben, dat iedere definitieve regelingg de goedkeuring van het Franse parlement van node heeft en dat de vereiste meerderheid niet ver kregen zou worden als Frankrijk conces sies zou doen, zonder iets terug te ont vangen. Onder meer heeft Frankrijk be lang bü het beheersen van de Saarland- se kolenmijnen en bij de betaling van kolen uit het Saargebied met Franse francs Frankrijk zal voorts de kanalisering van de Moezel aan een uiteindelijke overeenkomst verbinden Hierdoor zou Ben Goerion wil vrijwilligers voor i> I Het Engelse Lagerhuis heeft gisteravond met 325 tegen 259 stemmen de verdedigingswerken jongste maatregelen van de Engelse regering om de inflatie tot staan te brengen De Israëlische Eer,le Minister. Ben «"'«■fa™* narlal een motie van afkeuring insediend van LabonmUde. ver- Goerion, heeft gisteren een beroep ge- j worpen was. daan op 150.000 leden van het Israë- i lische Vakverbond om vrijwillig zes De Engelse vakverenigingsleiders heb-joen pond sterling van de subsidies op dagen te werken in grensnederzettin- ben gisteren besloten een zeer krachtig brood en melk en over de invloed welke gen aan de bouw van schuilkelders en protest te laten horen tegen de anti- de tegenwoordige financiële politiek van versterkingen. Verder zouden zij de inflatiemaatregelen van minister Mac- de regering zal hebben op de kosten van kolonisten moeten helpen met bewa- I millan. Zij zijn in het bjjzonder veront- I levensonderhoud, kingsdiensten. 1 rust over de vermindering met 38 mil- 1 Met 325 legen 259 stemmen Lagerhuis steunt maatregelen van McMillan tegen inflatie Amnestie struikelblok Men verwacht dat aartsbisschop Makarios, de leider van de beweging op Cyprus voor aansluiting van het eiland bij Griekenland, vandaag aan de Britse gouverneur, veldmaarschalk sir John Harding, een negatief antwoord zal geven op de Britse voorstellen voor zelfbestuur. len gisteren met van de Grieks-Orthodoxe Kerk en naar verluidt heeft de raad zijn antwoord aan sir John Harding goedgekeurd. In politieke kringen verklaarde men dat de aartsbisschop blijft vasthouden aan zijn eis van een algemene am nestie voor politieke gevangenen. Naar verluidt willen de Britten geen am nestie op grote schaal toestaan. In deze kringen gelooft men. dat het negatieve antwoord van Makarios zal neerkomen op een schorsing van zijn onderhandelingen met de gouverneur over zelfbestuur voor Cyprus. Makarios De Orante - op weg naar warme oorden - liet huiverend Nederland achter zich. Dinsdagavond werd het water van het IJ te Amsterdam doorploegd door de nijdig slaande schroeven van enige krachtige slepers, die als gold het een ware zeeslag, het zee kasteel ..Oranje" ontrukten aan de 'J2'Se SreeP van de Nederlandse winter, om het schip op weg te helpen naar open water en naar warmere oorden dan het ..Arctische" vaderland. Hoe de slepers het stalen paleis zwoegend door het ijs naar open water sleurden, toont deze foto. aan het IJ gemaakt. Autobotsing op berucht kruispunt TWEE ZWAAR GEWONDEN Gisterochtend gebeurde op het be ruchte kruispunt van Rijksweg no. 26 met de weg Vreeswijk-Vianen aan de noordkant van de Lekdijk te Vreeswijk tengevolge van plaatselijke gladheid en dichte mist een ernstig ongeluk. Er werden twee zwaargewonden naar het Stads- en Academisch ziekenhuis te Utrecht vervoerd. De oorzaak was dat een vrachtauto plotseling stopte, waardoor vier daar achter rijdende auto's successievelijk op de vrachtauto en op elkaar inschoven, met het gevolg dat de eerste personen auto geheel in elkaar werd gedrukt. De vijf Inzittenden werden allen gewond. Twee van hen nJ. de bestuurder uit Voorburg en een naast hem zittende passagier uit Leidschendam werden zwaar gewond De vrachtauto's liepen materiele schade op. Binnen korte tijd reden als gevolg van de mist nog verschillende auto's op de ravage in Zo stonden weldra 16 auto's min of meer zwaar beschadigd aan weerskan ten van de weg. Het ijs op de Kaag Onze berichten in ons Blad van gis teren over de kwaliteit van het ijs op de Kagerplassen hebben hier en daar misverstand gewekt. De zaak Ligt zo, dat liet ijs »P enkele plaatsen van de plassen onbetrouwbaar is geworden, maar deze zwakke plekken zijn alle aangeduid met in het ijs gestoken tak- kenbossn. De uitgezette banen op de Kaag zyn volkomen betrouwbaar; men heeft ze gisteren nog beproefd door er tractors met een totaal gewicht van 3000 kg over tc laten rijden. Indien men niet eigenwijs is en niet op eigen gelegenheid gaat onderzoe ken waar men wel of niet kan rijden, kan men zonder gevaar op de Kager plassen schaatsen, aldus vernamen wij van de zijde van de Rijkspolitie. Men boude zich dus aan de uitgezette en gecontroleerde banen!! Naar aanleiding van ons bericht van gisteren over de betrouwbaarheid van het ijs in de omgeving van de Kager plassen, deelt men ons van de zijde van het Hoogheemraadschap Rijnland mede, dat van achteruitgang van de kwaliteit van het ijs als gevolg van sterke stro mingen geen sprake kan zijn. Zodra Rijnland tot spuiing of bemaling over gaat zal zulks vla de pers worden aan gekondigd. De oorzaak zal dus voorna melijk moeten worden gezocht in sneeuwbroeL zou de besprekingen eerst willen her vatten, als de door hem geëiste am nestie toegestaan wordt. Advies lot gebruik Salk-vaccin DOOR DESKUNDIGEN VAN WERELDGEZONDHEIDS ORGANISATIE De Wereldgezondheidsorganisatie der Ver. Naties heeft een rapport gepubli ceerd van twaalf deskundigen op het terrein van de kinderverlamming. Zij raden landen waar veel kinder verlamming voorkomt aan, zo spoedig mogelijk over te gaan tot gebruik van het Salk-vaccin, dat in Amerika, Canada. Denemarken. Duitsland en Zuid-Afrika goede resultaten heeft afgeworpen. Als de produktie ge schiedt door goed geschoold personeel en met goede apparatuur, is de kans op ongelukken klein. Het is nog niet bekend, hoe lang men immuun blijft. Dat zal de tijd moeten leren. Illl Ons nieuwe vervolgverhaal Vandaag beginnen wij met de publikatie van ons nieuwe ver volgverhaal ,J)e Gele Kamer" De schrijfster, Mary Roberts Rlnehart, laat ons kennis maken met de rijke Amerikaanse familie Spencer de moeder: een vrij excentrieke vrouw, de zoon Gregory: een over moedig oorlogsvlieger, de getrouwde dochter Elinor: méér gesteld op cocktailpartijtjes en het vermijden van „schandalen" dan op het ln oprechtheid ontrafelen van een mysterieuze moord. Carol: nog on gehuwd en ijverig mede-speurend naar de Identiteit van de moorde naar en enige, min of meer eigenaardige, zomergasten in een vakantieoord aan Amerika's Oost kust. Op Crestvlew. het grote buiten verblijf van de Spencers, doet een van de dienstmeisjes een gruwe lijke ontdekking, welke er uitein delijk toe leidt dat nagenoeg alle leden van de familie Spencer er van verdacht worden de zwaarste misdaad, die de mensheid kent: moord gepleegd te hebben. Naarstig wordt er gespeurd door de niet al te Intelligente po litieman Floyd en een ex-F.B.I- man om het mysterie van de gele kamer tot een oplossing te brengen. Pas op het laatste nip pertje voordat de justitie een onvergeeflijke fout dreigt te begaan wordt niet alleen dit mysterie opgelost, maar ook nog een gehele reeks andere eigenaardige püzzles. die keer op keer niet alleen de fi guren uit het verhaal, maar ook de lezeressen en lezers voor raad sels plaatsen. „De Gele Kamer" is vlot geschre ven en zal daar zijn v» van overtuigd tot slot misschien de verzuchting ontlokken: wel span nend geweest, maar tegen het ein de enigszins ingewikkeld (maar zeker niet té Ingewikkeld!), doch tevens voldoening en ontspanning hebben gebracht. Het recht krijgt zijn beloop en Amor komt ook aan z'n trekken.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1