Verstandige politiek van België in (Duitssprekende) oostkantons Parijse automobilisten zijn erg voorzichtig door boete-systeem Loop der bevolking: te Leiden DINSDAG 21 FEBRUABI Brussel probeert de onzichtbare grens met het Franse gebied te doorbreken (Van onze Brusselse correspondent) In Malmedy, een van de hoofdplaatsen van de drie Belgische oostkantons (Mahnedj, Eupen. Sankt Vith), die na ..Wereldoorlog nummer 1" bij België werden gevoegd, hebben wij interessante ervaringen gehad In de kamer, waar generaal Eisenhower de frontkaarten kwam raadplegen ten tijde, dat het Amerikaanse leger over de enige Rijnbrug bij Remagen, die nog Intact was, de verrassende sprong over de stroom deed, dronken wij ge noeglijk een Belgisch biertje met de arrondlssements-commissaris, die tien jaar geleden In het centraal gelegen stadje Malmedy zijn post betrok. Als een bal in een kaatsspel werd deze streek van hoge venen en schuimen de bergbeken, van diepe wouden en groene valleien, bij het verdrag van Wenen aan Duitsland toegeworpen, honderd jaar later met het verdrag van Versailles naar België terug geslagen, twee en twintig jaar nadien weer door Duitsland gegrepen om na vier en een half jaar opnieuw binnen de grenzen van België neer te stniten. Allemaal „den buiten" Het gebied van de drie oostkantons St Vith. Malmedy en Eupen. wordt door drie staten begrensd: het groothertog dom Luxemburg. Duitsland en Neder land. Maar er liep in de periode tussen de twee oorlogen ook nog een vierde grenslijn: die stond op geen enkele kaart en men kon haar passeren zonder voor visitatie te worden opgehouden' Toch sloot zij wellicht concreter het gebied af dan douane-beambten en Rijkswachters kunnen doen Het was de ..onzichtbare" grens tussen het Frans sprekende binnenland en de naar taal en zeden Duitse grensgemeenschap. die de Belgische nationaliteit aanvaardde, maar waar een kleine vastberaden min derheid het „heimattreue front", de Duitsgezinde en later Nazi-gezinde par tij oprichtte. In die periode is er weinig gedaan om de schim van de „onzichtbare" grenslijn te verjagen. Ongetwijfeld dringen in steden andere denkbeelden vlotter bin nen dan op het platteland. En tussen de uiterste twee punten: Burg Reuland aan de Luxemburgse- en La Calamine aan de Nederlandse grens, is het vrijwel alleen „den buiten", zoals men in Vlaanderen zegt. Duizend wezen.. Over 30 gemeenten verspreid leven hier 64.000 mensen, van wie er ruim 50.000 uitsluitend Duits tot voertaal heb ben. Behalve Eupen. dat aardig wat Industrie bezit, zijn alle andere plaatsjes schier verstilde en in zichzelf besloten dorpjes met hier en daar een enkel tref punt, zoals St Vith. Dat deze mensen, mede door het gebrek aan goede ver bindingen. weinig uitwisseling met het binnenland hadden en aldus ook meer openstonden voor hun taalverwanten, laat zich gemakkelijk indenken. Met hun Belgische identiteitskaart, voelden zij zich even over de onzichtbare grens lijn, in Verviers of in Stavelot, toch vrijwel als een vreemdeling, met uit zondering dan van Malmedy. dat steeds een Waalse inslag heeft behouden. Onvermijdelijk moesten de Belgische maatstaven na de oorlog hier een grote ravage aanrichten: 45 procent van de bevolking viel onder de na-oorlogse zuiveringsbepalingen Tussen Burg Reuland en La Calamine werden 7.190 families getroffen. Daar onder vielen zowel politieke gevangenen als werkweigeraars. slachtoffers van de strijd in 1940 als van het Von Rund- stedt-offensief enz. En toen uiteindelijk de definitieve balans kon worden opge maakt. bleken 982 kinderen wees te zijn Kindje bij glijden door auto gedood In de Ruysdaelstraat te Tilburg heb ben kinderen gistermiddag op het trot toir een glijbaan gemaakt, die onge veer twee meter op de rijweg doorliep. Toen een militaire vrachtauto passeerde is de 7-Jarige Cecilia Mommers uit Til burg, die aan het glijden was. onder het rechter achterwiel terecht gekomen. De kleine werd op slag gedood. Vlieland en Terschelling weer geïsoleerd De mist is oorzaak geweest, dat Vlie land en Terschelling gisteren weer ge ïsoleerd waren. De postboten, die op nieuw zouden trachten Harlingen te bereiken, konden niet uitvaren. De mist maakte ook de landing van vliegtuigen onmogelijk. De landingsbaan was sneeuwvrij gemaakt en door ongeveer 40 vrijwilligers met zand bestrooid. Kazernebrand te Kampen In het bovenste stuk van het oude ge deelte van de Koornmarktkazerne van de Kon. Landmacht, staande aan de Koornmarkt te Kampen, is gistermiddag brand uitgebroken. In de Koornmarktkazerne is de tweede OOAK (Centrale Opleidingsschool Ad ministratief Kader) gevestigd Een deel van de machines van de garnizoens- werkplaats en een leslokaal met schrijf machines zijn verloren gegaan. De ma teriële schade Is vrij groot. Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. Omstreeks drie uur had men de brand, die om één uur was uit gebroken, in bedwang. Toerisme nam sterk toe De materiele schade, veroorzaakt door het korte, maar verblindend hevige Von Rundstedt-offensief. beliep 70 procent. Meer dan twee derde van de openbare en de particuliere goederen was dus vernield of zwaar beschadigd Hiervan is de reconstructie nu voor 95 procent voltooid, wat met een bedrag van een miljard frank aan particuliere en van ruim een half miljard frank aan open bare hulp gepaard is gegaan Maar nu laten de Belgische oostkantons in de plaatsjes en op de wegen ook weer een lachend en welvarend gezicht zien. Nu allen weer een huis hebben, een huis met bloemen en zonneschermen, nu is het de taak te voorkomen, dat de „on zichtbare" grenslijn weer ontstaat. De grote vlucht, welke het toerisme heeft genomen, helpt daar veel aan. Verloren plaatsjes als Manderfeld en Burg Reu land. waar indertijd iemand uit Brussel een curieuze verschijning was. liggen nu door het autoverkeer binnen het voelen". Honger drijft de herten uit hun schuilhoeken in de bossen. Twee herten bij een bietenkuil van een boer in Achterveld op de grens tussen Utrecht en Gelderland. On danks afsclirikvlaggen. welke de boeren geplaatst hebben om hun voorraden te beschermen, en on danks fotografen en televisiecame ra's doen ze zich tegoed aan het voedsel, dat hen van de hongerdood in de vrije natuur moet redden. bereik van vakantiegangers, die in wel dadige rust de forel willen vangen. St. Vith en Rocherath zijn geen lege na men meer En als de winter eens een dik sneeuwtapijt op de hellingen spreidt, dan ziet men in Butgenbach en Malme dy skiërs, voor wie Zwitserland te duur is. Geen „propaganda' Voetganger, let op uw saeck (4, slot) i naamste. Met onbeduidende botsingen Druk-op-de-kiiop in Londen Pil Sydney ien verkeersongevallen, die geen gerech- r - telirke gevolgen hebben, wordt geen re- (opsommigeplaatsen) voldoet in hoge mate Het Parjjse verkeer is nagenoeg onvergelijkbaar met het Nederlandse, niet alleen omdat in Frankrijks hoofdstad het één-richting verkeer tot het uiterste toe is doorgevoerd, waaruit verkeersstromen resulteren van vier, vyf wagens breed, maar ook omdat de intensiteit veel groter is. Om de voetganger nu de noodzakelijke veiligheid te schenken, beschikt men over twee middelen. De meest ideale is de passanten voor te schrijven niet de weg over te steken, doch er onderdoor te lopen via de toegangs tunnels naar de Métro. Verplicht is dit echter niet en talloos zijn ook de voetgangers, die bovengronds wensen te blijven. Het oversteken is in de lichtstad evenwel minder gevaarlijk dan men in eerste instantie misschien wel zou menen. Nagenoeg ontelbaar zijn namelijk de voetgangers-oversteekplaatsen, aangegeven door twee rijen weg-punaises. En tussen zulke stippellijnen is de voetganger redelijk veilig. Wordt hij op deze beschermde banen aangereden door een auto, dan trekt hij, als er een proces op volgt, altijd aan het langste einde: de automobilist of zijn verzekerings maatschappij moet de kosten van ziekenhuis (of begrafenis) betalen. In dit opzicht zijn de oostkantons wel ontsloten aan de ziide van het Belgisch binnenland. Maar belangrijker is het geestelijk verkeer, een soort scholing, die een ruimere denkwijze schept, kortom de cultuur van het land laat kennen. Geregeld komen Belgische theatergroepen en orkesten voorstellin gen cn uitvoeringen geven, worden ei lezingen gehouden, fanfares en folklore- groepen worden uitgewisseld en ook op sportgebied zijn vele contacten gelegd. Allemaal zaken, waaraan tussen de twee wereldoorlogen weinig of niets ge daan werd. In het raam van deze aanpassings politiek neemt eveneens het onderwijs een zeer belangrijke plaats in. Het col lege lopen van twee honderd en vijftig studenten uit de oostkantons aan de hogescholen te Leuven en te Luik moet zelfs uiteindelijk een groter nuttiger effect sorteren dan een uitstapje van de muziekkapel. „Noem het geen propaganda", aldus concludeerde deze Belgische arrondis- scments-commissaris. „dat is het beslist niet. Wat wij beogen is niets anders dan dat de mensen, die in België geboren worden en wonen, Frans- en Duits sprekenden, zich ook Belgen zullen Wedstrijd in veiligheid tussen Amerikaanse steden Een bescheiden troost, dat de automo bilist moet betalen? Natuurlijk wel, maar het risico voor de automobilisten, dat zij gedwongen kunnen worden be paalde kosten voor hun rekening te ne men, heeft er toe bijgedragen, dat zij in het verkeer wat extra voorzichtigheid jegens de voetganger in acht nemen. Aanrijdingen binnen de „veiligheids zones" komen dan ook nauwelijks voor. Officieel mag de passant zioh niet bui ten de oversteekplaatsen op de rijbaan begeven, maar hij houdt zioh niet al tijd even scrupuleus aan de voorschrif ten, die in zijn eigen belang zijn uitge vaardigd Het komt echter slechts hoogst zelden voor. dat een voetganger, die in „buiten-spel-positie" verkeert, inder daad ook geverbaliseerd wordt Met de automobilisten wordt direct korte met ten gemaakt, als zij in overtreding zijn. Het is slechts op de drukste punten. at de voetgangersoversteekplaatsen door verkeerslichten beveiligd zijn. Op andere plaatsen zorgen de agenten met hun scherp-snerpende fluitjes en hun witte batons er voor dat op gezette tij den de voetgangers zonder kleerscheu ren kunnen oversteken. In de regel wordt het aan de automobilisten enerzijds en de voetgangers anderzijds zélf overge laten die veiligheidszone tussen de „clous" in acht te nemen Zowel in Sydney als in Londen kent men op bepaalde punten het systeem, dat de voetganger door een druk op een speciale knop de verkeerslichten voor een bepaalde periode op „rood" kan zet ten. De voetganger is gedurende dat Ex-leden Indische Gouvernementsmarine eisen salaris over de jaren '42-'45 Departement van Marine ontkent rechten j steld. dat het de voetgangers niet moge- J lijk wordt gemaakt permanent de over. steekplaats voor zich te reserveren. Dat zou wel iets te veel van het goede wor den! Washington wint In Amerika heeft de A.A.A. bi) haar permanente actie ter bevordering van de verkeersveiligheid het wedstryd-element ingevoerd. Ieder jaar wordt namelijk tussen enkele steden van ongeveer ge- het best voor zijn voetgangers zorgt. In de groep grote steden wint Washington D.C. bijna ieder jaar de eerste prijs. Amerika's hoofdstad kent dan ook bij zonder voorzichtige voetgangers, die bij het oversteken veiligheid boven alles verkiezen, terwijl de verkeers-autoritei- ten voor een zo ..waterdicht" mogelijke regeling ran het voetgangersverker heb ben gezorgd. Heel wat criteria neemt men in aanmerking bij deze wedstrijd, waar nu al een 1500 steden aan deel ne men. Ondermeer onderzoekt men hoe se rieus de politie de hand houdt aan de voorschriften voor voetgangers. In Los Angeles is men bijvoorbeeld niet gemak kelijk Over 1954 werden daar maar liefst 20.000 voetgangers bekeurd, die onge oorloofd overstaken, tenvyl meer dan 1400 automobilisten een bonnetje kre gen. omdat zij de rechten van de voet gangers niet geëerbiedigd hadden. Maar of dit nu een juiste methode is ter bevordering van de verkeersveiligheid voor de voetganger? In directe zin zeker niet, maar indirect zal zulk een compe titie wel goede vruchten kunnen afwer pen. Beloningen in België In België gaat de nationale vereniging ter voorkoming van ongevallen op dè weg, kort en krachtig „Via Secura" ge naamd, binnenkort volgens hetzelfde stramien een actie ontketenen. De be roepschauffeur. die een jaar lang zon der een ongeval te veroorzaken rijdt, krijgt een diploma Na vijf jaar veilig rijden een decoratie en na tien jaar een zilveren palm. Men tracht dus even- j als dit in Engeland reeds wordt gedaan de beroepseer daadwerkelijk in te I schakelen door het verlenen ran diplo- I ma's en lintjes. De voetganger zal hier eohter de vruch- j ten van kunnen plukken en dat is 't voor- kening gehouden. Waarom overigens water in deze wijn gedaan? Voor de be oordeling van de verkeersveiligheid en die van de voetganger in het bijzonder kan het beste nauwelijks goed genoeg zijn! RECHTZAKEN Garagehouders aansprakelijk Een weduwe te Bentveld heeft tegen een tweetal houders van een garage te Amsterdam een vordering ingesteld op grond dat haar man op een trottoir te Amsterdam is aangereden door een auto van die garage, tengevolge waar van hij is overleden. De garage had de auto aan een ander verhuurd cn de auto werd op het ogenblik van de aan rijding door een derde bestuurd, die veroordeeld is wegens het veroorza ken van dood door schuld. De rechtbank heeft dc garagehouders op grond van art. 25 der Motor- en Rij- wielwet aansprakelijk geacht voor de toegebrachte schade, wel vonnis werd be krachtigd door het Amsterdamse Ge rechtshof. Voor de Hoge Raad is in cassatie door de eisers een middel ingediend, uitgaan de van de gedachte, dat in de zin van het tweede lid van art. 25 der Motor- en Rijwielwet alleen dan de eigenaar of houder van een motorrijtuig iemand doet of laat rijden en deswege aanspra kelijk is. indien deze zelf niet eigenhan dig het rijtuig bestuurt en dan iets doet of nalaat, tengevolge waarvan een an der schade oploopt. De Hoge Raad heeft deze opvatting niet juist geoordeeld en verstaat de desbetreffende bepaling aldus, dat de eigenaar of houder van een motorrij tuig. die aan een ander gelegenheid heeft gegeven daarmede te rijden, voor de gedragingen van die ander aansprakelijk is. behoudens dat aan nemelijk is. dat van die gedraging geen verwijt kan worden gemaakt. De gara gehouders konden zich niet van deze aansprakelijkheid ontheffen door het enkele verbod om de auto door een derde te laten besturen. Het cassatieberoep is mitsdien verwor pen. In week van 13 tot en met 18 februari '56 GEVESTIGD. T B Ad Ier. Boerhaaveln 47; J. de Bell. Nachteeoalln 7: J. R Boersma Bakh Rozenboomstr 2: W J Borklnk mae- bedlende. Hoee Rllndilk 85: W M. M. Burr man maatscn werkster Hoee woerd 133- H. C F. van Buttineha Wlchers. Ra- Hooleracht 132' DeTkx. InsDectrice Nieuwe Riin 80a: C W T. van Barneve ld—Disseldorp. Drie Ootoberstraat 51 a; M. Dritver. Stille Riin 8: W. E. van Duuren. Leeuwertkstraat 31: C Dllkhulzen kleuteronderwtlzeres. Boerhaaveloan 4; J. S. Favler en fam.. techn. chemicus. Thorbeckestr 44: J. C. Uitspraak: 12 maart (Van onze Haagse redactie) Voor het Ambtenarengerecht aan de Laan Copes van Cattcnburgh te Den Haag diende gisteren een proces tus sen enige tientallen ex-personeelsle den. loodsen en havenmeesters van de v.m. Nederlands-Indische Gouverne mentsmarine tegen het Nederlandse Departement van Marine. De ex-per soneelsleden eisen uitbetaling van salaris cn van mobilisatie- en oorlogs toelage over de tijd, dat zij in Jappen kampen geïnterneerd hebben gezeten. Zij eisen dit op grond van het feit dat zij sinds hun militairisaties door de Gouverneur-Generaal in septem ber 1939 deel uitmaakten van de Kon. Marine. Zy menen dezelfde rechten te hebben als het gewone personeel van de Kon. Marine, dat wèl het salaris over 1942-1945 uitbetaald gekregen heeft. De ex-personeelsleden van tie v.m. Gouvernementsmarine hebben zich na de oorlog verenigd iin ons land) om te trachten de minister van Marine ertoe te bewegen hun alsnog de salarissen uit te betalen. De minister heeft dit bij her haling geweigerd Aanvankelijk ontkende de minister dat de personeelsleden van de Gouver nementsmarine ooit gemilitairiseerd zijn geweest. Toen de klagers wisten aan te tonen dat dit wèl het geval is ge weest voerde de minister aan dat de Gouvernementsmarine in maart 1942. enkele dagen voor de algehele capitu latie. is gedemilitariseerd, via een te legrafische order van admiraal Helfrich. De vertegenwoordiger van de ex- personeelsleden. mr W H Vermeer, uit Amsterdam, voerde thans voor het Ambtenarengerecht aan dat dit demili- tarisatiebevel van Admiraal Helfrich onwettig is geweest, omdat de Gouver neur-Generaal niet de vereiste machti ging had verleend. Voor velen kwam het telegrafisch ge geven bevel overigens te laat. Een jeug dig officier van de Gouvernementsmari ne. de heer H, Fuhri. stak te Manokwa- n zijn schip in brand. Hy werd hiervoor door de Jappen onthoofd Ook op Ambon werden mensen ai in krijgsgevangen schap weggevoerd, voordat het demili- tansatiebevel hen kon bereiken. Mr Vermeer wees er op dat de Gouverne mentsmarine het consigne had gekre gen met de oorlogsvlag in top te strij den en desnoods onder te gaan. Twee schepen in de Straat Soenda hadden opdracht gekregen de „Bismarck", zo die langs deze weg zou trachten Japan te bereiken, aan te vallen en te vernieti gen (hoewel de Gouvernementsschepen nog zelfs geen deuk in de Bismarck zouden hebben kunnen schieten). Als ik dat geweten had. Niet alleen was het demilitarisatie- bevel onwettig, aldus mr. Vermeer, het las daarop een verklaring voor van Admiraal Helfrich. waarin deze stelt dat hy het demilitarisatiebevel alleen maar had gegeven uit humanitaire overwegingen. Hij had namelijk willen voorkomen dat de personeelsleden van de Gouvernementsmarine in krijgs gevangenschap zouden belanden. „Als ik geweten had", zo zegt Admiraal Helfrich in deze verklaring, „dat dit niet9 zou helpen, en als ik had kun nen voorzien dat de Staat hierin aan leiding zou vinden de salarissen niet uit te betalen, dan zou ik dit demili tarisatiebevel nooit gegeven hebben". Voor het Departement van Marine trad op kapitein-luitenant ter zee van de administratie C. P van den Berg. Hy stelde o m dat ook al zouden de be trokkenen pas in 1945 zijn gedemilitari seerd, zij nog geen aanspraken zouden kunnen maken op salaris Want hoewel de betrokken militairen zijn geweest, maakten zy geen deel uit van de Zee macht. Ook als militair zijn zij burger ambtenaar gebleven en géén militair ambtenaar (Mr Vermeer achtte dit een onjuist en onhoudbaar standpunt). De heer van den Berg zei verder, dat het Ambtenarengerecht niet het be voegde college is om kennis te nemen van de onderhavige klachten Dit is een kwestie die de burger-rechter zou moe ten beoordelen Verder voerde mr van den Berg aan dat het beroep tegen het besluit van de minister slechts 30 dagen openstaat. Toen de minister in 1950 zyn standpunt bepaalde, ging men niet in beroep. Mr Vermeer bracht hier tegen in, dat dit niet het definitieve besluit van de minister Is geweest. Tegen het laatste ministeriële besluit is men tydig in be- maart uitspraak doen. Fins zeeman na gevecht overleden Zondagmorgen is een 18-jarige Finse zeeman aan boord van zyn schip, het Finse s s ..Serpen", dat in de Waalha ven te Rotterdam ligt. overleden waar schijnlijk tengevolge van een mishan deling opgelopen bij een vechtpartij. Zaterdagavond werd het slachtoffer, toen hij met enige medeopvarenden op Katendrecht aan het passagieren was op hardhandige wijze een café uitgezet. De man bleef op straat liggen en een der cafébezoekers gaf hem nog enige trap pen in de zij en tegen het hoofd. De Fin klaagde over hevige pijnen, maar kon toch aan boord van zijn schip wor den gebracht De politie heeft Inmiddels een ver dachte in een café op Katendrecht aan gehouden. Het ls een 25-jarlge Surina mer die Inmiddels bekend heeft de Fin s zelfs niet serieus bedoeld. Pleiter te hebben geschopt. Een beeld van de verwoesting, die in Seaforth in New South Wales Australiëwerd aangericht door plotselinge sterke H'as der rivieren. Huizen, gebouwd langs de steile oevers, werden ondermijnd en stort ten in het woest stromende water. Slechts één mensenleven ging ver loren. maar de schade loopt in de miljoenen. HaneveldPisser en fam Noordein ds- oleln 8 a; J. Frledhoff. kok Clarasteee 2: G. VolbedaGobel Rooden bur eerst r 16: L. A van Grootheest secretaresse Zoe- terw. Singel 95: R H. de Haas en fam., serg.-vlleeer KM Damlaan 26: Z. Hal man en fam. timmerman Doctor Lelv- laan 39: A. C. Hekker. arts Hooel Kerk- eracht 11; A. F E Hensen. Rapenburg 12- J van den Hoed llzervlechter. Bea- trlxstr. 26: L. F. C van der Hoeven en fam.. plaatwerker. Doctor Lelvlaan 29: M. A. J TimpHorsten Cronestelnkade 2; A. Jonesma en fam auto-monteur. Kanaalwee 174; N. Kleliweet militair. Groenhazeneracht 12: J Koekebakker. hu)D 1/d hulshSchelDenkade 63. B A. Koster, onderwilzeres L.O. Boerhaaveln 15- J van der Kraats en fam kantoor bediende Wassenaarsewee 58; A. Kreltger. 11. verpleegster. Witte Slneel 27' J B. Kuster. dienstbode. Morskade 18 R. Mann Oude Vest 35- L. Mekel machine monteur. Borneostr 43' C. J N. van den Menden bers. Lorentzkade 54: A. Monl- haranon, 11. vernleeester Witte Slneel 27: M. A. HonMulder. Watersteee 4: W F. Oosterhuls. ass ln de hulsh.. Witte Sin gel 27; J. M. van der Ploee ass ln de hulsh., Rilnsb.wee 10: P. E. R. Rhemrev. Wasstr. 60: D. van Rhlln en faan. haven arbeider. Groenesteee 72' G J van Roollen en fam.. ladlnemeestcr N.S.. Coornhertstr. 10: W. Ruteers. radio-tech nicus. Hereneraoht 78 a: G Starltskv. Drie Octoberstr 6 A: L. van de<- Steenho ven. kelner Haarl.str 246 AStreef kerk en fam hoofd ener school Groen- hovenstr. 25* E J H van Toneeren. schrltfmach.monteur Soembastr 63: G. de Vries, verpleegster Rilneb wee 10. J. J. Werkhoven en fam. radlotechnlker. Morswec 176: H. A. C. W. van Wllk. Zoeterw.weg 138: J D. Youmg. Franchl- montlaan 3. VERTROKKEN. J. L. Binkhorst Rapenburg 12 naar Heemstede H. Dreef 22; W H. Brandt. Noordelnde 2 a naar Gendrlneen, IJssel- wee 59: M Bureeraaff Ranenbure 59 naar Vlnkeveen Uitwee 15 A. F W de Mooi)Buurman. Zoeterw we" 60 naar Utineerad»el Oldeboorn. C93 A Callé. W. Rozenstr 56 a naar 's-Gravenhaee. Gr. Hertoelnneln 17: A. v. Dusseldoro en fam. Faeelstraat 35 naar Arnhem Bern- hard ln 25 TV- K Flaman en fam Lelie straat 41 a naar Amsterdam Adm de Ruvterwe nr 248 III: M A J Braun Gordiln. Ambonstr 34 naar Voorhout. Jullanaln 29: C. M. In "t Groen Zoeterw. Slneel 18 naar Nlimeeen Bere en Dalse- wee 287: G J ln 't Groen en fam L. Morswee 60 naar Veren Staten v Noord- Amerlka- J. Guldemond en fam Hoee woerd 102 naar Amsterdam. Karlmata- straat 13 III: C A v d. Hoorn Breestr. 143 naar Nlimeeen. Domlnlcanerstr 7: C. M. v Kimmenaede de Sltterln 13 a naar Noordwllk. Q v Uffordstr 19 E. Koster. Rapenburg 59 naar Groede Drie wee D 229: J. v. Leeuwen Ballstr 83 naar Waeenlneen. Pr Irenestr 24: T H. Llem en fam Rilnsb.wee 37 naar Indo nesië: H Maas. Kneerstr. 14 naar Ver- enlede Staten van Noord-Amerika: J v. d. Meil en fam P de la Courtetr 11 naar Veren Staten van Noord-Amerika: H. N de Mooil. Dlefste 18 naar UttneeTa- deel Oldeboorn C93: L N Nleuwenhul- zen. Herenert 78 a naar Rotterdam. Leede 129- A. v. Nletevecht Rapenburg 59 naar Weesp. Nleuwstad 98: P Rlemens Mezen- straat 13 naar Sint Laurens. Noordwee 36 A. van Riet Wlllemstraat 42 naar Oeest- eeest, Oudenhofln 19: G Roelevlnk v. d. S Bakh.laan 27 naar Ned. Nieuw Guinea: A Romanos en fam. W. Slneel 86 naar Griekenland: A S C. Schokkine Bol- sotkade 3 naar Helmond Ulthoornsewee 31: C. J de CosterSchouten Ter Haar- kade 6 b naar Rotterdam. Belelschestra.it 18 B: G J M v Spaandonk Breestr 113 naar Ambt-Delden. Bornerbroekscstr B 1: B H KullenbereTeeuwen. L Rllndilk 89 a naar Leiderdorp W. de Zwlleerlaan 26: A. M. T. v Thlel H Rllndilk 165 naar Breda. Columbusstr. 11 B: A v Tol. Ranenbure 59 naar Boskoop. Goudse RU- wee 46: P A M Verdeeaal Hoolert 11/29 naar Hllleeom Marlastr 20: G Vlamtri". Rapenburg 59 naar Haarlem. Nassaubln 2: G E Vlassenroot Rhn- en Sc-hlekade 42 naar Sint Jansteen. Jullanasti 65- A W. M Vrneenn Hanrl weg 12 naar Rmmen. Prinsenlaan 49 B v d Wllk en fam.. Atlehstr. 51 a naar Alnhen a 'd Riin, Hooftstr 29 A Möhrlne— Wllterdlnk Co- betstr. 35 naar Voorburg Pr Bernhardln 176: W. F M Grimbergen—Wttsenbur" W Pvrmontstr 48 naar Llssc Kanaal straat 231: A Zeeeers en lam Waard- erncht 96 naar Veenendaal Frans Hals straat 1.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 8