Dakota U bent in de wolken met een DINSDAG 21 FEBRUARI Aantal Nederlanders in Djakarta liep in 1955 met ruim 7000 terug Grootste terugslag door vertrek der „Indische Nederlanders (Van onze correspondent te Djakarta) In Djakarta is het aantal leden van de Nederlandse bevolkingsgroep In een jaar tijd met 7019 teruggelopen. Eind december JJ. waren er namelijk in de hoofdstad 22.905 Nederlanders tegen 29.524 In januari 1955, een teruggang dus van bijna 600 per maand. Deze terugloop heeft versohillende oor- zaken. In de eerste plaats ls het voor buitenlandse werkkrachten niet zo ge makkelijk een vergunning te krijgen om Indonesië binnen te komen. In het normale verloop der Nederland se werkkrachten ontstaat aldus reeds een achterstand. Visum-moeilijkheden zijn er overigens niet alleen voor de Nederlanders. Ook andere buitenlandse werkkrachten moe ten lang waohten op een visum, zelfs als zij uitkomen voor buitenlandse maat schappijen, die ln Indonesië's economi sche leven een belangrijke plaats inne men. Daarnaast wordt de teruggang van het aantal Nederlandse uitgezonden ar beidskrachten veroorzaakt door zgn. verlndoneslerlng van de personeelssta- ven der buitenlandse ondernemingen. Op de toekenning van een deviezenpak- ket voor buitenlandse employees is om. van Invloed de mate. waarin in de laat ste Jaren Indonesiërs in leidende func ties zijn geplaatst. De aanvragen voor de deviezenpaketten moeten vergezeld gaan van een overzicht daarvan. Aanval op Quemoy op handen Generaal Lioe Joe-tsjang. bevelhebber van het garnizoen van Quemoy, heeft de Nationalistisch-Chinese regering ge waarschuwd, -dat een Communist isch- Chinese aanval op zijn eiland „op han den" ls Generaal Lioe zei maandag tot zijn troepen, dat 120.000 Chinese soldaten zi'n samengebracht op het vasteland na- by de eilandengroep van Quemoy De Communisten hebben hun leger, marine en luchtmacht uitgerust om op elk ogen blik een aanval op de eilanden te kun nen beginnen, aldus de generaal. Het nationalistische ministerie van defensie meldde maandag, dat door kustbatte- rijen op het vasteland vijftien granaten op Quemoy waren afgeschoten. In een officiële nationalistische me dedeling wordt thans gezegd, dat een „groot aantal' nationalistische straalja gers van het type „Thunderjet" boven de eilandengroep van Quemoy en boven de rest van de Straat van Formosa pa raat ls. K.P.M.-Commodore verliet de brug R. D. WASTERVAL MET PENSIOEN (Van onze correspondent in Djakarta) De oudste gezagvoerder van de KPM, de heer R. D. Wasterval, heeft in het hoofdkantoor van deze maatschappij in Djakarta afscheid genomen, om Indonesië voor goed te verlaten zich ln Nederland te vestigen. 33 jaar heeft de heer Wasterval de Indonesische wateren en de zeegebie den daaromheen bevaren, waarvan 15 jaren als gezagvoerder. Sedert 1952 was hy de oudste gezagvoerder der maatschappij. Als zodanig voerde hij de commodorcvlag, de KPM-vlag met de gouden ster in de bovenhoek. In aanwezigheid van de voltallige di rectie, alle gezagvoerders en hoofdwerk tuigkundigen van de binnenliggende aohepen en de dien6tchefs. heeft de di recteur der KPM, mr. De Koe de ver trekkende gezagvoerder geschetst als een voorbeeldig leider en prima nauticus. Als blijk van waardering werd hem o.m. een zijden Commodore-vlag over handigd, waarna de heer Wasterval met enige gevoelvolle woorden dankte. Met de „Willem Ruys" heeft de heer Wasterval dezer dagen de terugreis naar Nederland aanvaard. Schouwen—Duiveland geïsoleerd Us en mist zijn er oorzaak van dat Schouwen-Dulveland sinds vanmorgen enige tijd onbereikbaar is Werd tot nu toe nog met hoog water gevaren, ook dit bleek vanmorgen na 7 uur on mogelijk door de dikke mist, die elk verkeer op Zijpe. Anna Jacoba- polder, onmogelijk maakt. Mocht de mist optrekken en de ijsgang geen belemme ring zijn, dan zal getracht worden de vaart weer bij hoogtij te hervatten. Jaarvergadering Kon. Ned. Landbouw-Comité De heer W. J. van Kampen, voorzitter van de afdeling Tuinbouw van het Kon. Ned. Landbouw Comité heeft de jaarvergadering van de afdeling in Krasnapolsky te Amsterdam, geopend. De bedrijfsresultaten van de tuin bouw in het afgelopen jaar zijn in vrijwel alle sectoren gunstig geweest, aldus de heer van Kampen Sprekend over de exportmogelijkhe den betoogde de heer van Kampen, dat de langzaam voortschrijdende integratie van Europa voor de toekomst hoopvol atemt. Er zijn echter nog aspecten aan deze zaak, die zorg baren met name het landbouwprotocol in de Benelux. De overeenkomst, daarin vervat, wordt, onbevredigend nagekomen. Het ontbre ken van de Juiste kostprijsberekening van de Belgische tulnbouwprodukten. een berekening, die in Nederland door het Landbouw-economisch Instituut tot in details geschiedt, geeft een onvoldoende basis voor een Jui6te toepassing van deze overeenkomst. Spreker stelde tenslotte, dat gezien de functie van de tuinbouw, het ont trekken van de beste tulnbouwgronden voor woningbouw en Industrie een probleem vormt, dat op nationaal ni veau In ogenschouw moet worden ge nomen. In dit opzicht ziet de nabije toekomst er voor de tuinbouw zor gelijk uit. BRAND OP DE „STRAAT BALI" Het Nederlandse 8079 brt metende ms. .Straat Ball" van de Kon. Java-China- PiketvaartUlnen NV te Amsterdam, heeft op zijn route tussen Buenos Aires en Yokohama geseind, dat uit een der luiken rook opsteeg. De gezagvoerder heeft besloten met volle kracht op te stomen naar Colombo, waar het sohip morgen wordt verwacht. Hoe meer Indonesiërs zijn geplaatst op posten, die voorheen door Europeanen werden bezet, hoe meer kans men maakt op een deviezenpakket voor de overge bleven buitenlanders, omdat men dan deviezenbesparend is te werk gegaan. De grootste terugslag op dc sterkte van de Nederlandse bevolkingsgroep heeft echter het vertrek van de dui zenden zgn. Indische-Nederlanders. Dat zijn dus de mensen, die vroeger als de „blijvers" werden aangeduid en die zonder de soevereiniteitsoverdracht er in overgrote meerderheid ook nooit aan gedacht zouden hebben dit land te verlaten. De mannen zijn, bij wat er nog aan Nederlanders in Djakarta rest, ln de minderheid: 6415 mannen tegen 7339 vrouwen, met daarnaast 8751 kinderen. Dat is te merkwaardiger, omdat het aan tal van 126.012 eind december in Dja karta geregistreerde vreemdelingen be stond uit 38.596 mannen tegen slechts 29 104 vrouwen en 58.312 kinderen. Ook van de laatste was het manne lijk element in de overhand: 32.186 Jon gens tegen 26.126 meisjes. De Nederlanders vormen In Djakarta, ondanks de teruggang, de op een na grootste groep. De Ohmezen, als vreem delingen geregistreerd, winnen het ech ter verreweg: 98 628 'tegen 92.971 in ja nuari 1955), met 30.394 mannen, 20.267 vrouwen en 47.967 kinderen. In totaal 45 nationaliteiten - soms eohter slechts door één onderdaan ver tegenwoordigd - treft men onder de in Djakarta vertoevende vreemdelingen aan. Bven vermeldenswaard daarbij ls dat tegenover één Joegoslaaf zes Joegoslavi sche vrouwen staan ingeschreven. Mannen van Griekse en Portugese na tionaliteit zijn er met genoteerd, wel twee Griekse en drie Portugese vrouwen. AANRIJDING Vanmorgen omstreeks 6.45 uur ls de wielrijder W. Lentlng toen hij ter hoogte van Avifauna de rijbaan wilde oversteken door een hem achterop ko mende vrachtauto gegrepen en tegen de grond gesmakt. Het slachtoffer liep ver wondingen aan het hoofd op. Dokter Zwartendijk heeft hem verbonden. Voor verder onderzoek moest de heer lentlng naar het St. Elizabeth Ziekenhuis te Leiden vervoerd worden. Twee brandjes Op twee plaatsen hebben gistermor gen kleine brandjes plaategevonden. Om kwart voor zeven viel in de garage van he transportbedrijf een petroleumkachel om, waarbij de over de grond stromende petroleum flinke vlammen veroorzaakte. Gelukkig wist men met een snelblusap- paraat erger te voorkomen, zodat de brandweer, dlespoedig aanwezig was. niet behoefde op te treden. Bij de familie Timmer op de Rijn kade, begon een houten schoorsteenman tel door oververhitting eerst te smeulen, waarna deze vlam vatte. In de nabij heid wonende leden van de vrijwillige brandweer konden door gebruik van een sneeuwblusser erger voorkomen. BENTHUIZEN Tong vroor vast.. De jongste zoon van een inwoner van onze gemeente wilde ook al niet geloven, dat tongen aan metalen voor werpen kunnen vastvriezen. Op een plaats waar ouders of buren hem niet konden zien likte de jongen aan een stuk ijzer met alle gevolgen van dien Hy vertelt nu aan iedereen dat de berichten, welke door radio en couranten zijn verspreid, beslist juist zijn! HILLEGOM Tal van inbraken opgehelderd In samenwerking met de politie-auto- riteiten te Amersfoort. Haarlem, Lisse, Sassenheim is de Hillegomse politie er in geslaagd een aantal inbraken op te helderen. Zoals bekend ls er enige tijd geleden een inbraak gepleegd aan de Stationsweg ln het kantoor van de fir ma Hulsebos. Direct is toen de Hille gomse politie met ijver aan het speu ren gegaan. Hierbij kwam vast te staan, dat de diefstallen die hier in de om geving werden gepleegd, op rekening van dezelfde personen moesten worden ge steld. Het spoor leidde tot Amersfoort. De politie ls er ln geslaagd een der schuldigen te arresteren. Dat men met een aantal zware Jongens te doen heeft moge blijken uit het feit, dat de gearres teerde en 13-tal inbraken op zijn gewe ten heeft. Zijn medeplichtigen zijn nog voortvluchtig, maar ook dezen zullen niet lang meer van hun vrijheid kun nen genieten. NIEUWKOOP Jongetje verdronken Gistermiddag omstreeks 4 uur begaf de 5-Jarige Kokje Schalkwijk, wonende aan de S. v Capelweg zich vanuit de ouderlijke woning naar het ijs. Reeds na enkele minuten miste zijn moeder hem, waarna zij op onderzoek uitging. Kort daarop vond zij het ventje drij vende in een nabij de woning gehakte brandbijt Onmiddellijk poogden EHBO.- ers en de daarna gearriveerde genees heer nog door net toepassen van kunst matige ademhaling de levensgeesten op te wekken, hetgeen echter niet mocht gelukken Bevallen: C. Jacobsthal-van Essen, d, dam; Blerens de Haan-Hoetlnk, d., Eind hoven; H. M. Neugarten-Krijgsman. d., Dlemen; Baronesse Bentlnck-van Schoon- heten, d„ Den Haag; Heslenfeld-Verbunt, z Blarlcum; De Waal-de Keyzer, d.. Til burg. Getrouwd: G. F. Pranken en E. Holt. Berkeley. Callfornlë; R W. Immink en M. I v d. Werff. Den Haag. Overleden: J. D. v. d. Saag. LEIDERDORP Bijeenkomst Jonge Kerk In het Jeugdgebouw van de Ned. Herv. Gemeente sprak da. J. H. Stegeman voor de Ver. „De Jonge Kerk" met als onder werp; „Boek en vorming". Spreekster, die enige jaren in Indonesië voorgang ster was bij de Protestantse kerken en thans herderlijk werk verricht onder de van daar gerepatrieerden, beweegt zich ook op het terrein van het bibliotheek wezen en tracht dus vanzelfsprekend belangstelling op te wekken speciaal bij de hervormde Jeugd voor het lezen. Al lereerst wees spreekster er op dat door de boekenweek van binnenkort het boek weer meer algemeen in de belangstel ling komt. De boekenweek is eigenlijk een zaak van de boekhandel, heeft dus ln zekere zin een economisch aspect, maar toch ls het zeer zeker ook een culturele zaak. Wij, van de Herv. kerk vinden het boek belangrijk in het bijzonder op po pulair wetenschappelijk gebied. Daardoor komen wy in aanraking met de won deren van Gods Schepping. Na op de grote uitvinding van de boekdrukkunst te hebben gewezen en te hebben /astgesteld dat er door de lees- plichtwet in ons land vrijwel geen anal fabeten meer zijn. stelde spr. vast, dat er na het verlaten van de school door ve len maar weinig meer wordt gelezen. Er ls grote concurrentie van radio en bio scoop. Toch moeten wij er voor oppas sen dat wy niet afgesloten raken, in tegendeel wy moeten onze gezichtskring uitbreiden. Dit kan door te lezen, dan blijft de geest groeiende. Gelukkig wordt daarvoor ook van overheidswege de laat ste tijd meer belangstelling getoond. Er ls pas een rapport verschenen van een Rijkscommissie en een nieuwe biblio theekwet ls op komst. Er zijn wel openbare leeszalen, zelfs christelijke leeszalen, maar financieel ls het vaak moeilijk. Van Ned. Herv. zyde wil men ook wel met dit werk meedoen maar er wordt prijs gesteld op een eigen geluid,aldus besloot spreekster haar in teressante toespraak. Almelo; M Stenvert. m.. 76 J.7 Apeldoorn; I. M. I. Bruna, v 77 Den Haag; J. Post. m.. 58 J.. Groningen; J. F. de Lange. J.. Den Haag; A. M. A. v. d. Wllllgen- vink, v„ 79 J Den Haag; W. K. Post, m.. 54 J., Den Haag; A. A. de Ryk. m.. 71 J.. Het verloop van het onderzoek in 1955 is bevredigend geweest. Ruim van het aantal inwoners heeft zich aan het onderzoek onderworpen. Het aantal weigeraars bedroeg onge veer 10%. De overige inwoners werden reeds regelmatig on tuberculose onder zocht. Bil het onderzoek werden gevonden 17 patiënten lijdende aan een inactieve tuberculose, een vorm van tuberculose die geen onmiddellijke behapdeline be hoeft. doch wel onder controle blijft: 4 patiënten met andere longafwiikingen; 1 patiënt met een te groot hart. Verheugend ls. dat geen geval van actieve long-t.b.c. ls gevonden. VOORSCHOTEN IJSVERENIGING „RIJNDIJK—HOGE MORS" Door de ltsvereniglng Riindlik—Hoge Mors werden prlkslee-wedstniden voor de schooljeugd op de Schenk gehouden: De uitslagen luidden: Melstes 6—10»jaar: 1. Ellv Verboom, 2. Si. v. d. Mey. 3. Ore Arts. Meisjes 11—14 iaar: 1. Rita Valk. 2. Corry Ver boom. 3. Diny v. d. Ende. Jongens 610 iaar: 1. Hans Valk. 2. Jaap v. d. Mey. 3. Roel Hotse. Jongens 1114 laar: 1. Jan v. d. Mey, 2. Nic. v. d. Mey. 3. Tom Kooy. „Moord in het klooster" Zondag vonden geheimzinnige gebeur tenissen plaats op het toneel van „Huize Bydorp", waar de leerlingen van de MjMS. Moord in het klooster" van Jos Detony voor hun ouders opvoerden. Het stuk is gebaseerd op een boek van Erie Shepherd en reeds bU de aan vang blijkt een in pension zynde barones vermoord te zfjn. in de kapel nog wel. Dit brengt de komst van een inspecteur van Scotland Yard mee met een assis tent. die de niet geringe opdracht heeft in de vrouwengemeenschap de daderes op te sporen. Het gegeven is ongetwijfeld' door de schrijver van het boek aardig uitge werkt, maar Jos Detony is er niet ge heel in geslaagd het een aanvaardbare toneelvorm te geven. Het stuk viel uit een in twaalf taferelen en maakte zevenmaal een decorwisseling noodza kelijk De wijze waarop het spel werd gebracht wekte overigens aller bewon dering. De regie van Maria van Mackelen- berg en Anneke Stlefelhagen was goed. De decors van zs. Salome, Mieke Ha- zelzet en Mirjam Oeverhaus gaven blijk van vlndlngTUkheld en goede smaak. Het leerlingentoneel van de MMS heeft met de moord in het klooster eer inge legd. SCHAATSWEDSTRIJDEN SVLV Zondagmiddag was de Vliet ten twee de male het terrein voor schaatswed strijden. Niet minder dan 72 leden van SVLV, onder wie 9 dames, hebben el kaar daar op de gladde ijzers bekampt. Er was veel belangstelling. By de dames werd mej. S. Vogelaar winnares. Tweede werd L. Br oer e, der de C. v. Santen. Jongens van 9-13 jaar: 1. Loek den Elzen, 2. Jac. Duynstee, 3. Jos Vogelaar. Jongens van 13-18 jaar: 1. J. Kooiman, 2. A. Moerkerk, 3. J Vioen, 4. Ch. Duynstee. Heren: 1. S. Stolk, 2. H. Kooiman, 3. Jac. Lindeman. 4. J. v. Santen. 5. B. Olsthoom. Heren boven de 35 Jaar: 1. W. Lelieveld, 2. Jac. Vogelaar, 3, Th. de Hollander, 4. B. Maurlts. In café Olsthoom reikte voorzitter L. J. v. Aken de pryzen uit en deelde mee, dat contact zou worden opgenomen met Rouwkoop om volgende week. ys en we der dienende, onderlinge wedstrijden te houden. SCHAATSWEDSTRIJDEN Uitslagen van wedstrijden, georgani seerd door dé ysvereniging .Ryndijk- Hoge Mors". Ringsteken voor paren: 1. mej. I. Witteman-D. v. d. Hulst, 2. W. v. d. Foel-H. Verboom: 3. T. v. d. Werf- P Verboom: 4. L. Broers-L. Verhaar: 5. G. Binnekade-W. v. Rooyen: 6. mevr. A. Verboom-H. Valk. Hardryden kortebaan voor dames: 1. mej. T. v. d. Werf. 2. mej. A Stammers, 3. mej C. v. d. Ende, 4 mej. I. Witte- man. Hardryden voor heren (2000 m>: 1. J. van Ryn; 2. Alb. v. d. Mey: 3. L. v. d. Poel: 4. H. Volk. WARMOND Tafeltenniskampioenschap In het gemeenteiyk gymnastieklokaal werden zondag de tafeltenniskampioen schappen van Warmond gehouden. Het was een uitstekend georganiseerd toernooi, dat byna tien uur in beslag nam. De grote verrassing in de dames finale was de drie games-nederlaag van de bekerhoudster Rlkle Haastregt tegen Thea v. d. Zwet. In de heren-eind6tryd prolongeérde J. v. d. Zwet zijn titel voor de vyfde maal door een overwinning op H. Derriks. Het algemeen dubbel werd gewonnen door G. Slot en H. Derriks. Verdere uitslagen: adspiranten: 1. Nol Slkking; juniores: 1. Jan Mulder; he ren niet-leden: 1. Ant. van Winsen. WASSENAAR Geslaagd Aan de Technische Ho geschool te Delft zlin geslaagd voor het kandidaatsexamen voor werktuigkundig Ingenieur: D. W. Heuff. H. P. de Jong, ihr. W. Laman Trip en P. C. C. van Vloten allen alhier. AANBESTEDINGEN In het kantoor van gemeentewerken werd aanbesteed het aanleggen van we gen en rioleringen met bykomende wer- ken ten noordoosten van de haven. Van de dertig inschryvingen was de laagste die van J. Visser te Leiden met f. 300.650. Hoogste inschryver was P. J. Visser te Wassenaar met f. 429.000. Voorts werd voor het elektriciteits- gas- en waterbedryf aanbesteed het maken van een betonnen fundering voor de bolgashouder. Hiervoor waren maar twee inschryvers, de laagste fa. Vogels, Wassenaar, met f. 9.750, de hoogste D. Jong, Haarlem, met f. 14.981. De gunningen werden aangehouden. VERGADERING HET ZEEPAARDJE De Wassenaarse Vereniging van Aqua riumliefhebbers Het Zeepaardje, aange sloten by de Ned. Bond Aqua Terra, hield in de bovenzaal van café De Groot een culturele avond met als spreker de bondskeurmeester de heer H. Snyders. Na het openingswoord van de voorzitter gaf de heer Snyders eerst een toelich ting op de gehouden huiskeuring, waar mee de deelnemers aan deze keuring, voor zover aanwezig, zeker hun voordeel zullen doen. Voor en na de pauze sprak de heer Snyders by mooie dia's over het onder werp: Warm of koud, zoet of zout? Het is te begrijpen, dat in deze causerie be langrijke deskundige gegevens aan de orde kwamen. Overzicht van de bestuurstafel tijdens de openingsplechtigheid van de Bloemententoonstelling ..Bloem- lustte Lisse. De directeur van de H.A.L.. de heer De Monchy. voert het woord. V.l.n.r.: de heren v. Dijk. secr. Bloemlust; D. v. Egmond; W. H. de Monchy; C. de Vroomen; mevr. de Monchy; mevr. de Vroomen; de heer v. Nieuwenhuis. (Foto LD./Van Vliet.) (Ingec. Med-Adv.) 85 ct per pakje Jaarvergadering W.I.K. Eind vorige week werd in het Dorps centrum de jaarvergadering gehouden van de Sportvereniging W.I.K. De voor zitter. de heer J. D. Hofman, heette in het bijzonder welkom de heren mr. J. A. C. Bierenbroodspot, voorzitter van de N V. De Sportfondsenbaden, R. van Drecht. beheerder van het Wassenaarse zwembad en Jacques Vogels, oud-lid en Wassenaars schaatsfenomeen. aan wie hy namens de vereniging een prijzen- kast toezegde. Mr. Bierenbroodspot kreeg het woord en gaf een zeer uitvoerig overzicht van de geschiedenis van de sportfondsen- baden in Nederland en van de moei zame totstandkoming van het Was senaarse bad. Hy vertelde ook het een en ander over het organiseren van wedstryden. Ten aanzien van de vrij hoge taneven merkte hij op. dat voor de plaatselijke zwemverenigingen het mogelijke zal worden gedaan. Aan het estafette-team jongens B. bestaande tut J. Blankespoor. H. v d. Veurst de Vries, H. Maillé en Th. Bre mer. werd de W.I.K-atletiek-prestatie beker uitgereikt. De W.IK-bokaal, be stemd voor het meest verdienstelijke lid (of leden), werd toegekend aan mej. J. van Rhyn en de heer H. Jansen, die les gaven gedurende een periode zonder leidsters. Mededeling werd gedaan van de beschikbaarstelling van twee bekers door Jan Zoetemelk en wel een voor de WI.K.-atleet. die een van zijn eigen records verbetert en een voor een meisje of dame, die in dit jaar de beste all round-atletiekprestatie zal leveren In verband met het zeer gevorderde uur moest het jaarverslag achterwege blijven. Het verslag van de penningmeeste- resse luidde: inkomsten f. 5.493.54. uit gaven f. 5.635,55, nadelig saldo f. 142,01. Hierbij was evenwel geèn rekening ge houden met f 400 subsidie over 1955 van de gemeente. De begroting voor 1956 werd vastge steld op een bedrag van f. 5200. waarin begrepen een tekort van f. 275 By de bestuursverkiezing werden her kozen mej. H. v. d. Velde en de heer J. D. Hofman Als gymnastiekcommissaris werd her kozen mevr. M. van HoekHensbroek. In de plaats van de aftredende atletiek - commissaris, de heer L. van Hoek, werd benoemd mej T. Prins, terwijl de heer v Hoek voornoemd als commissaris van de zwemafdeling in de plaats kwam van de heer W. van Laar. die zich niet her kiesbaar stelde. Ten slotte werd be noemd tot commissaris van het clubblad en de propaganda de heer A. G. van Tol. ZOETERWOUDE De hengelsportvereniging „De Vrou- wenweg" te Zoeterwoude heeft, nu het dicht water is, een schaatswedstryd voor de jeugd van de Vrouwenweg uit geschreven. ln groepen naar leeftijd ver deeld. Er waren zestig deelneemsters en deelnemers. De buurtbewoners hadden de organisatoren van de wedstryd in de gelegenheid gesteld heel wat prijzen uit te reiken. Een had zelfs een beker ge schonken, die werd gewonnen door Cok Maat als snelste ryder van de jeugd van de Vrouwenweg. STADSNIEUWS Het dagelijks bestuur van de Stich ting Christen Studenten Raad is na d» Jongste bestuurswyzigingen als volgt sa mengesteld: J. den Boeft praeses, J. A. Hoogervorst vlce-praeses. mej. F. M. E. Gerritsen abactis I, K. F. P. Langemeyer quaestor en G. Chr. Kok abactis n. Het abactiaat is gevestigd Roodenburger- straat 51 te Leiden. Donderdag 23 februari as. zal in de Grote Pers van het Stedeiyk Museum „de Lakenhal" het 3e Lakenhal-concert van dit seizoen gegeven worden, door het Róntgen-kwartet met medewerking van de sopraan Wieb de Rook. Het programma bestaat uit werken van W. A. Mozaxt (kwartet K.V. 458), L. van Beethoven (kwartet opus 18.6 in Bes gr. t.) en H. Ziloher (Marienlieder). In het kader van de voordrachten voor afgestudeerde juristen van de Ne derlandse Universiteiten, die mede toe- gankeiyk zyn voor notarissen, kandi- d aa t-notarissen, bestuursambtenaren ambtenaren van de belastingdienst en andere belangstellenden, spreekt op woesdag 29 februari as. des avonds van 7.45 uur tot 9.30 uur ln het Academie gebouw, prof. mr. J. V. Rypperda Wierd- sir.a over het onderwerp: Controle op de administratie 1930-1955 (vervolg). Lezers schrijven.... Een abonnee spreekt er tegenover ons zyn verwondering over uit, dat thans, ln tegenstelling met voorgaande jaren, geen bijten meer in het ijs worden ge hakt, waarvan de brandweer gebruik kan maken ln geval van brand. De commandant van de brandweer, aan wie wy deze vraag voorlegden, deelde ons mede, dat deze voorzorgs maatregel thans niet meer noodzakelijk is. Indien de brandweer wordt gealar meerd, rukt steeds een wagen uit, waar in een tank met circa 1500 liter water is Ingebouwd. Van dit water kan men zich geruime tyd bedienen. Bovendien heeft de brandweer de beschikking over tal van brandkranen, welke zich overal in de stad bevinden. Aangezien men van tevoren nooit weet. waar een brand zal uitbreken, is het verspilling van energie om in diverse plaatsen van de stad ln het water een byt te hakken. Boven dien moeten deze by ten regelmatig open gehouden worden. Het ls veel eenvoudi ger om by een eventuele brand de si tuatie ter plaatse op te nemen en dan alsnog tot het hakken van een byt over te gaan. Genomen proeven hebben reeds uitgewezen, dat de brandweer in 1% mi nuut tyd een byt van een vierkante me ter kan hakken in Ijs, dat 40 centimeter dik is. BEURSOVERZICHT CULTURES WEINIG BEÏNVLOED Amsterdam, 21 februari Vanmorgen is officieel bekend gewor den dat van Indonesische zyde de Unie met Nederland inclusief de financieel- economische overeenkomsten is op gezegd. Daar had men ter beurze reeds lang rekening mee gehouden. Van een flauwe stemming voor cultures was dan ook geen sprake. De voornaamste Indo nesische papieren stonden weliswaar aan lichte verkoopdruk bloot, doch de ver hezen bleven beperkt tot 1 i 2 punten. De handel hier had weinig om het lijf. Elders viel ook weinig te beleven. Zo lang byzondere stimulansen ontbreken ziet het er niet naar uit dat ln de naas te toekomst het zakenverkeer een ople ving zal vertonen. By de Internationale soorten noteerden Kon. Olie en Aku een puntje lager, ücwyi Unilever en Philips een kleinigheid konden verbeteren. Ook van de scheepvaartsector valt weinig In teressants te verhalen. Holland-Amerika Lyn kon een kleinigheid aantrekken, voornamelijk in verband met de gun stige perspectieven in de haven van New York voor deze maatschappy. De ove rig actieve Scheepvaartsoorten ln feite onveranderd. Guldenebeleggingen on veranderd. WISSELKOERSEN Amsterdam, 21 februari Londen 10.62%10.63%New York 3.82%— 3.8231Montreal 3.82%—3.83%; Parijs 1.0810—1.0820; Brussel 7.61%—7.62%; Frankfurt 90.65%—90.70%Zürich 86.87 —86.92; Zürich (vr. francs) 89.26%— 89.31%; Stockholm 73.11—73.16: Kopen hagen 54.92—54.97: Oslo 53.09%—53.14% Milaan 60.54%—60.59%. Beurs van Amsterdam Dinsdag 21 februari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. 53 3% 103% 103y« Grootboek obl101 101% Ned '51 3% 100 U 100% Ned '53 (3%) 100% 100% Ned. '48 3% 98 L 98% Ned. '54 3% 9711 97% Ned. '55 3% 97% 98 Ned '55 II 3% 98% 98% Ned. '47 3% 3 98% 98% Dollarlng '47 3 96 96 Investeringscert. 3 99% 99 Ned 62-64 3 99iT« 99% Indië -37 A 3 97% 97% Grootboek '46 3 96 ft ACTIEVE AANDF.LEN Cult Hand en Ind B 68 69 Nat Handelsbank 154% 153% Ned Handelmy235 235 A.K U 315% 314% Philips 325% 326% Philips '55 319% 318 vi Unilever 336% 336% Wilton Feyenoord 267 276 Blllton 2de r295 297 Kon Olie f 50 - 317 Kon Olie 645% 643% Amst Rurber 111% 108 Holl Amer lyn 204% 206% Kon Ned Stoomb 209% 209% Ned Scheepv Unie 191% 192% H.VA130% 128% Java Cult.78 76% Deli MU134% 131% Senembah88 87 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Pro*.- en Gcm leningen Adam 47 i 100% 100% Den Haa: 1937 I3 97% Leiden 1947 9» B R'dam "31 I III 3% 100% Industr. Obligaties Philips Dollarlng 105% 105% Premieleningen A'dam '51 2% 139% 139% Eindhoven '54 2% 108% 108% Enschede '54 2% 11111 112% Den Haag '52 I 2% 140% 140% idem n 2% 144» 140 R'dam '52 I 2% 138% 137% idem n 2% 144» 144% Utrecht '53 2% 121% 122 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletinstellingen Amsterd Bank 238 Rotterd. Bank230% 230% Twentsche Bank250 249 Industrie Ondernemingen Ned. G. en Splr. fabr. 229 230% Kon. Ned. Grofsm. 142% 143% Rott. Droogd. MIJ. 616 Tleleman en Dros ..16 17 Handelsondernemingen BorsumU cv A f 1000 117% 117% Internatlo146 145% Diversen Albert Heyn284% Ned. M. Walv. Vrt. 74% 74% Spoorwegen Dell Spoofw. MU. 27% 25% Amerik fondsen Anaconda 72ft 73% Shell OU Cy71% 71% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VK. 90/3 Holl Constructie liu a Ing bur v Bouwnyv H Int Kunststott ind 68% 68 Kon Ned Brtelmet 80L Fret w a idem <»L rextiei Gebr v Wm 84 83= Leidsche Wolspmn 305% Ned Electrolasm Slkkens Lakfabr '53 415 4201 Ver. Touwfabrleker 182% 184< Wemlnk's Betonm. 142 142

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 4