LEIDSCH DAGBLAD Nieuwe complicaties zaak Schokking Socialistische wethouders stelden burgemeester voor keus: WEERBERICHT Weer meren- en molentoehten Adenauer verliest in Düsseldorf de steun van de Vrije Democraten Vreemde toestand: bondgenoot in Bonn is tegenstander in N oordrij nland -W estf alen Molotof geeft toe niet genoeg voor de vrede te hebben gedaan 94ste jaargang DINSDAG 21 FEBRUARI 1956 No. 28762 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.per kwartaal: f2.35 per maand; f 0.55 per week Witte Singel 1, Lelden Giro No. 57055 Telefoon Directie eo Administratie: 26041; Redactie: 21507 Aftreden of publiceren De verwikkelingen in de zaak betreffende de Haagse burgemeester, mr. F. M. A. Schokking, welke werden ingezet met de ook door ons gepubliceerde ernstige beschuldiging van het „Haagsch Dagblad", en inhoudende dat het aan mr. Schok king te wijten zou zijn geweest, dat een uit drie personen bestaand Joods onder duikersgezin, dat in 1942 zijn toevlucht had gezocht in Hazerswoude, om het leven is gekomen, worden hoe langer, hoe gecompliceerder. De „Nieuwe Haagsche Courant" van gisteravond doet sensationele onthullingen omtrent het voorspel van deze publikatie, hierop neerkomende dat het niemand minder dan de beide Haagse socialistische wethouders, de heren J. van Zwijndregt en C. H. P. W. van den Oever zijn geweest, die vóórdat de publikatie in het „H.D." had plaats gevonden, getracht hebben mr. Schokking tot aftreden te bewegen. In dat geval zou de publikatie in het „H.D." achterwege blijven. Ziehier wat de NJ3. Crt. van gisteravond o.m. schrijft: „In de naoht van 1 februari JJ. heb ben de twee socialistische wethouders van Den Haag. de heren J. van Zwijn dregt en C. H. P. W. van den Oever (tevens loco-burgemeester) in een mon deling onderhoud druk op burgemeester Sohokking trachten uit te oefenen. Het samenzijn vond plaats enkele uren voor dat het .Haagsch Dagblad" met zijn ge ruchtmakende publikatie kwam. in welke een ernstige beschuldiging aan het adres van de burgemeester werd geuit. wy publiceren dit, omdat het nach- teiyk bezoek van de beide wethouders langzamerhand een publiek geheim gaat worden. Het hele college van B. en W. en een aantal „vertrouwenslieden" zyn reeds volledig op de hoogte. Het gesprek had plaats op woensdag 1 februari JJ. te 0.15 uur in de woning van de burgemeester aan de Klatteweg. Mr. Scihoklring was juist teruggekeerd van een bezoek aan het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, waar ter geleeenheid van de 18de verjaardag van Prinses Beatrix een Oranje-avond was gehouden. Toen hy zich ter ruste wilde begeven, verzochten de heren Van Zwyn- dregt en Van den Oever hem telefonisch om een dringend onderhoud. Burge meester Schokking stond dit toe, doch weerstond de druk, die middels de nog niet verschenen publikatie op hem werd uitgeoefend. Het bezoek van de beide wethouders duurde minder dan een uur. De volgen de morgen belden de heren Van Zwijn dregt en Van den Oever ieder voor zich op met het verzoek het onderhoud zowel als het besprokene vooral geheim te houden. Het voltallige college van B. en W. werd daarna op de hoogte gesteld. Vóór het. nachtelijk onderhoud met de beide wethouders plaats vond. was bur gemeester Schokking reeds tweemaal uit „regeringskringen" te kennen gegeven, dat hij in ruil voor de niet-publikatie m het „Haagsch Dagblad" zou kunnen af treden. Op zondag 29 januari j.l. de zondag voorafgaande aan de week van publikatie dus had hy nog met mi nister-president Drees een onderhoud gehad over de op handen zynde aanval". Enige sneeuw De Bilt verwacht tot morgenavond: Overdrijvende wolkenvelden met plaatseiyk enige sneeuw. Aanvankelijk zwakke, later matige en in het noorden van het land af en toe krachtige ooste lijke wind. Matige tot strenge vorst. (Opgemaakt te 11.15 uur). Geen aanval op vorst verwacht Het vorstgebied boven Europa neemt nog steeds niet in omvang af. Inte gendeel, nieuwe hoeveelheden zeer koude lucht, welke de laatste dagen door een stormachtige oostelijke wind (Boeran genaamd) over de laagvlak ten van Zuid-Rusland naar het westen werden geblazen, deden in Roemenie, Bulgaryc en Joegoslavië, de tempera tuur opnieuw dalen. In Polen daalde de temperatuur sinds gisteren gemiddeld ongeveer 8 graden. Er kwam vanmoren overal weer meer dan 10 graden vorst voor bü krachtige oosteiyke tot zuldoosteiyke winden. Daar de luchtdruk in Scandinavië in middels weer is gaan stygen en de ba rometerstanden in het Middellandse Zee gebied lager worden, zullen ook boven West-Europa de oostelijke winden gelel- deiyk wat in kracht gaan toenemen, daar door de koude, nu boven Polen aangekomen lucht zich verder naar het westen zal kunnen uitbreiden. Boven het dikke sneeuwdek kwamen in West-Europa weer zeer lage tempe raturen voor. tijdens windstilte en lang durige nachteiyke opklaringen. In Frankryk werd op enkele plaatsen 25 graden vorst gemeten, in Nederland meldde Vlissingen met 19.6 graden de laagste temperatuur. In de noordeiyke provincies vroor het minder hard on der invloed van een kleine uit Duits land afkomstige storing welke vergezeld van wat sneeuw langs de Waddenkust naar het westen trok. De algemene luchtdrukverdeling blijft nog steeds zodanig dat geen belangrij ke aanval op het vorstgebied in Euro pa binnen enkele dagen is te ver- wachteip 22 FEBRUARI Zon op: 7 45 uur: onder: 18.07 uur Maan op: 13 49 uur; onder: 5.14 uur. Hoogwater te Katwyk te plm 11.40 uur Laagste temperatuur te Leideg in af gelopen nacht 11 graden C. De nummer bestaat alt 10 pagina's In ons land voor nauweiyks mogeiyk hadden gehouden. Zonder de bijzonderheden te kennen omtrent hetgeen aan de allereerste pu blikatie van het „H.D." was voorafge gaan. hebben we onmiddeliyk aange drongen op een officieel onderzoek-op- hoog-niveau naar de al dan niet ge grondheid van de geuite beschuldigin gen. Niet omdat onzerzyds werd getwy- feld aan de houding van mr. Schokking ten tyde van zijn burgemeesterschap te Hazerswoude, maar omdat we meenden dat hy recht had op een objectief on derzoek, dat hem in staat zou stellen zich van de hem aangewreven blaam te zuiveren. De voorgeschiedenis tot deze publi katie vormt een hoofdstuk apart en, naar onze mening, een weinig fraai hoofdstuk. Het zou interessant zyn te weten wie de „regeringskringen" zyn geweest, die burgemeester Sohokking te kennen heb ben gegeven, dat hy in ruil voor niet- publikatie in het „Haagsóh Dagblad" zou kunnen aftreden. Wanneer zeer vooraanstaande rege ringspersonen, die alles van de Hazers- woudse affaire afwisten, doch desalniet temin nooit de behoefte hebben gevoeld bezwaren te maken tegen de benoeming van de heer Schokking tot burgemeester van Alphen aan den Ryn en van 's-Gra- venhage en daaraan zelfs hebben mee gewerkt. daardoor het ondubbelzinnige bewijs leveren volkomen achter de heer Schokking te staan, is het op z'n zachtst gesproken, onbegrypelijk, dat „regerings kringen" hem niettemin op deze grove manier tot aftreden trachtten te dwin gen. Evenals het volmaakt onbegrypelyk is, dat twee van zyn naaste medewerkers bereid worden gevonden een dergelyke rol te spelen. Interessant zou het ook zyn te weten wat er precies op zondagmorgen 29 ja nuari tussen dr. Drees en mr. Schokking is besproken. Het onderhoud betrof „de op handen zynde aanval". Heeft de heer Schokking de minister-president toen in kennis gesteld van hetgeen „regerings kringen" hem hadden aangekondigd? Was dr. Drees dus toen op de hoogte van de „dreigende" publikatie en heeft hy zyn persoonlyke invloed aangewend om „regeringskringen" te weerhouden van dergelyke, in ons land ongebruike- lyke, methodes? Dit zyn, dunkt ons. enkele vragen, die niet alleen voor de Haagse burgemeester van belang zyn, doch die ons gehele volk in de hoogste mate belang inboezemen. Niet alleen om der wille van de per soon van de heer Schokking. maar meer nog om de handhaving en het hooghou den van de democratische beginselen, die wy kwalyfc verenigbaar achten met de hierboven geschetste gang van zaken. wy wachten met de grootste belang stelling de verdere ontwikkeling af. VERKLARING VAN B. EN W. Nadat het bovenstaande geschreven was. ontvingen wy de navolgende ver klaring van het college van B. en W.. van 's-GTavenhage ,3urgemeester en Wethouders zijn op dinsdag 31 januari 1956 te 17 uur by- eengekomen ten huize van de burge meester. Deze heeft aan de wethouders mededeling gedaan van de letterlyke in houd van een artikel, dat binnenkort zou verschynen, waarna de wethouders zich hebben beraden over de vraag, wat in het belang der gemeente zou kunnen worden gedaan. Als uitvloeisel van dit beraad heb ben twee wethouders een onderhoud ge had met een lid van het kabinet, ten einde het belang der gemeente in deze aangelegenheid naar voren te brengen. Van de inhoud van het gesprek heb ben de betrokken wethouders aan de burgemeester mededeling gedaan. Van het oefenen van enige druk of het geven van een advies is geen sprake ge weest. Gezien het bovenstaande is de ver trouwensbasis van het college van Bur gemeester en Wethouders in geen enkel opzioht aangetast". Deze verklaring laat nog zoveel ruim te over voor vragen en wykt op zoveel belangryke punten af van de ons als juist verzekerde gang van zaken, dat wy ons voorlopig van commentaar zullen onthouden. O.a. geeft deze verklaring geen antwoord op de toch wel zeer es sentiële vraag of de publikatie van het bewuste artikel afhankelyk werd gesteld van het aftreden van de burgemeester. Met ingang van donderdag De meren- en molentochten van het Merendistrict van de Zuidhollandse Ijsbond gaan weer draaien! Opnieuw zijn de routes, voor zover nodig, geveegd, terwijl er zorg voor is gedragen dat door kleine omleggingen inmiddels ontstane gevaarlijke plaatsen (ook al als gevolg van de ijsbrekerij) omzeild worden. Donderdag, vrijdag, zaterdag en zondag kunnen de merentochtenover twintig, veertig, zestig en negentig kilometer verreden worden, terwijl de molentocht slechts zaterdag en zondag gehouden wordt. De start is donderdag en vrijdag alleen in Schuttershof te Leiden en Paviljoen De Brasem te Oude-Wetering, terwijl zaterdag en zondag in Schut tershof en Bellevue te Leiden en in De Brasem gestart kan worden, op alle dagen van 9 uur af. Een prachtig hoekje op de ten-1 H.B.G.-hallen te Lisse. De tentoon-1 voerig schrijven is hedenochtend toonstelling van ..Bloemlusf' in de stelling, waarover wij elders uit- officieel geopend. I (Foto LD ./Van Vliet.) Rood en bruin hand in hand.... Dit is de winter voor duizenden i wakken treft men op vele plaatsen vogels: de uitputtingsdood van vogels aan. die de strijd hebben koude en honger. Zelfs langs open j moeten opgeven. (Van onze correspondent ln West-Duitsland) De 80-jarige Westduitse Bondskanselier Konrad Adenauer heeft het ln de laatste tijd binnen de grenzen van zijn eigen land en daarmee bedoelen wc in de Westduise binnenlandse politiek niet gcmakkclyk. Hij heeft zojuist in Diisseldorf, de hoofdstad van Noordrynland-Westfalen, een flinke klap ge kregen en dat heeft hij hoofdzakelijk aan zyn eigen autocratische optreden en zijn halsstrarrige houding tegenover de Vrye Democraten te danken, die in Diisseldorf zyn politieke tegenstanders zijn geworden, terwijl hun partij in dc Bondshoofdstad Bonn nog steeds deel uitmaakt van Adenauers regerings coalitie. Men bestempelt de eigenzinnige metbode van regeren die Adenauer zich heeft aangewend, wel eens als een „autocratische democratie" cn ook wordt al vaak over een „democratuur", een samenstelling van „democratie" en „dicta tuur" gesproken. eens, en verder speelde de scherpe controverse tussen Adenauer cn dr. Dehler,. de aanvoerder van de Vrye Democratische party in Bonn. een zeer belangrijke rol. Adenauer en Dehler. de aanvoerder van de op een na grootste coalitiepartij, zijn vaak als hond en kat tegen elkaar. „Geen nazi-sympathieën", zegt Steinhoff nadrukkelijk Adenauer heeft de grote moeilijkheden een paar weken geleden al duidelyk zien aankomen, en dat is dan ook de reden geweest waarom hy geheel onver wachts liet verklaren, dat hy niet. zoals hij oorspronkelijk van plan was geweest en zoals de hele wereld al verwachtte in februari om gezondheidsredenen met vakantie naar het zuiden zou gaan. Dit besluit heeft niets, zoals in sommige kranten te lezen heeft gestaan, met een eventuele lichamelijke inzinking te ma ken gehad (die het hem onmogelyk zou maken een lange reis te ondernemen). Adenauer meende, dat hij door op zijn post te blyven en met diverse politieke figuren te praten, het dreigende gevaar nog bijtyds af zou kunnen wenden. Hy is er niet in geslaagd De Vrije Democraten voelden zich om verschillende redenen door Adenauer achteruitgezet. Hij beschouwt ze niet als volwaardige partners in de coalitie te Bonn. Adenauer heeft hun duidelijk verteld, dat zc er geen eigen mening op na mochten houden. Hij verwachtte van hun dc plechtige belofte, dat ze tot aan de volgende algemene verkiezingen (in september 1957) precies zouden doen wat hij hun voorschreef en h|j duldde geen tegenspraak. Zc vonden het plan, waarmee de kanselier tc voorschijn was gekomen, een nieuwe Kieswet in te voeren, niet prettig, want van de nieuwe regeling zou alleen maar Adenauers eigen CDU hebben kunnen profiteren, ze waren het niet met z|jn sociale her vormingsplannen cn met zijn opvattin gen betreffende de militaire wetgeving Alle R.T.C.- overeenkomsten opgezegd Het Indonesische Kabinet heeft besloten het Nederlands-Indonesische Uniestatuut en alle daarbij gesloten overeenkomsten op te zeggen, met inbegrip van de financiële en econo mische overeenkomsten. Nederland zal heden van dit besluit officieel op de hoogte worden gesteld door de Indonesische zaakgelastigde in Den Haag, de heer Kwee Djie Hoo. In Düsseldorf hadden de Vrye Libe ralen tezamen met de Sociaal-Democra ten (Adenauers tegenstander in de binnen- en buitenlandse politiek» een motie van wantrouwen tegen de huidige minister-president van Noordrijnland- Westfalen. Arnold, ingediend, die nu dus is aangenomen Hef. merkwaardige daarby was, dat zowel van liberale als van socialistische zyde telkens weer met nadruk verzekerd werd, dat men niets tegen de persoon van de byna 55-jarige Arnold heeft, die sedert bijna negen jaar onafgebroken aan het hoofd van de regering van Noordrijnland heeft gestaan en die in deze tijd ontegenzeg- lyk veel goeds tot stand heeft gebracht Het is dus niet eens Arnold zelf. die de Vrye Democraten en de Socialisten wilden treffen, maar het was Adenauer (en diens CDU) op wie zij het hadden gemunt De onschuldige Arnold is er het slachtoffer van geworden. Arnold zelf zei dezer dagen, heus niet ten onrechte, dat Adenauers tegenstanders dan toch veel beter wat tegen Adenauer direct in Bonn. dan tegen hem. Arnold in Düsseldorf. hadden kunnen ondernemen. Maar de Liberalen ln Düsseldorf wilden blykbaar eens goed laten zien, dat ze meer kunnen en meer durven dan de heren van hun partyfractie in het Bundeshaus in Bonn. Zie artikel elders in dit blad Zjoekof ivijst op de modernisering van de Sovjetrussisehe strijdkrachten De Sovjet-russische minister van Buitenlandse Zaken Molotof heeft In een rede op het congres van de communistische party in zyn land toegegeven, dat zyn ministerie de mogelykheden van vreedzame samenleving na de oorlog heeft onderschat. „Wy zjjn er verre van te willen beweren, dat al het noodzakciyke reeds wordt gedaan om een nieuwe oorlog onmogelijk te maken. Wy lüden, nog steeds niet zelden aan onderschatting van de nieuwe mogelykheden die zich voor ons in de na-oorlogse periode hebben geopend". De „Prawda" meldt, dat de minister van Defensie, maarschalk Zjoekof, de landen met Amerikaanse militaire bases op hun grondgebied In een rede waarschuwde, dat zij met vuur spelen, omdat in een oorlog de bases ln welk land zy ook liggen als vergelding getroffen zouden worden. De Sovjetrussisehe strydkrachten zUn sedert de oorlog radicaal veranderd en hebben thans „verschillende atoom- en waterstofwapens en machtige ra ketwapens en wapens uitgerust met straal aandrijving van verschillende typen, waaronder raketten met een grote ictie radlus". Voor het eerst een vrouw in de hogere regionen Zjoekof verklaarde nog, dat de Sov jet-Unie bereid is haar strydkrachten verder te verminderen, indien de In ternationale spanning nog meer af neemt. „Prawda", het blad van de communis tische party, publiceerde gisteren een foto van het congres, waarby men de 46-Jarlge mevr. Ekaterina Foertsewa, secretaris van de Moskouse party-afde ling, zag zitten tussen de leiders van het land, aan de rechterzyde van Kroesjtsjef zy ls geen lid van het pre sidium van het centrale partycomité In 1955 deed Kroesjtsjef een ongewone stap door haar uit te nodigen de parade ter gelegenheid van de eerste mei gade te slaan op het platvorm, dat voor de hoge partyleiders gereserveerd ls. zy is de enige vrouw ln de hogere regionen De 100.000 op nummer 11371 F. 25.000 OP NO. 11602 In de 530ste staatsloterij, 4e klasse. 2e ïyst. Is de 100.000 gevallen op nummer 11371. Voorts viel een prijs van f. 25.000 op lot 11602. Van het nummer waarop de 100.000 viel werd serie a verkocht te Amsterdam door de heer P. H. Scnaap. Albert Cuyp- straat 134b, serie b door mevrouw H. Breyer Breed 30 te Hoorn, serie c door mevrouw M. Driessen. Karthulzerstraat 36 te Arnhem, serie d door mevr. B. G. de Hart-Martlni. Frans Halsstraat 8 t |U.. --L 0|jarc J;i u,j\ de eï"&e vrouw ln de hogere regionen Amsterdam en serie e door de heer G (Men zie ook elders in dit blad) Van de party. Waarnemers houden het Noppert, Grotestraat 7 te Heerenveen.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1