Sociaal Economische Raad kon niet tot positieve uitspraak komen Ruimterapport S.E.R. Concrete voorgestelde maatregelen Adverteert in het Leidsch Dagblad Meisje gevraagd aank. kantoorbediende (vrl.) MAANDAG 20 FEBRUARI Een regen van amendementen Mogelijkheden ter compensatie verhoging huren en ouderdomsvoorziening? (Van onze Haagse redactie) Sedert het vorige onderzoek van de S.E.R. naar de economische situatie van ons land werd afgesloten, heeft de hoogconjunctuur onver minderd voortgeduurd. Volgens voorlopige gegevens steeg de pro duktie in de bedrijven met ongeveer 7 tegenover een stijging met 5 in het voorafgaande jaar. Deze toeneming van de produktie werd mogelijk gemaakt door een «tijging van de arbeidsproduktiviteit met 4,3 en een vergrote werk gelegenheid met 2,3 Het vrijwel algemeen tekort aan arbeids krachten bleef ook in 1955 voortduren en werd zelfs nog geaccen tueerd. De geregistreerde arbeidsreserves daalde van een jaargemid delde van circa 75.000 in 1954 tot ongeveer 55.000 in 1955. De binnen landse bestedingen zijn sterk toegenomen. Dit betreft zowel de investe ringen als de consumptieve uitgaven. Een daling van het betalingsbalans overschot ging hiermee gepaard. Welis waar is er over 1955 nog een overschot en bestaat de verwachting, dat dit ook over 1956 nog het geval zal zyn, maar voor kapitaaluit.voer naast reeds be staande verplichtingen, onder gelijktijdi ge versterking van goud- en deviezen re serves of van de reserves gevormd door voorraden, blüft volgens het rapport waarschijnlijk weinig ruimte over. In het rapport wordt het belangrijk geacht, dat in het verloop van de bin nenlandse prijzen geen duidelijke symp tomen van een overspanning blijken ge memoreerd, dat de prijzen vrijwel con stant bleven in 1955 en dat de consu mentenprijs bovendien de gunstige in vloed van de verlaging van de indirecte belastingen onderging. Tegenover de sterke verdere ontwikkeling van de pro- duktiviteit en van de produktie staat in 1955 een geringere stijging van de loon som per werknemer. Ten opzichte van het in oktober 1954 bereikte loonniveau bedraagt de stijging naar schatting on geveer 2 In de analyse wordt even eens aandacht geschonken aan de ont wikkeling van de loonsom per werkne mer en het nationale inkomen per hoofd en van de verhouding van deze beide factoren. In 1955 steeg de loonsom per werkne mer ten opzichte van 1954 naar schat ting met 6.5 Hiervan vertegenwoor digt 4.5 de invloed van de loonron- den van 1 oktober op de verhouding van de jaargemiddelden en 2% houdt ver band met incidentele factoren. Voor 1956 zal een stijging van de loonsom per werknemer ontstaan op grond van hier na te noemen factoren, waarbij voorlo pig is uitgegaan van de veronderstelling dat geen algemene loonronde zal plaats vinden. In de eerste plaats zal de verbetering van de secundaire arbeidsvoorwaarden als gevolg van de in 1955 genomen be slissing, naar schatting een vermeer dering van de loonsom per werknemer betekenen van 2 a 3 waarbij met de toegestane verlenging van de va kantieduur geen rekening is gehouden. In de tweede plaats zal de loonsom per werknemer onder invloed staan van de mogelijkheid tot bedrijfstakgewjjze dif- ferentiatie, die voor het gemiddelde loon tot een lichte stijging zal leiden, i Het inkomen per werknemer dient vol gens het rapport te worden gesteld te genover de ontwikkeling van het na tionale inkomen der hoofd om een in druk te krijgen van het gelijktijdige verloop. Het nationale inkomen per hoofd ligt in 1955 naar raming ca. 8% boven 1954, voor 1956 is een stijging met 4 9,o ten opzichte van 1955 veron dersteld (uiteraard mag hierbij wor" den opgemerkt dat dit schattingen zijn, waarin afwijkingen van enige honderden miljoenen guldens resp. enige percenten mogelijk zijn). Vervolgens gaat het rapport in op de te verwachten gevolgen van de ouder- domsverzekering en verdere huurverho ging. Zoals bekend, had de minister van Sociale Zaken, toen hij het verzosk om een advies deed. gevraagd deze beide factoren bij het onderzoek te betrekken. De raad is er vanuit gegaan, dat de invoering van de voorgestelde ouder- domsverzekering de werknemers en zelf standigen beneden de 65 jaar zal ver plichten een premie te betalen van 6.5% van het inkomen, met uitzondering van delen van het inkomen, die boven de f.6000 per jaar ligg (dit houdt geen uitspraak in over het te zijner tijd vast te stellen percentage). Een verhoging van de huren voor oude woningen met oa 25% zal vermoedelijk ook een verho ging van de huren van een deel der na oorlogse woningen meebrengen. Een huurverhoging van de oude woningen met 25% doet het prijsindexcijfer voor levensonderhoud van gezinnen stijgen met 2%. De verhoging van de gezinsuitgaven, die uit beide voornoemde maatregelen voortkomt, is voor gezinnen met een inkomen tot f. 6000 per Jaar ca 8.5':Bij de laagste inkomensgroepen ligt dit percentage iets hoger in verband met relatief grotere uitgaven aan huur, bij de hogere inkomensgroepen Iets lager. Als mogelijkheden voor de compen- compensatle extra uitgaven; 2. een ouderdomspremic noemt de raad; 1. een loonsverhoging die zo zorg vuldig mogelijk is aangepast aan de te compenseren extra uotgaven; 2. een loonsverhoging meteen vast percentage 3. een geringe vermindering van de premie voor de wachtgeld- en werk loosheidsverzekering; 4. afschaffing van de loonbelasting voor de laagste inkomensgroepen,die thans belasting plichtig zijn. Dit zou voor gezinnen mei een inkomen van f. 3000 tot f. 5000 berekend naar de maatstaven van 1951 neerkomen op een voordeel van 1,5%. Een dergelijke maatregel, zo wordt in het rapport, tegelijkertijd op gemerkt eist een groot offer van de schatkist, tenzij andere belastingen verhoogd zouden worden. Vervolgens wordt in het rapport een berekening gegeven, waarbij er van uit gegaan is. dat de compensatiemaatrege len zullen plaats vinden door middel van loonsverhogingen en dat deze naar (Van onze Haagse redactie) Het z.g. „ruimterapport" van de Sociaal Economische Raad is heden vrijgegeven voor publikatie. Een besluit daartoe is in de ministerraad gevallen. Als uitgangspunt voor het onderzoek heeft een algemene karak teristiek van de huidige economische situatie in ons land gediend. Evenals bij vorige gelegenheden, steunt het cijfermateriaal in hoofdzaak op ramingen, die door het Centraal Plan-Bureau werden verstrekt. Daarbij kon in belangrijke mate worden geput uit het grondmateriaal, dat bij het bureau aanwezig was met het oog op de opstelling van het centraal-econo- mische plan voor 1956. De S.E.R. is gezien de hem gebleken wenselijk heid om het uitbrengen van dit rapport zo veel mogelijk te bespoedigen niet in staat geweest zich een oordeel te vormen over de economische situatie in een aantal afzonderlijke bedrijfstakken, daar zulk een onderzoek geruime tijd in beslag zou hebben genomen. Eveneens in verband met de gewenste spoed, heeft de raad zijn onderzoek beperkt tot de in de brief van minister Suurhoff vermelde vragen en daarom het vraagstuk van de specifieke conjuncturele situatie, waarin ons land zich bevindt en de voor uitzichten (en aanzien van de ontwikkeling van de conjunctuur in verband met hetgeen het buitenland te zien geeft, niet in zijn beschouwingen betrokken. Uit het rapport blijkt dat de raad algemeen van oordeel is. dat, tot welke conclusies men ook komt ten aanzien van een eventuele achterstand van de lonen, de vraag van een doen verdwijnen van die achterstand mede moet worden beantwoord in het licht van de economische gevolgen, die optreden bij het inhalen van deze achterstand. In het rapport wordt er op gewezen, dat deze gevolgen verschillend zulten zijn naar gelang van de maatregelen, die men treft. In het rapport wordt een vijftal maatregelen, die ertoe zouden kunnen bijdragen om een geconstateerde achterstand op te heffen, aan een kritisch onderzoek onderworpen. Het betreft hier: 1. een tijdelijke verhoging van de vereveningsheffing; 2. een uitstel van de huurverhoging tot 1 Juli 1957; 3. eenmalige uitkeringen uit de winst 4. gedifferentieerde loonstijgingen; 5. algemene loonmaatregelen. Van deze verschillende, overigens ook in onderlinge samenhang mogelijke maatregelen, zijn in het rapport de voor- en nadelen aangegeven. Tot een positieve uitspraak over de te nemen maatregelen kon de raad, gezien de vele standpunten, die van de zijde van de verschillende leden naar voren kwamen, niet komen. Er wordt enige achterstand van de stijging der lonen t.o.v. de stijging van het nationaal inkomen geconsta teerd, die echter in 1957 zal zijn verdwenen via de Invoering van de ouder domsvoorziening en de huurverhoging. inkomen worden gedifferentieerd, zodat een aangepaste compensatie voor de ouderdomspremie wordt gegeven en een algemene compensatie van ca. 2% voor de huurverhoging. De hlervocen aangewezen wijze van compensatie zal naar raming een verhoging van de loonsom per werk nemer in de bedrijven betekenen van gemiddeld 7.2 (en dus minder dan 8.5 terwijl daar tegenover staat een vermindering van de overige lasten door de voorgenomen afschaffing van de verevenmgshefflng tot een gemiddeld bedrag van 4.5 van de loonsom per werknemer (bij dit laatste zij opge merkt dat de loonsom waarover de ver evenmgshefflng wordt betaald iets groter is dan de loonsom waarover de premie voor de ouderdomsverzekering zal wor den geheven) Volgens ramingen van het Centraal Planbureau nu bedraagt de toeneming van de loonsom per werknemer 7.2%. terwijl het nationale inkomen per hoofd met 4.5 stijgt. Het verhoudingscijfer van loonsom per werknemer en natio naal inkomen per hoofd neemt dus met 2.8% toe. Een deel van deze stijging is echter geen reële verbetering van de relatieve positie van de werknemers. Volgens de opvatting van de raad die nen hierop enkele correcties te worden aangebracht. 1 Rekent men dat ca 75% van de uitkeringen van de thans vrijwel geheel uit de opbrengst van de vereveningsheffing gefinancier de noodvoorziening tot de loonsom be hoort en de gehele vereveningsheffing tot het primaire inkomen, dan neemt de loonsom per hoofd met 2.1% en het nationale inkomen per hoofd met 1.3% toe De positie van de loontrekkers wordt dus cijfermatig 0 8% beter. Het verschil van de toeneming van de loonsom per werknemer en het nationaal Inkomen per hoofd per 1 Januari 1957. dat 2.9% bedraagt, betekent derhalve bij boven genoemde veronderstellingen een schijn bare vooruitgang van 0.8% en een wekelijkse verbetering van 2.1%. 2. De raad is van oordeel, dat ook de loonverhoging. die ter compensatie van de huurverhoging, naar is aangenomen in dit rapport, zal worden toegekend en de daaruit voortvloeiende verhoging van de verhouding van loonsom en nationaal inkomen, niet als een werkelijke wijzi ging in de positie van de werknemers moet worden beschouwd. Naar de me ning van de raad moet van de 2,1% een verder bedrag van 0.5% worden afgetrokken, waardoor een werkelijke verbetering blijft van 1.6% De verschil len. die nader in dit rapport tussen de ontwikkeling van het nationale inkomen per hoofd en de loonsom per werkne mers worden berekend dienen dus naar het oordeel van de raad voor 1957 met 1.3% te worden gecorrigeerd om met de schijnbare positieverbetering van de werknemers rekening te houden. Een minderheid van de raad. die zich met genoemde correcties kon verenigen, meent dat de huurverhoging, ook al wordt zij op het ogenblik van invoering gecompenseerd, op de duur ten laste dient te komen van de volkshuishouding in haar geheel. In een volgend hoofdstuk van het I rapport komen de moeilijkheden, waar mee de 45 leden van de S.E.R. te kam pen hebben gehad, eerst duidelijk naar voren. In het hoofdstuk „Een vergelij king tussen loonsom per werknemer en nationaal inkomen, berekening van de eventuele achterstand „treft men bijna meer meningen aan dan er S.E.R.- leden bestaan. Na naarstig vorsen is het het secretariaat van de S.E.R. ge lukt dit babyion van meningen, deze warwinkel van cyfers. tot een, ondanks alle moeite, toch nog wankel geraamte te construeren. Laten wij trachten in grove trekken dit geraamte tc ontleden. De raad heeft in de eerste plaats een raming over het verloop van het natio nale inkomen en van de loonsom per werknemer doen opstellen, uitgaande van de jaren 1949—1952, als basisperiode. De raad acht het Juist ook thans bi] de vast stelling van een eventuele achterstand in de loonontwikkeling en bij het bepa len van de te volgen loonpolitiek ln be langrijke mate rekening te houden met de gegevens der basisjaren 1949'52. Dit impliceert een verhouding van loonsom per werknemer tot nationaal inkomen per hoofd van 69,3%, welke verhouding in 1938 ook ongeveer be- j stond. Naar het oordeel van de raad j zijn er bijzonder grote gevaren ver bonden aan het nastreven van een verhouding tussen bovengenoemde Het „ruimterapport" In het laatste deel van het „ruimterapport" van de S.E.R. worden de concrete maatregelen besproken „die zouden kunnen worden getroffen tot herstel van 'n juist geachte verhouding tussen loonsom en nationaal inkomen": Deze maatregelen worden in het rapport onderscheiden in die, welke niet direct betrekking hebben op de lonen, en die welke direct de loonsom per werk nemer vermeerderen. Tot de eerste groep behoren een eventuele tijdelijke verhoging van de vereveningsheffing, een verschuiving van de invoering van de datum der huurverhoging en het gedeeltelijk door belastingverlagingen com penseren van het effect dier verhoging. Tot de tweede groep van maatregelen behoren eenmalige uitkeringen ten laste van de winst, gedifferentieerde loonstijgingen en algemene loonmaatregelen (loonronden). a. verhoging vereveningsheffing Op korte termijn is een tijdelijke ver hoging van de vereveningsheffing tot 6 die slechts zou behoeven te gelden tot 1 januari 1957. waarna algemene af schaffing kan volgen wettechnisch wel mogelijk. Daarna, moet dan een even- grote compenserende loonsverhoging volgen. Indien zulk een verhoging van de vereveningsheffing tot stand zou ko men en bijv. gedurende acht maanden werkt, zou ca. 125 miljoen worden ver kregen. Dit bedrag zou het wellicht mo gelijk maken de eerstvolgende twee jaar de algemene premie voor de ouderdoms verzekering op 6 te stellen Terwijl dus ccn conjunctureel gunstig effect op treedt, ontstaat bovendien een vrijwel ongestoorde overgang per 1 januari 1957. Als nadeel van een dergelijk complex van maatregelen geldt dat een overigens op zichzelf geringe prijsverhoging reeds in het Jaar 1956 kan optreden, terwijl dan de ouden van dagen nog niet de ver hoging van inkomen genieten, die hun by de definitieve voorziening ln uitzicht wordt gesteld. Bovendien kan hier niet van een eigenlijke opvulling van de ach terstand bij de werknemers worden ge sproken. b. verschuiving huurverho ging en compensatie daarvan De raad acht. indien tot huurverho ging wordt overgegaan (over de wense lijkheid daarvan wordt geen uitspraak gedaan), in verband met de seizoenwis- selingen in de kosten van het gezins budget invoering van de huurverhoging per 1 juli te prefereren boven 1 januari. Belangrijk wordt daarbij geacht dat door spreiding der maatregelen een minder scherpe ontwikkeling op 1 Januari 1957 optreedt, waardoor eventueel aanwezige inflatoire tendenties niet worden ver sterkt. In verband met de huurverhoging vraagt de raad mede aandacht voor een gedeeltelijke compensatie daarvan door grootheden, die belangrijk hoger is dan blijkens de ervaring van de afgelo pen jaren zonder evenwichtsstoornis sen kon worden gerealiseerd. Elke po ging tot het opvoeren van deze ver houding kan volgens de raad sleehts leiden tot een cumulatief proces van looninflatie, omdat de afwenteling van de loonsverhoging op de prijzen zal verhinderen, dat de aanvankelijke loonsverhoging inderdaad leidt tot het bereiken van de gestelde norm. Nieuwe looneisen zullen daarvan het gevolg zijn. Overigens zou de raad daaraan niet de conclusie willen verbinden, dat compensatiemaatregelen voor de werk nemers per 1 januari 1957 achterwege zouden moeten worden gelaten. Tot aan deze basis 1 kon de raad wel at overeenstemming komen. Maar daarna regende het by de bespreking van het voorontwerp ran dit rapport amendementen en aanvullingen en amendementen op amendementen. Wanneer men een inzicht krUgt in de ingewikkeldheid van de problemen en de vele factoren, waar dit rapport een sche wetenschap, waar dit rapport een staaltje van is, rekening houdt en dan nog de verschillende standpunten van de experts aan elkaar gaat toetsen, dan is het begrüpelljk dat de S E R. niet tot een advies is kunnen komen. belastingtechnische maatregelen. De ter compensatie van deze huurverhoging van 25% nodige loonsverhoging wordt ge steld op 2%. Indien de helft van het bedrag voor het arbeidersbudget zou kunnen worden gecompenseerd door be lastingmaatregelen, voorzover budgetair mogelijk door belastingverlagingen of verschuivingen, zou zulk een compensa tie met name ook aan moeilijkheden der „vergeten gToepen" voor een deel tege moet komen. c. Eenmalige uitkeringen Eenmalige uitkeringen ten laste van de winst, hebben volgens de raad, het voordeel dat zy slechts daar kunnen worden gegeven, waar Inderdaad winst is gemaakt, zy hebben bovendien het voordeel dat 2dj met het tijdspa troon van de achterstand in overeenstemming kun nen worden gebracht. Zodanige uitke ringen scheppen echter de ongeiykheid tussen verschillende groepen van werk nemers Daaraan ls het nadeel verbon den. dat hieruit storing van de artieids- vrede zou kunnen voortvloeien. Tenslotte dient als een nadeel te worden vermeld, dat eenmalige uitkeringen ten laste van de winst een vermindering van de be lastingopbrengsten zullen meebrengen, omdat volgens het huidige systeem der- geiyke uitkeringen normaal aftrekbaar zyn by de bepaling van de fiscale winst. d. Gedifferentieerde loonstijgingen Een voordeel, gelegen in differentiatie naar bedryfstakken. Is dat zy een loon- styging mogelijk maakt, die het prijs niveau minder behoeft te beïnvloeden dan met een uniforme loonstyging het geval zou zijn Van de differentiatie- mogelijkheid kan tevens gebruik worden gemaakt om. waar dat maatschappelijk gezien gewenst is, een prikkel aan werknemers te geven hun arbeid aan te wensen in meer rendabele bedrijfs takken Ook kwam bij dit onderwerp de mogelijkheid ter sprake de verschillen in de beloning per gemeenteklasse te verkleinen De raad onthoudt zich van een uitspraak over de wenselijkheid van en vermindering van de beloningsver- schillen. e. Algemene loonmaatregelen Als voordelen voor een algemene loonmaatregel noemt de raad de moge lijkheid tot het handhaven, c.q. brengen van de juiste verhoudingen tussen df lonen van de verschillende groepen. Bovendien ls de controle waarschijn lijk eenvoudiger dan in het geval van gedifferentieerde maatregelen. Tenslotte zou het langs deze weg mogeiyk zijn om enigermate de betaling van lonen, die thans illegaal worden betaald, te legali seren. Als nadelen somt de raad op. dat het prijsniveau belangrijker zal stygen dan door de onder c en d genoemde maat regelen. Bovendien gaat het hier om een blijvende maatregel, die dus ook zal gelden nadat door de Invoering van de ouderdomsvoorziening en de huurver hoging reeds een verschuiving In de verhouding tussen loonsom en nationaal inkomen per hoofd heeft plaats gevon den. Dit bezwaar zou kunnen worden ondervangen door de omvang van sta ging zo te kiezen, dat de in de toekomst te verwachten produktivlteitsverhogin- gen haar anders toch binnen korte tijd mogeiyk zouden maken 530ste STAATSLOTERIJ 4e Klas le lijst HOGE PRIJZEN ƒ2000 16192 ƒ1500 12394 ƒ1000 2652 6295 8482 13657 14364 18276 18320 18907 20993 400 1135 2590 2907 3405 5367 14509 14940 15-107 18501 200 1200 1350 2651 3176 3302 3677 3918 4092 4243 4288 4377 4600 4719 4766 5238 5518 5627 6276 6566 6599 7325 7390 7562 8159 8277 8412 8671 8886 9429 9855 10068 10647 10S55 11767 11840 12713 13298 J3724 13825 14384 14929 15113 15-101 15761 16001 16152 16215 16425 16930 17334 17396 17734 18291 18311 18751 19124 19587 19932 19963 21384 21940 PRIJZEN VAN ƒ80.— 1020 085 121 175 180 195 272 283 343 398 485 508 538 551 591 597 773 794 865 897 8133 221 311 312 425 487 500 596 683 763 8229 243 429 434 465 569 672 708 745 788 797 838 922 960 4004 076 116 135 199 467 516 548 571 743 5077 116 130 157 279 400 562 722 789 873 6014 078 331 403 679 696 747 821 902 971 975 986 7021 092 099 220 229 371 440 465 904 958 8013 032 106 188 270 406 549 574 718 724 731 918 9029 042 130 174 236 249 347 388 402 408 476 573 720 722 800 812 863 10020 061 106 191 263 365 391 556 687 887 11092 187 292 308 53S 733 825 838 854 940 1050 072 077 086 127 136 151 152 170 199 201 205 212 232 237 302 309 320 355 369 3S3 411 441 468 475 500 515 539 553 555 560 561 575 704 734 757 864 871 873 893 Ï009 044 097 131 173 224 240 258 260 319 334 374 404 452 541 553 561 593 621 627 635 723 737 749 783 849 852 866 902 955 958 964 3029 031 032 078 118 128 165 168 170 172 178 239 263 284 426 438 459 484 528 565 612 656 667 694 759 831 847 884 948 956 966 973 4005 032 047 071 075 121 153 187 240 241 256 258 259 294 366 395 424 442 459 461 484 490 514 549 646 687 690 714 751 782 847 857 900 996 8004 045 050 101 111 126 187 222 227 251 259 264 268 271 302 332 361 372 426 506 532 543 558 570 572 608 610 637 695 706 710 714 737 753 765 813 828 839 854 903 904 986 991 «003 036 053 131 140 168 188 216 217 259 283 292 321 335 340 350 361 369 393 404 424 437 451 458 480 496 508 524 533 592 693 700 741 750 761 783 796 873 926 929 959 7014 095 128 173 175 192 197 199 212 224 260 328 343 347 348 377 388 392 429 486 490 499 523 577 617 649 784 786 791 795 802 812 827 861 897 901 921 949 962 991 8007 012 014 063 094 093 102 136 152 1S3 232 315 350 388 430 527 576 583 597 612 628 634 645 653 735 736 751 763 816 818 868 923 958 •066 081 087 115 164 172 196 215 218 241 242 403 435 488 579 613 624 633 648 655 670 677 685 740 75S 765 780 782 869 925 10039 0S9 093 125 220 224 236 256 325 350 360 403 406 40S 451 453 454 504 525 528 544 565 637 658 680 684 690 692 703 719 739 772 83S 840 843 854 860 902 905 929 969 981-989 11059 083 139 240 242 256 297 347 400 434 12024 069 07-1 110 135 149 179 241 269 279 302 503 516 550 717 S91 969 1300S 022 023 222 347 471 475 509 579 718 S26 923 937 14039 101 123 162 170 367 372 412 453 537 594 964 15406 416 466 50S 514 634 641 774 812 961 16039 098 100 131 294 428 539 541 817 837 865 877 944 17253 263 345 434 593 624 706 819 906 952 18118 192 211 213 296 335 344 352 384 387 •180 -187 529 594 600 692 695 744 814 19027 126 140 220 243 338 367 474 52.8 553 660 822 20017 035 092 202 257 370 542 714 762 944 21103 114 187 250 306 349 469 5S2 641 730 774 812 900 981 439 440 446 476 487 518 529 543 547 567 653 654 679 76S 784 7S8 823 S47 852 887 891 932 950 997 12002 014 052 0S4 087 141 194 321 350 362 378 417 457 464 4S2 4S3 497 512 574 605 612 613 636 656 663 696 745 743 842 884 94S 970 13005 011 053 073 092 140 279 282 284 306 313 371 390 393 465 494 546 611 659 696 702 708 714 720 738 815 871 884 934 14006 018 022 092 097 141 160 179 204 222 248 256 314 373 378 410 517 524 529 534 539 552 627 721 768 780 844 867 897 961 995 15005 019 028 079 085 178 190 207 216 258 260 284 286 310 364 374 463 566 586 596 622 637 643 660 661 680 722 725 737 824 827 841 842 859 864 913 945 997 16000 16003 006 019 022 032 040 055 122 157 178 188 247 268 344 346 353 373 406 408 446 455 486 509 5S7 599 619 656 710 719 726 744 844 870 902 923 946 974 979 17000 17073 078 179 185 189 211 233 246 249 312 317 323 340 351 353 372 421 442 465 491 518 521 553 588 589 594 599 650 684 718 862 879 919 925 999 18008 037 048 058 083 104 106 125 248 312 329 340 406 407 422 426 428 473 477 484 5-18 580 661 715 779 780 784 813 830 841 850 939 942 980 19024 061 092 099 148 158 160 181 193 203 224 231 263 268 311 314 324 368 361 419 469 541 558 573 603 622 624 673 683 699 708 733 747 796 8(M 821 824 829 S32 836 902 946 20014 036 076 077 139 153 161 1S9 279 343 378 397 4S4 495 49S 619 677 683 728 745 776 840 852 8S2 971 975 21009 032 038 055 164 185 235 239 242 254 277 304 332 333 342 367 391 437 443 -191 505 527 538 5bö 569 575 581 604 649 759 779 841 904 906 911 913 920 921 957 960 968 974 VAN DER HEEM N V. vraagt in verband met uitbreiding van haar productie van ERRES radio- en televisietoestellen, stofzuigers en telecommunicatie-apparatuur: boorders tappers frezers voor plaatsing op de afdeling draaierij. mannelijk en vrouwelijk personeel i radio-apparaten Voor de laatstgenoemde vacatures is het niet nodig, ervaring in soortgeüik werk te hebben. Het is echter belangrijk dat U zich met een dosia enthousiasme aan dit werk geeft en dat U zich door verdere studie in de avonduren tracht te bekwamen voor meer verantwoor delijke functies ln ons bedrijf die kennis en initiatief vragen. Mondelinge sollicitaties waarbij U over boven genoemde vacatures inlichtingen kunt ont vangen elke Dinsdag- en Donderdagmiddag tussen 12.30 en 13.30 uur, bovendien elke Dinsdag- en Donderdagavond tussen 19.00 en 19.30 uur. U kunt zich melden aan ons bedrijf. Maanweg 256, Oen Haag voor hulp in de hondensalon en licht maga- zijnwerk. Eerste vereiste: lief voor honden. /LIELAND's hondensalon NIEUWE RIJN 50 zaadhandel by het Gangetje Op kantoor hier ter stede wordt gevraagd voor eenvoudige werkzaamheden Mulo-opleiding en typen gewenst. Gevraagd in levensmiddelen- bedrijf flinke WINKELJUFFROUW leerling verkoopster. Bcdryfskleding wordt vergoed. Aanmelden WILLIGHAGEN, Langstraat 111A - Wassenaar telefoon 2682. SIK gevraagd Jong echtpaar met 1 kind vraagt ongem. kamers met keuken te huur. Brieven bur van dit blad no 4952 k Gevraagd een nette werkster 1 of 2 halve dnecn oer week. Frederlk \an Eedenlaan 21 Lelden. Kleuterleidster zoekt zo sooedig moeelllk tres tof f eerde zit- (en) sl. kamer. Brieven bur van dit blad no 4942 k. Net meisje gevraagd voor cezln met drie kinderen. Mevr. J. v. d VllervoetBette Boehulaerkade 46, Lelden. Te koop gevraagd 4 in goe de staat verkerende hulska merstoelen Br. met orilsopg bur van dit blad no. 4929 k Gevr. meubels. Inboedels, winkel- en kantoorinventaris sen zolderom oude kisten, kasten, bronzen en houten beelden, televisie, radio, brand kast koelkasten kronen enz. W. F Kooreman. Nieuwe RUn 9 Let od tel. 23261. Jongeman, b. b. h. b., zoekt net kosthuis Liefst centrum stad. Brieven met prllsopgaaf bur van dit blad no 4975 k Jongen van 14 ft 15 Jaar se rraagd voor loco- en mavaziIn werk Aug Blsot sn Cc.. Hooc- laads- Kerker acts'. 22 AANGEBODEN Artistieke exclusieve wand en schoorsteenklokken bil .De Goedkopere Zaak" maar betere waar S. v d. Water en Zn.. Haarlemmerstraat 185 in het schuimrubber- en Dlastlekhuts Mare 70 vindt U alles od het trebled van schuimrubber en schulmplas- tiek geschikt voor alle-doeleln- den onovertrefbare veerkracht onverwoestbaar duurzaam en eocdkooD. Nieuw ls Lw bed als wJJ hel overtrekken met een mooie damast! Eenpersoons vanaf f 19.50 tweepersoons vanaf f26.50. In één dag cereedl De Kleine Winst. Haarlemmer straat 51. In- en verkoop van 2e hands boeken Jan de Rooll. Papenpracht 3. Tel. 22989. b. 7 e 30607 Wasniachlnefabrlek heeft wasmachines met lichte emall- le beschadiging gloednieuw, met garantie t 145.Desge wenst afbetaling. Centrifuges f150.DeootGouverneur- laan 540 Der Haae. tel 119711 Zonder geld een schrllfma- ohlne 2 maanden gratis ln ge bruik. lste betaling dus maart of aorll. vanaf f2.n. w of in 24 maanden Nu ledereen een sohrllfmaohtne. Brieven bur, van dit blad no. 8940 k R Aangeboden nquarlntr met div vissen met ombouw en verwarmlnr 60 x 30 x 30 De Water Herengracht 120. AJie motoronderdelen heeft motorslooer" Oor Bolman. Hekkei aan 223. Den Haag. Tel. 114501. Slagerll Pleterse. Dinsdag woensdag en donderdag 5O0 gr. rund- en varkonecehakt van f 1.60 voor f 1.40. 500 gr. rookworst f 125 en 200 gr. mtieerleverworst f 0.50 Heren straat 29 Telef. 21838 Te koop kolrnfornuls. zon der gebreken met. l'i m nllD Hemmes. Hr-z» P-IndC,- f Kachel, haard. Open haard, zwaar eiken mechels dressoir, zware eiken bal poot- mechcl- se en andere soorten mooie tafels, grote eiken en mahonie hang- of legkasten. W. F. Kooreman. Nieuwe RUn 9. Tel. 23261. Wegens vertrek Erres radio van 1954 heeft <»eko6t f355. voor f95Tevens Êleestof- zuleer 125 V.. geheel com pleet en Drlma zuigend f22.50. Klokateee 29 Vier zware crapauds 1135 en slaapkamerameublement m. SDlraalmatr. f 125. Tevens In- fraphlllamp atraalkachel zwa re atrlUütaer 125 V. en 3-Dlta gasstel, 's Avonds tussen 7 en 9 uur. Buys Ballotetraat 8. Lelden. Gratis Inwoning. Bejaard eohtpaar biedt kosteloos zelf standige Inwoning aan dame. mlddelb. leeftlld. Genegen ln voork. geval 's nachts enige hulp te verlenen bil verpleging Invalide man. Inl 46 uur Lorentzkade 25 Lelden. Gaskousjes. olie-katoen, pit ten stormlampen. olielampen einzen brander», treeflee. Kille— gl aas les. afbakeningslampen, petrol.kachels, bussen vaten en kuipen Ijzerhandel: A. J. Hartwilk. Nwe Beestenmarkt) 7—9 Lelden. Telef 26627 Nnalmachlnea. Voor een goede naaimachine of repara tie naar het vertrouwde ea vakkundige adres: Dernee. Haven 7 Lelden. Telef. 25365: Waal gent 17 Katwllk aan Zee. Telef 2278. diversen Poes weggelopen. Zwart slank Doesle met klein wit vlekte op de borst. Luisterend naar de naam Sltle. Gaarne bericht: Juliana v. Stolberg hof 11 leiden. Vanaf heden openstelling lnschrllvlng nieuwe leden van de aauorlum vereniging De Lcldse Aouarlumvrienden" Secretariaat J Sleval Evert- senatran*.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5