LEIDSCH DAGBLAD Vier Nederlandse Marinevliegers in sneeuwjacht uit het Kanaal gered WEERBERICHT OVERSTROMINGEN DOOR IJSDAMMEN IN RIVIEREN 15 personen dakloos bij felle pensionbrand te Nijmegen TOCH AMERIKAANSE WAPENS NAAR HET MIDDEN-OOSTEN 94ste jaargang MAANDAG 20 FEBRUARI 1956 No. 28761 Directeur: 3. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal; f2.35 per maand; f055 per week Witte Singel 1, Lelden Giro No. 57055 Telefoon Directie eD Administratie: 25011; Redactie: 21507 Noodlanding in sneeuwjacht 50 minuten op rubbervlot overgeleverd aan de koude Oorzaak: rijpafzetting op carburator Zaterdagmiddag heeft een Avenger-vliegtuig van de Kon. Ned. Marine, toen het een oefenvlucht boven het Kanaal maakte, omstreeks 12 uur een noodlanding moeten maken. Een Grumman „Albatros" amfibievliegtuig van de Kon. Eng. Luchtmacht, gestationeerd op de vliegbasis Manston, heeft de vier inzittenden overgenomen, nadat zij niet minder dan 50 minuten op een rubbervlot aan de genade van kou en wind en stromingen waren overgeleverd. De mannen waren de commandant van de Avenger luitenant ter zee 2e klasse, oudste categorie F. L. P. C. M. van Meerwijk uit Ter- neuzen, de sergeant telegrafist J. M. A. D. Fransen uit Lisse, de vlieg tuigmaker Ch. M. Boer uit Oegstgeest en vliegtuigmaker-konstabel A. G. Romijn uit Gorinchem, resp. 27, 33, 20 en 23 jaar oud. Het „Albatros"-vliegtuig is erin geslaagd omstreeks drie uur naar Calais te taxieën en de bemanning van het Nederlandse vliegtuig daar aan land te zetten. De Nederlandse vliegers verklaarden, dat zu. in gezelschap van twee andere Nederlandse vliegtuigen, een oefenvlucht boven het Kanaal maakten. ZU waren om elf uur 's morgens van de basis Ford in Engeland opgestegen en hadden we gens het slechte zioht koers gezet naar Valkenburg. De commandant, luitenant-ter-zee Van Meerwijk, vertelde dat hy tegen twaalf uur merkte, dat er iets aan de motor haperde. HQ deelde dit aan de andere inzittenden mee cn hoorde daarna de motor een geluid maken, waaruit hü de conclusie trok dat ryp- afzetting op de carburator de oorzaak van de moeilijkheden was. Dadelijk daarop ging de neus van het vliegtuig naar beneden, de golven tegemoet. Het vliegtuig bleef drie minuten dry- ven, juist lang genoeg om de radiotele grafist gelegenheid te geven een SOS uit te zenden, terwijl de anderen het rub bervlot in zee wierpen. Terwij! de sneeuw gestadig neerviel waren de vier mannen op hun vlot geiyk gemeld op zee. Toen verscheen het Amerikaanse am fibievliegtuig. De Nederlanders, doornat en verkleumd, schreeuwden van vreugde en vielen elkaar van geluk in de armen! In korte tyd waren zaj aan boord van het Amerikaanse vliegtuig geklommen, dat echter, doordat bij het neerstrijken op het water een van de drijvers was beschadigd, niet meer kon opstügen. Daarom ging, terwijl de vier Nederlan ders door hun Amerikaanse collega's werden verzorgd, de reis over het water naar Calais. Een ander amfibievlieg tuig cirkelde boven de haven van Ca- Nog eens: proef op de som.. Een 18-jarige landarbeider van de heer Ouddyk te Moerkapelle wilde het óók al niet geloven, dat men met zyn tong aan metaal zou kunnen vastvrie zen. Onder het motto van „onderzoekt alle dingen' ging hij naar een boeren wagen. likte eens aan de Uzeren dissel en bleef prompt met zyn tong aan het metaal vastzitten! Met veel moeite slaagden zijn vrienden er in de ongelo vige uit zyn benarde positie te bevrij den, waarby de jongeman echter een lelüke ontvelling aan zijn tong opliep. lais rond totdat het vliegtuig met de vier geredden daar veilig was aangeko men. De Nederlanders zyn voor onderzoek in een hospitaal te Calais opgenomen, doch zy maken het goed. Brits vliegtuig op Malta neergestort: vijftig (loden Een viermotorig vervoersvliegtuig van het type ..York" is zaterdag bü het op- stygen van het vliegveld van Luga, op het eiland Malta in de Middellandse Zee. neergestort: de vijftig inzittenden. 45 Britse militairen en de bemanning van vyf. kwamen allen om het leven. Vol gens ooggetuigen brandde het toestel al, voordat het de grond raakte. Het wrak brandde geheel uit. De lichamen der in zittenden werden deerlijk verminkt. Het vliegtuig was op weg naar Londen. Dit vliegtuigongeluk is de ergste Britse vliegramp sedert in 1950 in Zuid-Wales een „Avro-Tutior" met tachtig mensen neerstortte. Tragisch is. dat de stewar dess en de eerste piloot van het veron gelukte vliegtuig verloofd waren Zy zouden met Pasen trouwen en de uitno digingen voor de huwelijksplechtigheid waren reeds verzonden. Nog meer kou-misère De koudegolf heeft sinds het begin van deze maand in Europa reeds 750 levens geëist. Engeland had het gisteren te kwaad met sneeuwstormen en vol gens automobilisten was de toestand van de wegen ..de ergste sinds mensen heugenis". In Frankrijk werd op merkwaardige wijze schade berokkend aan kunstschatten: by Melon werd een houten brug bedreigd door een ysdam. Troepen bliezen deze dam op. hetgeen tot gevolg had. dat een der gebrand schilderde ramen in de beroemde Notre Dame te Parijs. op 30 km afstand van de ontploffing gelegen, naar beneden viel. Koorknaapjes kregen een regen van glas op zich. maar werden niet gevaarlijk gewond. In Oostenrijk beweegt zich een ysmassa van meer dan 150 kilometer lengte stroomafwaarts in de Donau naar Wenen toe. De Oostcnrykse regering heeft aan Amerikaanse troe pen hulp verzocht voor het geval het noodzakelijk zou blijken een deel van de ysmassa op te blazen. In Passau. Duitsland, veroorzaakte een ophoping van het pakys in de Donau overstromingen tot meer dan tweehonderd kilometer landinwaarts aan beide zyden. Het gety van de rivier stygt daar nog steeds. Trein in Midden-ltalië wordt uitgegraven In Oost-Duitsland hebben Russische troepen met dynamiet ysophopingen in de rivieren opgeblazen en zij zijn dag en nacht bezig om kolen voorrad en. die tot vastbevroren bergen zijn geworpen, los te hakken. Communistische bladen Door de sneeuw zyn in midden-Itallë twee belangrijke spoorwegverbindingen verbroken. Bijna duizend soldaten en burgerarbeiders zyn bezig een trein met 300 reizigers uit te graven, die vrijdag avond tussen Rome en Ancona iri een laag sneeuw van drie meter vastgelo pen is. Prinsessen naar ijsrevue De Prinsessen Beatrix en Irene heb ben zaterdagavond een bezoek gebracht aan ae HOKIJ te 's-Gravenhage. Zij woonden daar met enige vriendinnen ae voorstelling bij van de Weense üsrevue. Vliegtuigen van de Joegoslavische luchtmacht hebben Zaterdag bommen laten vallen op het ijs in de Morava in Servië. Door een ijsdam in de rivier zijn overstromingen ontstaan President Eisenhower heeft zondag verklaard, dat de Verenigde Staten be reid zijn overtollige levensmiddelen be schikbaar te stellen voor de volken van West-Europa, die lijden door de buiten gewoon strenge winter. In een verkla ring gaf de president te kennen, reeds met de minister van Landbouw. Benson, gesproken te hebben over een hulppro gramma. Met toenemende bezorgdheid, aldus de president, heb ik de berichten vernomen uit Westeuropese landen over het leed en de schade, die zijn veroor zaakt door een van de ergste winters in dat gebied en mogelyk de ergste van de laatste twintig of dertig jaar. Twee jaar geleden werden grote hoe- eelhedcn surplusprodukten geschonken aan Europese landen, waaronder enkele communistische, die door watersnood waren getroffen Thans zal het hulp programma slechts gelden voor Europese landen buiten het Sovjet-Russische blok. Weinig wind De Bilt- verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk opklaringen maar hier en daar mist. Morgen toenemende be wolking met plaatselijk wat sneeuw. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Strenge tot matige vorst. (Opgemaak te 1115 uur) Vorst houdt aan Gedurende het weekeinde bleef de vorst in vrywel geheel Europa zonder veel verandering voortduren. Enkele zwakke storingen veroorzaak ten opnieuw sneeuwval, waardoor plaatselijk het toch al dikke sneeuw dek nog verder aangroeide. In ons land is de meeste sneeuw de laatste dagen op de Waddeneilanden ge vallen. Op Terschelling bedraagt de sneeuw hoogte ongeveer 55 centimeter, nadat een uit Polen afkomstige storing over ons land naar de Noordzee was getrok ken. klaarde het in de nacht van zondag op maandag op verschillende plaatsen op, en daalde de temperatuur weer sterk. In ons land meldde Groningen met 17 graden de laagste temperatuur. In Duitsland kwam hier en daar weer meer dan 20 graden vorst voor. Tijdens grote afkoeling vormde zich op uitge breide schaal mist, en trad rüpvorming op. In de algemene circulatie kwamen nog steeds geen belangrijke veranderingen voor, zodat een flinke aanval op het vorstgebied nog uitblijft. Wel daalt de luchtdruk in Noord- Scandinavlë en Noord-Rusland onder invloed van een uit Groenland afkom stige weinig betekenende depressie, doch nieuwe drukstügingen breiden zich alweer in deze richting uit. 21 februari Zon op: 7.47 uur: onder: 18.05 uur. Maan op: 12.34 uur; onder: 4.24 uur. Hoogwater te Katwijk te 10.15 en 23.08 uur. (Doodtij). Dit nummer bestaat uit acht pagina's I Toen Koningin Elizabeth van werd zij op het vliegveld begroet Engeland na een langdurige reis door haar kinderen (rechts) ett.. I door Nigeria, de grootste Engelse een erewacht van soldaten uit kolonie, in Londen terugkeerde. Nigeria. Rookten Engelse soldaten in bed Vluchtend konden zij bijna niets redden (Speciale berichtgeving) Een byzonder felle brand heeft in de nacht van zaterdag op zondag in luttele minuten tyds 15 mensen in Nümegen dakloos gemaakt. Om tien minuten over drie werd de politie gealarmeerd voor brand in het pension „Brabant" in de Regentessestraat. recht tegenover het Wilhelminaziekenhuis. Toen de eerste politiewagen drie minuten later bij het opgegeven adres aankwam, bleek dat de vlammen al door het dak sloegen en was het uiterst moeilijk de eerste etage, waar de vuurhaard moest zijn, nog te bereiken. Met zeven stralen heeft de brandweer getracht de vlammen neer te slaan. Vrijwel de gehele woning echter is uitgebrand en het is nog een wonder dat de naastgelegen huizen behouden zyn gebleven. Alles wat in de woning buiten het bereid van het vuur bleef, had ernstige waterschade. Buren, die direct te hulp schoten, konden nog slechts een paar stukken van de inboedel redden. De schade loopt in de tienduizenden guldens. Kapitale boerderij afgebrand In de buurtschap Nupsel (gem. Eiber- gen) is in de nacht van zaterdag op zondag de kapitale boerderij van de landbouwer A. Botterhuis vrywel ge heel door brand verwoest. - Het was een internationaal geval. opgepikt door een Engelse vlieg- boot. die daarna niet meer kon op stijgen cn tenslotte vleugellam door een Franse reddingsboot in Calais werd binnengesleept. De ongebrui kelijke sleep bij aankomst in de haven. Volgens Washington niet in strijd met voorkoming ran een bewapeningswedloop De Amerikaanse regering heeft zaterdag haar twee dagen oude verbod op de verzending van wapens naar het Midden-Oosten ingetrokken. De verscheping van de achttien lichte tanks naar Saoedi-Arabië is nu dus mogelyk. President Eisenhower, die met vakantie in Georgia is nam deze beslissing op aanbeveling van het departement van Buitenlandse Zaken, waar men langdurig over de kwestie had geconfereerd. Ook is nu mogelijk de uitvoer voor een waarde van 110.000 dollar van militaire goederen naar Israël. Het State Department (ministerie van Buitenlandse Zaken) is tot de conclu sie gekomen, dat het verzenden van de tanks naar Saoedi-Arabië niet in stryd is met de Amerikaanse politiek, die tot doel heeft een bewapeningswedloop tus sen Israël en de Arabische landen te voorkomen cn de vrede in Palestina te be vorderen. Kolonel Nasser pocht op „sterke zenuwen" Een woordvoerder van het departe ment zei, dat de opheffing van het ver bod geen verband houdt met het ver zoek van Israël om levering van straal vliegtuigen, luchtdoelgeschut en andere wapens tot een totaal bedrag van 50 mil joen dollar als tegenwicht tegen de aan koop dooi Egypte van Tsjechische wa pens Het afgelopen jaar had Amerika talryke aanvragen om wapens uit het Midden-Oosten ontvangen tot een ge- zamenlUk bedrag van meer dan 150 mil joen dollar, maar geen enkele van deze grote aanvragen was toegewezen omdat men een bewapeningswedloop niet in de hand wilde werken. De Israëlische ambassade in Was hington heeft haar misnoegen over de opheffing van het verbod uitgesproken, dat betekent dat de 18 tanks nu naar Saoedi-Arabië kunnen worden ver scheept. Israël zou met te groter span ning de inwilliging van zyn eigen ver zoek om wapens afwachten. Luitenant-kolonel Gamel Abdel Nas ser. de Egyptische premier, heeft zon dag verklaard dat Egypte zijn verplich tingen jegens zyn Arabische zustersta ten zal nakomen en hen zal bijstaan in geval van Israëlische agressie. De premier zei dit in een redevoering tot een groep nieuwe officieren van de Egyptische luchtmacht. ,Jn het Midden- Oosten wordt op het ogenblik een zenu- 1 wenoorlog uitgevochten. En lk kan u wel vertellen dat onze zenuwen sterk zijn", aldus Nasser Hy zei Israels „aangekondigde voor jaarsoffensief" niet te vrezen en besloot: „In de huidige zenuwenoorlog zijn onze zenuwen nu veel sterker dan zes maan den geleden. Toen hadden we een tekort aan wapens, nu zijn we bewapend". Hoe de brand precies Is ontstaan, is nog niet vastgesteld. Rgkend is, dat twee pensiongasten. Engelse militairen, die een kort verlof in Nijmegen doorbrach ten. 's avonds zeer laat en nogal luid ruchtig zyn thuisgekomen. De brand is daarna op of vlak bij hun kamer ont staan. De eerste veronderstelling Is. dat zij in bed hebben gerookt, waarbij de kapokmatras in brand is geraakt. Een in het pension logerende Zwit serse ingenieur, die voor studie by Philips Nijmegen werkt, was de eerste die de brand opmerkte. Luid roepend en op de deuren bonzend wekte hij de inwoners, gooide daarna zijn koffers het raam uit en sprong er zelf achter aan. De vlammen bereikten in weinig ogenblikken het trappenhuis, dat als een schoorsteen werkte toen overal de deuren openvlogen Zo snel greep het vuur om zich heen. dat vrijwel niemand er in slaagde iets van zyn bezittingen te redden. Een inwonende arts van de schooltandartsendienst slaagde er nog in zich ten dele aan te kleden Hetgeen hij had aangetrokken, was het enige wat hij thans nog over heeft. Tragischer was nog hetgeen een in het pension zijnd meisje overkwam. Zy had jaren gespaard cn zieh haast alles ontzegd voor haar huwelijksuit zet. Alles wat zy bijeen had gebracht, is nu verloren gegaan. In haar pyama is zy het huis uit gerend toen de vlammen haar kamer bereikten. Zelfs geen jas en geen schoenen heeft men nog uit haar kamer kunnen halen. Zij en de andere gasten vonden tijde lijk onderdak in het Wilhelminazieken huis. Vrywel allen waren in nachtkle ding. Nog het beste is de Zwitserse inge nieur er afgekomen. Hij had tenminste zijn koffers gered en kwam later ook nog met het geldkistje van de pension houder, de heel- A Geutjes aandragen. Een bedrag van f. 150.was uit de vlammen gered, maar de schade is zeker tientallen malen groter. De heer Geutjes was echter tegen brand verzekerd. Lange tijd hebben politie en brand weer in het ongewisse verkeerd over het lot van een derde Engelse militair die in pension „Brabant logeerde. Om half vier nog drong een ploeg brandweer lieden door tot de in brand staande ver dieping Door rookmaskers enigszins beschermd zochten zij in verschillende kamers naar de vermiste militair, doch vonden deze niet. Naderhand is gebleken dat de man nog niet thuis was gekomen. Toen hy elndelyk bij het pension aan kwam. was de brand inmiddels bedwon gen. Na de boerderübrand In Neerbosch cn dc totale verwoesting van de Isometa waar het vuur thans nog nasmeult is dit dc derde zeer grote brand in nauwelijks twee weken in Nijmegen. Dc totale schade Is nog niet te be cijferen. doch zal in dc honderddui zenden guldens lopen. Het vuur heeft de bewoners in de slaap verrast, Omstreekt kwart over een werden de bewoners wakker doordat zy op de zolder iets hoorden vallen. Deze zolder bleek toen al een vuurzee te zyn. Het dak begon reeds in te storten. Met moeite konden de bewoners zichzelf redden Ook slaagde men erin de koelen in veiligheid te brengen Het vuur was zo fel. dat de Eibergse brandweer vrywel machteloos stond. In enkele uren tyd waren het woon huis. het achterhuis en de varkens- schuur totaal afgebrand Een koe is omgekomen, voorts stierven 14 varkens en 45 biggen. De totale schade beloopt ongeveer f 100 000 De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Drie Amerikaanse soldaten door gas gedood In de nacht van vrüdag op zaterdag zyn in het hotel „Het centrum van Amsterdam" aan de Gelderse kade te Amsterdam drie Amerikaanse neger- soldaten door gasvergiftiging om het leven gekomen. De soldaten waren ge legerd In Duitsland en met verlof in Amsterdam. Twee van hen waren pas in ons land aangekomen en hadden hun intrek in het hotel genomen. Vroeg ln de avond hadden zy zich ter ruste begeven. In hun kamer, die zy met nog een derde Amerikaanse militair deelden, brandde een gaskacheltje, zy lagen reeds gerui me tUd in bed toen de derde Amerikaan om ongeveer half vier 's nachts thuis kwam. Deze had zyn verlof erop zitten en zou zaterdag weer naar Duitsland vertrekken. VermoedeUJk hebben de mannen het kacheltje ook gedurende de nacht laten branden. Toen 's morgens om acht uur het personeel van het ho tel de soldaten wilde wekken en de deur van de kamer opende, zagen zy de drie mannen levenloos op bed Uggen. In de kamer hing een sterke gasluoht. Uit het kaoheltje stroomde het gas nog vrij uit maar het was niet ontstoken. Een on- middeliyk gewaarschuwde dokter kon slechts de dood constateren.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1