u vering Amerikaanse tanks aan Saoedi-Arabië gaat niet door Veestapel in Zuid-Holland op 1 mei a.s. geheel t.b.c.-vrij Twee Katwijkers wonnen prijzen voor best-verzorgde zeevis kaloderma gelee ha „Betrekkingen met Nederland zonder speciale banden" 94ste jaargang Vrijdag 17 februari 1956 Derde blad no. 28759 Nadat aanvankelijk bekend was gemaakt, dat een Amerikaans schip met vijftien tanks van 25 ton (x-g. verkenningstanks) vandaag nlt New York naar jaoedi-Arabië zou vertrekken, maakte de woordvoerder van het Amerikaanse jalnlsterie van Buitenlandse Zaken, Lincoln White, hedenochtend vroeg bekend, dit alle uitvoervergunningen voor wapens naar het Midden-Oosten „tijdelijk lijn ingetrokken ln afwachting van een nader onderzoek". Waarnemers In Washington gaven de volgende beweegredenen voor dit besluit van de Amerikaanse regering: de vrees, dat het verschepen van deze vechtwagens de rreds tussen Israël en de Arabische staten bestaande spanning zou doen toe nemen; verder ook de kritiek, die het aanvankelijk verschepingsbesiult gister avond ln Congreskringen had verwekt. Bet Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren bekendgemaakt, dat een contract voor levering van Franse mortieren aan Egypte, dat de vorige maand gesloten werd, is opgeze gd. tussen Israël en Egypte om tot een „opbouwende samenwerking" te komen Goldmann zei de indruk te hebben, dat premier Nasser van Egypte een vreed zame regeling nog altijd mogelijk acht. Ook geen Franse mortieren naar Egypte Premier Ben Goerion van Israël ver klaarde gisteren, dat Israël nog meer aan de defensie moet besteden. De 'kgerreserves moeten opnieuw worden uitgerust, alle grensnederzettlngen moe ien anti-tankwapens hebben, er moeten lloopgraven gemaakt en fortificaties ge bouwd worden. Oorlog kan alleen wor den voorkomen door de aankoop van jwapens. zei hij. In New York heeft dr. Nahum Gold- {manii. voorzitter van het Joods Bureau en directeur van de Zionistische wereld- ging. zich dondi rechtstreekse Gouden legpenning voor dr. van Gelder 1BOOTSE HULDIGING IN DEN HAAG Gistermiddag is dr. H. E. van Gelder, oud-directeur van de dienst voor Scho ne Kunsten van de gemeente 's-Graven- jhage, op hartelijke wijze gehuldigd in Pulchri Studio ln verband met het be reiken van de 80-jarige leeftijd. De [voorzitter van Pulchri de heer Wibbo jüartman. wenste dr. en mevrouw van [Gelder geluk, waarna burgemeester mr. F. M. A. Schokking zeide, dat dr. van Gelder een doorzetter, een initiatiefne mer en een doelbereiker was. Het was een van uw doelstellingen, aldus de burgemeester, de kunst nader te brengen tot het grote publiek en daarin [njt gij uitstekend geslaagd. Mr. Schok- jking zeide zioh te verheugen van het gemeentebestuur een opdracht te heb ben gekregen, die bestond in het uitrei ken van de gouden legpenning der ge meente 's-Gravenhage aan dr van Gel der voor alles wat deze voor de stad ge daan had Hierna overhandigde hij de jubilaris de onderscheiding en betrok ook mevrouw van Gelder ui de huldi ging. Mr. L. J. F. Wijsenbeek, directeur van de dienst voor Schone Kunsten bood de jubilaris een feestbundel aan van het bulletin van de dienst voor Schone Kunsten, waarin verschillende bijdragen waren opgenomen. Namens de vrienden van de 80-jarige sprak mr. H. A. Tels. die als geschenk de heer en mevrouw van Gelder een nieuw vervoermiddel aanbood, omdat het oude in een deplorabele toestand verkeerde. De heer D. Hoogendijk sprak namens het bestuur van de Vereniging van han delaren in oude kunst en roemde dr. van Gelder, omdat deze de toenadering tussen musea en kunsthistorici enerzijds en kunsthandelaren anderzijds zo had bevorderd. Hierna sprak dr. van Gelder geestige woorden van dank. Tenslotte kregen de aanwezigen gelegenheid de 80-jarige de hand te drukken en geschenken aan te bieden. Vragen over Euratom Het Tweede Kamerlid mej. M. Klompé zal vandaag, in de vergadering der Tweede Kamer de volgende vragen stel len aan de minister van Buitenlandse Zaken; Wat is aan de hand van de conferen tie der zes ministers van Buitenlandse Zaken, gehouden op 11 februari J.l. te Brussel, in het algemeen het standpunt van de regering t.av de plannen voor de ingevolge de resolutie van Mes sina op te richten organisatie voor de toepassing van de atoomenergie, ge naamd Euratom, in het bijzonder t.av. de volgende punten: 1. wélk karakter zal worden toegekend aan Euratom en zijn organen? 2. kan worden aangenomen, dat een ln te stellen controle door Euratom zich zal uitstrekken tot alle splijtbaar mate- naal en impliceert dit een monopolie positie ter zaken voor Euratom? 3. hoe moet de verhouding worden gezien tussen Euratom en de organisa tie, gelijk deze wordt voorgesteld ln het rapport van de O.E.E.C., uitgebracht op 15 december 1955? 4. wordt er verband gezien tussen de totstandkoming van Euratom en van een algemeen gemeenschappelijke markt en. zo ja, in welk verband? Overtreding der Loterijwet? VERKOOP NYLONKOUSEN OP BON Nadat de kantonrechter te Haarlem zich enige tijd geleden had bezig gehou den met de vraag of een Haarlemse koopman al of niet de Loterijwet had overtreden door via een sneeuwbalsy steem nylonkousen te verkopen, welke vraag bevestigend was beantwoord, volg de gisteren de behandeling in hoger be roep by de Haarlemse rechtbank. De officier van Justitie sloot zich bij het vonnis van de kantonrechter aan. De straf, een geldboete van f. 1500.— achtte bij te laasr. Hij wenste die gesteld te zien op f. 10000.— subsidiair zes maan den hechtenis. De koopman verkocht nylonkousen tegen inlevering van een bon, die men tevoren van een kennis voor de prijs van een gulden had kunnen kopen. Als de koopman de nylonkousen le verde moest de koper f. 4.betalen waarvoor hij een kaart beschikbaar stelde. De koper kon dit bedrag terug krijgen, als hl) die vier bonnen die op de kaart zaten, aan vrienden en ken nissen verkocht voor een gulden per stuk. Verdaohte deelde mee. dat hij volgens dit systeem reeds vUf jaar werkt: zijn omzet heeft f. 400.000 bedragen en de winst schatte hij op f. 75.000. Nadat een jaar geleden proces-verbaal was opge maakt is hij er mee doorgegaan De koopman was van mening, dat zijn sy steem niet onder de Loterijwet valt, zo als hem tenlaste was gelegd. De president, mr H. J. Ferwerda. merkte op, dot als de verdachte veroor deeld wordt, hi) onrechtmatig geld heeft verdiend. De verdediger, mr. S. Groen, betoogde in zijn pleidooi, dat van overtreding van de Loterijwet geen sprake is en vroeg ontslag van rechtsvervolging. De rechtbank zal op 1 maart uit spraak doen. Echtpaar verdwenen Wandeling naar Amsterdamse Bos Sedert gisteravond half tien zoekt de Amsterdamse politie in samenwerking met de politie van Amstelveen naar een echtpaar, dat gistermiddag om streeks 12 uur een wandeling is gaan maken door het besneeuwde Amster damse Bos en waarvan men sedert dien niets meer heeft vernomen. Ge vreesd wordt, dat belde echtelieden door het Ijs zijn gezakt of door de koude zijn bevangen, waardoor ze het bos niet meer konden verlaten. De 57-jarige heer G. Hoogerwerk en zijn twee jaar oudere echtgenote, had den de kinderen meegedeeld, dat ze een lange wandeling zouden gaan maken om te genieten van de fraaie sneeuw- partijen in het Amsterdamse Bos. Toen het echtpaar 's avonds nog niet was teruggekeerd, hebben de kinderen de politie gewaarschuwd, die de gehele nacht en ochtend met een radiowagen ln het uitgestrekte bos heeft gezocht. Tot dusver zonder resultaat Ex-koning Umberto van Italië Zwitserland van de wintersport met zijn dochter Prinses Maria genieten. Beatrix van Savoye. die in Gstaad in I Prachtig resultaat van vijf-jarenplan Gistermorgen heeft een aantal leden van de Aiphense vereniging ter be strijding van T.B.C. en andere ziekten onder rundvee geluisterd naar een be langwekkende inleiding van de adj.-directeur van de Gezondheidsdienst, de heer S. Paul, die o.m. sprak over liet vrijmaken van de laatste bedrijven ian reactiedieren op T.B.C. slaohtpremies. Spr. weer er ook op. dat de te vergoeden slachtpremie verhoogd is tot maximum f. 500 per dier Spreker deelde mede, dat reeds in acht Deze in hotel „Centraal gehouden van de elf provinciën een verbond be- vergadering stond onder leiding van de I staat voor het houden van reactiedieren heer W. de Wit. op de bedrijven. De heer Rijlaarsdam, secr. van de af deling, bracht een jaarversli Engeland verhoogt opnieuw disconto Het Britse officiële disconto is weder om met een procent verhoogd tot 5 >4 procent. De vorige wijziging vond plaats op 27 februari 1955, toen bet disconto werd verhoogd van 34 tot 44 procent. De Engelse minister van Financiën, Harold Macmlllan, die wegens de ver boging van het bankdisconto in de fi nanciële wereld van Londen de bijnaam „Ijzeren kanselier" heeft gekregen, zou heden, de nieuwe economische maatre gelen aankondigen, waartoe de Engelse regering heeft besloten ter bestrijding van de Inflatie. In handelskringen ln Lond enverwaebt men een daling van de Engelse Invoer. Gezien de grote hoeveelheden goederen, die besteld of reeds onderweg zijn, zal het echter verscheidene maanden duren alvorens deze daling merkbaar wordt. De laatste jaren werd door de Britse bevolking zeer veel geld besteed voor de aankoop van luxe goederen, hetgeen heeft geleid tot een sterke stijging van de invoer. De vroegere minister van Financiën, Riohard Butler, traohtte vorig Jaar reeds deze grote uitgaven te verminderen door t invoeren van kredietbeperkende maat regelen. waardoor om. aankopen op af betaling werden bemoeilijkt, terwijl voorts het opnemen van geld voor kapi taalsinvestering duurder werd gemaakt. Straalbommenwerper in Californië verongelukt Bii Tracv in Californië is een Ame rikaanse straalbommenweroer van het type B-52 verongelukt. Vier Inzittenden hebben zich met hun parachutes in vei ligheid kunnen brengen. De vier andere inzittenden worden vermist. Het was het eerste ongeluk met dit tvne vliegtuig, de modernste en snelste Amerikaanse stratosfeerbommenwerper. Men vermoedt, dat het toestel, dat op een normale oefenvlucht was. in de lucht is ontploft. (Ingez. Med.-Adv.) DE SIGARET VAN FORMAAT Jaarlijkse prijzen van bedrijfschap voor visserijprodukten hekend gemaakt Voor de negende keer heeft het bedrijfschap voor visserijproducten prijzen toegekend aan de schippers van de schepen, die de best ver zorgde haring en/of vis hebben aangevoerd. Daarnaast zijn prijzen toegekend voor de beste in 1955 geproduceerde visconserven. Naast de gebruikelijke wisselbekcr voor de beste kwaliteit bulkartikelen, is thans ook een beker beschikbaar gesteld voor de beste kwaliteit speci aliteiten. En het is de Nederlandse conservenfabriek Neco N.V. te IJmuiden, die op beide bekers beslag heeft weten te leggen. De wissel beker voor de beste kwaliteit bulkartikelen werd ook over 1951 en 1954 gewonnen, zodat deze thans definitief in het bezit van de Neco komt, terwijl haar naam als eerste zal prijken op de wisselbeker voor de beste kwaliteit specialiteiten. Belangrijke vergadering in Alphen rslag waarin hy om. wees op het vijfjaren plan van de overheid om ons land voor wat de veestapel betreft, T.B.C.-vrij te maken. Deze termijn loopt l mei a s. af. Uit het financieel verslag, eveneens van de heer Rijlaarsdam, bleek, dat de kas was afgesloten met een batig saldo van f. 309,79. Vervolgens sprak de heer Paul. Aller eerst gaf spreker een overzicht van de vyf jaar dat aan het TB.C.-vrlj ma ken van de bedrijven in Zuid-Holland gewerkt is. Op 1 mei 1931 werd gestart met het werk en werd als doel gesteld, dat op 1 mei 1952 op 259 bedrijven geen reactiedieren meer zouden voorkomen. Het waren er het eerste jaar 247 of 95%. Voor 1953. 1954 en 1955 waren de cij fers resp. 626 en 598 *95%) en 780 en 760 (98%) en 1530 (99%). ABORTUS. In het tweede gedeelte van zijn in leiding behandelde de heer Paul de abortus onder de runderen, welke evenals de T.B.C. van zeer besmet telijke aard is. De verspreiding van deze zo gevreesde ziekte, waar geen geneesmiddel tegen gewassen is, ge schiedt veelal door het voedsel en liet drinkwater, daar de voornaamste be smettingsbron via de maag in het bloed komt. Vooral voor fokstallen kan deze ziekte funest zijn en een geheel bedrijf ten gronde richten Spreker wees vooral op de noodzakelijke hygiëne op de bedrij ven, speciaal ook bij het melken. Als be strijdingsmiddel hiertegen noemde spre ker het doen inenten van het jonge vee, tussen de 6 en 9 maanden oud. Een - dier kan melkvrij en abortusvnj wor- 1 van dit jaar moetvn et Sen verklaard. 4920 bedrijven T.B.C.-vrij gemaakt 1 NOG VRIJWILLIG. zijn. De stand op 21 januari j.l. was, aldus de heer Paul. dat er reeds 3951 bedrijven T.B.C.-vrij zyn, dus 80%. Of alle bedrijven voor 1 mei a.s. vrij zullen zün, valt, aldus spr., nog moeilijk te zeggen. Op 21 januari wa ren 7092 van de 8129 bedrijven in Zuid»Holland vrij. Dit is dus 87%. In deze vijf jaar Is reeds uitgekeerd een bedrag van f. 8.283.898,36 aan slacht premie en spaarheffingen aan de vee houders. De bestrijding is nog wel vrijwillig, aldus de heer Paul. maar het staat wel vast, dat dit evenals met de T.B.C. van rijkswege aan gepakt zal worden. Ook voor de mens is deze ziekte niet ongevaarlijk. Ten aanzien van de export van het vee merkte de heer Paul op, dat reeds enkele landen slechts abortusvrij vee willen kopen. Denemarken zal nog dit jaar abortusvrij verklaard kunnen worden. Nadat de heer Paul nog een aantal NIET WACHTEN" vra6en beantwoord had, werd de film in technicolor vertoond „Kunstmatige lnse- Met klem liet de heer Paul een waar- minatie van rundvee' schuwend geluid horen voor die vee- i houders, die denken him reagerende dieren nog net iets langer op de bedrij ven te kunnen houden. Hierdoor lopen I Von Giethoorn naar Siberië zij het risico dat zij op 1 mei niet T.B.C.-vrij verklaard kunnen worden 1 Overal ziet men de laatste weken voed- met de kans op verspeling van de slacht- sel strooien voor de vogels. Ook de een premie en spaarheffingen, wat in vele denkooikers die, nu het vangseizoen gevallen een niet. geringe schadepost be- weer gesloten is, duizenden gevederde tekent. Bovendien staat het wel vast, trekkers ln de koolvijvers zien neer dat. indien zich na l mei a.s. nog rea- strijken, voorzien deze vogels met kwU- geerders op de bedrijven bevinden, deze tige hand van voedsel van regeringswege onherroepelijk in be- Allerlei soorten vogels komen daar. slag genomen zullen worden De geheimen van de vogeltrek zijn nog Uitvoerig stond spreker vervolgens nog i niet doorgrond en het Instituut voor toe- stil by de uitkeringsmogelijkheden van gepast biologisch onderzoek in de na-1 Voor het eerst is een der wisselbekers toegekend aan de rederij Petten IJmuiden. Sohipper J. Groen van Bergen LJM 16 bracht de best verzorgde zeevis en verse haring, welke met een treiler is aangevoerd, in IJmuiden bin nen. TWEE PRIJZEN VOOR KATWIJK Katwyk heeft, zoals ieder jaar twee prijzen. Schipper J. Plug van de Prin ses Margriet KW 51, redery C. Guyt te Katwijk aan Zee, verwierf de prijs voor de best verzorgde zeevis en verse haring, welke met een Katwijkse trell- logger is aangevoerd. Ook over 1950 won deze logger de prijs, doch toen had schipper C. van Duyn het com mando. Schipper W. van der Plas van de Geziena Geertrui KW 176. rederij N.V. visserijmaatschappij „Rijnstroom" te Katwijk aan Zee, kreeg de prijs voor de best verzorgde gezouten haring, welke met een logger te IJmuiden- Katwijk is aangevoerd. Ook deze log ger mocht al eens eerder de bedrijf schapswimpel voeren. Dat was over het jaar 1952 onder schipper L. Zwaan. SCHEVENINGERS Schipper M. Taai van de Oceaan V, SCH 118. redery N.V. A. van der Zwan en Zn., te Scheveningen, won over 1954 de wisselbeker en de bedrijfschapswim pel voor de best verzorgde gezouten ha ring, welke, met een logger te Scheve ningen werd aangevoerd. Het feit, dat zijn naam gegrift stond in de wisselbe ker, heeft hem en zyn bemanning ken- nelyk geïnspireerd om op deze weg voort te gaan. Het resultaat is niet uitgeble ven. Want ook dit jaar werd schipper Taal winnaar bü de Scheveningers. VLAARDINGERS In Vlaardingen behoorde telkenjare de redery N.V. de Doggersmaatschappij tot de topgroep, maar de wisselbeker werd net niet gehaald. Dit jaar staat deze dery echter wel aan de spits Schipper A. van Roon van de Prinses Juliana VL 97. bracht de best verzorgde gezouten haring aan. welke met een logger te Vlaardingen is aangevoerd. OP 27 FEBRUARI In voorgaande jaren ging er altyd eni ge tyd overheen, voordat de datum van uitreiking van wisselbekers, bedryf- schapswimpels en plaquetten weid vast gesteld. teneinde zoveel mogeiyk de winnende bemanningen in de gelegen heid te stellen by de uitreiking aanwe zig te zyn. Het feit eohter. dat het zeer moeilijk is een zaal te bespreken, heeft tot gevolg gehad, dat de prijsuitreiking reeds thans vastgesteld moest worden, en wel op maandag 2fl februari, in een bUeenkomst, die in de Dierentuin te 's-Gravenhage wordt gehouden. DE PRIJSWINNAARS Toen wy vanmorgen de heer Guyt in Katwyk opbelden, kwam juist de post binnen. Terwyl wy de heer Guyt even aan de praat hielden, maakte zyn echt genote de brief van het bedryfschap open. „Merakel. merakel" mompelde de heer Guyt. toen hu de brief las. Schip per J. Plug vaart nu voor het derde jaar voor my en was vanmorgen juist op weg naar Katwyk, daar de Prinses Margriet Juist aan de markt gekomen was. en daar de mooie besomming van f. 8700 kreeg. De heer Plug is 35 jaar oud en een zeer actief schipper, die een goed schip volk heeft Hy is een zeer betrouwbaar medewerker aan de weer- berichtendienst van het KNMI. Hy en SCHAATSENRIJDEN. Geen grachtenrace De Grachtenrace. die vanmorgen om tien uur met alle cracks van de Elfstedentocht in Amsterdam zou be ginnen. is te elfder ure afgelast. De rijders waren wel gestart, maar zij hadden nauwelijks enkele honderden meters afgelegd of met luidspreker- auto's werd bekend gemaakt dal de race diende od te houden. De oorzaak hiervan was de zeer slech te toestand van het iis onder de brug gen. een gevolg van het feit dat een of andere instantie opdracht had ge geven in de afgelopen nacht te Jammer voor de organisatoren, die veel werk hadden verzet om deze race mogelijk te maken en daarbij veel steun hadden ondervonden van de hoofdstedelijke autoriteiten. Vanmiddag zullen de rijders opnieuw starten, nu echter op de gemeentelijke ijsbaan in dc Watergraafsmeer. (Ingez. Med.-Adv.) maakt handen tarht ah fluu ttl zyn mannen stellen alles in het werk de vis zo goed mogelijk te verzorgen en dat kunnen zij doen, omdat de KW 51 een goed schip is. Schipper Van der Plas van de KW 176 is 63 jaar en vaart reeds 30 jaar voor de redery Rijnstroom. Ook hy ■heeft een goede bemanning aan boord. De heer Van der Plas verkeert op het ogenblik in Katwyk daar zyn schip ty- delyk uit de vaart is genomen, aange zien er een nieuwe motor in geplaatst wordt. tuur (I.T.B.O.), gevestigd te Arnhem, tracht meer inzicht in deze vraag te krygen door het ringen van vogels. Daaraan werken ook de koolkers mee. ZIJ ringen Jaarlijks een groot aantal eenden, die in de vangpypen verzeild raken en dan geringd weer worden na gelaten Uit een kaart, van het Natuurhisto risch Museum të Moskou, die dezer da gen in Giethoorn is ontvangen, biykt. dat een smient, (een soort eend) die op 9 oktober 1951 ln een eendenkool te Giethoorn (van de heer Smit) van een ring was voorzien, op 15 mei 1954 is ge dood by de stand van Petsjora in Noord Radiorede premier Harahap: Soemitro: Opheffing Finec niet nadelig voor Indonesië Nederland behandelen als andere landen Dc Indonesische minister-president. Harahap. heeft in een radiorede, die over alle Indonesische zenders is uitgezonden, waarin hij uitleg gaf over het eenzydig opzeggen van de Nederlands Indonesië Unie. gezegd, dat het Kabinet door dit besluit tevens een eind wenste te maken aan alle oorzaken van haat en vrees, zo deze mochten bestaan, tussen de twee landen. „Wy blyven onze betrekkingen met Nederland onderhouden, maar deze kunnen than.-, geregeld worden zonder gebaseerd te zijn op speciale banden. Naar onze mening moeten de toekomstige betrekkingen gebaseerd zijn op het uitwisselen van vertegen woordigers volgens de internationale gewoonte. Het zou het beste zijn dit te doen op het hoogste niveau door uitwisseling van ambassadeurs". Harahap zeide. dat het duidelyk was. dat Indonesië geen vervreemding tussen de beide landen wenst. Hy legde er de nadruk op, dat alle betrekkingen met andere landen gebaseerd moeten zyn op vrijwilligheid en gelyke behandeling voor alle landen. Volgens Harahap mislukten de onder handelingen te Genève, ofwel door de binnenlandse politieke situatie in Neder land. ofwel omdat de Nederlanders niet van ganser harte alle banden met ons konden loslaten, aldus Harahap. De Indonesische minister van Fin&n clën. Soemitro, heeft verklaard, dat het opzeggen van de financieel-economi sche overeenkomst met Nederland niet nadelig voor Indonesië zal z|jn, mits de te nemen maatregelen goed zullen worden uitgevoerd. Hy deelde mede. reeds een ontwerp hiervoor te hebben opgesteld, dat zal worden voorgelegd aan het Kabinet en zal worden be sproken met de monetaire en flnan- cieel-economlsche raad. Hy verklaarde, dat zyn ontwerp af- wykt van hetgeen de Indonesische dele gatie tydens de conferentie van Genève heeft voorgesteld Jn Genève hielden wy ons bezig met het normaliseren van de financleel-economisohe betrekkingen, waerby wy ln sommige opzichten nog steeds gebonden waren aan oude belof ten. By een eenzydige opzegging als ge- Slberle. Deze stad ontleent haar naam vol? van het mislukken van de bespre- aan de rivier Petsjora die uitmondt ln kingen zyn de normen anders, zodat ook de Noordeiyke IJszee. Het punt waar ons Uitgangspunt anders is", de smient gedood werd. ligt vlak by de I Gevraagd naar de gevolgen van het I een aani Poolcirkel. I eenzydig opzeggen van de financieel- I veretaitelt' economische overeenkomsten zeide Soe mitro. dat de finandeel-economlsche be trekkingen dan zullen zyn gegrondvest op de Indonesische nationale politiek, die reeds is aangegeven ln de verklaring over het investeren van buitenlands ka pitaal in Indonesië van enige maanden geleden. Nederland dient te bedenken, dat het Nederlandse kapitaal op dezelfde wyze zal worden behandeld als ander bui tenlands kapitaal. Het overmaken van gelden kan In overeenstemming met de nationale politiek gewoon doorgaan. In andere gevallen zullen geen over makingen worden toegestaan, aldus Soemitro. Hij zeide voorts, dat nieuwe financieel-economische overeenkom sten mot Nederland op de gebrnikeiyke weg tot stand kunnen komen en tn Soemitro verklaarde, dat de Europese Betalingsunic niet de enige mogeiykheld is om beulingen te regelen en zeide van mening te zyn, dat hiervoor zeker een oplossing kan worden gevonden. Over de geschillenregeling heeft Soe mitro nog verklaard, dat Nederland de inhoud van artikel 8 van het Haagse protocol van 1954, waarin het Interna tionale Gerechtshof het recht gegeven werd zich in geschillen te mengen, wen ste te handhaven. „Deze mogeiykheid om een internationaal lichaam het recht te geven het Indonesische financleel-eco nomisohe beleid mede te bepalen, kon principieel niet aanvaard worden, znnde aldus Soemitro.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 7