rsena King Size of King Filter Sensationele (zware) nederlaag van Piet van de Pol Van Oosterhout en Belg René Vingerhoedt nog ongeslagen Geen subsidie aan Katholieke Arbeidersontwikkeling VRIJDAG 17 FEBRUARI Als eerste gaf Arsenal ontelbare rokers de gelegenheid King Size sigaretten te roken en te waarderen. Nu gaat Arsenal weer vooraan met de King Filter sigaret! Overalbovenal SUPER QUALITY Ukunt kiezen! Arsenal King Filter Met of zonder filter dezelfde prijs Europees kampioenschap 47/2 De verrassing, men mag wel zeggen de sensatie, van de eerste ronde van het toernooi om het Europees kampioenschap 47/2, waar mee gistermiddag in de Rotonde van de Houtrusthallen te Den Haag een aanvang werd gemaakt, was het volkomen falen van Piet van de Pol, vele jaren lang onze grote biljart-matador en een van de sterkste kaderspelers van de wereld. Zijn partij tegen Van Oosterhout was geen wedstrijd, maar meer een executie die onverbiddelijk voltrokken werd zonder dat de veroordeelde tot enige tegenstand kon komen. Alles was zoek bij de Rotterdammer, zijn maatgevoel, zijn zin voor de positie, zijn macht over zijn zenuwen en daarmee zijn beheersing van het ivoor. Van Oosterhout stootte de 400 caramboles vol in elf beur ten met een hoogste serie van 134. Piet van de Pol bleef op 55 staan. De Spanjaard Ossorio, de houder van de titel van wie men hier alleen wist dat hü met een laag gemiddelde het slecht- bezette Europese kampioenschap te Gra nada had gewonnen, ontpopte zich in de partij tegen zijn landgenoot Galvez als een degelijk speler met een zeer behoorlijke techniek. Hij toonde zijn on miskenbare kwaliteiten met reeksen van 81 in zijn achtste en 134 in zijn elfde beurt. Galvez verloor met gTote achter stand. De eerste grote serie in het toernooi vloeide uit de keu van de donkere, vinnige Waalse kaderspecialist Waff- lard in zijn duel met de blonde, goed moedige Vlaamse allrounder René Vingerhoedt Met grote precisie rap pellerend en ook niet terugschrikkend voor een driebander legde Wafflard een reeks van 211 op het groene laken, waarmee hü een vrij veilig lijkende voorsprong van 218 tegen 92 op zyn landgenoot veroverde. Maar Vinger hoedt gaf zich niet zo maar gewon nen, hij vocht terug terwijl Wafflard de juiste cadans verloor. Na tien beurten was de stand 305—287 in het voordeel van Wafflard en was al les weer mogelijk. Vingerhoedt was ten slotte de man, die met series van 55 en 68 de 400 vol maakte en deze interessan-- te party won. want Wafflard kwam in de nastoot slechts op 327. De party tussen de Fransman Gal- miche en de Duitser Spielmann had een zonderling verloop. Achttien beurten lang faalde de Duitser, wat hem een achterstand van meer dan 200 caram boles bezorgde <112 tegen 319). Toen kwam hij plotseling op dreef en met series van 116 en 94 deed hü niet al leen zijn achterstand teniet, maar bracht ook Galmiche volkomen van zyn stuk. Daarna gingen de zenuwen en de carotte een grote rol spelen zodat de partij zich nog elf beurten rekte. De Duitser won deze marathon, spelend met een gemiddelde van 12.12! Avondpartijen De eerste avondpartü bracht Ossorio tegenover Galmiche. De beslissing viel al in het begin, toen Galmiche. mede- dank zü een serie van 129. in drie beur ten een voorsprong van 193 tegen 48 veroverde. Het pad van de Fransman ging verder over rozen, want de titel houder kwam deze slag niet te boven Spielmann, gebouwé als een Japanse Om de zilveren L.D.-Koning In de gisteren gespeelde tweede ronde van het le klasse kampioenschap van de Leidse Schaakbond heeft de big- mateh DemmendalBarkema nog geen beslissing gegeven. Mr. De Groot en Preenen boekten winst. De party tussen Demmendal en Bar kema stond op hoog peil en deze con currenten sinds Jaren gaven elkaar niets toe. Demmendal kwam na dameruil tot de bezetting van de d-lyn door de to rens, hetgeen gewoonlijk een voordeel is, maar in de gegeven situatie niet byzon- dcr veel betekende. Nadat ook de torens geruild waren, resteerde een paardeind- spel met wederzijds 6 pionnen. Het werd nu een langdurige laveerstrüd om mi nuscule voordeeltjes. Toen het scheen dat alles in evenwicht was en er niet veel meer kon gebeuren, blies Barkema op vernuftige wyze nieuw leven in de party. Hü offerde tüdelijk een pion en heeft hiermede de stand van zyn koning aanzienlük verbeterd. De pion krygt hü in leder geval terug in de afgebroken etand en het is nu de vraag of Dem- mendal's vrije h-pion daarvoor voldoen de compensatie ls. Mr. De Groot leverde een keurige pres tatie door in een door Van den Oord met het aangenomen Slavisoh verdedigd damegambiet, vooral bekend uit de eer ste match om het wereldkampioenschap tussen Aljechin en Euwe, een nieuwtje te lanceren, althans wü hadden de ge kozen voortzetting nog niet eerder ge zien. Hy voer daar heel wel bü. maar de overwinning zou nog lang op zich heb ben laten wachten, wanneer niet Van den Oord een verrassend dameoffer (dat hü niet mooht aannemen) over het hoofd had gezien. Daarna moest zün stelling ineenstorten en dat deed zü dan ook. Modderman deed een te vroege uitval met zün dame. midden in Preenen's stel ling op d6. Toen Preenen haar aanviel had hij twee velden voor de terugtocht en op één daarvan lokte een vfjandelüke Sion, die hü meende te kunnen nemen, laar het vernietigende antwoord van Preenen daarop had hü totaal overzien. In een paar zetten was het toen afge lopen. De stand luidt nuW. G. Demmendal lx (uit 2), mr. A. de Groot en E. Ketting 1 (uit 1), P. J. Preenen 1 (uit 2), A.Bar kema xx (uit 2), A. E. J. Modderman x (uit 2) en Th. ran den Oord 0 (uit 2). Volgende week donderdag wordt de derde ronde gespeeld. COMPETITIE Door arbitrage en uitspelen van afge broken partijen, kwamen de navolgende einduitslagen tot stand; le klasse: L.S.G. nPhilidor I 3Vz— 6 Vz (Segaarmr. Mulder 0—1, Blangé Volders Vz—Vz). 3e klasse C: Leiderdorp nZwarte Pion n 55 (BoonVan Ruiten 01, Glnsjaar—Van der Mey 10, Korswagen Zwetsloot 01) Warmond I-Voorscho ten H 3'i (BergmanMaat 1—0, De BruynOldeman Vz, Wassenaar —Van der Kooy 1—0, Van der Will ik— 6egaar 0—1). worstelaar, haalde tegen de tengere Wafflard byna eenzelfde huzarenstukje uit als in de eerste ronde tegen Galmi che. toen hü uit een schünbaar hopeloze positie de zege r.og uit het vuur sleepte. Wafflard liep uit tot 171 tegen 47 in tien beurten. Maar zes beurten later keek hü tegen een achterstand van 90 punten op (230—320), want Spielmann was ein delijk op toeren gekomen. Het wachten was nu op de grote sierle waarmee Waffl ard, die daartoe in staat is, de situatie zou herstellen. Die kwam ln de 19e beurt toen de Belg met een slotserle van 162 het pleit beslechtte, Spielmann achter latend op 344. De klasse had gesproken. Na middernacht De laatste twee avondpartüen begon nen pas na middernacht. Zij brachten by vlagen spel van het hoogste gehalte. In zün wedstryd tegen Piet van de Pol scoorde René Vingerhoedt in zyn twee de beurt een monumentale reeks van 215. Van de Pol repliceerde met 28, leek volkomen gedemoraliseerd, maar veerde op toen Vingerhoedt poedelde en het ivoor in gunstige positie liet liggen. Plotseling kwam de inspiratie, het materiaal gehoorzaamde als van ouds aan de hand van de meester. Ruim een half uur bleef Van de Pol aan het woord en al evenaarde hü niet de ka pitale serie van de Belg hy kwam op 195 het zelfvertrouwen was her steld en er kwam weer spanning in de strüd. Na 8 beurten was de stand: Van de Pol 295, Vingerhoedt 369. Nog 105 punten scheidden Van de Pol, Indien niet van de zege, dan toch zeker van een remise. Hij maakte er 95. tien te weinig, want in de volgende beurt scoor de Vingerhoedt de 31 caramboles, die hü voor de zege nodig had. Intussen had aan de andere tafel Van Oosterhout, die in zün vierde beurt 161 caramboles scoorde, van Galvez gewon nen in. 18 beurten. Onze nationale kam- Eioen en Vingerhoedt zün de enige spe- ïr die nog geen punt verloren hebben. Uitslagen Vingerhoedt 400 12 86 33.33 Wafflard 327 12 211 27.25 Spielmann 400 33 116 12.12 Galmiche 390 33 60 11.81 Galvez 173 18 91 9.61 Ossorio 400 18 134 22.22 van Oosterhout 400 11 131 36.36 Van de Pol 55 11 15 5.— Ossorio 208 22 34 9.45 Galmiche 400 22 129 18.18 Spielmann 344 19 91 18.10 Wafflard 400 19 162 21.05 Van de Pol 390 9 195 43.33 Vingerhoedt 400 9 215 44.44 Galvez 275 18 64 15.27 van Oosterhout 400 18 161 22.22 m.p car. brt. h.s. alg.gem. Vingerhoedt 4 800 21 215 38.09 v Oosterhout 4 800 29 161 27.58 Wafflard 2 727 31 211 23.45 Ossorio 2 608 40 134 15.20 Galmiohe 2 790 55 129 14.36 Spielmann 2 744 52 116 14.30 V. d. Pol 0 445 20 195 22.25 Galvez 0 448 36 91 12.44 Afgelaste wedstrijden Alle voor zaterdag en zondag door de Afdeling Leiden van de KNVB vastge stelde wedstrijden zün uitgesteld. De oor- spronkelük voor 4 en 5 februari vastge stelde programma's worden verschoven naar 25 en 26 februari a.s. Militair elftal tegen Ver. Staten Woensdagmiddag as. wordt op het HBS-terrein de wedstrijd Nederland- Ver. Staten militair, voorronde voor het intergeaJüeerd kampioenschap, gespeeld. Deze wedstrijd zal onder allé omstan digheden doorgang vinden. De Kon. Mi litaire Kapel o.l.v. kapitein Rocus van Yperen verleent medewerking. De opstelling van het Nederlands mi litair elftal ziet er als volgt uit: doel: Feyt (Willem 2). achter: Van der Lee (Xerxes) en Steegh (VVV): mid den: Kreyermaat (Elinkwijk), Van der Meer (ADO) en De Zwart (Longa); voor: Bosselaar (Feyenoord), Bisschop (Rapid JC), Braam (RCH), Dahrs (Blauw Wit) en Janssen (Enschede), VOETBAL Centrale training Nederlands elftal Morgen zal op het PSV-terrein te Eindhoven de centrale training worden gehouden voor de spelers van de A- en B-groep van de Nederlandse Elftalclub. KUNSTRIJDEN Wereldkampioenschappen te Garmisch Partenkirchen Te Garmisch Partenkirchen zün gis teren de wereldkampioenschappen kunstrüden begonnen. De titel voor pa ren werd behaald door de Oostemrükers Sissy Schwartz en Kurt Oppel, die ook in Cortina het Olympisch kampioen schap op hun naam brachten. Zy moes ben felle strüd leveren met het Cana dese paar Francis Dafoe en Norris Bow- den. die de titel verdedigden. Het ver schil was uiterst gering. Op de derde plaats eindigde het Duitse paar Marika Kilius-Ningel. Na de verplichte figuren heeft volgens de verwachtingen de wereld- en Olympisch kampioen Alan Hayes Jenkins bü de heren de leiding. Vandaag worden voor de dames de ver plichte figuren gereden. Hieraan nemen ook onze landgenoten Joan Haanappel en SJoukje Dükstra deel. BRIDGE Bridgeclub De Sleutels De eindstand van de Bondsparencom- petitie luidt: Hoofdklasse: 1. Kuilenburg-Meester 344, 2. De Geus-Goutier 333, 3. Star- Slegtenhorst 324, 4. v. Weeren-Verkmlen 317. 5. v. Wingen-Roem 306. 6. Eling- Oudshoom 303. 7. Eldering-v. Helvert 302. 8. Echtpaar v. Wingen 299, 9. Echt paar v. d. Ende 288, 10. Robbers-Slicker 286, 11. Echtpaar Nort 283, 12. Echtpaar De Bruin 278. 13. Kuyt-v. Egmond 275, 14. v. As—Vogel 257. Eerste klasse: 1. Klinkenberg-Smitte- naar 320. 2. Vissers-De Vries 314, 3. Da mes Kukler-Smittenaar 312, 4. Dames Colpa-Kallenberg 290, 5. Mej. Immer- zeel-Dees 280, 6. Selier-Koning 274. biedt u dezelfde meesterlijk gemengde, zonrijpe Amerikaanse tabakken. Kruidig, zacht, voortreffelijk Koninklijk van aroma. Amendement van de K.V.P. verworpen (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gistermiddag met 30 tegen 51 stemmen een amen dement van de heer Stokman (KVP) verworpen om artikel 97 van de bc- (Ingez. Med.-Adv.) Mffe tanden fr/ggeadent met de n/euwe Nieuwe heerlijke smaak! Nieuw actief schuim! Houdt Uw mond fris gezond Nieuwe lage prijs! Nn kan iedereen zich Colgate veroorloven. Colgate de meest verkochte tandpasta ter wereld Dossier burgemeester Schokking Zoals bekend heeft het Eerste Kamer lid, de heer De Vos van Steenwük, aan de ministers van Binnenlandse Zaken en van Justitie vragen gesteld over het dossier Schokiking. Hierop heef t de minister van Binnen landse Zaken, mede namens de minister van Justitie, het volgende geantwoord: Naar de ln de vragen bedoelde feiten wordt een onderzoek ingesteld. De mi nisters zullen naar aanleiding daarvan, zodra mogelük, aan de Sta ten-Generaal de nodige mededelingen doen. Apeldoornse scholen gesloten GEEN KOLEN MEER Wegens kolenschaarste zyn in Apel doorn met ingang van heden tot nader order de lagere scholen, zowel de open bare als de byzondere. gesloten. Ook de scholen voor voortgezet en middelbaar onderwys zyn behoudens een enkele uitzondering voorlopig dicht Op het ijs van de Marker haven is gistermiddag een dubbele folklo ristische bruiloft gevierd. De beide bruidsparen op het ijs in gezelschap van enige feestgangers. groting van Onderwys symbolisch met een gulden te verhogen. Het amende ment had de strekking in beginsel subsidie te bepleiten voor inrichtingen als het katholieke A. C. de Bruijn- instituut te Driebergen, de kader- scholen van het CNV cn het NVV (voor de opleiding van bestuurders van vakverenigingen) en anderzyds in het algemeen de instituten voor arbeidersontwikkeling. Alleen de leden van de KVP en de heer Lemaire (cs- KNP) steunden het amendement. Kwestie over subsidie vakbeweging Persoonlijk had de heer Van Sleen 'PvdA) sympathie voor het amende ment. maar hij verklaarde dat velen van zün partijgenoten wel voorstanders wa ren van subsidie aan de avondscholen •oor arbeidersontwikkeling, doch niet lan de kaderscholen van de vakbewc- :ing. Ook mevrouw Fortanierde Wit VVD) meende dat men zich met dit laatste op een gevaarlijke weg zou be geven. waarvan de consequenties niet zyn te overzien. Er zijn immers ook kadercursussen van politieke vrouwen verenigingen Ligt het wel op de weg van de overheid politieke partüen met subsidie te steunen? Nadat de heren Stapelkamp (AR) en Tilanus (CHU) hadden betoogd het amendement sympathiek te vinden, ver klaarde minister Cals het eens te zijn met mevrouw Fortanierde Wit. dat de consequenties niet zijn te overzien van het subsidiëren van kadervorming van de vakorganisaties. Welke nonnen moe ten voor de subsidiëring worden aan gelegd? De kaderscholen van het NVV en het CNV hebben bovendien geen subsidie gevraagd. Hoe moet controle op de besteding van het subsidie worden uitgeoefend? Subsidie uit de schatkist is alleen verantwoord ln hot algemeen belang. Hoe kan de overheid aan de kaderscholen daarvoor maatstaven aan leggen? En waarom geen subsidie aan de kaderscholen van de boerenbonden, de middenstandsorganisaties en de werkgeversorganisaties? De financiële consequenties zouden zeer groot kunnen worden, terwyl in de komende jaren de begroting van Onderwijs toch al met honderden miljoenen zal stijgen Ofschoon het amendement van de heer Stokman 'KVP) mede was onder tekend door leden van de P v. d A AR en CHU. verklaarden de heren v. Sleen, Stapelkamp en Tilanus na de opmerkingen van de minister, dat zy het verstandiger zouden vinden het amendement voorlopig in te trekken en de kwestie nog eens een jaar te over wegen omdat zij nog niet rijp is voor een beslissing. Toeneming van onze buitenlandse handel IN 1955 MET RUIM 10 De Nederlandse buitenlandse han del is in 1955 wederom belangryk toege nomen. De in- en uitvoer gaven geza menlijk een vermeerdering ten opzichte van 1954 te zien van f. 20 tot 22'j mil jard, of van ruim 10 Daar het prüs- pell hierby vrijwel constant is gebleven, was de toeneming naar hoeveelheid ge meten ongeveer even groot. Een en ander betekent niettemin een vermindering in het groeitempo van het handelsverkeer vergeleken met 1954, toen. gemeten naar volume, een toene ming van niet minder dan 20 'k optrad. Doordat de invoer ln 1955 iets meer is gestegen dan de uitvoer nam het tekort op onze handelsbalans enigszins toe en wel tot f. 2 miljard (ln 1954 f 17 mil jard). Het aandeel van de invoer, dat door uitvoer kon worden gedekt bleef echter gelük. 400 KUIKENS VERBRAND Gistermiddag ls brand uitgebroken in het kippenhok van de heer B. Helfer- dink ln de buurtschap Woold te Win terswijk. Het vuur ontstond door de sterke straling van een elektrische kachel. 400 Kuikens kwamen in de vlam- De heer Stokman meende dat de kwestie echter wel rijp ls ten aanzien van het A. C. de Bruljn-insötuut en daarom handhaafde hü het amende ment. al had minister Cals gewaar schuwd geen behoefte te hebben aan een verworpen amendement omdat de sub sidiëring van het A. C. de Bruün-insti- tuut in de ministerraad nog een punt van overweging uitmaakt. Doordat de heer Stokman de subsi diëring tenslotte had toegespitst op het Katholieke Instituut voor Arbei dersontwikkeling. zei de heer Stapel kamp (AR) geen belangstelling meer tc hebben voor het amendement, dat werd verworpen van met 30 tegen 51 stemmen. Alleen de leden van de KVP en de heer Lemaire (ex-KNP) stem den voor het amendement. I)e begroting van O K. en W werd hiema z.h.st. aangenomen met aan tekening dat de communisten geacht wilden worden te hebben tegen ge stemd. Watersnood Biesbosch Vervolgens heeft de Kamer een begin gemaakt met de behandeling van het wetsontwerp tot het verlenen van een miljoen gulden aan het Brabants Watersnoodfonds 1954 ter ondersteuning van de slachtoffers van de watersnood in dc Biesbosch op 23 en 24 december 1954 Met deze Rijksbijdrage wil minis ter Van de Kieft zich echter niet bin den aan steunverlening voor de toe komst als. er weer watersnood ln de Biesbosch ontstaat. Wenken voor auto's in vorst en in sneeuw Nu de vorstperiode zo hardnekkig aanhoudt ziet de K.N.A.C. reden om enkele wenken te geven voor de auto mobilisten. die in deze periode met speciale moeilijkheden hebben te kampen. Omdat blükt. dat de sterkte van het antivriesmengsel bij verschillende wa gens niet toereikend is geweest voor de ongewoon lage temperaturen van de laatste dagen, is het verstandig de sterkte te laten controleren: zowel voor alcohol als glycol antivries bestaan con centratiemeters. die by de garagehou ders en service-stations beschikbaar be horen te zyn. De K.N.A C. vestigt er voorts de aan dacht op. dat het bevriezen van por- tiersloten en benzinetanksloten kan worden voorkomen door een weinig glycerine in het slot te spul ten Ook het slot van het kofferdeksel komt hiervoor in aanmerking, omdat het nodig kan zijn de kofferruimte te bereiken waar in liet algemeen het reservewiel en het gereedschap is opgeborgen. Een ander bezwaar van de lage tem peraturen is dat sommige handrem ver bindingen na het aantrekken van de handrem vast gaan zitten. Het is daar om af te raden om een auto gedurende langere tijd op dc handrem te ïn'en staan. Beter is het in dat geval een lage versnelling in te schakelen. Omdat verschillende luchtpompen bij de vorst van de laatste dagen niet of onvoldoende functioneerden, heeft men de neiging om de bandenspanning te verwaarlozen. Dit is evenwel schade!: k voor de banden, vooral daar deze hc" toch al extra zwaar te verduren hebben op een bevroren, onregelmatig wegdek Automobilisten, die hun auto "s nach's buiten la'en staan hebben s morgens moeilijkheden met het aanslaan van de motor Hierin kan tegemoet worden ge komen door de accu-battcry extra te laten opladen en een dunne smeerolie te gebruiken.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5