Leidsch Dagblad Minister Luns beschuldigt V.S. van sentimentaliteit VRIJDAG 17 FEBRUARI Het moest eens gezegd worden Zijn rede te Brussel verwekte sensatie (Van onze correspondent te Brussel) Minister Luns heeft gisteren te Bru ssel voor het comité voor Belglsch- Nederlands-Luxemburgst- samenwerking een rede uitgesproken, die nogal enige Bensatie heeft veroorzaakt. Voornamelijk heeft minister Luns gesproken over de buitenlandse positie van de Benelux-Ianden en hierbij gewezen op de noodzakelijkheid van een vooruitstrevende Benelux-politiek. Een kleine sensatie verwekte minister Luns echter toen hij bü het begin van zijn rede een oordeel gaf over het gebrek aan begrip vanwege de politiek der V.S. „Zonder ook maar een ogenblik de waarde van onze erkentelijkheid voor de Marshall-hulp en de militaire hulp in de NATO te willen verminderen", aldus mr. Luns. „moeten wij helaas met droefheid betreuren dat enkele Euro pese landen vanwege de V.S. in de angstwekkende problemen, welke in hun overzeese gebiedsdelen zijn gerezen, niet de samenwerking, zelfs vaak niet het be grip hebben gevonden, welke zij van wege een bondgenoot hadden kunnen verwachten. De zware tol aan bloed en verlies van welvaartsbronnen, welke onze landen hebben betaald voor de ge meenschappelijke zaak. hebben de V.S. ongelukkigerwijs niet gebracht tot een solidariteit met Europa tegenover de problemen van de overzeese gebieds delen. met wellicht cén uitzondering, namelijk de strijd tegen het Commu nisme. Heel wat problemen zouden noch tans gemakkelijker een oplossing heb. ben gevonden, indien de V.S. op dat punt een meer begrijpende houding hadden aangenomen Europa zou eco nomisch onafhankelijker en ook mili tair sterker zijn geweest. Daar deze verklaring werd afgelegd ?n aanwezigheid van de Amerikaanse am bassadeur in België, maakten deze woorden een diepe indruk op de aan wezigen en lokten zelfs applaus uit. daar de Nederlandse minister kennelijk de V.S. mede de schuld gaf voor de mis lukking van de Nederlandse pogingen om in Indonesië tot een redelijke status te komen, waardoor mede de politieke situatie in het Verre Oosten verstevigd zou zijn geweest. Ook doelde minister Luns kennelijk op de mislukking van de conferentie van Genève. Het sentimentele anti-kolonialisme van de V.S. maakt iedere positieve opbouw in de overzeese gebiedsdelen van de Europese landen onmogelijk. Dat bleek duidelijk de kern te zijn van het betoog van de Nederlandse minister Luns. De verklaring van minister Luns is te Brussel het voorwerp van talrijke com mentaren. Enerzijds zijn er de pro-Ame rikaanse Belgen, die de verklaring van minister Luns ontaktisch en onge past vinden, maar het scheen gisteren dat een meerderheid van Belgische po litieke waarnemers van oordeel bleek „dat de waarheid eens moest worden ge zegd." In dat opzicht is de verklaring van minister Luns dus een succes geweestl RECHTZAKEN Leeuwarder 15 maanden onschuldig in gevangenis UITSPRAAK VAN ARNHEMSE HOF (S[>eciale berichtgeving) Voor het Gerechtshof te Arnhem dien de de zaak tegen een 61-jarige Leeu warder brigadier van politie bü het ge vangeniswezen, die op 8 juni 1954 bil arrest van het Leeuwarder Hof tot 8 maanden was veroordeeld ter zake van overtreding van art. 251 bis Wet boek van Strafrecht (abortus). Het gerechtshof te Arnhem heeft hem conform de eis van de Procureur-Ge neraal vrugesproken van het oorspron kelijk ten laste gelegde, omdat het wettig en overtuigend bewijs niet ge leverd werd geacht. De brigadier die door de Leeuwarder Rechtbank en vervolgens in appèl door het Gerechtshof aldaar en daarna in cassatie door de Hoge Raad tot 8 maan den gevangenisstraf was veroordeeld, bleef steeds zijn onschuld betuigen van de ten laste gelegde overtreding. De be wijsvoering berustte op de verklaringen van een 53-jarige vrouwelijke kroonge tuige in deze zaak. De familie van de brigadier riep tenslotte de hulp in van een Haags recherche-bureau. Dat bracht aan het licht dat aan de betrouwbaar heid van deze verklaringen van de kroongetuige op zijn minst genomen moest worden getwüfeld. Zü werd door de Rijksrecherche in arrest gesteld, na dat tegen haar een aanklacht wegens meineed was ingediend, doch zfj ls later weer op vrije voeten gesteld. Naar aanleiding van de nieuwe feiten, die intussen bekend waren geworden werd aan de Hoge Raad het verzoek ge richt om de zaak tegen de brigadier in revisie te nemen. Dit verzoek werd in gewilligd en de zaak werd verwezen naai het Gerechtshof te Arnhem, waar, zoals gemeld, de procureur-generaal tot vrij spraak requireerde omdat hU het bewijs niet geleverd achtte. Het Hof blijkt, blijkens zijn uitspraak van gisteren, deze zienswijze te delen. Met de in voorarrest doorgebrachte tijd heeft de brigadier 15 maanden onschul dig in de gevangenis doorgebracht. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 17 februari. Kaasmarkt. eerste kwaliteit 2.202.28. Handel kalm. LEIDEN, 17 februari. Veemarkt. Aan voer: stieren 4. melkkoeien 90, vette koelen 150. varekoelen 81, vette kalveren 13. nuchtere kalveren 205. vette schapen 150. fokschapen 50. vette lammeren 1021. zeugen 18. schrammen 186, biggen 254, gelten 5. totaal 2227. Notering: Stieren, slacht 2.352.85 per lelkkocien 7001120, vette koei slacht 2.353.15 per kilo; varekoelen 600 850, vaarzen 580830. pinken 375—540. vette kalveren levend 220290, nuchtere —850, kalveren 4052. nuchtere kalveren levend 1.201.35 per kg slachtgewlcht, vette scha pen 100130. fokschapen 155190, vette lammeren 05135, zeugen 225350. zeugen schrammen 60105, biggen 3045. Handel: voor rundvee matig, voor scha pen en lammeren willig, voor zeugen, schrammen en biggen traag. T.b.c.-vriJe afdeling grote aanvoer: 97. BARNEVELD, 16 februari. Elervelllng S Bi.. Handel kalm. Aanvoer 727.730 stuks. Prijzen: eieren van 47/59 gram 11.91 14 76, eieren van 59/61 gram 15.0415.98. eieren van 61/66 gram 16.0116.31, alles per 100 stuks. BARNEVELD. 16 februari. Coöp Veluwse Elervelllng. Handel kalm. Week- nanvoer ca 1.000.000 stuks, waarvan er 219.500 thans geveild werden. Prijzen: kippeëlcren van 48/59 gram 12.4015.21. klppeëleren van 59/61 gram 15.2915,62, klppeéleren van 61/68 gram 16.9017.00; de prijzen van eendeéleren, waarin de handel redelijk was, liepen uiteen van 66/74 gram 10.9012.20 per 100 stuks. Kind met mond aan bakfiets vastgevroren Gisteren is ook in Nieuwkoop een kind het slachtoffer van de koude geworden. De 4-.jarige Marinus Jan sen was met zijn vader met de bak fiets meegereden. Toen deze afstapte om een cliënt te bedienen bleef het ventje bij de bakfiets wachten en kwam met de mond in aanraking met het ijzer van de bakfiets met gevolg dat hij hieraan vastvroor. Met de lippen zat hij vast. maar wist zich zelf te bevrijden hetgeen hem echter een hevig bloedende mond kostte. Onrust in Peru en Paraguay In de Zuidamerlkaanse staat Peru is een opstand uitgebroken onder genei-aal Pereyra. Het garnizoen van Trujillo, een belangrijke stad in het noordwesten van het land, heeft zich bij de opstand aan gesloten. De opstand is gericht tegen ..elementen, die het leger in het politieke spel willen betrekken". In de hoofdstad Lima is het rustig. De regering heeft de noodtoestand afge kondigd. Ook in Paraguay ls het onrustig; rei zigers en vluchtelingen uit Paraguay hebben in Montevideo (Oruguay) me degedeeld, dat er zich in verscheidene steden in Paraguay vechtpartijen en aanslagen met brandbommen hebben voorgedaan. Er zouden zeker vüf doden gevallen zijn. De regering van Paraguay heeft het luisteren naar een illegale zender, die een „zenuwen-oorlog" voert en de bevolking oproept tot verzet tegen generaal Strössner. de president en op perbevelhebber van de strijdkrachten, verboden. De vyf doden zouden in Cango ge vallen zijn bij gevechten tussen politie en verzetsgroepen In Concepcion zou den talrijke mensen gearresteerd zijn wegens het luisteren naar de illegale zender In Oviedo zouden aanhangers van de regering brandbommen gewor pen hebben naar de woning van de liberale leider. Barrio In december on derdrukte president Strössner een mili taire samenzwering. Motie van wantrouwen tegen Indonesische regering De oppositiepartüen hebben gister avond een tweede motie van wantrou wen tegen de regering in gediend. De eerste motie van wantrouwen werd door drie kleinere oppositiepartüen inge diend, maar deze laatste wordt gesteund door de nationalisten en de Islamieti- sche partijen, de Nahdatoel Oelama en de P.S.I.I., die eerst vorige maand zich uit het Kabinet heeft teruggetrokken. In de motie van wantrouwen wordt ge steld, dat zü wordt ingediend op grond van het feit, dat de economische en bui tenlandse politiek een mislukking is ge weest, hetgeen wordt bevestigd door het mislukken van de besprekingen in Ge nève. NOORDWIJKERHOUT Het Adviesbureau voor civielinge- nleurswerken ir. R. J V Bongaerts te Den Haag heeft in opdracht van de gemeente Noordwijkerhout openbaar aanbesteed het leggen van een riool in het uitbreidingsplan Boekhorst. Het re sultaat van deze aanbesteding is als volgt: M. Bunschoten te Noordwijk f. 52.400; Gebrs. Schouls te Leiden f. 52 000; J G. Nelis te Haarlem f. 50.000; W. Hen- nipman te Leiderdorp f. 49.814; Fa. v. d. Bron en Visser te Voorburg f. 49.000; H. Rienstra te Nieuwekerk a. d. IJssel f 48.900; Fa J Stam te Voorschoten f 48.900; Fa. gebrs. Schelvis te Heem stede f. 48.500. Fa. De Vries van Schie te Delfgauw f. 47 500; Westlandse We genbouw te Rijswijk f. 46.900; J. Mens te Lisse f. 44.400; Ann.bedrijf T. P. de Geus te Leidschendam f. 43,750; Fa. v. d Eerden en Veldman te Den Haag f 42,800; N.V. B. Smallegange te Aer- denhout f. 42.740; Fa. P. van 't Wout en Co. te Rüswijk f. 39.649; A. Th. Stuifzand te Leiden f. 39.500; Fa. C. Lampert en Zoon te Haarlem f. 38.777; G. Hulsebosch te Bloemendaal f. 38.000; W. Jansen te Haarlem f. 37.335. De begroting voor dit werk was i 60 000 BARNEVELD. 16 februari. Eiermarkt: Hsndel zeer vlug Aanvoer c«. 1.200.000 st. Prijzen; 14.75—16.75, algemene prijs 15.80 per 100 stuks, kiloprijs 2.59 (basis 61 gr,). KATWIJK AAN DEN RIJN. 16 februari. Groenteveiling. Waspeen A 2142, Idem 4049. breekpeen 1318, boerenkool 19—21. gele kool 12—19. rode kool 11.50— 16.30. RIJNSBURG. 16 februari. Bloemenvei ling Flora. Tulpen: Krelaee SO—55. Hiile- earda 4550 Super ba 5060. Fr. Nansen 55—65. Crater 60—65. Wlntereold 50— 60. Golden Harvest 6070. v d. Eerden 6065. Copland roze 5075. blauw 55 70, Preludfcum 50—60. Rolland 160—190 Orient Exkrc*s 140—150 White Sail 70 85, Carura 105110. Albino 85105. Due Suprem 6570 alle6 per bos Hvaclnten met bol: Pink Pearl 11—13. L'Innocence 811. Bismarck 711 Ostare 810 Delftsblauw 710 oer stuk. Narcissen: Helios 30—33 Early Glory 45—50, Kin. Alfred 50—60. Laur. Koster 3542., Poetaz 35—40. Golden Harvest 45—55 oer boe Blauwe drulftes 2005 per bos. Krokus sen blauw 200—250 oer 1O0. Krupp naar Rotterdam (Speciale berichtgeving). Het Duitse Krupp-concern is in onderhandeling retreden met het Rotterdamse gemeentebestuur over de vestiging van een overslagbedrijf te Rotterdam. De besprekingen verke ren reeds in het laatste stadium; naar mag worden aangenomen, staat aan de uitvoering van de plannen niets meer in de weg. Krupp ls plaatsruimte voor haar nieu we bedril f aangeboden od Dier zeven aan de westaide van de Waalhaven. Reeds voor de Tweede Wereldoorlog had Ktudd te Rotterdam (nl. aan de Waal haven noordziide. waar thans General Motors is gevestigd) een overslagbedrijf. De onderneming voert de naam Kruwal. Deze naam zal niet terugkomen, hoe wel het wel in de bedoeling ligt de nieuw te stichten Nederlandse dochter onderneming niet onder de naam Ktudd te doen ooereren. De komst van Ktudd naar Rotterdam betekent de eerste belangrijke Duitse vestiging in het mondingseebied van de Riln. Auto onder het ijs (Spciale berichtgeving) Vanmorgen om half twaalf Is een auto, die onderweg was van Tnbber- gen naar Weerseloo, in het kanaal AlmeloNordhom gereden en onder het ijs geschoten. De auto kwam met grote snelheid aanrijden en heeft op een brug eerst de link er brugleuning geraakt, is vervolgens geslipt en toen door de rechterleunlng heen in het kanaal gereden. In de auto bevonden zich twee per sonen. Om één uur vanmiddag was men er nog niet in geslaagd het voer tuig boven water te halen. Men ver moedt, dat de twee inzittenden han delaars in pluimvee zijn, welk vermoe- moeden bevestigd werd door het feit, dat een kist met kippen is komen bo ven drijven. Knap speurderswerk Ziekenbroeders van een ziekenhuis in Soutfhport, Engeland, hebben bewezen, dat zü niet voor Sherlock Holmes behoe ven onder te doen ln speurderzgaven. Het ziekenhuis werd namelyk opge beld do— een veertienjarige jongen, die vanuit een telefooncel meedeelde dat zijn zuster een baby verwachtte. Voor- dabmen eöhter had kunnen vragen naar zijn naam en alre6, had hü alweer op gehangen. De mensen van de ambulancedienst informeerden bü de telefoondienst waar •vandaan de jongen had opgebeld. En vervolgens gingen ze zijn voetsporen na in de sneeuw tot ze bij het huis van mevrouw Edith Jackson kwamen, die reeds op hen wadhtte. Korte tijd later schonk zü in het ziekenhuis het leven aan een dochter. Gisteravond is in de houtkapperij van de papierfabriek Van Gelder en Zn. N.V te Velzen de 43-jarige arbeider J. C. Joosten uit Beverwijk op een trans portband gevallen, waardoor hü be kneld raakte. De heer Joosten werd op slag gedood Vanmorgen is te Hengelo de 50-jarige F. Bouwmeester uit Enschede door een hem achterop komende vrachtauto uit Enschede geschept en zo zwaar gewond dat hü kort na aankomst in het RK. ziekenhuis te Hengelo ls overleden. Volgens de bestuurder van de vracht auto zou de wielrijder geslipt zün en tegen de auto zjjn gebotst. De mere ly kheid bestaat echter ook dat de chauf feur door beslagen ruiten de fletser te laat heeft opgemerkt. NIEUWE GEZANT BIJ H. STOEL Graaf Marchant d'Ansembourg. Naar wij vernamen ls binnenkort de benoeming te verwachten van F. R. W H M. J graaf de Marchant d'Ansem bourg. thans Nederlands gezant in Praag, tot gezant bij de Heilige Stoel. Morgen Marijke-dag Morgen op de verjaardag van Prinses Marjjke, wordt op de scholen ln Neder, land het appèl van de Stichting ..Het vierde Prinsenkind" voorgelezen. Deze Stichting houdt zich bezig met de zorg voor vakantie van oorlogsweesjes, wa tersnoodweesjes en lichamelijk door de oorlog getroffen jeugd. Op de verjaardag van Prinses Marijke zal aan leder schoolkind weer het tra ditionele, persoonlijke offer van één stui ver worden gevraagd. Vorig Jaar deden aan deze actie ruim een half miljoen kinderen mee hetgeen betekent, dat de schoolgaande jeugd van Nederland al leen al ruim 800 door de oorlog getroffen kinderen gratis met vakantie zond. (Het gironummer der Stichting is 477800 en staat t/n van de penningmees ter van .Het vierde Prinsenkind" te Dordrecht). Als van ouds de MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken. SASSENHEIM RONDE VAN 8ASSENHEIM termiddag op de park-ijsbaan de ronde van Sassenhelm verreden. Voor deze koppelwedstrüd hadden zich maar liefst 31 koppels aangemeld. De wedstrüd werd in een prettige en sportieve sfeer gehouden Na de uitrei king van de pryzen, dankte de heer Van 't Oever namens de deelnemers het be stuur voor de uitstekende organisatie. De prijswinnaars waren: 1. C. J. Kroon (Ter Aar) en J. Bruine de Bruin (Aalsmeer); 2. Roozendaal en Hopman (Warmenhuizeni3. Kaptein en Alenburg (Lisse)4. Van 't Oever (Lisse) en Paping Dedemsvaart)5. Mooyne en v. d. Hoom (Ter Aar); 6. Van Schie en Vermeulen (Breukelen). LEIDERDORP Zilveren jubileum Chr. Jonge Boeren- en Tuindersbond „Eendracht maakt Macht", de Leider- dorpse afdeling van de CJBTB her dacht haar 25 jarig bestaan met een feestavond in het Dorpshuis. Ondanks de koude waren de leden met hun da mes en genodigden in groten getale opgekomen om dit feest mee te vieren. De voorzitter de heer W. de Graaf Jaczn. heette alle aanwezigen welkom én gaf daarna een kort overzicht van het bestaan der afdeling. De bondsvoorzitter, de heer Joh. de Jong uit Alphen aan den Rijn voerde hierna het woord. Hü merkte o.a. op dat „Eendracht maakt Macht" een actieve afdeling was. De bijeenkomsten worden regelmatig gehouden en er is hiervoor steeds een flinke belangstelling. De af deling leeft ook intens mee met de ver richtingen van de landelyke organisatie en geeft er blyk van op de hoogte te wil len blijven met de ontwikkelingen op land- en tuinbouwgebied. Dit is ook dringend nodig. Men dient zich te be kwamen. anders zou de afstand tussen land- en tuinbouw en de industrie zich nog meer vergroten. De oud-voorzitter van „Eendracht maakt Macht", de heer H. Roest vertel de iets van de oprichting der afdeling n.L hoe hü als leerling van de land bouwschool te Alphen aan den Rijn al daar ook bü de bestaande afdeling was aangesloten en toen vond dat er in Lei derdorp ook best een afdeling kon zyn en deze werd daarop in het leven geroe pen. De secretaris, de heer H. van der Stoel, bracht hierna het jaarverslag uit. De heer Van der Stoel neemt n_ scheld van de afdeling en ls als erelid benoemd. Verschillende afgevaardigden voer den hierna nog het woord. De heer S. J. v. d. Stoel feliciteerde namens de plaatselijke afd. van de Chr. Boeren- en Tuindersbond en de heer v. d. Marei deed dit namens de kring Zuid-Holland. Laatste spr. was ds. J. P. Honnef, die de bijeenkomst wat betreft het huishou delijk gedeelte, sloot. En wordt wel eens beweerd, aldus ds. Honnef. dat de Ned. Herv. Kerk weinig belangstelling toont voor wat er zich afspeelt op het gebied van het leven der vakverenigingen. Dit; is bepaald onjuist en zeer zeker voor j wat betreft de Herv. Gem. van Leider dorp. Spr. juloht het toe. dat de jonge mensen allen op hun eigen terrein I zich organiseren. Zü leren daarmede zich in het openbaar te bewegen en uit te drukken en zullen zo later goede ambtsdragers worden. Het verheugt ds. Honnef. dat zulke verenigingen „Chris telijk" voor haar naam zetten en daar mee bewijzen getuigen te willen rijn op het terrein van het Evangelie. Na een korte pauze volgde nu het amusante gedeelte van de avond. Dit bestond in de opvoering van „HÜ. Zij en Hottentot", een komisch spel in drie bedrijven. Het spel werd gebracht door eigen ledten van „Eendracht maakt Macht" en zü deden dit. op verdienste lijke wijze, zodat deze 25-jarige her denking voor allen een mooie avond is geworden. Wel werd het een beetje laat, maar gezelligheid kent nu eenmaal geen tüd. VOORSCHOTEN SCHAAKNIEUWS Uitslagen onderlinge wedstrijden schaakvereniging „Voorschoten". Groep I: dr. Vermet—P. Sega ar 10; Sluiter—Van Os 1—0. Groep II A: v. d. AkkerVerstraten 0—1. Groep n B: Ol- deman—Grobben 10; Honsbeek—v. d. Werf 0—1; Braggaar Jr.—N. Segaar 0—1. De standen ln de kopgroepen zün nu: Groep I: dr. Vermet 8% uit 10; Sluiter 6 uit 10; Maareen 5% uit 8. Groep n A: v. d. Kooy 9% uit 11; Groenenberg en Verstraten 6% uit 10. Groep II B: Lob- bezoo 11 uit 14; Oldeman 10% uit 11 8% uit 14. Ringsteken met arresleden Gistermiddag is de oude Voorstraat het middelpunt geweest van echte ouderwetse wintersport. Daar waren n 1. door het comité Paardensport te Voor schoten ringrijdenjen met arresleden georganiseerd. Het sneeuwdek bleek uit stekend te zün en een belangrük vereiste er bleken nog verscheidene arresleden te voorschijn te komen. Ze- Grootscheepse voedering van vogels is dringend noodzakelijk Elke winter komen vele tienduizen den vogels, waaronder verschillende soorten eenden, ganzen en zwanen uit het noorden van Europa naar zuide- lUker landen om daar te overwinteren Nu geheel Europa ln de greep van dë üzlge vorst ligt ls er voor die dieren een noodtoestand ingetreden. Daar de vogels geheel afhankelük van de mens zün moet er overal waar mogelük is hulp worden geboden. Het comité „Wintervoedering van vo gels" schakelde eerst de scholen in om inzamelingen van oud brood te houden maar op den duur bleek dit toch niet genoeg te zyn. Daar komt nog bü dat veel vogels niet alleen met brood gevoe derd kunnen worden. Er is o.a. graan en ochtendvoeder nodig of vis voor de vis- etende dieren. Er werd byvoorbeeld ge meld dat er bü 's-Gravenzande honderd blauwe reigers in grote moeilykheden verkeren, bü Kampen zün vierduizend wilde zwanen aan het verhongeren. Deze zwanen eten n.l anders fontün- kruid dat zü van de bodem losmaken, en daar kunnen zij nu niet bü. Er werd duizend kilo brood voor de zwanen aan gevoerd. In het IJsselmeer en de Biesbosch ver blijven duizenden eenden, meerkoeten en andere vogels. Bü Numansdorp waar tienduizend ganzen zijn gestrand zorgt men voor 300 kg graan per dag. Gere geld rüden auto's met duizenden bro den en grote hoeveelheden graan en ochtendvoer naar diverse plaatsen in het land vanwaar meldingen binnenko men dat er vogels hongeren. Dat dit veel geld kost Is duidelijk. Het comité „Voedering van vogels" is dan ook dankbaar voor elke gift die haar bü dit werk helpt (giro 656500 ten name van de penningmeester co mité „Wintervoedering van vogels te Amersfoort). Men kan zich ook bü de plaatselyke comités voor dierenbe scherming melden voor geregelde hulp by het zelf voederen van vogels op plaatsen waar dit nodig is, bijvoorbeeld j in grachten of vüvers in de stad Het voedsel wordt dan gratis verstrekt. Maar in de eerste plaats komt het er op aan, dat men ook thuis voor de vo gels zorgt. Voor drinken kunnen de die ren ln de huidige omstandigheden ech ter zelf nog zorgen. ven sleden waren aanwezig, maar door verwisselen van rijders konden meer dere paren deelnemen. De belangstelling was van alle zyden groot. Er was veel publiek op dc been. terwijl de meeste scholen dit evenement kwamen gade slaan of er ijsvrij voor gegeven hadden. Burgemeester en mevrouw Van der Hoeven waren per slede van huis ge haald en mevr. Van der Hoeven opende de wedstrijd Ruim twee en een half uur waren nodig om vyf prijswinnaars te kunnen aanwijzen. Vele toeschouwers was het ondertussen te koud geworden, maar anderen hebben koude voeten getrot seerd om tot het einde de spannende strüd te kunnen volgen. De prüzen werden tenslotte als volgt behaald: 1. mevr. Saraber met de heer A. van Zanten; 2. mevr. Lekkerkerker en echt genoot; 3. mej. W. van Os met de heer W. Rodenburg, Ineke Rodenburg met haar vader, de heer A. Rodenburg; 5. mej. A. van Rooyen met de heer J. Hooymans. Schaatswedstrijden Morgenmiddag om twee uur worden op de Vliet ter hoogte van de jachtwerf Mulder korte baanwedstrijden voor da mes en heren om het kampioenschap van Voorschoten gehouden. Het in schrijfgeld komt ten goede aan zieken en ouden van dagen van Voorschoten. Aan deze wedstrijden kunnen alleen in gezetenen van deze gemeente deelne men. Als hoofdprijs wordt een wissel beker beschikbaar gesteld. Deelnemers kunnen zich tot zaterdag middag 1 uur opgeven aan het politie bureau en daarna tot de aanvang van de wedstrijden op de baan. Chr. Hlst. Kiesvereniging De Christelijk Historische Kiesvereni ging hield in het Gebouw voor Chr. Belangen haar jaarvergadering. In zijn openingswoord wees de voor zitter, de heer Mechelse. op het belang van deze vergadering gezien de agenda. Uit de jaarverslagen bleek, dat de pen ningmeester met een batig saldo de boeken had afgesloten. De secretaris merkte op, dat het aan tal leden was toegenomen. Tot bestuurs leden werden gekozen de heren S. A. Dobbinga en mr. M. Meer ens. Met het oog op de a.s. verkiezingen werd een propagandacommissle be noemd en een verkiezingsfonds Inge steld. Na de pauze beantwoordden de Raads leden enkele vragen, waarop een leven dige bespreking volgde. WASSENAAR BESTUUR W.P.S.S. GEWIJZIGD In 'het bestuur van de Wassenaaxse Politie Sohiet- en Sportvereniging zyn enige wyzigingen gekomen, in dier voege dat de heer G. Lugthart werd* benoemd tot vice-voorzitter en het seoretanswerk zal worden waargenomen door de heren A. Tromp en J. J. F. Salver da. VERDELING ZWEMTIJDEN Aan de zwemafdeling van de Sport vereniging W.IK. werden in het nieuwe zwembad toegewezen de woensdagavond uren van 68 en van 910. Aan de Was- se na ar se Reddingsbrigade werden toe bedeeld de tyden 67.30 en 910 uur op donderdagavond. De secretaris-generaal van dc Dag Hammarskjöld heefl twee dagen in Djakarta doorge bracht als gast van de Indonesische regering. Hammarskjöld (l.) werd tijdens een receptie begroet door de Nederlandse Hoge Commissaris, mr. W. F. L. graaf v. Bylandt. de deken van het Corps Diplomatique. AFSCHEID DIRECTRICE OXK Op 1 maart ajs. zal mevr. J. B. Knip— Kooy. directrice van de Openbare Lees zaal en bibliotheek, haar nieuwe functie van bibliotheekconsulente bü de Centrale Vereniging van Openbare Leeszalen en Bibliotheken aanvaarden. Op woensdag 22 februari is er vanaf 8 30 uur gele genheid om afscheid van haar te nemen en tevens om kennis te maken met de nieuwe directrice, mej. H. S. W. van der Mersoh. BEUftSOVERZICHT STEMMING VIEL MEE Amsterdam, 17 februari Al met al ls de stemming op de Am sterdamse Effectenbeurs vanmiddag niet tegengevallen. Men achtte het tevreden stellend dat Londen zo goed als niet heeft gereageerd op de discontoverho ging. Ook het Damrak heeft zich hier van niet veel aangetrokken en de jong ste Engelse maatregelen ter bescher ming van het pond sterling nam men hier zonder meer voor kennisgeving aan Van de internationale soorten opende Koninklyke circa clrie punten lager op 636% doch het hoofdfonds wist zich te herstellen tot 639. De overige soorten handhaafden zich rond het niveau van gisteren, doch de affaire had zeer weinig om het lijf. De scheepvaartsector stelde vanmid dag teleur. De Holland-Amerika-Lijn heeft een onveranderd dividend aange kondigd van 10 procent en de beurs had stellig op een hoger percentage gere kend. De desbetreffende aandelen ver lieten de markt met een verlies van ruim 5 punten. De overige actieve soor ten één twee punten lager, doch Stoomvaart Maatschappü „Nederland" moest eveneens een verlies van 5 pun ten incasseren. De cultuurafdeling open de enkele punten lager doch later op de middag trad hier een krachtig herstel ln waarbij HVA en Verenigde Deli tot bo ven de slotnoteringen van gisteren ste gen. Amsterdam Rubber nagenoeg prüs- houdend op 109. Twee grote bankinstel lingen hebben vandaag het dividend be taalbaar gesteld, t.w. de Amsterdamsche Bank (12 procent waarvan 2 procent m aandelen) en de Rotterdamsche Bank (10 procent ten laste van de agioreser- ve). A.B. werd geadviseerd op 240 tegen gisteren 257 en Robaver op 235 246%), dit is dus iets beneden de noteringen van gisteren. Guldensbeleggingen «til en ln feite onveranderd. WISSELKOERSEN Amsterdam, 17 februari 1956. Lon den 10.61%—10.62%, New York 3.82A— 3.8213. ParUs 1.0800—1.0810. Brussel 7.61%—7.61%. Frankfurt 90.60—90.65; Zuerich 86.80':.—86.85%; Zuerich (vr. fres) 89.27%89.32%, Stockholm 73.08% —73.13%. Kopenhagen 54.92%— 54.97%, Oslo 53.04%—53.09%. Milaan 60.52%— 60.57% Beurs van Amsterdam Vrüdag 17 februari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned. 53 3% 103ft 103% Grootboek obl10l% - Ned '51 3% 101% D 100% Ned '53 (3%) 100% 100% Ned. '48 3% 98 97 Tg Ned. '54 3% 9711 97% Ned '55 3% 9711 97t;J Ned '55 II 3% 98% 98% Ned. '47 3% 3 9898% Dollarlng '47 3 95% 95% Investeringscert. 3 99iV 99 iV Ned 62-64 3 99iV 99 Indië 37 A 3 97% 97% Grootboek '46 3 96 A 96t'« ACTIEVE AANDELEN Cult Hand enlnd. B 67 68 Nat Handelsbank 153 153% Ned Handelmü238% 237 AKU311% 312% Philips 320% 320% Philips '55 313% 313% Qnilever 329% 329% Wilton Feyenoord 262 263 Billion 2de r 290 287% Kon Olie f 50— 317 Kon Olie 639 637% Amst Rubber 109% 109% Holl Amer lün 209% 201% Kon Ned Stoomb 211 211 Ned Scheepv. Unie 190% 190 HVA128 130% Java Cult.77 78 Dell MU 129% 135 Senembah86 87% NIET ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen Adam 47 <%i 3 100% 100% Den Hoa; 1937 I 3 97% j Lelden 1947 98 B R'dam '37 I III 3% 100% ludustr. Obligaties - Dollarlng 105% 105% Premieleningen A'dam '51 2% 139% 139% Eindhoven '54 2% 108% 108 Enschede '54 2% 112% 112 L Den Haag '52 I 2% 140% 140% Idem H 2% 139 140% R'dam '52 I 2% 138% 137% idem n 2% 143% 144% Utrecht '53 2% 122 121% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- cn Credietinstellingen Amsterd Bank 257 239exd. Rotterd. Bank246% 234 exd. Twentsche Bank249 248% Industrie Ondernemingen Ned. G. en Spir fabr. 235 231% Kon. Ned. Grofsm. 141 141 Rott. Droogd. MU. 612 Tieleman en Dros 16% 16% Handelsondernemingen BorsumU cv A f 1000 115% 115'-. Internatlo150 145 Diversen Spoorwegen Dell Spoofw MU. 26% Amerik. fondsen Anaconda 68% Shell Oil Cy 68 ri Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V K. 16/2 Holl Constructie ..4.' a Ing bur v Bouwnüv lt.i Kunststoll Ind Kon Ned Edelmet Pret w a idem Wernink's Betonm 80L 8IIL 84% 300B 84 306 415 414% 181 182 141 141%

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 4