Fondclub Leiden en omstreken liield jaarvergadering Brandweer kwam grote stervende vogel kolonie op Rijn te hulp Inwoner van Laren op straat 94ste jaargang Vrijdag 17 februari 196* Tweede blad no. 28759 Gezonde vereniging met grote activiteit Achter een rij imposante zilveren bekers, de prijzen voor het a.s. seizoen, zetelde het hestuor van de Fondclnb Leiden en omstreken, gisteravond in „De Kleine Burcht" ter gelegenheid van de jaarvergadering. In haar voorzitter, de heer J. A. Otten. heeft de Fondclub een bekwaam be stuurder. De uit twintig punten be staande agenda ging tenminste in een dergelijk tempo onder de hamer door. dat daaruit wel bleek, dat de leden hun bestuur een groot en terecht vertrouwen stellen. Alleen bij punt 11, de benoeming van een rekenaar, ont stond enig verschil van mening, maar ook om deze klip heen zeilde „kapitein" Otten zijn schip van staat weer naar open zee. Wanneer wij nu de agenda even punt voor punt doornemen, dan krijgen we eerst het korte openingswoord van de voorzitter, waarin deze zei. dat het voor enkele dagen juist vijf jaar geleden was. dat de Fondclub werd opgericht. Deze periode heeft bewezen, aldus de heer Otto. dat er met goede organisatie nog wel iets in Leiden te bereiken is. Het succes, dat de vereniging heeft, volgens hem ook voor een groot deel te danken aan de verenigingsvertegen- woordigers. Toen volgde het jaarverslag van de secretaris, de heer W. Passchier. Alle evenementen van het afgelopen jaar, vliegseizoen. tentoonstelling en film avond. passeerden nog eens de revue. Aangezien de Fondclub nog geen pen ningmeester had juist op deze avond werd de heer J. de Pouw als zodanig gekozen las de heer Otten het finan cieel verslag voor. De kas sloot met een batig saldo van L 320.—. waaruit de leden dus konden constateren, dat de Fondclub op een goede financiële basis rust. (Ingez. Med.-Adv.) BON (laatste week) Van onze winterreclame FLANELLEN LAKEN 2 pers. 175,230 profiteerden honderden. DEZE WEEK kunt U nog terecht, maar de voorraad is sterk verminderd. Maak dat wij U niet teleur moeten stellen, want U verdient niet alleen f 1.40 per laken, maar geniet nog JARENLANG van deze WINTERRECLAME 1 FLANELLEN LAKEN merk RAEDTHUYS, 2 pers. 175/230, met deze bon niet voor f 8.90, zoals de werkelijke prijs is, maar voor (7.50 per stuk. (verpakt in cellofaan, maar U kunt de kwaliteit in de winkel beoordelen). (Plak bon desgewenst op brief kaart en U ontvangt zending franco thuis. Dus met de KOUDE behoeft U de deur NIET uit. Wij zorgen voor snelle expeditie. TEXTIELHANDEL ADR. VAN OOY JR. BREESTR. 39, LEIDEN, tel 20890 recht over het postkantoor. IJsbreker won de strijd Gistermiddag vertrok eerste transport Nadat, zoals gemeld, gisterochtend na een conferentie alle moeilijkheden met de ijsbreker „Willemien" van de Rederij Goedkoop waren opgelost, hebben de schippers met vereende krachten hun boten voorzover zij in de onmiddellijke nabijheid van de vaargeul lagen, uit het ijs los gehakt. Teneinde de ijsbreker gelegenheid te geven zonder enig risico zijn werk verder te kunnen voortzetten, werden enkele schuiten naar open water versleept. Toen dit eenmaal was ge schied. had de ijsbreker weinig moeite om bij de Hollandse Constructie Werk plaatsen voor de wal te komen. Enkele men eerder dan werd ver wacht kon de „Willemien" om ongeveer half vijf met de sleep, waarop het voor Venezuela bestemde materiaal reeds was geladen, vastmaken, waarna in de richting Amsterdam koers werd gezet. Het ligt ln de bedoeling, dat in de komende dagen nog meerdere transpor ten naar Amsterdam versleept zullen worden. Vorst vertraagde bloei De hevige koude van de laatste dagen heeft ook haar Invloed uitgeoefend op de bloei van het reuzen-slangenblad, de Amorphophallus titanum, in de Hortus Botanicus, waarover de hortulanus, de heer H. Veendorp in ons blad van za terdag jJ. uitvoerig heeft geschreven. Kon onder normale omstandigheden deze bloei vandaag of morgen worden tegemoet gezien, de vorst heeft ook in de natuur vertraging veroorzaakt, zo dat de bloei nu eerst in de loop van de volgende week kan worden verwacht. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doctoraalexamen Ned. Recht. mej. C. A. Meulendijk Noordwiik) en de heren L. J. M. de Leede 'Schiedam). E. Drooglever For- tuyn (Utrecht) en F. P. A. Boeker (Den Haag). Officiële publikatie ONTEIGENING. De Bureemeester van Leiden maakt be kend dat ter voldoening aan artikel 72 a in verband met de artikelen 64 en 15 der Ontelcenlncswet. een afdruk van het Koninklijk Besluit van 19 november 1955, no, 16. tot aanwijzing van de Dercelen, welke moeten worden onteigend voor de bouw van een brug over de Haarlemmer- trekvaart, welke een schakel zal vormen ln de wee door Lelden-noord, onder de cemeente Lelden, welk Koninklijk Besluit ls opeen omen ln de Nederlandse Staats courant van 30 November 1955. no. 233, \an 20 februari 1956 tot en met 12 maart 1956 ter inzage van een leder ls neder- eeleed od de secretarie der eemconte af- dellne Openbare Werken (Stadhuis ka- m*-r 111). Lelden. 17 februari 1956. De Bureemeester voornoemd. F. H VAN KINSCHOT. Bij monde van de heer P. v. d. Drift verklaarde de kascommissie. dat zij de kasbescheiden en de kas had gecontro leerd en in goede orde had bevonden. De financiële verslagen van de feest avond en van de tentoonstelling toonden beide een nadelig saldo. resp. van f. 15.73 en f. 22.75. De géhouden verloting bracht f. 259.82 in het laatje. Alle leden konden voorts akkoord gaan met de aanschaffing van een sten cil-apparaat door het bestuur. Nadat de heer Van der Pluym was benoemd tot rekenaar werden Veertien nieuwe leden geballoteerd, zodat de ver eniging momenteel 97 leden telt. Het vraagstuk van de kampioensprij- zen was eveneens gauw opgelost. Con cours-penningmeester werd de heer v. d. Plu.vm; commissaris de heer P. v. d. Drift; kascommissie-leden werden de heren W. B. ten Cate Brouwer en A. W. Krol. Terwijl tot slot allen het er over eens waren, dat de aan de beurt van aftreden zijnde heren J. A. Otten (voor zitter) en A. van Egmond (commissaris) maar rustig op hun plaats moesten blijven zitten. Na de rondvraag, die nog enige tijd nam. kon de voorzitter zijn hamer voor de laatste maal laten vallen. .Johannes Passion" 1 maart in Stadszaal Onder leiding van Willem Mizée Nu de tijd daarvoor weer gekomen is, gaan onze gedachten uit naar de enor me rij van muziekwerken, die sinds de middeleeuwen tot op heden het lijden en sterven van onze Heer, Jezus Christus hebben behandeld. Een van deze muziekwerken n.l. de ..Johannes- Passion" van J. S. Bach staat hiervan ongetwijfeld aan de spits. Bach schreef deze passie waarschijnlijk in 1723; zij was bestemd voor de Goede Vrijdag. Tot tweemaal toe heeft Bach zijn Johannes-passie op ingrijpende wijze omgewerkt en getracht door vervanging en herplaatsing van aria's en koren, de bouw van deze composi tie te verbeteren, oa. door het uiterst moeilijke maar majestueuze beginkoor als proloog aan deze passie te laten voorafgaan. De tekst is. voor wat het Evangelie betreft, ontleend aan Joh. 18 en 19. waann Bach in navolging van anderen, nog twee episoden uit het Evangelie van Mattheus voegde en daardoor zijn werk met twee hoogtepunten verrijkte. De koralen koos hij zelf. de teksten van aria's en arioso's zijn ten dele afkom stig van Brockes. alsmede uit de schat van kerkelijke liederen, gebeden en liturgische spreuken. De Johannes Passion is gecomponeerd voor vierstemmig gemengd koor met de nodige vocaal-solisten, alles met bege leiding van een instrumentaal ensem ble, waarin diverse obligaatpartijen, zo als fluiten, hobo's, oboe d'amore, oboe da caccia, luit viola 'd amore, viola da gamba, orgel en klavecimbaal. Het koor heeft in de Johannes Pas sion een zeer voorname taak. zoals in de majestueuze proloog „Herr. unser Herrscherbeeld van de hoogste Ma jesteit en diepste vernedering, met daarnaast de felle turbae's. de koren van Joden en krijgsknechten en aan het einde het troostvolle slotkoor bij Chris tus Graf. Vooral de dramatische hartstochte lijkheid komt in de Johannes Passion tot uiting in het tweede deel. waarin Bach de vijandigheid van een opge zweepte volksmenigte uitbeeldt met een zin voor realisme, die op de hoorders een schier beangstigde mdruk maakt. Deze fanatische volkskoren, die in de beide „kreuzige"-koren hun ontstellend hoogtepunt vinden, geven aan deze Passion een dusdanig dramatisch cachet welke vèr boven de Mattheus Passion uitgaat.. Het Nederlands Madrigaalkoor te Lei den. ol.v. de dirigent Willem Mizée. heeft van de uitvoering van Bach's Johannes Passion met stijgend succes een jaarlijkse traditie gemaakt. Werd in de afgelopen jaren gebruik gemaakt van een zeer goed amateur-orkest, dit jaar zullen leden van het Residentie- Orkest de begeleidingen en obligaatpar tijen verzorgen. Tevens zal voor de eerste maal een groot elektronisch orgel medewerken, waardoor het artistieke peil aan alle eisen kan voldoen. De uitvoering van de .Johannes Passion" vindt plaats op 1 maart a.s. in de Stadsgehoorzaal. Gistermiddag is een 32-jarige wïel- rydster. wonende in de Druivenstraat, op de Kraaienbrug geslipt tengevolge waarvan zy haar linkeronderbeen heeft Gasverwanning voor de verkeers politie. Bij de verkeerspost aan de De Gijselaarsbank. brandptmf van koude, sneeuw en wind. is hedenmiddag een straalkachel ge plaatst. die een behaaglijke warmte uitstraalt. Een sympathieke geste van de N.V. lemco. alhier. (Foto L D /Van Vliet.) LEIDSE UNIVERSITEIT. De Staatscourant van gisteravond be. vatte de officiële bevestiging van de enige dagen geleden door ons reeds aan gekondigde benoeming van de heer J. R. von Ronnen. röntgenoloog bij het zieken huis „Bronovo" te Den Haag tot gewoon hoogleraar in de röntgenologie aan de Leidse Universiteit, zulks met ingang van de dag waarop hij zijn ambt zal aan vaarden. By besdhikking van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is voor het jaar 1956 benoemd tot we tenschappelijk ambtenaar 1ste klasse bij de sociale geneeskunde aan de Leidse Universiteit, mej. E. H. W. Wijnmalen, arts, thans assistente. Verbetering De titel van het proef schrift van de heer H. Berger, wiens promotie tot doctor in de wis. en na tuurkunde wij gisteren meldden, luidde „Een onderzoek over de specificiteit (dus niet „specificatie" zoals abusievelijk meld) van A en B. ghicosidase". Koud werk uil warm hart Tallozen gaven de strijd reeds op De Leidse brandweer, die meestal voor hete vuren komt te staan, nam vanochtend een uitermate koud kar wei ter hand. dat echter van een zeer warm hart getuigde. ,°P de P35 «nkele dagen dichtgevroren Rijn naby De Vink hongeren en kleumen op de hardgevroren sneeuw honderden vogels, waterhoentjes, eenden, meeuwen, die hier tot voor kort nog open water vonden maar nu van voor hen 'hoe vreemd het ook klinken moge) verwarmend water verstoken zijn, open water dat bovendien nog ge legenheid biedt om iets van voedsel te vinden. Voor vele van die vogels is de winter al te hard te wreed geweest Over het wit besneeuwde i)s liggen over grote oppervlakte verspreid hun ontzielde gevederde li chaampjes. terwijl hier overal apathische vogels te vin den zyn, zo te benaderen en op te pakken, die de strijd al hebben opgegeven. Bewoners van de Haag weg hebben zich over de dieren ontfermd, zy geven brood en ander voedsel, en de ster ken onder deze honderdtallen dieren tellende kolonie houden dank zij dat er het leven bij. Zy rekenen zelfs al op die -t?un, want zij komen cp geregelde tijden al naar de voederplaatsen. Maar open water Ls een levensbehoefte voor deze dieren, zij kunnen het niet te lang zonder stellen. De vo gels die nu de strijd al hebben opgegeven worden veelal door omwonenden ln de huizen gehaald om te proberen ze in het leven te houden Maar meestal loopt dat op niets uit Slechts een heel enkele keer lukt het. zo'n dier weer nieuwe krachten te geven, maar het staat nog te bezien of zy dan een nieuw trotseren van de winter verdragen en of zy hun (onvermydelyke) nieuwe vrijheid niet tóch met de dood moeten bekopen De Leidse brandweer heeft de handen uit de mouwen gestoken om hulp te bieden, die te bieden is. Met ysbijlen en aan lange stokken bevestigde messen is vanochtend een groot bijt in het water gehakt, terwijl ook emmers, teilen en manden met voedsel op het besneeuwde ijs wer den leegzestrooid. Men hoopt, dat de vcgels nu een groter kans hebben, de beproevingen van deze winter te over leven Op het eerste gezicht lijkt het vreemd, dat de Vogels die hier vrijwel ten dode zijn opgeschreven, niet een paar honderd meter verder in de richting van de kom van Leiden op Galgewater, grachten en kanalen, die door het warmere fabriekswater open liggen, een veilig heenkomen zoeken. Maar vogels zijn nu eenmaal niet met verstand be hept En dan: wat doen de mensen anders? Waarom blij ven wij in dit barre weer leven en gaan we niet naar Rivura of de tropen? Waarom handhaven de Eskimo's zich zo hardnrkkig in de barre weeflijn \an ij= en sneeuw' Wij meren toch niet verwachten dat de vogels „ver standiger" zyn dan de mensen? Wel mogen wij "verwach ten, dat de mensen nu een warm hart tonen zoals de brandweermannen vanmorgen ln de koude deden: help de vogels. (Foto L.D./Van Vliet.) 40-JARIG JUBILEUM L. DE BOER B(J N.V. Sajetfabrieken P. Clos en Leembruggen Gisteren heeft de heer L. de Boer het feit herdacht, dat hy voor 40 jaar in dienst trad bij de N.V. Sajetfabrieken P. Clos en Leembruggen in de afdeling Ververij en Wasserij. De jubilaris en zyn echtgenote werden in het bijzyn van chefs en collega's ont vangen ln de directiekamer en toegespro ken door de directeur, mr. C. J. Leem bruggen. Na een overzicht te hebben ge geven van de loopbaan van de heer De Boer, bracht de heer Leembruggen hem dank voor zijn gewaardeerde diensten waarbij hij zijn woorden vergezeld liet gaan van een geschenk onder couvert. De heer P. van der Voort sprak na mens de collega's van de afd. Ververij en overhandigde een cadeau, waarna de heer I. Hartevelt, voorzitter van de ju bileum-vereniging. de hartelijke geluk wensen van het gehele personeel over bracht. Tot slot dankte de jubilaris om na een prettig samenzUn het feest in huiselijke kring voort te zetten. SCHAATSWEDSTRIJD WSL Op de baan van de Leidse Usclub hielden enkele meisjes van de WSL vanmorgen onderlinge schaatswedstrij den. Mej. C. van Regteren Altena bleek de snelste rijdster te zyn. Zij maakte een tijd van 1 mm. 38 sec. „Mercurius" zag films HULDIGING GING NIET DOOR Met ingang van 1 Januari jJ. is een groot aantal leden van de gereorgani seerde C.B.T. (Centrale Bond voor Werk nemers in het Transportbedrijf) naar de algemene bond .Mercurius" overgeko men. Aan beide zyden bestond de be hoefte elkander nader te leren kennen. Mede in verband met dit feit had het bestuur van de afdeling Leiden van laatstgenoemde bond gisteren in café restaurant „Royal" een gezellige avond georganiseerd Voorzitter G S. Stam mers sprak een kort woord van welkom tot de aanwezigen en deelde vervolgens mede. dat door omstandigheden de drie jubilarissen, die 25 en 40 Jaar lid zyn van één der bij het N.V.V. aangesloten organisaties, verstek moesten laten gaan. Gevolg: geen huldiging en geen insigne uitreiking. Niettemin is het een geani meerde bijeenkomst geworden, de o m. werd bijgewoond door de districtsbe stuurder de heer Jore. Er werden en kele oude, doch aardige filmpjes ver toond en er was pianomuziek. Kortom men heeft zich best geamuseerd. De ministeries van Oorlog en Marine hebben een contract afgesloten met de N.V. Leidse Textielfabrieken Gebr. Van Wijk en Co voor de levering van dekens tot een totaal bedrag van f. 267.300. (Ingez. Med.-Adv.) ...Dof moét 333 z'/c y. 8 lighter ond milder f 1, Hij wil niet goedschiks woning verlaten (6peciale berichtgeving) Gisternacht om één uur is door de Larense politie een clandestiene in woner de vrieskou ingedreven. Dit als onderdeel van een felle stryd die tussen de gedupeerde, de bedrijfs econoom J. Jansma, en zijn verhuur der enerzijds en de gemeentelijke overheid anderzijds, is ontbrand. De heer Jansma wil niet goedschiks de gemeente verlaten, daarom moet het kwaadschiks, is de opvatting van de loco-burgemeester van Laren, de heer C. J. M. van Pampus. Was het optreden van de politie niet al te hardvochtig door iemand bij een Siberische temperatuur 's-nachts de open lucht ln te sturen? „Geenszins", meent de loco-burgemeester. De uitzet ting was slechts een formele daad, om dat de heer Jansm3 korte tijd na het op treden van de politie toch weer zyn huis in kon. Dat weten we. en daarom hebben we hem gistermorgen weer zijn huis uitgezet en vanmorgen om 7 uur weer. In totaal is de heer Jansma nu al 6 keer de straat opgezet, waarbij telkens een proces-verbaal tegen hem is opgemaakt. De heer Jansma heeft vorig jaar zyn huis in Baarn verkocht en zich in La ren gevestigd, hoewel hij in Utrecht werkzaam ls. Er is geen enkele dringende noodzaak voor hem in Laren, dat zelf al 300 woningzoekenden onder zijn bevol king heeft, te wonen. Daarom is hem een huisvestingsvergunning geweigerd. Niettemin vestigde het gezin Jansma. beslaande uit man, vrouw en een zoontje van 9 jaar, zich in Laren. Het Is toen prompt op straat gezet, waar op de familie zyn intrek nam in een deel van de woning van de heer De Vries aan de Byenstand 1. De heer Jansma werd daarop medegedeeld wat hij hiermee riskeerde. Hij kreeg een week de tyd de woning te verlaten, doch hy heeft zich daaraan niet ge stoord. Zowel de hoofdbewoner als de heer Jansma zijn daarop de strijd tegen het gemeentebestuur begonnen, waarbij zij zich van allerlei dreigementen bedienen" aldus de loco-burgemeester. ZIJ alleen en niemand anders hebben deze zaak op de spits gedreven en er voor ons een prestige-kwestle van gemaakt. Onze tegenpartij is ervan op de hoog te gesteld, dat wij alle. ons ten dienste staande, middelen zouden gebruiken om het recht zijn beloop te geven vervolgde de loco-burgm. Zy wisten, dat wij tel kens. als wij de heer Jansma thuis zou den treffen hom op straat zouden zetten ook 's nachts. Dat is nu gisternacht ge beurd. Intussen hebben mevrouw Jansma en haar zoontje elders hun intrek genomen. De heer Jansma vertoeft nu zogenaamd als gast by de heer De Vries. Daarvan heeft hij de politie gisteravond op de hoogte gesteld. Niettemin ls hij vanmor gen weer op straat gezet „en daarmee zullen wij blijven doorgaan, net zo lang tot de heer Jansma de gemeente heeft verlaten", aldus de heer Van Pampus. Nieuwe hoogleraar in het belastingrecht Bij Kon. besluit is gerekend van 1 oktober j.l. benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de faculteit der rechts geleerdheid aan de Leidse Universiteit stra, zal zondag een bezoek aan het korps Leiden brengen. Nadat hl) 's och tends ln het gebouw aan de Hooigracht een heiligingsdienst heeft geleid, volgt inde middaguren een bijeenkomst met de rijpere jeugd (14-25 jaar), 's Avonds zal de chef-secretaris voorgaan in een veriossingssamenkomst om onderwijs te geven in het belas tingrecht. mr. K. V. Antal de Felsö- gelér, thans lector aan deze univer siteit. Kernel Vilmos Antal werd 13 april 1917 te Boedapest geboren. Hij bezocht het Barlaeusgymnaslum te A'dam en studeerde aan de Leidse Universiteit in het Nederlands recht, waar hy in mei 1940 het doctoraalexamen aflegde. Achtereenvolgens was de heer Antal adjunct- secretaris van het Nederlands Binnenvaart Bureau en belastingcon sulent by de Maatsohappy Loyens en Volkmaars in Den Haag Op 1 september 1947 werd h(j be noemd tot lector in het belasting recht aan dc Leidse Universiteit, welk ambt hy aanvaardde met het geven van een openbare les over het onderwerp „Eenvoud ln het belasting recht in Nederland" (9 december 1947). Op 5 oktober 1955 promoveerde hU tot doctor ln de rechtsgeleerdheid op een proefschrift getiteld „Enkele be schouwingen over de waardering van het incourante aandeel voor de wet op de vermogensbelasting 1892 en de successie rechten". De heer Antal ls lid van de schat tingscommissie Incourante fondsen sinds sept. 1949 en vice-voorz. v. d. raad van beroep voor de directe belastingen te Lelden.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3