LEIDSCH DAGBLAD GISTEREN DE KOUDSTE DAG IN RUIM HONDERD JAAR •tL'-T-i A q BRITS LAGERHUIS TEGEN DOODSTRAF WEERBERICHT Dit weekeinde weer molentocht en de vier merentoehten Graaf van Bylandt is geen Hoge Commissaris meer 94ste jaargang VRIJDAG 17 FEBRUARI 1956 No. 28759 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.per kwartaal; f2.35 per maand; f 0.55 per week Witte Singel 1. Leiden Giro No 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Vorst zal nog zeker een week aanhouden Het was gisteren de koudste dag sedert 106 jaar! De gemiddelde temperatuur (berekend uit om het uur afgelezen standen van de thermo meter) bedroeg gisteren in De Bilt 14,9 graden onder het vriespunt. Op 21 januari 1850 werd 16,7 graden vorst gemeten, aldus een mededeling van het KNMI. In de afgelopen nacht bedroeg de laagste temperatuur 18 graden, hetgeen beteken de, dat sedert 18 februari 1855, toen het 19,1 graad vroor, niet meer zó laat in de winter een dergelijke lage temperatuur is voorgekomen. De vooruitzichten zijn intussen, dat de koude iets minder zal worden, hetgeen overigens niet bete kent, dat de winter ten einde loopt. Achttien dagen lang huivert Europa nu reeds in de greep van de ijzige winter en het ziet er naar uit, dat de vorst nog zeker een week zal aanhouden. Reeds 600 doden in Europa en onmetelijke materiële schade Reeds zeshonderd mensen zijn in Europa door koude, sneeuw en lawines om het leven gekomen en dit droeve getal stügt dagelijks met gemiddeld 36 Zeer groot is ook de economische schade; havens vriezen dicht, de kolenaan- voer stagneert, waardoor fabrieken de poorten moeten sluiten, bloemen- en fruitkwekers staan voor een onvoorstelbare schade. In Frankrijk alleen reeds worden de verliezen op ruim twee miljard gulden geschat. Aan de Italiaanse Rivièra begon het gisteren door de warme zon overdag te dooien, maar de rest van Italië gaat gebukt onder de vorst: 625 dorpen zijn nog geïsoleerd. Zij worden bevoorraad met Amerikaanse goederen, die door helikopters, vliegtuigen en ski-patrouilles worden gedistribueerd. In Spanje vreest men, dat de sinaas- appeloogst rond Valencia dit jaar maar vijftien procent van het normale totaal zal bedragen. Ook de meeste andere wegen in West- Duitsland zijn slechts uiterst moeilijk berijdbaar. Er werden ook maar betrek kelijk weinig pogingen in het werk ge steld om ze in een betere conditie te krijgen. Uit Dortmund. Bielefeld. Wuppertal en andere dichtbevolkte steden in het grote industriegebied zjjn noodkreten opgestegen dat men over enkele dagen zonder kolen zal zitten wanneer de mij nen niet onmiddellijk hulp zullen verle nen. Door de kolenschaarste zullen tal van industrieën gedwongen worden bin nen enkele dagen het werk stil te leggen. Metershoge ijsdain in de Rijn bij de Lorelei Onze correspondent in West-Duits- land telefoneerde ons hedenochtend: De situatie van de Rijn ter hoogte van de Lorelei, waar zich een metershoge ijs- dam heeft gevormd, is thans iets gun stiger geworden, hoewel het gevaar voor ernstige overstromingen aan beide oe vers van dc rivier nog lang niet uitgeslo ten is. IJsbrekers zijn vier dagen lang met onvermoeide kracht aan het werk geweest om te trachten een geul in de zich hier beneden en boven de opper vlakte van het water rotsvast opeenge pakte klompen ijs te boren en zij zijn daar eindelijk in geslaagd. Deze geul heeft een lengte van over de zeshonderd meter gekregen. De in onafgebroken rijen snel met de stroom meekomende ijsschotsen kunnen daar nu tenjninste doorheen glijden, zo dat ze de ijsmuur niet nog compacter en zwaarder maken. Maai- stroomafwaarts, bij de Ochsenturm heeft zioh een twee de dam gevormd en de ijsbrekers zijn nu bezig ook die te rammen om ook daar een doorgang vrij te krijgen. In Kaub. Lorch en Lorchhausen is het water van de overstromingen iets ge daald. maar de grote verkeersweg aan de rechterkant van de rivier, die het noorden met het zuiden verbindt, staat nog voor een groot gedeelte onder wa ter en is dus niet meer passeerbaar. IJzeren hekwerken van aanlegplaatsen van de sohepen werden door de schier ongelooflijke kracht van het ijs totaal verwrongen. De weg langs de andere oe ver is nog wel vrij, maar is met een dikke laag sneeuw en ijs bedekt, zodat het rijden hier levensgevaarlijk gewor den is. Sneeuw De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwakke tot matige wind uit noorde lijke richtingen, later veranderlijk. Aanvankelijk plaatselijk strenge, later matige tot lichte vorst. (Opgemaakt te 11.15 uur). Minder strenge vorst Het K.N.MJ. deelt mee: In de afgelopen nacht zijn op ver scheidene plaatsen in ons land weer minimumtemperaturen van meer dan 20 graden onder nul voorgekomen. In het westen waren de minima wat la ger, in het oosten van het land wat hoger dan de voorgaande nacht. De luohtdrukstij gingen boven Scandi navië gingen voort. Bovendien begon de luchtdruk in het gebied tussen IJsland en Schotland flink te stijgen. Hierdoor ontstaat een verbinding tussen het hoge- drukgebied ten westen van Ierland en de Scandinavische uitloper van het Russi sche hogedrukgebied. dat in zijn kern nog steeds barometerstanden vertoont van ruim 1070 milibar. Over West-Rusland trok langs de Kar. pathen een kleine storing naar Polen. Deze storing gaat vergezeld van een uitgebreide sneeuwzone die in de ko mende 24 uur ons land kan bereiken. De bewolking zal daarom toenemen en op vele plaatsen zal sneeuw vallen, vooral in het noorden en oosten van het land. Door het toenemen van de bewolking zal de vorst minder streng Beren en wolven.. Zowel in Joego-Slavië als in tal van andere landen heeft men nu te kampen met uitgehongerde wolven, die de berg hellingen afdalen en tot in de buiten wijken van grote steden gesignaleerd worden. Zowel uit Duitsland. Joego-Sla vië als Italië komen berichten over het wolvenpak, dat mensen aanvalt. Ook de beren, die in deze tijd van het jaar gewoonlijk in een vaste winterslaap verzonken zijn, worden door de bittere koude uit hun holen verdreven. In de Pyreneeën, Bulgarije, Polen en zelfs Duitsland en België zijn beren gesigna leerd. De wildstand in tal van landen wordt ernstig bedreigd doordat herten en ever zwijnen door de dikke, meestal hardbe- vroren sneeuwlaag weinig of geen voed sel meer kunnen vinden. De dieren ver liezen hun schuwheid en komen tot dicht bij bewoonde plaatsen naar voed sel zoeken. In ingesneeuwde Zuiditaliaanse berg dorpen wordt de toestand met het uur ernstiger. Vliegtuigen, ski-troepen en politie trachten de dorpen te bereiken en van levensmiddelen en drinkwater te voorzien. Dokters in de ingesloten dor pen stellen alles in het werk om het uitbreken van griepepidemieën te voor komen, De prefect van Cosenz in Zuid- Italië heeft donderdag dringend hulp gevraagd voor een geisoleerd weeshuis, waar 200 kinderen verblijven. In Frankrijk is 40 procent van de tar weoogst verloren gegaan, waardoor het land niet in staat zal zijn de tarwe-uit- voer, die volgens ramingen in 1955-1956 een omvang van 2.300.000 ton bereiken zou, te handhaven. Het ministerie van Landbouw maakt reeds plannen om tar we uit Marokko en Tunesië, alsmede Amerikaanse tarwe, in te voeren. Tegen demonstraties zaak Schmidt Nota overhandigd (Van onze correspondent te Djakarta) Naar wij vernemen, heeft het Neder landse Hoge Commissariaat dezer dagen aan het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken een nota overhandigd, waarin de aandacht wordt gevraagd van de Indone sische regering voor demonstratief op treden van het publiek in de rechtzaal tijdens de behandeling van de zaak- Schmidt. Het gevaar bestaat, zo wordt in de nota gezegd, dat daardoor in vloed wordt uitgeoefend op de objec tiviteit van de rechtspraak en de rechter onder druk wordt gezet, juist nu de zaak haar eindfase nadert. Ook wordt aandacht gevraagd voor de bejegening, welke de verdedigster me vrouw Bouman had te verduren, toen zij bij haar vertrek van het gerechtsge bouw. werd bespuwd, maandag j.l De woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Soewito. zeide ons van de overhandiging van de nota niet op de hoogte te zijn. Soewito zei verder dat het optreden tegen mevrouw Bouman een „zeer betreurenswaardig en totaal onnodig incident" was. Hij sprak de overtuiging uit dat de betrokken instan ties de nodige maatregelen zullen treffen om soortgelijke incidenten te voorkomen H.K.H. Prinses Marijke, de jongste van de vier Prinsessen, die morgen haar negende verjaardag viert. (Foto M C. Meyboom.) Dader van overvs al Ondanks sneeuw en ijsbrekerij Morgen de seholierendag Het merendistrict van de Zuidhollandse Ijsbond van de KNSB heeft na het grote succes van de molen- en merentoehten in het afgelopen weekeinde het plan opgevat deze hele week de merentoehten te laten rijden, maar de zware sneeuw val haalde een streep door die plannen. Wat aanvankelijk onmogelijk scheen, namelijk het sneeuwvrij maken van de routes, is thans echter gelukt, zodat het besluit kon worden genomen het aan staande weekeinde de tochten weer gedeeltelijk te laten rijden. Met een vrachtauto, waarop een sneeuwschuiver was gemonteerd, zijn de rou tes voor de molentocht over 50 km. en de merentoehten van 20, 40, 60 en 90 km. sneeuwvrij gemaakt, zodat deze tochten zaterdag en zondag weer verreden zullen worden. De start vindt weer plaats te Leiden (Schuttershof, Bellevue en Drie- gatenbrug) en te Oude Wetering (Paviljoen De Brasem) van 9 uur af. Zaterdag zal bovendien de eerste voor woensdag j.l. geprojecteerde speciale scholcndag gehouden worden. Leerlingen van scholen in groepsverband, veelal onder leiding van leerkrachten, zullen dan de 20 of 40 km. merentocht kunnen rijden. De leerlingen van scholen, die des ochtends geen ijsvrij hebben, kunnen dan des middags nog gemakkelijk de kleine merentocht rijden. De conditie van het ijs is zeer redelijk en de ijsbrekerij heeft de veiligheid niet .bedreigd. 18 FEBRUARI Zon op: 7.53 uur; onder: 18.00 uur. Maan op: 1001 uur; onder: 1.00 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.15 en 19.34 u. Laagste temperatuur te Leiden 14° C. De nummer bestaat alt 10 pagina's I Niet alleen wijmaar ook onze hun deel van de grimmige koude, over het algemeen warmer gewende Dc gondels van liet zonnige Venetië medemensen in Zuid-Europa krijgen I onder een dekzeil van sneeuw. gegrepen (Speciale berichtgeving De dader van de geruchtmakende roofoverval op 16 januari j.L aan de van Swindcnstraat te Amsterdam, waarbij twee juweliersbedienden tot op hun ondergoed geheel werden uit gekleed, alvorens hü er met de kas vandoor ging, is gisternacht door de politie te Amsterdam gearresteerd. Hjj was een 25-jarige timmerman, woonachtig op Kattenburg. Bij zijn arrestatie heeft de politie een groot legerpistool, kaliber 9 mm„ geladen en. wel op hem gevonden. Dat men de hand op deze misdadiger - met een enorm strafblad overigens heeft kunnen leggen, is te danken aan het feit, dat hij ook eind januari bij een slager in de Ferdinand Bolbuurt een overval heeft gepleegd De slager kende deze sinjeur en heelt aanvankelijk geen aangifte willen doen, om dat hij bang was voor represailles Eerst veertien da gen geleden wandelde hij naar de poli tie. Waar deze overval op deze slager (buit f. 250.—) van hetzelfde formaat was als die aan de van Swindenstraat heeft de politie 14 dagen lang naar deze man gezocht en tenslotte hem in een café aan de martelaarsgracht kunnen aanhouden. Hij heeft zijn misdaden be kend. (Ingez. Med.-Adv.) Mooie gebloemde DAMES JASSCHORTEN met ritssluiting. 6.75 NATUURLIJK BIJ HERENSTRAAT 9 MIDZA-BONNEN voor onze cliënten. Zal Hogerhuis (zoals in 1948) weer sjxiak in wiel steken? (Van onze Londense correspondent) Engeland, dat zich in zovele opzichten moeilijk kan losmaken van het verleden, heeft gisteren een nieuwe poging gedaan om met de barbaarse prak tijk van de doodstraf te breken. Terwijl de regering de tijd voor afschaffing van de doodstraf nog niet gekomen acht, maar wel bereid was de toepassing er van te verzachten en daartoe een motie had ingediend, maakte het Lager huis zich van de regering los door aanvaarding van een amendement van de oppositie tot afschaffing van de doodstraf of opschorting er van voor expe rimentele periode. De geamendeerde motie, waarin de regering uitgenodigd wordt terstond wettelijke maatregelen terzake voor te stellen, haalde een meer- derheid van 46 stemmen (293262). Er klonk luid gejuich toen het resultaat j van dc vrije stemming, waarbij niemand door zijn fractie gebonden was, bekend werd gemaakt. Wat er nu zal gebeuren weet nog niemand. In 1948 heeft het Lagerhuis zich uitgesproken ten gunste van tijdelijke opschorting van de dood straf voor de tijd van vijf jaar, maar het Hogerhuis stak een spaak in het wiel. De Labourregering, welke toen aan het bewind was, voelde zelf ook nieta voor het experiment. Sindsdien is de openbare mening echter ingrijpend ver anderd, vooral door het toedoen van .een aantal schokkende doodstrafzaken. Minister Lloyd George ging tegen ieders opvatting in Het kan zijn, dat het Hogerhuis dat over het algemeen uitspraken van het Lagerhuis eerbiedigt thans even eens inzake de doodstraf overstag zal gaan. Overigens kan het Hogerhuis con stitutioneel maatregelen van het La gerhuis slechts een Jaar tegenhouden. De regering is in een moeilijk dilemma. Zij is tegen afschaffing of opschorting van de doodstraf, maar zal aange- Nieuwe positie hangt van Nederland af (Van onze correspondent te Djakarta) De woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Soewito Koe- soemowidagdo, deelde ons desgevraagd mede dat van het moment af dat het Indonesische kabinet besloten had de Unie unilateraal op te heffen, dus met ingang van 13 februari, graaf van By landt geen Hoge Commissaris van Ne derland meer was. Als gevolg van dc opheffing van het l'niestaluut immers is ook het artikel, dat betrekking had op de Hoge Commissarissen, vervallen. Nederland heeft zich dat blijkbaar ook gerealiseerd, zo zei dc woordvoerder, want de heer Van Bylandt noch zijn vertegenwoordiger waren op Kebajo- ran bij de aankomst van de Indonesi sche delegatie uit Genêve Op de vraag wat op het ogenblik dan de positie van de heer Van Bylandt In Indonesië is. antwoordde Soewito, dat het de zaak van de Nederlandse regering is om tie heer Van Bylandt al dan niet een nieuwe positie in Indonesië te ge ven. Hij zei in dit verband dat tussen Nederland en Indonesië normale diplo matieke betrekkingen zullen worden aan geknoopt, waarbU voor het vestigen van diplomatieke vertegenwoordigingen ook de normale procedure zal worden ge volgd. Wederzijds ral dus een agreement moeten worden aangevraagd voor de nieuwe te accrediteren diplomatieke ver tegenwoordigers. Soewito gaf desgevraagd te kennen, nog niet te kunnen mededelen wat er van Indonesische zijde zal worden ge daan om nieuwe diplomatieke betrekkin gen tussen beide landen te realiseren. Wordt Eisenhower vice - president Volgens de democratische senator Russel Long uit Louisiana zou Eisen hower zich mogelijk beschikbaar stellen voor het vicc-presldentschap. met Earl Warren, de president van het Hoogge rechtshof. als kandidaat voor de pre sidentsfunctie. Op deze wijze zouden de republikeinen de naam van Eisenhower toch In hun campagne kunnen gebrui ken. zien zij een vrije stemming toeliet wel de wil van het Lagerhuis moeten volgen door minstens tijdelijke ophef fing van de doodstraf voor te stellen. De staatscommissie was daartegen, om dat volgens haar er geen middenweg be stond. Aan de afschaffing of tijdelijk bui ten werking stellen van de doodstraf zitten belangrijke consequenties vast. Overwogen zal moeten worden, nu de politie van vuurwapens te voorzien. De doodstraf werd vooral beschouwd als een noodzakelijke bescherming van de ongewapende politie. Engeland gaat er prat op, dat beroepsinbrekers juist als gevolg van de doodstraf ln Engeland nooit wapens mee op pad nemen. De minister van Binnenlandse Zaken, Lloyd George, die ledereen poogde ge rust te stellen, door zijn verklaring dat de moordenaar bij ook maar de gering ste twijfel voor het schavot wordt ge spaard, dat vergissingen praktisch uit gesloten zijn en dat er in vele Jaren geen enkele onschuldige is opgehangen, ging hierbij lijnrecht tegen de algemene opvattingen in. en verloor daardoor zijn pleidooi voor het voorstel van de regering, dat beoogde de doodstraf al leen te laten gelden voor het ergste type moordenaars. C& Zie artikel elders in dit blad Boerderijbrand te Nieuwstad SCHADE F. 100.000 Vannacht is een ernstige brand uit gebroken in de kapitale boerderij huize Muilen te Nieuwstad bij Sittard, welke eigendom is van de heer M. Haan Toen de brandweer van Sittard om half drie met groot materieel arriveerde, stonden de stallen aan de noordzijde en aan de oostzijde in lichterlaaie. Het woonge deelte en de overige stallen konden wor den gespaard. Het vee is ongedeerd. De schade wordt geraamd op f. 100.000. De oorzaak van de brand is niet bekend. Het blussingswerk werd zeer bemoeilijkt door de koude.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1