LEIDSCH DAGBLAD Parijs nu in drievoudig gesprek met de gebieden in Noord-Afrika WFpRRFRTnHT Amerikaanse vliegtuigen vormen „luchtbrug'' naar Zuid-Italië 94ste jaargang DONDERDAG 16 FEBRUARI 1956 No. 28758 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal: f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1. Lelden Giro No 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De Marokkaanse Sultan en de Tunesische vrijheidsheld voor overleg in Frankrijk (Van onze correspondent in ParUs) De Franse regering is op dit moment in een drievoudig gesprek om niet te zeggen een drievoudige strijd gebikkeld met het doel de relaties te omschrijven met de drie Noordafrikaanse gebieden: Marokko. Tunesië en Algerije. De Sultan van Marokko. Ben Joessef. die in septembrr jl. a zijn verbanning in 1952 door de regering-Laniel. en na de bloedige gebeurtenissen van de laatste zomer zjjn troon weer mocht hestiigen. is persoonlijk naar Parjjs gekomen om hier het begin van de conferentie bij te wonen, d'c de beloften van onafhankelijkheid zal moeten bezegelen, welke ''e vorige munster van Buitenlandse Zaken Antoine Pinav. hem enige maanden geleden beeft ge daan. Van zijn kant heeft ook de Tunesische vrijheidsheld, dr. Habih Rour- guiba, zich naar de Franse hoofdstad heeeven om een nieuwe fase In te luiden in de betrekkingen tussen belde landen. En tenslotte is er dan het nrobleem- Algerije, dat nog wel de meeste zorgen baart, omdat de Fransen in dat land nog niet eens een gesprekkenpartner hebben gevonden met voldoende gezag om zijn woord te kunnen garanderen. Het probleem-Algerije kon onmogeliik noq langer gebagatelliseerd worden In Algerije zullen er eerst verkiezin gen worden gehouden die het kabtnet- Faure had afgelast alvorens Parijs zal weten met welke figuren of par tijen met vrucht kan worden overlegd. Om verkiezingen te organiseren dient er echter eerst weer een minimum aan rust te bestaan. Welke rust. volgens premier Mollet. weer goeddeels afhan kelijk is van een aanzienlijke verbete ring van het sociale levenspeil van het Algerijnse volk. De Fransen hebben tot voor korte tijd het probleem-Algerile al tijd menen te kunnen negeren of ten minste bagatelliseren met het argument, dat dit land een onlosbrekelijk deel van Frankrijk zelf vormde. Die illusie of fictie is nu wel definitief ontmaskeerd. Maar intussen werd door uitstel van ieder overleg de politieke spanning in Aleerye zo hoog opgevoerd, dat een rustig gesprek nu vrijwel onmogelijk is geworden. Ook het Algerijnse drama kan zo op de zware en lanee rekening worden geschreven van het Franse ..im mobilisme" 'politiek van niets-doenh dat hier de laatste jaren door bijna alle regeringen beleden werd. Nieuwe eisen van Bourguiba Tunesië en Marokko waren tot voor Vort ..protectoraat". Beide landen is door Parijs onafhankelijkheid in het voor uitzicht gesteld, met als eerste etappe binnenlands zelfbestuur dat in Tune sië sedert enkele maanden ook inder daad in werking is getreden. Bour guiba is nu echter naar Parijs ge reisd en heel wat eerder dan men hier had verwacht om thans reeds de officiële attributen van de soeve reiniteit te vragen: een nationaal le ger en een eigen diplomatie. Die wen sen staan eveneens op de verlanglijst van de Marokkaanse Sultan. Frank rijk heeft van zjjn zjjde de formule gelanceerd van ..inter-dependance": inter-onafhankelijkheid, een nieuw volkenrechtelijk begrip, dat nu nader zal moeten worden gepreciseerd >m dc wederzijdse solidariteit te omschrijven, die beide landen vrijwillig erkennen en onderschrijven. Aanhoudend zeer koud De Bilt verwacht tot morgenavond: Nevelig weer met enkele overdrijven de wolkenvelden, maar vrijwel nergens sneeuw van betekenis. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Opnieuw strenge tot zeer strenge vorst. (Opgemaakt te 11.15 uur). Laagste temperaturen geconstateerd Het KNMI deelt mede: Vannacht zijn In ons land de laag ste temperaturen gemeten sinds 27 januari 1942 Op het vliegveld Volkel daalde de temperatuur tot -25.8 graad celclus. Deze lage temperaturen kon den bereikt worden tengevolge van de sterke uitstraling bij heldere hemel en weinig wind boven een dik sneeuw dek. Alleen in Vlissingen was de minimum temperatuur niet extreem laag. Het vroor daar slechts 10 graden omdat er veel bewolking bleef, intussen zijn de barometers in het Oostzeegebied weer flink gaan stijgen Het zeer krachtige hoaedrukpebied boven Noo-doost-Rus land krijgt hierdoor een uitloper boven P-andinavië maar tegelitkertild komt ook het centrum zelf langzaam naar het zuidwesten Een storing uit het zee gebied ten zuiden van IJsland trekt met sneeuw over de Britse eilanden in de richting van Frankrilk maar zal het weer in ons land nauwelijks beinvloeden Een hogedrukgebied ten westen van Ier land verspert verdere Oceaanstoringen de weg naar Europa In verband met dit alles is de eerste paar dagen nog geen einde van de vorst te verwachten. De komende nacht zal weer plaatselijk zeer strenge vorst voorkomen. 17 februari Zon op: 7.55 uur: onder: 17.58 uur. Maan op: 9.30 uur: onder: -.- uur. Hoogwater te Katwijk te 6.36 en 18.52 uur. Laagste temperatuur hedennacht te Leiden: -13° C Dit nummer bestaat alt 12 pagina's. Wanneer alle partijen het nu wel eens zijn over het doel. waarnaar ge streefd moet wordgp. dan bestaan er vrij aanzienlijke verschillen over het tempo, dat dient te worden gevolgd. De Fransen hebben heel wat minder haast dan de beide wederpartijen. Niettemin zou het voor Parijs wel eens gevaarlijk kunnen worden de besprekingen ai te lang te rekken en al te duidellk als een remmende factor op te treden Want zo wel in Marokko als in Tunesië jntbre- ken de extremistische krachten niet. oie het gezag van de Sultan en van Bour- euiba onmiddellijk zullen bedreigen, in dien tastbare resultaten al te lang op zich mochten laten wachten. Door ci'e- zelfde extremisten worden de F-nnsen echter eerder aangespoord nu juist niet al te hard van stapel te lopen. Parijs niet pessimistich Een kwestie dus van interpretatie van de politieke machtsverhoudingen, waar door in de loop van de besprekingen niettemin wel eens minder prettige ver rassingen zouden kunnen worden opge leverd. Hoe bitter het voor het sterk ontwikkelde Franse gevoel van natio nale eigenliefde ook wezen mag. dat nu weer "n nieuw stuk ..macht" moet worden opgeofferd toch is men in officiële Pariise kringen niet pessimistisch gestemd in zake de goede afloop van beide confe renties. Het psychologische klimaat is in ieder geval niet ongunstig Het heeft veel tranen en bloed gekost, maar nu hebben de meeste Fransen toch wel begrepen, dat de Sultan en Bourguiba die beide aan den lijve met Frankrtiks ..harde hand" hebben kennis gemaakt, nog de beste paarden zijn. waarop zij voor de toekomst kunnen wedden Bei den begrijpen dat onder de huidige in ternationale verhoudingen hun landen niet alleen zullen kunnen staan En ze verkiezen <ir. tegenstelling met de extre misten in hun landen) een vaste ver bintenis met Frankrijk en het Westen boven de relaties met de Arabische liga. waarachtei steeds duidelijker de macht der Sovjet-Unie opdoemt Daarmee is het gemeenschappelijk doel dus aange geven. dat met de nodige goede vil aan beide zijden zo meent men in Parijs ook inderdaad bereikt moet kunnen worden. In enkele dagen zijn honderd Fransen door koude omgekomen Sedert zaterdag jl. ziin in Frankrijk naar schatting honderd personen van de koude omgekomen. Op het schiereiland van Saint-Trorcz aan de Middellandse Zee ziin vele dorpen door sneeuw van de buitenwereld afgesne den. een gebeurtenis, die men zich aan de Franse Riviera niet kan herin neren. Nabii Frzeroem in T u r k ij e ziin in een bergdorp twintig mensen door een lawine omgekomen. Zes personen worden nog vermist. .Militaire vliegtuigen hebben voedsel uitgeworpen voor mensen, die van de buitenwereld zijn afgesloten. Vijfenvijftig grote Amerikaanse transportvliegtuigen van het type ..vliegende verhuiswagens" hebben Dinsdag een luchtbrug tussen Landstuhl in West-Puitsland en Zuid-Italië geopend. Honderden bergdorpen in Zuid-Italië zijn reeds tien dagen verstoken van voedsel, water en medica menten: hulpcolonnes pogen door sneeuwversperringen heen te komen. Het aantal slachtoffers van de koude bedraagt tot dusver zestie. De toestel len vervoerden dekens en levensmiddelen. Troepen hongerige wolven vielen dinsdag reddingsploegen aan. die in Joeg o-S I a v i s c h Macedonië zoeken naar slachtoffers van lawines. Het aantal doden tengevolge van lawines en de koude is tot dusver on 97 vast gesteld. Catastrofale toestand in Neder-Oosterrijk Het bestuur van N e d er-Oosten- riik. waar de toestand ..catastrofaal" wordt genoemd overweegt de afkondi ging van de noodtoestand. Talriike dorpen tussen de Donau en de Tsiecho- slowaakse grens ziin door sneeuw eeïso- leerd In Noorweeen'worden de komen de daeen nog temperaturen tot 26 eraden onder nul verwacht Gevreesd wordt dat bn de Zuid-Noorse kust veel vis in zee zal bevriezen Er is daar oo vijftien meter diepte een temperatuur van min. 0.8 graad gemeten! Verschei dene vissoorten ziin hiertegen niet be stand. De Oslofiord is. doordat gisteren een krachtige noordoostenwind woei. vniwel iisvrii. doch nu de wind zwak ker is geworden bestaat de kans op nieuwe iisvorming. Od sommige plaatsen, vooral in het noorden des lands, heerst ernstig ge brek aan drinkwater. In Finmarken ziin alle bronnen en beken tot on de bodem bevroren, zodat de waterreser voirs uitgeput raken. In het Dlaatsie B-onnovsund moet het water oer tankwagen over een afstand van acht kilometer aangevoerd worden. De ge ringe neerslag van deze winter heeft mede het watergebrek veroorzaakt. Zweden heeft nog zelden zulk een barre winter beleefd, waarin het ils in alle hc-t. land omspoelende zeeën zich zo vroeg vormde en zo dik werd Voort durende sneeuwstormen maken de toe stand nog erger. De bevoorrading is tot nu toe niet epstaeneerd maar in enkele delen van het land bestaat gevaar voor gebrek aan brandstof en olie. De auto riteiten hebben de bevolking verzocht, niet, te hamsteren. De olleïmnorteurs honen de toestand meester te kunnen bliiven door de aanvoer voornamdiik op Gothenburg te concentreren en deze aan te vullen met transito-invoer via Drontheim. In Finland ondervindt de indus trie moeilijkheden. Volgens .Huvud- stndsbladet" dreigt het gevaar, dat ver scheidene fabrieken moeten sluiten we gens brandstof gebrek en doordat men de orodukten niet. kan vervoeren Vol gens een ander blad te Helsinki .Hel- sinein Sanomat" is de toestand voorde houtveredelingsindustrie zeer nrecair. De Finse spoorwegen ondervinden grote hinder door de koude en vele goederen bliiven in havens en on stations liggen. Slecht weer in de V. S. I Een koudegolf heeft zich over de I V.S. verspreid van de grote meren tot i aan de kust van de Stille Oceaan, terwiil j bii overstromingen en wervelstormen in 1 de staat Arkansas twee personen om liet leven kwamen. Door de overstro mingen. die een gevolg waren van he vige regenval, werd vooral het va- kantieccntnim Hot Springs getroffen. Ook in New Orleans heeft men last van hoog water. Kou en honger hebben zelfs de stuk natuur hebt staan, als je hon- ivilde zwijnen tam gemaakt. Nou ja. gerige dieren voedt, tam! Het is toch wel prettig als je j Deze foto werd bij het Grüne een steng hek tussen jezelf en zo'n j U'aid in de Amerikaanse sector van naar de beschaving gekomen potig I Berlijn gemaakt. Vijf gewonden bij ontploffing Door nue onbekende oorzaak heeft zich vanmorgen tegen vier uur een ontploffing voorgedaan in de sliikhal van de walserij-West bij de Hoog ovens te Velscn. Hierbij zijn vijf personen gewond, waarvan twee ern stig. Zij zijn naar het Roode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk overgebracht. Dc schade is gering. Twee der gewonden, de 48-jarige ovenbaas C. Jonker uit IJmuiden. en de 47-jarige eerste man van de slijperij. L. Kruisdijk uit Haarlem, liepen ernstige brandwonden op De overige drie. de 34-jarige bankwerker P. Durge uit Wijk aan Zee. de 32-jarige hulpbankwerker J C van Westerop uit Heiloo en de 49- jarige slijper D Klein uit Haarlem kregen minder ernstige brandwonden Hun toestand is op dit ogenblik redeliik tot goed. Geen voetbal Alle wedstrijden voor de competitie van dc K.N.V.B., zowel voor het BE TAALDE als het AMATEUR voetbal, zijn in verband met de ongunstige weersomstandigheden voor zaterdag en zondag a.s. afgelast. De programma's worden een week verschoven. Een straatbeeld uit Hanoi, een van de schaarse foto's die van tijd tot tijd nog uit het communistische Noord-Vietnam komen. De auto's die vroeger een probleem in de stad vormden, zijn nu blijkbaar uilge storven. „Times" over verhouding Nederland-Cndonesië ..The Times" schrijft over de laatste ontwikkeling in de verhouding tussen Nederland en Indonesië om.: „De eenzijdige opzegging van de Unie moge niets meer dan een wijziging in de status van de Nederlandse verte genwoordiger van Hoge Commissaris tot ambassadeur betekenen: een besluit inzake de financiële en econo mische overeenkomsten zou de huidi ge Indonesische regering echter niet zo lichtvaardig kunnen nemen. Zij zou moeilijk een unilaterale poli tiek inzake de Nederlandse bezittingen kunnen formuleren zonder de betrek kingen tussen beide landen nog meer op de politieke markt te werpen dan reeds het geval is Het ziet er thans naar uit, dat de nieuwe regering eerder dan ver wacht werd. gevormd zal worden Indien zjj kan worden samengesteld uit dc gematigde elementen van Nahdatoel Oelama. P N I. en Masjoe- mi. met de communisten in de oppo sitie. dan zal Indonesië eindelijk een stabiele regering hebben, die, vrij van de atmosfeer van partijschermutselin gen en partijvoordeel, kan proberen tot een nieuw akkoord met de Neder landers te komen. Bespreking conflict Stichting v. tl. Arbeid Dc minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff heeft gistermiddag in zijn departement een informele bespreking gehad met ver tegenwoordigers van werkgevers- en werknemersorganisaties, die in de Stich ting van dc Arbeid zijn vertegenwoordigd. Zü zjjn elk afzonderlijk ontvangen en gehoord over hun standpunten. Ilct rapport van de S.E.R. is gereed en aan dc regering uitgebracht, doch nog niet vrijgegeven voor publikatic. Weer kind met tong vastgevroren Waarschuwing aan ouders Voor dc tweede maal binnen een week is weer een kind met zjjn tong vast gevroren aan de leuning van een brug in Amsterdam. Nu was het slachtoffer de 12-jarige Arthur Baars die 's avonds om zes uur op de Berlagebrug met grote aandacht naar het voederen van de meeuwen stond te kijken en daarbij met zijn tong over de brugleuning streek. Onmiddellijk vroor het lichaams deel vast aan de leuning tot grote schrik van dc knaap. De brugwachter snelde op het gehuil van de jongen te hulp en wist de tong los te weken met warme thee. De boven kant van de tong werd ernstig bescha digd. De Amsterdamse politie verzoekt de ouders hun kinderen te wijzen op het ge vaar, dat ontstaat wanneer bij vriezend weer de tong in aanraking wordt ge bracht met ijzeren voorwerpen. Bloedneuzen bij tientullen! VELDSLAG LINKS - RECHTS IN DE FRANSE KAMER.... Zelfs dit parlement kan zich zulke heftige tonelen nauwelijks herinneren (Van onze Parjjse correspondent) De debatten in de Franse Nationale Vergadering over de geldigheid der man daten van 12 Poujadistische afgevaardigden, die nu al twee weken duren, hebben gisteren in het Palais Bourbon tot een formele veldslag tussen linkse en rechtse extremisten geleid. Nadat de dag ervóór de Poujadist Damasio wegens zfjn ob structiepogingen werd gestraft met het inhouden van de helft van zijn trakte ment voor deze maand, heeft deze zelfde afgevaardigde gisteren aanleiding gege ven tot zulke heftige incidenten als men zich zelfs in het Franse parlement nau welijks meer herinneren kan. Stoelen en banken zag men door het luchtruim vliegen cn zes afgevaardigden moesten na de slag in de ziekenzaal van het parie lement verzorgd en verbonden worden! De bloedneuzen werden bjj tienlallen geteld!! Op het hoogtepunt van de strijd weerklonken er van de publieke tribune plotseling vier revolverschoten, waardoor de vechtende parlementaire massa be neden even tot kalmte werd gebracht. Naderhand bleken de schoten met een startpistool, zoals by wedstrijden gebruikt wordt, te zjjn gelost. De dader was de 32-jarige Georges Vincent, die verklaarde zijn entree-kaart van een Poujadistische gedeputeerde te hebben gekregen. Hij werd even later geboeid naar het poitiebu- reau van de kamer geleid. Vier revolverschoten op de tribune herstelden de rust De Poujadisten hebben in een commu niqué ontkend, dat zij gisteren enige in- troductiekaarten zouden hebben afge geven. Volgens hen is de schieter een agent-provocateur, van de politie. Dama sio de aanstichter van de rel heeft de Kamervoorzitter Le Troquer. die overi gens door de Poujadisten van partijdig heid beticht wordt, zijn excuses aange boden. Er stond gisteren een vierde Poujadist op de lijst, wiens hoofd geëist werd om dat hij, net als elf van zijn partijgeno ten. op onoirbare wijze gekozen zou zyn. Een katholiek Coste-Ploret die tot de oude garde behoort maar bij de jongste verkiezingen werd verslagen, aasde op zijn zetel. Er ging een lange procedure strijd aan de stemming vooraf, waarbij de rechtse extremistische advocaat Tl- x:er-Vignancour het al heftig aan de stok kreeg met de socialistische Kamer voorzitter Le Troquer Toen eindelijk tot de stemming zou worden overgegaan trachtte Damasio de tribune te bestormen waarvan men hem de vorige dag had moeten verwijderen. Een communist versperde hem de trap. die naar het spreekgestoelte leidt en een paar vuistslagen werden tussen bel den gewisseld. Dat was het sein voor de Communisten en de Poujadisten om in vollen getale hun respectievelijke kame raden te hulp te snellen en in minder dan geen tijd waren 200 man in één on ontwarbaar kluwen in een hand-, vuist en voctgcvecht gewikkeld. Het was een onbeschrijfelijk tafereel waaraan noch dc president met zijn hamer noch de Kamerbode met zijn blote handen een einde wisten te maken. Slechts door de vermelde revolverscho ten. kon eindelijk een zekere rust wor den hersteld. Het centrum van de strijd verplaatste zich nu naar de openbare tribune waar de politie-Inspecteurs de schieter niet zonder moeite overmanden. De Kamerpresident maakte onmiddel lijk van de gelegenheid gebruik door de tribunes van de pers en van het publiek te doen ontruimen. Ook de zitting werd opgeheven en het bureau van de Kamer trok zich terug in beraad over de ge beurtenis. Damasio bood toen. als ge zegd. zijn verontschuldigingen aan. die bij een korte heropening van de zitting door Le Troquer aan de Kamer werden overgebracht. Het incident was daarmee officieel besloten. Maar welke gebeurtenissen ons nog te wachten staan wanneer vandaag of morgen de 8 resterende Poujadistische koppen zullen worden gesneld, is een vraag, waarop moeilijk een geruststel lend antwoord op te geven is. Op een meeting in de Parijse Mutualitezaai is de „held" van de veldslag van gisteren de Poujadist Damasio. des avonds on stuimig door de massa toegejuicht Pier re Poujade, die ten besluite van de be toging. zijn gebruikelijke strlp-tease nummer ten beste gaf 'al sprekende windt hij zich zó op. dat hij genoodzaakt Is zich van een aantal kledingstukken te ontdoen. Red.) liet weten dat de Pouja disten hun laatste woord In de Kamer nog niet gesproken hadden.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1