Geneeskundige verzorging boven de weistandsgrens Algemene Ouderdomsverzekering gaat 1 januari 1957 in 94ste jaargang Woensdag 15 februari 1956 Derde blad no. 28757 Conclusies der commissie-Landman Karakter moet vrijwillig zijn indicatie (klinische specialistische hulp volgens een deel der commissie ook poliklinische hulp), bijkomende kosten als voor gebruik van operatiekamer. Röntgenfoto's, bestralingen enz., zieken- vervoer en sanatoriumverpleging in de laagste klasse voor onbepaalde tijd. Naast dit minimum zo wordt op gemerkt zou een facultatieve verze kering van andere verstrekkingen mo gelijk kunnen worden Pool-vorming Voor do verzekering van hoge. langs normale weg onverzekerbare risico's heeft men een plan uitgewerkt, dat er op gebaseerd is dat zo mogelijk alle betrokken instellingen samenwerken een pool vormen, zonder winstoog merk. De personen die niet of niet meer tot de normale verzekering kunnen wor den toegelaten, zijn: 1. zij, die een bepaalde leeftijdsgrens hebben overschreden; 2. zij, die zich aanmelden als er reeds een dreigende calamiteit in zich is. waarvan het bestaan aan de kandidaat-verzekerde al of niet bekend is; 3. zij, wier ver zekering (zoals door sommige maat- Speciale berichtgeving) Bij de bestudering van het haar voorgelegde probleem van de verze kering van boven-de-welstandsgrens-vallenden tegen risico's op het ge bied van geneeskundige verzorging, heeft de daartoe begin 1951 in het leven geroepen zogenaamde kleine compensatie-commissie van de aan vang af een drietal vraagstukken onderscheiden, te weten: 1. Het systeem van de verzekering (waartoe te rekenen de ver strekkingen en de medewerking der artsen); 2. De organisatie der verzekering: 3. De premiestelling en de premiebetaling. De grote meerderheid van de commis- iie heeft zich uitgesproken voor een vrijwillig karakter van de nieuwe ver zekering. terwijl verder de mening over heerste. dat de te creëren verzekering ingesteld dient te zijn op de kosten, ver banden aan bepaalde (de meest kost- fa-.re geneeskundige- en verplegings- voorzieningen. Met name wordt niet ge dacht aan .een allround e"n onbeperkte v?rzekering. De commissie heeft verder de overtuiging, dat het bestaande ver schil m de welstands-Cloon-lgrens tus sen de vrijwilige en de verplichte zieken fondsverzekering in het kader van de technische uitvoering van een verzeke- I ring voor boven -de - \v el s tands - gr e ns - v al - lenden geen overwegende bezwaren be hoeft op te leveren. De beleidskantvan dit vraagstuk be hoort naar de mening der commissie echter tot de competentie van andere organen dan de hare en houdt overigens met de werkzaamheden der commissie geen direct verband. Op grond hiervan achtte de commissie het dan ook niet noodzakelijk en minder op zijn plaats in deze aangelegenheid een uitspraak te doen. Geen maximum grens Met betrekking tot het vrijwillig ka rakter van de te scheppen verzekering voert de commissie o.m. aan ,dat reeds nu velen van de betrokkenen vrijwillig tegen grote risico's op het gebied der geneeskundige verzorging verzekerd zijn. dat dwang van overheidswege na delig is en verder dat men moeilijk een rechtsgrond voor een verplichting kan construeren. Tevens is de com missie tot de conclusie gekomen, dat bij de beoogde vrijwillige verzekering j geen behoefte bestaat aan een inko- i mensgrens naar boven. I Wel zouden volgens een deel van de commissie twee of drie inkomens groepen kunnen worden gemaakt met verschillende contributies, maar met gelijke verstrekkingen. Om te voorkomen zo zegt de commis sie in haar rapport, dat de grens naar beneden van de nieuwe verzekering voortdurend aan verhoging onderhevig zou zijn als gevolg van verhoging der loongrens, van de verplichte zieken fondsverzekering. is het volgens een grote meerderheid der commissie nodig, dat de koppeling Ziektewet Zieken- fondsbeshlit komt te vervallen. Bij de in het leven te roepen vrijwil lige verzekering kunnen overigens voor waarden betreffende leeftijd en gezond heidstoestand van kandidaat-verzeker den niet worden gemist, zo wordt gecon cludeerd. terwijl degenen, die door in komstenstijging worden gedwongen de ziekenfondsverzekering te verlaten, zon der selectie en zonder wachttijd beho ren te kunnen worden overgenomen in de aansluitende verzekering voor per sonen boven de weistandsgrens. Geen premie mutaties Voor kandidaat-verzekerden echter, die niet uit een andere verzekering af komstig zijn. acht de overgrote meerder heid der commissie een zekere wachttijd noodzakelijk. Zoveel mogelijk moet wor den tegengegaan, dat men eerst tot de verzekering zou toetreden, als een kost bare behandeling in zicht is. Voorts meent de commissie eenstemmig, dat leeftijd en gezondheidstoestand van een verzekerde of van zijn gezinsleden géén aanleiding voor het veraekeringsorgaan mogen zijn de verzekering op te zeggen, de premie te verhogen of de verstrek kingen te verminderen. Daar verzekerden, wier inkomen niet zeer ver van de grens der ziektefonds- verzekering uitgaat, moeilijk belangrij ke bij-rekeningen kunnen betalen .heb ben de, meeste commissieleden zich in beginsel uitgesproken voor verstrekkin gen in natura. Een definitieve uitspraak meende de commissie op dit punt echter niet te kunnen doen. Maximum uitbetalingen De tarieven, zo wordt opgemerkt, van huisartsen, specialisten en ziekenhuizen zyn aan onvoorziene stijgingen onder hevig. Om tot een betrouwbare premie calculatie te kunnen komen, wordt daar om een maximum voor gegarandeerde uitbetalingen onvermijdelijk geacht. Genormaliseerde tarieven Volgens de commissie is een totstand koming van genormaliseerde tarieven voor specialistische en andere hulp zo belangrijk, dat het zeer de vraag is of een vërzekeringsinstituut, zoals de com missie voorstaat, nog wel zonder zulk een regeling een redelijke kans van slagen heeft. De Landelijke Specialisten- vereniging heeft zich bereid verklaard deze kwestie der genormaliseerde tarie ven in eigen kring te bespreken, uit gaande van de gedachte dat zulke tarie ven niet noodzakelijk lage of „geknepen" tarieven moeten zijn. In de aanvang zal het verzekeringssysteem echter nog niet van zulke genormaliseerde tarieven kun nen uitgaan. Dit zal een maximum voor uitkeringen onvermijdelijk maken, wat tot het ongewenste stelsel van bij rekeningen aanleiding kan geven. Dc commissie ontveinst zich niet, dat dit feit in belangrijke mate afbreuk zal doen aan dc populariteit van het ontworpen stelsel en men uit de hoop, dat mede het welbegrepen eigenbe lang der artsen hen ertoe zal brengen de genormaliseerde tarieven als sluit stuk in te voegen. Een ideale verzekering ten behoeve van elke inkomensgroep voor die ver strekkingen. waarvan het individu uit de groep de kosten niet kan dragen, bleek om praktische redenen niet uit voerbaar Minimum-verstrekkingen I Qe en mevrouw Lent-Arts Minimum-verstrekkingen worden door waren met hun zoontje enige dagen de commissie noodzakelijk geacht, zoals: geleden naar Gelderland aeeaan zlekenhuisverpleging in de laagste klas- p. j ueiaeriana SeK"an- se voor onbepaalde tijd op medische Dinsdag bestond er voor hen de Om te ontkomen aan het gevaar, dat men zich pas zal aanmelden als een calamiteit dreigt, wil men een wacht tijd van een half jaar stellen. Niet on waarschijnlijk wordt het geacht, dat na een zeker aantal jaren het risico van de in de pool verzekerden niet belangrijk van de normale verzekering afwijkt Voorgesteld wordt daarom, dc pool-ver zekering na een bepaalde periode zonder wachttijd of selectie in de normale ver zekering te doen opgaan. De pool-pre- mie zal uiteraard hoger zijn dan de normale. Met betrekking tot de organisatie der verzekering is ae commissie van oordeel, dat zij moet zijn gegrondvest op een initiatief dat uit de eigen kring der verzekeringstellingen dient voort te ko men De overheid zal echter dit initia tief in de juiste banen moeten leiden. Toezicht op de soliditeit der verzeke ringsinstellingen en op haar finan cieel beleid wordt verder noodzakelijk geacht, opdat de belangen der verze kerden niet in het gedrang geraken. Tevens acht dc commissie het in meerderheid onvermijdelijk, dat aan dc minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid invloed op samen stelling en werkwijze van het orgaan wordt toegekend. Bet orgaan zal wel zelfstandig dc regelen ter uitvoering van de verzekering vaststellen, doch die regelen zullen aan de goedkeuring van de minister moeten worden on derworpen. Enige vertegenwoordigers van de overheid dienen in het orgaan te worden opgenomen. De commissie acht een spoedige en energieke voorbereiding, aanvangende met de vorming van een voorlopig or gaan. gewenst opdat de grotere risico's geen argument meer behoeven op te leveren voor uitbreiding van de kring der ziekenfondsverzekerden. Volgens een minderheidsnota dient de verzekering verplicht te worden, op dat de collectiviteit zo groot mogelijk wordt, waardoor de lasten kunnen wor den gespreid en ongunstige risico's geen bezwaar zijn. Dinsdagmorgen brandde de rij-Assendelft uit. De brand ontstond wielfabriek van de firma C. Bijl te I doordat een butagasfles onvol- j doende gesloten was. Op de foto ziet men de uitgebrande fabriek. Premie eerste 5 jaar ten minste 6.46 procent Het ligt aanvankelijk in de bedoeling Nederlandse grensarbeiders, die in het buitenland werken en daar verzekerd zijn tegen ouderdom, met hun echtge noten van de Nederlandse verzekering uit te zonderen Pensioengerechtigde leeftijd Na met voldoening te hebben gecon stateerd, dat de 65-jarige leeftijd als pensioengerechtigde leeftijd vrijwel al gemeen is aanvaard, merkt de regering op. dat de bewering, dat de pensioen gerechtigde leeftijd voor vrouwen eigen lijk 60 Jaar ls. onbewezen Is. Overigens zou. wat het bodempensioen betreft, een uitzondering in de algemene rege ling in dit geval evenmin op haar plaats zijn als bv. vooi politiepersoneel, verple gend personeel, mijnarbeiders e.a., die gemeenlijk op lagere leeftijd worden ge pensioneerd. De regering is voorts van oordeel, dat de verlenging van de le vensduur. ook voor de 65-jarigen. niet gejiaard is gegaan met een aanwijsbare verhoging van de prestatiecurve. De verhoging van de gemiddelde levensduur wijzigt niet de fysiologie van de ouder dom Verhoogd uitgesteld pensioen Het stellen der regelen nopens een verhoogd uitgesteld pensioen is toever trouwd aan de Kroon, de Raad van State gehoord. Bij nota van wijzigingen wordt voorgesteld voor te schrijven, dat in dit geval eerst de S.E.R. zal worden gehoord. De regering stelt zich een en ander aldus voor: in gevallen van uit gesteld pensioen houdt de premiebeta ling bij 65 jaar op en gaat het pensioen in elk geval uiterlijk op 70-jarige leef tijd in. Dit is dan geen premievrij pen sioen. maar een pensioen waarvoor nor- maal premie is betaald. Het enige dat De redering onderschat geenszins de I miebetaling immers niet als een schul- gebeurt is. dat het pensioen later wordt moeilijkheden waarin gezinnen verke- dig nalaten aangemerkt kan worden. opgeëist en dat men voor het genomen ren, waarin de vrouw, die als kostwin- jï!®'00 ?frl ,verhoogd pensioen ontvangt, ster optreedt voor haar jongere man. die Niet-ingezetenenJ* ls evenred,g aan het 8'* niet (meer) tot het verrichten van ar- ïopen risico. beid in staat is, wanneer de vrouw 65 Ook degenen, die op 65-jarige leeftijd Weduwen Jaar is. in het buitenland wonen en op enig i Naar haar oordeel zal een verbeteringtijdstip verzekerd zijn geweest, zullen De ministers hebben niet het voor van de invaliditeitsverzekering hier de liet verworven pensioen kunnen opeisen. I stel overgenomen van degenen, die de Zoals gisteren reeds in een gedeelte onzer oplage vermeld, is de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer verschenen over het wetsontwerp algemene ouderdomsverzekering. Hieraan ontlenen wij: Op basis van het ontwerp worden reeds uitvoeringsvoorschriften voorbereid teneinde inwerkingtreding op 1 januari 1957 te bereiken. Zo spoedig mogelijk zal een ontwerp voor een algemene kinderbüslagverzekering by de Kamer worden ingediend. Indien deze Kinderbüslagverzekering niet op 1 januari 1957 in werking zou kunnen treden, zal dit niet tot vertraagde invoering van de Ouderdomsver zekering mogen leiden. Minister Suurhoff hoopt spoedig een SER-advies te ont vangen aangaande een weduwen- en wezenverzekering en aangaande de inva liditeitsverzekering. De regering verheugt zich over dc vrywei algemene instemming met haar stelling, dat het wetsontwerp geen compromis is, maar een synthese, ontstaan na jarenlange worsteling met de problemathiek. Het doet haar een genoegen, dat velen in de individuele premiebetaling een element zien van dc persoon- lüke verantwoordelijkheid voor een goede oudedagsvoorziening, terwyl toch de nadelen van het orthodoxe verzekeringsbeginsel zyn vermeden. In verband met het karakter van bodempensioen, dat aan dc onderwerpe- lyke verzekering eigen is, spreekt zy de wens uit. dat niet alleen het bedryfs- leven zelf, individueel of collectief, voor de oude dag zal zorgen, maar dat allen zulks zullen doen, voor wie naast het voorgestelde pensioen nog geen vol doende aanvullende voorzieningen zijn getroffen. Het staat wel vast, dat het nog een hele krachttoer zal vragen om vóór 1 januari 1957 de nodige uitvoeringsbepalingen klaar te hebben. De regering heeft nooit aan een vroegere datum dan 1 januari 1957 gedacht. Gehuwde vrouw i oplossing moeten brengen, terwijl voorts Bleef onderwijs in gebreke Minister Cals vraagt duidelijk vertrouwen van de Kamer (Van onze parlementaire redacteur) Dc motie van mevrouw Fortanierde Wit (VVD) om de scholenbouw gelyke tred te doen houden met de woningbouw, beschouwt minister Cals als een afkeuring van zijn beleid. Hij trekt zich dat aan en daarom vroeg hij gisteren in de Tweede Kamer een duidelijke uitspraak van de leden. In de loop van de weck wordt over de motie gestemd. Mevrouw Fortanierde Wit had de motie nog nader willen toelichten, maar de Kamer weigerde haar een derde spreek beurt, die alleen by uitzondering wordt verleend. i In tegenstelling tot vorige week heeft minister Cals gisteren weer pittig en slagvaardig zijn onderwijsbeleid verde digd. Hij verweet de Kamerleden dat zij te eenzijdig de nadruk hadden gelegd op de tekortkomingen en geen oog had den gehad voor het goede dat ook tot stand is gekomen. Uit de interrupties bleek wel dat al het water van de zee niet wegwast dat er in de vier jaar van het beleid van minister Cals niets posi tief tot stand is gekomen op het gebied van de vernieuwing van het onderwijs nadat zijn voorganeer. minister Rutten. er reeds een uitvoerige nota over had opgesteld. Minister Cals heeft wel een tweede nota ingediend, met de grote lijnen waarvan de Kamer in juni van het vorig jaar akkoord is gegaan maar de wettelijke regelingen zijn uitgebleven. Vandaar de klacht dat er niets uit han den komt van de minister. Dat is geen persoonlijk verwijt, maar m ieder geval is dan het Departement van Onderwijs in gebreke gebleven De bevestiging daarvan kan men vinden in de belang rijke reorganisatie, die minister Cals heeft doorgevoerd in de topleiding van zijn departement. Onderwijzerssalarissen mogelijkheid om met het postboot je, tocht door de ijsschotsen en uit- vanuit Drimmelen aan de Amer eindelijk nog ren wandeling van weer naar hun huis in de Biesbosch meer dan 2y2 uur. voor zij weer in te gaan. Het werd een spannende hun woning waren onderwijzersfederatie zal de herziening van de salarissen teneinde het overleg weer op gang te brengen, haar eerste vergadering reeds heeft ge houden. Minister Cals gaat er van uit dat de commissie binnen een maand klaar moet zijn met haar rapport (dan moet er hard worden gewerkt) maar het duurt zeker nog enige maanden al vorens een nieuw salarlsbeslult tot stand komt. De verbetering van de beloning van de ULO-onderwiJzers zal ingaan 1 september 1955 Nieuwe spelling De nieuwe schrijfwijze vindt minister Cals niet ideaal, maar het is van grote betekenis dat voor de eerste keer met België een gemeenschappelijke regeling is getroffen voor de schrijfwijze van de Nederlandse taal Wie terugverlangt naar de spelling-Marchant. moet ook weer schryven telephoon. phosphor enz. Het is een gezonde ontwikkeling dat vreemde woorden worden verneder landst en men bedenke dat de spelling van de Vries en Te Winkel ook ettelijke dubbele spellingen kende Radio en televisie Bij de verdere behandeling van de begroting van O. K. en Wis vooral gesproken over de radio en de televisie. De heren v. d Zaal (AR). Lemaire (ex-KNP) en Cornelissen (VVD) vroe gen of minister Cals van plan is zijn toezegging gestand te doen. dat geen commerciële televisie wordt ingevoerd zonder een voorafgaande uitspraak van de Kamer De heer v d Zaal infor meerde wanneer een dergelijk debat kan worden verwacht en de heer Cornelissen verklaarde dat zijn fractie in beginsel geen bezwaar heeft tegen commerciële televisie. Voorts vroeg hij de minister maatregelen te nemen opdat het Neder landse volk in de toekomst bespaard blijft voor uitzendingen in de oudejaars nacht zoals over het gouden N.V.V. Op dat moment had het Nederlandse volk daar zeker geen behoefte aan De VARA heeft toen haar taak zeer eenzijdig op gevat. Freule Wttewaal van Stoetwegen (CHU) verheugde zich erover dat mi nister Cals in beginsel bereid is de VVD radio-zendtijd toe te staan, maar zij verzocht eenzelfde bereidheid voor een dergelijke aanvrage van de CHU. Om trent het verzoek van dc VVD heeft de minister advies gevraagd van de radio- raad. Is dat advies spoedig te verwach ten of betekent dat het inwinnen van een dergelijk advies langdurig uitstel? Vandaag antwoordt minister Cals. 60-jarige weduwe, wier overleden echt genoot pensioen ontving, in net genot willen laten van pensioen. Het gaat hier om een algemene ouderdomsvoorziening, waarbij een voor het gehele volk gel dende pensioengerechtigde leeftüd weidt aanvaard. Echter zullen ook deze wedu wen kunnen profiteren van de inmid dels bij nota van wijzigingen aange- gebrachte wijziging in artikel 31. inge volge welke het mogelijk zal zijn om we duwen. die een weduwenpensioen genie ten. doch die geen compensatie voor de te betalen premie ontvangen, onder de gunstige bepaling van artikel 31 te brengen. Intussen is er gegTonde hoop. dat binnen afzienbare tijd een nadere weduwevoorziening al dan niet ln de finitieve vorm kan worden getroffen. Hoogte pensioen Verhoging van het voorgestelde pen sioen op 80Cr van het gemiddeld ver diende loon zou in het tijdvak 1957— 1961 naar globale schatting 1510 miljoen per Jaar vergen, waardoor de premie ongeveer tweemaal zo hoog zou moe ten worden Het is derhalve onnodig hierover thans te discussiëren. De regering vertrouwt, dat de ontwik keling van de oudedagsvoorzieningen ln de private sector binnen enkele jaren zo ver zal zün, dat de (betrekkelijk ge ringe) ouderdomsuitkeringen der inva liditeitswet kunnen worden bevroren, dat ls geleidelijk kunnen verdwijnen. Aanpassing in welvaart In een uitvoerige, nadere beschou wing van het systeem der aanpassing wordt er met nadruk op gewezen, dat het wetsontwerp ervan uitgaat, dot de aanpassing zich in beginsel automatisch voltrekt. Hieraan doet niet af, datc'eze aanpassing welke het karakter heeft van een wetswijziging bij algem» r.e maatregel van bestuur wordt gereali seerd. zodat de bekendmaking var. de herziening plaats heeft in het Staats blad. Een wüziging van het pensioen zal geen aanleiding geven tot verhoging van het premiepercentage, aangezien hogere uitkeringen uit het vooraf gestegen pre mieplichtig Inkomen kunnen worden be kostigd. Kostendekking Bij nota van wijzigingen wordt voor gesteld te bepalen, dat het ln het ont werp genoemde bedrag van f. 6000, waarover maximaal premie zal worden geheven, wordt gebonden aan het in dexcijfer der lonen, hetgeen de voor keur verdient boven wijziging van dit bedrag door wetswijziging. Tegemoetkoming In een uitvoerige passage over het onderwerp kleine zelfstandigen en an deren niet-loontrekkenden met een laag Inkomen wordt er enige malen op ge wezen. dat in deze gevallen volstaan zal moeten worden met de mogelükhe- den neergelegd ln de artikelen 31 en 33, t.w. geen Invordering van de pre mie bij Inkomens beneden f. 1500 (onge- huwden), resp. f.3100 (gehuwden), ge leidelijk oplopen van het in te vorderen bedrag bij inkomens tot f.2500, resp. f.3100 en in individuele gevallen van kennelijke betalingsonmacht voorkoming van korting op het pensioen door de premie ten laste van het Rijk te bren gen. Wel ls artikel 31 bij nota van wü- zigingen zodanig verruimd, dat de daarin neergelegde regeling ook van toe passing zal zijn op degenen, die lnvalldi- teits-, weduwen- of wezenpensioen ofwel vervroegd ouderdomspensioen genieten, voor zover althans aan deze pensioen- trekkers van overheidswege geen com pensatie voor de verschuldigde premie zal worden verleend. Koste nverzekering De regering ls niet bereid een groter schommelfonds te bevorderen dan haar aanvankelyk voor ogen stond. De pre mie zal gedurende de eerste 5 jaren toch reeds ten minste 6,46moeten bedragen (zonder administratiekos ten). Economische gevolgen Het ligt niet in de bedoeling van de regering fabrikanten en importeurs een verbod op te leggen de looncompensatle voor de premie der algemene ouder domsverzekering ln de prijzen door te berekenen. Vertrouwd wordt echter, dat dit slechts zal geschieden indien zulks niet anders mogelijk is. Boven dien beschikt de regering zo nodig v\er de middelen om prijsopdrijving onge daan te maken. Gerepatrieerden Het ligt in het voornemen een alge mene maatregel van bestuur uit te lok ken. waardoor voor Nederlanders, die vóór de soevereinitietsoverdracht in het voormalige Nederlandsch-Indië woon den en die binnen 10 Jaar daarna naar Nederland kwamen of zullen komen, voor de toepassing van het overgangs pensioen by de beoordeling van de vraag of zij na hun 59ste jaar refds zes jaar in Nederland hebben gewoond met wonen binnen het Rijk gelijk te stellen het wonen in Indonesië. Hier door zullen niet alleen belanghebben den, die bü het inwerkingtreden van de wet reeds 65 jaar en ouder zijn ln het genot van overgangspensioen komen, maar ook Jongeren. Aanpassing Binnen korte tijd kan de indiening van een wetsontwerp met betrekking tot oe aanpassing der ambtenarenpensioenen worden tegemoetgezien. De regering acht het duidelijk, dat het niet-aanpassen van de particuliere pensioenvoorzieningen aan de gewüzigde omstandigheden in sommige gevallen een ongewenste cumulatie van pensioe nen kan betekenen en een harmonieuze opbouw van de pensioenvoorziening ln de weg zou staan. Tot alot van een na dere beschouwing concludeert zij, dat in beginsel geen doorslaggevende redenen bestaan tot het bulten de aanpassing laten van één of meer categorieën van pensioenaanspraken.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 7