De Elfstedentocht werd evenement zonder bevredigend einde Karst Leemburg: „Vertoning in kopgroep zonder meer slecht*' Westduits zakenleven boekt grote successen in het Midden-Oosten Goede waar, dienstbetoon en verstandige politiek doen Duits aanzien sterk stijgen WOENSDAG 15 FEBRUARI GEEN PRIJZEN, GEEN KRANS Van onze speciale verslagggever) De tiende Elfstedentocht, gisteren op het be kende traject in Friesland gehouden, zal onge twijfeld in de herinnering blijven voortleven als de strijd tegen slecht ijs en sneeuw en als een eve nement zonder bevredigend einde. Het is een mon strueuze rit geworden met tal van moeilijkheden en een einde waarbij vijf rijders tezamen door de finish zijn gegaan, hetgeen reglementair niet toe gelaten is, waarom zij weliswaar als winnaars kunnen worden beschouwd maar, zo besliste het Elfstedencomité, geen prijzen uitgekeerd krijgen. „Gaan jullie maar" In dit speciale geval vooral ook niet omdat Jeen van den Berg zelf ook lange tijid deel van die kopgroep heelt uitge maakt. Wij hebben, zo zei hij na afloop, in prachtig teamverband gereden, ieder op zijn beurt het zware kop werk doende en toen ik afzakte hebben de anderen aangeboden om op mij te wachten en my geanimeerd door te zetten. Ik heb dat echter geweigerd en de anderen ge zegd, dat zij dan maar last van mij zou den hebben en dus beter door konden gaan. Ik vind het jammer voor de jon gens dat zy nu geen prijs krijgen, al wil ik zeker niet de beslissing van het be stuur aanvechten. Ik zou echter zelf geen eerste prijs hebben willen aanvaarden. Zo is de gang van zaken geweest en zon der oner de houding van de rijders al dan niet de staf te willen breken, me nen wij toch naar voren te moeten bren gen. dat het bestuur van de Elfsteden tocht naar omstandigheden juist heeft gehandeld. Ook al werd het slot daar door minder feestelijk dan anders, nu de krans niet kon worden uitgereikt. Voor de rijders zelf is dat natuurlijk ook een deceptie geweest na een rit welke onge twijfeld zeer zwaar is geweest. Allen ga ven onmiddellijk toe dat het moeilijk was geweest, vooral in het donker, zei Anton Verhoeven, en hij voegde er aan toe, dat toen geen scheur te onderken nen viel waardoor valpartijen veelvuldig voorkwamen. Soms met vier of vijf man tegelijk, zoals Wijnhout vertelde.. Een maal heeft Verhoeven alleen door een reuzensprong kunnen voorkomen, dat hij over een voor hem rijdende en vallende deelnemerr ten val kwam. Toen het licht werd en de temperatuur steeg, begon bovendien het ijs te broeien, waardoor er veel water op de baan kwam. Hier en daar tot over onze kuiten, aldus Verhoe ven speciaal tussen Franeker en Bartle- hiem was dat het geval, waarom de rij ders dit stuk wel een der zwaarste von den. Bovendien moesten zij vier of vijf maal van het ijs af. „klunen" zoals dat heet en waarmee bedoeld wordt het lo pen op Sbhaatsen. 4 km per bus Arm in arm door de finish Arm in arm zijn ten aanschouwe van zeker meer dan tienduizendtoeschouwers vijf rijders aan de voet van de trotse Oldehove in de Friese hoofdstad aangeko men: de 36-jarige Anton Verhoeven, landbouwer te Dussen in Noord-Brabant, de 30-jarige J. Nauta, veehouder te Wartena, de 24-jarige Maus Wijnhout, land arbeider te Haarlemmermeer, de 28-jarige Aat J. P. de Koning, stukadoor te Purmerend en de 24-jarige Jan van der Hoorn, tuinder te Ter Aar. Samen had den zij zich los gereden en na Franeker de afspraak gemaakt tegelijk door de finish te zullen gaan. „Wij hebben elkaar steeds geholpen, door om beurten kop te gaan", vertelden na afloop Verhoeven en Wijnhout, „en tussen Franeker en Bolsward <le af spraak gemaakt gelijk over de eindstreep te zullen gaan. Mocht het Elfsteden- tochtbestuur dan tot loting willen over gaan. dan zouden wij dat weigeren. We hebben geweten welke de consequenties zouden zijn, maar het was voor ons al les of mets. Niettemin, hadden wij na deze zware tocht wel graag een prijsje willen hebben, maar we nemen het spor tlef op". Het is dus bü dit vijftal de idee geza menlijk „samen-thuis" geweest, welke hun houding heeft beïnvloed en het publiek scheen dat op grote prijs te stellen, want toen zij binnenkwamen steeg er een geweldig gejuich op uit de rijen welke de grachten zulk een impo sante aanblik gaven. Het publiek is al tijd wel toegankelijk voor dergelijke gebeurtenissen. Het realiseert zich, dat gezamenlijke strijd tegen de vele moei lijkheden is aangebonden en kan zich dus indenken, dat diegenen, die elkaar gezelschap hebben gehouden, besluiten ook gezamenlijk te eindigen, maar aan de andere kant staat het verbod van het reglement om op te leggen en eveneens de idee, dat door deze gang van zaken de strijd uitgebleven is. Men had mogen verwachten, dat, gelijk het ook bijvoorbeeld bij wielrenners het geval is, de sprint de beslissing had zul len brengen. Dit is niet gebeurd en daar om is ingegrepen. Naar onze mening te recht, waarbij wij de moeilijkheid begrij pen om buiten die vijf eerst aangekome- nen de rijder, die als zesde binnenkwam, in dit geval Jeen van den Berg. uit Nlj- beets, de winnaar van 1954, eerste te plaatsen. Hij immers heeft een achter stand van 9 minuten gehad en ls voor Ieders gevoel dus geen winnaar. De toerrijders hebben die ongemakken later op de dag in nog ergere mate on dervonden. Bij de Luts moest zelfs een stuk van 4 kilometer worden uitge schakeld wegens wateroverlast en daar zijn de deelnemers en de deelneem sters per bus vervoerd. Er is dankbaar van dat vervoersmiddel gebruik ge maakt Ook reeds in de donkere uren tussen Leeuwarden en Sneek, toen het velen, die aan de toer deelnamen, te bar werd en zij opgaven. Zo talrijk wa ren diegenen, dat de busmaatschappij extra materiaal moest laten aanruk ken Er zijn inderdaad nog steeds velen, die de Elfstedentocht te licht opvatten en daarvan de nadelige gevolgen hebben ondervonden. Onder weg hebben de EHBO-posten heel wat gevolgen van valpartijen moeten ver helpen en aan de finish hebben zij een groot aantal deelnemers moeten on dersteunen en soms dragen. Het kostte heel wat moeite om in enkele gevallen de slachtoffers weer op verhaal te doen komen. Zjj allen hebben hun tol moe ten betalen aan een Elfstedentocht, welke onder ongunstige omstandighe den is gehouden. rlj- Zo gingen in Leeuwarden de vijf over de eindstreep: v.l.n.r. Jeen Nauta. Wijnhout. Aad de Koning. Anton Verhoeven en Van der Hoorn. komst van de winnaars volbracht en dat is een percentage dat, gezien de omstan digheden groot mag worden genoemd. Van de toohtrijders was Ahema de eer ste en later op de avond, het was inmid dels reeds donker geworden, kwamen nog honderden tonnen. Van de dames was mevrouw Annie van Dijk-Bayema uit Hartwerd de eerste. Zij heeft de tocht, voor de eerste keer deelnemend, samen met haar man gereden, is ver schillende keren gevallen maar heeft geen inzinkingen gehad. Om vijf minu ten over vier arriveerde zij fit en heeft de 200 kilometer afgelegd m totaal 10 uur en 24 minuten, welke tijd nog bin nen de limiet van de wedstrijd ligt' Eindklassement 1. ex aequo J. van der Hoorn (Ter Aar), A. J. P. de Koning (Purmerend), J. Nauta (Wartena). M. Wijnhout (Haar lemmermeer) en A. Verhoeven (Dussen) allen in 8 uur 46 min. 2 sec.; 6. J. van den Berg (Nijbeets) 8 uur 54; 7. Kruger (Middelstum) 9 uur 2 man.; 8. Tichelaar (Franeker) 9 uur 2 min.; 9. Klaas Lef- fertstra (Stobbega» 9 uur 3 min.; 10. Lamberts (Wageningen) 9 uur 4 min.; 11. P. van Zantvoort (Eindhoven) 9 uur 10 min.; 12. H. Nieuwendijk (Nes a/d Amstel) 9 uur 16 min.; 22. W. A. v. d. Ziwet (Noorden Z.H.) 9.34; 83. H. Hooge- veen (Noordwijki 10.24; 108 J. D. Lok (Leimuiden) 10.43. Karei Lotsv: „Voorzichtig met oordeel!" Omtrent het onbevredigende slot van de tiende elfstedentocht hebben wij di verse personen om hun commentaar ge vraagd. Mr. A. A. M. van der Meulen (burge meester van Leeuwarden): „Dat de vijf rijders gearmd aankwamen, vond ik niet leuk. Dat is geen sport mser. Het was ook niet nodig, want zij hadden van Dokkum af de wind mee. Over het be sluit van de Elfstedencemmissie laat ik mij liever niet uit". Karst Leemburg (winnaar van de Elf stedentocht in 1929),De vertoning van de kopgroep was zonder meer slecht. Ik denk, dat zij in overtreding waren. Een wielerwedstrijd wordt soms met een banddikte beslist. Waarom een schaats wedstrijd niet met een schaatslengte?" L. Steinvoorte (lid van de .technische commissie van de KNVB)„Ik zou ze hebben gediskwalificeerd. Wat de com missie heeft gedaan is erg Jammer voor het sportieve resultaat". J. D. de Jong (lid van het Elfsteden- comité) .Door de vjjf rijders niet te dis kwalificeren heeft de commissie haar respect getoond voor hun prestatie". De heer K. J. J. Lotsy (vlce-voorzitter van de F.I.F.A.): „Zonder alle omstan digheden te kennen, waaronder die af spraak gemaakt is. en op de hoogte te zijn van alle beweegredenen van het bestuur van de Elfstedenverenlging, moet men Ietwat voorzichtig zijn met zijn oor. deel. Maar afgaand op wat u mU nu ver telt moet ik zeggen dat er voor mijn gevoel niets antisportiefs en incorrects zit in wat de koplopers gedaan hebben. Ik kan daar wel inkomen, met dat ge lijk over de streep gaan is bovendien misschien voorkomen dat een van hen, die mogelijk wat minder gedaan had dan de anderen, omdat hij zich sparen wilde voor het laatste stuk, de zegepalm in de waoht sleepte. Maar als het maken van een afspraak hun goed recht is, dan staat daar tegenover dat de organisato ren recht hebben op een wedstrijd met een winnaar. Het is ook duidelijk dat paal en perk moet worden gesteld aan dat hand-in-hand arriveren Anders ko men er misschien bi) eei. volgende ge legenheid tien of meer samen aan Jhr. L. J. Quarles van Ufford (vlce- voorzitter van het N.O.O.): „Als men aan een wedstrijd deelneemt", zei hij, „moet men er ook een wedstrijd van maken, en dan moet men rijden om te winnen. Dan is het uit den boze een af spraak te maken die eigenlijk een soort van combine is, dat is bij andere wed strijden ook niet gebruikelijk. Bij een Marathon bijvoorbeeld blijven soms en kele deelnemers lang samen, maar tegen het einde gaan ze spurten om te win nen. Eln zo hoort het. Het zou niet goed geweest zijn de vijf te diskwalificeren, en Jeen van den Berg winnaar te maken. Dat heeft het bestuur ook niet gedaan, ik ben het geheel eens met de beslissing". Dr. P. van Dijk, (voorzitter van de K.N.W.U.). achtte de oplossing, geen prijzen voor de eerste vijf, allerminst ele gant. Hij vroeg zich af of het bestuur van de Elfstedenvereniging haar stand punt vóór de wedstrijd wel voldoende duidelijk had gemaakt Want was dit wel geschied dan kan men zich moeilijk voorstellen dat vijf deelnemers, wetend wat ze riskeerden, een afspraak zouden maken om gelijk binnen te komen. „Als men bijvoorbeeld een kilometer voor de finish een man had neergezet met een rode vlag, als sein dat er nu voor de overwinning gereden moest worden, had men alle moeilijkheden ondervangen", meende dr Van Dijk. Het feit, dat er geen prijzen worden toegekend aan de vijf renners, die toch als eersten bin nenkwamen na die monstertocht, achtte de voorzitter van de K.N.W.U. wel een zeer bittere ervaring voor de betrokke nen, en hij verwachtte dat het bestuur de zaak nog wel eens nader zou over wegen. De heer Jan de Vries, (voorzitter van de KN.Z.B.) zelde; „Wanneer men een wedstrijd rijdt is het vanzelfsprekend dat men truht de overwinning te beha len, want anders behoeft men niet aan een wedstrijd deel te nemen en kan men zich laten inschrijven voor de toertocht. Maar als men aan een wedstrijd deel neemt ls het volkomen logisch dat men probeert strijdend nummer een, twee, drie, vier enz. te worden, en wanneer er geen strijd wordt geleverd is het geen wedstrijd meer. Ik vind het derhalve juist dat het bestuur van de Friese Elf stedenverenlging geen prijzen beschik baar stelt". Vogels winnaar te Midwolda Vogels heeft de 500 en 3000 meter ge wonnen bij de nationale langebaan wed strijden te Midwolda. Ondanks zware sneeuwval kwamen er goede tijden uit de bus. De gedetailleerde uitslagen lul den- 500 meter: 1. Vogels (Wassenaar) 48.1, 2 Ritzema (Groningen) 48.4, 3. v. Schie (Ankeveen) 48.8, 4. Paping (Dedems- vaarti 485. 3000 meter: 1. Vogels 5.26.- 2. Paping 556.9. 3. Ritzema 5.32.7, 4. 'Vermeulen (Breukelen) 5.35.7. Eindklassement: 1. Vogels 102.433, 2. Paping 103583^3. Ritzema 103 850. BERGEN Onder matige belangstelling zijn te Bergen (N H.) nationale langebaan wed strijden gehouden. Het ijs verkeerde ln prima staat. De uitslagen luiden: 500 meter: 1. J. Roozendaal <War menhuizen) 49.0 sec., 2 Olsthoom 'Maasdyki 49.8 sec., 3. Bakker (Midden- meen 50.3 sec. 1500 meter; 1. Bakker 2 min. 401 sec., 2. Hopman (Egmond a.d Hoef) 2 min. 41.0 sec., 3. Olsthoom 2 min. 41.3 sec 3000 meter: 1. Doets 5 min. 34.1 sec.. 2. en 3 Hopman en Olsthoom beiden 5 min. 34.7 sec. Algemeen klassement: 1. Olsthoom 159.350 punten. 2. Bakker 159.534 punten, 3. Hopman 160.250 punten. SKIËN (Noorwegen) Bij een temperatuur van 6 graden on der het vriespunt zijn te Skiën (Noorwe gen» internationale wedstrijden ln het hardrijden op de schaats gehouden De uitslag van de 500 meter luidde: 1. Gjestvang (Noorwegen) 42 9. 2. Sa- lonen (Finland) 43.3, 3. Mc Dermott (VB.) 43 4 4. McNamara 'VB.) 43.9. 5. Sandvig (VB.) 44 5. 6. Tynkynen (Fin land) 45. 7. en 8. Maarse (Nederland) en Bet turn (Noorwegen) 45.1, 15. De Graaff 46.8. 3000 meter: 1. Johannes en 4 min 52 6. 2. Tangen 4575. 3. Salonen 4 58.5 4. Jaervinen 4.59.1, 5. Maarse 5.02.2, 6. Tyn kynen 5.04.3. Na de 500 en 3000 meter is de stand in het puntenklassement: 1. Salonen 93.050 punten, 2. Johanne- sen 94 076 pnt., 3. Gjestvang 94 317 pnt., 4. Tangen 95 050 pnt.. 5. Jaervinen 95.350 pnt., 6. Maarse 95.487 pnt.. 7. Mc Namara 95 667 pnt. Massa-vergiftiging in Hoogeveen LEK IN GASKACHEL. (Speciale berichtgeving) In Hoogeveen heeft rich gisteravond ln een vergadering van de hengel sportvereniging in Drente een geval van massa-gasvergiftiging voorgedaan, veroorzaakt door een lek in de gas kachel. Tijdens de vergadering voel den ongeveer 30 personen rich onwel worden, verscheidene raakten dadelijk na afloop, toen zij probeerden de zaal te verlaten, bewusteloos. Een arts. die de eerste hulp verleende, liet de ernstigste patiënten met auto's naar huls vervoeren. Zij. die afkomstig waren van bulten Hoogeveen moesten voor het merendeel in deze plaats blij ven logeren. Tat van patiënten moeten enige dagen rust houden. Naar het zich thans laat aanzien, bestaat er voor nie mand levensgevaar. Een week geleden had het Gemeentelijk Gasbedrijf de kachel nog gecontroleerd en ln goede conditie bevonden Pan met kokende groente op kindje In een woning aan de Zeedijk te A'dam heeft gistermiddag een 2-jarig meisje een pan met kokende groente over het lichaampje gekregen. Met ernstige brand wonden overdekt is het kind ter verple ging in een der Amsterdamse ziekenhui zen opgenomen. Dc moeder had de pan op het blad van een kinderstoel geplaatst. Het meisje, dat met een broertje ln de keuken aan het spelen was. greep zich vast aan de stoel, waardoor zij de pan met kokende inhoud over zich heen kreeg. Rebellenterreur op Celebes Honderden woningen in brand Fanatieke Moslim-rebellen hebben op verschrikkelijke wijze huisgehouden op het eiland Celebes. Zij verwoestten 800 woningen en richtten een schade aan die op twee mlllloen roepiahs wordt geschat. (Ingez. Med.-adv.) Mijn moeder weet het wel! 71] koopt voortaan die voor delige gezinsverpakking ..Actifral-10" vitaminen van Philips-Roxane. In één fles zitten 150 dragees en ze kos ten maar f3.75. Wij nemen bij ons thuis elke dag één dragee en... we voelen ons best. De rebellen hebben alleen al ln het district Pare-Pare aan de oostkust van bet eiland 500 woningen in brand ge stoken. In andere streken van net eiland gingen 300 woningen in vlammen op. Als daders worden groepen van de Da- roel-Islam genoemd. Enige duizenden dorpelingen zijn dakloos geworden als gevolg van het optreden der terroristen Eenheden van het Indonesische leger, die de achtervolging van de rebellen in zetten. hebben totnutoe twee rebellen gedood en 50 gevangen genomen. (Van onze Londense correspondent) De correspondent van de Londense Times vestigt de aandacht op de belang rijke economische invloed, welke de Duitsers na de oorlog weer in het Midden- Oosten uitoefenen. Dit gebied wordt overstroomd door Duitse artikelen, welke dank zij de gunstige condities in de federale republiek tegen lage prijzen en op gemakkelijke betalingsvoorwaarden kunnen worden geleverd. De toevloed van goederen betekent niet altijd een versterking van de positie van het exporterende land, maar de Duitse artikelen zijn van een dergelijke uitstekende kwaliteit, het dienstbetoon is gewoonlijk zo goed en de manier, waarop de Duitse zakenlieden de dingen aanpakken, zonder door bepaalde tradities geremd te worden, is van dien aard, dat het Duitse commerciële succes geleid heeft tot een opmerkelijke her leving van het Duitse aanzien. Het kan daarom worden gezegd dat YVest-Duitsland ln het Midden-Oosten een werkelijke „derde macht" is geworden. Geen opzichtige auto's in twee kleuren De federale republiek wordt door de nationalistische Arabieren als de enige vreemde mogendheid beschouwd, welke zich niet heeft ingelaten met een van de bestaande machtsblokken. Enkele jaren geleden, toen Bonn over eenstemming bereikte met Tel-Aviv over de schadevergoedingskwestie, laaiden in Egypte de anti-Duitse gevoelens op Thans is elke gedachte, dat de Duitsers moeten worden gerekend tot hen. die Is rael steunen, verbleekt. Het ls onbillijk het te doen voorkomen, alsof de Joden vervolging door de Nazi's sympathie heeft gewekt onder de Arabieren. Niet het Jodendom, doch het Zionisme wordt in de Arabische wereld gehaat. Voor rasvooroordelen is de Arabische geest nauwelijks toegankelijk. Duitsland wordt gespaard voor de te gen Engeland en Amerika gerichte ver- wijben, dat zU de „scheppers van Israël" zyn Ook wordt Duitsland niet gebrand merkt met het stigma van imperialisme De tijd van de spoorlijn Berlijn-Bagdad ligt ver in het verleden en Rommel heeft Aiexandrië nooit bereikt. Vandaar dat men de Duitsers niet ziet als de bou wers van een imperium, of als expan- sionlsten en vertegenwoordigers van het z.g. „kolonialisme" Het was een natuur lijke zaak voor het militaire regime in Egypte, dat het zich, toen men zich ont deed van buitenlandse adviseurs, wend de tot Duitsland om de ontstane leem- Vice-admiraal de Booy in Washington BELANGRIJKE BESPREKINGEN Vlce-admlraal A. de Booy, chef- vlootoperaties van de Nederlandse ma rine, is gisteren te Washington voor een inspectietocsht langs Amerikaanse marineinstallaties en voor belangrijke besprekingen met Amerikaanse defen sieautoriteiten, aangekomen. Onder de hooggeplaatste Amerikaanse militaire autoriteiten, die ter begroeting aanwezig waren, bevonden zich schout- bij-nacht Lorenzo Sabln, commandant van het militaire district Potomac River, en vice-admiraal G. L. Russell, plaats vervangend chef-vlootoperaties van de Amerikaanse marine Van Nederlandse zijde waren ter ver welkoming aanwezig, de marine-attache schout-bU-nacht G. Koudljs, de militair attaché generaal-majoor van de gene rale staf W. Th. Carp en eerste ambas sadesecretaris C. Th. R. van Baarda, die de Nederlandse ambassadeur dr. J. H. van RoUen vertegenwoordigde. Na aankomst Inspecteerde vice-adml- raal De Booy eerst een erewacht van dc Amerikaanse marine, die op het vlieg veld aangetreden stond. Ambassadesecretaris Koudljs gaf later op de dag een receptie ter ere van vice- admiraal De Booy, waarop deze laatste tal van Amerikaanse marine-autoriteiten en marine-attaché's van andere ambas sades ontmoette. te te voorzien en er is nauwelijks reden tot verbazing, dat het regime vaak in zijn optreden en ook wat zijn prestaties betreft een uitgesproken Duits karak ter vertoont. Onafhankelijker Het ls mogelijk, dat Egypte eerder be reid is economische hulp van West- Duitsland dan van enige andere grote mogendheid te aanvaarden. Duitse za ken methoden hebben voedsel gegeven aan de theorie dat Bonn werkelijk onaf hankelijker ls dan enige andere weste lijke hoofdstad. Bovendien is de stijl van de Duitse di plomatie in de meeste Arabische landen onopvallend en daardoor des te doel treffender. Men kan de auto van de Britse ambasadeur in Cairo onmogelijk over het hoofd zien, omdat deze wagen in levendig zwart en geel is uitgevoerd en van twee grote vlaggen is voorzien. Maar de Duitsers gaan zich aan derge lijke reclame niet te buiten en zijn ook niet belast met de reputatie van poli tieke kuiperijen. De Duitsers hebben zich met het pro ject van de stuw van Assoean bezig ge houden sinds het tegenwoordige Eeyp- tische regime dit plan heeft doen her leven. Het voorlopig* ontwerp werd door een Duitse firma gemaakt en ln het Europese consortium, dat ls gevormd in de hoop met de bouw te worden belast, bevindt zich sterke deelneming van Duitse firma's. Het bezoek van Alfred Krupp aan Egypte ls ln dit verband veelbetekenend Onderzoek toneelspreiding BEN GROENIER AANGEZOCHT (Van onze Haagse redacteur) In verband met de mogelijkheid te ko men tot de vorming van een spreidings gezelschap heeft het dagelijks bestuur van de Stichting Toneelcoördinatie de mening van verschillende deskundigen uit de toneelwereld gehoord. Als gevolg daarvan heeft het besloten in eerste aan leg aan de heer Ben Groenler te verzoe ken het dagelijks bestuur te Informeren over de mogelijkheid een dergelijk gezel schap te stichten Vanzelfsprekend staat het bestuur ook open voor suggesties, die van andere zijden worden gedaan. Was hij oplichter of oprecht minnaar? Zwitserse vrouw door verhalen bewogen (Van onze Haagse redactie) Verdacht van oplichting van een Zwitserse vrouw, oplichting van haar zoon en oplichting van de Rijksluchtvaartschool, moest zich een 56-jarige Haagse ex-bankier voor de Haagse Rechtbank verantwoorden. Verdachte Is dezelfde, die in 1953 tot 2 jaar gevangenisstraf ls veroordeeld, omdat h|j rich als procuratie houder van een bankiershuls had schuldig gemaakt aan verduistering, valsheid ln geschrifte en belastingfraude. Evenals toen, ontkende h|j ook vanmorgen het hem tcnlastegelegde. Volgens de dagvaarding heeft verdach te de Zwitserse (die van beroep psycho loge is) opgelicht voor een bedrag van ongeveer 11.000 Zwitserse francs. Hij zou dit geld hebben losgekregen door haar allerlei leugenachtige verhalen over zichzelf te vertellen en door haar voor te spiegelen dat hij er voor kon zorgen dat haar zoon een opleiding voor ver keersvlieger zou krijgen bU de Rijks luchtvaartschool, om daarna te worden geplaatst bij de KLM. Verdachte gaf toe, dat hij vele ma In liet psychiatrisch rapport wordt verdachte als een opschepper, een bra niemaker en een leugenaar beschreven. Ondanks de verklaringen van de Zwit serse vrouw achtte de officier van justi tie mr. Maris de eerste oplichting be wezen. De door verdachte opgC7ette a- mourette bemoeilijkt het slachtoffer de realiteit te doorzien. Haar gevoelens zijn op onjuiste grond gebaseerd .zo stelde de officier, die meende dat de Zwitserse wel degelijk door verdachtes leugen* tot afgifte van de gelden was bewogen. Ook len voor een weekeinde naar Bazel is de andere twee oplichtingen achtte mr. gevlogen, op kosten van de dame. Ook Maris bewezen H|j eiste tenslotte een zijn verblijfskosten ln Zwitserland wer- gevangenisstraf van een jaar met aftrek den door haar betaald. Maar dat was en voorwaardelijke ter beschlkklngstel- allemaal omdat hij met de vrouw zou ling van de regering, met een proeftijd trouwen. Hij heeft haar nimmer opge- 1 van drie jaar. Itch:, aldus verdachte, die ook kende leugens verteld te hebben. Ook had hij 5000 francs van haar gekregen om ln de zaak van een kennis te steken. HU had slechts 2400 frs. voor dit doel gebruikt. Dat het hier ©en reële zaak betrof, liet verdachte door een getuige decharge toelichten. De president las ter zitting gedeelten uit de tientallen liefdesbrieven voor, die verdachte aan de vrouw heeft ge- sohreven. (Verd. had de brieven ln door slag gemaakt, de copleën zUn bU hem thuis in beslag genomen). Hiermee kon worden aangetoond dat verdachte wel onwaarheden heeft gelanceerd. Maar er was een verklaring aanwezig var. dc vrouw, waarin zij zegt. dat, ook al had zU geweten dat verd. leugens had ver teld. zU nog niet de politie in de 'aak De verdediger mr. J Jelgershuls Swil- dens vond dat de zaak tijdens het voor onderzoek weinig objectief was bena derd. De zoon werd door de pleiter uitge maakt voor een drinker, een boemelaar en een financieel chicaneur ZUn getui genis ln deze zaak ls volkomen onaan vaardbaar, vond pleiter De verdedigei vond het „infaam" om te twUfelen aan de echtheid en de op rechtheid van verdachtes liefde voor de Zwitserse. Ieder bewUs van oplichting ontbreekt op dit punt, zo meende hU. De RUksluchtvaartschool was volgens pleiter opgelicht door de zoon. die de aanvraag Indiende cn ondertekende. De zoon zelf w.as helemaal niet opge licht Als verdachte niet was gearres- *"erd. zou hij de RUksluchtvaartschool zou hebben gemengd. ZU verklaart ook hebben betaald. Pleiter concludeerde tot niet dat zU het geld in dat geval niet vrUspraak. subsidiair tot een straf ;elUk gegeven zou hebben. Verd. vertelde dat aan de tyd doorgebracht ln preventieve tussen hem en de vrouw nog steeds i hechtenis De rechtbank zal op 28 febru- trouwplannen bestaan. art uitspraak doen.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5