jaar in Het bloembollenvak is zuinig met de geschikte cultuurgrond Keukenhof gaat zevende WOENSDAG 15 FEBRUARI Reserve mag niet verloren gaan Indertijd is in ons blad de aandacht gevestigd op een passage in de nieuw jaarsrede van de voorzitter der K. v. K. te Leiden betreffende de zandwinning door diepspuiten in de Noordwijkerhoutse duinen. Daarover is in de kringen van het bloembollenvak ongerustheid ontstaan, omdat iedere aantasting van bollengronden een vermindering van mogelijk heden beduidt. Wanneer men nagaat dat zowel in het noorden als in het zuiden van ons land. in de kop van Noord-Holland zowel als in Westbrabant bloembollenvelden worden aangetroffen, zou men tot de conclusie komen, dat overal geschikte bollengron den te vinden zijn Dat de oude opvat ting, dat alleen de streek tussen Haar lem en Leiden daartoe geschikt is, uit de tijd is geraakt. Niets is minder waar Want de teelt in andere gebieden is een eenzijdige teelt. In Noord-Holland b.v. is de tulpenteelt nummer een. in Brabant legt men zich toe op de teelt van gladiolen. Men vindt ook vrijwel overal elders dan in de Bloembollenstreek de „ge mengde teelt" d.w.z., dat men naast het bloembollenbedrijf het tuinders- o' landbouwbedrijf uitoefent In de Bloembollenstreek en in Ken- nemerland vindt men de gespecialiseer de bloembollenfirma's, die zich met niets anders bezig houden. En dat houdt wel terdege verband met de gesteldheid van de grond De kip niet slachten.. Werkelijk goede bollengronden. waar op men o.a. ook hyacinten telen kan, zijn uitermate schaars en vooral ge concentreerd rondom Lisse en Hillegom. In Sassenheim begint het al te minde ren. Een bodemkaart toont dit duidelijk aan. In de duinen van Noordwijkerhout is men gekomen tot ontginning van gron den. die dit betrekkelijk gering areaal kunnen versterken. Het spreekt wel vanzelf, dat dit een uiterst welkome aanwinst is. nodig om het ideaal van de bloembollenexport „Op naar de 200 mil joen" te verwerkelijken. Men is uitermate zuinig op de kost bare bollengronden. Dat blijkt o.a. uil de uitbreidingsplannen van de ge meenten In de Bloembollenstreek, alle geprojecteerd ten oosten van de Rijksweg. Dat betekent waarlijk geen voordeel. Want op de slappe veengronden in de polders moet men kapitalen besteden aan ophogen, heien en bemalen. De prijs van de grond daar rijst van enkele gens ter vergadering uitgereikt en zal op de maartvergadering in bespreking worden gebracht. Het jaarverslag van de secretaris, de heer L. J. Bijl. vermeldde dat het voor gaande jaar een jaar van rust genoemd mooht worden. Spr. herdacht de vier leden, die waren overleden, terwijl hij opmerkte dat de propaganda, vanwege de bescheiden middelen, onvoldoende genoemd moest worden. De heer J. K. Veenendaal gaf als penningmeester een overzicht van de financiën, waaruit bleek, dat een batig saldo van f. 332,29 aanwezig was. In het bestuur werden de aftredende leden, de heren L. J. Bijl en K. v. d. Kwaak, herkozen. Na de pauze werd de groslijst van kandidaten voor de Tweede Kamer verkiezing 1956 besproken, hetgeen een levendige gedachtenwisseling tot gevolg had. In dit verband merkte mr. Va- lentgoed op. dat de C-H.U. zich zo lang zamerhand met haar kandidaten inkap selt en bleek voorstander tet zijn van een zo breed mogelijke basis ook in de kring der kandidaten, o.m. door het aantrekken van zoveel mogelijk deskun digen. Voor de groslijst werden ue na men genoemd van de heren H. L. Boeuff, mr. J. H. Valentgoed en Blansjaar. In de rondvraag vroeg laatstgenoemde doorlopend als vereniging in actie te blijven door het laten optreden van sprekers op ledenvergaderingen. Gcb.ei: aan belangstelling van de zijde der leien had het bestuur van deze activiteit weerhouden. Ook het onderwerp studieclubs kwam nog ter sprake. Tenslotte werd besloten begin Juni een openbare vergadering te houden in verband met de verkiezingen. WARMOND Vogels in nood De Warmondse waterpolitie is er met een grote hoeveelheid voedsel op uitge trokken om het leed van de vogels te verzachten. In de Swanenburgerpolder houden zich grote groepen meerkoeten op. die zeer van de winter hebben te lijden. BIJEENKOMST P. v. d. A. In de zaal van hotel „De Stad Rome" I hield de Partij van de Arbeid een ver- 1 gadering in verband met de a.s ver kiezingen en het 10-jarlg bestaan. Spre ker van deze avond was de heer J. H. Scheps uit Heemstede, die het onder werp had gekozen „De betekenis van de doorbraak bij de as verkiezingen" De voorzitter, de heer J v. Bladel, opende deze vergadering met allen har telijk welkom te heten, in het bijzonder de spreker van deze avond. Het ver heugde de voorzitter te kunnen mede delen. dat bij de huis aan huis actie het ledental met 30 is omhoog gegaan en hij hoopte, dat er nog vele zullen zijn, die zich bij de partij aansluiten. Hierna gaf hij het woord aan de heer Scheps, die een zeer uitgebreide uiteen zetting gaf over de mensen, waaruit de partij is samengesteld. Er werden enige vragen gesteld, die door de heer Scheps beantwoord werden De voorzitter sloot deze zeer leerzame avond. Bl'RGERLIJKE STAND Geboren- Petrus J.. zn van P. W. van Rijn en C. M. van der Poel; Abraham J. A.. zn van W. van Leuveren en A. P Buntsma. Getrouwd; J. s. Verlaan. 25 Jr en C C. Warmerdam; C. L. van Leeuwen, 30 Jr en W M. van Stijn, 29 Jr; J Smit, 22 Jr en H. van Noord, 20 Jr; W. P. Sarls, 25 Jr en E. J, M. Glesbers, 25 Jr Overleden: D, Breedi|k 71 Jr. Tot 1 april is het kleuterbureau niet op de le en 3e-donderdag, maar op le en 3e-woensdag van de maand. Prof. mr. C. van Oven. die hedenmiddag beëdigd werd als mi- tister van fustitie. hedenmiddag om lalf een bij zijn aankomst aan het Paleis aan het Lange Voorhout te Den Haag. waar hij door Koningin Juliana ontvangen werd. guldens tot f. 14 a t. 16 per m2. De gemeenten zouden veel voordeliger aan de westkant kunnen bouwen. De gemeente Hillegom b.v. had tussen spoorbaan en Rijksweg in het oude uitbreidingsplan een villapark gepro jecteerd, maar dit plan is opgegeven. Men waagt er geen bollengrond aan, om de simpele reden dat men deze niet kan vervangen, en men wil niet de kip met de gouden eieren slachten". Grond in de „Meer" Hoezeer men iedere mogelijkheid benut om het bestaande areaal uit te breiden, blijkt wel uit het dure (en gelukkig ge slaagde) experiment van de gemeente Hillegom om een terrein in de Haar lemmermeerpolder om te spulten tot goede bollengrond, waarop ook hyacin ten kunnen worden geteeld. Het betrof hier een gedeelte voor de landbouw ongeschikt en zelfs voor veeteelt niet best. Wanneer men nu nagaat, dat deze grond, voor f. 3000.per HA gekocht, na de reconstructiewerkzaamheden f. 18.000.per bunder kost, blijkt wel dat men grote risico's wil lopen en kosten wil maken om het bollen-areaal met enkele tientallen bunders te kun nen uitbreiden! Met de grootste zorg wordt derhalve iedere roe bollengrond ontzien, en is het dan niet begrijpelijk, dat men zich ongerust maakt wanneer de laat ste reserve aan bollengronden ln de Noordwijkerhoutse duinen wordt be dreigd door het diepspnit-plan, waar bij een meer zon ontstaan, dat het gevaar voor verziiting van de overige gronden allesbehalve denkbeeldig maakt? Geen reserve maar vervanging Men mag trouwens hier nauwelijks van reserve spreken. Want aan alle kanten wordt het areaal aan bollen grond bedreigd. Door de uitbreidings plannen der grote steden, door de industrialisatie. Met name de teelt in Kennemerland krijgt hiervan de klap pen. Het is heel goed mogelijk, dat deze als reserve aangeduide gronden straks moeten dienen ter vervanging van ver loren gegane bollengrond. Dan is men dus nog even ver! Men heeft in het bloembollenbedrijf goede nota genomen van de verklaring van Minister Zijlstra, dat export voor ons land levensnoodzakelijk is. Men herinnert zich dan, hoe de bloembollenexport, al vormt ze zeker niet het leeuwedeel van het export- pakket, enkele grote voordelen heeft: le. dat er geen import noemenswaard tegenover staat. 2c. dat het hier gaat om een zeer arbeidsintensief bedrijf. 3e. dat de Hollandse bloembollen een sterk propagandistische waarde heb ben en met name het voor ons land steeds belangrijker wordende vreemde lingenverkeer bevorderen. Om die redenen hoopt men, dat van Overhcidszijde de belangen van het bloembollenbedrijf aan geen andere secundair zullen worden gemaakt. Het vraagstuk van de boUengrond- reserve in Noordwijkerhout kan dan ook niet geloealiseerd worden en terug gebracht tot het individuele belang van enkele betrokkenen in deze gemeente. Het gaat hier om de belangen van het gehele bloembollenvakdat zijn óók de belangen van heel ons land! Twaalf arbeiders gewond BU EXPLOSIE TE PERNIS Op het terrein van de Shell installa ties en fabrieken „Pemis" heeft zich gistermiddag te ongeveer half vier een ongeval voorgedaan, waarbij 12 arbei ders zijn gewond. Er deed zich een ont ploffing voor in een der fornuizen van de katalytische kraakinstallatie. De hier werkzame arbeiders liepen brandwonden op. Zij werden onmiddellijk vervoerd naar het gebouw van de medische dienst op het terrein waar zij werden verbon den. De bedrijfsbrandweer heeft de op de explosie volgende brand met eigen middelen bedwongen. De arbeiders konden, na verbonden te zijn. huiswaarts keren. Drie andere gewonden zijn ter observatie opgenomen in een ziekenhuis te Rotterdam. Ook him toestand wordt niet levensgevaar lijk geacht. Bus botste tegen locomotief VUF GEWONDEN Gistermiddag even na half vijf heeft zich bij de provinciale sluis te Noord Scharwoude een ernstig ongeluk voor gedaan, waarbij minstens vijf perso nen min of meer ernstige verwondin gen opliepen. Een dienstbus van de NACO is bij da onbewaakte overweg in botsing gekomen met een Diesel locomotief die, rijdend op een zijlijn van het hoofdspoor Alk maarDen Helder, op weg was naar de groenteveiling te Noord Scharwoude. De bus werd ernstig beschadigd en de gewonden moesten met snijbranders worden verlost. Een vijftal gewonden is naar het Centraal Ziekenhuis in Alk maar overgebracht In de bus zouden zich circa 50 perso nen hebben bevonden. Minister Mansholt in India De Nederlandse minister van Land bouw, de heer S. L. Mansholt, die een bezoek brengt aan India, werd giste ren ontvangen door de president van India, 's Middags bracht hij een be zoek aan zijn Indische collega. Ajilt Prasaad Jain. Tijdens dit laatste be zoek heeft de Nederlandse minister namens de Nederlandse regering een installatie op kleine schaal aangebo den voor een melkfabriek, bestemd loor het nationale zuivelinstiluut van India. Bij de overdracht van dit geschenk herinnerde minister Mansholt aim de hulp welke door India werd geboden bij de wutersnoodramp van begin 1953 Hij verklaarde verheugd te zijn dat Nederland deskundigen naar India kan zenden, die behulpzaam zijn bij de ont wikkeling van landbouw en industrie in India. In zijn dankwoord aan minister Mans holt wees de Indische minister van landbouw er om. op. dat het Neder landse geschenk wordt aangeboden op een tijdstip dat India is begonnen met het ten uitvoer brengen van een groot programma voor zulvclontwikkellng vol gens wetenschappelijke beginselen. Hij sprak de hoop uit. dat de samenwerking tussen India en Nederland zich zal blij ven ontwikkelen. NU NOG IN SNEEUWKLEED Prijsvragen, flamingo's, stoptreinen, Amerikaanse muziek en Zadkine De heer Tom van Waveren, voorzitter van de Nationale Bloemen tentoonstelling „Keukenhof" is er duidelijk trots op, dat deze tentoon stelling die in de loop der jaren miljoenen bezoekers getrokken heeft, met honderd gulden kapitaal is gestart En wanneer op 28 maart a.s. de Keukenhof opnieuw haar poorten opent, gaat ze (met als basis nog steeds die honderd gulden) haar zevende tentoonstellingsjaar in! Een wonderlijke staalkaart vertoont het publiek dat in al deze jaren de Keu kenhof heeft bezocht. Er waren ge kroonde hoofden, maar ook monniken ln het kleed der vrijwillige armoede. Bakvissen ln spijkerbroeken maar ook Indische schonen in zachtgetinte zijden gewaden. Amerikaanse militairen en En gelse kostschoolmeisjes, Friezen met gou den oorijzers en Zeeuwen met wijde kan ten kappen. Koning Gustaaf Adolf kon er niet wegkomen, en Heintje Davids (die te vroeg gekomen wasi. zei „Gras hebben we in 't Vondelpark ook". Dat men ondanks dat zo bescheiden kapitaaltje zulk een geweldige opzet heeft kunnen bekostigen, verklaart de heer Van Waveren simpelweg „Geld konden we overal te leen krijgen, en dat konden we meest vóór de sluitings dag terugbetalen. En verder zorgen alle inzenders compleet voor hun eigen in zendingen, bollen, aanleg, onderhoud en zovoort. Drie prijsvragen Het afgelopen tentoonstellingsjaar bracht een teleurstelling wat het aantal bezoekers betreft. Dit liep van 519.000 in 1954 terug tot 425.000. De oorzaak daar van zoekt men voornamelijk in het feit. dat tienduizenden Duitsers weggebleven rijn tijdens onze Bevrijdingsfeesten, en (een heel klein beetje) in de „Breda"- hetze. Maar men gelooft niet. dat men dit jaar daarvan nog de nadelen onder vinden zal. Steeds Is het Keukenhof-bestuur er op uit. het publiek bi) deze tentoonstelling te betrekken. Zo is leder jaar weer de deelname groot aan de wedstrijd voor de beste „eigen tuin"gemiddeld komen er zo'n dertig veertigduizend formulie ren binnen. Ditmaal echter zal het publiek ook zijn oordeel kunnen geven over de beeldhouw w eiken van Nederlandse kun stenaars. die der traditie getrouw ook thans weer het beeld van de Keuken hof zullen verlevendigen. Daartoe zul len deze beeldhouwwerken thans meer geconcentreerd worden opgesteld. Dit jaar zullen ook beeldhouwwerken van Franse en Duitse kunstenaars op de Keukenhof prijken (buiten mededin ging) waaronder het beeld „Le Grand Messenger" van Zadkine. de ontwerper van het Rotterdamse bevrijdingsmonu ment. Een derde prijsvraag wordt georgani seerd door de exposanten in het Pavil joen voor Bloemslerkunst i waaromheen de aanlee thans zo ver is gevorderd dat dit een der mooiste plekjes van de ten toonstelling is geworden). Zij zullen een speciale expositie ma ken van slerglas kunstzilverwerk en por selein, en ook hier zal het publiek in de gelegenheid zijn, z'n oordeel over het beste en mooiste produkt te kennen te geven. Flamingo vijver Een der voornaamste attracties van de Keukenhof vormen wel de waterbe woners. De zwarte en witte zwanen zijn waarschijnlijk meer gefotografeerd en gefilmd dan Glna Lollobrigida en het is ze aan te zien. want ze zijn zich zéér van hun waarde bewust. Daarnaast ont lokken de eenden (vooral mét kroost) enthousiaste kreten in alle talen, voor namelijk aan de vrouwelijke bezoekers, wanneer zo'n flottielje in kiellinie over het stille water van de Zwanenvijver roeit, of zich snaterend beweegt midden tussen de Madame Lef eb er's en de Queens of the Night. Een nieuwe aanwinst is de vijver die in het oostelijk gedeelte is aangelegd en waarin een vijftal flamingo's zijn exto- tische roze pracht zal laten bewonderen. Daarmee is dit „stille" gedeelte ook een attractie rijker geworden. Voorts zal het beroemde symfonie orkest van het Zevende Amerikaanse Le ger een bezoek aan de Keukenhof bren gen en (waarschijnlijk, dat hangt van het weer af» daar concerteren. Dit be zoek is een tegenbeleefdheid. want de Amerikanen hebben vorig jaar zeer ge noten van de bloemenshow, op initiatief van Keukenhof in Stuttgart aangelegd. Reeds vroeg bloemen De tentoonstelling wordt vlak voor Pasen geopend, omdat men met de paas dagen reeds tal van bezoekers verwacht. Teneinde hen dan zo veel mogelijk te bieden, heeft men vooral veel vroeg- bloeiende gewassen opgeplant, niet al leen het zgn. .bijgoed" maar ook gekoel de narcissen, waarvan de bloei kunstma tig is vervroegd. Verder mag, gezien de algehele stand, worden verwacht dat dan de tulpen in het warenhuis zich op haar schoonst zullen laten bewonderen. Eigen postkantoor Een attractie met name voor de filate listen zal ongetwijfeld het eigen post kantoor van de Keukenhof zijn. dat gedurende de tentoonstelling daar door de PTT is gestationeerd. De daar af gegeven poststukken zullen van een speciaal Keukenhof-stempel worden voorzien. Vervoer en verkeer Dit is nu eens Keukenhof zoals U het niet kent. en toch is het zo wonderlijk mooi. Onder een zware witte vacht gaat de bodem schuil waarin de bollen al beginnen te groeien naar de komende kleuren pracht. de bomen, heesters en strui ken dragen nog een teer wit weefsel van ijzel inpiaats van het zachte lentegroen. Er zit geen kleur in dit beeld, maar het toont niettemin een eigen schoonheidzoals ook een zwart-wit-foto vaak mooier is dan een kleurenfoto. Maar de schoon heid van thans kan niet door velen bewonderd worden, want het is juist de ongereptheid van het witte kleed, die deze schoonheid accent geeft. Het is een mens. als hijzoals gisteren, terwijl de Elfstedentocht gereden werd. door deze winter- pracht loopt om een foto te maken vreemd te moede bij de gedachte, dat hier over zes weken Hollands lentetuin geopend wordt. (Foto L.D./Vam Vliet.) hofbestuur veel hoofdbrekens. Wat het parkeren betreft, moest men tijdens de tojxlagen reeds zijn toevlucht nemen tot het harddraverij-terrein ach ter de Witte Zwaan te Lisse. Thans zijn echter onderhandelingen gaande, en wanneer die slagen, zal voor vele jaren het parkeerprobleem bij de Keukenhof zijn opgelost. Een nieuwe weg is aangelegd recht streeks van de ingang tegenover het parkeerterrein dwars door het zgn. Ber- kenbos naar het Theehuis. Wat de wegen betreft, de aanleg en verbetering van de secundaire wegen ln de Bollenstreek wordt opgehouden door dat nog steeds het wachten is op de be slissing inzake de primaire wegen, met Limburgse dag Zoals leder jaar organiseert de Keu kenhof ook dit jaar weer een zgn. streekdag. Vorig ja«r kwamen de Frie zen met hun mooiste spullen en fraaiste klederdrachten naar de Keukenhof, dit maal zullen de Limburgers onder lei ding van hun Commissaris dr, Houbcn de aandacht vestigen op de streek van 't bronsgroen eikenhout. Vooral de be roemde schutterijen zullen hier voor de kleur en de fleur zorgen. De datum van deze streek**? ifl ac? Hkt bepaald. V akant ie t oeslag ambtenaren 4% Minimaal 15 dagen vrij (Van onze Haagse redactie). Rijksambtenaren zullen ln 1956 een vakantietoeslag van 4Có ontvangen. Het minimum aantal vakantiedagen zal worden gebracht on 15. Tot nu toe kregen Rijksambtenaren een vakan tietoeslag van 2% en bedroeg het mi nimum aantal vakantiedagen 14. Naar wij vernemen is de regering ln principe bereid gebleken aan het In het georganiseerd overleg inzake amb tenarenzaken overeengekomen advies voor deze verhogingen gevolg te ge ven. Een desbetreffend besluit zal zo spoedig mogeliik aan het georgani seerd overleg worden meegedeeld. Verwacht wordt dat de gemeenten voor hun personeel dit voorbeeld zul len volgen. TERUG VAN GEMASKERD BAL f. 6500 weg Een vreemde indringer heeft zich in de vroege morgenuren van zondag J.l. toegang verschaft tot de tweede etage van een perceel aan de Amstelveense- weg te Amsterdam en er 6500 gulden weggenomen. De bewoner van de etage had zich omstreeks half twee naar een gemas kerd bal begeven, en kwam om vijf uur thuis. Via de eerste verdieping, waar hfj kasten, laden en bedden overhoop haal de, heeft de indringer zijn weg vervolgd naar de tweede etage. Daar vond hij in een boek de bewuste f. 6500 Negen miljoen meer deviezen Volgens de verkorte balans van de Ned. Bank per 13 februari vertoont de netto deviezenreserve een kleine vooruit gang. n.l. van f. 9.miljoen tot f. 1469 miljoen. De goudvoorraad bleef wederom onveranderd met f. 3.275.133.918. OEGSTGEEST C.H.U. vergaderde In hotel „Het Witte Huis" werd gis teravond de jaarvergadering gehouden van de Chr. Historische Kiesvereni ging oJ.v. de heer A. J. Paling. Onder de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van het dagelijks be stuur der Unie. vermeldende dat de jaar vergadering op 4 april in ,3ellevue'' te Amsterdam zal worden gehouden. De groepsvergadering bleek vastgesteld te zijn op 18 dezer te Rotterdam, in welke vergadering de verkiezingslijst zal wor den vastgesteld. Het verkiezingsmanifest werd ver-'ol- name de roemruchte noord -^iid-verbin- dlng. Er zijn reeds lang plannen tot bijv. het afgraven van de Veenenburgerlaan van Hillegom naar Keukenhof (ondanks de hieraan verbonden bezwaren omdat een uniek uitzicht verloren gaat) maar ook die kunnen niet vorderen omdat men in het ongewisse verkeert over de aansluitingen van de secundaire op de primaire wegen. De Nederlandse Spoorwegen zullen dit jaar een groter aantal treinen aan het station Lisse laten stoppen. Helikopters wil men niet meer in de buurt van Keukenhof, tenzij ze geruis loos worden. l)o<CA- dag in dag uit! Geef hem bi) de eerste voortekenen van kou, hoest oi griep ABDIJSIROOP^?

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 4