VOORTREEKERS JViemeijer tabak Alg. Nederlandse Grafisehe Bond 94ste Jaargang Woensdag 15 februari 1956 Tweede blad no. 28757 Leo Riemens bracht Kathleen Ferrier bij ons terug Zij en Roland Hayes schonken ontroering Enige jaren geleden zong Kathleen Ferrier in de Zuiderkerk. Wü herinneren het ons goed: het was nèt zo'n konde avond als gisteren. Kathleen Ferrier huiverde evenWist Iemand van ons. dat zij toen al ernstig ziek was? Niet lang daarna is zij voorgoed gegaan Weemoed bevangt ons, wanneer wij haar zang nu op de gramofoonpiaat horen Het was de bekende commentator Leo Rie mens, die in de Grote Pers van de Lakenhal voor een toegestroomd K. O.- gehoor over haar vertelde, over haar leven, haar strijd, haar werk. Reeds nu heeft zij zich een legendarische reputa tie verworven. Haar carrière was merk waardig: eerst 15 jaar intensieve pianostudie, optreden op concoursen, ook als begeleidster, waar door zij interesse kreeg voor zang. Een toevallig inspringen op een zang- concoours bezorgde haar direct een eerste prijs: ze wist van te voren, dat ze beter zingen zou dan de anderen. Toen studie bij Roy Henderson: eerst op SI-jarige leeftijd het debuut. Een eigenlijke zangcarrière van 10 jaren, waarvan zeven internatio naal. bracht haar de grootste triomfen. Men hoorde de zangeres in ons land in „The rape of Lu- cretia". ..Orpheo". Bit- tens „Spring Symphony*'. Mattheus Passion en op liederena/vonden, met de ongeëvenaarde voordracht der volksliederen als hoog tepunt. De grote reputatie als liederenzangeres kwam eerst na samenwerking met Bruno Walter, die haar ook inwijdde tot de Veheimen van Mahlers :unst. In hoge mate interessant was het aan de hand van talrijke platen de ontwik keling van Kathleen Farrier's zang- en ■voordrachtskunst te volgen met als een tier climaxen het „Oft denk ich, sie sind nur ausgegangen" uit Mahler's „Kinder- totenjieder". Doch ook bij het luisterer naar de aria aan het eind van de twee de acte van „Orfeo" waarbij wij haar weer zagen op het podium van de Amsterdamse Stadsschouwburg kwa men wij weer onder de indruk van dit ontroerende geluid. Na de studietijd bij Bruno Walter is het. alsof een ènder zingt: de verschillen zijn frappant. Eerst het accent op de klank, dan op de inter pretatie. En hoeveel rijper, voller, war mer ook. werd deze wondervolle stem tegen het einde, onaangetast door ziekte. Hoeveel dieper de voordracht. Als laatste liet Riemens ons het „Blow the wind southerly" horen, dat zij zelf op de gra- mofoon „not so bad" vond Kathleen Ferrier herrees: alle facetten van haar grote persoonlijkheid vervulden de zaal. Zij was héél dicht bij ons. De tweede kunstenaar, over wie Rie mens uitvoerig vertelde, was de thans 69-jarige, grote negerzanger Roland Hayes, die door zijn bemiddeling, na in 1928 in ons land reeds onder Mengelberg en Monteux gezongen te hebben, enkele jaren geleden met zoveel succes opnieuw in Amsterdam en Den Haag optrad. Nu komt hij niet meer: er zijn daarvoor gegronde redenen. Ook hij debuteerde pas op 30-jarige leeftijd: er zyn nog meer overeenkomsten tussen hem en Kathleen Ferrier. Hij zingt het Westerse lied even perfect als dat der negers, waarvan hy er, voortreffelijk musicoloog Hayes was enige jaren professor aan de Univer siteit van Boston meer dan 2000 op tekende. Julia Culp gaf de stoot tot zijn wending naar het intieme lied. nadat hij eerst een tweede Caruso had willen wor den. hetgeen, gezien de verhoudingen in de Amerikaanse operawereld, voor hem als neger een onmogelijkheid was. Ook hij heeft, evenals Kathleen Ferrier. een sterk mystieke inslag, hetgeen tijdens zijn zang op deze avond duidelijk bleek. Aan de hand van talrijke platen, op genomen tussen zijn 67ste en 69ste jaar aanvankelijk wilde Hayes niets van opnamen weten, omdat hij dan het con tact met het publiek miste gaf Riemens een voorbeeldige indruk van Hayes' groot kunstenaarschap in de meest Veelzijdige genres. En ook toonde Riemens aan. dat het negerlied zich in het geheel niet uit sluitend tot de „spiritual" bepaalt, doch een breed terrein bestrijkt. Laatste foto van Kathleen Ferrier. April 1953.) Aan Riemens dankten wij het, dat wij Hayes mochten horen, nu de im- pressario's hem niet laten overkomen, o.a., omdat ze de zanger te oud vin denDe platen werden hem per soonlijk toegezonden, een kostbaar bezit! Wie zó, tot in hoge ouderdom mag blijven zingen, is wel gezegend! Leo Riemens heeft met dit hernieuwd contract zowel met de onvergetelijke Kathleen Ferrier als met de begena digde Hayes een indrukwekkend schone avond geschonken, eindigend met het zeldzaam verrijkende ..Where you there, when they crucified my Lord?" (Ingez. Med.-Adv.) Werkf opvollend goed bi' piir" „■rtiTTfc-'ffi?' knopt Uop qp n een ommezien. O Oef Dc nieuwe openbare lagere school aan de Storm Buysingstraat (hoofd de heer G. J. Beumer) zal a.s. vrijdagmiddag om vier uur officieel worden geopend. VERJAARDAG PRINSES MARIJKE Ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Marijke heeft de Leidse Chr. Oranjevereniging as. zaterdagmiddag in de foyer van de Stadsgehoorzaal een samenkomst voor de jeugd belegd. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Victor, zn van J. G. Boutier en J. M. Arnoldus: Marytje Maria, dr van W. Berk- hclj en D. Kunt; Maria Pranclscus Petro- nella. zn van J. Mathot en E. B. Pont; Nicolaas Bastlaan, zn van H. M. de Leeuw en J. Butyn; Nicolaas, zn van M. Kroese- meyer en C. Langeveld; Gertrudls Maria, dr van C. J. van Rooden en J. M. Juffer mans; Lldla Paulina, dr van A. Eradus en J. Belj; Daniel Johannes, zn van B. Meljll en S. Sebregts; Maria Adrlana, dr van A. L. v. d. Werf en M. J. de Groot; Judith, dr van I. Habraken en L. P. Bontje; Salomon Hendrik, zn van H. J. Slebert en A. J. Ver baan; Yvonne, dr van H. J. v. d. Ven en A. T. Heetveld; Astrld Prederleke Helen, dr tan C. A. M. Kengen en M. H. Walraven. ONDERTROUWD: A. I. Sommer en J. G. Stunts; A. M. Kabel en L. M. T. v. Doom; H. de Boer #n H. Rodenburg: L. Breedcveld en J. v. d. Mey: A. Roozendaal en A. v. d. Rcyden; H. Westerdlep en P. Pavler; J. Brugman en t Rotmensen; P. Helmus en M. Sas; H. v. Houten en C. v. Meurs. GETROUWD: ft. H. M. Becking en A. M. J. v. Nouhuys. OVERLEDEN: J. A. Stoutenbeek. man. 72 Jr; G. C. Hoeyen. man, 59 Jr; W. J. Metselaar. Wednr,. 79 Jr; B. J. v. Kleef. man. 64 Jr; 3. Koet. man. 49 Jr; P. de Bot, hulsvr. van Dlrven, 80 j». Ds N. Kleermaker beroepen Ds. N. Kleermaker, hervormd predi kant alhier, heeft een beroep ontvangen van de hervormde gemeente te Nun- speet. Professorenwijk viert feest IN STADSGEHOORZAAL WAS HUMOR TROEF Naast een actieve buurt- en speel tuinvereniging bezit de Professorenwijk thans ook een winkeliersvereniging, die eveneens alle pogingen in het werk stelt om de wijkgedachte te propageren. Te oordelen naar de belangstelling, welke gisteren bestond voor een door deze ver eniging in de stadsgehoorzaal georgani seerde cabaretavond - de grote zaal was vrijwel geheel bezet - telt ook deze ver eniging een grote aanhang. De heer J. van Egmond, die allen har telijk welkom heette, m het bijzonder de ere-voorzitter van D.P.W., de heer D. van der Kwaak, wees nog eens op de doelstelling en de activiteiten van deze vereniging. Onder het motto „Humor is troef" pre senteerde het Theaterbureau Anova een cabaret-programma, waarmede allen zich kostelijk amuseerden. Jan de Cler, die deze avond de confe rences voor zijn rekening nam was daar in zeer goed op dreef. Het was al humor aan de lopende band. Voor het muzikale element zorgden de drie Jacksons. ac cordeonisten. die heel wat muziek in hun vingers hebben, hetgeen ook gezegd kanfworden van Cas Rus. die vrijwel een geheel „orkest" uit zijn klaviolmi te voorschijn toverde. Verder verleenden aan deze avond hun medewerking de No tenkrakers - goede wjjn behoeft geen krans -. „The Dutch Rolling Stars", die het in deze ijstijd maar bij rolschaatsen houden - maar daarop zijn ze clan ook fantastisch! -. „The Crazy Sisters", twee „meisjes", die het in „haar" mi miek ver hebben gebracht en Hedri en Lisette, die in hun manipulatie-show een knap stukje werk te zien gaven. Bui ten het programma om had Jan de Cler deze avond ook nog voor een extra ver rassing gezorgd: het optreden van de thans in Zwolle woonachtige Poolse zan geres Monica Witkiewiczówna. die in de laatste tijd voor radio en televisie grote successen oogst. In haar zang wist zij ook deze avond sterk te boeien! AMBTSAANVAARDING DR. TH. G. VAN RÏJSSEL. Vrijdag om 4 uur zal dr. Th. G. van Riissel. benoemd tot eewoon hoogleraar in de faculteit der Geneeskunde om on derwijs te geven in de ziektekundige ontleedkunde, algemene ziektekunde en eerechteliike ontleedkunde ziin ambt aanvaarden door het uitspreken van een rede m het Groot-Auditorium der Leidse Universiteit. SCHERMEN In dc competitie floretschermen van Zuid-Holland zijn de schermsters van A E W. in Den Haag uitgekomen tegen de schermvereniging Damocles. De Leidse schermsters Abspoel. Barthen en Zirkzee zorgden voor een 63 over winning. Bloemen op Valentijndog De Leidse bloemistenihandel heeft gis teren naar aanleiding van Valentijndag 15 boeketten uitgereikt aan personen, die zich op een of andere manier voor de maatschappij verdienstelijk hebben ge maakt. Het waren: de heer Th. Brugman, Morsweg 94 die zich verdienstelijk heeft gemaakt, voor cultureel werk in de Leo- nardusparochie: de zusters van de Vro- lijcke Arke, voor het vele werk voor het misdeelde kind: mevr. E. Kralt—Star, Oegstgeesterweg 55, Rijnsburg voor haar werk ten bate van de stille armen; de 12-jarige Tony Leeuwls, die al vijf jaar lang hulp verleent aan een invalide; de heer J. van Leeuwen, Hoofdstraat 314, Sassenheim, die Iedere zondag kerkgan gers uit De Kaag van en naar de kerk brengt; mej. J. Juffermans. die al vijf jaar in het St. Elizabetih-ziekenhuis wordt verpleegd en die altyd woorden van troost en bemoediging heeft voor andere pataenten: de heer J. Ligthart Schenk, Schelpenkade 2a. Leiden, voor het red den van drenkelingen; de heer B v. d. lelie. St. Janshof 1, voor de eoede zor gen. die hij steeds aan de bewoners van het hof betoont.; de heer Wassing uit Noordwijk voor het redden van drenke lingen: mevr. Bosman, Noordwijk. voor. haar vele hulp aan zieken etc.: mevr. Paridon. Herenweg 52, Noordwijkerhout, voor haar hulp aan alleenwonende dames mevr v. d. Vijver—v. d Voet. Sandtlaan 28. Rijnsburg, voor haar hulp aan min derbedeelden- mevr. J H Knyff, Lange- vaart 42, Rijrisburg, voor haar belangrijk weric voor de blinden: mevr. de wed. HooykaasDe Hen, Kempenaarstraat 44. Oegstgeest. voor haar werk ten bate van oude dames en de dames Langezaal. Ma- resmgel 62. voor haar cultureel werk. Gisteravond hield de Tuinbouwstudie- club Leiden en omstreken in .Het Gulden Vlies" een filmavond, welke werd ver zorgd door de Ned. Heidemaatschappy. Na een inleidend woord van de heer C. van der Eijk uit Woubrugge. werd aller eerst de visserijfilm van Herman van der Horst vertoond. Vervolgens kregen de aanwezigen vla de filmband een duide lijk inzicht over de ruilverkaveling in het land van Maas en Waal. Na de pauze volgde de film .Hangs ongebaande klin gen". welke reeds eerder in Leiden werd vertoond. De heer E. Schut, propagandist van de Ned. Heidemaatschappij, zei in een toe lichtend woord, dat het werk van deze maatschappij vele facetten heeft Op 5 Januari 1888 werd de maatschappij op gericht, als een particuliere vereniging, die aan haar leden adviezen zou geven voor ontginning van woeste grond. Men leefde in de ty'd van de ernstige land bouwcrisis. Spreker stelde, dat uitbrei ding van onze cultuurgrond nog steeds nodig is. Verwacht wordt, dat in 1970 in Nederland 12 miljoen mensen zullen le ven. Men kan nieuwe grond verkrijgen door landaanwinning, maar ook kan het opbrengstvermogen van de bestaande cultuurgrond worden opgevoerd. Dat be reikt men bijvoorbeeld door herontgin- ning, waterbeheersing en ruilverkaveling Op dit werk legt de Heidemaatschappij zich nu toe. De heer Sohut deelde mee, dat het cultuurtechnische werk ongeveer negentig procent van de werkzaamheden van de maatschappij uitmaakt. Als bui tenlands project noemde hij het proef object Zuid-Sumafcra, waar in opdracht van de Indonesische regering oerwoud wordt ontgonnen. (Ingez. Med.-Adv.) LICHTE HOLLANDSE BAAITABAK Erkend de beste Afdeling Leiden bestaat een halve eeuw Tien februari was het een halve eeuw geleden, dat de afdeling Leiden van de huidige Alg. Nederlandse Grafische Bond werd opgericht. Terwijl de kin deren van de leden reeds hedenmiddag in de Schouwburg een feestelijke bij eenkomst hadden, zal dit gouden ju bileum zaterdag 25 februari in de Stadsgehoorzaal worden herdacht. Alvorens deze Bond in de Sleutelstad vaste grond onder de voeten kreeg hard er in Leiden reeds een typografenvereni- ging bestaan. Opgericht op 30 mei 1866 werd deze vereniging, die in die jaren met veel tegenstand te kampen had, in Geringe stijging der werkloosheid In de loop van januari is het aan tal werkloze mannen toegenomen van 47.783 tot 49.700, de bezetting van de aanvullende werken steeg van 15.017 tot 19.953. zodat de totale geregis treerde arbeidsreserve van 62.800 met 6853 tot 69.653 opliep. Deze stijging vloeide vrijwel geheel voort uit het winterseizoen, waardoor een verdere inkrimping van de werkgelegenheid optrad, vooral In de bouwnijverheid en de landbouw. In vergelijking met eind januari 1955 lag de geregistreerde arbeidsreserve op het eind van de verslagmaand in vrij wel alle bedriifsklassen en beroeps- groenen lager. In totaal bedroeg dit verschil biina 23.000, hetgeen aan de stiee conjunctuur valt toe te schrij ven. In verband met de te verwachten ver ruiming van dewerkgelegenheid na het winterseizoen steeg de vraag naar mannelijk personeel van 54.775 tot 55.811. Het aantal als werkloos geregistreer de vrouwen daalde van 4342 tot 4203. De geregistreerde vraag naar vrouwe lijk personeel steeg van 31.906 tot 33.740. Vooral de behoefte aan kantoorperso neel en huishoudelijk Dersoneel bleek te ziin toegenomen. RONDREIS DOOR EUROPA Het Reisbureau Lissone-Lindeman or ganiseerde gisteren in de foyer van dc Stadsgehoorzaal een drukbezochte film avond. In afwijking van de voorafgaande ja ren werd deze keer een eigen film ge draaid. waarvan de titel luidde ,X>e wonderlijke winkel" De heer J. H. Koch wees er in zijn welkomstwoord met enige nadruk op. dat de opnamen voor deze film zijn gemaakt in die plaatsen, welke door toeristen van Lissone-Lindeman zullen worden bezocht. Een voorproefje dus van de vakantiegeneugten, welke hen te wachten staat! Tevens besprak de heer Koch in het kort het systeem van reizen, dat belangrijk uitgebreid is Na de mededelingen over het komende toeristenseizoen volgde de vertoning van bovengenoemde hoofdfilm, die in fraaie kleuren was opgenomen. Behalve opna men van Londen, Zwitserland en enkele Duitse toeristenplaatsjes kregen de aan wezigen nog beelden te zien van de di verse vervoersmiddelen, waarmee gereisd kan worden. Het tweede filmpje .Ha Douce France" ging over Parijs en de Cote d'Azur, terwijl na de pauze de KLM.-film „Mensen maken de wereld kleiner" werd gedraaid. Al deze films waren in kleuren en men heeft er dus terecht van genoten. Het was een gezel lige en interessante avond, die 9 maart a.s. herhaald zal worden. ZWEMMEN. L.Z. en P.V. „De Sleutelstad" Gisteravond heeft de L.Z. en P.V. „De Sleutelstad in de Overdekte een aan vang gemaakt met haar onderlinge wed strijden. Ondanks het bar slechte weer. was de belangstelling en ODkomst van de zwemmers(sters) zeer redelijk te noemen. Felle strijd werd geleverd od de 100 m. schoolslag heren, terwiil K. Geeve met 1.03.8 od de 100 m. vrije slag een fraaie Drestatie verrichtte. De uitslagen van deze eerste avond waren 25 m. vrije slae melsies adsp.: 1. G. Binnenkamp 16.8, 2. C. v. Tilbure 16.9. 3. R. Duffels 18.6. 25 m. schoolslag jongens adsp.: 1. A. Kok 28 1. 2. L. Clavan 34.4. 100 m. rugslag dames (wedstriid- ploeg)1. E. Stouten 1.23.7. 2. A. de Tombe 1.25.8. 3. L. VVolters 1.37.4. 100 m. schoolslag heren (wedstrild- Ploeg)1. W. van Z111 1.16.4. 2. A. Ka- Daan 1.165. 3. F. Westerbeek 123.8. 100 m. schoolslag dames: 1. E. Bekke ring 1.37.4. 2. S. van Es 1.43.3. 100 m. vrüe slag dames uvedstrild- Dloeg- 1 A. Oostrom 1.16.4. 2 E Stou ten 1.23.7. 3. L. Wolters 1.23.9. 100 m. vrije slag heren (wedstriid- ploee): 1. K. Geeve 1.03.8. 2. W. v. ZU1 1575, 8. J. Bekkering 1.08. 1895 opgeheven. In 1905 besloten enke le Leidse en Haagse typografen op ini tiatief van o.a. mr. D. A. van Eek po gingen in het werk te stellen om tot op richting van een afd. Leiden van de toenmalige Alg. Ned. Typografenbond te komen. Een en ander had tot resultaat, dat op 10 februari met 22 leden een af deling Leiden van de ANTB kon wor den opgericht. In het eerste bestuur, dat in deze dagen 4e zaken krachtig ter hand nam, hadden zitting de heren A. de la Court, voorzitter. H. Neuteboom, secretaris, R. Akkerman, penningmees ter. H. Pieters en P. J. Pont. Hoewel het in de eerste tyd enige moeite kostte om tot een flinke uitbrei ding van het ledental te komen, waren bij het tien-jarig bestaan 219 leden bij de Leidse afdeling aangesloten, terwijl de afdeling in dit gouden jaar ruim 600 leden telt. Een aantal waarmede Leiden in landelijk verband een goed figuur slaat. Van groot belang in het organisatie leven was het jaar 1914 toen de eerste c.a.o. in het grafisch bedrijf tot stand kwam. als uitvloeisel waarvan er ook een bedrijfsrechtspraak kwam. Een ander belangrijk feit in de geschiedenis van de Bond was het in het leven roepen van een pensioenfonds. Na vele onderhande lingen kwam dit fonds in 1929 tot stand. Voorts profiteert de grafische bedryfs- gemeenschap nu al weer vele jaren van de voordelen en activiteiten van de Ge zondheidsvereniging en het Algemeen Sociaal Fonds, terwijl nog onlangs een nieuwe cao werd ingevoerd, waarin tal Van sociale verbeteringen (o.a. 15 dagen vakantie en 2 weken vakantietoeslag» werden opgenomen. In het huidige bestuur, dat sinds 1947 onder leiding staat van de heer N. Lan gezaal, hebben thans zitting de heren F. Piena (secretaris). M. J. de Jong, H. de Graaf, J. J. Verstra aten G. M. van Houten, J. Ph. v d. Bosch, H. Cossee, P. J. Jesse. A. Mioch en A. C. Koekebakker. Van de oprichters, die ook deel van het eerste bestuur uitmaakten, zijn thans nog de heren H. Neuteboom en P. J. Pont in leven. Van de velen, die in de loop van deze halve eeuw veel tot de opbouw van de organisatie hebben bijgedragen, noemen wjj de heer H. W. Wittenaar. die ruim dertig jaar het secretariaat van de Leid se afdeling heeft waargenomen. Interpellatie Burger uitgesteld (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft vanmiddag de beslissing aangehouden over het ver zoek van de heer Burger (PvdA) om vragen te richten tot de ministers Zijl stra (Economische Zaken) en Suurhoff (Sociale Zaken) over de besprekingen van minister Zijlstra met de werkgevers organisatie op de 24 januari j.l. op de Hoge Veluwe en het conflict dat nadien in de Stichting van de Arbeid Is ont staan. Het. is niet uitgesloten, dat de regering uit eigen beweging binnenkort hierover mededelingen aan de Kamer zal doen. Daarom werd een besluit over het al of niet toestaan van de interpel latie uitgesteld. Vanmorgen heeft HM. de Konin gin. vergezeld van haar kamerheer in buitengewone dienst, prof. mr. W. F de Gaay Fortman, een bezoek gebracht aan de tentoonstelling der Canadese Eskimokunst in het gemeentemuseum te Den Haag. Oppositie wenst aftreden OPZEGGING DER OVEREENKOMSTEN? De Indonesische minister van Voor lichting heeft een beroep gedaan op de opppositie-partijen om eensgezind te zijn tegen Nederland. Hjj zei, dat het thans het „psychologische moment" was om de overeenkomsten van de R.T.C. op te zeggen. Eenzijdige stappen hiertoe konden niet uitgesteld worden tot de formatie van een nieuw Kabinet, omdat zij liet gevolg zjjn van de mislukking van de onder handelingen .die door het huidige Ka binet gevoerd werden Alleen de Neder landers zouden ervan profiteren als de oppositie de regering in deze kwestie aanvalt. De voorzitter van de oppositie-partij, de PUI. Mangoensarkoro. heeft daar entegen herhaald, dat het huidige Ka binet niet in staat kan worden geacht verstrekkende maatregelen te nemen Het oppositieblad „Merdeka" dringt er heden in een hoofdartikel, wederom op aan, dat de regering zal aftreden. De kleine oppositiepartijen hebben vanmorgen in het Parlement een motie ingediend, waarin van het Kabinet wordt geeist, zjjn mandaat terug te geven Het Kabinet is in een vergadering met de regeringspartijen in principe overeen gekomen, dat de financiële en economische overeenkomsten met Ne derland moeten worden opgezegd. De besprekingen hierover zullen wor den voortgezet, na aankomst van de In donesische delegatie uit Genève De minister van Voorlichting verklaarde, dat voordat zal worden overgegaan tot uitvoering van het besluit om de finan ciële en economische overeenkomsten op te zeggen, eerst de mening zal worden gevraagd van de leden van de delegatie en van de financiële adviseurs De woordvoerden van het ministerie van Buitenlandse Zaken, Soewito Koesoemowidigdo .heeft verklaard, dat de toestand .die is ontstaan uit het mislukken van de conferentie tc Genc- ve. door de regering niet gunstig wordt geacht om met Nederland besprekin gen te voeren over het uitwisselen van gevangenen. Van officiële Nederlandse zijde wordt bevestigd, dat de Indonesische regering aan de Nederlandse Hoge Commissaris in Djakarta een nota heeft overhandigd, waarin wordt medegedeeld .dat de In donesische regering uit de Nederlands- Indonesische Unie is getreden Deze me dedeling is heden bU de Nederlandse re gering in Den Haag via de Nederlandse Hoge Commissaris in Djakarta, mr. W. F. L. graaf van Bylandt, ontvangen. Kerkelijk .Leven PRIJSVRAAG TEYLERS GENOOTSCHAP Directeuren van Teylers Godgeleerd Genootschap te Haarlem hebben een prijsvraag uitgeschreven, waarbij «en verhandeling gevraagd wordt over de functie aan de term oecumenisch in de geschiedenis van de christeiyke kerk tot op heden. De antwoorden moeten (vóór 1 januari 1958) in het Nederlands. En gels. Frans of Hoogduits geschreven zijn. BU bekroning van het ingezonden ant woord. wordt een gouden erepenning toegekend of indien de bekroonde daar aan de voorkeur gev enmocht, een be drag van vierhonderd gulden. VOORSCHOTEN IJSVERENIGING „RIJNDIJK—HOGE MORS". Uitslagen van de door de IJsvereni ging .Rijndijk—Hoge Mors" gehouden wedstrijden voor de jeugd op de Schenk. Meisjes 7-9 jaar: Ï.Anneke Griffioen; 2. Heleentje Meyer. Meisjes 10—12 jaar: 1. Marijke Schra- ma; 2. Truus v. d. Hulst; 3. Corry Ver boom; 4. Marlon Meyer. Jongens 79 jaar: 1. Paul Schrama; 2. Nic Kooy; 3. Kok Versteyn. Jongens 10—12 jaar: 1. Tom Kooy; 2. Jan Wagemaker; 3. Jan van Winden. NIEUWE UITGAVEN* Start dc Straatracer toch? Verschenen ln dc Strato-Stervaart-Serle. deel III. Be werkt door Willy van der Helde. Ultg Hollandla. Baarn. De dokter beslist, door Frafik G. Slaugh. ter. Oorspronkelijke titel „The Healer". Ned. vertaling van Hans de Vries. Ultg.: J. Philip Kruseman. Den Haag. Lefen op aarde, levensweg en levens doel ln de spiegel van wetenschap ec bijbel. Ingeleid door Drs. R. Hensen. ultg.: W Gaade, Delft. De vlag halfstok, door Ab Visser. Deze roman uit de Arbo-serle ls het zelfstan dige vervolg op „De Buurt", de veelgepre zen „kroniek van Jeugdherinneringen", welke eerder ln de Arbo-serie ls versche nen. Ultg.: De Arbeiderspers. Amsterdam. BEURSOVERZICHT WILLIGE STEMMING VOOR INTERNATIONALS. Amsterdam, 15 februari De berichten over Eisenhowers ge zondheidstoestand hebben gisteren op enkele Amerikaanse effectenbeurzen reeds een gunstige stemming veroor zaakt. Vooruitlopende op de ontwikke ling in Wallstreet opende ook het Dam rak vanmiddag willig. Vooral de Inter nationale soorten stonden begin beurs in de belangstelling en boekten een koerswinst van 11 12 punten. Later volgde weliswaar een lichte achteruit gang doch de grote vier verlieten de markt met een winst van circa 9 punten. De andere sectoren werden hierdoor enigszins meegesleept al waren hier de avances niet zo groot. By de Scheep vaartpapieren nam KNSM de leiding met een stijging van 5 punten. De ove rige soorten 2 4 4 punten beter met uit zondering van Scheepvaartunie die goed prijshoudend was. Op de Cultuurafdeling was de stemming niet onvriendelijk. Ver. Deli ging voorop met een stijging van 4 punten, Amsterdam Rubber en HVA noteerden circa 2 punten beter: de han del had echter niet veel te betekenen. Op de incourante industrie-afdeling wa ren kleine koersverbeteringen ver uit in de meerderheid. Guldensbeleggingen stil en op peil. WISSELKOERSEN. Amsterdam, 15 februari Londen 10.61'2—10.62; New York 3.82A—3.82! J; Parijs 1.0802%—1.0812%; Brussel 7.61% —7.67%; Frankfurt 90 62%—90.67% Zü- rich 86.77'i86.82%; Zürich (fr. francs) 89.29—89 34%; Stockholm 73 09—73.14; Kopenhagen 54.914 ;54.964Oslo 53.04 —53.09; Milaan 60.65','2—60.70%. Beurs van Amsterdam Woensdag 15 februari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. 53 3% 103% 103% Grootboek obl101% Ned. '51 3% 101% b 101% D Ned. '53 (3%) 101% 101% Ned. '48 3% 98 98 Ned. '54 3% 97% 98A Ned. '55 3% 98 98A Ned. '55 II 3% 98% 98ft Ned. '47 3% 3 98% 98% Dollarlng '47 3 95ft 95% Investeringscert. 3 99 ft 99 ft Ned. 62-64 3 99% 99ft Indië -37 A 3 97% 97ft Grootboek '46 3 96% 96 ft ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand, en Ind. B 66 69 Nat. Handelsbank 154 155% Ned. Handelmij238 239% A.K.Ü301% 314% Philips 315% 326 Philips '55 307% 318% Unilever 323% 333% Wilton Feyenoord 261 266 Biliton 2de r285 L 287% Kon. Olie f.50.— ..317 Kon. Olie 634% 645% Amst. Rubber lll% 114% Holl Amer. iyn 208 211 Kon. Ned Stoomb. 206% 210% Ned Scheepv Unie 190'; 190% HV.A124% 127'. Java Cult77 78 Deli Mi)129% 133% Senembah85% 88% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 3 100ft 100% Den Haag 1937 1 3.. 97% Lelden 1947 98 B R'dam '37 I III 3% 100ft 100% Industr. Obligaties Philips Dollarlng 105% 105% Premieleningen A'dam '51 2% 139% 139% Eindhoven '54 2% 108% 108% Enschede '54 2% 112% 112% Den Haag '52 I 2% 140% 140% Idem n 2% 139 R'dam '52 I 2% 138% 138% idem n 2% 144% 143% Utrecht'53 2% 121 121ft NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstclllngen Amsterd. Bank 258 255 Rotterd. Bank246% 249% Twentsche Bank250 250 Industrie Ondernemingen Ned. G. en Spir. fabr. 230% 235 B Kon. Ned. Grofsm. 140 141 Rott. Droogd. Mij. 610 611 Tieleman en Dros 16% 16% Handelsondernemingen Borsumy. cv A f 1000 123% 116 Internatio145 147% Diversen Albert Heyn287 Ned. M. Walv. Vrt. 78 75 Spoorwegen Deli Spoofw. Mij. 27% 26 Amerik. fondsen Anaconda 68% 69% Shell Oil Cy67% 69% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VJC. 14/2 Holl. Constructie 420 ex d Tng. bur. v. Bouwny v. HM1B Int. Kunststof!. Ind. 67% 68 Kon. Ned. Edelmet 80 80L Pref. va Idem 80 80L Textiel Gebr v wyk 84% Leidsche Wolspinn 295 B 95GI Ned Electrolasm Sikkens Lakfabr '53 414 414 Ver. Touwfabrleken 183% 180 Wernlnk's Betonm. 141 140%

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3