LEIDSCH DAGBLAD WIJ ZULLEN DE ONTWIKKELING RUSTIG AFWACHTEN Prof. van Oven reeds volgende week in Kamer op de lires voor ideaal EISENHOWER KAN NOG LANG „MEE WEERBERICHT 94ste jaargang WOENSDAG 15 FEBRUARI 1956 No. 28757 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal: f2.35 per maand; fO-55 per week Witte Singel 1. Lelden Giro No. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Minister Luns verklaart: Wordt Indonesia's politiek op ortze rug uitgevochten? Dit was nodig in politiek schaakspel „De Nederlandse régering zal rustig de ontwikkelingen afwachten en geen onberaden stappen doen". Dit heeft minister Luns gistermiddag op een persconferentie ver klaard naar aanleiding van de berichten uit Djakarta, dat de Indo nesische regering heeft besloten de Nederlands-Indonesische Unie een zijdig op te heffen. Zijn verklaring stemde wat de hoofdzaken be treft overeen met die in de Tweede Kamer, welke wij reeds in een gedeelte onzer vorige oplage plaatsten. Minister Luns zeide voorts, dat „zal moeten blijken, of dit besluit de internationale positie van Indonesië goed zal doen". Hij wees er op, dat de Indonesische regering zeer verstrekkende maatregelen heeft aangekondigd nog geen dag, nadat de conferentie in Genève is mis lukt en voordat de leden van de Indonesische delegatie persoonlijk rapport hebben kunnen uitbrengen over de besprekingen. „Degenen, die hebben gezegd, dat in Genève ons een ultimatum is gesteld, konden wel eens gelijk hebben", aldus mr. Luns. Hij voegde hieraan toe: „Het lijkt er op, dat de politieke verwikkelingen in Indonesië worden uitge vochten op de rug van Nederland". Mr. Luns zeide de jongste verwik kelingen te betreuren en sprak de hoop uit, dat wanneer de situatie in Indonesië zal zijn gestabiliseerd, de normale verhoudingen daar zullen terugkeren. Over de conferentie zelf herinnerde mr. Luns eraan, dat toen enkele maan den geleden Indonesië verzocht om een nieuwe conferentie nadat de resulta ten van de Haagse conferentie van 1954 niet door het Indonesische parlement waren geratificeerd de Nederlandse regering zich heeft afgevraagd, of het wel zin had een dergelijk gesprek te be ginnen. Indonesië verkeerde in een over. gangsfase met de algemene verkiezingen voor de deur, terwijl de huidige regering slechts een beperkt mandaat had. Ten slotte besloot de Nederlandse regering het verzoek niet af te wijzen, ook omdat zij geen kans wilde laten voorbijgaan verbetering te brengen in de kwestie van de Nederlandse arrestanten. Overigens aldus mr. Luns heeft ook de huidige regering in deze kwestie geen enkele noemenswaardige verbetering gebracht. Nederland is deze regering met de grootste bereidwilligheid en soepelheid tegemoet getreden en heeft ingestemd met het houden van de conferentie in Genève, omdat de Indonesische rege ring daarop aandrong, hoewel daar voor ons land grote zakelijke bezwaren aan waren verbonden. Minister Luns gaf voorts een over zicht van de ontwikkelingen van de conferentie na de 7e januari en herin nerde aan de notawisseling tussen belde landen, waarin Nederland om klaarheid verzocht over het Indonesische stand punt jegens de tot die datum bereikte resultaten. „Het was voor Nederland onaanvaard baar naar Genève terug te keren om daar een overeenkomst te tekenen of af te wijzen. Deze voorstelling ran zaken was volkomen onjuist. Op 7 januari was informeel overeenstemming bereikt over een aantal punten, doch tal van kwes ties waren nog niet opgelost". Mr. Luns memoreerde hierbij, dat in 1954 de Indo nesische delegatie een uur voor de on dertekening van de toen bereikte over eenkomst mededeelde, dat zij niet door de regering in Djakarta was gemachtigd tot ondertekening over te gaan. Formeel was dit volkomen juist en de overeen komst kwam eerst later tot stand, toen opnieuw overleg had plaats gehad tus sen een lid van de Indonesische delega tie met de regering in Djakarta en en kele wijzigingen waren aangebracht. Tijdens de notawisseling na de 7e januari heeft de Nederlandse regering aan de Indonesische regering de vraag gesteld, of het niet beter zou zijn de besprekingen verder over te laten aan de volgende regeringen. „Indonesië heeft aangedrongen op voortzetting van de conferentie, blijkbaar omdat dit nodig was in het politieke schaak spel in Indonesië", aldus minister Luns ..en de regering in Djakarta dwong haar delegatie in Genève hoge eisen te stellen". Minister Luns herinnerde er voorts aan. dat de conferentie Is gestrand op het formuleren van een geschillen regeling. „Ik constateer, dat het niet is gegaan tussen een door Indonesië en een door Nederland voorgestelde ge schillenregeling, maar dat Indonesië Strenge vorst De Bilt verwacht tot morgenavond. Nu en dan opklaringen, maar ook plaatselijk wat sneeuw. Over het alge meen zwakke wind. Vannacht vrijwel overal strenge en plaatselijk zeer stren ge vorst. Morgenmiddag overwegend matige vorst. (Opgemaakt te 11.15 uur) 16 FEBRUARI Zon op: 7 57 uur; onder: 17 56 uur. Maan op: 9.06 uur; onder: 23.45 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.01 uur en 18.12 uur. De nummer bestaat uit 10 pagina's geen geschillen-regeling wenste". Wat de Indonesische delegatie voorstelde, was geen werkelijke arbitrageregeling, aldus mr. Luns. De Indonesische tekst was voor alle uitleggingen vatbaar en bood geen en kele waarborg". De Nederlandse tekst aldus mr. Luns was niet meer dan het vastleggen van hetgeen in be ginsel was overeengekomen ln een vorm die niet voor tweeërlei uitleg vatbaar was. Minister Luns herinnerde voorts aan de tegemoetkomende houding van de Nederlandse delegatie ten aanzien van de Indonesische bezwaren tegen de Ne derlandse formulering. Hij bestreed voorts de mening van de Indonesische minister-president. Harahap. dat op 7 januari reeds een geschillenregeling was bereikt Mr. Luns noemde dit vol komen onjuist. „Het was juist een van de punten, waarover het overleg moei zaam werd". Wel lag er een Indonesisch voorstel ter tafel, dat echter de arbitra ge-mogelijkheden beperkte door de be paling. dat de binnenlandse jurisdictie zou prevaleren. Ook noemde mr. Luns de verklaring van mr. Harahap onjuist, dat de Nederlandse delegatie zou zijn teruggetreden ten aanzien van de kwes tie Nieuw-Guinea. .De laatste week is dit onderwerp niet meer ter sprake ge komen". voegde hy hier aan toe. Mr. Luns deelde voorts mede. dat geen stap is gevorderd met de kwestie van de Nederlandse arrestanten. Het voorstel tot uitwisseling van de Indo nesische infiltranten in Nieuw-Guinea tegen 14 Nederlandse arrestanten in Indonesië „moet door Indonesië nog worden getoetst aan de uitvoerbaar heid". Minister Luns voegde hieraan toe: „Ik vrees, dat de Nederlandse ar restanten de dupe zullen worden van de mislukking van de conferentie van Genève". Slot op pag. 2 Opzegging Unie thans officieel De Indonesische regering heeft he den Nederland officieel medegedeeld, dat zü de Nederlands-Indonesische Unie als niet meer bestaand be schouwt. De algemene adviseur van het Indo nesische ministerie van Buitenlandse Zaken, dr Soedarsono. heeft vanmor gen aan de Nederlandse Hoge Com missaris in Djakarta, mr. W. F. L. graaf van Bylandt, een nota met betrekking tot dit onderwerp, overhandigd. De in houd van deze nota is niet bekend ge maakt, maar volgens zegslieden zou hierin de kwestie van de diplomatieke betrekkingen ter sprake zijn gebracht. Ten tijde van de Unie wisselden Ne derland en Indonesië Hoge Commis sarissen uit. Indonesië wenst thans de liplomatieke betrekkingen op een nor male basis te brengen door het uitwis selen van ambassadeurs. De zegslieden herinnerden in dit verband aan de verklaring van de Indonesische minis ter van Voorlichting, Soctan Makmocr. dat de opheffing van de Unie niet be tekent. dat Indonesië geen normale di plomatieke betrekkingen met Neder land wenst. Gesprek met nieuwe minister Rechten van de gehuwde vrouw (Van een onzer redacteuren) De keuze van prof. mr. J. C. van Oven, de 74-jarige oudhoogleraar in het Romeins recht te Leiden, tot opvolger van wijlen mr. Donker als Minister van Justitie, heeft in zekere zin voor de hand gelegen. Zijn oprechte, levenslange strijd voor recht en tegen onrecht( waarvan ook zijn houding in de bezettingsjaren getuigt), gepaard aan zijn grote ken nis op breed juridisch terrein en zijn wetenschappelijke objectiviteit stempelen hem tot een jurist van groot formaat en een gave persoon lijkheid, wiens woord als minister groot gezag kan hebben. Zijn poli tieke oriëntatie (PvdA na aanvankelijk vrijzinnig-democratische denk beelden te hebben aangehangen) herstelt het politieke evenwicht in het Kabinet. En bovendien heeft prof. Van Oven een gezaghebbende stem ten aanzien van het belangrijkste wetsontwerp, dat door de Minis ter van Justitie zal moeten worden verdedigd in de komende periode tot de Kamerverkiezingen: het wetsontwerp op de opheffing van de handelingsonbekwaamheid van de gehuwde vrouw. In een onderhoud, dat wij gisteren met prof. Van Oven naar aan leiding van zijn benoeming hadden, toonde hij zich bijzonder verheugd de verdediging van dit wetsontwerp op zich te mogen nemen. Prof. Van Oven naart een scherpe juridische blik en een grote strijdbaar heid voor het recht aan een bijzondere beminnelijkheid. Zeker voor hem zal die beminnelijkheid niet vooroD staan bil ziin juridische arbeid, maar ziin oor deel vindt daarin toch steeds een wel licht onbewust fundament line ziin geweest. die hem na een leven van wetenschappelijke arbeid op een der hoogste verantwoordelijke bestuurs posten in het land heeft gebracht. Zijn zeer principiële opvattingen ten aanzien van de „rechten van de mens" zowel in officiële verklaringen geformuleerd als persoonlijk aange- Prof. mr. C. van Oven. dc nieuwe mi nister van Justitie, zo als hij geschilderd werd door zijn broer, welk schilderij bestemd is om mettertijd een plaats te krijgen in de Senaatskamer van de Leidse Acpdemie. vocld. hebben hem tezamen met zuiver juridische overwegingen sinds 1927 een groot voorvechter gemaakt van de juridische volkomen gelijkstelling van man en vrouw, dus ook overtuigd voorstander van dc handelingsbe kwaamheid van de gehuwde vrouw. Onvoldaan over eerste ontwerp „Daarom heb ik. hoewel het mij aan het hart eaat miin wetenschappelijk werk voorlopig te moeten laten nisten. met cenoesen mnn benoeming tot Mi nister aanvaard" aldus vertelde prof. Van Oven ons. ..Reeds eeniime tijd wordt er gedokterd op dit terrein. Het door Minister Donker ineediende wets ontwerp heeft mij persoonlijk aanvan kelijk zeer teleurgesteld, aangezien dit slechts een eedeelteliike opheffing van de handelingsbekwaamheid van de ge huwde vrouw meebracht, namelijk alleen bii een huwelijk op huwelijkse voor waarden dus niet bij gemeenschap van eoederen terwijl dit laatste toch in ver rewee het merendeel van de Nederland se huwelnken het geval is". Amendement volgens advies „Het mag nu wel bekend zijn, dat het amendement van .de vaste Ka mercommissie op dit wetsontwerp, welk amendement volledige gelijkstel ling van man en vrouw ook bij huwe lijk in gemeenschap van goederen be oogt. tot stand is gekomen nadat door de commissie mijn advies hieromtrent was gevraagd. U begrijpt dat het thans voor mij een voorrecht zal zijn. deze volledige gelijkstelling, dus het door de commissie geamendeerde wetsvoorstel, in de Kamer te verdedi gen. Vermoedelijk zal ik dit reeds ko mende week doen". Prof. Van Oven kon ons over ziin verdere taak nog weinig vertellen. Wat hii in de vijf maanden tot de ver kiezingen verder op wetgevend terrein Tijdens zijn kort verblijf in Parijs i Oruenther. opperbevelhebber der heeft Z.K.H. Prins Bernhard een geallieerde strijdkrachten in Europa, bezoek gebracht aan generaal I „As Washington-Bonn" doet oorlogsgevaar toenemen De drie belangrijkste problemen, wier oplossing „een basis voor een stabiele en duurzame vrede kan scheppen", zijn aldus de partijleider: 1. collectieve veiligheid in Europa 2. collectieve veiligheid in Azië; 3 ontwapening. •>n Artsen rapporteerden Effectenbeurzen stegen dadelijk President Eisenhower is, medisch gezien, in staat het presidentschap nog vijf tot tien jaar te vervullen, aldus hebben de artsen van dc president na een langdurig onderzoek verklaard. Dr. White een der artsen van de president, zei op een persconferentie, dat de hartspecialisten het niet eens zijn over de oor- 7_aak van hartaanvallen. Persoonlijk geloofde hij niet, dat lichamelijke en gees telijke inspanning de hoofdoorzaak is. Toen aan dr. White gevraagd werd naar dc reactie van de president op de uitslag van het medisch onderzoek, antwoordde hij heel voorzichtig en diplomatiek: „Hij zal zelf een beslissing nemen en deze binnen niet al te lange tijd aan het volk bekendmaken". En hjj voegde er aan toe: „Als de president in dit tempo blijft vooruitgaan, kan hy binnen het jaar weer alles doen wat hij vóór zijn ziekte gewoon was". De koersen op de effectenbeurzen van San Francisco en Los Angeles stegen onmiddellijk na het bekend worden van het medisch rapport. De beurs van New York was op dat ogenblik gesloten. Grote rede van Kroesjtsjef Moskou bereid tot stopzetten van proeven met H-bommen Vreedzame samenleving met kapitalisme staat bovenaan de lijst De Sovjet Unie is bereid de proefnemingen met waterstofbommen stop te zetten in afwachtng van overeenstemming over de belangrijkste ontwapenings kwesties. Ook is de Sovjet-Unie bereid tot het onthouden van atoomwapens aan troepen, die in Duitsland gelegerd zijn en tot vermindering van de militaire begrotingen. Dit verklaarde Kroesjtsjef secretaris-generaal van de Sovjet- russische communistische party, die op het twintigste partijcongres een rede zes uur hield over de binnen- en buitenlandse politiek. Bovenaan de Ujst de voornaamste taken der Sovjet-Unie plaatste hij de vreedzame samen- lering met het kapitalisme en hy zei, dat de party deze politiek „onwrikbaar" zal voortzetten. De Sovjet-Unie heeft veel gedaan om de standpunten der grote mogendheden dichter by elkaar te brengen, beweerde by. Het is thans de beurt van de drie Westelüke grote mogendheden om de wereldspanning te vermin deren. het geen overigens niet betekent, dat de Sovjet-Unie zich niet meer zal inspannen om de vrede te bevorderen. Door het eerste zou een oplossing van het Duitse vraagstuk, dat bjj de huidige stand van zaken „niets dan ongerustheid kan veroorzaken", moge lijk worden. Een „as Washington-Bonn" is bezig te ontstaan, hetgeen het gevaar van een oorlog vergroot. Het opnieuw ontstaan van monopolies in West-Duits- land vergroot het gevaar van een herle ving der kraenten die het fascisme aan de macht brachten. De Sovjet-Unie wenst echter goede samenwerking met de V. S. Kroesjtsjef noemde als vijf voornaam ste taken van de Sovjetrusslsche buiten landse politiek: Strikte naleving van de Leninistische beginselen van vreedzame samenleving; Versterking van de goede betrekkingen met de volksdemocratieën; versterking van de vriendschappeiyke betrekkinger met India. Birma en Af ghanistan en steun voor die landen, die zich niet by agressieve blokken willen aansluiten; Verdere verbetering van de betrekkin gen met de V S„ Engeland en Frank rijk, onder meer op verscheidene ter reinen van het economische en cultu rele leven; Een nauwlettend gadeslaan van de genen, die vreedzame samenleving trach ten te verhinderen, gepaard gaande met de noodzaak om de Sovjetrusslsche ver dedigingscapaciteit te vergroten en de veiligheid van de Staat te garanderen. Over de overgang van het kapitalisme naar het socialisme in een staat zei Kroesjtsjef. dat in sommige kapitalis tische landen „de omverwerping van de bourgcois-dictatuur door middel van ge weld'" onvermijdelijk is. Maar het is waarschüniyk, dat dc methoden om deze overgang tc bewerkstelligen steeds meer gevarieerd zullen worden. Het Is niet noodzakeiyk, dat de overgang naar het aocalisme in alle omstandigheden de vorm aanneemt van een burgeroorlog: „er zyn verschillende vormen van so ciale revolutie". Hoewel de kapitalistische economie „steeds onstabieler" wordt, moet de Sov- jet-L'nie niettemin de beste resultaten an dc wetenschap en techniek in de •ereld van het kapitalisme bestuderen en deze ten behoeve van het socialisme gebruiken Slot op pag. 2 te behandelen zal kriieen. hangt in sterke mate af van de Kamer. Er ziin echter meer dan twintig wetsontwerpen hangende, doch Drof. Van Oven achtte het eenoemde. volgende week aan de orde komende wetsontwerp zeker het belangrijkste. Geen beslissing over toekomst Vooralsnog wilde prof. Van Oven ten aanzien van ziin Ministeriele ar beid niet verder zien dan de lopende zittingsperiode van de Regering. Hij verzekerde ons nadrukkelijk bij de aanvaarding van zijn benoeming geenszins de voorwaarde te hebben gesteld, dat hij na de verkiez-ingen weer naar ziin wetenschappelijke ar beid zou terugkeren. Hoe»el hij ook de komende maanden zijn weten schappelijke arbeid slechts node laat rusten, kon hii niet verklaren, na de verkiezingen een eventueel nieuw be roep met zekerheid te zullen afwij zen. „Ik kiik maar niet verder, we zullen mettertiid wel zien wat er gebeurt en wat ik eventueel dan de beste wee acht". Slot op pag. 2 Ondanks de maatregelen, welke wjj getroffen hebben om de stagna tie tot een minimum te beperken, is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de bezorging van ons Blad ten gevolge van de weersomstandighe den en de onbegaanbaarheid der wegen, zowel in de stad als ln de omliggende gemeenten, enige ver traging ondervindt. In dat geval hopen en vertrouwen wy. dat onze abonnees begrip voor deze moeilijk heden zullen hebben en clementie zullen betrachten.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1