LEIDSCH DAGBLAD Indonesië heft de Unie eenzijdig op SNEEUWRAMP IN MACEDONIË KOST ZESTIG MENSENLEVENS VIJF MAN WONNEN ELFSTEDENTOCHT WEERBERICHT De Kaag wordt opengebroken 94ste jaargang DINSDAG 14 FEBRUARI 1956 No. 28756 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.per kwartaal; f2.35 per maand; f 0.55 per week Witte Singel 1. Lelden Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Er zijn nog nadere maatregelen te verwachten Oe Indonesische regering heeft gisteravond besloten met ingang van vandaag de Nederlands-Indonesische Unie eenzijdig op te heffen. De Indonesische minister van voorlichting, Sjamsoeddin Soetan Mak- moer, die dit na een Kabinetszitting van drie uur bekendmaakte, zei dat dit „slechts een eerste stap" is. Vanavond zal de regering overleggen met de regeringspartijën over soortgelijke maatregelen met betrekking tot de andere RTC-overeenkomsten, hoofdzakelijk op financieel en economisch gebied. De minister verklaarde dat de rege ring zo spoedig mogelijk aan het Par lement een verklaring zal voorleggen over haar besluit. In "n verklaring, die na de spoedzitting van het Kabinet werd uitgegeven, werd gezegd dat Nederland geen „goodwill" heeft getoond om te Genève tot over eenstemming te komen. Volgens deze verklaring is „Nederland later terugge komen op een tijdelijke overeenkomst die op 7 januari met betrekking tot de kwestie Nieuw-Guinea en de geschillen- arbitragekwestie was bereikt". In antwoord op vragen, zelde minister van Voorlichting nog dat het falen van de conferentie te Genève de Indonesi sche belangstelling in de uitwisseling van gevangenen met Nederland „heeft doen afnemen". /log geen Nederlands commentaar Wij hebben ons naar aanleiding van het opzeggen van de Nederlands-Indo nesische Unie tot de Nederlandse rege ring gewend om haar zienswijze op deze stap van de Indonesische regering gewend om haar zienswijze op deze stap Rijwielfabriek door brand verwoest TWEE TON SCHADE Een felle brand heeft vanochtend de rijwielfabriek van de firma C. Bijl in Assendelft in de as gelegd. De schade, die op twee ton wordt geschat, wordt door de verzekering gedekt. Omstreeks kwart over acht ontdekte de in het bedrijf werkzame zandstraler P. Koning uit Amsterdam dat de gastoe- voer onvoldoende was. Het bleek dat de stop van de butafles niet stevig op de fles zat. Toen hij probeerde de stop be ter te bevestigen vloog deze van de fles. Het hete gas stroomde door het fa brieksgebouw In een ommezien schoten steekvlammen omhoog: de dertig aanwe zige personeelsleden konden ternauwer nood uit het bedrijf vluchten. Toen de brandweer uit Assendelft met twee spuiten arriveerde stond het per ceel reeds in lichterlaaie. Bij het begin van de blussing ontstond een gevaarlijk moment toen enkele zuurstofflessen sprongen, hevige ontploffingen de ra men der omliggende woningen deden springen en stukken muur van het bran dende gebouw omlaag kwamen. Het gelukte de brandweer echter uit breiding te voorkomen. Omstreeks tien uur was men het vuur meester. Zowel de heer Koning, die ernstige brandwon den had opgelopen als een der brand weerlieden die getroffen werd door stuk ken vallend glas, moesten zich onder doktersbehandeling stellen. Aanhoudende vorst De Bilt verwacht tot morgenavond: Over het algemeen veel bewolking met r.u en dan sneeuwbuien, vooral in de kustprovincies. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Strenge tot matige vorst. (Opgemaakt te 11.15 uur) Veel sneeuwbuien Het KNMI deelt mede: In vrywel geheel Europa duurt de koude voort. In de nacht van maandag op dinsdag werden op verschillende plaatsen weer zeer lage temperaturen gemeten. In Nederland meldde Schip hol min 18 graden, terwijl In de Noord oostpolder in Lelystad een minimum temperatuur van min 21 graden voor kwam. In de noordelijke provincies vroor het wat minder omdat daar sneeuwbuien van de Noordzee het land binnendreven en er vrijwel geen opklaringen voorkwamen. In Midden-Frankrijk kwam na het voorbijtrekken van een storing, die daar opnieuw sneeuw bracht, plaatselijk ook omstreeks 20 graden vorst voor Ook in de Povlakte was het weer zeer koud Turijn meldde min 20. De koude lucht breidde zich over de Noordzee ook over Schotland en Engeland uit waar plaat selijk iets meer dan 5 graden vorst voor kwam. Een van de depressies uit het Middellandse Zeegebied trekt in noorde lijke richting over Roemenië en lag dinsdagmorgen boven de randstaten. Deze bracht in Polen en ln het Oostzee gebied langdurige zware sneeuwval waar bij plaatselijk stormachtige winden voor. kwamen. De depressie buigt geleidelijk om naar het westen waardoor de lucht druk op de Noordzee nog wat lager zal worden hetgeen tot gevolg heeft dat de winden in ons land tijdelijk meer naar west krimpen, en veel sneeuw buien van de Noordzee het land zullen binnendrijven. Het temperatuurverloop wordt hoven het sneeuwdek nu geheel bepaald door het al of niet voorkomen van opklaringen. Tijdens opklaringen kunnen opnieuw zeer lage minimum temperaturen optreden. 15 FEBRUARI Zon op: 7.59 uur: onder: 17.54 uur. Maan op: 845 uur: onder: 22.30 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.28 en 17.39 uur. Dit nummer hestwwt Dit acht pagina's van de Indonesische regering te mogen vernemen. Van regeringsszijde werd echter meegedeeld, dat aangezien van deze Indonesische stap ln Den Haag nog geen officiële mededeling ls ont vangen en men voor een commentaar wel enig beraad noodzakelijk acht, men het niet opportuun acht op dit ogen blik enigerlei uitlating te doen namens de Nederlandse regering. Uit binnenlandse overwegingen Onze Haagse redacteur meldt: In Den Haag gelooft men dat Indo nesië, na de vorming van een nieuwe regering, opnieuw een verzoek om on derhandelingen zal indienen, teneinde de consequenties van de eenzijdige op heffing der unie te bespreken. De Indonesiërs speelden reeds lang met de gedachte om in het geval het overleg te Genève zou mislukken tot opheffing der Unie over te gaan. Dat de regering-Harahap echter on middellijk tot deze stap is overgegaan, is alleen uit binnenlands-politieke overwegingen te verklaren. De Mas- joemi wenst, juist met het oog op een nieuwe Kabinetsformatie, een zo sterk mogelijke positie in te nemen. Het ijs op de meren Door de sneeuwval van de laat ste dagen zijn de plassen onbe gaanbaar geworden voor schaatsen rijders. Op de Kaag heeft men ech ter gisteren met behulp van een sneeuwploeg een goed berijdbare baan gemaakt, zodat men vanuit de Kaag naar Warmond, RUpwetering. Sassenheim en de Sociëteit kan komen. Ook het Poelmeer onder Warmond wordt machinaal ge veegd, zodat men ook daar goed kan rijden. Men wordt er echter voor gewaarschuwd dat alleen de geveegde banen betrouwbaar zijn. Bij de voormalige Tolbrug bijv. is de toestand van het ijs beslist ge vaarlijk. Het Braassemmcrmeer is thans onbegaanbaar voor schaat senrijders. Er ligt over vrijwel de gehele plas een laag sneeuw van ongeveer 15 cm Alleen voor plaat selijk gebruik zijn hier en daar korte banen geveegd, doch het maken van tochten is onmogelijk lllllllllllllllllllllIlllllllllllllllllllllllIIIIIIIIIIIIIM Bovendien tientallen vermisten in moeilijk toegankelijk gebied Tengevolge van lawines zijn ln Joego-Slavlë zestig mensen om het leven gekomen en negentien zwaar gewond. Dit geschiedde door sneeuwmassa's, die de waterkrachtcentrale van Mavrovo nabij Skoplje, voorts een grenspost en dorpen nabij de bergachtige grens met Albanië in West-Macedonië hebben getroffen. Bjj de waterkrachtcentrale zijn dertig arbeiders gedood. Dit werk is in aanbouw en moet de grootste centrale van Macedonië worden. Voorts zfln er vele dorpelingen In deze streek en tien grenswachten door sneeuwval om het leven gekomen. Bovendien worden nog vele mensen vermist. Men heeft echter nog geen volledig beeld van de ramp, daar het gehele gebied door krachtige sneeuwstormen en mist moeilijk toegankelijk ls. Er dreigt intussen nog een andere ramp: lawines hebben de sterk gezwollen rivier de Rodika ge blokkeerd. Het water dreigt nu de reusachtige sneeuwmuur naar beneden te doen storten en het ^.omliggende land te overstromen. In Servië en Bosnië zijn het spoor- en wegverkeer door de sneeuw geheel verlamd. deren naar Griekenland brengen, maken hierbij gebruik van ruim twintig „vlie gende verhuiswagens", die te Dreux en Evreux (West-Frankrijk). Athene, in Noord-Afrika en West-Duitsland zim gestationeerd. In Opper-O o s t e n ri J k wordt het ijs in de Donau tot zes meter hoog opge stuwd Alle beschikbare ijsbrekers pro beren de barrières op te ruimen Te Wenen loopt de temperatuur op. Men vreest voor ernstige overstromingen als de dooi invalt. Tengevolge van ijsgang ls de Oslo fjord (N oorwegen) voor kleine sche pen niet meer te bevaren De scheeps verbindingen van Zweden met de buitenwereld worden bedreigd door het ijs dat langs de kustfen hoog wordt opgestuwd. De veerboten naar en van Amerikanen helpen bij de bevoorrading van dorpen in Italiaanse bergen In de Italiaanse bergdorpen ten noorden van Rome. die tengevolge van zware sneeuwval van de buitenwereld zijn afgesneden, bestaat reeds een ern stig tekort aan voedsel. Italiaanse vlieg tuigen pogen tezamen met Amerikaanse toestellen levensmiddelen en andere goederen naar de bergbewoners te bren gen De Amerikaanse luchtmacht ver voert ongeveer 250 000 kg hulpgoederen uit het buitenland naar vliegvelden in Italië, van waar de Italiaanse lucht macht voor de verdere distributie zorgt. De Amerikanen, die ook 50.000 kg goe- Denemarken maken gebruik van kana len. die door IJsbrekers worden opge houden Meteorologen hebben voorspeld, dat Frankrijk in de komende drie da gen nog meer last van kou en sneeuw zal krygen. In het weekeinde heeft de koude in Frankrijk aan 59 personen het leven gekost. De carnavalsviering aan de Rivlèra is uitgesteld. Opsporingsvliegtuigen hebben maan dag wrakstukken van de Griekse Dakota, die sedert zondag met zeventien man aan boord vermist werd. waarge nomen op de besneeuwde hellingen van de berg Difrys op het eiland Euboea Het toestel had voedsel uitgeworpen boven dorpen die door sneeuw geïso leerd zijn Reddingsploegen zijn op weg naar het toestel, dat vier bemannings leden en dertien soldaten allen uit gerust met valschermen aan boord had Over het lot der inzittenden is nog niets bekend Rukwinden deden Nijlschip kantelen: 21 doden Op de Nql is maandag een rivierschip omgeslagen als gevolg van krachtige rukwinden: 21 van de 25 opvarenden, merendeels scholieren met vakantie, zijn verdronken Het ongeluk is een gevolg van de bij zondere weersomstandigheden in Egyp te. In het Nijldal is het abnormaal warm, terwijl het ten oosten van het land in het gebied van Sinai en Gaza zeer koud is. evenals in Libië, ten westen van Egypte. Daar ligt een dikke laag sneeuw. De trein van Gaza via Ismailia naar Cairo is drie dagen opge houden door zandstormen. Morgen aanbieding „ruimte-rapport" (Van onze Haagse redacteuri Naar wjj vernemen, zal het ruimterap port van de Sociaal Economische Raad woensdag aan de regering worden aan geboden. Zoals gemeld gaat het hier om het ruimte-advies, dat de regering aan de S.E R had gevraagd. Dit advies zou de regering het antwoord moeten geven op de vraag of er ruimte bestaat voor loonsverhoging. Hel advies ls een rap port geworden van de economische situ atie, zoals die op het ogenblik is, daar de leden van de S.E.R. het niet eens kon den worden over het advies. De regering zal zich niet eerder bera den over de moeilijkheden, die in de Stichting van de Arbeid zijn gerezen, voordat dit rapport van de Sociaal Eco nomische Raad in haar handen is geko men. Televisie uitzending Elfstedentocht De Nederlandse Televisie Stichting zal vanavond in het televisiejournaal om 20.00 uur opnamen van de start van de Elfstedentocht verwerken. Bovendien komt er waarschijnlijk om 22.00 uur na afloop van het NCRV-programma een extra uitzending van het televisie-jour naal met een volledige reportage van de Elfstedentocht. Dat hangt af van de weersomstandigheden tegen het eind van de tocht. Dc tclevisicstichting heeft namelijk een langzaam vliegend vlieg tuigje gehuurd om vanuit de lucht op namen van de rijders tussen Barthle- hiem en Leeuwarden te maken. Boven dien moeten de films met dit vliegtuigje van Leeuwarden naar Hilversum worden gebracht. Mocht het later op de dag dus harder gaan sneeuwen, dan bestaal de mogelijkheid, dat dit toestelletje niet kan vertrekken. Langzaam en statiq drijven grote ijsschollen ovef de grote rivier. Een milde winterzon verleent aan het winterse tafereel een bijzondere gloed: de Rijn is los. Deze opname werd ter hoogte van Rhenen gemaakt. De tiende Elfstedentocht is door vijf man gewonnen. Aat de Koning uit Beemster, Van der Hoorn uit Ter Aar, Verhoeven uit Dussen, Wijnhout uit Haarlemmermeer en Nauta uit Wartena, gingen gelijk over de eindstreep. Zij hadden vrijwel de gehele tocht in eikaars gezelschap gereden en afgesproken gezamenlijk over de eindstreep te gaan. De tijd van de win naars bedroeg 8 uur en 48 minuten. Op het ogenblik, dat wij dit schrijven, is nog niet bekend of het Wedstrijdcomité het winnende vijftal al dan niet zal diskwalific eren. In dat geval wordt de Fries Jeen van den Berg die als zesde binnenkwam, winnaar. Voor een reportage zie men elders in dit blad. Tijdens de zestigste zitting van het landgerecht te Djakarta is bij de behandeling van de zaak tegen de Nederlander Jungschlager. de voormalige chef van de Nederlandse militaire inlichtingendienst in Indo nesië. die wordt beschuldigd van subversieve acties gericht tegen de republiek Indonesië, de halfbloed Doris van der Sluis als getuige a charge gehoord. De foto geeft hiervan een beeld: Op de voorgrond achter de microfoon v. d. Sluis, links Leon Jungschlager en op de achtergrond de verdedig ster van de heer Jungschlager. mevr. M. Bouman. Wordt prof. mr. J. C. van Oven minister van Justitie? Als opvolger van wijlen mr. L. A. Donker Naar wij vernemen zou onze stadge noot, prof. mr. J. C. van Oven, oud hoogleraar in het Romeins recht aan de Leidse Universiteit, ernstig in aan merking komen om wijlen mr I. A. Vakcentralen bespraken loonbeleid v'OLLEDIGE OVEREENSTEMMING. De besturen van de drie vakcentralen het N.V.V., dc K.A.B. en het C.N.V. zijn gisteravond in Amsterdam bij een geweest ter bespreking van de situatie op loongebicd. Omtrent de verder te volgen gedragslijn bestond 'ussen de drie besturen volledige over enstemming. In dit stadium van de bespreking kunnen, aldus het gisteravond ver strekte communiqué, geen verdere me dedelingen worden verstrekt Naar wjj vernemen zal men heden middag een begin maken met het openbreken van de vaarroute van Amsterdam naar Leiden, die loopt vla de ringvaart over de Kaag, de Zijl naar het Kanaal van Spanjaardsbrug naar Lammebrug. Met twee ijsbrekers hoopt men het werk vannacht te vol tooien Schaatsenrijders moeten 'us goed opletten of de ijsbrekers moge lijk al gepasseerd zijn. Pieter Hoen terecht Gisteravond is de 18-jarige matroos Pieter Hoen uit Zwartsluis, die op 31 januari zijn schip ln de Franse haven Bayonne verlaten had en sedert dien spoorloos was. plotseling komen opda gen. Alle nasporingen, welke door de autoriteiten waren verricht, waren vruchteloos gebleven Men veronderstel de. dat de Jongen, te zamen met zijn 23-jarige collega, de matroos Mulderije uit Westzaan dienst had genomen ln het Vreemdelingenlegioen. Doch de autoriteiten van het fort St.-Nicolas in Marseille, waar de troepen voor het vreemdelingenlegioen worden erzameld hadden dit ontkend De teruggekeerde jongen, die er have loos uitzag, verklaarde, dat hij met Mul derije ln een café te Bayonne voor het Vreemdelingenlegioen was geronseld en daarna in een kamp aldaar was terecht gekomen Z(J zouden naar Algiers wor den overgebracht, maar hadden kans gezien tc ontvluchten. Na een .ocht vol ontberingen hadden zij Nederland weten te bereiken De terugkeer van de jongen verwekte ln het ouderlijk gezin grote blijdschap. Prol. nu. I.C. van Oven Donker op te volgen als minister van Justitie. Prof. van Oven Is evenals de vorige bewindsman, lid van de Party van de Arbeid. WiJ hebben tevergeefs getracht he denmorgen bevestiging van dit bericht te verkrygen; naar mevrouw Van Oven ons mededeelde, vertoefde haar echtge noot „in Den Haag". Prof. Van Oven, die in Dordrecht werd geboren en thans 74 jaar oud ls, was ge durende een tijdvak van 35 Jaar hoogle raar in het Romeins recht, eerst van 1917 tot 1925 tc Groningen cn vervolgens van 1925 tot 1952 in Leiden. Hy ls een van de oprichters en gedu rende langer dan een kwarteeuw hoofd redacteur van het Nederlandse Juristen blad en werd by zyn zilveren Jubileum als zodanig, in 1951, benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Vele jaren was hy voorzitter van het Leidsche Volkshuis aan de Apothekers- dyk.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1