mm IB met melk meer mans Beperkingen van het bankkrediet FILMS Voedsel voor hongerende vogels in Bodegraven X\\ 1 jiK 94ste jaargang Zaterdag 11 februari 1956 Derde blad no. 28754 (Ingez. Med.-Adv.) neem per man driekwart kan Discontoverhoging geen reclen voor ongerustheid Vertering nationaal inkomen verhoeden (Van onze financiële medewerker» Het is verklaarbaar, dat de Amster- nse Btur« in de koersontwikkeling de aandelenmarkt nog altijd niet van een bepaalde richting blijk geeft, maar met betrekkelijke geringe fluc tuaties zo ongeveer het peil van eind 1955 handhaaft. Zij mist het stimule rend effect van een haussestemming in Wallstreet en staat onder de in vloed van tegenstrijdige conjunctuur- beschouwingen, de teruggang van de automobielproduktie en de grote om vang van het afbetalingskrediet. Ter wijl. wat de conjunctuur in het bin nenland betreft, de beurs nog steeds wordt verrast met jaarverslagen, wel ke over 1955 een grotere winst aan wijzen en de dividenden in vele ge vallen worden verhoogd, heeft de dis contoverhoging, waartoe de Neder- landsche Bank deze week heeft be sloten, opnieuw de indruk gewekt, dat de leiders van onze centrale kre dietinstelling in de ontwikkeling van de economische bedrijvigheid en de hiermede samenhangende monetaire positie van ons land gevaren zien. welke zij zo mogelijk wensen te voor komen. Het feit, dat de Amsterdamse beurs, aowel wat de aandelen-, als de obligatie- markt betreft, de verhoging van de ren tetarieven rustig heeft opgenomen en tot dusver slechts van een betrekkelijk geringe koersverlaging kan worden ge sproken, duidt intussen op een vrij sterk weerstandsvermogen en het algemeen gevoelen, dat de economische en mone taire toestand in ons land nog altijd gezond kan worden genoemd. Maar re geren is vooruitzien en voorkomen beter dan genezen, hetgeen de leiding van de Nederlandsche Bank vermoedelijk tot het nemen van een nieuwe restrictie maatregel aanleiding heeft gegeven. De discontoverhoging van 2*4 tot 3% staat niet op zichzelf, maar is een vervolg op de maatregelen, welke reeds eerder zijn genomen om de krediet verlening in ons land af te remmen. De laatste tijd is de grote toevloed van geld, als gevolg van de voor ons land gunstige betalingsbalans opge houden. Was er in de jaren 19521954 nog een overschot van resp. f. 1860, f. 1280 en f. 482 miljoen, in het eerste halfjaar van 1955 liep dit overschot reeds tot f.350 miljoen terug en de verwachting bestaat, dat het gehele jaar 1955 nog nauwelijks een overschot zal laten. Wat dus wil zeggen, dat er in het tweede halfjaar van 1955 een tekort op de betalingsbalans moet zijn geweest. Dit is mede een gevolg van de sterk verminderde en thans veelal afwezige aankopen van Nederlandse fondsen voor buitenlandse, meest Amerikaanse reke ning.. Voorts ls de liquiditeit van de be drijven tegen het einde van 1955 ver minderd door het intrekken van enkele belastingfaciliteiten en de vervroeging en verzwaring van de voorlopige aan slagen in de vennootschapsbelasting. Een en ander heeft er toe geleid.dat op de particuliere banken tegen het ein de van 1955 en vermoedelijk ook in januari 1956 een groter beroep is ge daan, zodat de debiteurenpost bij de banken in 1955 met circa 20% is geste gen. Was er de laatste jaren voor de banken geen noodzaak om op de Ned. Bank terug te vallen, tegen het einde van 1955 steeg het voorschot aan de banken tot f 300 miljoen en dit bedrag is sedert dien aanmerkelijk verminderd. De Nederlandsche Bank wenst blijkbaar een nieuw en min of meer permanent beroep op haar te voorkomen en op deze wijze de kredietvraag van het be drijfsleven te verminderen. men vermeld, dat de monetaire reser ve, welke in 1938 nog 75% en in 1954 nog 52% van de geldomloop bedroeg, in november 1955 tot 75% is gedaald. Ook de toeneming van de consump tie, welke in 1955 7% heeft bedragen tegenover een stijging van het natio naal inkomen met 6% wijst er op, dat de verhouding tussen die beide nauw lettend in het oog moet worden ge houden, wil men voorkomen dat een te groot deel van het nationaal in komen wordt verteerd. deze in 1953 met f.330 miljoen, in 1954 met f. 1000 miljoen en in 1955 met f 600 miljoen zijn toegenomen. Deze voorraad- vorming heeft op de kredietverlening ongetwijfeld een grote invloed gehad. Maar voorts ls het ook het streven van de Ned. Bank. gelijk dit vroeger reeds bleek, om te voorkomen dat uitgaven voor de vernieuwing en verbetering van de bedrijfsactiva, dat zijn dus kapitaals uitgaven. met bankkrediet worden gefi nancierd, een streven waarvan men de laatste tijd de gevolgen reeds kan zien in de toeneming van het aantal nieuwe obligaties- en aandelenemissies. Nieuwe investeringen behoren inderdaad ook niet met bankkrediet te worden gefi nancierd, althans slechts tijdelijk en bij uitzondering. Een al te ruime kredietverlening heeft uiteraard tot gevolg, dat de geldomloop stijgt en de consumptie toeneemt. Blijkens recente gegevens is de geldcirculatie incl. de girosaldi, in 1955 tot f. 9.7 miljard gestegen, dat is met ca. 10% en in het verslag Minister Suurhoff over veiligheid en hygiëne Onder auspiciën van de Stichting pro- duktiviteitscentrum voor het bouwbe drijf. is als onderdeel van de maand van de Bouwnijverheid vandaag gesproken over „veiligheid en hygiëne op de bouw plaats". De voorzitter van het bestuur van deze stichting, ir. J. J. G. van Hoek uit Lei den. heeft het eerste exemplaar van de bruchure „Veiligheid" - een verhande ling samengesteld door het produktivi- teitscentrum - overhandigd aan de mi nister van Sociale Zaken en Volksge zondheid. de heer J. G. Suurhoff. Terwille van de produktie heeft men op het ogenblik belangstelling voor vraagstukken van veiligheid en hygiene maar ook voor technische problemen, het probleem van sociale waardering, die het bouwbedrijf en de werkers ge nieten of niet voldoende genieten, het probleem van stabiliteit in het bouw bedrijf, dat het verleden kende, aldus de minister. Deze problemen hebben thans een kans om opgelost te wor den. Spreker geloofde, dat men niet aan de kant moet blijven staan, doch dat men er beter aan doet als realisten de kans te gnjpen om een aantal problemen lot een oplossing te brengen en maatregelen te treffen. Tenslotte wees de minister er op. dat het karakter van de arbeidsinspectie be zig is te veranderen men ls thans de vriend, die op de feilen wijst en dan pas, als het niet anders kan, optreedt als po- *•43* agent. van de Amsterdamsche Bank vindt I is gedaald. Temeer geldt dit. omdat er allengs ook meer ruimte moet komen voor de fcre- dietgeving aan het buitenland, waarin ons land gedurende de laatste eeuwen steeds een bron van grote inkomsten heeft gevonden, een bron, die gedurende de oorlog nagenoeg geheel is opgedroogd en eerst de laatste tijd weer eniger mate tot het nationaal Inkomen bij draagt. Het disconto van Nederland ls ook nu nog betrekkelijk laag en voor ongerust heid is er dan ook zeker geen reden. Dit neemt niet weg. dat vooreerst met een ietwat hogere rentestand moet wor den rekening gehouden, hetgeen dan ook in de koersontwikkeling van de Staats fondsen tot uitdrukking ls gekomen, hoewel van een scherpe daling niet kan worden gesproken. Toch is het ver standig dat de Bank voor Nederlandsche Gemeenten haar emissie van f.30 mil joen 3M»% 40-jarige obligaties a pari aangeboden, heeft teruggenomen. Ze zou onder de huidige omstandigheden geen succes zijn geweest nu de tweede lening van 1955. op dezelfde voorwaar den uitgegeven, tot ca. 100% in koers (Ingez. Med.-Adv.) VQ0R mo&- \/£RKOUDH£DEN Deze aangename zalf verlicht méér, omdat ze geconcentreerd isl Snelle opluchting volgt, wanneer U borst, keel en rug met Vicks Vapo- Rub inwriift De tcrzachtendc dam pen worden direct door de ontstoken luchtwegen ingeademd TegeliiKer- 11id verlicht de verwar- mende pleister-werking RÏKS de benauwde borst. teal (/IcwvA-il V/ICKS VVapoRub 1 „Warme-oase" niets nieuws De „ontdekking'" van een „warmte- oase" aan de Zuidpool door de Sovjet- russische expeditie is niets nieuws, aldus de Australische onderzoeker prof. Grif- Yoor halve ton gestolen UIT JUWELIERSZAAK TE ROTTERDAM (Speciale berichtgeving» Gisternacht zijn uit de juwelierszaak van dc heer W. Kindermans aan de Schieweg te Rotterdam alle gouden sieraden en horloges, die er in voor raad waren, gestolen. De inbrekers hebben bovendien een stalen kast open gebroken waarin enige kistjes met geld stonden. De waarde van het gestolene kon nog niet precies worden vastgesteld maar men schat dat die niet ver van de f. 50.000 ligt. Aan de achterzijde van het pand hebben de inbrekers een rolluik geforceerd waar na zij in de kelder konden komen. Zij moeten, gezien de nauwgezetheid waarmee zij de diefstal hebben ge pleegd. geruime tijd in de zaak zijn geweest. fith Taylor. Prof. Taylor maakt deel uit van de Zuidpool-expeditie van Scott in 1910 Reeds deze expeditie ontdekte zoetwater-meren, mossen en verscheide ne vogelsoorten. Een warme tempera tuur, bij windstilte, was niets ongewoons. Ook latere expedities hadden dezelfde ervaringen gehad. VAN DEZE WEEK:! „Jacht op blond" Mickey Spillane Rex Veel aantrekkelijke, pikant geklede jongedames dwarrelen door de film „Jacht op blond", die United Ar tists vervaardigde naar Mickey Spil- lane's roman „The Long Walt". Hoofd persoon van het verhaal is de wat sinis tere Johnny McBride, die bij een onge val zijn geheugen verloren heeft en van moord beschuldigd wordt. Zelfs herin nert hij zich, uiteraard, niets van dat geval Bjj zijn poging de zaak tot oplos sing te brengen, raakt hij in conflict met de gangstertroep van Servo, waar- bi) de plaatselijke begrafenisondernemer drukke dagen tegemoet gaan. Tegelijk zoekt Johnny naar zijn verloofde Vera, die spoorloos verdwenen is en van wie hij zich alleen herinnert, dat zij echt blond haar heeft. Helaas, heel wat blon de meiskes kruisen Johnny's pad en hij moet heel wat rode lippen kussen en blonde haardossen op hun echtheid controleren om te trachten zijn bemin de, die zichzelf niet bekend wil maken, terug te vinden. Voor de liefhebbers van het genre een aantrekkelijke, spannende film. „De prairie verdwijnt" Nieuw Disney-wonder Trianon Wie de film ,J9e woestijn leeft" zag, zal door de film .De prairie verdwijnt" opnieuw verrast worden. We derom openbaart Walt Disney een won- derfilm uit de natuur, een fantastische film, zowel wat de schat van vondsten, de opnamen als de structuur betreft. De prairie verdwijnt door de overal om zich heen schrijdende beschaving, de resten van de talloze diersoorten, die de prairie bevolken, verdwijnen al even zeer. nadat zij zich tot het uiterste, ook voor elkaar, teweer gesteld hebben. Wie wist. dat zóveel dieren in die eindeloze prairie leefden? Hun instinct vertelt hen van de overal dreigende ge varen, hun honger doet het zoeken naar alles wat eetbaar is. hun veiligheid ge biedt. dat zij woningen maken, zelfs diep onder de grond, zoals de prairie- marmot. met een warnet van gangen. De dieren loeren naar elkaar uit zelf behoud en. om zich te voeden. Zij strijden onderling, maar er is ook onein dig veel liefs en teders onder elkaar, zelfs daar waar men het niet verwach ten zou, zoals bij de bergleeuwen. Zo tovert Disney een reeks van dieren voor het oog. waarvan men het bestaan misschien wel kent maar wier gewoon ten haast „menselijke" gewoonten men in het geheel niet kent. Hier raakt men ermee vertrouwd, in alle gruw zaamheid maar ook in alle poëzie en., onbetaalbare humor! Vogels zonder tal. bisons zelfs de geboorte van het bisonjong maakt ge mee antilopen, marmotten, uilen, das sen. herten en bokken, op leven en dood vechtende rammen, wolven, ja. wat niet al. trekken voorbij. Had U er een flauw vermoeden van, dat er in de prairie zo veel „te doen" is. zoveel strijd, zoveel vertedering, zoveel hard werk ook. om zich staande te houden tegen natuur geweld of andere vernietiging? Walt Disney tovert het U voor, in duizender lei details, in een pracht van kleur, in een werkelijkheid, die ge niet voor mo gelijk gehouden had, omlijst door rake én volmaakt passende muzikale illu straties een genot op zichzelf en met een sprankelend commentaar, waar van de leek, ook al in vervoering raakt. Drama's en blijspelen gebeuren in deze prairie en niemand zal ze licht \ereeten! Hop Disney het klaart dit alles zo na tuurgetrouw vast te leggen? Ook een raadselachtig wonder. Daarbij leerzaam en spannend, allebei! Vooraf een beeld van Siam, oök gezien door het oog van Disney. En met dèt oog bezien, reist ge alweer naar een totaal onbekende we reld. die de geest verruimt. Twee zeer bijzondere films waarvoor ge graag honderden andere geeft.. „Anna Karenina" Greta Garbo Casino In het Casino-theater heeft dertien weken achtereen het vooroor logse meesterwerk „Gejaagd door wind" gedraaid. De belangstelling» deze Amerikaanse film was dus terecht zeer groot. Wij twijfelen er echter be slist niet aan of ook deze week zal het in de Hoge woerdbioscoop storm lopen Immers alwéér heeft de directie van dit theater voor enige tijd beslag weten te leggen op een uit de Jaren dertig tel lend juweel van de Amerikaanse cine matografie. Bovendien, zegt de welhaast legendarisch geworden naam van Greta Garbo reeds niet genoeg? Een film, waarin deze beroemde en tegenwoordig alle publiciteit schuwende actrice de hoofdrol speelt, is heden ten dage al een bijzonderheid op zichzelf. Dat Garbo een tragediënne is in hart en nieren blijkt o.m. uit de creatie, die zij heeft gegeven van Leo Tolstoi's „Anna Karenina". Op sublieme en een haar geheel eigen wijze beeldt zij de zwaar beproefde vrouw uit. die moet kiezen tussen de liefde van een Russische offi cier en die van haar kind. Zij kiest ver keerd en maakt een eind aan haar le ven.Kan enige andere rol voor Garbo geschikter zijn? Wij geloven het niet. Niemana heeft de beroemde Zweedse ooit kunnen doorgronden, maar dat haar prestaties als actrice moeilijk zijn te evenaren staat vast. Dit laatste zal on- getwijfe'd ook de Engelse filmster Vi vien Leigh hebben moeten ondervinden, toen zij de hoofdrol speelde in een modernere verfilming van Tolstoi's lief desverhaal. Men zal het na de originele „Anna Karenina" gezien te hebben des te meer betreuren, dat Garbo zich uit de film wereld volkomen neeft teruggetrokken. Alleen al de uitdrukking van haar ogen en de manier waarop zij spreekt zijn onvergetelijk Men verzuime beslist niet wederom een bezoek aan het Casino theater te brengen! De twee wezen Kleurige melodramatiek Lido Reeds vele tientallen jaren is het melodrama van het te vondeling gelegde kind. dat later, na talrijke avonturen, een afstammeling van een beroemd geslacht of althans het kind van een .keurige familie" blijkt te zijn, een onderwerp, dat wel onuitroeibaar schijnt. Zowel op het toneel als op de film komen de twee wezen telkens weer om de hoek kijken. Er is nu eenmaal „vraag" naar, omdat het verhaal, vooral als drakerig toneelstuk, een unieke gelegenheid is om de zakdoek voor de dag te halen. De Italiaanse filmindustrie heeft er zich ook op ge worpen en in Lido kan ieder, die van dit soort met-effect-volgestopte verha len houdt, zijn hart ophalen Het werd een zeer kleurig geheel en tot eer van de makers moet gezegd worden, dat ze het niet eens al te bont gemaakt hebben. Napoleon: Groots epos van groot man Luxor Het leven van Napoleon Bo naparte ls al vele malen verfilmd. Wij herinneren ons hoe wij, vele jaren gele den, in het prille begin van de Cinema tografie, misschien wel de allereerste verfilming hebben gezien en nóg weten wü als de dag van gisteren hoe onze schooljongensverbeelding ons deed mee leven met de veldtochten van de Grande Armée en hoe de namen uit het ge schiedenisboekje als Austerlltz. Wagram. Jena. de Berezina en Waterloo tot bijna tastbare gebeurtenissen werden Dat »vas uiteraard in de tijd van de stomme film. toen het op het witte doek constant regende en de acteurs cn actrices als gekken heen en weer holden. Het was de tijd van een Max Lindner, een voorloper van Charley Chaplin en van de een of andere Italiaanse krachtpatser. dieMa- ciste heette. Hoe zou het leven van Napoleon tot ons jongenshart gesproken hebben als we indertijd déze film hadden kunnen zien: gesproken, in schitterende kleuren, met de mogelijkheden van de heden daagse techniek en met een rolbezetting als men zelden of nooit in één film bij elkaar ziet Daniel Gelin als Bonaparte en voorts Sacha Guitry als auteur-samen- steller-iegisseur-acteur Talleyrand), Orson Welles. Erich von Stroheim. Jean Gabin. Raymond Pellegrin. Jean Ma rais, Pierre Brasseur, Michèle Morgan, Danielle Darrieux, Maria Schell en nog vele andere klinkende namen. We zien hier „de kleine korporaal" als soldaat, als keizer van het machtige Franse rijk, dat geheel Centraal Europa beheerste en als minnaar. We zien hem als echtgenoot van Josephine de Beau- harnais. van Marie-Louise en van Hor- tense, als triumfator op tal van slagvel den en tenslotte als eenzame banneling op Sint-Helena De vervaardiging van deze film, die een speelduur heeft van ruim drie uur. moet schatten gekost hebben. Wij heb ben zo het idee. dat aan een prolongatie niet valt te ontkomen! Duizenden en nog eens duizenden vogels doorkruisten gistermiddag het luchtruim boven de Broekhovense Pol der in Bodegraven of zaten zich enigs zins te koesteren in de zon op het land. Voedsel is er voor deze dieren in de natuur niet te vinden, vandaar de op roep op initiatief van de heer Schakel te Bodegraven via de radio om oud brood en/of ander voer voor deze vogel3, welker lot de Jeugdnatuurwacht te Bodegraven zich zo spontaan heeft aan getrokken A Vandaar ook. dat enkele jongens en meistes gistermiddag geholpen door en kele arbeiders in gemeentewerken, gist'middag hun schaatsmlddag opof ferden om het brood in kleine stukjes te snijden en in grote zakken te doen. Ook burgemeester Croles gaf bij dit werk blijk van zijn belangstelling, even als zijn echtgenote. Op sleden werd liet voedsel gistermid dag over het hevig krakende ijs van de poel naar de open plaats vervoerd en daar lnngs het grote wak uitgestrooid Natuurlijk hielpen tal van jongens en meisjes spontaan bij dit werk. en onder het wakend oog van de Rijkspolitie en de burgervader wordt hier op de foto de eerste zwaar beladen slee met voedsel naar de overkant van de plas gebracht De vogels waren begrijpelijk nog al 'v ai l> w maf naar m^te de mens zich weer terugtrok, kwamen al spoedig in grote vluchten de duizenden vogels zich aan het voer te goed doen De belangstelling is, naar ons door de burgemeester verzekerd werd. uit het gehele land zeer groot en spontaan wordt veel aangeboden. Willen wij echter al deze vogels in leven houden, dan zal een blijvende hulp zolang het zo hard vriest beslist noodzakelijk rijn. Voer of gelde lijke steun voor de Jeugdnatuurwacht is dus in elk opzicht hartelijk welkom en men kan er verzekerd van zijn, dat de leden van de Jeugdnatuurwacht er wel voor zullen zorgen, dat hun vriendjes daar in het water en op het land dage lijks hun portie voer zullen krijgen Er wordt daar .n Bodegraven goed en dankbaar werk verricht! (foto Lux/Alphen) Vrachtauto door trein vernield TWEE ZWAAR GEWONDEN Een vrachtauto van de N V. Moorlaoh uit Uithuizermeden is gisteren op de onbewaakte overweg te Eenum in de spooriyn GroningenDelfzijl in botsing gekomen met een personentrein u'.t Loppersum De bestuurder van de vrachtwagen uit Uithuizermeeden klaagde over pijn in de rug en had ver schillende verwondingen opgelopen, evenals een 30-jarige mede-Inzittende In de cabine uit Uithuizen. Zij zijn met een ambulance-wagen naar een der Groninger ziekenhuizen vervoerd. De vrachtauto werd totaal vernield De trein had een defect aan de automati sche koppeling en kon pas na 50 minu ten vertraging de reis naar Delfzijl ver volgen. Lustrum Utrechtse Studentencorps OPVOERING VAN „XERXES". Omtrent de 64ste lustrumviering van het Utrechtse Studentencorps vernemen wij, dat uit 34 ontwerpen voor een open luchtspel „Xerxes' gekozen is. Dinsdag avond 3 juli wordt hiervan de première gegeven, die zal worden gevolgd door een naohtmaskeiade door de Utrechtse straten Donderdagsavonds wordt het openluchtspel herhaald. Nadat maandag 2 Juli de reünisten zullen zijn ingehaald, wordt de lustrumviering tijdens een bij eenkomst in de Domkerk, geopend. 's Middags recipleert de Senatus Ve- teranorum in de sociëteit P.HR.M Voor de traditionele honoralren-tra- vesti en het gala-concert, gevolgd door het galabal ls de woensdagavond gere serveerd. f\VRU-, W Clui^ttuoor wil cy yam April weet oyluntn sucutó.' V. - I T" J LBdiiBtnT] Tü.KSL d/Xi.Oxibt:oukert btOOtdlDru ÓSLZQ. UKWik. Vwfc "ttour ujf&kftftc v (KWI- ijvwï Ëx yjo*i düZ&vjQgk ooW noq tucdi) fejd. (töwJfln* fifruwójoott) ij -J® De. \südl& Laridurwrlr J-; hütidfopsUKW. ij's) idva&WMfatxiyJajn. t f laÏAbi jw/.d. Ofiywct van toyndMopwaiite.1 d ja i/a|M6I.K0rl| ^JbraójonA Waak Mui/ui Vvox «'ntenstcwcui ..vuiybulax

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 9