Scholenbouw heeft hetzelfde volksbelang als woningbouw Vertrouwen in de regering Oprichting onafhankelijke Televisie - Maatschappij Gupa: KNEEDBAAR H0VT van Geta Bever Turken op Cyprus eisen dezelfde rechten als de Grieken Suriname en Antillen moet men toogd.'zy werden^ door militairen uiteen gedreven. Zeven Jongens werden gewond. ï~v Een van hen is naar een ziekenhuis Dominion-status geven VlyloM cadeau Wereldgebedsdag: 17 februari Katwijkse logger, KW 140, door Britse treiler aangevaren Wordt door KW 16 en KW 57 gesleept ZATERDAG 11 FEBRUARI Motie Fortanier-de Wit (lngex. Mod.-adv.) „Vals" geciteerd? Er was nog wat emotie rond de motie, omdat minister Cals mevrouw Fortanler- De Wit bij interruptie verweet dat zij „vals" zou hebben geciteerd, althans niet zou hebben geciteerd het woordje „als" in de zinsnede van de minister: „als ge durende enige Jaren het volume op het niveau van 1956 wordt bepaald, zal dit tot een situatie voeren, die voor het onderwijs in al zijn geledingen tot ern stige moeilijkheden moet lelden"! Daartegenover voerde mevrouw Forta- nier—De Wit aan, dat de toon in de ruim twee kolom, die minister Cals heeft ge schreven over de scholenbouw, voort durend getuigt van bezorgdheid en ver ontrusting. Over de scholen voor het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs in de jaren 19551956 schreef de minister: „Rekening houdende met een gemiddeld aantal klassen van 13 per school, zou dat betekenen 195 nieuwe schoolgebouwen, die ieder afzonderlijk uiteraard meer dan 13 lokalen zouden moeten bevatten, hetgeen zou neerkomen op een bouwvolume van enige honderden miljoenen" Op de begroting voor 1956 is 115 miljoen gulden uitgetrokken voor scholenbouw. Elders schrijft de minister dat in afwijking van de oorspronkelijke plannen de scholenbouw in 1954 en 1955 is ingekrompen en dat deze bekrimping in 1954 ongeveer 28 miljoen gulden en in 1955 ongeveer 25 miljoen gulden heeft bedragen of resp. 20 en 22%. Geen schijn van kans Terwijl de minister van Wederopbouw in zijn Memorie van Antwoord schreef dat de scholenbouw is beperkt zonder de belangen van het onderwijs te schaden, heeft minister Cals in zijn Memorie van Antwoord de Kamer juist attent gemaakt op het dreigende gevaar. Dan ligt het toch voor de hand dat bij de behande ling van het onderwijsbeleid een uit spraak wordt gevraagd over de scholen bouw. Vooral omdat de Kamer uit het hele land tal van verzoekschriften heb ben bereikt in verband met de scholen bouw. De onrust is nu duidelijker dan in december. Het is echter zeker dat de motie over de scholenbouw volgende week bij de stemming geen schijn van kans maakt. Zü is trouwens alleen ondertekend door leden van de VVD. De overgrote meer derheid van de Kamer heeft het ge voel zichzelf met de aanneming van een motie niet te kunnen corrigeren (Van onze parlementaire redacteur) Bij de replieken op de algemene beschouwingen over het onderwijsbeleid heeft mevrouw Fortanler—De Wit (WD) gisteren in de Tweede Kamer alsnog een motie ingediend, waarin als oordeel wordt uitgesproken, dat het bouwen van een voldoende aantal scholen een volksbelang is van dezelfde orde als de voorziening in de woningnood, reden waarom de regering wordt uitgenodigd bij het verlenen van vergunningen tot scholenbouw zich door dit oordeel te laten lelden. De motie kreeg echter van geen enkele zijde steun meer nadat minister Cals de dag tevoren er aan had herinnerd dat de Kamer het bouwprogramma voor 1956 in december reeds had goedgekeurd bij de behandeling van de begroting van Wederopbouw en Volkshuisvesting. De heer Tilanus (CHU) was overtuigd dat de regering geen opwekking nodig heeft en de heer Stokman (KVP) sprak het vertrouwen uit, dat de regering met de opmerkingen in de Kamer rekening zou houden by de opstelling van het scholen bouwplan voor 1957. De heer Peters (KVP) was van mening, dat een oplos sing alleen kan worden gevonden door vergroting van het totale bouwvolume en omdat de motie een dergeiyk uitzicht niet opent, beschouwde hy haar alleen als kritiek op de vérdeling van het bouw volume. De heer v. Sleen (PvdA) erken de, dat de scholenbouw by de begroting van Wederopbouw aan de orde is geweest, maar hy zou graag van minister Cals hebben gehoord, dat de bezuiniging op de scholenbouw in de Jaren 1954 en 1955 alsnog zal worden ingehaald. De heer Peters (KVP) zei ook dat de motie ln strijd was met de eerder ver leende goedkeuring. Men vertrouwt dat de regering zelf overtuigd is van het be lang van de bouw van nieuwe scholen. Overigens werd by de replieken in het kort ongeveer herhaald wat men reeds in eerste termyn had gezegd. Alleen was de kritiek nu veel minder. De heer Roos- Jen (AR) wilde echter duidelyk uitspre ken, dat naar zyn mening de nieuwe schrufwyze niet deugt. Woorden moeten slechts op één manier gespeld kunnen worden. Laat de spelling-Marchant her leven. Dinsdag antwoorden minister Cals en Staatssecretaris De Waal op de replieken. Russische steun aan Egypte Maar het Westen helpt bij de dam van Assoean De Sovjet-Unie zal aan Egypte tech nische en wetenschappelijke hulp ver lenen by het oprichten van een l&bora- tonum voor kernfysica in Cairo. Sovjet- Russisohe deskundigen zullen naar Egypte gaan om advies te geven by het opstellen van plannen voor het labora torium en de bouw ervan. In de Sovjet- Unie zullen Egyptische deskundigen op geleid worden. Het laboratorium is be stemd voor onderzoek op het gefbied van vreedzaam gebruik van atoomenergie. De Sovjet-Unie zal de nodige uitrusting en instrumenten lei-eren. Deze bekendmaking komt 24 uur na dat premier Nasser van Egypte een le ning van 200 miljoen dollar van de We reldbank voor de bouw van de dam b(J Assoean in de Nyi had aanvaard. Waarnemers in Cairo vermoeden dat de aanvaarding van deze lening een stilzwijgende verwerping van een Sov jet russisch aanbod om te helpen by de financiering van het project, inhoudt. De ln Moskou gesloten overeenkomst voor ziet ook in levering van Russische uit rusting voor geologisch onderzoek aan Egypte. Westelijk protest tegen Oostduitse organisaties De ambassadeurs van de V.S.. Enge land en Frankrjjk in West-Duitsland hebben bij hun Sovjet-Russische collega in Oost-Duitsland. Poesjkin, geprotes teerd tegen de „onwettige activiteit van Oostduitse para-militaire organisaties". In het bijzonder wordt verwezen naar een demonstratie te Oost-Berlijn op 15 januari, waaraan ongeveer 25.000 gewa pende arbeiders en jongeren, behorende tot de zgn. „bedryfsmilltie". de Jeugd beweging en de vereniging voor sport en techniek. De westeiyke ambassadeurs verklaren ln hun nota. dat het bewapenen van burgers volgens de bestaande vier-mo- gendhedenovereenkomsten in Duitsland is verboden, zy verzochten Poesjkin. de plaatseiyke autoriteiten in Oost-Befiyn er van te weerhouden, dat zy de vrede in Berlijn in gevaar brengen door hun 6teun aan het optreden van para-mlli- taare organisaties. Uitzendvergunning gevraagd voor aanvankelijk 8 uur per week Reclame-T.V. op cultureel peil? Besloten Is tot oprichting van de „Televisie-Exploitatie Maatschappy N.V.", statutair gevestigd te 's-Gravenhage. die zich ten doel stelt het uitzenden van televisieprogramma's van cnltnreel en artistiek verantwoorde hoedanigheid en van reclameboodschappen gedurende een beperkte gedeelte van de zendtyd. Daarby zal strikt het beginsel in acht worden genomen, dat de opdrachtgevers van reclame geen invloed zullen kun nen uitoefenen op enige uitzending. Voorts stelt de vennootschap zich ten doel het deelnemen in en het overne men van ondernemingen met aanver want doel en in het algemeen al het geen met het vorenstaande verband houdt of ter bereiking daarvan bevor derlijk kan zijn, alles in de ruimste zin des woords. Het maatschappelyk kapitaal bedraagt 2% miljoen gulden, verdeeld in 20 prio- riteltsaandelen. elk groot f. 25.000 en 20 000 aandelen elk groot f. 100. Tot nu toe zyn 18 prioriteitsaandelen geplaatst, waarin door elk der volgende oprichters voor één aandeel is deelge nomen: Algemeen Handelsblad N.V., „Alge- meene Publiciteits Unie N.V.". „Amster damse Bank-Incasso Bank N.V.", Dag blad „De Telegraaf", N.V.. Van der Heem N.VHeineken's Bierbrouwery My N.V.. ,.R. Mees en Zoonen", Neder landse vereniging ter bevordering van het levensverzekeringwezen. „Neder- landsche Handel-My N.V.". Nieuwe Rotterdamse Courant N.V., Phs van Ommeren N.V.. Stichting „Het Parool" N.V., Philips Gloeilampenfabrieken. „Rotterdamsche Bank N.V.", mr. D. Schuur, advocaat. R. S. Stokvis en Zonen N.V.". de Twentsche Bank N.V.. de Volkskrant N.V. Het voorlopig correspondentie-adres der vennootschap is: Beursgebouw. Rot terdam. Een concessie-aanvraag voor het uit zenden, vla het door de PTT ver zorgde zendernet, van televisiepro gramma's annex reclame is Inmiddels bij de minister van O. K. en W. In gediend. De Televisie-Exploitatie Maatschappy N.V. heeft de minister venocht haar een zendtyd toe te staan van 16 nur per week, van welke eventueel toege meten tyd zij ln de eerste twee ex ploitatiejaren zich voorstelt slechs 8 uur per week te zullen benutten". Rol in nieuw medium „De oprichters hebben", naar ons wordt medegedeeld, „waardering voor de diepgewortelde opvattingen welke ln Nederland bestaan ten aanzien van het radio- en televisiebestel. Zij eerbiedigen al datgene wat door de Omroepvereni gingen tot nu is totstand gebracht. Het doel der N.V. moet worden gezien als een door vele particulieren en door een deel van het bedrijfsleven wenselyk en noodzakelijk geachte aanvulling van de bestaande door de Nederlandse Televisie Stichting verzorgde programma's Door vermeerdering van het aantal zenduren in Nederland zal de tevredenheid van de televisiekijkers kunnen worden bevor derd. zal het televisiebudget van de overheid dank zij meer kijkgeld en zen- derhuur toenemen, zal het peil der programma's zonder verhoging van het overheidssubsidie kunnen worden opge voerd en zou meer artistiek talent wor den aangetrokken. Tenslotte zou propa ganda worden gemaakt voor het Neder landse produkt. in Nederland zowel als buiten onze grenzen. De initiatiefnemers achten het van groot belang dat Nederland op het gebied van de televisie-uitzendingen ln Europa een rol van betekenis gaat spelen. Het is daarom verstandig wegen te zoeken waarlangs, met eer biediging van de ten onzent bestaande opvattingen en organisatie op televi siegebied. een wezenlijke stap'vooruit kan worden gezet bij de toepassing van dit nieuwe medium. DE RAAD VAN ADVIES De oprichters zijn zich er volkomen van bewust, dat de door de Televisie Exploitatie Mij N.V. te verzorgen pro gramma's op hoog cultureel en artistiek verantwoord peil dienen te staan. Te dien einde is statutair bepaald, dat o m. een Raad van Advies moet worden in gesteld. wiens taak het zal zijn de directie door het geven van adviezen op cultureel gebied terzijde te staan De mogelykheid is geschapen, dat de rege ring enkele leden van deze Raad van 58 bendeleden gedood VOOR MILJOENEN ROEPIAHS SCHADE 60 bendeleden zijn gedood en twee xyn gevangen genomen bjj een militaire zuiveringsactie in Zuid-Celebes. Benden van de Daroel Islam worden nog in het bergachtige binnenland van het eiland vervolgd. Zy hadden 800 hui zen in de districten Pare-Pare en Lipoe- kasi in brand gestoken, waardoor 5000 inwoners dakloos werden en voor ca. 4 miljoen roepiahs schade berokkend werd. In Atjeh hebben speciale pohtletroe- pen by een hardnekkig gevecht, dat zes uur duurde, acht bendeleden gedood. Duizenden scholieren in Limassol door Britse militairen uiteengedreven De Turken op Cyprus zullen niet deelnemen aan besprekingen over een grondwet, die het eiland zelfbestuur ge ven zal, zolang het terrorisme niet is verdwenen. Dit heeft de voorzitter van de Turkse party op Cyprus, Koetsjoek, vrydag in Nicosia verklaard. De Turken zullen zich uit alle macht tegen de voorgestelde grondwet met zelfbestuur verzetten, als zjj niet dezelfde rechten krygen als de Grieken op Cyprus, aldus Koetsjoek. die vrijdag met de voorzitter van de federatie van Turkse vereniging op Cyprus. Kaymak. in Nicosia aankwam na een bezoek van tien dagen aan Ankara op uitnodiging van de Turkse rege ring. Makarios klaagt over ruwe ondervragingsmethoden Vrydag hebben in Limassol circa dui- „Overzeese Rijksdelen" dient te verdwijnen Van onze Haagse redactie) Uit de behandeling van de kwestie Suriname en de Antillen tijdens de Jong ste algemene vergadering der V.N. die voor ons zo'n gunstig verloop had, kun nen wy een drietal lessen trekken: 1. Nederland moet er naar streven Suriname en de Antillen zo spoedig mo gelijk een soort Dominion-status te geven; 2. In onze delegatie naar de V.N. zullen altyd vertegenwoordigers van deze Rijksdelen opgenomen moeten worden; 3. Het departement van Overzeese Rijksdelen moet verdwijnen, de behartiging der belangen van deze Ryksdelen moet worden overgelaten aan de gevolmach tigde Rijksministers van Suriname en de Ned. Antillen. Nieuw-Guinea, waar voor een Staatssecretaris kan worden benoemd, moet by Algemene Zaken wor den ondergebracht. Prof. dr. de Gaar Fortman Dit oordeel heelt gistermiddag prof. dr. W F. de Gaay Fortman uitgesproken in het Institute for social studies (Paleis Noordeinde), waar hy voor de Vereni ging voor Internationale Rechtsorde en het Genootschap voor Internationale Zaken over de 10e algemene vergadering der VJ4. sprak. „Geestverschijnselen" Prof. de Gaay Fortman zeide dat ty- dens deze vergadering zich een aantal „geestverschynselen" heeft voorgedaan, n.l. de „geesten" van San Francisco. Genéve en Bandoeng. De eerste is een algemeen gevoel van vriendschap, een soort van „oudejaarstemmlng" om het er de komende tien jaar in de V.N. beter af te brengen dan de eerste tien jaar Wat de geest van Genève betreft men ver wachtte veel van de Russische koersver anderingen. maar tot een werkelyke concessie zyn de Russen toch niet bereid gebleken. Bandoeng is misschien de be- langTy'kste „geest". De Afrikaanse en Aziatische landen vertonen tegenover het westen een sterke eenheid, zoals bleek tydens de behandeling van de kwesties Algiers en Marokko Men doet er dan ook goed aan de by deze jonge, zelfbewuste staten levende verlangens en aspiraties ernstig te nemen. Het meest kenmerkende van de 10e al gemene vergadering was volgens prof. dr. de Gaay Fortman het grote aantal onderhandse besprekingen. Het kan gebeuren, dat kleine landen met wei nig imlned hierdoor soms voor voldon gen feiten worden geplaatst, maar in het algemeen is deze methode zo slecht nog niet. aldus spreker. „Trouwens het gebouw van de V.N. is zo lek als een mandje: ook van dc onderhandse be sprekingen blijft maar weinig geheim" In Italië zijn overal in de berg-\ daar mensen uit hun benarde positie dorpen tallozen ingesneeuwd in hun te bevrijden. Een oude man wordt woningen. Slechts met grote moeite door een sneeuwtunnel uit het dak weten de reddingsploegen hier en I raam van zijn woning gehaald. Advies benoemt Daarnaast zullen de programma's uiteraard aan een van overheidswege ln te stellen keuringsraad ter goedkeuring worden voorgelegd. De adverteerders zullen geen medezeggen schap hebben over de samenstelling der programma s. Statutair is tenslotte bepaald, dat een gedeelte van de overwinst beschikbaar kan worden gesteld voor culturele doel einden aldus de mededelingen van de zijde der oprichters. Heimwee naar New York Tenslotte stelde prof. dr. de Gaay Fortman, die voor Nederland zitting had ln de economische commissie der V.N., vast dat de Nederlandse delegatie grote eenstemmigheid had vertoond. „Als ik in Nederland terugkam, heb ik wel eens heimwee naar New York", zo zei hy. Typische taak van ons land in de V.N. is thans oa. het overbruggen der stand punten inzake koloniale kwesties. overgebracht, vyftien betogers zyn ge arresteerd. De twee grootste lagere scho len van Cyprus, in Nicosia, zyn vrydag gesloten, omdat de Griekse vlag op de scholen was gehesen. Voorts zyn in Paphos twee scholen gesloten. By elkaar zyn nu ongeveer 80 van de 495 Griekse lagere scholen op het eiland en de mees. te middelbare scholen gesloten. Aartsbisschop Makarios. de leider van de beweging voor aansluiting van Cyprus by Griekenland, heeft vrydag een ver klaring uitgegeven, waarin hy zegt, dat de Britten by de ondervraging van ge arresteerden methoden gebruiken, die „waardig zyn voor nazi-conoentratie- kampen". Hy noemde vier gevallen, waarin Griekse Jongeren by ondervra ging waren geslagen of gemarteld. Voorts eiste de aartsbisschop een onderzoek naar het doodschieten van een zekere Ylalloeris, die, naar hy zei, volgens oog getuigen zonder waarschuwing door een Britse militair was neergeschoten, toen hy op straat liep. (lngez. Med.-adv.) Bi; BleeUectfr actilultH nu, Slechts 48 bonnenU hebt ze zó Wij bidden voor één kudde onder één herder Het zijn heus niet alleen jongens, die op een bepaalde leeftijd genie ten van Indianenverhalen. Ook meisjes hebben dierbare herinneringen al willen zij het later misschien niet meer weten aan „De laatste der Mohicanen" aan Winnetou en Old Shatterhand. Het is een her innering aan woeste krijgshaftige jagers en vechten, aan dappere, maar ook vaak wrede mannen. Och - II weet het vast allemaal zelf nog wel. En gaat het U dan ook zoals my. dat U altijd een speciale belangstelling hebt overgehouden voor byv. foto's en repor tages over Indianen? Ik heb tenminste mijn ogen uitgekeken naar de statige begroetingen en wilde dansen waarmee de Indianen H. M. de Koningin tegemoet kwamen en eerden tydens 'naar reis naar de West. Wanneer wy op vrijdag 17 februari deelnemen aan de Wereldgebedsdag zul len wy daarby volgen de liturgie die deze keer is samengesteld door Indiaanse vrouwen en het merkwaardige is dat zy de dienst hebben opgesteld rondom het herders motief. De leidende gedachte is: Eén kudde, één Herder ide geiykenis van de goede Herder uit Johannes 10), waar natuur- ïyk ook de herderspsabn, Ps 23. mee in verband staat. Hier is dus een groep christenvrouwen, behorende tot het Indiaanse volk, die, al is het wellicht in een reservaat, dloht by de natuur leven, samen met hun die ren. en die byzonder worden aangespro ken' door deze gedachte van Herder en kudde. Want het is toch aan te nemen. Op de Noordzee een honderddertig mijl ten noorden van Den Hel der, is vrijdagmorgen de Katwijkse logger Voorwaarts KW 140 van de rederij N. Haasnoot, aangevaren door de Britse treiler Grimsby 472. De Katwijkse logger was vissende, toen in een sneeuwbui de Engels man in zicht kwam. Het schip kwam recht op de Katwijkse logger aan gevaren, maar schipper IJsbrandt van der Bent mocht in de veronder stelling verkeren, dat de Engelsman ook hem had gezien en voor een vissend vaartuig zou uitwijken. De Grimsby 472 bleef echter dezelfde koers varen, zodat, toen hij op een meter of tien genaderd was, de log ger niets anders kon doen dan volle kracht achteruit slaan .Een aan varing kon toen al niet meer voorkomen worden, maar wel verplaatste de logger zich nog zoveel, dat deze niet midscheeps, maar tussen het want en de voorsteven geramd werd. Op de plaats van de aanvaring gaapt een gat van enige meters hoog, waardoor het water met grote kracht naar binnen drong. De bemanning, vrezende, dat het schip binnen korte tyd zou zinken, kon op de Britse treiler. die onmiddellijk langszy kwam, overstappen. Het was slechts voor een kort ogenblik, want de Willem Cor nells KW 16, die in de buurt was, schoot direct toe en nam de Hollanders van het Engelse schip over Toen bleek, dat het waterdichte schot in het voorschip van de Voorwaarts het hield, zijn enige man nen op de voorover liggende logger over. gestapt om dat alles in gereedheid te brengen voor een mogelijke sleepreis naar IJmuiden. De Dine Marie KW 57. even eens van de rederij Haasnoot, meldde ook naar de plaats van de aanvaring tc stomen om samen met de KW 16 te pro beren de Voorwaarts te behouden. ACHTERUIT SLEPEN Om halfvyf vrijdagmiddag maakte de KW 16 vast. De KW 57 had toen nog ongeveer 20 myi te stomen. De. trossen werden op het achterschip van de Voor waarts vastgezet omdat men het schip achteruit wilde slepen, teneinde zodoen de zo min mogeiyk druk te hebben op het waterdichte schot. De zee was kalm en al was het vinnig koud, de mannen hadden goede hoop het te zullen klaren. Wanneer zich geen nieuwe moeiiykheden voordoen kunnen de drie schepen ver- moedeiyk ln de loop van vanavond in IJmuiden binnenlopen. Gestegen geldhoeveelheid De geldhoeveelheid in Nederland is. blijkens door het CBS verstrekte gege vens van de Nederlandsche Bank. in 1955 wederom toegenomen, zy bedroeg aan het eind van het jaar (in miljoenen guldens) 9967 vergeleken met 9172 aan het eind van 1954. Het lndexcyier van de geldhoeveelheid op basis 1952 is 100 was eind 1954: 118,9 en eind 1955129,2. dat zy. die een overal ter wereld te ge bruiken liturgie samenstellen, dit doen van uit hun geheel eigen situatie en dat zy proberen er iets in weer te geven, van wat Juist hun innerlijk beroert. INDIAANSE VERSIE Ik geef U hier door Ps 23 zoals die op Indiaanse wijze wordt gelexen. De grote Vader daarboven is mijn Herder en met Hem ontbreekt mij niets. liy werpt my een koord toe en de naam van dit koord is liefde en HO trekt mij daarheen, waar het gras groen is en het water niet gevaarlijk, en ik eet en ga verzadigd nederliggen. Soms is mijn hart zwak en bezwijkt. Maar Hij rieht mij weer op en trekt mü op dc goede weg. Zijn naam Is wonderlijk. Te emgertyd, het kan korter of langer duren, het kan over heel lange tyd zyn, aal Hy my op een plaats tussen de ber gen trekken. Het is er donker, maar ik zal niet weerstreven. Ik zal niét vrezen, want het is daar, tussen die bergen, dat de opperste Herder my zal ontmoeten en de honger, die ik in dit hele le\-en heb gewoeld, zal gestild worden. Soms maakt hy het liefdekoord tot een zweep, maar daarna geeft Hy my een staf om op te leunen. Hy dekt de tafel voor my met alle soorten voedseL Hy legt zijn hand op myn hoofd en alle vermoeidheid is over. Hy vult myn beker tot zy overvloeit. Wat ik U aeg ls waar. ik lieg niet. Deze wegen, dde voor my liggen, zal ik myn gehele leven blijven zien en daarna zal ik ingaan in de grote Tent. om daar al tijd by de opperste Herder te zyn. Amen. VELE MILJOENEN We hebben al zo vaak gesproken van: 134 deelnemende landen, zoveel miljoen mensen, die mee doen in d:t wereldom vattende gebed Men laat zich soms ver leiden tot een soort enthousdaste stich telijkheid. soms ook tot aanvechtbare beeldspraak (een keten van gevouwen handen!) Midden ln al dat vele, dat grote, dat wyde zien we deze keer door de liturgie wel heel concreet een bepaalde groep. Deze vrouwen zyn erin geslaagd recht streeks vanuit haar eigen situatie en naar haar e'gen aard samen met ons al len te bidden. Het zou voor ons - voor wie Winnetou nog de verpersoonlijking ls van al wat Indiaan ls - aanleiding kunnen rijn eens wat meer over de werkelijk nog be staande Indianenstammen, hun leven en hun geloofsleven te weten te komen. Waarvoor bidden we eigenlijk? Voor de kerk, de leiders der volken, de ver volgden. voor hen die lijden onder de woningnood, voor de kinderen, de zie ken en eenzamen, dc gevangenen. Maar vóór alle dingen: Voor de kerk; voor de éne kudde, die zich groepeert om de Grote opperherder, de Herder der wereld. Daar was het oorspronkelijk ook om begonnen toen deze gebedsdag werd in gesteld. Het was allereerst een gebed voor de Zending, d.w.z. voor de kerk, waarmee God gaat van land tot land. Vandoar ook, dat het vanzelfsprekend collecte by de uitgang voor de zen ding. De dienst in Leiden wordt gehouden op vrydag 17 februari 's avonds om 8 uur in de Zuiderkerk Lammensehans- weg). A. HONNEF—BENDER

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 7