Lijdenstijd DE GROOTSTE BLOEM TER WERELD GEVAARLIJKE HULP 4e jaargang no. 6 ZATERDAG 11 FEBRUARI 1956 l J Dezer dagen in Leidse Hortus Botanicus te aanschoniven Kas van 8-22 uur doorlopend toegankelijk De bloemknop, die zich dezer dagen in de Hortus zal ontsluiten. In de hoogste warme kas van de Hortus, waar bananen en palmen groeien, zal dezer dagen een enorme bloem te bewonderen zijn, die nog nimmer tevoren daar aanwezig was. Elders in ons land heeft zo'n gebeur tenis nog slechts hoogst zelden plaats gevonden. Als men een deskundige vraagt, welk gewas de grootste bloemen van alle voortbrengt, dan behoeft het antwoord daarop niet eensluidend te zijn. Toch moet die met de grootste afmetingen dan worden genoemd, zal men geneigd zijn op te merken. Inderdaad, maar wat de gewone liefhebber van planten en bloemen, evenals de vakman-bloe mist een bloem noemt, is dat plant kundig gesproken, vaak niet, maar een verzameling van bloemen. Chrysanten, dahlia's en aronskelken bijv. zijn der gelijke „bloemen" Maar botanisch be schouwd of met een tuinman's oordeel beslist, zal als plant met de grootste bloemen toch stellig één van twee in de bossen van Sumatra voorkomende gewassen moeten worden aangewezen. Opmerkelijk is, dat dit tweetal nog meer gemeen heeft, nl dat die bloe men eenzelfde onaangename geur verspreiden en hun bloemtinten veel overeenkomst hebben met die van rot tend vlees. Als grootste bloem zal een botanicus de Raffhesia arnoldi noemen; een minder plantkundig geschoold persoon het reuzen-slangenblad. dat de latijnse naam Amorphophallus tltanum draagt Nu velen binnen enkele dagen de enorme bloem van dat Slangenblad zullen bewonderen in de Hortus en op het televisie-scherm volgen hier enige bijzonderheden over beide ge noemde merkwaardige planten uit de tropen. Daarvan kan alleen het Slangenblad ooit hier te lande als ge kweekte plant in een warme kas wor den getoond, want het is onmogelijk de Raffhesia in een kas tot bloei te brengen. De grootste „echte" bloem De echte bloemen van de Raffhesia arnoldi bereiken een middellijn van 2/3 tot ruim een meter. Dit gewas verkreeg die toepasselijke latilnse naam doordat het ontdekt is door dr. Arnold toen hij Raffles \ergezelde. Raffles is in de tijd toen Napoleon ons land had ingelijfd en Engeland ons voor malig Oost-Indie had bezet, daar tot 1816 gouverneur-generaal geweest. In 1817 na een verblijf in Engeland werd hij op Sumatra aangesteld tot luite nant-gouverneur van de residentie Ben koelen en het Jaar daarop heeft dr. Arnoldi, die de verdienstelijke be windsman vergezelde op diens tweede tocht door dat gewest, dat Slangen blad ontdekt. De heer Arnold was scheepsarts bij de Engelse marine ge weest. Als zodanig voer hij in 1815 met een lading vrouwelijke veroordeelden van Engeland naar Botany Bay, dat toen een Engelse strafkolonie in Australië was, die ten zuiden van het tegenwoordige Sydney was in gericht. De grootste ware bloem ter wereld, die uitsluitend op Sumatra inheems is, is dus voor het eerst ontdekt in Ben- koelen, in Zuld-Sumatra dus. en wel te Poeloe Lebar op ongeveer 1500 me ter UWven de zeespiegel. Bloemen van 15 pond Zelden heeft een botanische ont dekking zo zeer de aandacht ge trokken als die van de „reuzenbloem van Sumatra" Nog verwonderlijker dan de gTootte dier bloemen is toch de levenswijze van de plant. Die groeit als parasiet meestal op wor tels van druif-achtige gewassen, is dus vooral een z.g. wortelparasiet, en bezit vrijwel geen stengels of blade ren. Zijn wortels gelijken op bundels van zwamdraden die de bast der voedster lianen doorwoekeren en van daar loodrechte vertakkingen in het houti ge gedeelte zenden. De aanleg van bloemen heeft inwendig plaats en de bloemknoppen worden dus pas zicht baar nadat ze de weefsels van wortel of stengel hebben doorbroken. Zo ont staan eerst knobbelvormige zwellin gen, veelal aan oppervlakkig gelegen wortelstokken. Aanvankelijk hebben die die de grootte van een kippeëi en her bergen in him binnenste een nog on volkomen ontwikkelde bloem Die bloe men zijn eenslaohtig en worden door op aas beluste insecten bestoven. De bloemknoppen gelijke op slultkolen. Geheel ontloken weegt zo'n bloem wel 15 pond en vertoont dan vRf dakpanrode. licht gevlekte en dlk- vlezige bloembladeren. De bloembouw van de Amorphophallus Deze plant behoort tot de familie der aronskelk-achtlgen en is dus verwant aan de bekende witte aronskelken die de bloemist-winkelier o.a. in grafkran- zen vaak verwerkt. De bloemen van die familie zijn plantkundig beschouwd echter geen bloemen, maar bloeiwijzen, dU6 een geheel vormende verzameling van bloemen Op de min of meer vle zige bloeikolf in het midden zitten toch dicht bijeen velenietige, maar echte bloempjes De gele mannelijke of meeldraad-bloemen staan daarop hoger ingeplant dan de vrouwelijke of stamperbloemen, die na bevruchting bessen met zaad geven. Zulk een bloei kolf is omgeven door een schede, die zich als een bloemkroon voordoet. Waar de merkwaardige plant werd ontdekt Benoorden Padang, op een berghel ling op 300 meter hoogte boven de zeespiegel ontdekte de Italiaanse plant kundige dr. O. Beccari in 1878 de Amorphophallus titanum. Nadat hij die op meerdere plaatsen had aange troffen. stelde hij pogingen in het werk om knollen ervan te laten voortkweken in de kassen van zijn vriend, de mar kies Oorsi Salvia te te Florence. De door hem verzonden knollen werden echter in Marseille zo lang in quaran taine gehouden, dat ze daar door rot ting verloren gingen. Het sturen van zaden had meer suc ces, want vele kiemden. Maar slechts één daarvan kwam tot volle wasdom en bloei, nl een der zaailingen die In 1879 op Beccari's verzoek van Floren ce naar Engeland, naar de koninklijke botanische tuin te Kew waren ver zonden. Tien Jaren later vormde dat exemplaar als eerste buiten de tro pen een bloem. Duizenden uit het nabije Londen bezochten toen die tuin om die bloem met een hoogte van 2 meter en een doorsnede van 1.20 m. te bewonderen. Toen deze soort voor het eerst op het westelijke halfrond tot bloei was gekomen, in de botanische tuin van New York. ver wekte dit feit een ware sensatie. Zes film-maatschappijen stelden er hun camera's in. Op het vasteland van Europa was zulk een bloem voor het eerst in de hortus te Hamburg te aanschouwen, nl. in 1929. Nadien volgden meerdere tuinen, ook in ons land. In 1932 genoten ongeveer 35.000 bezoekers In het arboretum der Landbouwhogeschool te Wage- ningen van die bizarre schoonheid. Het daar toen canwezige exemplaar is inmiddels verloren gegaan. In 1931 en 1953 trok dit gewas In Rotterdam veler aandacht, bloeiend in de Victo- ria-regia-kas van Diergaarde Bljj- dorp. Het drietal in de Leidse Hortus In 1954 ontving de Hortus alhier twee knollen die respectievelijk 10 en 15 kg wogen, van dr. A. H. Schrage. Deze arts en orchideeën kenner te Siantar was ook de schenker van de plant die in New York zozeer de pu blieke belangstelling heeft getrokken. Verzending van zo'n knol uit Indo nesië kan slechts met succes plaats vinden wanneer het grote blad dat voedsel voor de jaarlijks zich vernieu wende knol vergaart, juist is verwelkt en afgevallen Dan vangt de rusttijd aan, die zes maanden duurt, waarna zich een bloemknop kan gaan vormen Indien dit niet het geval is, ontwikkelt zich na de rustperiode wederom een blad. dat na ongeveer anderhalf Jaar sterft. In afwijking met de groei van een gewone aronskelk vormt zich bü deze reus in de plantenwereld als re gel alechts één blad. Bij een cultuur tje van één jaar oude zaailingen, waarop de Hortus ook trots kan zijn toont een enkel exemplaar twee bla deren. Die bladeren vallen vóór de bloei af. Bij volwassen planten geeft zo'n blad door zijn enorme afmetingen de indruk een bebladerde boomstam te zijn. In Wageningen had die „stam" een omtrek van 72 cm bij een lengte van 4.70 meter! Verleden jaar, terwijl de reeds eer der in de Hortus ontvangen exem plaren hun grote bladeren ontvouw den, verraste dr. Schrage de Leidse Academietuin wederom door het zen den van zo'n knol, maar ditmaal be trof het een die bij ontvangst 46.6 kg bleek te wegen! Dit exemplaar had reeds lang door zijn opvallend forse bladsteel-stam de aandacht van de schenker getrokken. Het stond zo danig in een ravijn, dat het rooien en naar Siantar vervoeren zoveel moeite heeft gekost, dat die welke het verdere transport naar de haven en de Juiste wijze van expeditie per Rotterdamsche Lloyd vereisten. daarbR vergeleken miniem was. Ge lukkig kwam ook deze in dubbele be- Tot een vast bestanddeel van het kerkelijk jaar behoort in de christenheid de lijdenstijd. Bij de kerken der Reformatie treedt deze in zeven weken voor Pasen, waarbij de nadruk ge legd wordt op het lijden van Jezus Christus De kerk van Rome. met iets andere datering, begint dan de vasten Wij wor den in deze tijd bepaald bij de zin van het lijden Dit aan vaarden wij meestal als iets. wat er niet behoort te wezen Tegen het lijden verzetten wij ons. tekenen wij protest aan. Vrijwel geen mens accepteert het leed als vanzelfsprekend En wij trachten het te verklaren Im mers. als wij een verklaring hebben, kunnen wij het beter dragen. De dingen die voor ons zich zinloos voordoen, zijn bit ter Er zijn in de loop der tijden meerdere verklaringen gegeven, men heeft hier en daar ant woorden gevonden of menen te vinden Het lijden heeft met schuld te maken Veel leed had voor komen kunnen worden, als er geen schuld begaan was. Door eigen schuld moet de mens lijden, of men lijdt onschuldig door de schuld van anderen Het lijden, zo luidt een andere v erklaring, is straf voor de zon de. In deze straf wordt het kwaad veroordeeld. Een hogere gerechtigheid spreekt het „neen" tegen de zonde Het lijden is pedagogisch van aard Het is louterend en dient er toe om de mens op te voeden. Zonder lijden komen wij niet tot het volle mensen leven Juist die schakering van droefheid en vreugde, leed en geluk geeft het leven zijn hoge re betekenis en rijkdom. In deze verschillende ant woorden liggen aanduidingen; zij wijzen ons in bepaalde rich ting. zij kunnen voor ons iets betekenen, hebben ons soms veel te zeggen Maar zij verklaren niet. Zij geven niet het laatste uiteinde lijke antwoord. Er is een leed. waarbij de schuldvraag nauwe lijks meer aan de orde komt; WOORD VAN BEZINNING wat voor ons met de verklaring van straf voor de zonde niet kan worden beantwoord; wat zeer zeker niet louterend werkt. Er is een lijden, wat zich aan ons voordoet als volstrekt zin neloos. en wat voor ons bewust zijn niet te aanvaarden is. Deze week draaide in Leiden de Joodse film Heuvel 24 ant woordt niet. Een goede film met eniee uitzonderlijk grote mo menten derhalve praktisch een lege zaal Wanneer zullen wij leren het kaf van het koren te scheiden? U kunt tien Lollobri- gida's van mij cadeau krijgen voor zon Joodse film. In deze film. die de heden daagse strijd in Israël tot on derwerp heeft, zijn enige dui zenden Joden in Jeruzalem bedreigd door een Arabische overmacht, In de synagogen worden de gewonden binnen gedragen; een Rabbi gaat rond langs de zieken Dan komt een jonge Amerikaan, van Joodsen huize, die ook gewond is ge raakt. De Rabbi wil met hem spre ken. maar heftig wijst hij het af. „Met uw God wil ik niets te maken hebben En hij barst los in beschuldigingen. Het vol strekt zinneloze lij den der Joden in Europa; de bestiale moord op miljoenen, terwijl de hemel dicht bleef. Van een God. die dit toelaat, wil hij niet horen. Nu gaat de Rabbi niet verkla ren. ook gaat hij God niet ver dedigen of de aanklacht ont zenuwen Hij zegt alleen, dat het lijden er is. en dat Gods liefste kinderen vaak het meest met lijden bezocht worden. En groot is de deernis van deze man. hij begeleidt de Jonge Amerikaan met bewogen liefde. Is dit wellicht niet het beste wat wij voor elkaar kunnen doen? Wy helpen elkaar waarlijk niet met het geven van ant woorden. en het brengen van een rationele verklaring Wanneer de bijbel ons vertelt van Job, de veel geplaagde, die niets begrijpt van de slagen, die hem getroffen hebben, komen zyn vrienden hem troosten Maar wij troosten hem met antwoorden, wij geven verkla ringen. die moeten aantonen, waarom dit leed hem is weder varen. En hiermee stoten de vrien den Job terug in de eenzaam heid van de smart, verbannen hem tot het isolement van het onverklaarbare, niet te dragen leed. Waarom wordt in de chris tenheid gedurende zeven weken het lijden van Jezus Christus overdacht? Omdat het hier niet gaat om het geven van antwoorden op onze vragen, of het oplossen van onoplosbare problemen, maar om een laatste en vol strekt solidariteit in het men selijk lijden. Jezus lijdt, en Hij lijdt on schuldig. Maar niet alleen, en niet in hoofdzaak valt het licht op de schuldige mensen, die het Hem hebben aangedaan Het volle licht valt op Zijn gewillig aanvaarde lijden; op de volstrekte solidariteit met de anderen, die hun. vaak zo zin neloze. lijden ondergaan In het leed is de mens niet alleen. Het wordt niet verklaard en ons vragen krijgt geen ant woord Maar het leed wordt meegedragen; de schuld wordt overgenomen Er is een godde lijke solidariteit met ons mensen in het leed. G F. CALLENBACH. Herv. predikant te Oegstgeest tckenis gewichtige zending goed in Leiden aan. Hieruit heeft zich thans nadat ook deze in een plantenkuip met voedzame aarde in een der kas sen was geplaatst, een bloemknop ontwikkeld, die zich binnen enkele dagen zal ontsluiten. Zodra via pers, radio en televisie bekend zal worden, dat dit indruk wekkende. maar korte- wellicht maar twee dagen durende bloei is aangevangen, zal dit in menig op zicht merkwaardig trio twee met blad; één met bloem getooid on getwijfeld een druk bezoek ten deel vallen. Ten einde ieder zoveel mogelijk in de gelegenheid te stellen een kijkje te komen nemen, zal gedurende de bloei de Hortus doorlopend toegan kelijk zyn van 822 uur. De bloei wordt tegen het einde van de volgende week verwacht. H. Veendorp, Hortulanus. door Leo Nerece Het zou voor het eerst gedurende vele jaren mogelijk zijn, om weer eens met vakantie te gaan en toen mr. en mrs. Brown in hun auto stapten en zioh op weg begaven naar de bossen van Maine, warén zij in een buiten gewoon opgewekte stemming Maar hoe later op de dag het werd, des te min der reageerde mrs. Brown op de op merkingen van haar man en toen ten slotte de duisternis inviel, greep zij hem bij de arm en zei: Jim, ik kan niet verder gaan Ik heb een pijn in mijn hoofd, die ieder ogenblik erger wordt. Een enkele blik op het gezicht van zijn vrouw overtuigde Brown, dat er werkelijk iets helemaal niet ln orde was. Zij bevonden zich op een veria ten weg achter in de bossen, maar Brown herinnerde zich dat hij onge veer 10 mijlen tevoren voor een een Een bloeiende A. titanum op Sumatra, voudig klein huls een bord had zien staan, dat aangaf, dat daar een me dicus woonde Hij liet dus zijn wagen keren en reed zo snel mogelijk terug Toen hy by het bedoelde huls aan klopte, werd hy opengedaan door een klein mannetje in een witte Jas met kort geknipt grijs haar en scherpe schitterende ogen. Deze wierp één en kele blik op Brown's vtouw en zei toen bedaard- Draag ze maar onmiddellijk naar mijn spreekkamer Na een zeer oppervlakkig onderzoek zei hy tegen Brown: - Het is juist zo als ik dacht. Er drukt by uw vrouw iets op de hersenen. Een onmiddel- iyke operatie is dringend nodig Als U wacht tot U haar naar New York te ruggebracht heeft, is het waarschijn lijk te laat. Brown dacht by het horen van deze woorden, dat het heelal om hem heen instortte - Als U erin toestemt, ging de kleine dokter voort, aal ik my met die opera tie belasten, maar ik ben alleen in huls en myn uitrusting is niet geheel up to date, vrees ik. U zult mij moeten helpen. Er was iets in het optreden van de dokter, dat Brown vertrouwen Inboezemde en daar de toestand van zyn vrouw klaarblijkelijk met de mi nuut ernstiger werd, zei hy grimmig: - Allright, ga Uw gang! De operatie was tot het meest deli- oate deel genaderd, toen Brown zioh bewust werd van een voortdurend beuken op de voordeur. Zodra had hy daartoe even de handen vry, ging hij die openen en zag twee mannen in uniform staan, die langs hem heen naar binnen drongen. -Die kleine dofeter is ons weer ont snapt, legde een van hen haastig uit. -Gewoonlijk vinden we hem hier ln zyn oude huls, waar hy zonder enig kwaad te doen een beetje rondschar relt. Maar we moeten hem weer naar de Inrichting terugbrengen voor hy weer een van zyn gevaarlijke aanval len krygt -Grote Heiligen, hygde Brown - Hy verricht momenteel een hersenoperatie op myn vrouw! U zult hem die moeten laten afmaken! Laat gauw een zieken auto komen! Een kwartier later verklaarde de dokter, die blijkbaar met zyn eigen prestatie zeer ingenomen was, dat de operatie aohter de rug was De zieken auto stond reeds voor de deur en de daarmee gekomen ziekenverplegers hielpen Brown zyn vrouw zachtjes er in te tillen, terwyj de dokter zonder enig protest te uiten werd wee- gebracht De terugrit naar Manhattan was •en nachtmerrie voor de wanhopige man. zyn eigen dokter, die door een dringende telefonische oproep ontbo den was. stond reeds in het ziekenhuis te wachten, toen de bewusteloze pa tiënte naar binnen gereden werd - Ik zal er nu geen tyd aan verspillen, om U te vertellen, wat er voor ver- Korte tyd daarna voegde zich een zeer verbaasde dokter weer by hem - Ik heb nog nooit van myn leven zo verbaasd gestaan, zei hy - Aan de vol komen genezing van Uw vrouw be hoeft U geen ogenblik te twyfelen Zy is gered door een by na miraculeuze operatie Maar wat my het meest verbaast is dit. Er is slechts één man ter wereld die de bekwaamheid en de kennis heeft, om een operatie van deze soort te kunnen doen En gedurende de laat ste zes jaar is die man al ln een ge sticht geweest als ongeneeslijk krank- Elnnlge

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 11