LACOSTE NAAR ALGERIJE Britse vorstin legde in Nigeria krans op graf van zendelinge IN ROOD-CHINA 25 MILJOEN „SLAVEN" IN 2000 KAMPEN Iii Hongarije ernstig tekort aan levensmiddelen en steenkool Agenda u VRIJDAG 10 FEBRUARI Doortastend man. die niettemin over diplomatieke gaven beschikt (Van onze Parijse correspondent) Robert Lacoste, die sinds een goede week in de nieuwe Franse regering de gecombineerde portefeuille van Financiën en Economische Zaken beheerde, is gisteren door premier Guy Moliet benoemd tot minister-resident van Algerije. Lacoste vertrekt vandaag al naar Algerije om door de premier persoonlijk in zijn nieuwe functie te worden geïnstalleerd. Mollet keert zondag terug naar Parijs. De nieuwe resident-minister, die in de plaats treedt van generaal Ca- troux, die door de Franse kolonisten al tot aftreden werd gedwongen vóór hy zUn nieuwe standplaats nog had bereikt, staat bekend als een der leiders der rechter vleugel der socialistische partij. Hij is een doortastend man, die toch niet van diplomatieke gaven is gespeend. Wie Lacoste in Parijs zal opvolgen is nog niet bekend. De naam van oud-premier Paul Ramadier werd gisteren wel ge noemd. MoUet moet telefonisch de portefeuille van Financiën en Economische Zaken ook nog aan Mendès-France hebben aangeboden, die echter opnieuw voor de eer zou hebben bedankt. Oud-strijders dreigden met nieuwe wanordelijkheden Lacoste zal in Algerije een land aan treffen, waar de politieke tegenstellin gen en spanningen zo hoog zijn opge voerd, dat ieder moment voor een explo sie moet worden gevreesd. Mollet heeft via de enige directe telefoonverbinding, die tussen Algiers en Parijs bestaat een ministerraad gepresideerd, waarbij zioh dr.e excellenties in Algiers aan zijn zijde bevonden en daarbij moet hij zich nogal opt: mistisoh over de situatie hebben uit gelaten. Dat optimisme wordt eohter door geen der Franse Journalisten in Al gerije gedeeld. Integendeel worden ver schillende symptomen opgesomd, die eerder op een verscherping van de toe stand schijnen te wijzen. Zo hebben de oud-strijders gisteren geweigerd de mi nister voor de oud-strijders Tanguy-Pri- gent te vergezellen naar het doden-mo nument, waar ook hy een krans neer wilde leggen. Incidenten hebben zich echter niet voorgedaan, maar de be langstelling beperkte zioh tot een klein gezelschap. met de oud-strijders, die in Algerije een bijzonder sterke politieke positie bezet ten. Hun comité van actie, dat er van verdacht wordt een staatsgreep te willen voorbereiden, heeft Mollet gisteren een tweede ultimatum overhandigd, verge zeld van een dreigement nieuwe wanor delijkheden te ontketenen. De oud-stry- ders schijnen hun actie voor het absolute behoud van de Franse soevereiniteit cn tegen een wat liberalere politiek in Al gerije nu ook in Frankrijk zelf te willen gaan voeren. Voor morgen is er bij de Are de Triomplie in Parjjs een manifes tatie uitgeschreven. Van de kant van de socialisten en de radicalen wordt een te gen-manifestatie voorbereid en l'Express het blad van Mendès-France wekt alle republikeinen vanmorgen op zich ge reed te houden om de republiek te ver dedigen! Klein lichtpuntje inzake Algerije Maar ook nationalisten worden nu ongeduldig Een klein lichtpuntje voor Mollet en voor de regering is in dit sombere beeld misschien, dat de Algerijnse nationalis ten tot dusver een afwachtende hou ding hebben aangenomen. Maar er kan nauwelijks twijfel over bestaan, dat de lellaghas bet vuur opnieuw zullen op stoken en zelfs een burgeroorlog riske ren, Indien Parijs niet spoedig met aan nemelijke voorstellen over de brug zou komen. Hoe die voorstellen er uit moe ten zien is een vraag, waarop nog nie mand een redelijk antwoord kan geven, een antwoord dat ook Mollet in een ra dio-rede gisteren in het duister heeft gelaten. Het Algerijnse probleem heeft econo mische en politieke kanten, die beide even moeilijk en ingewikkeld zijn. Alge rije telt momenteel ongeveer één mil joen werklozen op een bevolking van 10 miljoen! Het land zal ingrijpend moeten worden geïndustrialiseerd, waar voor kapitalen nodig zijn, die Frankrijk dan zou moeten leveren. Daarbij komt het politieke probleem van de vertegen woordiging van Algerijnen en Fransen in eenzelfde parlement, hetzij de Na tionale Vergadering in Parijs, hetzij een eigen Algerijnse Kamer De verhouding tussen Algerijnen en Fïansen Is onge veer 10 1, zodat de Franse kolonisten bij evenredige vertegenwoordiging altijd het kind van de rekening zouden wor den. De vertegenwoordiging waarbij de Franse stemmen zwaarder dan die der Algerijnen zouden wegen is weer be zwaarlijk in overeenstemming te bren gen met de beginselen van de democra tie. waar Parijs uiteraard moeilijk van af kan wijken flngez Meil.-Ad*. I Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De leuk bedaart, de ziekte kiemen worden gedood. min Poujadisten wonnen het van deurwaarder Verscheidene personen zlln donder dag gewond bil een treffen van biina 200 aanhangers van Poujade met de Dolltie in de zuidfranse plaats Beaucalre Een deurwaarder had het meubilair van een elektricien, die zijn belasting niet had betaald, od een vrachtauto laten laden. De Poujadisten hadden on een strategisch punt. dat de auto moest passeren, een barricade gemaakt. Daar werd de auto bestormd en van de bou gies ontdaan. Nadat de Dolitie en de deurwaarder zich na het gevecht had den teruggetrokken, reden de Poujadis ten de auto in triomf terug naar het huis van de elektricien. „Kleinzielige dorpsheid" „Wij moeten kiezen tussen de bood schap van Boeddha en de waterstofbom. Er is geen tussenweg", aldus premier Nehroe van India op een conferentie van de Congrespartil. Hij veroordeelde In scherpe bewoordingen de recente uit barstingen van geweld naar aanleiding van de nieuwe statengrenzen van het land. „Wil spreken van geweldloosheid en hoe vatten velen van ons dit op? De laatste tiid hebben wij in India uitin gen gezien van het bekrompenste pro vincialisme en van de kleinzteligste dorpsheid, van haat en geweld". Schotse weversdochter verloste negers van bijgeloof inzake tweelingen Koningin Elizabeth van Engeland, die zich op het ogenblik met haar echtge noot, de Hertog van Edinburgh, in Nigeria bevindt, heeft in Calabar een krans gelegd op het graf van de Schotse zendelinge, die de inheemse stammen er onder andere toe gebracht heeft voortaan tweelingen niet meer te doden. Calabar is een van de oudste havensteden van het land. Men zegt. dat de Feniciërs hier reeds in C00 vóór Chr. geland zijn. In het midden van de 19de eeuw kwamen daar zende lingen aan. onder wie de Schotse weversdochter Marv Slessor. Zij brachten er het Evangelie, vrede en handel. Mary Slessor overtuigde de inheemsen, dat zij hun pasgeboren tweelingen niet meer moesten doden. Tot die tijd geloofden deze hei denen. dat een van een tweeling een produkt van de duivel was en. aangezien men niet wist welke van de twee. vermoordde men zekerheidshalve beiden (Ingez. Med.-Adv.) OVfip. 2>E KL£|N£ GÊVÖEGENS DF$ LEVEN3' Carnaval en Spencer De Vastenavondviering is voor milli- oenen hel toppunt van tevensvreugde. Zij is zo'n oeroude traditie,dat sommigen zelfs menen, dat ze afstamt van de Bacchusf 'eesten der oude Grieken. Daar namen zelfs de heidense goden actief aan deel en de dochters van koning Minyas, die op een keer geen zin hadden mee te doen, teerden door hen tot straf in vleermuizen veranderd. U bent gelukkig geen oude Griek. En als U het rustige genot van een Spencer een genot dat óók een traditie ge worden is - verkiest boven uitbundig feestgetcoeldan kunt U dat ongestraft doen. Overal uitbundig welkom De ontvangst van de vorstelijke per sonen in Calabar was even uitbundig als tot nu toe in andere plaatsen van Nige ria het geval was. De roomkleurige open Schrikbarende cijfers over dwangarbeid In Rood-China vertoeven 25 miljoen „slavenarbeiders" in twee duizend kampen, aidus een rapport van de Verenigde Naties, dat 356 pagina's goed-gedocumenteerde beschuldigingen bevat, afkomstig van de Ver. Staten en Nationalistisch China, alsmede van vier internatio nale persagentschappen. Het grootste deel van het rapport behandelt de slavenarbeid in China en Albanië. Verder worden beschrijvingen gegeven van dwangarbeid in de Sovjet-Unie, Bulgarije, Tsjecho-Slowakijë, Hon- garijë, Polen en Roemenië Tot de in het rapport genoemde 25.000.000 slavenarbeiders behoren volgens Nationalistisch China een miljoen gevangen genomen soldaten van het Nationalistische leger en slachtoffers van hongersnoden. Ook in Albanië bestaan er ernstige toestanden Met een enkel woord BINNENLAND Verschenen ls de, door de Staatsse cretaris van Economische Zaken onderte kende. Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag der Commissie van Rap porteurs uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp houdende regelen betreffende de uitverkopen en opruimingen ln de kleinhandel en het ambacht (ultverko- penwet). HM. de Koningin heeft een beeldje ter beschikking gesteld om dit te expose ren op de tentoonstelling van .Kunst der Eskimo's" die op het ogenblik in het Ge meentemuseum te Den Haag wordt gehou den. Het betreft hier een klein Ivoren beeldje (groot 5 cm. alle Eskimo-plastiek ls van zeer kleine afmetingen) van een zeehond, dat haar ls geschonken door de Canadese regering. In'een van de hallen van de nieuwe chemische en rubberfabriek van de N.V. Simeon te Mijdrecht, die ongeveer zes weken geleden ln bedrijf ls gesteld, ls gis ternacht tot nog toe onopgehelderde oor zaak brand ontstaan. Na twee uur hard werken was men de brand meester. Mate riële schade wordt geraamd op anderhalf twee ton. De fabriek was verzekerd. Als bijzonderheid ken gemeld, dat de directie zich met Ingang van de dag na de brand tegen bedrijfsschade zou verzekeren. De stagnatie ln het bedrijf zal ongeveer 14 dagen duren, doch alle arbeiders zullen aan het werk blijven Het ligt ln het voornemen van Ko ningin Juliana op 17 maart in het Con certgebouw te Amsterdam een gedeelte van de feestelijke bijeenkomst ter gelegenheid van de herdenking van het 50-jarig be staan van de Vereniging tot behoud van natuurmonumenten ln Nederland b|J te wonen. BUITENLAND Twee voormalige leiders van het oon- centratlek&mp ln Sachsenhausen, Gustav Sorge en Wilhelm Schubert, kort geleden door de Sovjet-Unie uit gevangenschap vrijgelaten, zijn in West-Dultsland gear resteerd Zl) zullen ter zake van hun ge dragingen ln Sachsenhausen voor een Westduits gerecht terecht staan. De leider der Italiaanse communis tische partij Palmlro Togllattl la per trein naar Moskou vertrokken. HIJ was verge zeld van twee leden van zyn partij. Zy zullen het congres van de Russische com munistische partij bijwonen dat op 14 fe bruari te Moskou zal beginnen. Het zal de eerste maal zyn dat Togllattl. sinds de dood en de begrafenis van Stalln ln 1053. Rusland bezoekt. In het Amerikaanse rapport over R o o d-C h i n a wordt gezegd, dat in de redevoeringen van hege Chinese commu nistische leiders en in verscheidene wet ten en bepalingen „het bewijs kan wor den gevonden, dat dwangarbeid een be langrijk element vormt in de binnen landse controle-maatregelen". Men sohat, dat er in elk van China's meer dan 2 000 provincies tenminste één kamp van dwangarbeiders bestaat, geëxploiteerd krachtens de bepalingen van „verbete ring door arbeid". ..Deze arbeidskrach ten", aldus het Amerikaanse rapport, flngez Med.-Adv Handen er Li ppen niw?PüROL „bestaan uit militair personeel, werklo zen. slachtoffers van hongersnoden en andere refugiés". Het rapport zal op 17 april voorge legd worden aan de Economische en So ciale raad van de Ver. Naties, die op die datum zijn 21ste zitting houdt. Met betrekking tot het kleine Alba nië (met weinig meer dan een miljoen inwoners) wordt in het Amerikaanse rapport verklaard, dat daar sinds het begin van het communistische regiem ,n 1944 dwangarbeid werd ingevoerd en dat „zelfs kinderen die de leeftijd van 12 jaar hebben bereikt al gestraft kun nen worden met „correctieve arbeid" in kampen voor beweerde misdaden tegen de staat" Gedurende de afgelopen tien jaar zouden 80.000 personen in .deze kampen hebben gewerkt, van wie 16 000 omgekomen zouden zijn. Ook zouden zich ongeveer 10000 personen in Al- baan se politieke gevangenissen bevin den en 10.000 tot 15.000 in concentratie kampen, aldus het Amerikaanse rapport. wagen, waarin de Koningin en de Hertog reden, werd overal opgewacht door een jubelende en vlaggenzwaaiende menig te Zieken waren in hun bedden naar de kant van de weg gereden om de Ko ningin te kunnen zien. Óp een sportveld, waar zich 15000 mensen hadden verzameld velen van hen kinderen werd de Koningin ver welkomd door ln fel gekleurde gewa den gestoken stamhoofden. Eerst kniel de de 85-jarige Arhibong V voor zijn Koningin, wat een daverend applaus aan de menigte ontlokte. Hij werd ge volgd door de plaatselijke stamhoofden. Inheemse vrouwen voerden een dans op, de Nimi-dans, die slechts bij zeer speciale gelegenheden wordt uitgevoerd De danseressen hadden grote hoepelrok ken, prachtige gekleurde kralen kettin gen en met bellen behangen beenbe dekkingen aan. Ondanks de drukkende warmte het was 90 graden in de schaduw en het vochtigheidsgehalte van de lucht was zeer hoog scheen de Koningin de eer- betoningen aan haar en haar volk zeer op prijs te stellen. Na afloop vertrokken de Koningin en de Hertog weer uit dit tropische haven plaatsje met zijn muziek .kleur en dans op weg naar Port Harcourt. Britse soldaten doen archeologische vondst Britse militairen, die bij een razzia op geheime wapenbergplaatsen op Cy prus met gevelde bajonet een grot bin nendrongen aan de noordelijke kant vah de Kornosberg. deden daar bi) toe val een archeologische ontdekking van grote waarde. Gebleken is. dat deze grot twaalfhonderd jaar geleden door men sen bewoond was. Leden van de museum staf op Cyprus vonden een ingewikkeld stelsel van gangen en kamers en aar dewerk. dat uit de zevende eeuw moet dateren, alsmede ijzeren en bron zen gebruiksvoorwerpen. Men had ech ter moeite om de uitgang van dit grot- tenhuis terug te vinden. Aangenomen wordt, dat de grot destijds bewoond is door Cyprioten die voor Arabische over vallen gevlucht waren. Vlees en vet bijna niet meer te krijgen, vele scholen gedurende maand gesloten In Hongarije bestaat op het ogenblik een ernstig tekort a in vele delen van het land tot een „nauwgezette registratie' levensmiddelen, dat »n de voorraden der inwoners heeft geleid In de meeste steden wordt slechts éénmaal per week vlees verkocht, terwijl vet ol reuzel, boter en margarine byna niet meer verkrijgbaar zijn. Hy, die suiker kan kopen, „beeft geluk gebad". aldus luiden de inlichtingen van het Weense blad „Neuer Kurier" (onafhankelijk), dat voorts meldt, dat er een tekort aan steenkool bestaat. Hierdoor lijden vele Hongaren koude, terwijl vele scholen, ais gevolg hier van en van de strenge koude, gedurende een maand gesloten moesten worden. Leden der staatspolitie en van de communistische party kunnen echter na^r believen levensmiddelen en brandstof kopen tegen pryzen, die de helft bedragen van hetgeen andere Hongaren moeten betalen. Volgens het te Hongkong ontvangen Peklngse blad „De Jeugd van China", beeft een communistische volksrechtbank een vrouw ter dood veroordeeld, die er van beschuldigd wordt een lid van de communistische Jeugdbond door middel van tovenarij om het leven gebracht te hebben! Haar vrouwelf)ke medeplichtige kreeg levenslang. In de Sovjet-Unie schijnt een nieuwe campagne gaande te zyn ter herziening van het strafrecht teneinde een striktere legaliteit te verzekeren. Donderdag ls voor het eerst officieel de afschaffing ln 1953 van een geheim tribunaal van de bin nenlandse veiligheidsdienst bekendge maakt Dit tribunaal kon verdachten, meest politieke misdadigers, naar concen tratiekampen zenden, zonder dat de ver dachte voor het gerecht verschenen was. Het Britse schip „Theron". dat de kwartiermakers van de Zuldpoolexpedltle van het Gemenebest naar de basis Shack- leton aan de Weddellzee heeft gebracht. Is er ln geslaagd op de terugrei; tijdig open water te bereiken Ruim honderd km ten z o van de basis ls door verkennings vliegtuigen een tot dusver onbekende bergketen ontdekt. De republiek San Marino Italië wil haar grondgebied in tyd van oorlog ter beschikking van de Unesco stellen voor het onderbrengen van kunstschatten uit de gehele wereld. De gezant van San Ma rino ln Parys, Donatl. heeft een voorstel daartoe aan de Unesco (V.N-organisatie voor onderwys. cultuur en wetenschap), toegezonden. In Honduras. Mldden-Amerlka. ls donderdag een wet afgekondigd die het Communisme verbiedt. Er zyn zware straf fen gesteld op pogingen om het land on der een totalitair bewind te brengen De wet ter bescherming van het democra tische bewind" ls voorts gericht tegen op- ruling tot onlusten, propaganda voor to talitaire leerstellingen en het onderhou den van onwettige betrekkingen met vreemde mogendheden. De Hongaarse regering heeft Oosten rijk donderdag ln een nota haar veront schuldigingen aangeboden voor het lucht- Incident boven Oostenrijks grondgebied van 21 Januari De Hongaarse nota werd aan de Oastenrykse gezant In Boedapest overhandigd en was het antwoord op een Oostenryks protest tegen een schending van het Oostenrijkse luchtruim door Hon gaarse vliegtuigen. Enige drijvende bokken hebben gistermiddag op de werf van L. Smit en Zoon te Kinderdijk de daar voor de Koninklijke Marine in aanboinv zijnde mijnenveger Veerete water gezet. De doop van het vaartuig verrichtte mevr. A. den Beer Poor- tugael-Nanninga. echtgenote van de burgemeester van de Zeeuwse stad Veere. De foto laat zien op welke ongebruikelijke wijze de ..Veere" te water ging. BIJ oefeningen van de Amerikaanse vloot en het korp6 Mariniers zal volgende week een „atoomaanval" op het eiland iwodjlma worden gedaan Aan de manoeu vres nemen zeventig schepen, waaronder drie vliegdekschepen en drie zware krui sers en 11 000 mariniers deel - In Canada Is a e hand van lnen- flngez. Med.-Adv.) I PRONONCE Uw adres voor BETERE NYLONS J Schouwburg- Diesstuk Lelds Studenten toneel ..1'ArchlDel Lenolr" 8 uur nam Pieterskerk: Avondgebed 7.157.45 uur namiddag. fase van bewustwording", 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): K. en O Revue Cees de Lange. 8 uur nam. ZATERDAG Schouwburg: Kon. Ver. Lltterls Sacrum „Eindelijk Iets om over te praten", 8 uur namiddag. Doelenkazerne: Jaarvergadering en tactavond Bond van Ned. Mil Oorlogs slachtoffers, 3 en 8 uur nam. ZONDAG Leldsche Volkshuls: Kindertoneel te 2.30 uur namiddag: pottenbakker Vermeulen te 3.30 u. n.m.; Instuif Jongelui. 4.30 u n.m. Lldo-theater- Inst. voor Arbeidersont wikkeling. Lode van Gent spreekt, 10.30 uur voorm. DINSDAG Lakenhal: K. en O. Disco-concert Leo Rtemena, 8 uur nam. Het Gulden Vlies: Filmavond Tuinbouw- studieclub, 7.15 uur nam. WOENSDAG Over 't Hoff (Gerecht 10): Ledenverg Kon. Ned. MIJ. voor Tuinbouw en Plant kunde. 8 uur nam. Steenschuur 6: Ledenverg. „De Natuur vriend". 8 uur nam. Ryksmuseum voor Volkenkunde: Lezing C. Ouwehand. „Het ontwerp voor de Ja pans* prent". 8 uur r.arn. DONDERDAG Schouwburg: Kon. Ver. „Lltterls Sa- Kerkelijk Leven Ned. Herv. kerk Beroepen te Benne- kom (toez J. Zwijnenberg te Klnderdyk; te Langerak en te Sommelsdltk E. F. Ver- gunst, prop. te Lelden: te Wllsum (O) J. den Hoed. cand te Bameveld. Aangeno men naar Rotterdam-Delfshaven (vac. H. G. Abma) H. Goedhart te Mlddelharnls. Oud Geref. gem. In Nederland Beroe pen te 's-Gravenhage M. A. Mieras te Krimpen a/d IJssel. Clir. Geref. kerken Tweetal te 's-Gra- venhage-Oost. C. Noordegraaf te 's-Gra- vendeel en P. N. Rlbbers te UIrum TENTOONSTELLINGEN. Academie- Ten toons telling „Het Huls Oranle Nassau en de Letdse Universiteit Werkdagen 'O--17 uur zaterdags 10-- 12'£ uur (tot 3 maart). DE BIOSCOPEN Trianon .De prairie verdwynt" (alle leeft) Werkd 2J. 7 en 9 1 .'4 u Zondags 2 1/4, 4j, 7 en 9 1/4 uur. Rex „Jacht op blond" (18 Jr Werkd. 21. 7 1/4 en 9 1/4 u.; Zond. 2J. 4 3/4. 7 1/4 en 9 1/4 uur. Casino „Anna Karenlna" (18 Jr.) Werkd 2(, 7 en 9 1/4 u.; Zond. 2}, 4 3 4. 7 en 9 1/4 uur Lldo .De twee wezen" (a leefl.) Werkd. 21. 7 en 9 1/4 u Zond. 2*. 4 3/4, 7 en 9 1/4 uur LuxoraNapoleon" (14 Jr.) Dagelijks 2J De avond- nacht- en zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van zaterdag 4 febr 13 uur tot zaterdag 11 febr 8 uur waargenomen door de anotheek Nieuwe R!1n Nieuwe Rl1n 18 tel '0523 en de Doeza-Anntheek Doezastr 31 tel 21313 Te Oecsteeest door de Ocgsteeester Ado- theek. WllhelminaDark 8 tel 26274 WEEP RAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Dublin Londen Amsterdam Brussel Parils Bordeaux Grenoble Nice Beo-Ui n Franfort MUnchen Zilrich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome sneeuw onbewolkt half bew onbewolkt onbewolkt eeh. bew. eeh. bew half bew. on bewolkt onbewolkt onbewolkt 3 windstil -5 4 onbewolkt onbewolkt half bew zwaar bew. windstil f 0.1 Minimum-temperaturen. Den Helder -5 gr. Ynenburg -8 gr. Vllsslngen -7 er. Eelde -8 gr De Bilt -9 gr. Twenthe -11. Eindhoven -13 er. Vliegveld Zd-Llmbure -13

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2