STADSNIEUWS DINSDAG 7 FEBRUARI Grootste bloem ter wereld bloeit dezer dagen in Leidse Hortus „REUZENBLOEM VAN SUMATRA" Zeer binnenkort zal in de Leidse Hor tus een zeer bijzonder schouwspel te be wonderen zijn, namelijk de bloei van een .geuzenbloem van Sumatra". Dr A. H. Schrage, een arts en orchideeënkenner in Siantar, heeft de Leidse Hortus in 1954 twee knollen van deze merkwaar dige plant toegezonden, gevolgd door ten aerde vorig jaar. welke laatste knol bijzonder grote afmetingen had. Uit deze laatste zal vermoedelijk in het begin van de volgende week een bloem open- bloeien. Deze soort bloemen zijn de grootste ter wereld. In de dagen (waarschijnlijk slechts twee) dat de bloem bloeit, zal de Hor tus doorlopend van 8 tot 22 uur se- opend zijn, teneinde zoveel mogelijk mensen in staat te stellen, dit zeld zame schouwspel gade te slaan. In ons blad van zaterdag as. hopen wij iets meer over deze merkwaardige bloem te kunnen vertellen. Onder auspiciën van „Cebuto". Gisteravond hield dr. L. van Eeeraat voor de uitverkochte fover van de Stadsgehoorzaal een lezine over Italië. Spreker verdeelde het land ln twee de len: het moderne gedeelte, dit is het stuk Italië boven Florence en het oude Italië, het zuiden. Het moderne Italië is het tweede Amerika: cilindervormiee hotels, ondergrondse sDOorliinen. hyper moderne stations en treinen: la treinen met uitzichtkoeoels van glas en met telefoon. Maar al dit moderne harmo nieert od meesterlijke wilze met het oude. Italië gaat opnieuw de west-euro- pese beschaving voor! Dr. van Eeeraat voerde ons. na deze inleiding over het moderne Italië, langs bekende en onbekende steden waarvan spreker een schitterende collectie licht beelden had. Milaan, de moderne. Tu- riin. de schroomvallige, zo hebben al de Italiaanse steden in de loop der toeris- teniaren een biinaam gekregen. Dr. $an Eeeraat liet ook de oude Etruskenstad Perugia zien. een stad waarover spreker zei: ..Voordat U naar Napels gaat om te sterven moet U eerst nog de rest van Uw leven in Perugia slijten. Vele steden volgden in deze, bespre king: Pavia. Venetië. Florence. Louca etc. Van Sicilië, de smeltkroes van de west-eurooese beschaving, zei spreker: voor dit land geldt alleen de spreuk: ..Lachen, lava. tranen". Op Sicilië, waar de verschillende beschavingen elkaar af losten. znn nog de restanten van Griek se. Romeinre. Spaanse en verschillende Duitse beschavingen achtergebleven. Het was een zeer leerzame avond: een enthousiast applaus aan het slot van de lezine bewees wel hoezeer deze avond, welke werd aangeboden door het Reis bureau ..Cebuto". ln de smaak gevallen was. NED. VER. TOT AFSCHAFFING VAN ALCOHOLHOUDENDE DRANKEN Ondanks de minder gunstige weersge steldheid was de vergadering welke ge- houöen werd in „Ons Centrum", Hooi gracht 84. goed bezocht. Na het ope ningswoord van de voorzitter, H. A. Wijrdeman, waarin het 60-jarig bestaan, dat de afdeling het volgende jaar hoopt te vieren, gememoreerd werd. werd de agenda afgewerkt. Hieraan wordt ont leend dat als afgevaardigden naar de jaarvergadering van de Z.H.P.C. te Gouda werden benoemd: mevr. M. Sol daat—v. d. Vegt en de heer H. A. Wijr deman. Op die vergadering zal het voorstel gedaan worden de volgende Jaarvergadering te Leiden te houden. De voorlopige plannen voor het 60- Jarig jubileum werden goedgekeurd. Om de kosten te dekken zal een spaaractie worden ingesteld. Als nieuwe voorzitter werd gekozen de heer H. Zunderman Jr., terwijl het secretariaat ln handen blijft van de heer H. A. Wijrdeman, Bvertsen- etraat 62. Na afsluiting van het zakelijk gedeelte werd door Jef van Beek ter herdenking van de 200ste geboortedag van Mozart, muziek van deze componist ten gehore gebracht. Vervolgens vertoonde de heer A. Romijn enige gekleurde lantaarnplaatjes van door hem zelf gemaakte opnomen, om van de bloeiende bollenvelden. Keukenhof, Avifauna en eniee kijkies in Rotterdam, de Kaas. Noordwiik, Doom en Lelden. De plaatjes waren keurig verzorgd en men kon zien. dat niet al leen een liefhebber, maar vooral een vakman aan het werk is geweest. Aan het einde der bijeenkomst wekte de heer H Zunderman Jr. op het niet te laten bij de 4 nieuwe leden, die er dit jaar ziin gewonnen, maar er voor te zorgen, dat het jubileum in 1957 gevierd ma? worden met een groot aantal nieu we leden. Op alle mogelijke fronten maakt de alcohol nog zjjn slachtoffers en hier zaï stelling tegen genomen moe-, ten worden EEUWFEEST KON' VER. ..LITTF.RIS SACRUM". Ter gelegenheid van haar 100-iarig bestaan houdt bet bestuur der Kon Ver. ..Litteris Sacrum" od zaterdac 25 fe bruari des namiddags vanaf 3 uur een receptie ln het Snouck Hureroniehuis aan het Rapenburg. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN. Mannes Johannes, zn -.an J J van der Bur? en J Vlamln? Reinder Oerhar- dus zn van A E H Tor kens en M C. M T Jansma Joke Marearete dr van K Peetoom en E J Srharre' Wllhelmina Martha Hendrlka dr van S W Berk en P J. Aneevaare- Dorothea dr va H W. J Enscrlnk cn P. M van Hulzen. Elisa beth Maria, dr van J. Kershof en L Goo- een: Emlle Mathleu. zn van D Blanslaar en T M van Laar- Maria Jacobs Chris tina dr van J. E. Hooeenboom en J M. Dobbe Jozlna dr van W Bonda en G Parlevllet. Robbert Willem, zn. van w Twenhaar en E Flentroo: Marlnua Wil helmus zn van J. Devllee en M W van dor Blom: Johannes Cornells Andreas, zn. van A A Opeenhaffcn en J p C Duin dam Yvonne Hendrlka Maria. 1r van II Boon en A H M van Oliën" Maria Christina Theodora Alida. dr van J Ver- plancke en C T Kulf- Abraham Pleter. 7.n van P Lagas en E Zwetsloot Carla i M W van Tol en t van Loef: Bn-»h i Phlili i G T. Kriek en H M var. der Geer J'.hannes Wilhelmus Maria zn. van A Oliehoek en J F Hooveveen GETROUWD. H B. van Zelll en M J Ovcrdllk: E M Rnadceen en L E do Jong: A. G. M. van Vliet en C P M Teuben OVERLEDEN. M. Ouwerkerk. weduwnr 94 Ir.: A M. van Leeuwen, dr 6 weken: H. Soeteman. hulsvr. v. Vonk. 65 jaar. Trottoirs schoon maken In deze dagen van sneeuwval en gladheid verdient het sterk aanbeveling, dat ieder stadgenoot zün „eigen straatje schoonhoudt". De Dienst van Gemeentewerken strooit voortdurend zand en zout, maar kan niet alles doen Men denke dus aan eigen en anderer veiligheid en zorge ervoor, dat de trot toirs voor de huizen van smetten vrij zijn! Opdracht voor verzameling verzetspoëzie De minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen heeft aan onze stad genoot Dirk de Jong en aan G Kamp huis te s-Gravenhage een letterkundige opdracht verleend, bestaande uit het samenstellen van een standaardverza meling van de tijdens de laatste oorlog verschenen Nederlandse verzetspoëzie ln de ruimste zin des woords voor zien van een toelichting en met aanwij zing van de auteurs en de bronnen. De heer De Jong zal daarbij het lite rair - historische gedeelte en de heer Kamphuis het hterair-kritische ge deelte voor zijn rekening nemen, terwijl overigens het Werk in nauwe samen werking tussen de beide auteurs tot stand zal komen. Beiden hebben de op dracht Inmiddels aanvaard. LEIDSE IJSBAAN HEDENAVOND OPEN Naar wjj van de züde van het be stuur der Leidse IJsclub vernemen zal de baan hedenavond voor het publiek geopend zijn. STADGENOOT KREEG F. 1000 ÜOETE De Haagse Rechtbank heeft vandaag uitspraak gedaan in de zaak tegen een stadgenoot, die twee weken geleden te recht had gestaan wegens het niet aan geven van effecten voor de destijds ver plichte registratie en het doen van een onjuiste aangifte voor de vermogensbe lasting. De eis luidde 3 maanden gevangenis straf; uitspraak t. 1000 boete, subs. 1 maand hechtenis. FILMAVOND COÖP. „ONS DOEL" In de grote zaal van „Den Burcht" organiseerde de Coöperatie ,,Ons Doel" gisteren een propaganda-filmavond. waars-an de baten bestemd waren voor het t.b.c-fonds ran het CN.V. „Draagt Elkanders Lasten". Namens de Coöpe ratie en de Leidse Ohr. Besturen bond sprak de heer W. van Bemmel woorden van welkom tot de zeer vele aanwezigen. De heer J. ten Heuvelhof, penning meester van de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel en vice-voorzitter van de Raad van Commissarissen van Nederlandse Verbruikscoöperaties, hield daarna een korte propaganda-toespraak Hü besprak achtereenvolgens het ont staan. het doel, het nut en de taak van de verbruikscoöperatie en wees er met nadruk op. dat de samenwerking tussen verbruikscoöperatie en vakbeweging be slist noodzakelijk is. Immers, de belan gen van de consument worden er mede gediend. Het verdere gedeelte van de avond werd verzorgd door de filmdienst van de coöperatie uit Rotterdam. Ging het eerste filmpje over huisvrouwen, die het inkomen van haar echtgenoten goed weten te besteden, het tweede bracht het (Franse) orkest van Camille Sau- vage in beeld. Als hoofdfilm werd ge draaid „Met William naar de Stad". De belevenissen van de Engelse „familie Doorsnee" werden met aandacht ge volgd. Het was een geslaagde avond „DE ZANGER" VERGADERDE. Gisteravond hield de Eerste Leidse Kanarievereniging „De Zanger" haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer Lacourt. kon in zijn openingswoord een optimistisch geluid laten horen. Het ledental stijgt en de sfeer Ln de vereni ging is buitengewoon goed. Uit de jaar verslagen van de secretaris en de pen ningmeester was dan ook een duide lijk vooruitgang te bespeuren. Alle agen dapunten gingen vlot onder de hamer door. Tenslotte besprak de zo juist ge slaagde keurmeester, de heer B. Blan- kenstein. enige vogels. Zij nog vermeld, dat de aftredende bestuursleden de heren Lacourt (voor zitter). Kuyt «penningmeester) en Kotte (2e secretarisi met algemene stemmen werden herkozen. ACADEMISCHE EXAMENS. Aan de Leidse Universiteit is ge slaagd voor het kandidaatsex. godge leerdheid de heer J. C. Greive te Voorschoten. Prinses Beatrix in de Raad van State Prinses Beatrix heeft vanmiddag voor de eerste maal een vergadering van de Raad van State bijgewoond. In gezelschap van de Koningin en Prins Bernhard is zij daartoe per anto van het Paleis aan het Lange Voorhont naar het gebouw van de Raad op het Binnenhof gereden naar het Koninklijk gezelschap om streeks half vier aankwam. De Koningin, de Prins cn de Prinses werden hier ontvangen door de vice-president, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland; het ondste lid van de Raad van State, dr. A. A. L. Rutgers en het op een na oudste lid, de heer J. Th. FUrstner. In de Raadzaal maakten de Staats raden. de Staatsraad in buitengewone dienst, prof. mr R. P. Cleveringa. en de acht ambtenaren van Staat hun op wachting. Deze zaal. waar de Raad sedert 1919 vergadert, ziet uit op het Buitenhof en behoort tot hetgeen vroe ger het „Stadhouderlijk kwartier" werd genoemd. Langs de wanden bevinden zich een bibliotheek, bevattende de „Bulletins des lois" van 17941899 en twee schilderijen van Holomeij. resp. voorstellende Prins Willem V en Frederika Sophia Wilhel- tnina van Pruisen. De Koningin nam de presidentszetel in. Op de geborduurde rug van deze zetel staat de spreuk Concordia res parvae crescunt" (door eendracht groeien de kleine dingen). Aan haar rechterzijde nam Prins Bernhard plaats, naast hem Prinses Beatrix. Aan de rechterzijde van de Prinses nam Staatsraad Rutgers zijn zetel in. Aan de linkerzijde van de Koningin had de vice-president, jhr. mr. F Beelaerts van Blokland zijn plaats en naast deze was Staatsraad J Th. FUrstner gezeten. De overige leden, zo mede de secretaris, mr P C. Boele van LEIDERDORP Cursussen voor weggebruikers Op veler verzoek zal. evenals vorig Jaar, door de Vereniging voor Veilig Ver keer LeiderdorpZoeterwoude (Hoge Rijndijk)) aan bromfietsers gelegenheid worden gegeven tot het volgen van les sen in verkeersregels De lessen in totaal 7 a 8 zullen de vorm hebben van een cursus en de eerste week in maart as. aanvangeh. Aan het einde van de cursus wordt een examen afgenomen en bij gunstige uit slag wordt een speciaal daarvoor ont worpen diploma uitgereikt. De genoemde vereniging overweegt voorts een cursus in verkeersregels, in de meest ruime zin, te organiseren voor alle andere weggebruikers Aan deze cursus kunnen dus deelnemen houders van rijbewijzen, tractorbestuurdeis. wiel rijders en. voetgangers Dit was de titel van de lezing ver zorgd door de heer Pieëte uit Leiden op de gisteravond gehouden clubavond van de Leiderdorpse fotografenclub waarbij als gasten aanwezig waren de leden van de Fotobelastingclub uit Leiden. In het eerste deel van zijn lezing, waarin de heer Pieëte een technische Uiteenzetting gaf over het vervaardigen van kleurendia's, behandelde hij speci aal het ontwikkelen van de film Met speciaal voor dit doel ontworpen sche ma's verduidelijkte hij de werking van de kleuren ln de film gedurende het ver loop van het ontwikkelproces Dat de spreker niet alleen theoretisch, maar ook praktisch over een erote mate van ken nis en vaardigheid beschikt, bewee« de prachtige collectie - geheel door hem zelf vervaardigde - mikro-opnamen. die hü. als vervolg op het gesprokene, projecteerde Deze, op büna ware groot te. opgenomen beelden van planten en dieren gaven soms fantastische opna men te zien in fraaie natuurgetrouwe kleuren. Ongetwijfeld was de voorz. de heer vd Sterre de tolk van alle aan wezigen toen hij zei dat hij nog nooit zo iets moois had gezien en de spr dank te voor deze buitengewoon geslaagde avond waarin zeer zeker het verlangen was gewekt om ook zelf kleurendia's te gaan ontwikkelen zoals door spr was gepropageerd VOORSCHOTEN IJS WEDSTRIJDEN Gistermiddag hebben leden van het gemeentepersoneel en van het Korps Rijkspolitie wedstrijden op de schaats gehouden op de Bakkerssloot. Er werd om de mooie prijzen fiks gestreden. De winnaars van de 160 meter hardrijderij voor heren waren: 1. P. den Hollander; 2. Th. den Hollander; 3. Schippers. De 500 meter voor heren werd gewonnen Hensbroek, sloten zich hierbij aan. Ter zijde waren de acht ambtenaren van Staat gezeten Toen allen hun plaatsen hadden inge nomen opende de Koningin de buiten gewone vergadering met een toespraak ter gelegenheid van het feit. dat haar oudste dochter voor het eerst eeh ver gadering van het College bijwoonde. Deze rede werd door Prinses Beatrix beantwoord, waarna de vice-president van de Raad van State. jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland het woord voerde door: 1. P. den Hollander; 2. Th. den Hollander; 3. J. Zwart. De 160 meter voor heren boven de 40 werd gewonnen door Opperwachtmees ter J. H. Schoonbeek, gevolgd door Vo gelaar en A. Oostenbaan. De 100 meter dames was voor mevr. Zwart, gevolgd door mevr. van Grol, mevr. Verkerk en mej. Van Os. Doordat het ijs wel geschikt was voor hardrijden, maar niet voor kunstrüden, werden deze wedstruden afgelast Na afloop reikte burgemeester C. J. v. d. Hoeven de prijzen uit. FEESTAVOND R.-K. VROUWENGILDE In het r.-k. Verenigingsgebouw vierde gisteravond de afdeling Voorschoten van het Ned r.-k. Vrouwengilde haar jaar feest. Ondanks de slechte weg waren toch veel leden naar de zaal gekomen om het cabaretprogramma bü te wonen. Het was een vrolijk programma, dat di- recht na de opening door de presidente mevrouw E. van Gent-Zonneveld een aanvang kon nemen. Het programma be stond uit leuke schetsjes, gespeeld door The Jolly Players. Het hoogtepunt van de avond was de muzikale kok, ten to nele gebracht met veel show door Geral- dini. Mabesta trad op met zijn spreken de pop en na de pauze trad hü op als goochelaar en zakkenroller De heer A. v. d. Horst toonde zich een virtuoos op de piano De conferencier van deze avond was goed in vorm en praatte met wat leuke moppen het programma aan elkaar Na afloop van het cabaretprogramma dankte mevr. Van Gent-Zonneveld het gezelschap voor de geboden ontspanning WARMOND TAFELTENNIS TVV „STEEDS VOORUIT" Het aas maar een klein programma de vorige weekHet le herenteam stuur de Rustenburg 2 met 82 naar Den Haag terug. Ook het 2e damesteam kwam met de volle bult uit Noordwijk teiug. De dames van TOV 2 werden met S2 verslagen Alleen de junioren kon den het niet bolwerken en verloren met 1—9 van de Doco6-junioren SCHAATSWEDSTRIJD Zaterdagmiddag had de Warmondse IJsclub een wedstrijd uitgeschreven voor haar leden, die werd gehouden op de Poel. De uitslag luidde" 1. J. Bosch. 2 E. Montagne; 3 C. Mesker Gzn.; 4 J. Hulst Hz. BURGERLIJKE STAND. Geboren. Jacobus G F M. zn van J. W. Heemskerk en P Th. van Wlnsen Overleden G J Verslulls 52 Ir WASSENAAR „Over ziek zijn" Belangrijke dissertatie van dr. H. Faber Hedenmiddag is aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam tot doctor in de psychologie gepromoveerd dr H. Faber, voorganger van de Nederlandse Protestanten Bond te Wassenaar, tevo ren reeds doctor in de theologie Promo tor was prof dr H C J Duijker hoog leraar in de psychologie aan bovenge noemde universiteit en de dissertatie waarop de promovendus deze doctorstitel behaalde, is geheten: ,Over ziek zijn". Notariaat Drielsma vroeg surcéance TEKORT VAN F. 1.1 MILJOEN Het was bijzonder schokkend voor de Surinaamse gemeenschap te ver nemen, dat het notariaat J. A. Driels ma te Paramaribo in financiële moei lijkheden verkeerde en surséance van betaling vroeg. De notaris, Jaques Adam Drielsma. diende zijn ontslag in cn bedankte voor alle commissariaten, die hü in een aantal grote Surinaam se ondernemingen bekleedde. De 70-jarige heer Drielsma heeft een eervolle staat van dienst in Suriname achter de rug. Als praktizün begonnen, werd hij een van de scherpzinnigste Su rinaamse juristen Hü was enige tyd mi nister van Financien, plaatsvervangend lid van het Hof van Justitie, en jaren lang lid van de toenmalige Koloniale Staten. Hü was ook adviseur van be- langrüke ondernemingen Sedert enige jaren had hü een com pagnonschap met notaris Willy Max Cabell. Het is pas enkele jaren geleden, dat het notariaat Achmed Theodore de Mi randa failliet werd verklaard. In dit notariaat was een tekort van om en bij een miljoen gulden. De moeilükheid in deze notariaten biykt te hebben gelegen in het systeem, dat men er op nahield en dat de betrokkenen tenslotte boven het hoofd is gegroeid. Beide notariaten waren in feite meer hypotheek- en promessebank. In het notariaat was een N.V. waar spaarders hun gelden deponeerden. Ze kregen er byv. 3 Cé rente De N.V. deed met deze gelden hypotheek- en promessczakcn tegen büv. 6Sc. In beide notariaten is de administratie hopeloos tekort gescho ten. Er was onvoldoende overzicht, zodat de zaken tenslotte uit de band zün geraakt. In de zaak-Dtielsma is het nog niet mogelijk cijfers te noemen, maar het te kort wordt geschat op f. 1.1 miljoen Na het faillissement-de Miranda was bij de Staten een wijziging op het notarisreg lement ingediend, die evenwel geen wet is geworden. Weer tocht naar Teerlings' scheepje Gistermorgen heeft men weer van Ameland uit over het üs een tocht r het garnalenscheepje van B. Teerling gemaakt. Er zün melk. pap en nog an dere benodigdheden naar de schuit ge bracht, Van Buren af is de afstand on geveer 214 kilometer, dat betekent dus een half uur over het üs lopen. De groep had een kompas bü zich, zodat men, noewel het mistig was. niet kon verdwalen. Wel was het slechter lopen, doordat het üs zacht was en men er dikwüls doortieen trapte. Het scheep je ligt veilig en de schipper met de knechts denken er niet aan het te ver laten. Zij hebben een sloep bü zich, zo dat ze daar desnoods in kunnen gaan. De vrouw en Ijet kindje, die gisteren aan de wal zün gekomen, zün onderge bracht bü een oom van de schipper te Nes op Ameland. EERST NOG IN LEIDEN De Hoofdstad Operette, de voorzet ting van de Fritz Hirsch Operette, die reeds herhaaldelijk in het buitenland Is opgetreden, heeft thans de vereren de uitnodiging ontvangen, in het voor jaar een serie voorstellingen in Israël te geven. Mits de politieke toestand zich daar niet verscherpt, zal zij aan die uitnodiging gaarne gevolg geven. Hangende de onderhandelingen over deze grote buitenlandse tournee geeft het ensemble nog een serie voorstellin gen in Nederland Voor de tweede helft van het seizoen heeft de Hoofdstad Ope rette het werk geprolongeerd dat zü in de eerste helft speelde. Zo treedt zij nu dus opnieuw op met „Hör" mein Lied. Violetta", de operetta van Oscar Strauss, waarvan zü sinds september 1955 reeds 150 voorstellingen in alle delen des lands en in België heeft gegeven. Op maandag 13 februari a s. komt de Hoofdstad Operette in de Schouwburg. De hoofdrollen worden ook nu gespeeld door Fritz Steiner, Otto Aurich, Ruth Rhoden. Claire Clairy Heiman Valsner, Mizzi van der Lans en Jan Handerson. De regie wordt gevoerd door Otto Aurich: Jan Brookhouse heeft de mu zikale leiding; Alfred Saltan maakte de muzikale arrangementen SCHIERMONNIKOOG NOG F.ÏSOLEERD Een poging van de boten „Brakzand" en .Amelandom Schiermonnikoog uit zijn isolement te verlossen is gisteren door de dichte mist mislukt. Gistermiddag om vier uur is op Schiermonnikoog een vliegtuig geland op het Noorderstrandse Land. dat twee zieken heeft opgehaald om hen naar het ziekenhuis te Leeuwarden te brengen. Een tweede vliegtuig is gekomen om passagiers te halen. Door de Nederlandse organisatie voor Zuiver-Wetenschappelijk Onderzoek is dr. Faber voor deze studie indertijd een subsidie toegekend. In een onderhoud met het AN P. ver telde dr. Faber. dat hij tüdens zyn pre dikantschap zeer sterk het belang en de noodzaak had gevoeld van psychologi sche kennis, omdat de zielkundige factor zo n grote rol speelt bij de pastorale arbeid van een geestelijke Vooral aan het ziekbed, zo vervolgde hy. schieten wij predikanten vaak tekort omdat wij te weinig van de psychologie van de patiënt af weten en niet geleerd hebben om stil naar hem te luisteren. Dit is dan ook de reden.'waarom dr. Faber in één zijner stellingen de wenselijkheid heeft uitgesproken om in de opleiding van de predikant de mogelijkheid in te schakelen eens praktisch kennis te ma ken niet het werk van de moderne ge zondheidszorg Toen dr. Faber tijdens de bezettings jaren enige tijd moest onderduiken, be sloot hij zich op de studie van de psy chologie toe te leggen. In maart 1947 volgde zijn doctoraalexamen Hij begint zijn proefschrift met een theoretische bespreking van de vragen, waarvoor het ziek zyn de vertegenwoordigers der wetenschappen stelt Toen het eerste deel gereed was. begon dr Faber aan een empirisch onderzoek Arbeider gedood door instortende muur van sloopwerk. Gistermiddag Is op een sloopwerk ln de N'aclitegaallaan een keldermuur in gestort met het gevolg dat de 47-Ja- rige voorman-sloper H. Buis uit Den Haag zodanig door het vallende puin getroffen werd. dat hij een bekken- fractuur en ernstige inwendige kneu zingen opliep. Het slachtoffer werd naar het Gemeenteziekenhuis te Den Haag vervoerd, waar de man kort na dien overleed. De 63-jarige uitvoerder J. A. Bors- boom uit Den Haag kon zich nog juist vrijwel geheel in veiligheid brengen toen de muur omstortte. Hü liep slechts lich te verwondingen op. Geen opvolger voor minister Donker (Van onze parlementaire redacteur) In de eerste helft van juni a.s. worden de verk.ezingen gehouden voor de Tweede Kamer en dan treedt het gehele kabinet-Drees af. Het Is daarom on waarschijnlijk dat nog getracht zal wor den voor die paar maanden een nieuwe minister van Justitie te vinden. Een op volger zou al toe zyn aan aftreden nog vóór hij ziöh in de kwesties zou hebben ingewerkt. Daarom zal minister Beel de portefeuille van Justitie wel blüven waarnemen, totdat na de verkiezingen een nieuw kabinet optreedt. Felle brand te Zwolle Een hevige uitslaande brand heeft gis teren in Zwolle het huis van de familie G. Cuper in vlammen doen opgaan. De brandweer, die met zes tralen de strüd aanbond, wist uitbreiding van de brand naar de belendende percelen te voor komen; deze kregen slechts waterschade. De gehele inboedel ging by de brand verloren. De politie vermoedt dat de brand is ontstaan door het vallen van een stukje gloeiende steenkool uit de asla op de vloer. Het gezin Cuper bestaat uit man. vrouw en drie kinderen. Men was tegen brandschade verzekerd. KONINKLIJK PAAR EERT MINISTER DONKER Namens Koningin Juliana en Prins Bernhard heeft majoor J. J. baron van Lynden. adjudant van de Koningin, van morgen in het Zuiderziekenhuis te Rot terdam een krans gelegd bij de baar van wijlen minister L. A. Donker. By het begin van de vergadering van de Eerste Kamer heeft de voorzitter, mr. J. A. Jonkman, vanmiddag een rede ge houden ter herdenking van de overleden minister van Justitie, mr. L. A. Donker. In de Tweede Kamer geschiedde dit door de voorzitter dr L. G Kortenhorst en minister-president dr. W. Drees. „VEDUZE" EN „VEILIG VERKEER" De heer H. A. J. Klusman voorzitter van het dagelyks bestuur van de on langs opgerichte bond „Veduze" (Veilig door U zelf) ontving een schryven van de directeur van het Verbond voor Vei lig Verkeer te Utrecht, waarin deze o m. stelt, dat de activiteiten van „Veduze" in vele opzichten parallel lopen met die van „Veilig VerkeerDe heer Klusman heeft hierop, zo deelt hij ons mede, het Verbond de volle medewerking van „Veduze" toegezegd. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 7 few Varkensmarki. Aan voer 281 vette varkens De Dritzen zltn zware f 178—179. Uohte f 173—f7 sla- eersvarkens f 176179 Har.del vlot Te vens werden zes nuchtere kalveren aan gevoerd. LEIDEN. 7 februari. Leidse Coöp. Groente- en Fruitveiling Per 10Ó kg: Appelen 3941. andyvle 4852. kroten 5 8 kroten, gekookt 1820. boerenkool 16—26. rode kool 7—14. gele kool 9—16. groene kool 1026. prei 2844. stoofsla 8889. spruiten A 8089. Idem B 68. uien Ptcklers 2244. waspeen 2832. winter peen 3.607.80. witlof 6668. Idem A 2 44—58. Idem B 2 3648. Per 100 stuks: Knolselderle 30—34. sla B 20.9025.10. Per 100 bos: Peterselie 20. selderie 12.3020.00. BODEGRAVEN februari Kaasmarkt. Aanvoer 16 oartlien le soort f2.202.30. 2e soort 12.152.19 Handel matig. KATWIJK AAN DEN RIJN. 6 februari. Groenteveiling. Waspeen A 13—24. Idem B 1429. breekpeen 9 30—12.00. boerenkool 1619. gele kool 8.00—12.80. groene kool 68. rode kool 6 008 50. spruiten A 45— 76 Idem B 2830. knolselderle 1531. uien 23—44. ROTTERDAM, 6 februari. Veemarkt: Aanvoer in totaal 3621. Weektotaal 5338; vette koeien en ossen 715: gebrulksvee 720. t.b.c.-vrü 706. vette kalveren 50, gras kalveren 244. tb.c.-vrü 240. nuchtere kal veren 1389. varkens 97. biggen 56. paarden 133. veulens 3. schapen of lammeren 202. bokken of gelten 18 Prijs per kg: Vette koelen, le kw 2 84— 3.16. 2e kw. 2.62—2.84. 3e kw. 2.40—2 62; vette kalveren 2 70—3 00. 2 40—2 70. 2 10 2.40. Prijs per stuk: Graskalveren 450. 350. 250; biggen 52. 45. 40. Prüs per kg: Slechtpaarden 2.30, 2.10, 1 90. Prüs p stuk: Schapen 145, 110, 90; lammeren 130, 110, 95- kalikoeten 1150. 960. 730; melkkoeien 1150 960. 730; vare koelen 820, 700. 600; vaarzen 800, 680, 580; pinken 500. 425. 350. RIJNSBURG. 6 februari Groentevei ling. Rode kool 68. gele kool 612. groene kool 1015. boerenkool 1215. kroten 57. waspeen A 1524. B 2025. uien 4052. alles per kilo Knolselderle 530 per stuk. RIJNSBURG. 6 lebruari Bloemen veiling Flora. Tulpen: Krelage 5575. v. d. Eerden 7595. Wlntergold 6070, Golden Harvest 6580, Heraut 60—70, Early Queen 5565. White Sail 100—120. Cop land roze 7090. Copland wit 70—85. Crater 7080. Hillegarde 55—70. Superba 60—75. Demeter 100115. Queen of the Night 100125. Paul Richter 120-J-125. Militairen van het garnizoen Leiden (landmacht) hielden van morgen op de haan van de Leidse IJsclub wedstrijden in het hard rijden op de schaats. Gereden wer den de 500 ep 1500 meter en op beide afstanden was soldaat Ver steeg een klasse apart. Geen wonder ook. want hij werd reeds drie maal in successie kampioen van Brabant. De tijden waren overigens aan de matige kant. waaraan de slechte kwaliteit van het ijs niet vreemd was. Versteeg won de 1500 meter in 3 min. 49 sec. met Blom op de tweede en Havekes op de derde plaats. De 500 meter legde hij af in 1 min. en 5 sec. met De Jong 1 min. 7) op de tweede plaats. Op de foto ziet men Versteeg in actie. (Foto L.D./Van Vliet.) Edith Eddy 80—95. Gen. de Wet 110125, Grotlus 100110. Roze Marie 7075. Prunus 160180, Canlfornle 150155. Paris 100110. Karei Doorman 150155. alles per bos. Hyacinten met bol: Pink Pearl 1824, L'Innocence 1824, Bismarck 2023, Ostara 17—21, Delftsblauw 18—22, La Vlctolre 1620. alles per stuk. Narcis sen: Helios 4552. Golden Harvest 5565. King Alfred 7082. Poetaz L'Innocence 50 60. Crawford 6064. Flower Carpet 50 60. alles per bos. Krokus blauw 300430. geel 200—260 per 100 .Blauwe druifjes 30 42 per bos. Hyacinten per bos 6090. Anjers 1519 per stuk. RIJNSBURG. 6 februari. Bloemen veiling V.V. Bloemenlust Krelage 4565. Goudvink 4560. Roze Copland 7085. King of the Yellow 6070, Crown Imperial 45—60, Albino 8090. Lustige Wltwe 65— 80. Edith Eddy 70—80. W. Copland 70 80 Frld Nansen 5565. Golden Harvest 6070. El Toreador 4555. Superba 40 60. White Sail 6075. Narcissen: Golden Harvest 70AO. Alfred 7585. Helios 55— 65. Kosters 4550. L'Innocence 4055. BI. Druifjes 1823. Hyacinten bl. 1618. Idem roze 1417. Idem per bos 3850. BEURSOVERZICHT SLECHTS BEPERKTE REACTIE Amsterdam. 7 februari De Nederlajidsche Bank heeft met in gang van heden het disconto met een Tc verhoogd tot 3 Tc. De reactie van de Amsterdamse effectenbeurs is zeer rustig geweest en beperkt gebleven. Na de openingsping concentreerde de be langstelling ziöh vooral op de staats- fondsenmarkt, waar een discontoveran dering meestal het scherpst wordt ge voeld. Men achtte het tevredenstellend dat de voornaamste guldensbeleggingen slechts 1/4 tot Tc lager noteerden. By de internationale soorten noteer den Philips en Unilever aanvankelijk circa 6 punten lager. Beide fondsen wis ten hiervan echter weer 2 punten in te halen. AKU kwam van 317 op 314 3/4. Kon. Olie licht gevraagd zowel voor binnen- als buitenlandse rekening en noteerde per saldo onveranderd 652. Ook de Scheepvaartsector gaf slechts gerin ge fluctuaties te zien waarbij de verlie zen over het algemeen beperkt bleven tot 1 A 2 punten. De ondertoon op de cultuursector was niet onvriendelijk. De leidende soorten sloten ruim prijshou dend Aandelen Kemo wei-den enkele punten hoger vernomen in verband met het dlvidendvoorstel t.w. 15 waarvan 10 in aandelen tegen vorig jaar 12 in contanten. In verband met de discon toverhoging is de prolongatie met een zelfde percentage vermeerderd en be draagt thans 3 Beurs van Amsterdam Dinsdag 7 februari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v beden Ned '53 (3%) 103'.- 103>4 Grootboek obl10114 Ned '51 "SVt 101'4 101A Ned 53 344 101'4 101 .V Ned '48 3'/i 98"» 98 V: Ned '54 3% 98% 98% Ned '55 3"4 98% 98% Ned '55 II 3% 99A 98% Ned '47 3% 3 99% 99% Dollarlng '47 3 95 95% Investeringscert 3 99'4 99 A Ned 62-64 3 100 A 99 A Indië "37 A 3 97% 97% Grootboek '46 3 9611 ACTIEVE AANDELEN Cult Hand en Ind B 78% 78 Nat Handelsbank 163% 161 Ned Handelmy 245 245 AKU 317 315% Philips 333 329 Philips -55 325 321', Unilever 336 332% Wilton Feyenoord 274% 272',t Blllton 2de r 308 307% Kon Olie f 50 - 317 325 Kon Olie 651% 652', Amst Rubber 130% 128% Holl Amer lün 216% 212 Kon Ned Stoom b 220% 218% Ned Scheepv Unie 199", 198', HVA 139% 139% Java Cult 88 88 Dell Mü 144', 144% 3euembah96% 96% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen Adam 47 3 100% Den Haag 1937 1 3.. 97 B Leiden 1947 96 98 B R'dam 7 I III 3% 101 Industr Obligaties Philips Dollarlng 105» 10534 Premieleningen A'dam '51 2% 139% 139% Eindhoven '54 2% 108% 108% Enschede '54 2% 113% 113'4 Den Haag '52 I 2% 142 A 142 idem n 24 141', 110 R'dam '52 1 2% 140 139% idem 11 2% 145 144 Utrecht '53 2% 122% 122 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletinstellingen Amsterd Bank 267% 266 Rotterd Bank 251'i 24f Twentsche Bank258 255 Industrie Ondernemingen Ned G enSpir fabr 237 235 Kon Ned Grofsm 143 142 Rott Droogd MU 619 Tieleman en Dros ..19 17 Handelsondernemingen Borsumü cv A f 1000 127 126 Internatlo155 153 Diversen Spoorwegen Dell Spoofw Mü. Amerik .ondsen Nog enkele fondsen uit Lelden en >mgevlng Aandelen Holl Constructie Ing dut v Bouwnyv Int Kunststofl Ind Kon Ned Edeimet Pref w.a Idem Textiel Gebr v WUk Leidsche Wolsplnn Ned Electrolasm S'kkens Lakfabr "53 Ver. Touwfabrleker Wem ink's Betonm VK 420 eX O 85>/2GB 86%

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 4