LEIDSCH DAGBLAD Conferentie te Genève dank zij mr. Luns weer in goede spoor WEERBERICHT 94ste jaargang MAANDAG 6 FEBRUARI 1956 No. 28749 Directeur: 3. W Henny Hoofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.per kwartaal; f 2,35 per maand; f055 per week Witte Singel 1. Lelden Giro No. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2150T Verrassende wending Het blijft „eerst klaarheid (Van onze Haagse redactie) De Nederlands-Indonesische ministerconferentie is. dank zij het in grijpen van de Nederlandse delegatieleider, mr. Al. A. H. Luns. weer in het goede spoor terecht gekomen. De beide delegaties zullen zich morgen opnieuw rondom de conferentie- tafel in het Batiment Electoral te Genève scharen om de ..sinds de schorsing van de conferentie gerezen meningsverschillen tot klaarheid te brengen". In Den Haag verwacht men. dat de misverstanden vrij snel uit de weg zullen worden geruimd, zodat het overleg nog deze week kan worden hervat. De Indonesische delegatieleider, mr. Anak Agoeng. heeft zelfs verklaard, dat de besprekingen nu spoedig met succes zullen worden afgerond, maar het is de vraag in hoeverre hierbij de wens de vader van de gedachte is geweest. gatieleider verklaarde zich daarop be reid het gesprek te hervatten .zij het onder de bekende conditie: eerst klaar heid, dan confereren. De koffers werden uitgepakt, de vlieg- passaees afgeboekt De Zwitserse auto riteiten ontvingen de mededeling dat het afscheidsdiner, dat zij vorige week in het beroemde Chinese restaurant van Ge nève ..Au dragon d' or" hadden genoten, in feite geen afscheidsdiner is geweest. ,.C' est une drole conférence" (het is een vreemde conferentie) zal de reactie van de Zwitsers wel zijn geweest. Nog slechts enkele uren scheidden de Indonesische delegatielieder van de ter mijn, die h»j zichzelf had gesteld, toen het yltelegram van minister Luns" hotel „des Bergues" bereikte. De inhoud hiervan gaf blijkbaar een zo verrassende wending aan de zaak, dat Anak Agoeng de opdracht gaf de offi ciële Indonesische verklaring over de „mislukking, van de conferentie" in te trekken en na ruggespraak met zfjn collega's een antwoord-telegram op stelde, dat minister Luns een uur later in zijn bezit had. De Nederlandse dele- Knopenfabriek te Nijkerk geheel door brand verwoest Machinepark 200 machines verloren fabriek moet zo snel mogelyk weer op gang komen, aldus de directeuren der fabriek. Reeds zaterdagmiddag was er een architect om de zaak in openschouw te nemen Deze week. nog aldus is het plan, gaat men naar Duitsland om nieuwe machines te kopen. Zaterdagmiddag omstreeks twee uur is in de N.V. Knopenfabriek aan de Bar- neveldseweg te Nijkerk brand uitge broken. Binnen enkele uren was de gehele, In 1949 gebouwde, fabriek in de as gelegd. Tijdens de brand ont ploften enkele zuurstofcilinders, waar door tot in de verre omtrek ruiten sprongen. Het vuur werd ontdekt in de sorteer- afdeling en korte tijd later sloegen de vlammen over naar andere afdelingen, zodat de fabrieksgebouwen in een om mezien in lichter laaie stonden. Aan redden viel toen niet meer te denken. De brandweer kon. mede tengevolge van de vorst, niet onmiddellijk water geven. Het gehele machinepark werd verwoest; er stonden ruim 200 machines, waar onder de allernieuwste. Ook van de technische afdeling kon niets worden gered. Men is er in geslaagd de kantoor inventaris uit het vuur te redden. De brandweer van Nijkerk nam aan het blussingswerk met twee spuiten deel; ook de bedrijfsbrandweer van de Zaan- landse cacaofabriek te Nijkerk was aan wezig Men schat dat de schade enige tonnen zal bedragen. De fabriek verschaft aan ruim 200 arbeiders werk. De burgemees ter van Nykerk. de heer Bruins Slot, was bij de brand aanwezig. Om ongeveer half vijf was men de brand meester en kon aan het nablus sen worden begonnen De brandweer had nog met vele moeilijkheden te kam pen door bevroren water en pompen. Twee brandweerlieden die gewond waren geraakt, werden door leden van de E H.B.O verbonden. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. Toen om twee uur de nor male controle werd gehouden, was er nog niets van de brand te bespeuren De Vlieland en Terschelling weer geïsoleerd De eilanden Vlieland en Terschelling zijn sedert gisteren weer geisoleerd. De postboot .Vlieland' en de sleepboot Btor- temelk' vertrokken gisterochtend om 7 uur van de eilanden Vlieland en Ter schelling naar Harllngen. In de .Bluwe Slenk", halverwege Vlieland en Harlin- gen raakten de boten verscheidene ke ren vast In een onafzienbare Ijsvlakte. Bovendien was de bebakening geheel onder het Ijs bedolven. Omdat er geen doorkomen aan was. keerden de boten naar de eilanden terug, waar ze onge veer half twaalf aankwamen Aan boord bevonden zich s.echts enkele passagiers Voorts was er een vrij grote hoeveelheid post medegenomen Vanochtend zouden de boten weer trachten Harlingen te bereiken. Opklaringen De Bilt verwacht tot morgenavond- Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaat selijk mist. later opklaringen. Zwakke tot matige wind draaiend naar noord tot noordoost. Vannacht over het alge meen lichte vorst. Morgenmiddag op de meeste plaatsen lichte dooi. (Opgemaakt te 11.15 uur) 7 FEBRUARI. Zon op: 8.14 uur; onder: 17.39 uur. Maan op- 528 uur; onder: 13.28 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.25 en 12.33 u. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. De speciale assistent van de Neder landse regeringscommissaris voor Indo nesische aangelegenheden, mr. B. M. Smulders, is vandaag reeds naar Genève vertrokken om de voorbereidingen voor het gesprek te treffen. Men verwacht dat de Nederlandse mi nisters Luns en Zijlstra morgen met de regerings-Dakota naar Zwitserland zul len vliegen. Of de minister van Finan ciën. de heer J. van de Kleft. die zo juist is teruggekeerd uit de West. ook van de partij zal zijn, stond vanochtend nog niet vast. Demonstratie tegen generaal Catroux Niet zonder ongerustheid ziet men in Parijs de aankomst in Algerié tegemoet van de nieuwe minister-resident aldaar, generaal Georges Catroux. Duizenden oud-militairen hebben zaterdag in Al giers een protestdemonstratie tegen zyn benoeming gehouden. Duizenden toe schouwers juichten hen toe. De generaal wordt a.s. vrijdag verwacht. De Franse kolonisten zien hem niet graag, omdat zy verwachten, dat de regering-.Mollet hem de Franse belangen in Algerlë zal doen liquideren. Intussen heeft de nieuwe Franse pre mier, Guy Mollet, in een rede voor radio en televisie uitdrukking gegeven aan zjjn verontwaardiging over de „laaghartige aanvallen" op de generaal. Niemand is beter bevoegd dan hij om de eer en de belangen van Frankrijk in Algerië te verdedigen, zo zei hij o.m. Zodra de rust in het land is teruggekeerd, zullen er vrjje verkiezingen worden gehouden. In de titel van Catroux is intussen een kleine wijziging aangebracht. Blijkens een bekendmaking in de staatscourant zal de functie van de generaal zijn die van „mmistre resident en Algérie" in plaats van .jnimstre resident", zoals werd gezegd in het benoemingsbesluit Deze geringe wijziging wordt uitgelegd als een poging om de miljoen Europese kolonisten in Algerlë nog eens te ver zekeren. dat Frankrijk hun rechten niet gaat „verkopen" aan de Algerijnse na tionalisten. die onafhankelijkheid van Frankrijk eisen. Molotof is voorstander van meer top-conferenties als in Genève Zeer weldadig voor de Grote Vier en andere landen, die de vrede zoeken" De Sovjetrussische minister van Buitenlandse Zaken, Molotof, heeft in een interview met de Londense ..Sunday Times" verklaard, dat hij voorstander is van meer top-conferentles, zoals de Genecfse conferentie van vorig jaar van de regeringsleiders van Amerika, Engeland, Frankrijk en de Sovjet-Unie. Er dienen echter voorbereidende onderhandelingen op diplomatiek niveau aan voor af te gaan. Niemand kan ontkennen, aldus Molotof. dat conferenties als de Geneefse van vorig jaar zeer weldadig zijn voor de betrokken landen en an dere landen, die de vrede zoeken. Hij betreurde het, dat op de ministerconfe rentie, die na de topconferentie in Genève gehouden is, niet veel vorderingen ge maakt zijn, doch volgens hem zouden verdere conferentie voordelen kunnen opleveren. „Wij verliezen zeker niet de hoop, dat alle vraagstukken die op de twee Geneefse conferenties gerezen zjjn, opnieuw ter sprake gebracht zullen wor den", zo zei hij. Radio-Moskou verheugd over de briefwisseling Voorts verklaarde Molotof, dat de Sovjet-Unie zal blijven aandringen op het sluiten van vriendschapsverdragen Russische leiders alleen bij „goed gedrag" naar Londen Bij nieuwe aanvallen op Britse politiek wordt de uitnodiging ingetrokken (Van onze correspondent in Londen) Als de Sovjet-Russische leiders in de komende weken hun kritiek op de Britse politiek zullen voortzetten, zoals zy dat tijdens hun reis door India vrijelijk heb ben gedaan, zal de Britse regering de uitnodiging aan maarschalk Boelganin en Kroesjtsjef om in april naar Londen te komen intrekken, aldus de diplomatieke correspondent van het bekende Engelse blad „Observer". Sovjet-Russische diplo mate!) in Londen en Moskou hebben gedurende de afgelopen tien dagen alles gedaan om de slechte indruk, gewekt door Kroesjtsjef opmerkingen over Brits kolonialisme en de oorzaak van de Tweede Wereldoorlog te verzachten. Wan neer Kroesjtsjef evenwel op het komende congres van de Russische Communisti sche partij, dat II februari in Moskou wordt geopend, nieuwe aanvallen op En geland mocht doen. dan zal de uitnodiging worden ingetrokken. Men acht het in Londen echter onwaarschijnlijk, dat dt Sovjet-Russische leiders hun bezoek aan Londen in de waagschaal zullen stellen. Vreest Moskou de industrie van Communistisch China? Voorspeld wordt dat Boelganin en Kroesjtsjef in Londen opnieuw het vraagstuk van de Duitse hereniging aan de orde willen stellen en nieuwe voor stellen zullen doen voor beperkte ont wapening, mogelijk met Sir Anthony's Eden plan voor een neutrale corridor als uitgangspunt. In Londen wordt ook de theorie ver kondigd. dat de Russische beloften lot economische hulp aan een aantal lan den in het Verre Oosten en aan het mid den-Oosten alsmede de Russische ver zoenende houding ten opzichte van de Ver. Staten mede zouden zijn ingegeven door de Russische vrees voor overvleuge- ling door een geïndustrialiseerd Rood- China. Daarom zouden de Russen, zoals onlangs opgevallen is, zich niet meer druk maken over de Chinese els tot toe lating tot de Ver. Naties. Op de Spijkersloot in de buurt van Hoogmade genoten de schaats liefhebbers van de gaven van de winter, maar onder het heel wat minder enthousiaste oog van de zwanen, die het maar matig vonden, al dat ijs. Maar ze hadden in ieder geval nog een stukje open water om drijvend in te kunnen dromen van I betere tijden. Zaterdagochtend werd in het Ko ninklijk Paleis te Amsterdam de traditionele nieuwjaarsreceptie ge- hcuden voor de leden van het Corps Diplomatique. De aankomst van Koningin en Prins met tinks het neigend vaandel van de erewacht. met de Ver. Staten, Engeland en Frank rijk, zoals voorgesteld in de recente brief van maarschalk Boelganin aan president Eisenhower. Wy geloven, dat er over deze kwestie verder van gedach ten gewisseld moet worden, zo voegde hij hieraan toe. De Sovjet-Unie heeft niet de hoop opgegeven, dat er een be tere verstandhouding tussen de Sovjet - Unie en Engeland en de Ver. Staten zal komen. Radio-Moskou verklaarde zaterdag avond, dat de tweede boodschap van maarschalk Boelganin aan president Eisenhower bewezen heeft, hoe gaarne de Sovjet-Unie, ondanks de moeilijkhe den, met de Ver. Staten wil samenwer ken. Laat ons tezamen komen en elkaar de hand reiken voor een vriendschaps verdrag, aldus deze commentaar. De radio acht het zeer bemoedigend, dat zowelBoelganin als Eisenhower de uitwisseling van meningen voortzetten. „Wij hopen, dat de vriendschappelijke en oprechte briefwisseling tenslotte tot resultaten leiden zal", zo heette het. Wijsheid en voorzichtigheid" Hazerswoude onvoorwaardelijk naast burgemeester Schokking Verontwaardigd over onjuiste publikatie De gemeenteraad van Hazerswoude, het dorp waarvan mr. F. M. A. Schok king van 1942 tot 1945 waarnemend burgemeester is geweest, heeft zich met stelligheid uitgesproken tegen de publikatie in het „Haagsch Dagblad", waarin de heer Schokking ervan werd beschuldigd opdracht tot dc arrestatie van een in Hazerswoude ondergedoken Joods gezin te hebben gegeven. .Burgemeester wy staan naast U en Uw echtgenote."— dat ls de strekking van het besluit, dat de Hazerswoudse Raad zaterdagavond tijdens een spoedeisende vergadering unaniem heeft aanvaard. De publieke tribune en de perstafel in de raadszaal van het Gemeentehuis waren dicht bezet, toen burgemeester L. J den Hollander om tien over half acht j de ongewone raadsvergadering opende. Uit de zwart» portefeuille, die voor hem lag haaide hij enkele in haast beschreven velletjes papier te voor schijn en begon onder volstrekte stilte te lezen. „Met verontwaardiging namen wij kennis van de felle aanklacht door een dagblad tegen burgemeester Schokking geuit, een aanklacht die ook ons aangaat. Immers, de heer Schok king was waarnemend burgemeester van Hazerswoude toen hy de ge wraakte handeling met het gezin-Pino zou hebben begaan. Hy was onze bur gemeester en aan ons nu de taak om te spreken; wij kunnen deze onaange name aantijging niet zonder meer voorbij laten gaan. De drie jaren, dat burgemeester Schokking ons bestuurde, zijn de drie zwaarste, die een gemeentebestuurder van Hazerswoude ooit beleefde. In die jaren zijn mede, door de gemeenschap pelijke zorgen, bijzondere banden ontstaan tussen hem. zijn echtgenote en onze gemeente. Wij weten dat hij alles heelt gedaan om leed te vèrzach- ten. Hij deed dit met wijsheid en grote roorzientigheid." Felle hotelbrand te Helmond eiste dood van twee jongens Schade bedraagt enige tonnen Vannacht is het hotel Sint Lambert te Helmond door brand verwoest. Hierbij zijn omgekomen de 18-jarige H Hopman en de 17-jarige A. de Jong. Laatstgenoemde was familie van de exploitante van het hotel mevrouw N. VriensNuits, De jongens hadden haar gisteren een bezoek gebracht en waren van plan met de laatste trein uit Helmond naar hun woonplaats Den Bosch terug te keren. Zy misten deze trein echter en keerden naar het hotel terug, waar mevrouw Vriens zich intussen ter ruste had begeven. Daardoor wist zy niets van de aanwezigheid van de beide jongens in het hotel. Dit is mede de oorzaak geweest, dat ztj zo jammerlijk om het leven zHn gekomen Het personeel, de eigen kinderen en De brand is omstreeks twee uur uit- gasten Konden zich ln veiligheid gebroken. De brandweer rukte met al stellen. Een vrouwelijke gast moest via het beschikbare materiaal uit maar kon een ladderwagen naar de begane grond niet voorkomen, dat het hotel tot de gebrachi worden Halverwege viel zij grond toe afbrandde De schade die van de ladder. Haar val kon beneden door verzekering wordt gedekt, bedraagt door brandweer en politie wel worden enige tonnen. De oorzaak van de brand gebroken, maar zij moest toch in een is onbekend, ziekenhuis worden opgenomen. I De elf leden tellende gemeenteraad van Hazerswoude bestaat uit vertegen- I woordigers van vier partijenA.-R., C H S.GP. en K VP. De wethouders C. A. van Dam (C.H.) en N. Kaptein (K.VP i. en de overige leden van alle fracties die burgemeester Schokking in Hazers woude voortdurend hebben meegemaakt, stemden in met het volgende besluit: „De raad der gemeente Hazerswoude. met verontwaardiging kennis genomen hebbende van de onjuiste voorstelling betreffende net beleid van mr. F. M A. Schokking, thans burgemeester van s-Gravenha«e, gevoerd als wnd burge meester van Hazerswoude in de jaren 19421945 en met name t.a.v. het voor gevallene met de familie Pino, besluit In dankbaarheid voor de door hem ver richte arbeid het onvoorwaardelijk ver trouwen uit >e spreken in het door de burgemeestei Schokking gevoerde be leid als wnd burgemeester dezer ge meente in de Jaren 194245. Toen dit besluit met alle stemmen vóór was aanvaard, weerklonk op de tribune onalledaags feit een spontaan applaus In de regel plegen burgemeesters dergelijke manifestaties direct af te hameren. De heer Den Hollander glim lachte echter en met hem de ge hele raad. Vier Helmonders verdronken Gistermiddag zijn vier Helmonders verdronken toen hun auto in Hees- wfjk te water geraakte. Zij waren met een personenauto op weg naar Vlaar- dingen. waar zij een voetbalwedstrijd wilden bijwonen. Onder Heeswijk moesten zü uitwijken voor een tegen ligger. Hierdoor kwam de auto in het water terecht. De vier mannen slaag den er niet in zich uit dc wagen te bevrijden en kwamen allen om het leven.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1