llll M I met melk meer mans Converteerbare obligaties komen F I I, 1H S VAN UtZfc; Minister Mansholt handhaafde goedgekeurd systeem tfm- H v vl./;///3 94ste jaargang Zaterdag 4 februari 1956 Vierde blad no. 28748 (Ingez. Med.-Adv.) NEEM PER MAN DRIEKWART KAN aveer meer m zwang Aantrekkelijk voor onderneming zowel als voor de belegger (Van onze financiële medewerker) Algemeen gesproken hebben de tot dusver over 1955 of 1954/55 gepubliceer de jaarverslagen blfjk gegeven van gunstige of zeer gunstige resultaten en ln de meeste gevallen zijn of worden hogere dividenden uitgekeerd dan over het voorgaande boekjaar. Dit geldt van enkele banken, zowel als van enige indus triële ondernemingen - Amsterdamsche Bank, Rotlorilumsuhe Bank, Twentsche Bank, Wyers, Zeeuwsche Confectiefabrieken de Bierbrouwerij e" e.a. - en voor zover de directies zich over het nieuwe boekjaar uitlaten, worden de vooruitzichten nog vrij bemoedigend geacht. Weliswaar baart het stijgende kostencijfer zorg, maar de omzetten blijven veelal nog toenemen en de orderportefeuilles zijn goed gevuld, hetgeen vooral bij de scheepsbou wondernemingen het geval is, terwijl de scheepvaartmaatschappijen voor geruime tijd van vrachten tegen goede prijzen verzekerd zijn. Toch wijzen de statistische gegevens er op dat er in de conjunctuurontwlkke- ling een zekere vertraging is ingetreden, hetgeen op zichzelf beschouwd niet ver ontrustend is maar de bedrijfsleiders en derhalve ook de beurs tot een grotere irinte van voorzichtigheid noopt. Daar komt by dat er een groot aantal onder nemingen is dat voor de uitbreiding en de vernieuwing van de bedrijfsmiddelen nieuw kapitaal nodig heeft en in de meeste gevallen is dit kapitaal in deze tijd wel te krijgen, maar ook hierbij wordt een grotere voorzichtigheid in acht genomen omdat men, mede met het oog op het stijgende kostencijfer van de toekomstige rentabiliteit niet meer zo zeker is als een en twee jaar geleden, toen nieuwe emissies door de beurs met een koersstijging voor de be trokken aandelen werden begroet Dit is vermoedelijk een van de redenen waar om enkele ondernemingen de laatste tijd overgegaan zijn tot de uitgifte van con verteerbare obligaties, waarvan er ook deze week weer een is aangekondigd (Heijbroek Zélander) Men heeft weieens gezegd dat de con verteerbare obligaties uit de nood zijn geboren. Vóór de oorlog waren er bijv. enkele ondernemingen, die in Indonesië werkzaam waren, die geen risicodragend kapitaal konden aantrekken en daarom tot de uitgifte van converteerbare obli gaties overgingen. Deze obligaties heb ben voor de houder het voordeel dat. ze een vaste rente dragen en terugbeta ling van de hoofdsom t-Z.f. verzekerd is (eventuele financiële moeilijkheden van de onderneming voorbehouden), terwijl ze aan de andere kant bij een- stijging van de koers der aandelen mee profi- teren, omdat ze deszewenst in aandelen kunnen worden verwisseld Voor deze verwisseling wordt bij de uitgifte een zekere verhouding bepaald. Om een eenvoudig voorbeeld te noemen, als con verteerbare obligaties pari worden uitgegeven met de bepaling dat ze met toebetaling van 50% tegen aandelen kunnen worden verwisseld, dan is de conversiekoers 150%. d wz. dat bij een koers van 100% voor de obligaties, de koers van de aandelen boven 150% moet noteren om de conversie voor de obliga tiehouders aantrekkelijk te doen zijn. De converteerbare obligatie geeft dus aan de ene kant (le zekerheid dat de hoofdsom intact blijft, afgezien van de tijdelijke fluctuaties uithoofde van de rentestand, maar tevens dat, als de aandelen in koers stijgen, ook de koers van de obligaties stijgt. waardoor dus ook. zij het in beperkte mate. dekking wordt gevonden tegen een mogelijke waardevermindering van het geld, welke zich doorgaans in hogere koer sen voor de aandelen manifesteert. Toen in de jaren 1949—1951 op de Ne derlandse kapitaalmarkt nog een groot tekort aan risicodragend kapitaal be stond, zijn ook grote concerns als de Ko ninklijke. de A.K.Ü en de Unilever, tot de uitgifte van converteerbare obligaties overgegaan met de bedoeling deze jp een later tijdstip in aandelen te doen verwisselen. Het nadeel ren uitstaande obligaties voor de ondernemingen is dat men een vaste rentelast op zich neemt, welke in tilden van ichteruitganc tot moeilijkheden kan lelden waarover ge noemd" concerns zich echter geen zor gen zullen hebben gemaakt het voordeel is dat en met name bij de converteer bare obligaties tegen een lage rente voet kapitaal kan worden aangetrokken en de rentelasten op de bedrijfswinst in aftrek kunnen worden gebracht, wat uiteraard met het dividend van aande len niet het geval is. In de regel is bij de uitgifte van ln aandelen converteerbare obligaties de conversiekoers hoser dan de koers der aandelen op het tijdstip van de obliga tie-uitgifte Bij de thans aangeboden converteerbare obligaties van Heybroek- Zélnnder is dit niet het geval De con versiekoers is hier 160%, terwijl de aan delen thans ca. 170% noteren, maar hier gaat het conversierecfht eerst 1 januari 1957 in. wat niet wegneemt dat de in schrijvers op de obligatielening in een voordelige positie worden gebracht met het oog waarop dan ook de aandeelhou ders êen voorkeursrecht bij Inschrij ving is toegekend Doordat "de conversiekoers bij de uit gifte van in aandelen converteerbare obligaties doorgaans hoger ligt dan de beurskoers van de aandelen of het con- versierecht eerst op een later tildstip lnzaat, heeft het conversiereoht van de ohij -ntiehouders niet aanstonds bi) de uitgifte van de obligaties een reële waaide de prakiilk heeft echter ee- leerd dat men doorgaans bereid is voor het conversiereoht. ook al levert de uit oefen Ine ervan ceen direct voordeel op. een zekere premie te betalen, welke zich ln en koersstijging boven pari uitdrukt. Zo zijn bijv de 311% in aandelen converteerbare obligaties van de Bor- sumjj, onlangs uitgegeven, reeds lot ea. 105% opgelopen, hoewel de con versiekoers 175% is en de aandelen 'hans beneden 130%, noteren. De 4% converteerbare obligaties van Ruhaak noteren zelfs 10711% hoewel de con versiekoers 165% is en de koers der aandelen ca 135% en het conversie- recht eerst 1 Januari 1957 Ingaat. Stygt de aandelenkoers boven de con versiekoers dan wordit nog niet altijd tot conversie overgegaan, omdat de beurs geneigd is voor het conversiereoht iets meer te betalen dan de reële waarde. Zo noteren de aandelen Van Berkel's Pa tent bijv. ca 187%. terwijl de conversie koers voor de converteerbare obligaties 160% is. zodat er dus een conversdevoor- deel van ca. 26% bestaat. Maar de note ring van de obligaties is ca. 121%. waar door rekening gehouden met kosten en dividend, de omwisseling geen voordeel oplevert. De houders van de obligaties hebben echter ln de hogere koers van hun obligaties reeds van de conversie mogelijkheid geprofiteerd Wil nu een onderneming, gelijk dit bij de genoemde grote concerns het ge val was, van haar converteerbare obli gaties af, om welke reden dan ook. dan maakt ze gebruik von het recht tot vervroegde aflossing der obligaties, dat zij zich doorgaans tegen een of meer pro cent en boven pari heeft voorbehouden. Zou Van Berke! tot vervroegde aflossing overgaan tegen de daarvoor vastgestelde koers (101%%), dan zal de obligatie houder zioh deze vervroegde aflossing niet laten welgevallen, omdat het hem in vergelijking met dè beurskoers van zyn obligatie immers een verlies zou op leveren. Hij kan dan twee dingen doen. Hij kan zijn obligatie ter beurze verko pen en op die wijze zijn conversievoor deel toucheren, hij kan ook gebruik maken van de mogelijkheid om tot de datum, waarop zijn obligatie wordt af gelost, tot een conversie over te gaan. De betrokken onderneming is er dus zeker van dat de gehele lening wordt geconverteerd in aandelen en de con versie van obligaties komt voor haar dus neer op een uitgifte van aandelen boven pari, zodat zij een groter of klei ner bedrag als agio naar de reserve kan brengen en haar kasmiddelen derhalve vergroot. De betrokken onderneming kan dus om zo te zeggen zelf bepalen wan neer zij deze geldmiddelen wil aantrek ken De in aandelen converteerbare obli gatie heeft dus aantrekkelijkheid voor de onderneming, die ze uitgeeft, zo wel als voor de belegger, die er ech ter rekening mee moet houden dat hij voor zover de stukken niet bij inschrij ving worden verkregen, zich met een laag rendement moet tevreden stellen. (Ingez. Med.-Adv.) Voor 'n WARME WIATER.IIS: VAN OOY Jr. Breestraat 39, Leiden 1 V Gejaagd door de wind 13de en laatste maal! CASINO Eindelijk wordt dan deze week het einde aangekondigd van de prachtige Amerikaanse film „Gejaagd door de wind", waarin Clark Gable en Vivien Leigh zulk een voortreffelijke uit beelding geven van de hoofdfiguren uit Margaret Mitchell's roman. Precies drie maanden heeft deze film zich op het programma gehandhaafd, een unicum voor Leiden en een overtuigend bewijs van haar uitnemende kwaliteiten. „Mannequins voor Rio" Waarschuwing tegen vrouwenhandel Luxor De handel in blanke slavin nen is een boeiend filmonderwerp, dat ook in .Mannequins voor Rio" levendig en spannend behandeld wordt. Men zou het niet vermoeden, dat een advertentie, waarin meisjes ter opleiding tot manne quin gevraagd worden, voor de betrok kenen zóveel ellende tot gevolg kan heb ben. Die advertentie ziet er onschuldig genoeg uit, maar opent de weg naar de ondergang voor degenen, die vertrouwen stellen in de verlokkende aanbieding. Iiillilliiillililiiiiii Eenmaal verstrikt in het warnet van leugen en bedrog, dat met het grootste raffinement getrokken wordt over de hoofden van haar. die denken, dat met het „alieen-maar-mannequin" schatten geld verdiend kan worden, lopen zij in een val. waar niet meer uit te komen is, met alle verschrikkelijke gevolgen van dien. Niet dat het- altijd zó gebeurt, gelijk hier voorgesteld, maar het kómt voor en wie er het droevig slachtoffer van wordt kan niet terug In deze film speelt de bekende Duitse actrice Hannelore Marz de rol van het meisje, dat zich wèl aan de poel van misère weet te ontworstelen, waarin zij verzeild is geraakt. Met durf, doorzettingsvermogen en grote moed ontrafelt z|j het smerige complot, waarin tenslotte ook de inter nationale politie (Interpol) gemengd wordt. Het hoofd van de bende wordt ontmas kerd en er ls tenminste één groep die zich met unfaire praktijken bezig houdt, minder op deze wereld. Maar hoevelen blyven er over en hoeveel meisjes zullen in de toekomst nog in de val lopen? Een film als deze is eigenlijk een drin gende waarschuwing. ZIJ ontleedt het ganse verloop tot de meisjes begrijpen, waar het om gaat. Maar dan is het meestal te laat. Deining over melkgarantie Maar hij staat open voor een wijziging (Van onze parlementaire redacteur) In landbouwkringen ls ontstemming gerezen over de garantieprijs voor de melk, die minister Mansholt heeft vastgesteld in afwijking van het voorstel van het Landbouwschap. Aan die ontstemming ls gisteren ook in de Tweede Kamer uiting gegeven. Daarop heeft minister Mansholt uiteengezet, dat hü de garantieprijs heeft vastgesteld op basis van het systeem, dat de Tweede Ka mer vorig jaar had goedgekeurd, terwijl het voorstel van het Landbouwschap daarvan juist afweek. Het zit hem dwars, dat het Landbouwschap in zijn voor lichting aan de boeren op die afwijking onvoldoende de aandacht heeft geves tigd. Van zijn kant heeft de minister geen behoefte aan een nieuwe regeling. HU zal daartoe ook geen voorstel doen, maar als het landbouwschap een nieuwe regeling voorstelt, is hU gaarne bereid daarover te spreken. Vorig jaar was de garantieprijs voor de melk vastgesteld op 22 cent per kg met 3,7% vetgehalte voor de weidege bieden en op 23,7 cent voor de zandge bieden. Sedert vorig Jaar is de gemid delde kostprijs gestegen met 0,4 cent en daarom heeft minister Mansholt voor 1956 ae garantieprijzen vastgesteld op resp. 22,4 cent en 24,1 cent. Voor de weidegebieden heeft de stij ging van de kostprijs echter 0,7 cent bedragen en het Landbouwschap deed daarom het voorstel voor de weidegebie den de nieuwe garantieprijs te stellen op 22,7 cent. Voor de zandgebieden heeft de stijging van de kostprijs 0,1 cent be dragen en logisch geredeneerd, aldus minister Mansholt, zou men menen, dat het Landbouwschap de garantieprijs voor de zandgebieden dan had vastgesteld op 23,8 cent. Maar neen, voor de zandge bieden wenste het Landbouwschap als garantieprijs de integrale kostprijs, die zou neerkomen op 24,9 cent. Die afwijking van het vorig jaar in de Tweede Kamer goedgekeurde systeem, dat gebaseerd was op de gemiddelde kostprijs, met een toeslag van 1,7 cent, voor de zandgebieden, vond minister Mansholt niet juist. Als men voor de zandgebieden de in tegrale kostprijs wenst, dan moet men die ook aanvaarden voor de weidege bieden en die zou daar neerkomen op 21,6 cent in plaats van de garantieprijs van 22,7 cent, die het Landbouwschap voor de weidegebieden heeft voorgesteld. In een vergadering met het Landbouw schap op 4 januari heeft minister Mans holt gezegd open te staan voor een be spreking van een voorstel van het Land bouwschap om de garantieprijzen vast te stellen op basis van de Integrale kost prijzen in de weidegebieden en in de zandgebieden of daarmede gelyk te stel len gronden. Met het oog op de weide gebieden durfde het Landbouwschap dat niet te accepteren. Indien trouwens tot een dergelijk sy steem zou worden overgegaan, zou men bij het vaststellen van de integrale kost prijs voor de zandgebieden ook rekening moeten houden met de grootte van de bedrijven. De toeslag van 1,7 cent wordt gegeven omdat de klachten in de zandgebieden, in verhouding tot de kwaliteit van de grond ln de weidegebieden, hoger zijn. Maar in de hogere kostprijs teen verschil van 3,3 cent) van de zandgebieden in vergelijking met de weidegebieden, zit ook 0,8 cent, die verband houdt met de grootte van de bedrijven en die 0,8 cent zou men dus niet aan de zandgebieden moeten geven. Maar zover is het nog niet. aldus de minister, die van mening is dat het woord nu is aan het Land bouwschap. Natuurlijk zal deze hele zaak volgende week, w anneer er weer een ver gadering is met het Landbouwschap, worden besproken. Van de kant van de minister ls echter geen voorstel te ver wachten omdat hij meent dat de hui dige regeling de meest juiste is. Omdat in ieder geval het overleg tus sen de minister en het Landbouwschap nog open blijkt te zijn, bestaat er geen kans op aanneming van de motie, die de Communisten indienden en waarover dinsdag zal worden gestemd, om de ga- rantiemelkprijzen te verhogen. Het resultaat van alle deining zal wel zyn, dat de door minister Mans holt vastgestelde garantieprijzen nog voor een jaar worden aanvaard en in middels wordt gepiekerd over een an der systeem. In antwoord op een opmerking Tan de heer Vondeling (P. v. d. A.) gaf minister Mansholt toe, dat een alge mene hectare-toeslag, ongeacht welk gebruik van grond wordt gemaakt, aandacht verdient. In het buitenland gaat men meer en meer tot dat sy steem over. Op de duur ls het mis schien een beter systeem. Ernstig wilde de minister de suggestie van de heer Vondeling overwegen een pachtstopprljs af te kondigen voor de zandgebieden, waar de pachtprijzen steeds stijgen. Er zit iets onlogisch in, de garantieprijs voor de zandgebieden te verhogen, terwijl het geld niet toevalt aan de boer, maar aan de verpachter. Volgende week behandelt de Tweede Kamer de begroting van O., K. en W. Indien de hoofdpersoon niet in een Amerikaanse ingenieur een trouwe bond genoot gevonden had, zou zij waarschijn lijk haar opwindende avonturen met de dood hebben moeten bekopen, evenals haar arme vriendin. Hier is het „Eind goed, al goed". In 99 van de 100 gevallen loopt het echter niet zo af. Wees déarvan verze kerd' „Love Me or leave Me" Doris Day en James Cagney Trianon Pilm-veteraan James Cagney geeft in ..Love Me or leave Me" een knappe uitbeelding van een la waaierige, opschepperige wasserij-eige naar, die zijn omgeving intimideert door zijn grote mond. waarmee hij zonder zich daarvan bewust te zijn een min derwaardigheidscomplex tracht te on derdrukken Deze vrij ordinaire wasbaas moet in het leren van de in de twinti ger jaren in de Verenigde 6taten zeer populaire zangeres Ruth Etting vol gens de MG-M. geeft deze film een beeld van haar opgang een grote rol hebben gespeeld Hij ontdekte haar in een dancing, waarin zij als taxigirl aan de kost kwam en voerde haar naar de toppen van de roem: ster van de New Yorkse Ziegfeld Follies. Hoewel zij eigen lijk van deze Marty walgt, blijkt zijn overheersing zo groot, dat Ruth hem trouwt. Bij het groter worden van Ruth's faam wordt Marty naar het tweede plan gedrukt en ten koste van alles tracht hij zyn gekneusde zelfrespect weer glad te strijken, waarbij nog jaloe zie komt ten opzichte van de pianist Stamhoofden in Nigeria, uit ge-begroeten koningin Elizabeth van I dost in hun mooiste kleurige kledij1 Engeland bij haar bezoek aan de grootste ziek uit Engelse kolonie, met ntu- merkwaardige hoorns. liefd is. Dit leidt tenslotte tot het grote conflict en het vallen van revolverscho ten De rol van Ruth Etting wordt gespeeld door Doris Day, die daarmee afwisse ling brengt in haar creaties van een wat suikerzoet jongmeisje, dat zingend door de filmshows huppelt. Z-y is alleszins aanvaardbaar en bekoort door haar knap en met warme stem gezongen songs. Over het geheel genomen is ..Love Me or leave Me" een uitstekende film. gedragen door James Cagney geregisseerd door Charles Vidor. „Heuvel 24 antwoordt niet Vrijheidsstrijd van een klein volk Udo De wereld herinnert zich nog maar al te goed het drama, dat zich ln 1948 in Palestina heeft afgespeeld. De Britten trokken eruit als mandaat-mo- gendheid en de omringende Arabische landen zagen de kans schoon de aan de Duitse concentratiekampen ontkomen Joden en hen, die er reeds langer woon den. in zee te drijven. Tot hun grote verbazing sloegen die zó hard terug, dat zij het nog steeds niet gewaagd hebben een nieuwe aanval te ondernemen, of schoon er niet de minste twijfel aan bestaat, dat Israël hun een doorn het vlees is. Deze film, die uitmunt door soberheid, al ls de gruwelijke waarheid van de harde oorlog aller minst verzwegen, ls destijds te Cannes op het festival bekroond. In de eerste plaats, vermoeden we, omdat er geen concessie is gedaan aan de wens van een groot deel van het publiek naar een happy ending, anderzijds zeker ook door de grote kwaliteiten van de hoofdrol spelers Michael Wager en vooral Haya Hararit, die op zeer zuivere wijze de tragische liefde tussen een niet-Joodse oorlogsvrijwilliger uit Ierland en het in Palestina geboren Joodse meisje Miriam Mizrah tot filmische werkelijkheid ma ken. Hard was de oorlog, waarin het restant van de Joden voor zijn bestaan vocht en die hardheid komt scherp ;ot uiting. Des te treffender zijn de liefde tussen Jim en Miriam en vooral ook de ontmoeting tussen een aan Egyptische zijde strijdende SS-er en de Joodse sol daat David Amiram. Nu de spanning in het Mïdden-Oosten in de laatste tijd sterk is toegenomen en zich herhaal delijk gevaarlijke incidenten ean de grenzen van het kleine Israël voordoen, herinnert deze film aan de eerste jaren van de nieuwe staat, een episode, die de zeer actieve bewoners in de toe komst bespaard moge blijven. Amok in Silver Lode" Wild Weil Rex Liefhebbers van adembene mende Wild West-avonturen kunnen deze week in het Haarlemmerstraat - theater goed terecht. Het is alles moord en doodslag wat de klok daar slaat. Revolverhelden en mooie vrouwen staan er zowel letterlijk (de film is in tech nicolor opgenomen) als figuurlijk ge kleurd op. Een en ander speelt zich af in Silver Lode Dan Ballard en zijn bruid staan op het punt in het huwe lijksbootje te stappen wanneer plotse ling een troep rovers zij geven zich uit voor leden van de recherche de plechtigheid komen verstoren De brui degom wordt moord ten laste gelegd Slechts twee uur tijd krijgt hij om zijn onschuld te bewijzen. Dat Ballard daar in slaagt mede dank zy de hulp van twee meisjes kunnen we gerust ver klappen. Er blijft nog veel te genieten over. De hoofdrollen worden goed ge speeld door John Payne en de beeld schone Lizabeth Scott. Een op spanning en romantiek gebaseerde film, die van het begin tot het eind boeit. Een uit gebreid programma vooraf. pe k.V.tUjataM boA in Uübm ^tótü&cjdüe. club rnoJUJn H ■- vfy '1 V J 1 ■Kefc was dtta ux>jzie i w& aeg Iti mensen. -- .'..Stesfctofooca: Laids&V&aA qant o vatbouw ua® Z taty Sclrw !m ptMiansamis 'i uidöa kiadfijoua deunlaun sdiocJ <ncik....waoTU2. nullk'l! flueeeofwued gosiookt woedi.... tel; 22241. ts igids?L M et o r uw *Ax>ï han dia van dó. - wmtoxspoet haidnn .vealvlaatot

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 7