OLIE-DOLLARS HALEN BAGDAD UIT EEUWENLANGE SLAAP.... n Tussen Eufraat en Tigris (I) (Van onze Bagdad aan de oevers van de Tigris, een koffiekleurige rivier, die bedaard de klei van Mesopotamië naar de Perzische Golf ontvoert, ligt Bagdad, de hoofdstad van Irak. de stad van dui zend-en-een-nacht. Maar wie er al met een vlie gend tapijt denkt te arriveren, moet tóch zijn oren sluiten voor het gedaver van de vier motoren, waarmee deze magische vervoermiddelen tegen woordig prozaïsch zijn uitgerust. En al mag hij, rondzwevend boven de stad van de grote Kalief Reisred acteur) Haroen als Rashid, een glimp opvangen van de gouden koepels en minaretten van de Kadhimain moskee, fel glanzend tussen het grijs en oker en de bestofte palmen van de oude stad, zo gauw hij geland is, wijkt de droom van de Arabische nach ten voor het ontwaken in een nieuwe dag. Want boven de oude huizen met hun dichte luiken en smeedijzeren balkonnetjes die de nauwe straatjes in kronkels buigen, rijzen nieuw gewrochte kan toorgebouwen van gewapend beton. Claxons overstemmen typisch gedruis van Midden-Oosten Wie door de straten gaat hoort boven het half klaaglijk maar niet onopgewekt gedruis van het Midden-Oosten het geroep van de kebab- braders, het gehamer van de kopersmeden, het hevig gepraat in de koffiehuisjes, het gebalk van de ezeltjes de harde, metalen stem van de twintigste eeuw: de niet aflatende, zenuwprikkelende tweestemmige schreeuw van de claxons der jongste Amerikaanse automodellen in alle rode, beige, groene en gele kleuren van de Nieuwe Wereld. Achter het stuur van deze vadsige bakbeesten, die Bagdads lelijke hoofdstraat, Rashid Street, een chronische, luid klagende verstopping bezorgen, vindt men nochtans de zwart-wit geruite „kufiyah", het scherp gesneden bruine gezicht van een Iraki omlijstend, met de „agal" het dubbele zwarte koord, dat deze romantische hoofdtooi op zijn plaats moest houden tijdens de wilde raids van weleer in de woestijn. De mode heeft Iraks sprong van de enkele paardekracht naar dat van de samengebalde honderd pk's niet kunnen bijbenen. het Iraki Museum vindt men de gou den harp van Ur. In dit land waren de Assyriërs en Nebucadnezar, Xenophon met zijn „tienduizend". Op zijn wijde vlakten streden Alexander de Grote en Darius. Grieken. Romeinen en Perzen vestig den er hun heerschappijen. Totdat in de zevende eeuw Arabische legers de stempel op het land zetten, dat het tot heden draagt. Zjj brachten het nieuwe geloof: de Islam! Bruine olie als zilver terug.... Een drabbige bruine vloeistof heeft Irak de laatste jaren tot deze grote sprong aangezet: olie. Terwijl zij het land uitvloeit, komt er een zilveren stroom terug. Bijna zevenhonderd mil joen gulden per jaar aan olie-royal- ties rollen de Iraakse schatkist bin nen. Dit opgewekt gerinkel heeft Irak gewekt uit een zeven eeuwen lange slaap. Van de speeltuin der archeolo gen is het op slag weer een mogend heid geworden, waarmee te rekenen valt. De oude naam voor Irak: Mesopota mië. land van Tigris en Eufraat. gaat zwaar van herinneringen, die het ont staan van het mensdom en zijn be schavingen raken. Ten noorden van Bagdad moet eer tijds de hof van Eden gelegen hebben. Arbil, 's werelds oudste bewoonde stad, ligt met zijn verweerde muren gelijk vierduizend jaren geleden, nog steeds aan de voet van de grimmige bergen van Koerdistan. De namen Nineveh en Babyion staan er nog op de kaart. In Onze reisredacteur is voor het begin van een grote reportage- r.eis door het Midden-Oosten in Bagdad, de hoofdstad van Irak, aangekomen Gedurende deze reis, die hem door vele landen van het huidige „spanningscen- trum der internationale politiek zal voeren, zal hu uiteraard ook ingaan op de vele politieke fac toren. zoals het Arabisch-Israe- lisohe geschil, de nieuwe ma- noevres van Sovjet-Rusland, de rivaliteit tussen de ArabL-che landen en de economische pio- blemen, zoals die van de olie- ïndustrie en de technische ont wikkelingen, die ermee samen hangen. Maar naast deze gecom pliceerde zaken zal de kleurig heid van het Midden-Oosten niet ongeschetst blijven. WU bieden onze lezers vandaag het eerste artikel aan uit deze nieuwe internationale repor tage: het tekent het land tus sen Eufraat en Tigris en Bag dad, de stad van kalief Haroen al Rasjid. van Dzengis Khan, wiens zoon Bagdad verwoestte, een voorbeeld dat honderd- dertig Jaar later door de veldheer Te- merlane nog eens grondig werd opge volgd. Het bijbels woord, verhonderd voudigd, trof Mesopotamië. Op de ze ven vette eeuwen volgden zeven ma gere: de hoofdstad ontzield, de irriga tiesystemen vernield, het land aan droogte en pest ten prooi, zes eeuwen Turkse onderdrukking in het Otto maanse njk. de totale stagnatie van de Islam, die meer dan een geloof wilde zijn, een onveranderlijke levenswijze in een steeds veranderend leven. Zes eeuwen onderdrukking Zeven eeuwen voorspoed vonden hun hoogtepunt onder de kahefs der Ab- basids. waarvan de grote Haroen al Rashid de vijfde was Bagdad, hoofd stad van het Arabische ruk en de Is lam. Mesopotamië een palmentuin van noord tot zuid. Maar de Arabische be schaving heeft zelfs in zijn glorietijd de kiemen van een vernietigende ver deeldheid onder de leden gehad, de po litieke, dynastieke en religieuze schis ma's, die vandaag nog als diepe scheu ren door de Arabische wereld lopen, zijn niet nieuw. Zij maakten al in de dertiende eeuw het land een gemak kelijke prooi voor de Mongoolse legers WIJ verbeelden ons dat wij vrue mensen zijn. die over hun eigen leven kunnen beschikken, en zelf be slissen wat zijdoen en laten moeten Verbeelden wij het ons heus. of houden wij ons alleen maar groot tegenover de buitenwacht? Want heel die vrijheid van ons is maar een illusie Laat ik U een paar dingen noemen die ons tyranniseren: dwingelanden, die ons volkomen kunnen ringeloren Het zijn het horloge en de zakagenda. Neen maar. wat hebben die een macht! Ze maken ons compleet tot galeislaven en kettinggangers. Zegt U zelf hebt U de moed om Uw horloge te negeren? om op een gegeven moment domweg U er niet aan te storen? Voor U het weet draagt U de naam van een slordig mens te zijn. WOORD VAN BEZINNING die door het horloge bepaald wordt, en wij eerst aan onze agenda moeten vragen of het wel mag. En dan zijn de meesten van ons nog gewone mensen, met een normale werkkring Maar denken wij eens aan de topfigu ren. die zelf helemaal niets meer hebben in te brengen, maar hun hele programma door de directie secretaris laten opmaken, en die weer als onmondige kinderen van minuut tot minuut geleefd worden Brengen wij nog de moed op hiermee te breken? Durven wij het aan ons hele programma in de war te sturen? Zo dat de mensen ons kunnen beschuldi- vuld worden door vergaderingen, conferenties, lezingen bespre kingen Wij verzetten ons niet of nauwelijks, wanneer ons pro gramma overvoerd wordt Wij laten het ops aanleunen, wan neer men ons prijst vanwege onze ijver. In onze drukke werk kring zoeken wij onze recht vaardiging. En wij vergeten, dat wij voor ons zelf op de vlucht zijn: dat wij het leven ontlopen dat wij aan de wezenlijke dingen in de verste verte niet toekomen En op deze manier lijden wij schade aan ons mens-zijn. Gevangenen van onze pro gramma's. door onze tijdsche ma s verliezen wij het contact met de anderen. Kind zun met de kinderen de vriend van zijn vriend, de mens. die tijd heeft voor de ander en zich niet laat ringeloren door het horloge, maar de tijd op brengt om werkelijk te luisteren naar wat achter de woorden ligt. 1^ ZIJN WIJ DE SLAAF VAN ONZE ZAKAGENDA?1 J Uw zakboekje is ook al gevuld, prie, vier weken vooruit alle uren bezet? En dat stuk vrijheid, waai- U zelf baas wilt zijn over uw tijd? Ja dat bestaat eenvoudig niet meer. En dan leven wij in die dwaze wereld, waarin het horloge en het zakboekje ons decreteren U krijgt onverwachts bezoek; dat kan toch gebeuren? Wat doet U? Nu is Leiden in last Of je moet vertellen, dat het bezoek je zeer ongelegen komt, of je probeert het tussen het overige programma in te persen, waarbij je voortdurend op je horloge kijkt, of het niet te lang duurt Of je moet onmiddellijk gaan telefoneren om de volgen de afspraak te annuleren En wat zegt U er van. wan neer wij om een afspraak te maken, veertien dagen of drie weken vooruit moeten zien, eer wij er gelegenheid voor hebben. Waar blijft de spontaniteit, als gen van plichtsverzaking of zelfs van luiheid? Ik weet van een hoogleraar, die een college verzuimde, door dat hij met zijn kinderen in de kinderkamer aan het spelen was en helemaal vergeten was. dat hu professor was Schudt U het hoofd over zo grote vergeetach tigheid? Spreekt U al van plichtsverzaking? Laten wij blij zijn. en iets meegenieten van de heerlijkheid dat deze hoogge leerde een gewoon mens kon zijn. Maar het vraagt de moed om op een ogenblik de sleur te dur ven verbreken, de conventie buiten de deur te zetten; de mensen met hun kritiek maar te laten praten. Het spel met de kinderen is veel gewichtiger dan het indruk wekkende programma Een ge sprek van hart tot hart mag met door de tvrannie van het horloge verstoord worden. Wij nemen het als een nor male zaak. dat onze dagen ge- is dit niet van meer waarde dan alle succes van de geslaagde zakenman, het afgewerkte pro gramma? Het gaat om onze vruheid. die vrijheid is voor de ander Maar daarom moeten wij vrijkomen van de tvrannie van de zak agenda. Die verhindert om de ander werkelijk te ontmoeten In onze mensheidsgeschiede nis heeft onder ons verkeerd de Man uit Nazareth. Hij heeft tijd gehad voor de anderen. Zijn tijd. Gods tijd stond in dienst van de anderen. Hij heeft ons gediend, naast geen ander ooit ter wereld Want hij stond in de vruheid tegenover de machten, die ons gevangen houden. En daarom was Zijn vrpheid de dienst van God aan de naaste. Zouden wU willen ontkennen, dat wat Hij deed. meer is dan alles wat wy presteren? G. F CALLENBACH Herv. predikant te Oegstgeest. raad aan de (overigens denkbeeldige! Arabische „eenheid". Een moordende Arabische pers- en radiocampagne te kent Iraks premier Noeri Pasja es Said ais de Judas van de Islam. De feodale olie-prinsen van Saoedi-Arabie sparen miljoenen op hun auto- en ha rembudget uit om de agitatie tegen Noeri Pasja te voeden. gend langzaam, door begint te sijpelen tot het doodarme volk. Tegenover traditionele achterdocht tegen het Westen en een gevoel van vereenzaming omdat de Arabische vriendjes van weleer zo op hem schel den. vindt de Iraki, dat hu door het verdrag van Bagdad (de NAVO) nu toch wel lid van een hele dure. mo derne club is geworden. En al voelt hy zich daar nog niet erg op zun gemak, voor het eerst werken er Westerlingen voor hèm. honderden buitenlandse technici, die Irak uit eigen zak kan betalen. Er zijn Amerikaanse efficiency-ex- pers. die voor de wanhopige taak staan om het motto „lüd is geld" ingang te doen vinden in een land, waar alles geld kost behalve juist de tijd. Er zjjn nette Nederlanders uit Delft, die Me sopotamië van gedegen ontwaterings- werken voorzien. Er zyn Duitse aanne mers met groene hoedjes, die het tem po van de Iraki's overigens hebben overschat en derhalve al maanden over tijd zün met hun brug over de Tigris, er zjjn zelfs Duitse dansmeisjes in de Arabische cabarets, de technische hulp van onze Oosterburen is immer „alles- umfassend" Er is ook een compleet nieuw televi siezendstation gekocht. Wanneer er nu nog ontvangtoestellen komen, kan met de uitzendingen worden begonnen! Er gaan zo maar even drieduizend huizen tegen de grond om een nieuwe ver keersweg aan te leggen. Waar de mil joenen in het rond vliegen, mag men wel eens morsen Wonderlijke mengeling Zo zweeft Bagdad tussen Oost en West. Naast de ijskasten en telmachi nes in de hypermoderne winkels, ver dringen zich in de nauwe, overdekte marktstraatjes nog rijzige Bagdadi's in „kufiyah" en „zebun", vrouwen ver scholen in haar zwarte „abah" mag nifieke Koerden uit de besneeuwde ber gen in het noorden met lange dolken in de brede gordels om hun wüde pof broeken en franje aan hun tulbanden, Perzische Shia-pelgrims op weg naar de Kadhimain-moskee. Bedoeiemen op hun slanke Arabische merries geko men uit de zwarte tenten in de woes tijnen. waar de kille nacht de reiziger in de oren b|jt. En Bagdad mag dan achthonderd duizend inwoners hebben, de meeste straten hebben geen namen, omdat iedereen wel zo"n beetje wee!, waar ledereen woont. De melkboer komt nog met een koe langs de huizen Alle stof en lawaai, armoe en waardigheid, hon ger en hoffeUjkheid. wreedheid en vriendelijkheid, lelUkheid en schoon heid, die tezamen het Midden-Oosten zun. zUn onweerstaanbare aantrekke- ïykheid geven, zün er nog in alle he vigheid. De reiziger echter, die zjjn fototoestel op deze pittoreske oudheid wil rich ten, moet thans een politieman huren. Want zo trots zjjn de Bagdadi's op het nieuwe, dat zjj het fotograferen van het oude niet meer verdragen. I.'n hoewel zij vriendelijke lieden zjjn. groeperen zjj zich dan ras om de vreemdeling en roepen niet meer: „Dat vrede over u komen", maar eerder: „Dat Allah uw huis vernielige. dat uw leven gevaar lope. dat de pest u be- zoeke". Er zijjn thans gelukkig veel en snelle taxi's in Bagdad'. 4e jaargang no. 5 ZATERDAG 4 FEBRUARI 1956 De nieuwe droompaleizen in Bagdad, de stad van duizend- en-een-naclit. tonen de strakke zakelijke lijnen van de twintigste eeuw. Deze moderne bank kijkt hooghartig uit over de oude rommelige huizen en de minaretten aan de overkant. Maar liet kleine meisje in haar zwarte ..abah" draagt haar mand met kliubezongerezen brood, nog net als haar moeder en grootmoeder dat deden: op het hoofd. In alle straten van oud-Bagdad zit een kebab-brader geduldig het houtskoolvuurtje aan te wakkeren, waarop hij zijn ..tika". kleine stukjes schapenvlees of ..kebab", rolletjes gehakt, roostert Vergezeld van geroosterde ui en frisse kruiden is dat een heerlijk eten. mits men bereid is de blik niet af te laten dwalen naar de bloederige grondstoffen.. Baas in eigen huis Het nieuwe koninkrijk Irak, dat zich na de Turkse nederlaag in de Eerste Wereldoorlog reeds in de dertiger jaren niet zonder pijn en moeite ontworstel de aan een Brits mandaat, kan bet baas-in-eigen-huis zjjn met met een rustige periode vieren. Slechts dunne stroken Turkjje en Perzië scheiden het van de Sovjet-Unie, een weinig benij denswaardige positie, wanneer men bo venop zoveel olie zit. Russische infil tratie. resterende Britse invloed en vooral de door de honderden miljoenen aan binnenvloeiende olie-royalties wel haast onontkoombare dwang tot groot scheepse modernisering van het land, dreven Irak tot aansluiting bjj het Westen, bezegeld in het Verdrag van Bagdad (MOVO) met Engeland, Tur kije. Perzië en Pakistan. Egypte cn zun Syrische en Saoedi- Arablsche vazallen zagen hierin ver- De slimme, oude vos in Bagdads se rail heeft de zaken voorlopig stevig in handen. De pers is duideiyk gemaakt, waaraan zij zich te houden heeft, de politieke partyen .als men ze zo wil noemen» zün ontbonden, de kritiek in het parlement biyft binnen de perken. Is Noeri Pasja daardoor een dictato riaal buitenlid van de westeiyke demo cratieën? Een diplomaat zei mü: „Als jeblieft geen westeiyke criteria in de Arabische sfeer, Noeri es Said is een sjeik-figuur, men heeft respect voor hem, hü steunt eerder op zün over wicht dan op zün politie" Zachtjes schelden Dat er in de koffiehuizen van Bag dad en Basrah zachtjes op Noeri wordt gescholden, is niet verbazingwekkend. Een van de innemendste trekjes van de Arabier is zün wantrouwen tegen iedere overheid. Maar achter het tra ditioneel gekanker daagt een nieuwe trots van de Iraki. De ontwikkelings plannen van Noeri's gouvernement worden tastbaar door de nieuwe ge bouwen. de auto's, de üskasten en een nieuwe welvaart, die. zü het dan ter- Een Koerd, zoon van een truts en krijgshaftig volk uil de bergen van Koerdistan in Noord-lrak. Deze strijdbare min derheidsgroep heeft Bagdad veel hoofdbrekens gekost, vooral toen communistische agenten zich onder haar be gonnen te roeren Zij deelt thans echter mee in de voordelen, die de olie aan Irak oplevert.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5