Ambtsaanvaarding prof. Pannekoek als hoogleraar algemene geologie Tere huid? 94ste jaargang Zaterdag 4 februari 1956 Tweede blad no. 28748 Wetenschap en kunst Geoloog vertolker van de symfonie der aarde Gistermiddag aanvaardde dr. A. J. Pannekoek in het Groot Auditorium als opvolger van prof. dr. B. G. Escher, het ambt van gewoon hoogleraar aan de Leidse Universiteit in de algemene geologie. Zijn inaugurele oratie had als titel „Geologie als wetenschap en kunst". Spreker stelde in de aanvang van zijn opgesteld en gehanteerd: het zijn j oratie de vraag, in hoeverre de geologie een zuiver exacte wetenschap is en in hoeverre buiten de exacte sfeer een kunst. De geoloog hanteert zeker de exacte wetenschap en buurtwetenschappen, doch steunt niet alleen daarop. Spreker trok een vergelijking tussen geologie en geschiedvorsing, die in vele opzichten aan elkaar verwant zijn. Geologisch denken is het in gedachten reconstrue ren van vroegere gebeurtenissen. Dit tekent het dualistisch karakter van de geologie: aan de ene kant bestudering van concreet aanwezig materiaal, de aardkorst, aan de andere kant het zich vormen van een voorstelling over het verleden die een verklaring kan geven voor het thans aanwezige en meer dan dat, zelfs van het niet meer aanwezige. Men denke niet, dat dit reconstrueren van het verleden een min of meer aca- Prof. dr. A. J. Pannekoek demisoh aanhangsel is en dat men het gewone geologische handwerk zonder dit bedrijven kan. Neen, het is een essen tieel bestanddeel van de geologie, zonder het welk geologisoh werk zinloos is om dat liet waargenomene dan geen beteke nis zou hebben. Vormgeving aan het verleden impli ceert het subjectieve element in de historische reconstructie, afhankelijk van de persoon die de gegevens in terpreteert. afhankelijk van vele per soonlijke omstandigheden, In de be schrijvende natuurwetenschappen en speciaal ook in de geologie geldt dat de aanwezige stof, het materiaal waar mee gewerkt wordt, zwijgt in alle ta len als men die stof niet zijn vragen stelt. Deze vragen zijn ook in de geo logie afhankelijk van de tüd waarin de onderzoeker leeft, van de school waarin hij werd opgeleid, van zijn per soonlijkheid, van het doel waarmee hij de stof tegemoet treedt, en het ant woord dat hij krijgt is afhankelijk van die vragen. Een andere overeenkomst met de ge schiedvorsing is de veelheid, de bijna eindeloosheid van het materiaal. Spre ker schetste een aantal voorbeelden van de veelvuldigheid van het materiaal en de wijze waarop daaruit in verschillende tijden een keuze werd gedaan op be paalde rangschikkingen en combinaties werden geformuleerd, steeds met wijzi gende consequenties. Het complexe ka rakter van de geologie en de daaruit voortvloeiende beperkte geldagiheid ran elke geologische regel maakt dat conclu sies slechts met reserve mogen worden GUNSTIGE ARBEIDSMARKT Het aantal als geheel werkloos inge schreven mannen bedroeg 395, terwijl daarenboven 45 personen op objecten voor aanvullende werken tewerkgesteld waren. De totale arbeidsreserve beliep derhalve 440, waaronder 70 minder-vali- den en 35 oudere- of minder geschikte arbeidskraohten. De vraag nam nog enigszins toe en beliep 310 geregistreerde aanvragen, zij had voor ruim 20 betrekking op jeug digen van 1518 jaar. Het aantal als geheel werkloos inge schreven vrouwen daalde in vrij bedui dende mate n.l. van 100 tot 75, enerzijds als gevolg van administratieve maatre gelen, anderzijds door het grotere aantal plaatsingen. De vraag bleef vrijwel gelijk en be droeg 280. Ruim 35 had betrekking op jeugdigen. 15 t.m. 18 jaar Het tekort aan huishoudelijk personeel bleef aan houden. Overigens bestaat in vrijwel alle sectoren van het bedrijfsleven goe de bot ruime plaatsingsmogelijkheid. LEIDSE UNIVERSITEIT Met ingang van 1 januari 1956 is be noemd tot wetenschappelijk hoofdamb tenaar in raste dienst bij de microbiolo gie aan de Rijksuniversiteit te Leiden dr. O. Makstenieks. Onze stadgenoot, kand. P. W. Martijn jr. is na gehouden colloquium op 2 fe bruari j.l, toegelaten tot de Evangelie bediening in de Ned. Hervormde Kerk en bevoegd verklaard te staan naar het ambt van Dienaar des Woords. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN. Jan André zn van J. E ten Raa en J A. Schalen: Johan Peter. zn. van J. F. Zweers en R. Baranva: Leendert zn. van W J Ooms en N. Bloemendaal: Pleter Jan. zn van P Kruit en J Blanken Ma ria Johanna, dr. van J. Ketting en M. J. van Duilvenbode: Petronella Johanna dr. van A. Janssen en N. H. Eberwlen: René Sien Hwle. zn. van K H. Kwcc cm G. P. Liem. OVERLEDEN G Zweezman. wed van Hooceveen 76 1r.; G. J Lckkerkerker man. 34 1r.: M. van der Heijden man 73 1r L. Nannlnea hulsvr v v .d. Zee. 67 tr.: A. C Aartman. dr.. 9 dagen- M. S. Haarland. hulsvr. van Piket 78 1r. slechts waarschijnlijkheden, of zelfs al leen maar mogelijkheden, zeker geen vaststaande zekerheden Vergelijken we. zo stelde prof Pan nekoek aan het einde van zijn betoog, de praktische beoefening van de geolo gie met een kunst, dan moet uiteraard niet zozeer gedacht worden aan de vrij I gebruikelijke toespraken, vond scheppende maar meer aan de repro- 1 Academiegebouw een receptie plaats. ducerende kunstenaar. Men kan daarbij denken aan een architect die een oud ge bouw restaureert en gebonden ls aan het nog bestaande. Men kan ook denken aan een uitvoerend musicus, die een be staand kunstwerk geheel moet doorvoe len om een volmaakte vertolking te kun nen geven. Maar ook dan zijn er ver schillende Interpretaties mogelijk De geoloog moet de vertolker zijn van de „symfonie der aarde", niet door eigen fantasie maar door een kritisch gescherpt voorstellingsvermo gen. Dit kritische voorstellingsvermo gen, gebaseerd op een gedegen waar nemingstechniek met gebruikmaking van de modernste methoden en op een uitgebreide vormenkennis, moet het doel zijn van de geologische studie. Na de oratie, die besloten werd met de Dies-toneel geen volledig sucees Zwak stuk van Salacvou in een onvolmaakte vertolking Salacrou behoort tot die Franse toneelschrijvers, die een soort beelden storm voeren om het toneel een andere vorm te geven en alle oude vormen te doorbreken. In hoeverre dit een eerlijk gemeende opzet is dan wel een would-be verschijnsel, het antwoord daarop zouden we niet durven geven. Dat hij totdusver geslaagd is, menen we echter te mogen ontkennen. Ook in L'Archipel Noir, dat op verzoek van de Diescommissie door het Leids Studenten Toneel en de Toneelclub van de V.V.S.L. wordt opgevoerd ter gelegenheid van de Dies 1956, bereikt hij zijn doel zeer zeker niet; integendeel, wij voor ons vinden het een zeer gezochte comedie, die de schijn wil wekken van inhoud, doch deze in wezen niet bezit. Het geheel is gedompeld in een bepaalde sooort sarcastische psychologie of wat daarvoor tenminste wil door gaan, doch het is alles voos en leeg. Nederlands antwoord overhandigd Eerst klaarheid! 1 Naar wjj vernemen is het Nederlandse antwoord op het Indonesische verzoek I tot hervatting der Nederlands-Indonesl- sche besprekingen hedenochtend over- I handigd aan de Indonesische zaakgelas tigde in Den Haag, de heer Kwee DJie Hoo. I In haar antwoord zou de Nederlandse regering hebben medegedeeld, dat zij haar standpunt handhaaft, dat eerst klaarheid dient te worden gebracht in het gebleken verschil van opvatting over de stand van zaken op de conferentie op 7 januari j.l., alvorens tot een hervatting der besprekingen kan worden overgegaan. Zoals gisteravond in Den Haag be kend is geworden, heeft het diplomatieke overleg gisteren niet geleid tot de door Nederland gevraagde opheldering. Route van Prinses Beatrix naar Raad van State De route die Prinses Beatrix zal nemen als zij naar de bijeenkomst van de Raad van State op dinsdag 7 februari rijdt, is als volgt: vertrek Koninklijk Paleis op het Lange Voorhout - Lange Voorhout - Kneuterdijk - Vijverdam - Binnenhof. De Prinses en haar ouders (de Koningin zal de Raad van State voorzitten) zullen om half vier bij de Raad van State aan komen De auto zal langzaam rijden. Meisje door trein gedood (Speciale berichtgeving) Vanmorgen omstreeks 9 uur ls op de overweg Weerwille-Ruinerwold te Koe- kange (Dr.) een ongeveer 8-Jarj^ meisje door een trein gegrepen en ge dood. Het meisje, een doohtertje van de fa milie Nymeyer uit Koekange, reed op de fiets op de spoorwegovergang toe en remde af toen zij de uit het zuiden ko mende trein zag. Desondanks werd zij toch door de trein geraakt en wegge slingerd Het kind was op slag dood. De trein, die al een half uur vertra ging had, werd door dit tragisch onge val nog een kwartier opgehouden. Een comedie, die zich aandient zonder pretenties, kan en mag leeg zijn over blijft dan alleen de vraag of zij weet te boeien en te amuseren. Een comedie. die de schijn wekt wel inhoud te heb ben. doch deze in werkelijkheid mist. ontstemt. En zo is het met deze Salacrou al zijn er ontegenzeglijk geslaagde paradoxen en komische invallen, die even aanslaan Het is trouwens met L'Archipel Noir een eigenaardig geval. Oorspronkelijk ls het geschreven als een één-acter. Deze sloeg niet bepaald in en toen heeft Salacrou er even een tweede bedrijf bij gefantaseerd. Op zich zelf ligt daarin al een bewijs van zwakte van het stuk. Juist een één-acter vraagt puntigheid en een pakkende samenspanning van toneelkracht. Lukt het niet om déze op te brengen, dan is de één-acter mislukt en het bijvoegen, we zouden bijkans willen zeggen bij flansen, van een tweede bedrijf kan geen redding meer brengen. Zo ook mét deze Salacrou. Het eerste bedrijf redt het niet en het tweede is nog minder. En al tracht Salacrou het er een z.g. verfijnd intellectueel tintje aan te geven, het blijft zwak en niet overtuigend Het gegeven is op zichzelf erg simpel. Het voert U binnen bij de familie Lenoir die op niets zo gesteld is als'op burger manseer en voor wie tot handhaving daarvan niets te dol is. Wanneer Opa een misstap heeft begaan met een jeug dig dienstertje op de fabriek en vervol ging door de justitie dreigt en dus eer-aantasting van de familienaam, wil de in familievergadering bijeen geroepen familie, dat Opa de hand aan zich zelf slaat en de zoon, die de zaken thans beheert, wil zelfs desnoods tot moord overgaan. Die familievergadering geeft natuur lijk gerede aanleiding tot. aantijgingen over en weer. men ként dat natuurlijk uit zulke familie-schilderingen. Maar Opa weigert de zelfmoord, gehecht aan het leven als hij is. en de zoon durft de moord niet aan. integendeel, wordt zelf gewond als hij Opa de revolver in han den geeft. Ziedaar de inhoud van de één-acter. Het is inderdaad geen oplossing! Die wordt gebracht in het tweede bedrijf. Eerst wordt gesold met twee levende lijken Opa en zoon en tenslotte brengt dé butler uitkomst, door met het be troffen meisje te trouwen, al kost het de familie Lenoir een slordige duit. Als een paar eigenaardige moralisten lopen door dit alles heen een prins en een prinses, die feitelijk niets met de familie te maken hebben, doch die Salacrou blijkbaar nodig had om zijn opmerkin gen te lozen. Trots alle pogingen tot intellectualis me is het geheel akelig leeg. En zelfs nu en dan we zijn warempel geen hypocriet niet vrij van wreedheid. Een gelukkige keus is derhalve bij deze Diesviering niet gedaan! Ook de uitvoering heeft ons niet geheel kun nen bekoren. Individucel werd door meerderen wel veel goeds bereikt, maar er was geen eenheid. De regisseur, de heer A. Hauer, heeft te veel de executanten los gelaten en ze op eigen kracht laten drijven. We weten, het is het systeem Verkade tegenover het systeem Royaards. een veertig jaren geledén. en ongetwijfeld schuilt er aan trekkelijkheid in het systeem Verkadc. dat gelegenheid biedt om in eigen visie een rol op te bouwen, terwijl het systeem Royaards allen in een bepaald keurslijf dringt; maar de eenheid dient bewaard te worden en daaraan haperde het nog al eens Ook op de plastiek is slechts weinig gelet, hetgeen in Marie-Blanche het sterkst naar voren kwam. En waar om dat geregelde opstaan van de sofa. als er gesproken moest worden en het steeds naar voren brengen van ieder, die wat te zeggen had. waardoor als in een cirkeltje werd rond gedraaid? Bij deze opvoering is gewerkt zonder oud-alumni, dus alleen met krachten uit de huidige studenten-wereld en het is daarom te prijzen, dat nog zoveel goeds naar voren kon komen. Zo de Opa en genoemd prinselijk paar. die een goed gekozen type goed wisten te hand haven. Trouwens de gehele familie Lenoir werd niet slecht uitgebeeld, doch de samenvattende eenheid, onmisbare factor, liet te wensen over. Het décor en wat daarbij hoort vol deed uitmuntend. Na afloop werden de dames-executan ten ln de bloemetjes gezet en volgde krachtig applaus. flnccz Med.-adv.) JJUJIIMS)Babyderm.zeep „Lotisico" in hoger beroep Weer principiële boete van 11.geëist (Van onze Haagse redactie) De appèlkamer van de Haagse Recht bank heeft zich gisteren bezig gehou den met de behandeling van de zaak tegen de bekende lotergmaatschappg „Lotisico", welks directeur in hoger beroep was gegaan van het vonnis van de kantonrechter, volgens hetwelk hij in juni van het vorige jaar wegens overtreding van de loterijwet was ver oordeeld tot een principiële geldboete van f. 11.De Rechtbank heeft be vestiging van dit vonnis geëist. Het voornaamste bezwaar van het O.M. tegen .Lotisico" betreft het con tinueren van geconverteerde of geroy eerde polissen. Een eindeloze continuatie van de loterij heeft niet in de bedoeling van de wetgever gelegen, zo meent het O.M. Voorts is een nog nimmer eerder gebruikt argument, dat een loterij, waar bij men zijn inzet geheel of gedeeltelijk kan verliezen, verboden is. Tot nog toe Reprodukties en biografieën als stimulans Rembrandtherdenldng Nadere plannen van de stichting In juli van het afgelopen jaar is, zoals bekend, een stichting „Rembrandt- herdenking 1956" in het leven geroepen, waarvan het bestuur wordt gevormd door dr. L. G. Kortenhorst, de heer T. M. H. van Waveren, de heer H. L. Swart, mr. H. van Riel en prof. A. M. Hammacher. Het bestuur heeft nu nadere plannen uitgewerkt voor de wijze, waarop deze herdenking zoveel mogelijk populair gemaakt zal kunnen worden onder alle lagen van de Nederlandse bevolking, en over de wijze waarop de gehele bevolking kan deelnemen aan de schenking van een monument aan de geboortestad van Rembrandt, Leiden. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn geslaagd: voor het doctoraal ex. II geneeskunde, de heren F. E. van Dam te Heemstede. C. J. van Dongen te Oegstgeest. G.Dor- renboom te Rotterdam. P. Eddes te Dordrecht. R. B. Glauboch (USA), A. M. J. J. de Groot te Den Haag, W. G. H. A. Hesselman te Den Haag. J. Huisman te leiden en D. Weitzner (USA). Voor het semi-artsexamen de heren N. D van LIth te Leiden en A. R. v. d. Werff te Wassenaar. Voor het artsexamen mej E. B. M. Lampe te Wassenaar en de heren B. H. Kerkhoff te Oegstgeest, G. E, Vlassen- root te St. Jansteen en J. v. d. Waal te Ridderkerk. Tot dit doel zal er een certificaat van deelname worden uitgegeven, bestaande uit afdrukken van 6 etsen of zwart-wit tekeningen van Rembrandt met een kor te levensbeschrijving en een bewijs van bijdrage ondertekend door het bestuur van de stichting. Op deze wijze kan een ieder voor een matig bedrag (p!m. f 1.50» niet alleen bijdragen aan dit nationale monument, maar ook in het bezit ko men van 6 afbeeldingen van Rem brandt's werken. Er zal vervolgens onder de auspiciën van het comité van de stichting een bio grafie van Rembrandt uitgegeven wor den, geschreven door een bekend kunst historicus en bestemd voor de drie hoog ste klassen van de middelbare scholen. De stichting zal trachten te bevorderen, dat deze uitgave via de gemeentebestu ren voor een zeer redelijke prijs voor voornoemde scholen beschikbaar zal kunnen worden gesteld. Deze herdenkingsuitgave, welke onge veer 100 bladzijden omvat met 20 tot 25 reprodukties, zal op de meest verant woorde wijze de jeugd n leven en werk van Rembrandt inwijden. Het is bovendien de bedoeling om het bedrijfsleven, de middenstand en alle Nederlandse gemeenten te benaderen voor een bijdrage voor het monument van ten hoogste honderd gulden Deze zullen hiervoor, buiten het in de aan vang genoemde werkje met certificaat van deelname, een boekwerk ontvan gen over Reanbrandt's leven, geschre ven door mevrouw Laman Trip-De Beaufort, een briljant litterair werk. eveneens uit te geven onder auspiciën van de stichting. In het bijzonder moge worden vermeld, dat alle certificaten van een nummer zijn voorzien en dat men met dat num mer deelneemt aan een prijsvraag, welke als prijzen aanbiedt kunstreizen voor twee personen naar Londen. Parijs, München, Stockholm of andere Europe se steden, waar musea werken van Rem brandt bezitten. Het is de bedoeling om voor de verkoop van het Rembrandt- certaflcaat met de daaraan verbonden prijsvraag, de medewerking van de Ra dio-Unie en de vakverenigingen, die ook hun sympathie met deze culturele actie onder het Nederlandse volk betuigd heb ben. in te roepen Rembrandt's geboortedag was 15 juli 1606. Deze datum valt dit Jaar op eer zondag. Thans kan reeds worden meege deeld, dat er een officiële herdenkings plechtigheid in de Pieterskerk te Leiden op het programma staat. Het comité hoopt onder voorzitterschap van dr. Kortenhorst in de loop van deze maand een tweede vergadering in ,.De Laken hal" te organiseren, waar vertegenwoor digers van alle groepen van de Neder landse bevolking genood zullen worden en waar verdere mededelingen over deze plechtigheid, alsmede over de actie van het comité, gepubliceerd zullen worden. Instituut voor Arbeidersontwikkeling PRACHTIG GAMELANORKEST Gisteravond was het Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling de gast van het Gamelan-orkest in het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steenstraat. Nadat de aanwezigen door het orkest begroet waren met een Javaanse melo die vertelde de orkestleider dat gamelan veel beoefend wordt in Java. maar voor al veel in Djokjakarta en Soerakarta, die zelfs een verschillende soort gamelan hebben, de forse Djokja'se en de zachte zoetvloeiende Solo'se. Onze westerse muziek bestaat uit het octaaf met 7 tonen, het gamelan-octaaf heeft 5 tonen Het gevolg is. grotere in tervallen, dus vreemd klinkend voor on ze westerse oren. De klankkleur is ge heel anders Westerse orkesten hebber veel strijkmuziek. dus snaren; Gamelan is bijna alles brons, wat een aparte af demptechniek eist. Westerse muziekstukken bestaan uit delen adagio, andante, ronde finale, enz. die elk een zekere spanning teweeg bren gen en tot een climax voeren. Gamelan is anders. Het heeft een hoofdmotief dat door de uitvoerenden van ieder stuk uit het hoofd wordt ge leerd. Daaromheen wordt gefantaseerd, en geïmproviseerd De leiding berust bij de trom, bespeeld door de dirigent, temidden van de an dere Instrumenten: de gong, de xylo foons en nog vele instrumenten nemen dan de melodie over. Typisch is, dat de namen der instru menten veel overeenkomst hebben met hun klank. De danser en zangeres horen ook bij de gamelan. Ziij staan niet zoals onze solisten voor het orkest, neen zij staan of zitten achterin. Zij zijn één met de gamelan. heeft men altijd aangenomen, dat dit bij „Lotisico" niet mogelijk is. De praktijk is echter anders, meent het O M., want een loterij die zich over zo lange tijd uitstrekt als „Lotisico" moet behalve de inzet ook de rente van de inzet terug betalen. Maar van deze rente bestaat „Lotisico" juist. Bovendien acht het O.M. „Lotisico" strijdig met het Wet boek van KoophandeL „Lotisico" is be doeld als verzekering, maar ls het niet, omdat het schade-beginsel, voor verze kering vereist, ontbreekt. De verdediger van „Lotisico", mr. C. C. Wijckerheld Bisdom, oud-deken van de Haagse orde van advocaten, deed een beroep op nietigheid van de dag vaarding. Ten aanzien van de bewering van het O.M. dat „Lotisico" geen polissen zou mogen uitgeven onder de nummers van geconverteerde of geroyeerde polissen, verwees hij naar het advies van prof. Simons. Voor de geconverteerde polissen is de kwestie trouwens leeds 20 jaar geleden door de rechter beslist, in laatste instan tie door de Hoge Raad. Het uitgeven van nieuwe polissen onder de nummers van geroyeerde polissen heeft ook vóór 1905 plaats gevonden, zoals getuigen hebben kunnen bevestigen Van strijd met de statuten van „Lo tisico" is geen sprake. De loterijen, zo als die voor 1905 werden gehouden, wa ren precies en letterlijk in de statuten aangekondigd. Wanneer het O.M. er bezwaar tegen heeft, dat de „Lotisico"-loterijen een permanent karakter dragen, dan richt dit bezwaar zich tegen de wet. Iedereen die van de polisvoorwaarden kennisnam kon met een oogopslag zien, dat deze loterij een quasi-permanent karakter droeg. Het gaat niet aan er thans bezwaar tegen te maken, dat deze loterijen zo lang duren, nu de wetgever in 1905 dit zeer goed heeft beseft. Tenslotte betoog de de verdediger dat de onderhavige ver volging unfair is en in strijd met de rechtszekerheid. Het gaat niet aan thans te beweren dat de loterijen van „Lotisi co" voor 1905 onwettig waren, terwijl tot dusverre alle rechterlijke colleges, waar onder verschillende malen de Hoge Raad en het Departement van Justitie, steeds hebben aangenomen dat deze wel wettig waren. Pleiter gispte sterk dat een der gelijke vervolging heeft plaats gevon den. Mr. Wijckerheld Bisdom concludeerde tot ontslag van rechtsvervolging. Uit spraak 17 februari a.s. Mocht een veroordeling van „Lotisico" volgen, dan zal cassatie worden aange tekend Bij feesten en bij Wajang voorstel lingen wordt de gamelan gebruikt. Het gehele orkest speelt tijdens de wajangvoorstellingen, doch zodra de spreker begint, klinkt alleen de zachte begeleidmgsmuziek, en valt het hoofd motief weg, dat zou te sterk klinken Nadat de aanwezigen genoten had den van verscheidene nummers gespeeld op verschillende manieren speelde het orkest nog een afscheidsmelodie. Wegens afwezigheid van de voorzitter dankte de heer H. Wyrdeman de orkestleider en leden voor deze prachtige en leerzame avond. Openbare ijsbaan gaat nog niet open Aangezien het gs in hoge mate onbe trouwbaar is, kan de openbare ijsbaan aan de Zoete'rwoudse Singel nog niet worden opengesteld. Ook het ijs in de andere singeli hoogst gevaarlijk. DRS. E. F. VERGUNST TOEGELATEN Onze stadgenoot, drs. E. F Vergunst, na afgelegd examen, toegelaten tot de evangeliebedlening ln de Ned Herv. Kerk. ontving een beroep naar Kocken- ge (Utr) Op voorstel van de Gem. Dienst van Sociale Zaken heeft het college van B. en W. besloten om in verband met de koud: een extra-toeslag te verstrekken aan -"e van gemeentewege ondersteun den De uitbetaling zal in de loop van de volgende week plaats vinden. „Daar moesten ze U opslag voor geven". was het commentaar van Truman toen hij een persfotograaf voor zich uit zag rolschaatsen. Truman maakt xvel eens een praatje met journalisten tijdens zijn ochtend wandelingetje. en dan moet er ook een plaatje aan te pas komen. Maar Truman heeft de wat moeilijke ge woonte om er stevig de pas in te houden, zodat het af en toe een complete draafpartij wordt. Deze fotograaf heeft er een listige oplos sing voor gevonden. Brand in grachtenhuis TWEE ETAGES VERWOEST Doordat een ongeveer 7-jarig jongetje tijdens afwezigheid van zijn moedei- een brandend petroleumkacheltje omver wierp en het meubilair in een ogenblik vlam vatte, zijn gistermiddag de twee bovenste etages en een zolder uitgebrand van een der hoge grachtenhuizen aan de Singel no. 12 in Amsterdam. Omstreeks half vier meldde de brand weer „middelbrand", doordat de vlam men van de derde etage waren overge slagen naar de vierde. Met vier slangen bestreed de brandweer het vuur en bin nen betrekkelijk korte tijd was men de vlammen meester. Twee gezinnen, leder bestaande uit man, vrouw en kind, woonachtig op de derde etage werden dakloos. Van het gezin op de tweede verdieping zgn enkele slaapkamers op de vierde etage door de vlammen verwoest. In verband met zedendelict. Vijf Nederlanders in Bandoeng, die betrokken waren bij zedenmisdrijven met minderjarigen, zullen op 18 februari a.s. terecht staan. Zij werden de vorige maand gearresteerd tijdens het onder zoek naar een moord op een Indone sisch staatsburger van Nederlandse af komst in een winkel op Braga. de voor naamste winkelstraat van Bandoeng. Tegelijk met hen werden 30-minderjari- gen aangehouden. De Nederlandse arrestanten zijn thans uit het voorarrest ontslagen; de politie van Bandoeng heeft hun uitwijzing voorgesteld. LEIDERDORP Feestavond OuderzorgDe Ridder Voor de leden van de Personeelsvereni ging „Ouderzorg-De Ridder" was er ln het Dorpshuls een feestavond. Deze bijeen komst werd door de voorzitter, de heer G. J. Dlseraad met een kort welkomstwoord geopend. De avond werd verder geheel gevuld met muziek, het optreden van acrobaten en een toneelgroep, alles van de Personeelsvereni ging der Kon. Ned. Grofsm. en het moet gezegd, dat deze verschillende groepen er uitstekend ln geslaagd zijn de aanwezigen op aangename wUze bezig te houden. Voor de pauze liet zich eerst de muziek horen. Hierna .traden onder leiding van de heren M Colpa, de acrobaten op en vervolgens kwamen leden van de toneelgroep onder leiding van de heer J .Llgtvoet met een schets „De Dubbelganger". De heer Llgt voet vervulde tevens de taak van conferen cier, Na de pauze volgde weer het optreden der verschillende groepen. Het werd zo doende een gevarieerd programma waarvan de personeelsleden met hun dames volop konden genieten en het werd daardoor een zeer geslaagde avond. Na afloop van het programma volgde er nog een gezellig aamenzijn. OEGSTGEEST Dr. F. W N. Hugenholtz alhier ls be roemd tot lid ener staatscommissie voor het afnemen van examens tei verkrijging van de akte geschiedenis M.O. Naar ons wordt medegedeeld, zal de tentoonstelling over de banden tus sen Orantehuls en Leidse Academie ook 's zaterdagmiddags geopend ziln. Prof. dr. A A. Prins, alhlea-, prof. dr. A. G. H. Badrach te Oegstgeest en dr. H de Groot te Wassenaar zijn be noemd tot leden van een staatscom missie voor het afnemen van examens ter verkrijging van de akte Engels M.O. A en/of B.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3