LEIDSCH DAGBLAD Weer enige beweging in het overleg tussen Nederland en Indonesië WEERBERICHÏ Minister mr. Donker Justitie vannaeht overleden Uitwisseling van arrestanten? NIEUWE KRACHTPROEF IN ALGERIJE TE WACHTEN 94ste jaargang ZATERDAG 4 FEBRUARI 1956 No. 28748 Directeur: 3. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro No. 6705? Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 215fc- Toch nog kans op hervatting? Onze regering is in moeilijke positie (Van onze Haagse redactie) De Indonesische regering heeft gisteren nog eenj laatste poging onderno men om het vrijwel ten dode opgeschreven overleg te Genève nieuw leven in te blazen. De kans, dat het gesprek, zij het informeel, zal worden hervat, is hierdoor weer enigszins gestegen. Wat het meeste opzien heeft gebaard, is het aanbod om de Nederlandse arrestanten in Djakarta, wier zaak nog niet in handen van de rechter is gelegd, uit te wisselen tegen de indertijd op Nieuw- Guinea veroordeelde Indonesische infiltranten. De Nederlandse regering heeft dit aanbod aanvaard. (Men zie elders). Ofschoon men er van Indonesische zijde nadrukkelijk op heeft gewezen, oat dit „ruilaanbod" geheel los staat van het gesprek te Genève, is het dui delijk dat deze kwestie een grote rol heeft gespeeld bij de beantwoording van de vraag of het overleg zal worden her vat. De Nederlandse arrestanten in In donesië hebben steeds hèt grote strui kelblok gevormd in het streven naar goede resultaten. Of de besprekingen zullen worden her vat, is intussen nog een open vraag. De Nederlandse regering staat nog steeds op het standpunt, dat het overleg op 7 Januari, toen de delegaties rugge spraak gingen houden met hun rege ringen, niet was voltooid en beroept zich daarbij op het laatste gezamenlijke communiqué, waarvan de (gedeeltelijke) tekst luidt: .Naarmate de openstaande punten in aantal afnemen, zijn de over blijvende problemen moeilijker tot over eenstemming te brengen". De Indonesiërs hebben, wat dit punt betreft, echter opnieuw water in de wijn gedaan. De Indonesische zaakgelastlg- Koudegolf kostte 70 mensenlevens Het aantal doden, dat de koudegolf over Europa heeft gekost, is vrijdag tot over de zeventig gestegen. Als gevolg van de bittere koude en hieruit voort vloeiende ongelukken zijn in Frankrijk 30 personen, in Engeland zestien, in De nemarken dertien, in Italië zes, In Zwit serland drie en in Joego-Slavië en Oos tenrijk elk twee personen om het leven gekomen. Ook sommige delen van sta ten in het Amerikaanse Midden-Westen hebben sterk van de koude te lijden. Tenminste twaalf personen vonden daar de dood. In de noordelijke delen van Europa schijnt de koude af te nemen, doch uit 6treken langs de Middellandse Zee wor den koude en sneeuw gemeld. In Tunis (Noord-Afrika) viel voor het eerst sinds mensenheugenis sneeuw. Us slecht en onbetrouwbaar De ANWB bericht, dat het ijs vooral op plassen en brede wate ren over het algemeen zeer slecht en hobbelig is. Tochtrijders moe ten dan ook rekening houden met vrijwel onberijdbare ijstra- jecten, ook tengevolge van de op de baan gewaaid zand en vuil. Tengevolge van de harde wind zijn er nog vele pas dichtgevro ren wakken, die, vooral als ze na sneeuwval niet meer zicht baar zijn, voor tochtrijders grote gevaren kunnen opleveren. Voor het maken van tochten op eigen gelegenheid kan men zich het beste tot de smalle wateren beperken, aldus de ANWB; ook daar is het ijs echter meestal slecht. i Er worden tijdens het weekeinde ook verschillende georganiseerde 1 tochten gereden, waarbij men uiteraard de voordelen heeft van i een gecontroleerd parcours en een J in vele gevallen berijdbaar ge- ■naakte .baan. De Gouwzee is begaanbaar, het ijs is echter zeer slecht. 4 Morgen lichte dooi Het K.N.M.I. deelt mede: De afgelopen nacht kwam in ons land behalve in het noordoosten niet meer dan lichte vorst voor. In Groningen. Friesland. Drenthe en Overijssel stroom de evenwel tegen de ochtend koudere lucht binnen die boven het in Noord- west-Dultsland aanwezige sneeuwdek sterk was afgekoeld. De temperatuur daalde toen in Eelde, Leeuwarden en Twente tot -8 graden. Intussen begint het boven Scandinavië gelegen hogedruk eebied sterk in bete kenis af tè nemen. Boven Engeland handhaaft zich echter een centrum van hoge druk en daarom wordt bij ons de v/ind. die nog geruime tijd zwak blijft, westelijk. Een langzaam invallende .ooi wordt daarom morgen verwacht De zeer koude In Oost-Europa aan wezige lucht is in Polen vrijwel tot stil stand gekomen. De kans, dat deze lucht Nederland bereikt moet thans zeer klein worden geacht (Opgemaakt te 10 uur) 5 FEBRUARI Zon op: 8.17 uur; onder: 17.36 uur. Maan op: 3.44 uur: onder: 11.51 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.49 en 22.28 uur. Doodtij. (6/2 te 11.05 uur). de. de heer Kwee Djie Hoo, heeft mr. Biom gistermiddag namelijk een aide- memoire overhandigd, waarin wordt voorgesteld een nieuwe bijeenkomst in Genève te houden „op basis van de op T januari bereikte resultaten, waarbij zo de noodzaak zich zou voordoen ook zou kunnen worden gesproken over de door Nederland gewenste klaarheid inzake het verschil van opvatting over de stand van zaken op 7 januari". De Nederlandse regering zou van daag op dit nieuwe voorstel reageren. In Den Haag merkt men intussen op. dat de Indonesiërs ondanks deze tegemoetkoming het voorstel om eerst de misverstanden uit de weg te ruimen en pas daarna het overleg te hervatten, opnieuw hebben omzeild. De Indonesische aide-memoire blijft het accent leggen op de hervatting van het overleg en noemt de „door Nederland gewenste klaarheid" pas in de tweede plaats. De Nederlandse re gering is hierdoor in een moeilijke positie geplaatst. In ieder geval, zo verklaarde men in Den Haag, is er weer beweging in de zaak gekomen. Was gisteren opgenomen in het Zuiderziekenhuis Vannacht is in het Zuiderziekenhuis te Rotterdam overleden de minister van Justitie, mr. L. A. Donker. Gelijk bekend werd hij enkele dagen geleden getroffen door een hartverlamming. De overledene moest gisteren plotseling in het ziekenhui? worden opgeno men. Aanvankelijk werd gemeld dat deze opname geen ongerustheid behoefde te verwekken, doch in de loop van de dag verergerde de toestand dermate dat he dennacht het einde kwam. Mr. Leendert An tome Donker werd op 7 september 1899 te Almkerk (N.B.) ge boren. In Gorinchem bezocht hij de HBS en deed in 1920 Staatsexamen A, waarna hij aan de gemeentelijke Uni versiteit van Amsterdam rechten ging studeren. In 1924 vestigde hu zich als advocaat en procureur te Rotterdam, Wijlen minister Donker waar hij in 1927 voor de SDAP tot lid van de gemeenteraad werd gekozen. Vier jaar later kreeg hij zitting in de Prov Gezantschap te Guatemala Jhr. mr. E. V. E. Teixeira de Mattos, ambassaderaad te Rio de Janeiro wordt als zaakgelastigde tewerkgesteld te Gua temala, waarbij tevens laatstbedoelde post als zelfstandig gezantschap wordt hersteld. Jhr. Teixeira zal van 27 fe bruari tot 3 maart a.s. deelnemen aan een te Willemstad te houden economi sche- en handelsconferentie van Ne derlandse vertegenwoordigers in het Caraibische gebied, vanwaar hu zich naar zün nieuwe post begeeft Te Rio de Janeiro wordt jhr Teixeira opgevolgd door jhr. D van den Bran- deler, wiens detachering bij het „Nato Defence College" te Parijs binnenkort wordt beëindigd. Staten van Zuid-Holland. Sedert 1935 was mr Donker, die naar de P. v. d. A overging, lid van de Tweede Kamer. Hij was o.a. voorzitter van de Parle mentaire Enquête-commissie Regerings beleid 19401945 en voorzitter van de Raad voor het Rechtsherstel. Nadat in 1951 jhr. mr. Van der Goes van Naters bedankt had voor het fractie-voorzitter schap van de P. v. d. A. in de Tweede Kamer, werd mr. Donker in diens plaats benoemd. Tijdens de Kabinetscrisis in 1952 werd mr. Donker belast met de vor ming van een kabinet, hfj slaagde daarin echter niet. Zijn opvolger dr. Drees for meerde een nieuw kabinet waarin mr. Donker als minister van Justitie werd opgenomen. Sinds zijn ziekte wordt de portefeuille van Justitie ad interim beheerd door de minister van Binnenlandse Zaken, dr. L. J. M. Beel. Slot op Pag. 2 Nederland in Gemenebest het Britse suggestie voor toetreding vier landen Het Britse conservatieve parlements lid Patrick Maitland heeft het denkbeeld geopperd Noorwegen. Nederland. Griekenland en Israël tot het Gemene best te laten toetreden. In een rede tot conservatieve vereniging aan de universiteit van Londen zei Maitland, dat „Noorwegen zijn atlantische belan gen binnen het Gemenebest zou zien gewaarborgd". Wat Nederland betreft was de af gevaardigde \an mening, dat dit land. aardig in het patroon van de Gemene- beslbclangen in het Caraibische gebied en het Verre Oosten zou passen". „Ne derlandse emigranten hebben gemaakt dat zij overal in het Gemenebest welkom zijn en de Nederlandse invloed in Zuid- Afrika is groot", aldus Maitland. Door toetreden van Griekenland tot het Gemenebest zou Cyprus niet langer een probleem behoeven te zijn. ook al omdat Griekenland ondanks de huidige controversen en dwaasheden een be proefde en oude bondgenoot van Enge land is". Als Israël in het Gemenebest zou komen, zou dit mogelijk zijn argwanen de buurlanden gerust kunnen stellen. Naar de mening van Maitland kunnen genoemde landen op dezelfde basis deel van het Gemenebest uitmaken als <de republiek) India, dat geen band met de Britse kroon heeft doch dat de Konin gin als noofd van het Gemenebest erkent. Premier Eden in Ottawa Premier Eden is vrijdag per vliegtuig uit Washington in Ottawa aangekomen, waar hij werd begroet door zijn Canadese ambtgenoot. Louis Saint Laurent, en talrijke officiële personen. Eden blijft vijf dagen in de Canadese hoofdstad. Ede 1 Mei 50 jaar garnizoensplaats FEESTELIJKE HERDENKING Op 1 Mei a.s. zal het 50 jaar geleden zijn, dat te Ede in de kazernes bU het huidige station Ede-Wageningen de eer ste militairen gelegerd werden. De vestiging van een garnizoen te Ede ls van grote betekenis geweest voor de ontwikkeling en de welvaart van het eertijds zo rustige Veluwedorp. Het is dan ook begrijpelijk, dat men zich thans reeds bezint op plannen om het komen de jubileum in grote stijl te herdenken. Onder voorzitterschap van burgemeester H. M. Oldenhof is een comité gevormd uit burgerij en garnizoen, dat ln grote lijnen bereids een concept-programma mistel pa ■1de. parade op Koninginnedag (30 april) zal er een van bijzonder formaat zijn, omdat men dan juist aan de vooravond staat van de eigenlijke jubileumdatum. De feestelijke viering wordt evenwel midden in het vakantieseizoen gehouden i.e. van 611 augustus. Niet Jungschlager en Schmidt Nederland en Indonesië daartoe bereid Naar wij vernemen heeft de Indonesische ambassadeur in bijzondere missie, mr. Oetoyo Ramelan, tijdens zijn onderhoud met minister-president Drees van woesdagavond medegedeeld, dat Indonesië bereid is die Nederlandse arrestanten in Indonesië, wier zaak nog niet in handen van de rechter is gesteld, uit te leveren tegen de onlangs op Nieuw-Guinea wegens infiltratie veroordeelde Indonesiërs. Van Indonesische zijde zou hierbij uitdrukkelijk zijn gesteld, dat deze kwestie geheel buiten de Nederlands-Indonesische conferentie staat. Daar dus de rechtszaken tegen de Nederlanders Jungschlager en Schmidt reeds gaande zijn, heeft deze regeling betrekking op de overige 14 Nederlanders, die in Indonesië in arrest zijn. De woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft over deze kwestie medegedeeld, dat de voorgestelde uitlevering een reeds geruime tüd geleden gedane suggestie betreft van de Indonesische regering, waarop eveneens geruime tüd geleden in positieve zin door de Nederlandse regering is gereageerd. De Neder landse regering is bereid op het voorstel in te gaan, aldus de woordvoerder. Het zonnige Rome kreeg dezer dogen een geheel ander gezicht toen het. zoals zelden voorkomt, in de vorm van sneeuw een aandeel kreeg van de winter, waarmee Europa te kampen heeft. Het vrij- vjel verlaten St. Pietersplein maakte een zeer ongewone indruk. Mollet en Catroux gaan er op gevaarlijk ogenblik liun opwachting maken (Van onze Parijse correspondent) De nieuwe Franse regering heeft gisteren haar eerste zitting gehouden, die vrüwel geheel aan Algerüe was gewijd. Na afloop van de ministerraad heeft premier Guy Mollet de journalisten persoonlek meegedeeld, dat hü maandag a.s. naar Algerüe zal vertrekken om de politieke situatie daar ter plaatse zelf te kunnen bestuderen. Vrüdag daarop zal generaal Catroux ztch naar Algerüe begeven waar hü zün land als minister-resident vertegenwoordigen gaat. Of Mollet zolang in Parüs gemist kan wor den. dat hü Catroux persoonlijk zal kun nen installeren is nog niet bekend. Wel heeft de nieuwe minister-president ook nog verzekerd, dat hü zyn reis naar Algerüe zal herhalen iedere keer dat zün aanwezigheid daar gewenst zon kunnen zün. Parijs heeft open oog voor ernst van de toestand Een deel van de „buit" van de territoriale wateren. Op de foto Noorse jacht op Russische vissers- I links vier van de zestien in Alesund 1 vaartuigen, die visten in Noorse laan de ketting gelegde schepen, I rechts een Noorse politieagent met een Russische visser op een van de Russische vissersschepen. De nieuwe Franse regering bewüst met deze voornemens en verklaringen dat ze zich de ernst en de urgentie van het Algerijnse probleem ter dege bewust is. Hoe scherp de verhoudingen tussen vele Fransen en Algerünen intussen zün ge worden, is ten overvloede gebleken uit de betogingen die het vertrek van de vorige resident-generaal Jacques Sou- stelle, hebben begeleid. Ongeveer een jaar geleden, toen de regering-Mendes France Soustelle naar Algerüe stuurde, werd dit Gaullistische Kamerlid daar door de Fransen bqzonder koel ontvan gen Doch sedertdien schUnt hü zich bü het Franse deel van de bevolking wel populair te hebben gemaakt, want dui zenden waren donderdag op de been om te trachten zijn vertrek onmogelijk te maken. Tenslotte moest Soustelle door een lichte tank worden ontzet, om daar na vla een speciale brug zün schip te kunnen bereiken! De manifestanten hebben overigens niet alleen luidkeels te kennen gegeven, dat zij Soustelle wilden houden, maar ook, dat zü niets van Catroux wensten te weten. Kreten als: „Weg met Ca troux" schalden door de stad, terwfjl bovendien op grote schaal vlugschriften werden verspreid met de oproep zich met alle middelen tegen de a s. komst van de nieuwe resident te verzetten. Niet wijken voor pressie Generaal Catroux heeft, om inciden ten te voorkomen, Mollet al voorgesteld zich vrüwillig terug te trekken. Maar dat aanbod is door de- premier van de hand gewezen. De regering wil niet wij ken voor pressie, waarvoor zü een groep Franse kolonisten, die bevreesd is voor het verlies van haar privileges, aanspra. kelük stelt. Inderdaad vertonen de ge beurtenissen, die zich in Algerüe schij nen aan te kondigen veel overeenkomst mei die. welke zich tevoren in Tunesië en Marokko hadden afgespeeld. In een interview heeft Catroux giste ren verklaard, evenals Mollet. de eigen persoonlükheid van het Algerijnse volk te erkennen. Voor Algerije zou een fe derale staatsvorm moeten worden ont worpen, zonder dat de banden met de Franse republiek verbroken zouden wor. den. Momenteel bezit Algerije officieel het statuut van een Frans departement ofschoon de Algerijnen lang niet dezelf de rechten als de Fransen genieten Soustelle had een plan bügewerkt. dat op den duur een volledige gehjkberech- tfglng van Algerijnen en Franse voor- Ook van de züde van de Algerünse rebellen of fellaghas schijnt men zich intussen op een nieuwe krachtproef te willen voorbereiden. Het heeft in Parüs speciaal de aandacht getrokken dat hon derden Algerünse arbeiders in Frankrük zonder opgave van redenen hun werk plotseling in de steek hebben gelaten om overhaast terug te keren naar hun va derland. In ieder geval is er reden te vrezen, dat het de Franse autoriteiten niet ge makkelijk zal vallen volgende week de orde in Algerije te handhaven, wanneer Mollet en Catroux daar hun opwachting zullen maken. De komende week zal wel eens beslissend kunnen blijken voor de relaties met Algerije, zo niet voor het behoud van de posities die Frankrük ln heel Noord-Afrika nu nog bezit. Australische havenstaking duurt onverminderd voort De onderhandelingen tussen de Aus tralische minister van Arbeid, Holt en de vakverenigingen over beëindiging van de havenstaking, die nu twaalf dagen duurt, zijn vrijdag mislukt. De vakbon den eisen een loonsverhoging van negen pence per uur. De reders willen zes ge ven. De vakbonden hebben zich bereid verklaard om, als er over een verhoging van negen pence geen akkoord kan wor. den bereikt, een hof van arbitrage te laten bepalen welke loonsverhoging de havenarbeiders dan wèl toekomt. Er liggen thans 150 schepen ln Austra lische havens te wachten. Amerikanen werken aan „Grote Broer" Volgens de New York Herald Tribune zün de Verenigde Staten begonnen aan een project. „Grote Broer" genaamd, een nicuue kunstmatige satelliet, die waarschijnlijk binnen vijf jaar het luchtruim ingezonden zou worden. Het project staat volgens het blad los van het plan, ter gelegenheid van het geofy sische jaar kleine kunstmanen af te schieten. De ..Grote Broer" zou beelden van het gehele landoppervlak der aarde naar de Verenigde Staten kunnen zenden en zodoende de communistische bases ..vastleggen", die op het ogenblik niet met zekerheid kunnen worden bepaald, aldus het Amerikaanse blad.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1