Voor 'n DAMES- of MEISJES-ANORAK VRIJDAG 3 FEBRUARI Een erebeurt voor de Leidse Kunstkring Subliem „London Tsjech Trio" Het is naar Weenen en naar Bohemen, dat het London Czech Trio ons tij dens het vierde Kunstkringconcert verplaatste. Weenen, dat de genieën tot zich trok. Bohemen, dat uit z"n overvloed zijn muzikanten aldoor over de we reld verspreidde. Is het ook zó, dat wU Lisa Marketta, Suzanne Rosza, Karei Horitz (pianiste, violiste, cellist) op ons stadspodium mochten zien? Datzelfde bleef bewaard In Dvoraks onvergetelijk trio, op. 90 ln e. De ge voelsnuance ls er niet minder. Schubert was trouwens voor Dvorak een Inspi rerende bron. Evenwel ls Dvorak op an dere wijze poëet. De Dumka, naam voor eeen Slavisch verhalend volkslied, die dit trio typeert, leert dat de dlchterstoon hier episch is, locale kleur bezit, in vi- zioen het volksverleden bindt aan het toekomende. Schubert zingt, Dvorak bezingt. En deze Tsjechen zongen en bezongen met feilloze teohniek en heerlijke dynami sche afweging, Super-staal van techniek bezorgde de door de geestdrift afgedwongen toegift: „Rondo all' ongarese", van Haydn in een adembenemende en halsbrekende vaart. Weliswaar een vuurwerk-modestuk, even weinig Hongaars als het „Allla Turca" Turks ls in de befaamde klaviersonate A dur van Mozart Van de wel zeer jonge Beethoven speelden z(j opus 1, d.w.z. het tweede van het drietal. Wij voeren dit werk, dat niets in onze gemoedsrust stoorde, terug naar de eerste uitvoering. Die was bij prins Liohnofski in bijzijn van Haydn. Beethovens leerling Ries vertelt ervan en het komt erop neer, dat de twee eerste kwartetten wel Haydns wenk brauwen deden fronsen, maar dat hij Beethoven bepaald aanraadde, het derde niet uit te geven fdat we daarom liever gehoord hadden!) In dit 2de trio in G dan bemerken we de sforzati, die toen bruusk kunnen heb ben geklonken, en de voor een tijd. die de geijkte vorm aals supreem zag, al te persoonlijke spraak. Er ls evenwel nog genoeg na-sfeer van het rococo in het werk, hetgeen het driemanschap do ge legenheid bood om er een vlinderlicht beeld van te geven, gedrenkt ln een ele gante presentatie en een haast onbegrij pelijk precieuze toongeving van de pianiste. Onmannelijk bijna leek de broze, sprookjesachtig verfijnde toon van de cellist. Bij zülk musiceren vloekten de nuch terheden van de Stadszaal. de lichtbak ken boven podium en publiek. Waarom niet de lichten gedooid en te midden van het ensemble een staande schemer lamp? Na het trio van Schubert zou dat van Beethoven verbleken. Reeds de eerste maten (in Es) openbaarden wat een trio méér dan speelstuk zijn kan: een samen spraakiets dat tot het einde blij ven zou, ook in Dvorak. Hier stond een rype schepping voor ons: opus 100. De instelling van de vertolkers richtte zich terstond daarnaar. Vocaliteit bloeide Op uit de drie instrumenten en een warme lyriek, die de violiste ook tot groter doorzongenheld aanzette. Geheimen van de interpretatieve verbeelding onthul den zich, waartoe we rekenen het ge meenzaam Instinct om de sprekende stemmen af te tekenen tegen de in 6chaduw gehouden begeleidingslijnen. Deze Schubert wemelt van reminiscen- zen aan eigen vroeger werk, heeft ook de lengte, uitweiding, herhaling, ver brokkeling soms, hem eigen. Het sublie me spel compenseerde dat volkomen, terwijl de uitgesponnen cantilenes niet in de breedte werden getrokken, een veelvoudige fout. Overigens was alles poëzie naar de gewekte stemming van de romantiek, die hier toch weer niet te subjectief zich uit. Lag bij de Jeugdige Beethoven de mu ziek nog in één vlak, by Schubert daag- dee, mede door de boetseermogelijkheid van de klank begrip voor ruimtelijkheid. Leids Academisch Kunstcentrum Voorstellingen gericht op zelfwerkzaamheid Het „Leids Academisch Kunstcentrum" dat, naar bekend, verleden jaar opge heven werd, stelt zich voor nog ln dit seizoen, zij het in andere vorm en volgens andere richtlijnen, nieuwe activiteit te ontplooien. Deze richt lijnen zijn uitsluitend gericht op het stimuleren van studenten-zelf-werk- Een zeer sterke herinnering aan het optreden blijft dc pianiste. Welk een aanslagsrükdom. welk een genot in de weldadig meebewegende klanken- stroom, welk een etherische toonpare- llng en welk een soepelheid van de pols! Lisa Marketta, ziedaar een naam om te onthouden Een ere-beurt voor de „Kunstkring"! Fleur in de omzet Gisteravond waren de leden van de N.R.K.M. afd. Leiden ln „De Turk" bij een om te luisteren naar üwee deskun digen van de N.V. Molijn en Co lak-, vernis- en verffabriek te Rotterdam, die vertelden over het functioneel gebruik van de kleur in winkel en de étalage. Deze avond werd georganiseerd door de r.k. bond van textielhandelaren, St. WUllbrordus. De voorzitter van St. Wil- litorordua, de hee>r C. Warnecke, opende de avond met een woord van welkom. De heer Gerrltsma, afgevaardigde van het hoofdbestuur van St. Wllübrordus, sprak een korte Inleiding uit, waarna de heren De Widt en Hey een belang wekkend betoog opbouwden over het doelmatig gebruik van de kleur bi) de verkoop. Zij deden dit onder het motto: „kleur brengt fleur aan uw omzet" en inderdaad wisten zij aan de hand van kleurrijke voorbeelden dit motto waar te maken. Na de pauze ontstond een gedachten- wisseling over de vraag ln hoeverre de middenstander in staat is de besproken voorbeelden toe te passen. Ook de ver lichting ln de winkel werd uitvoerig be sproken. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Meteren en Est (toez.) A. J. Mulder, kand. te Dordrecht. Te St. Anna- land J, Wieman te Oudewater. Aangenomen naar Emmon (toez.) R. G. v. d. Voet, voorg. Ned. Prot. Bond. Busium. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor St. Annaland H. v. Gllst (Ingez. Med.-Adv.) (teddy gevoerd, vele kleuren) speciale prijs f27,50 bij ADR. VAN OOY Jr. - Breestraat 39 - Leiden Ook LANGE MELTON PANTALONS in voorraad. RECHTZAKEN MAN STAK „ZOON VAN MUSSOLINI" Laf en onwaardig. In Leiden werd op 20 augustus een tuinfeest gehouden waar dok gelegen heid was om te dansen. Een van de longe dansliefhebbers wilde graag .swin gen" en had het ongeluk een zwart over hemd te dragen. Degeen, die de geluids. Installatie bediende ergerde zich hier over. Hij gebood de Jongen, die hij via de luidspreker „de zoon van Mussolini" noemde, zich behoorlijk te gedragen. De jongen voelde zich beledigd. Toen hij zich omdraaide viel de man hem met een schroevendraaier aan en stak hem driemaal in de rug. Bloedende wondjes en een gescheurde wind jak waren er het gevolg van. Thans kwam deze zaak voor de Haagse Politierechter. De of ficier van Justitie kwalificeerde de daad als onwaardig en laf. Hij meende dan ook dat een week onvoorwaardelijke ge vangenisstraf nodig was om verdachte te doen inzien dat hij eohuldig was. Ver dachte vertelde nu dat hij het gebeurde betreurde, hij had in een driftbui ge handeld. De politierechter hield reke ning met het feit dat verdachte reeds 60 jaar is en hU tot nu toe niets met de Justitie te doen had. De geëiste ge vangenisstraf legde hij voorwaardelijk op. met een boete van f. 100 of 3 maan den. Het Gerechtshof te Den Haag heeft vanmorgen een 39-lariee Wassenaarse koopman, die ziln auto had bestuurd, terwijl hii onder de invloed van alcohol was. veroordeeld tot een week gevange nisstraf. De Rechtbank had hem ver oordeeld tot vier weken gevangenis straf. Op de avond van 24 december was hii öd de Bezuidenhoutse weg te Den Haag met ziin auto tegen een tram gebotst. De bumper van de auto werd vernield. Kagermeer onbetrouwbaar Het Kagermeer is nog onbetrouw baar. De wakken zijn grotendeels afge zet, doch veel windgaten zijn slechts met een dun laagje ijs overdekt. Men kan dus nog geen tochten maken. gegeven worden, die zowel voor de stu denten als de burgerij toegankelijk zijn De eerste uitvoering zal plaats vinden in de „Lakenhal" op donderdag 9 februari a.s Dan zal optreden het Leids Studenten-Kamerorkest, onder leiding van Perry Hart met medewerking van de violist mr. P. K. Adriaanse. Uitgevoerd worden werken van Bach (Derde Brandenburgse Concert) en een vioolsonate, alsmede het concert voor twee violen (aoli6ten Perry Hart en F. K. Adriaanse) van Vivaldi. In voorbereiding is een uitvoering van het Leids Studententoneel („Aanklacht tegen het onbekende") van de Franse toneelschrijver Georges Neveu, terwijl onderhandelingen gevoerd worden in zake een opvoering van Sartre's „Dood zonder begrafenis" door het Rotterdams Studententoneel. Het dit jaar opgerichte Leids Studen tencabaret zal eveneens een avond ver zorgen. Mede is in voorbereiding een expositie van inter-academiale beeldende kunst. JUDO. Kampioenschap van Leiden Gisteiavond vonden in Sportschool Holvast de jaarlijkse kampioenschappen plaats, elke kleur band had ziln eisen kampioenschap. Bil de gele banden won Goudkuil uit Koudekerk na een nek- aan-nek-raoe met Weerthof. Bij de oraniebanden won Aschenbrand gemak kelijk; bii de groene banden was van Leeuwen reeds van te voren het gTOte kanspaard en hij beschaamde de ver wachtingen niet, hii won o.a. door een prachtige 10e heupworp van Lafeber. Bij de blauwe banden won Van Zanten uit Leiderdorp. Bij de bruine banden zaeen we een zeer mooie strijd tussen de uiteindelijke overwinnaar Schreurs en Ir. Slectcnhoret. Alle wedstrijden werden als halve competitie verwerkt, bii de zwarte banden (drie eerste dans) moest deze competitie tot drie keer toe overgedaan worden, aangezien de te genstanders precies tegen elkaar opwo gen en elkaar geen kans gaven. Na lange en soms zeer mooie strijd werd uiteindelijk De Lange winnaar, door o.a. een overwinning op Oort en de oud-kampioen Raar. Voor het algemeen kampioenschap van Leiden mochten alleen de kam pioenen van elke band inschrilven. Goudkuil trok zich terug. Na loting bleek, dat De Lange een extra oartil moest maken tegen Van Leeuwen. Hoe wel de laatste zich volledig gaf en ook nu weer een goede indruk maakte, moet hii in ziln leraar ziln meerdere erkennen. De Lange won van Aschen brand en Schreurs via een houdgreep van Van Zanten, zodat we de finale kregen de Lange—Schreurs. De Lan ge had toen reeds 40 minuten op de mat gestaan. De sterke, altild actieve en produktleve Schreurs won dezewed- strild na enkele minuten en werd daar mee tevens algemeen leuedknmploen van Leiden 1956. Tot slot van deze zeer geslaagde avond reikte de heer Holvast de prijzen Uit. Veel vrolijkheid bij de politie „DE BRUIDEGOM VAN MIJN VROUW" BRACHT LACHSPIEREN IN ACTIE Gisteravond werd ln „Den Burcht" de jaarlijkse feestavond gehouden van de afdeling Lelden van de Nederlandse Po litiebond. Der traditie getrouw kwam de Amusementsvereniging van de politie weer met een toneelstuk waarom harte lijk gelachen kon worden. Het blijspel „De bruidegom van mijn vrouw" ls niet bepaald een „fijn", maar wel een dank baar stuk. Het stuk speelt ten huize van de arts dr. Theodoor Schreuder, die op het ogenblik, dat het spel begint, Juist een jaar getrouwd is met de roman schrijfster Hella Holm. Er is ook een ba'by. Alle factoren voor een jong geluk zijn dus aanwezig. Toch ls de horizon niet wolkeloos. Hella krijgt van haar familie uit Canada een maandelijkse studietoelage. Deze oom en tante weten echter niet. dat zi) getrouwd ls. Mogen dat bovendien ook niet weten, omdat het echtpaar een zoon heeft voor wie het Hella als echtgenote heeft bestemd. Aan gezien dr. Schreuder nog niet zo'n bloei ende praktijk heeft, is de toelage van Hella dus een welkome aanvulling van hun inkomen. Hun huwelijkshemel wordt wel zeer verduisterd ais op de avond van hun één-jang huwelijk een vriend van dr. Schreuder deze overhaalt op een feestje voor dienster te gaan spelen. Hella zelf moet in een andere stad een lezing houden. Vriend Hans zal wel zo lang op de baby passen, totdat de dienst bode terug komt. Maar deze komt voor lopig niet terug. Wie er wel plotseling voor de deur staan, zijn oom en tante uit Amerika plus zoon Toby. En dan zijn natuurlijk de verwikkelingen niet van de lucht. Uit talloze misverstanden ontstaan even talrijke doldwaze situaties, die aan de zaal het ene lachsalvo na het andere ontlokken. Het grootste aandeel in het in beweging zetten der lachspie ren kwam wel voor rekening van de heer G. A. N. Cornelisse, die vooral in zyn travesti-rol van huishoudster, de aanwezigen liet schateren van het lachen. Ook vrleAd Hans van Meerten, gespeeld door de heer N. L. Segaar, die in het begin wel erg met de gebraden peren zat, maar aan het eind als beloning uit zijn vrijgezellenstaat werd ontheven, zorgde op zijn droge manier eveneens voor de komische noot. Mevr. Lodema, en de heren M. v. Dijk en G. C. Klalj, als de Amerikaanse familie, droegen ook het hunne daartoe bij. MeJ. v. Delft was een goede toneel-echtgenote. De heer J. v. d. Sluis deed z'n naam als slager Bullermaan alle eer aan. Verder speel den nog mee mevr. Bor, mevr. Bosscher en de heer G. van Delft, die hun rollen ook alleszins voldoende vertolkten. Alles bi) elkaar een vrolijke en aller genoeglijkste avond, die van de zijde der superieuren o.a. werd bijgewoond door de commissaris van politie, de heer J Dreeuws en zijn echtgenote. Allen werden aan het begin van de avond hartelijk welkom geheten door voorzitter Barendse, die daaraan een kort propagandawoord vastknoopte Rest nog te vermelden, dat de Drikus- mannen een prima nummertje entre- acte muziek ten beste gaven. LEIDSCHE TEXTIELFABRIEKEN GEBRS. VAN WIJK In een heden hier ter stede gehouden buitengewone algemene vergadering van aandeelhouders der Leidsche textielfa brieken Gators, van Wijk en Oo N.V, is de heer dr. J. C. M. van Rhee te Hel mond benoemd tot directeur dezer ven nootschap. Naar aanleiding van een door een der aandeelhouders gestelde vraag over de gang van zaken bij de onderneming, is door de voorzitter der vergadering ge antwoord, dat de resultaten van het af gelopen boekjaar, blijkens de voorlopige cijfers, belangrijk gunstiger zijn geweest dan ln het daaraan voorafgaande jaar. VRIENDSCHAPSACTIE JEUGD ROODE KRUIS Op de verjaardag van H.K.H Prinses Beatrix heeft het Jeugd Roode Kruis, afdeling Rijnland, in de onder haar res sorterende gemeenten Oegstgeest, Rijns- burg, Voorhout en Warmond aan pa tiënten, die de laatste boottocht van „Kasteel Staverden" meemaakten, vriendschap betuigd door hen op die dag te verrassen met een schaal fruit. Naar wij vernemen Ugt het ln de bedoeling deae actie bi) voorkomende gelegenhe den uit te brei ion. Meisjesherdenkt Mozart Glansvolle uitvoering „Bastien en Bastienne" Wolfgang Amadeus Mozart. Zijn geboorte - op 27 Januari 1756 wordt dit Jaar overal ter wereld dank baar herdacht. Hoe zou het anders kunnen? Deze geniale meester der toonkunst immers is voor iedereen, dte zich wel eens verdiept in de schoon heid van de muziek, een figuur gewor- den van onuitwisbare betekenis. Gisteravond was het de meisjes hbs- vereniging „Ende Dispereert Niet", die in het kader van de Mozartherden- king een glansvolle uitvoering gaf van het zangspel „Bastien en Bastienne". Een toneelstukje, eveneens op Mozart betrekking hebbende, ging hieraan vooraf. De grote zaal van het St. Antonius Clubhuis was tot in de uiterste hoeken gevuld, toen de presidente van de schoolvereniging. Lies de Liagre Böhl, de avond opende met het staande laten zingen van het clubbed. Zij heette in het bijzonder welkom de directrice van de school, mej. H. v. d. Vliet, en wekte ver volgens de meisjes op toch vooral een bedrag te storten in liet Tine v. Hoorn- fonds. Deze stichting bestrijdt de extra- kosten, welke aan dergelijke avonden verbonden zyn. Leerlingen uit de laagste drie klassen brachten hierna het door mej. F Kruyt samengestelde toneel stukje „Mozarts avontuur te Schrems" Het was een episode uit het leven van de grote componist, geïnspireerd op de novelle van Mörlke: „Mozart auf der Relse nach Prag". Mozart schiep toen Juist zijn meesterwerk „Don Giovanni". Aan de voor het grootste gedeelte zelf vervaardigde kostuums was zeer veel zorg besteed. Het was een lust voor het oog! Hoogtepunt van de avond was de uitvoering van het door Mozart-op 12- jarige leeftijd geschreven zangspel. Het verhaal van Bastien. die zijn geliefde ontrouw is en Bastienne, die uit wraak naar de grote stad dreigt te gaan, is kort en eenvoudig, maai- getuigt van de enorme scheppingskracht, waarover het Wonderkind Mozart reeds beschikte. Een LEIDERDORP Toneelavond Chr. Oranjevereniging De Chr. Oranjevereniging gaf een toneelavond in het Dorpshuls. In zijn openingswoord herinnerde de voorzitter, de heer H. v. d. stoel, er aan, dat deze avond nog stond ln het teken van de verjaardag van H.K.H. Prinses Beatrix, De meesten van ons, aldus de heer Van der stoel, herinneren zich nog wel de vreugdestemming in het land toen acht tien jaar geleden de klokken verkondig den dat een Oranjetelg geboren was. En nu hebben wij allen met vreugde geluis terd naar de stem van Prinses Beatrix, die door de radio heeft geklonken en waarin zij dank bracht voor de zo grote belangstelling. Na deze toespraak van de voorzitter zongen de aanwezigen staande het eer ste couplet van het Wilhelmus. Voordat het aangekondigde stuk werd geboden werden eerst nog enige natio nale liederen gevongen en zo kam de Oranjestemming er van het begin af aan in „Ons Genoegen de toneelclub van de Oranjevereniging, bracht daarna „Werpt geen steen", een spel ln drie bedrijven, voor het voetlicht. De inhoud van het stuk en het vlotte spel hielden de aan wezigen onafgebroken in spanning De waardering hiervoor werd „Ons Genoe gen" aan het eind dan ook terecht niet onthouden en toen de stemming er nu eenmaal in was, kwam burgemeester, Van Diepeningen, die met zijn echtge note ook onder de toesohouwers was, het publiek nog eens verzoeken weer en- kele Oranjellederen aan te heffen, waaraan met graagte werd voldaan en zo werd de avond een hartelijke demon stratie voor het Oranjehuls. De burgemeester prees de activiteit van de Oranjevereniging en maakte en passant van de gelegenheid gebruik er de bezoekers nog eens op te wijzen, dat de pas opgerichte muziekver nog niet voldoende geld ter beschikking had. Zaterdagavond as. volgt nog een her haling van de toneelvoorstelling, ook in het Dorpshuls. De opkomst was zeer bevredigend. woord van lof voor Tineke van Elk, die de rol van de kledne Bastienne voor haar rekening genomen had, ls hier ze ker op zijn plaats. Zij heeft een opval lend goede stem teohniek en was volko men voor haar taak berekend. Marijke Kampman als Bastien zorgde voor een goede voordrecht. Ook zij weet met haar stem veel te bereiken. De tovenaar Co- las en het koor zongen met enthousias me. Gedegen en langdurige studie moet aan deze bijzonder geslaagde uitvoering wel zijn vooraf gegaan! Aan huldeblij ken ontbrak het de meisjes aan het eind van de avond natuurlijk niet. Het is een waardige Mozartherdenking geworden. Hedenavond om half acht volgt een herhaling. Er is dan tevens bal na. VOORSCHOTEN Federatie Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening Uit het jaarverslag van de Federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpver lening. afdeling Voorschoten, blilkt wel, dat het een druk iaar ls geweest en dat diverse acties met veel succes afgeslo ten konden worden. Zo wordt in dit verslag herinnerd aan de erwtensoep actie voor de vluchtelingen in Karln- thlë in lanuarl vorig laar gehouden. Er werd 3500 liter erwtensoep verkocht. Een hoeveelheid, die bereikt kon wor den dank zij veler hulp, ln het bijzon der van de Commandant van het Ma rine Opkomst Centrum. Er werd f1320.73 biieen„gelepeld". De plannen voor een ballonnen jacht, die in mea gehouden zou worden, moes ten worden verworpen, daar wegens het grote ontplofflngs- en brandgevaar van het waterstofgas, geen vergunning dooi de burgemeester afgegeven werd. Wel werd de „Oude-sleutel-actie" ge steund met als resultaat f353 plus f343.22 en 60 kg oude sleutels. Het eer ste bedrag is dat van de verkoop van de wedstrijdkaarten. Verder werd gecollecteerd voor de iReumabestryding,. Emmabloem, A VO, Rode Kruis. Gez. Mil. Fondsen, Prins Bernhardfonds, Kankerbestrijding. Re classering en Oorlogsgraven-comité. In totaal is ln 1955 bij deze collecten In gezameld f5324. Op een speciaal voor de collectrices belegde feestavond ln Allemansgecst in oktober wei-den 40 nieuwe collectrices aangebracht. Ten bate van de ontheem den bracht op die avond een verloting nog f21.05 op. In 1955 werden voor Pro Juventute 80 kalenders verkocht tegen 72 in 1954. Onafhankelijk van het bestuur werkt een commissie voor een ledenwerf-actie voor het Koningin Wilhelminafonds. Door de afdeling Voorschoten werd od 5 oktober in Goudn op een Provin ciale Dag de aandacht gevraagd voor het snelverkeer en het ontstellend aan tal verkeersongevallen. De afdeling werkte daarna een plan uit voor spe ciale cursussen voor dames, Na twee voorllchtingsbileenkomsten gaven zich 26 dames op voor een cursus, die in middels begonnen is. Het verzoek van de Federatie om ln het Burg. Berkhoutpark papierbakken te plaatsen werd op advies van het hoofd van de Plantsoenendienst afge- De IJsvereniging „Rijndijk-Hoge Mors" hoopt ijs en weder dienende de volgende wedstrijden te organiseren op de Rijn, Zaterdagmiddag 3 februari 2 uur: Hardrijderij voor heren boven de 18 Jaar om de plaatselijke wisselbeker op de lange baan. 3.30 uur: korte baan wed strijden voor personen van 1216 Jaar, zowel dames als heren. Maandag 6 februari: schoonrijden voor paren Aanvang 3 uur nam Dinsdag 7 februiari: Ringsteken voor paren Aanvang 3 uur nam. WASSENAAR Zwembad gaat open Op vrijdagavond 10 februari zal het sporttondsenbad op eenvoudige wijze officieel ln gebruik worden gesteld en zaterdag d.a.v. is het toegankelijk voor het publiek Als ook de omgeving van het zwembad een ooglijk aanzien heeft gekregen zal nog een feestelijke opening ?'laats hebben. Er is voor dit N.V. Sport- ondsenbad Wassenaar een bestuur ge- Jongen te Leek vermist (Speciale berichtgeving) Het dorp Leek in westelijk Gronin gen kwam gisteravond in rep en roer toen het gerucht doordrong dat de 10- jarige Geessienus Smit, zoontje van de melkboer M. Smit. niet van een schaatstocht in de ouderlijke woning was teruggekeerd. Uit verwarde ver halen van kinderen vernam men. dat Geessienus met zijn vriendjes naar het Leekstermeer was gegaan. Op een gegeven ogenblik zou hü ver moeid achterop zUm gemakt. Wel zou men hem in de loop van de middag op het ijs hebben aangetroffen, maar hier omtrent bestaat geen enkele zekerheid. Tot diep in de nacht hebben honderden inwoners van Leek, voorzien van lan taarns gezocht op het meer, op de sloten en de landerijen rondom Leek en men heeft gedregd in enkele wakken, doch alles zonder resultaat. In alle vroegte heeft men het zoeken vanmorgen weer voortgezet Vanzelfsprekend verkeren de ouders van de vermiste jongen in grote ongerustheid. Overval op courantenbedrijven VIER EMPLOYEES GEWOND Een bende van 30 man, waaronder sommigen gewapend waren met revol vers, heeft een overval uitgevoerd op een dagbladgebouw in Soerabaja, waarbij vier employees gewond werden De overval was gericht tegen de Java- Post en een Chinees dagblad, die bei de in hetzelfde gebouw ondergebracht zijn. Militaire politie bewaakt thans het ge bouw. De beide bladen zijn genoodzaakt de publikatie enige tijd te staken als ge volg van de aangerichte schade. De bende zou de employees tegen de muur gezet- en een lijst van de abon nees gevraagd hebben. Vervolgens had den zy de schrijfmachines, bureaus en ramen vernield en ook eèn chef en drie opmakers gewond. Na 15 minuten gaf een der mannen een fluitsignaal, waar na de bende vertrok. Instelling Deltaraad gevraagd De Vereniging van Ned. Gemeenten heeft aan de Tweede Kamer een adres gericht, waarin zy uitvoerig gemotiveerd zegt, dat bij haar de gedachte is gere zen, dat - op voorbeeld van de procedu re, gevolgd bi) de Inpoldering van de Zuiderzee - instelling bij de wet van een speolale Deltaraad geheel ln overeen stemming zou zyn met de betekenis, welke het Deltaplan niet alleen in wa terstaatkundig doch ook in agrarisch, economisch en planologisch opzicht voor ons volk moet hebben. Een Deltaraad zou de uitdrukkelijke wettelijke opdracht kunnen krijgen de taak van coördine rend college te verhullen bij alles wat het Deltaplan betreft. Vlieland en Terschelling geïsoleerd De eilanden Vlieland en Terschelling zijn geïsoleerd. De postboot „Vlieland" van Vlieland en de sleepboot „Storte- melk" van Terschelling moesten in de Blauwe Slenk, halverwege Harlingen en Vlieland, naar de eilanden terugkeren, daar veel hinder werd ondervonden van het ijs. De bebakenlng was niet te zien, omdat deze onder het Ijs was bedolven. De boten die om half elf waren vertrok ken, waren ongeveer om half twee weer op de eilanden terug. Vanmorgen zou weer getracht worden vanuit Vlieland en Terschelling Harlingen te bereiken. Geen korfbal Alle voor zaterdag cn zondag vast gestelde competitiewedstrijden van de Koninklijke Nederlandse Korfbalbond en alle regionale bonden zlin wegen» de slechte gesteldheid der terreinen afgelast. vormd met ais voorzitter mr W. F. van Gunsteren, die met de heren A. J. van Bemmelen en G. F. Klarenbeek de ge- terwijl als vertegenwoordigers van de meente Wassenaar vertegenwoordigen. N.V. De Sportfondsen te Amsterdam in dit bestuur zitting hebben de heren Bicrenbroodspot en De Vries. Bedrijfs leider ls de heer R. van Drecht. Openstelling in principe van 7% uur v.m. tot 10 uur n.m., echter op zondagen tot 's middags 12 uur. Brand in sigarenfabriek Gistermiddag is door onbekende oor zaak brand uitgebroken ln de Hudson- sigarenfabrieken aan de H. G. Dirckx- straat te Roosendaal. De brandweer die men te laat had moeten alarmeren, omdat men op het moment, dat de brand werd ontdekt, geen telefoonverbinding meer tot stand kon brengen, had een zware taak. In de vrieskou had men de handen vol met het ijsvri) houden van de spuiten. Het ter rein waar de brandweerlieden hun werk moesten verrichten was ln minder dan geen tijd spiegelglad door het opvriezen de bluswater. Aan het snelle en kordate optreden van de brandweer ls het te danken ge weest dat de eigenlijke fabrieksgebou wen gespaard bleven. De schade kon beperkt blijven tot het voorste gedeelte, dat echter geheel ln de as werd gelegd. Kordaat optreden bij brand VROUW TERNAUWERNOOD GERED. In de Hendrlck Croesinckstra.it te Rotterdam ls gistermiddag een ziek- liggende vrouw letterlijk vin de vuur dood gered door het kordate optreden van haar buurman, de heer L. de Graaf. ZU lag op de tweede étage in de achterkamer alleen thuis, toen ln de aangrenzende slaapkamer een pe troleumkachel door onbekende oorzaak ln brand vloog en spoedig de gehele kamer in vuur en vlam zette. Doordat deze kamer aan de straatzijde lag bemerkte de heer De Graaf de brand. Wetende, dat de vrouw ziek was en al leen thuis, snelde hi) naar boven, waar hem echter reeds door de vlammen de weg versperd scheen Hij waagde zich evenwel door he vuur en wist de vrouw naar buiten te dragen. Daar bleek, dat beiden vrij ernstige brandwonden had den opgelopen, zodat opname in het Zuiderziekenhuis voor hen noodzakelijk was. De slaapkamer brandde geheel uit, terwijl verscheidene omwonenden ern stige waterschade leden. Een miljoen subsidie voor Ned. Opera Van de gemeente Amsterdam De Amsterdamse gemeenteraad heeft besloten aan de Stichting „Neder landse Opera", gevestigd te Amster dam. een subsidie in totaal tot een be drag van f. 1.020.000 te verlenen voor het seizoen 1955-1956. Hierin zijn ver vat een bedrag van f. 775.000 voor het tekort op de opera-exploitatie en een bedrag van f. 245.000 voor het tekort op de ballet-exploitatie. Over de door verschillende raadsleden ter sprake gebrachte wenselijkheid van de bouw van een opera-gebouw, zei wet houder De Roos, dat de toestand er ten aanzien van het verkrijgen van de ver eiste toestemming niet rooskleuriger uit ziet. f605.000 voor Concertgebouworkest De gemeenteraad van Amsterdam heeft voorts besloten tot het verlener, van een subsidie van ten hoogste f. 606.000 aan de Stichting „Nederlandse Orkeststichting, gevestigd te Amster dam" (Conoertgebouworkeet). BEURSOVERZICHT PRIJSHOUDEND Amsterdam, 3 februari De beurs bood bij opening vanmiddag een heel wat vriendelijker aspect dan gisteren, toen de koersen vrij aanzien lijke verliezen toonden. Vanmiddag openden de internationale soorten circa 2 punten beter, doch de handel had we derom niet veel om het lijf. Later volgde een lichte achteruitgang, zodat deze papieren per saldo vrijwel on. veranderd sloten. De Indonesische sector blijkt zich wei nig aan te trekken van het verloop der onderhandelingen. Amsterdam Rubber en Ver. Deli bleven per saldo een frac tie bi) de noteringen van gisteren ten adhter, HVA sloot op 139 (137%). Op de Scheepvaartsector was de stemming prijshoudend. Holland-Amerika Lijn kon 2 punten avanceren. De incourante in dustrie-afdeling bleef ongeveer ln een doen met gisteren. Leidse Textielfabrie ken Gebrs Van Wijk werd iets hoger ge adviseerd nu bekend ls geworden dat 1955 aanzienlijk beter is geweest dan het voorgaande jaar. Guldensbeleggingen eerder iets lager. Beurs van Amsterdam Vrijdag 3 februari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 (3%) 102% 103% Grootboek obl101% Ned. '51 3% 101% 101% Ned 63 3% 101% 101ft Ned. '48 3% 98ft 98 H Ned. '64 3% 98% 98H Ned '65 3% 98)1 98% Ned '55 II 3% 98% 98% Ned. '47 3% 3 99% 99,», Dollarlng '47 3 96 95% Investeringscert. 8 99% 99% Ned. 62-64 3 100% 100,», Indië '37 A 3 98 98 Grootboek '46 3 96 j| 98% ACTIEVE AANDELEN Cult Hand en Ind. B 76% 79 Nat Handelsbank 159 163% Ned Handelmi)248 247 A.K.U 316% 317 Philips 330% 330% Philips '65 322% 321% Unilever 335% 336% Wilton Feyenoord 275 274% Billton 2de r308% 308 Kon Olie t. 50.317 Kon, Olie 641% 642% Amst Rubber 128% 128 Holl Amer lijn 216 216% Kon Ned Stoomb. 220 219% Ned. Scheepv Unie 199% 200 H.V-A137% 139 Java Cult85% 88 Deli Mi)144% 144% Senemb&h97% 97 NTET-ACTIF.VE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen Adam '47 3 U3H 100% Den Haag 1937 1 3.. 97 B Leiden 1947 96 R'dam '7 1 m 3% 100% 100% Industr. Obligaties Philips Dollarlng 105 103% Premieleningen Eindhoven '54 2% Enschede '54 2% Den Haag '62 I 2% idem n 2% 141% R'dam '52 I 2% 139% 140 108% 108% 113% 113% 142% 142 ft 141% 141% 139% 139% 144% B 145 122 132% Utrecht '53 2% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstelllngen 261% 143% Amsterd Bank *on Rotterd. Bank250% Twentsche Bank Industrie Ondernemingen Ned G. enSplr fabr Kon Ned Grofsm Rott. Droogd Mij TlelemaD en Dros 19 Handelsondernemingen BorsumU ov A f 1000 127% Internatio156% Diversen Albert Heyn286% Ned. M Walv Vrt. 76% Spoorwegen Dell Spoofw Mi). 29% Amerik .'ondsen Anaconda 69% Shell Oil Oy70% 267 250% 259% Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen Vi 2/2 Hoil Constructie 420 ex d. Ing bur v Bouwnijv 1-thOB Int Kunststof! Ind 71 Vi 70GB Kon Ned Edeimet 84L 80 Pref w a idem 80 Textiel Gebi v Wijk 85GL 84GB Leidsche Wolspinn 318% 313L Ned Electrolasm 'i »xd Sikken» Lakfabr '53 424 Ver. Touwfabrleken 186 Wemlnk's Betonm. 144 1«I6

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 7