LEIDSCH m DAGBLAD Er is geen ongemotiveerde afstand tussen lonen van personeel van de overheid en het bedrijfsleven WEERBERICHT Amerika en Engeland zijn liet over liet Midden - Oosten vrijwel eens 94ste jaargang DINSDAG 31 JANUARI 1956 No. 28744 Directeur: J. W Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN W,tt8 S,nsa L Le'den Giro No 67055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f7._ per kwartaal; f 2.35 per maand; f0.55 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21501* Gevoel van achterstelling door stelsel der overheid Oplossing zal langdurige kwestie zijn (Speciale berichtgeving) Daar in de Centrale Commissie voor georganiseerd overleg in ambtenaren zaken destijds geen overeenstemming kon worden bereikt met betrekking tot de salarisregeling voor het burgerlijk Rijkspersoneel, heeft de minister van Binnenlandse Zaken, prof. dr. L. J. M. Beel, op 2 juni verleden jaar een com missie van loondeskundigen benoemd. Bij de installatie van deze commissie heeft minister Beel o.m. gesteld, dat aan het niet bereiken van overeenstemming mede ten grondslag lag een verschil van inzicht omtrent de feitelijke waarde der tijdens de onderhande lingen gehanteerde loongegevens. Persoonlijke waardering Tot taak kreeg de Commissie van loon deskundigen om rekening houdende niet alleen met de salarissen en lonen in engere zin. maar ook met de secondaire arbeidsvoorwaarden en het onderling verband in het Rijksbezoldigingsstelsel de vraag te onderzoeken of tussen de beloning van de lagere en middengroe pen van het overheidspersoneel (werk en vaklieden en de lagere en middel bare ambtenaren) volgens de destijds door het Kabinet voor deze categorieën aanvaarde salarisregeling en de feite lijke. rechtens toelaatbare beloning van het daarmede qua functie vergelijkbare personeel in het particuliere bedrijfs leven. een ongemotiveerde discrepantie bestaat. Thans heeft deze Commissie be staande uit mr. J. A. Berger voorzitter van het College van Rijksbemiddelaars (voorzitter», prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, hoogleraar aan de Vrije Uni versiteit. prof. dr. D. B. J. Schouten, hoogleraar aan de Katholieke Economi sche Hogeschool, en mej. mr. J. C. Rutgers, secretaris bij het College van Rijksbemiddelaars haar rapport uit gebracht, dat vandaag in de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken werd behandeld. Minister Donker kreeg hartaanval O Hij moet rust houden (Van onze parlementaire redacteur) Een hartaanval, die minister Donker zondag heeft gekregen, is niet onver wacht gekomen, want ongeveer vijf jaar geleden had hjj reeds last van zijn hart. doordat hij zich had overwerkt als voorzitter van de Parlementaire Enquête-Commissie. Vooral voor de duidelijke opheldering van het Eng- land-Spiel had hij zich zeer inge spannen. Hü heeft toen geruime tijd rust moeten houden. Na zijn optreden als minister van Justitie in 1952. kort na zijn herstel, heeft hy de zaken volgens zijn gewoon te weer stevig aangepakt, zodat er uit de Tweede Kamer zelfs klachten kwa men van de juridische specialisten, dat zij het tempo niet konden bijhouden omdat zij met werk werden overladen als gevolg van de vele initiatieven, die minister Donker ontwikkelde. Men vrees de. dat de minister zelf ook weer teveel hooi op zijn vork nam en inderdaad is de hartaanval van zondag nu de waar schuwing. dat hij weer te hard heeft aangepakt. Toch vroeg hij gistermorgen al weer om stukken, die hij wilde bestu deren of afdoen, maar de dokter heeft daar een stokje voor gestoken. De pa tiënt moet rust houden. Dat betekent een ernstige vertraging in het justitiële werk, dat op stapel staat. Deze week zou de Tweede Ka mer het wetsontwerp behandelen, vol gens hetwelk de vrouw in het huwe lijk dezelfde rechten zal krijgen als de man door opheffing van de hande lingsonbekwaamheid van de gehuwde vrouw, doch door de ziekte van de mi nister zal dit wetsontwerp nu van de agenda moeten worden afgevoerd. Matige tot strenge vorst Het KNMI deelt mede: Weinig bewolking, maar vanavond in het uiterste zuiden van het land wel licht nog wat sneeuw. Aanvankelijk nog nu en dan storm achtige, later langzaam afnemende wind tussen oost en noordoost. Matige tot strenge en morgenochtend plaatselijk zeer strenge vorst. (Opgemaakt te 11.15 uur) 1 FEBRUARI Zon op: 8.24 uur: onder: 17.28 uur. Maan op: uur; onder: 9.54 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.33 en 18.51 uur. De nummer bestaat alt 10 pagina's In dc conclusies van het rapport stel len de loondeskundigen. dat in algemene zin van een ongemotiveerde discrepantie tussen de betrokken groepen van het overheidspersoneel en van de overeen komstige groepen werknemers bij het particuliere bedrijfsleven niet kan wort den gesproken. Wel zijn er naar de mening van de Commissie een aantal bezwaren in het beloningsstelsel van de overheid aan te wijzen, die tezamen het gevoel van onbevredigdheid en achter stelling in de hand werken. 0.m wijzen de samenstellers van het rapport op het navolgende: 1. De indeling van de werknemers in de onderscheiden toongroepen en sala risschalen berust niet op werkclassifi- catie gegevens. Naar te verwachten is. zou een herziene indeling op basis van werkclassificatie voor bepaalde groe pen van personeel een verschuiving meebrengen, waardoor voor hen een meer bevredigende indeling bereikt zou worden. 2. In tegenstelling met het particuliere bedrijfsleven biedt het belonings systeem bij de overheid slechts weinig mogelijkheden voor afzonderlijke be loning. in de vorm van toeslagen voor bepaalde ongemakken, die de functie meebrengt, zoals onregelmatige dienst, ploegarbeid, vuil-werk-toeslag en der gelijke meer. Het is de Commissie bekend zo wordt gesteld in het eindverslag dat aan dit punt momenteel bijzondere aandacht geschonken wordt en dat de invoering van een ongemakkentoeslag voor bepaalde groepen van personeel, die hiervoor in aanmerking komen voorbereid wordt. De Commissie acht dit een nuttige verbetering. 3. Een beloningssysteem, dat niet of nauwelijks ruimte laat voor persoon lijke waardering, zal bij de betrokke nen altijd een gevoel van onbevredigd heid achterlaten De ondeugdelijkheid op dit punt van het overheidssysteem beschouwt de Commissie als een van de voornaamste oorzaken, waaruit het gevoel van discrepantie kan zijn ont staan. Secondaire arbeids- voorwaarden overheidspersoneel Zijn van afnemende 1 betekenis De Commissie van toondeskundi- 1 gen had om tot opdracht m haar onderzoek met secondaire arbeids- voorwaarden rekening, te houden. zoals bijvoorbeeld bepalingen om- i trent vakantie, kort verzuim, pen- I i sdoen, wachtgeld, gratis verstrek- kingen enz., terwijl ook bijzondere i kinderbuslagregelingen hieronder i te rekenen zijn, i Gesteld wordt in een rapport, dat 1 in het verleden meermalen een be- i roep is gedaan op de bij het Rijk geldende gunstiger bijkomende ar- beidsvoorwaarden. om daarmede een mogelijke achterstand in de I tonen wat te compenseren. Volgens de Commissie valt ook nu nog een zekere voorsprong voor het overheidspersoneel in deze te con- stateren, doch deze voorsprong is echter in de loop der jaren gaan- deweg geringer geworden. Bij het particuliere bedrijfsleven zijn op dit I gebied in de laatste 10 jaren aan- merkelijke verbeteringen aange- bracht De verschillen, die er nog bestaan, hebben daardoor aan bete- kenis ook aan psychologische I betekenis ingeboet, Anderzijds bestaan bij het parti- culiere bedrijfsleven voorzieningen. 1 die by de overtieid niet of nauwe- lijtos voorkomen, zoals b.v winstde- lingsregelingen of gratis verstrek- kingen in natura. Onder deze omstandigheden meent de Commissie dat aan de voorsprong, die op dit gebied nog voor de overheid aanwezig is, een sterk afnemende betekenis moet worden toegekend. De nieuwbenoemde Commissaris ven de Koningin in Zuid-Holland, mrKlaasesz lieeft in hotel ..De Witte Brug" te Den Haag een ont vangst gehouden ter kennismaking met de burgemeesters van zijn pro vincie. Op de foto van links naar\ Ttenhoven. J. .4. Bakhuizen van rechts burgemeester W. Timmerman i l.eimuiden. Nieuwveen en Rijn- van Meerkerk, mr. Klaasesz en de saterwoude en J. Voorhoeve van burgemeesters D. Brouwer van j Everdingen en Hagesteyn. Molenaarsgraaf. Brandwijvan Wijn gaarden. C. W. Luyendijk van Verbetering zou gevonden moeten worden zou stellen mr. J. A. Berger cs. In de richting van invoering of uitbreiding van de mogelijkheden tot persoonlijke waardering, in de vorm van tarietstelsels waar zulks mogelijk is. van premie-regelingen, en of an dere vormen vnn persoonlijke wnar- 'deringstoeslagen. Het verdient hierbij aandacht, zo wordt in het rapport op gemerkt. dat verbeteringen van deze aard. willen zij het gewenste effect sorteren, gedragen moeten worden door het vertrouwen van de betrokke nen. Een zorgvuldige voorbereiding en in troductie is daartoe onmisbaar en hiervoor is tijd nodig Van een snelle oplossing kan hier geen sprake zijn aldus zegt de Com missie nadrukkelijk Slot op Pag. 2 „Bewonderenswaardig", Eden over Eisenhowers Bussisehe zegt aan brief premier De verschillen van opvatting tussen Amerika en Engeland inzake het Mid den-Oosten zijn slechts zeer gering, aldus een officiële bekendmaking in Was hington. nadat dc Britse premier Eden en zijn minister van Buitenlandse Za ken Selwyn Lloyd twee uur met de Amerikaanse minister Foster Dulles gespro ken hadden over de toestand in dat gebied, met inbegrip van het geschil tussen Isracl en de Arabische staten en het conflict tussen Engeland en Saoedi-Arable over de oase Boeraimi. Later voegde president Eisenhower zich bij hen voor de verdere behandeling van dit onderwerp. Tot bepaalde besluiten is men nog niet gekomen omdat genoemde vraagstukken in de loop van de conferentie van drie dagen nog verder besproken zullen worden. Heden zouden de twee ministers van Buitenlandse Zaken hun besprekingen voortzetten. Ook Eden en Eisenhower zouden elkaar in de loop van de dag ont moeten. Gisteren spraken de vier staatslieden o.m. ook over de NAVO. (de Noordatlantische Verdragsorganisatie), verder over de KSG (de Europese ge meenschap voor kolen en staal), de OEES (Organisatie voor Europese Eco nomische Samenwerking) en de Euratom (de Europese organisatie voor vreed zaam gebruik van atoomenergie). Ook de Duitse kwestie zou ter sprake zijn gekomen. te zaaien tussen de twee grootste Wes telijke mogendheden, gefaald heeft. Voorts zinspeelde de Britse premier op de mogelijkheid van een gemeen schappelijke Amerikaanse-Britse verkla ring waaraan men in officiële Britse kringen grote waarde zou hechten ter weerlegging van communistische aan tijgingen als zouden Engeland en andere Westelijke mogendheden zich aan impe rialistische kolonialisme schuldig maken. Moskcu's poging tot zaaien van tweedracht mislukt Bij zijn aankomst liet Eden zich uit iver de verwerping door president Eisenhower van het Sovjet-Russische voorstel voor een verdrag van twintig jaar. De brief, die Eisenhower dienaan gaande als antwoord aan Boelganin had gezonden, ncemde Eden .bewonderens waardig". Dit commentaar werd In Amerikaanse kringen met instemming ontvangen en werd als een bewijs gezien, dat de Russische poging om tweedracht Amerika Fokkers koopt F 27 In een kleurige zonnige jurk. pas send bij de zonnige warme om geving. viert Koningin Elizabeth van Engeland triomfen in Nigeria. waar zij met haar echtgenoot een officieel bezoek aflegt. De Koningin daalt na het officiële welkom onder een baldakijn het podium af. Een zevental Amerikaanse lucht vaartmaatschappijen heeft besloten tot aankoop van Fokker F-27 Friend ship vliegtuigen over te gaan. Hiervan kunnen genoemd worden Westcoast Airlines, Mc Key Airlines. Bonanza Airlines en Mohawk Airlines. In to taal zijn hiermede 30 vliegtuigen ge moeid; bovendien is op nog een tien tal optie genomen. De vliegtuigen zul len door Fairchild gebouwd worden, die de rechten hiertoe van Fokker hebben verworven. Toenemende vorst Het K.N.M.I. deelt mee: Het hogedrukgebied boven Scan dinavië handhaaft zich onvermin derd, het centrum ervan heeft zich nu naai- Midden-Zweden verplaatst, waar vanmorgen een temperatuur van 43 graden onder nul voorkwam. Een depressie, die gisteren ten Westen van dc Golf van Biscaye tot ontwikkeling kwam. heeft zich vrij sterk uitdiepend naar Frankrijk verplaatst, waardoor de luchtdruk- verschillen over ons land aanzien lijk toenamen Krachtige tot storm achtige winden voeren zeer koude lucht uit Duitsland en Polen aan In Polen en de randstaten vroor het vanmorgen plaatselijk 31 gra den In Duitsland kwamen temperatu ren van rond 20 graden onder nul voor. Dc koude lucht 3troomt over de Noordzee naar dc Britse eilan den. Boven het warme Noordzee water vormen zich sneeuwbuien, die m Oost-Engeland tot langdurige sneeuwval aanleiding geven. Boven de Oostzee is een zwakke toring in ontwikkeling, tengevolge waarvan de wind van het Noorden Engeland en de Ver Staten zouden dui delijk moeten maken, dat zij gemeen schappelijke doelen nastreven in hun politiek ten aanzien van het groeiende nationalisme in Afrika en Azië en de progressieve ontwikkeling naar zelfbe stuur in die werelddelen Waarnemers verwachten, dat Eisen hower en Eden op le Sovjet-Unie een beroep zullen doen om een einde te ma ken aan propa.giandamanoeuvres en in opbouwende zin mee te werken aan de regeling van enkele der vraagstukken die de oorzaak van de spanning in de wereld zijn, zoals de vereniging ran Duitsland. Ook verwacht men. dat Eden aan Elsenhower en Dulles zal raag en hun invloed bij Saoedi-Arabië aan te wenden, om een einde te maken aan anti-Britse en anti-Westelijke propa ganda in het Midden-Oosten en de cam pagne tegen het Verdrag ran Bagdad Bus met kinderen verongelukt CHAUFFEUR ZWAAR GEWOND Een schoolbus waarin 15 kinderen zaten, is gistermiddag op een gladde weg in Dwingeloo geslipt en tegen drie bomen gereden. Daarna draaide de auto een slag om zijn as. De chauf feur tevens eigenaar van de bus. B. van Veen werd uit de auto geslingerd en met zware verwondingen aan het hoofd, alsmede een hersenschudding opgenomen. De kinderen kregen builen en schram men. doch kwamen verder met de schrik vrij. Het waren kinderen uit Lhee en Lheebroek, die de Gereformeerde school in Dwingeloo bezoeken en elke dag per bus van en naar school gaan Japan betaalt 38 miljoen sniartegeld f. 345.voor elke geïnterneerde Naar wjj vernemen hebben Neder land en Japan overeenstemming be reikt over het bedrag, dat de Japanse regering zal uitkeren wegens het leed. dat de Nederlandse geïnterneerden in Japanse kampen tijdens de oorlog hebben geleden. Japan zal Nederland een bedrag ter beschikking stellen van 10 miljoen Am. dollar (38 miljoen gulden), uit te betalen in sterling, in vijf jaarlijkse termijnen. De 110.000 Nederlanders die geinterneerd zijn rewcest. zullen dan ongeveer gemid deld f. 345 per persoon ontvangen, hetgeen betekent 30 cent van elke dag. die zij in gevangenschap hebben door gebracht De Nederlandse regering heeft zich met dit bedrag verenigd, hoewel het aanzienlijk minder is dan de helft van het bedrag dat Nederland oorspronke lijk had geëist. Nederland had aanvankelijk gevraagd 103.5 miljoen gulden, overeenkomend met f. 940 voor iedere geïnterneerde. In de toelichting wordt verklaard dat het uit te keren bedrag het ka rakter draagt van smartegeld en niet van compensatie van geleden verlie- STBENGE KOUDE OVEBVALT NOOBD- EN WEST-EUBOPA In Moskou sedert dertig jnnr niet zo'n strenge winter: weer 36 graden rorst In een groot deel van Europa was hel maandag bitter koud en uit verschei, dene delen van het vasteland werd de zwaarste sneeuwval van deze winter ge meld. In de Zweedse hoofdstad Stockholm vroor het 20 graden celsius, in Lapland plaatselijk zelfs 40 graden! In Noorwegen varieerde de tempera tuur van min 14 graden in Oslo tot min 37 graden in het noorden. Het gevaar bestaat, dat het Oslofjord zal dichtrat ezen. In West-Duit9land ondervond het wegverkeer maandag veel last van sneeuw en ijs. De inhammen van de Oostzee bij Flensburg en Hadersleben zijn dichtgevroren. In de Italiaanse Alpen Is veel sneeuw gevallen, evenals in Zwitserland, waar gevaar voor lawines is ontstaan. In Oostenrijk was het weer over het algemeen goed, doch ook hier bestaat lawinegevaar in de bergstreken. Parijs genoot maandag van een lentezonnetje. In Engeland was het weer goed. doch in Glasgow, Edinburgh en langs de kust van Norfolk belemmerde een dikke mist de scheep- en luchtvaart Voor de tweede maal sedert het begin van december vroor het in Moskou 36 graden. Alle scholen van de hoofdstad bleven heden, dinsdag, vanwege de kou de gesloten. Sedert meer dan dertig Jaar heeft Moskou niet zulk een strenge winter gekend. Dc afgelopen nacht daalde de temperatuur in Oost-Siberië tot 59 graden celslus onder nul, aldus Radio-Moskou.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1