Kapitein ter zee J. Foeke nam afscheid van Mar. Electronische Bedrijven te Oegstgeest MAANDAG 30 JANUARI Naar particuliere functie Gehuldigd voor verdienstelijke arbeid en organisatie Met ingang van 31 januari verlaat kapitein ter zeer, J. Focke, thans hoofd van de Marine Electronische Bedrijven te Oegstgeest, de marinedienst om de functie van bedrijfsleider van Philips' Phonografische Industrie te Baarn te aanvaarden. De commando-overdracht der M.E.B. aan kapitein luitenant ter zee B. Knopper heeft reeds plaats gevonden. In kapitein Focke verliest de M.E.B. een zeer verdienstelijke kracht onder wiens leiding het bedrijf enorm in omvang, outillage en werkingssfeer is toe genomen. MARINE-LOOPBAAN VAN 26 JAAR De heer J. Focke. die thans 47 jaar oud is. werd na ziin ODleidintr tot ma rine-officier in 1930 als officier sre- plaatsr od de vroegere Zeven Provin ciën en vertrok vijf laar later met Hr. Ms. Van Gent naar Indie als luitenant ter zee tweede klasse. Hit volede een cursus voor radio-officier en deed dienst in Soerabaia od Hr. Ms. Banckert de onderzeeboot, 0-17 en de marine etablissementen aldaar, in het bijzon der bii de radiodienst. In 1941 volede ziin bevordering tot luitenant ter zee eerste klasse, als hoe danig hii de gehele duur van de Ja panse bezetting in krUesuevangenschap verkeerde Eind 1945 keerde hii naar Nederland terug en in 1946 werd hii aangesteld bii de Marine Radio Dienst te Oegst geest, de voorloper van de M.E.B. In 1951. toen de naam van deze dienst na reorganisatie werd omgezet in Ma rine Electronische Bedriiven, werd hit tot hoofd van deze dienst benoemd. In februari van dat jaar werd hii bevor derd tot kapitein luitenant ter zee en per 1 lanuari 1.1. tot. kapitein ter zee. Enkele daeen na laatstgenoemde da tum werd hii benoemd tot bedriifsleider van Philips' Phonografische Industrie te Baarn. welke benoeming hii aan vaardde waarmede ziin marine-loop- baan werd afgesloten. STERKE GROEI Kolonel Focke heeft bii de Marine Electronische Bedriiven buitengewoon belangrijk werk verricht. Tiidens ziin leiding groeide het bedriif van een paar loodsen waarin ongeveer veertig man werkzaam was met een gebrekkige outillage, uit tot een modern ingericht en geoutilleerd omvangriik bedriif met ruim zeshonderd man personeel, een bedriif dat volledig berekend is od de hoge eisen die de zich ontwikkelende techniek stelt. COMMANDO-OVERDRACHT EN AFSCHEID. Hoewel officieel kolonel Focke eerst morgen de marinedienst verlaat, heeft in verband met enige verlofdagen de commando-overdracht vorige week reeds plaats gevonden. De nieuwe com mandant is kapitein-luitenant ter zee B. Knopper. voordien werkzaam te Den Helder. Eveneens nam kapitein ter zee Focke vorige week tiidens een lunchbiieen- komst reeds afscheid van het. personeel. Daarbii werden ziin technische en or ganisatorische verdiensten geschetst en werd hem in het bijzonder hulde ge bracht voor de wiize waarop hii als Miljoen Nigerianen begroette zaterdag Brits vorstenpaar Koningin Elizabeth en de Hertog van Edinburgh ziin in Nigeria met enorm enthousiasme ontvangen. Reeds lang voor de aankomst; van het Britse koningspaar hadden opgetogen menig ten in de straten van Lagos onontwar bare verkeersproblemen voor de politie geschapen. Hele gezinnen hadden zich terzijde van de route, die de stoet zou volgen, eemakkeliik gemaakt: zii had den kookpotten meegenomen en man den vol brood en bananen. Sommige mensen hadden zelfs hun vee meegeno men Extra-moeiliikheden werden ver oorzaakt door vrachtauto's en bussen, die niet minder dan viiftiendulzend schoolkinderen aanvoerden: in totaal was een miljoen mensen op de been. Het was bovendien zeer heet. Er weer klonken 21 saluutschoten, toen het koninklijk paar uit het vliegtuig, de ..Atalanta", stapte. Sir James Robert son. de gouverneur-generaal van de Britse kolonie (met 31 milioen zielen), was de eerste, die de gasten begroette. 30 KOEIEN EN 2 PAARDEN BIJ BRAND OMGEKOMEN Vermoedelijk tengevolge van kort sluiting is gistermorgen vroeg brand ontstaan in de jjoerderii van de heer R. Blom te Niilamer. een dorp ongeveer 4 km ten noordwesten van Wolvega. De vlammen werden door de vril sterke wind aangewakkerd en ver spreidden zich zo snel. dat de brand weer uit Wolvega. die spoedig met een mistspuit en later ook met een tweede spuit het vuur bestreed, slechts een ge deelte van de woning en een bilschuur kon behouden. Bii de brand kwamen 30 koeien en 2 paarden om het leven. Slechts een ge deelte van het longvee. dat in de bil schuur stond, kon worden gered. De landbouwer was slechts gedeeltelijk ver zekerd. BELGISCHE ONDERSCHEIDING VOOR DR. PREMSELA Als waardering voor het werk van dr. Martin J. Premsela heeft de Koning van België hem ter gelegenheid van zijn 60e verjaardag benoemd tot. Ridder in de Kroonorde. De heer L. Borremans deed hiervan op een receptie zaterdagmiddag gehouden in Amsterdam mededeling en overhandigde de jubilaris de versierselen van de onderscheiding. Dr. Premsela heeft in de loop van zijn werkzaamheden als leraar interim docent aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en bestuurslid van de Vereni ging tot bevordering van de studie in het Frans talrijke werken op het gebied van de Franse literatuur het licht doen zien 83 boeken, waaronder leerboeken, verzenbundels, letterkundige feuilletons en een toneelstuk staan op zijn naam. mens leiding aan het omvangrijke be drijf en personeel heeft eeeeven. De voorzitter van de personeelsvereniging de heer A. Reedijk en de hoofdinge nieur S. Hekster vertolkten de alge mene dankbaarheid en boden als her- innerine enige geschenken aan. In besloten personeels-sfeer werd-aan het afscheid een feestelijk karakter ge geven door het organiseren van twee feestavonden, die eveneens vorige week plaats vonden. VERBONDENHEID MET OEGSTGEEST. Kolonel Focke heeft tiidens ziin Oegstgeester dienstperiode veel er toe bijgedragen, dat de bevolking van de Marine Electronische Bedrijven deel ging uitmaken van de Oeestgeester ge meenschap. De verbondenheid tussen gemeente en bedriif is daardoor sterk Kapitein ter zee J. Focke (Foto L.D./Van Vliet.) toegenomen, en het personeel van het bedriif heeft hiervan zeker rijke vruch ten geplukt. Het is dan ook begrijpelijk, dat men hem bii ziin afscheid, dat men overigens uiteraard betreurt, een war me hulde voor ziin arbeid heeft ge bracht. Dr. W. Drees sprak op klein congres van P.v.d.A. te Alphen Verkiezingsprogram en acties belicht Zaterdag is in Alphe congres gehouden voor 1 de kleinere gemeenten Zeeland. i in het Nutsgebouw de gehele dag een z.g. klein ertegenwoordigers van de Partij van de Arbeid uit n Noord-Holland (zuid), Utrecht, Zuid-Holland en Plezierige visite Dronkeman als wilde Wilde tonelen hebben zich gister avond afgespeeld in ©en perceel aan de derde Oosterpark straat te Amsterdam. Om kwart voor elf werd de hulp van de politie ingeroepen, omdat de be woonster van dit perceel en haar doch ter zouden worden bedreigd door een 54-Jarige emballcur. Toen de agenten arriveerden vonden zjj twee angstige vrouwen, die door de emballeur - hij was op visite - met een schaar werden bedreigd. De man was onder invloed van sterke drank en zou meegenomen worden naar een politiebureau. Een van de agenten ging naar bene den om hiertoe een auto te ontbieden en daarvan maakte de emballeur gebruik om plotseling naar de keuken te rennen. HU kwam terug met een groot, brood mes in de hand en had kennelijk de be doeling om de hoofdagent die in de wo ning was achtergebleven, daarmee te lijf teg aan. De agent waarschuwde dat hij zou schieten als zijn aanvaller nog een stap zou verzetten. De emballeur deed de noodlottige stap, waarop de agent schoot en hem in het linkeronderbeen trof. De man werd naar het OL.V.-gasthuis overgebracht, waar een gebroken kuit been werd geconstateerd. Later in de nacht is hy naar zUn woning vervoerd. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt wegens poging tot doodslag. Enorm succes voor Van Otterloo en Cor de Groot Parijs was enthousiast! (Van onze Par ijse correspondent) Het oonoert van het ParUse La- moureux-orkest stond gisteren in het teken van Holland en nauwkeuriger van Den Haag. Het was namelijk de dirigent van het Residentie-Orkest. Willem van Otterloo. die de leiding had. terwül onze nationale meester- pianist, Cor de Groot, soliat was in het eerste concert van Tsjalkowsky. Belde Nederlandse kunstenaars zijn goede bekenden van Parijs, waar ze re gelmatig optreden. Voor Van Otterloo was het gisteren zelfs de tweede maal in dit seizoen dat hij in Parijs dirigeer de en deze maand zal hij nogmaals op het Parijse podium verschijnen Met een programma, dat naast Tsjaikowsky de Ouverture Carnaval Romain van Ber lioz en de derde symfonie van Beet hoven vermeldde, heeft de Haagse diri gent opnieuw een diepe indruk op de Parijzenaars gemaakt. Aan het eind van het concert, werd hem een laaiende ova tie gebracht. Het succes van Cor de Groot was niet minder overtuigend en verdiend. De geestdrift voor zijn vertol king bleek zelfs zo groot, dat het pu bliek hem na ieder deel een ovatie wenste te brengen. Na afloop moest De Groot keer op keer terugkomen, alvorens de zaal enigs zins tot bedaren kon komen! Max Nord voorzifter Ver. van Letterkundigen De Amsterdamse hoogleraar, dichter en criticus prof. dr. N A. Donkersloot heeft zaterdagmiddag in Amsterdam af scheid genomen als voorzitter van de vereniging van Letterkundigen, welke functie hy sedert de bevrijding in 1945 heeft bekleed. Tijdens een druk bezochte ledenverga dering werd prof. Donkersloot gehuldigd voor de vele diensten, die hij in deze functie aan de Nederlandse schrijvers heeft bewezen. Op voorstel van zijn op- „Praag" wil atoomwapens aan Je twee Duitslanden onthouden De „Acht" hebben bezwaar tegen „kolonisering" In de Tsjechische hoofdstad Praag hebben de acht landen van het Verdrag van Warschau (de tegenhanger van de NAVO, de Noord-Atlantische Verdrags organisatie) een conferentie gehouden, waar de belangen van deze groep van staten onder ogen werden gezien onder toezicht en leiding van de Sovjet-Unie (Molotof). Er werd een verklaring uit gegeven, waarin werd voorgesteld, dat de strijdkrachten van Oost- en West-Duits- land geen atoomwapens zullen krijgen. Het zou van groot belang zijn, aldus de verklaring, als de landen van het Ver drag van Warschau enerzijds en die van het Atlantische Pact anderzijds, overeen zouden komen, dat geschillen en conflic- Man stak vriendin met mes In de concertgebouwbuurt tc Amster dam heeft een 42-jarige vertegenwoor diger uit de hoofdstad zaterdagmiddag omstreeks kwart over vier op de hoek ValeriuspleinDe Lairessestraat zijn vriendin met een mes een steek ter hoogte van haar schouderblad toege bracht. Het mes schampte af op de punt van het schouderblad. Was de steek iets lager toegebracht dan was het mes, dat een lemmet moet hebben van tenminste twee centimeter breed te, in de long gedrongen. De vrouw liep na het toebrengen van de "verwonding hard naar de woning waar zij in betrekking is. gelegen aan de oneven zijde van de De Lairessestraat. Daar waarschuwde men de GG en GD. die het slachtoffer, dat veel bloed had verloren, naar het Binnengasthuis over bracht, waar zij ter verpleging is opge nomen. Haar toestand was gisteren re delijk wel. De politie heeft de man, die geen on bekende voor haar is en die al eerder moeilijkheden met de vrouw heeft ge had. gearresteerd- Hij is ongehuwd en woont in bij zijn ouders. Tevergeefs heeft de politie nog met een speurhond naar het mes gezocht. De recherche heeft de vrouw in verband met haar toestand nog maar zeer kort kunnen horen. Onvast thema met variatie Zaterdag was er een primeur in het Rotterdamse politierapport: het „be schonken man binnen gebracht" vond een ongewone variatie, toen de inspec teur van dienst van het hoofdbureau die avond voor een niet. b?paald nuchtere tweeling een gescheiden nachtverblijf in gereedheid moest laten brengen. Het bweetal was even na de Kerstdagen sa men 114 jaar geworden Gevraagd naar hun beroep gaf de een op „varensge zel", de ander gaf een woordspeling weg over zijn huidige toestand. Daarna gaf hij het precleser aan: „Olieman". In het bureau sliep die nacht de twe- ling de roes uit volger werd prof. Donkersloot bij accla matie benoemd tot eerste ere-voorzttter van de vereniging. De leden boden hem voorts een geschenk aan. Opvolger van prof. Donkersloot is de ln 1916 geboren dichter en criticus Max Nord, die in zijn intreerede de ontwik keling van de vereniging sedert de oorlog en de leidende rol van prof. Donkersloot in deze ontwikkeling schetste. Het congres stond onder leiding van de heer Kleijweg, hoofdbestuurder van de partij voor de Prot. Chr. Werkge meenschap, die in de smaakvol ver sierde zaal de afgevaardigden voor de morgenvergadering hartelijk welkom heette en in het kort het doel van deze partijcongressen uiteenzette. Het is, al dus epr., belangrijk, dat wij bijtijds ons voorbereiden op de dit jaar voor ons ge hele volk zo belangrijke Kamerverkie zingen. Vervolgens sprak de heer E. F Al brecht, secretaris-penningmeester van de partij, die aan de hand van het actie- boek „Werken voor twee" richtlijnen besprak voor de te voeren acties. Hü wees er hierbij ook op, dat de tien jaar van P.v.d_A.-beleid voor ons volk heil zaam zijn geweest, daar toch algemeen van een zekere welvaart gesproken kan worden Hij besprak tevens de groei van de partij en wees er op, dat des te breder de basis is waarop de partij in ons volk wortelt, des te meer mogelijk heden er ook zijn. Diverse mogelijkhe den van ledenwerving werden bespro ken alsmede de planhen van actie voor de komende verkiezingen De lieer M. den Uil wees er op, dat in 1952 de doorbraakgedachte springlevend gebleken is en dit nog steeds is. In 1954 bij de verkiezing van de staten werd de positie van de P.v.d.A. weer versterkt. Het nieuwe in de partij, aldus spr moet vooral ook op het platteland en in de kleinere gemeenten de kiezers duidelijk gemaakt worden. Ook de heer den Uil gaf aan de hand van cijferlijsten aan, hoe en op welke wijze de kiezers bena derd kunnen worden. Aan beide sprekers werden vragen gesteld, die zowel door de heer Albrecht als de heer den Uil tot voldoening van de congressisten beantwoord werden. Dr. W. DREES In de middagvergadering ,die tevens werd bügewoond door een aantal leden van de afdeling Alphen van de P.v.d.A., sprak dr. \V. Drees, de mi nisterpresident en voorzitter van de party De grijze staasman werd door de heer Kleijweg harclijk verwelkomd, nadat hü liet oudste lid van de afde ling Alphen, de 88-jarige heer Joh. Nagtegaal, op hartelijke wijze begroet - had. Dr. Drees besprak op zijn eigen rus tige wijze allereerst de geschiedenis van de partij na de oorlog en bracht ver volgens de a.s. verfkiezingen ter sprake. De 88-jarige Joh. Nagtegaal, het oudste lid van de P. r. d. A. in Alphen wordt voorgesteld aan dr. W. Drees. (Foto Lux/Alphen.) Ook de talrijke vragen door de dames en heren aan dr. Drees gestelds werden door hem tot voldoening beantwoord. De heer- Kleijweg sloot omstreeks halfvijf de vergadering, nadat hij zowel dr Drees, de neren Albrecht en den Uil, alsmede die afdeling Alphen voor de goede zorgen bedankt had Vertraging in treinenloop Door ijsafzetting De spoorwegen hebben vanochtend te kampen met moeilijkheden in de treinenloop door Usafzetting op de bovenleidingen. Hierdoor is vertraging ontstaan, uiteraard het meest In de loop van de elektrische treinen. Speci aal in het centrum en het westen van het land, doch ook uit het noorden komen berichten van vertraging bin- De expressetrein AmsterdamGronin gen. die omstreeks kwart voor acht Bus- sum passeert, is enige kilometers voorbU het station Bussum tot stilstand geko men. Tengevolge van ijsafzetting op de draad werd de elektrische stroom onder broken. Het verkeer BussumHilversum vv moest over enkel spoor worden geleid, zodat grote stagnatie ontstond. De expressetrein werd omstreeks half elf naar Hilversum versleept, waarna het verkeer weer een normaal verloop kreeg. Sneeuwstormen Op de Afsluitdyk heeft zich vanmorgen een laag ijzel gevormd, waardoor verkeer onmogelijk is geworden. Uit Oost-Neder land worden sneeuwstormen gemeld. Op de weg DeventerGoor bijv. ligt al 10 cm sneeuw. De verbinding MeppelAssen is moeilijk geworden door de sneeuw. Tiende visserijbijeenkomst te Bergen Goede accommodatie en ruime machinekamer zijn noodzakelijk Met een interessante lezing van de bekende scheepsbouwer J. H. Boot uit Woubrugge over de problemen bij de efficiënte inrichting van vissersvaar tuigen is zaterdag de visserijbijeenkomst op de Volkshogeschool „De Zand- hoeve" te Bergen besloten. De heer Boot bleek een warm voorstander te zijn van een goed ingericht visruim, een behoorlijk ruime machinekamer en een goede accommodatie voor de bemanning. Hij wees op de mogelijkheden, die po lyester - een stevig soort plastiek - voor het inrichten van een visruim zal kun nen bieden. Op het in aanbouw zijnde visserijond er zoe kings vaartuig aal dit materiaal voor lanen en de beschieting van de viswanden nog nader worden be proefd. Zijn inleiding bracht tal van tongen in beweging. Er volgde een lange discussie, waarbij één van de deelne mers voor het nodige „vuurwerk" zorg de, door te vragen, waar nu eigenlijk het einde was te vinden van de „luxe" bij inrichten van de logies. De deelnemers waren het er roerend over eens, dat er van luxe aan boord van de vissersvaartuigen nog geen sprake is. Men dient vanuit het oog punt van menselijkheid veel aandacht te besteden aan een goede accommo datie. En tevens, vanuit het oogpunt van het bemanningsprobleem op de vloot. VELE WENSEN De heer Boot stelde, dat de scheeps bouwer, wanneer hij eenmaal met de bouw van een nieuw vissersvaartuig be gint, met tal van met elkaar in strijd zijnde wensen te maken heeft. De re der wil een groot visruim, de machinist een ruime machinekamer en de schipper een heel groot werkdek. Al deze wensen inwilligen is eenvoudig een onmogelijk heid. Men dient deze wensen dus te be zien vanuit de gezichtshoek van een zo efficient mogelijke inrichting van het schip. NIET TE KLEIN Een machinekamer mag nooit te klein zijn, aldus de heer Boot. Op de moderne schepen moeten tal van hulp werktuigen een plaats vinden in deze motor- of machinekamer, daar dient ruimte voor «te zijn. Er moet tijdens het onderhoud van het schip zonder moeite gewerkt kunnen worden. Dit bespaart veel geld en veel kostbare ligtyd voor re paratie. Ook de ventilatie nam de heer Boot kritisch onder de loep. Hier man keert nog wel het één en ander aan. Er wordt nog te weinig gebruik gemaakt van de mogelijkheid tot geforceerde ven tilatie. Een ventilator aan bakboord en één aan stuurboord zou reeds wonderen kunnen doen: een lagere temperatuur, beter werken dus voor het personeel én een beter lopende motor. Ook 'n schacht boven de maohinekamer achtte de heer Boot voor efficiënt werken en een goede ventilatie noodzakelijk. VISRUIM De heer Boot had de indruk, dat men vaak de machinekamer te klein maakt om een groter visruim te verkrijgen. Maar waar is zo'n groot visruim nu eigeniyk voor nodig? De ervaring leert, dat schepen met een capaciteit van 3000 kisten over het algemeen niet meer dan 2000 kisten aanvoeren. Hoewel, een groot ruim heeft ook veel voordelen. Men kan een betere sortering van de vissoorten nastreven en de kwa liteit verhogen. Een groot visruim brengt echter ontzaglijke hoge ijsrekeningen voor de koeling met zioh mee. Dit- is evenwel te ondervangen door het plaat sen van een isolatieschot in het midden van het ruim, Daarnaast een bekleding van de visruimen met isolerende kurk- platen maakt de ijsrekening ook be langrijk lager. Hierbij wees de heer Boot op een nieuw soort materiaal, het zgn. polyester - een soort plastiek - waarmee reeds proeven zijn genomen en dat uit stekend geschikt is voor de beschieting van de ruimwanden en voor de vervaar diging van lanen ACCOMMODATIE De accommodatie had de heer Boot tot het laatste bewaard. Hij meende, dat het vissen over één kant dit probleem makkelijker tot een oplossing brengt. Men kan dan het schip over bakboord dichtbouwen, waardoor een grote ruim te beschikbaar komt. Zelfs, wanneer men de hoge schacht boven de machine kamer van deze ruimte aftrekt, blijft er toc.h nog belangrijk méér ruimte voor de huisvesting van de bemanning op het achterdek over dan bij het vissen over twee kanten. Op het achterdek kan dan een be- hooriyk logies, een measroom, kombuis, douchecellen en andere faciliteiten' voor de bemanning worden gebouwd. Vooral bij stormweer blijkt het huis vesten van de bemanning op het ach terdek een belangrijke verbetering te rijn. Onder leiding van de heer Quermon- prez brandde daarna een vuurwerk van vragen op de scheepsbouwer los Vragen van merendeels technische aard. maar ook vragen over de huisvesting van de bemanning. De reder, die klaagde over zijn hoge rekening voor „gordijntjes voor het logies" kreeg het hard te verduren. Want de rest van het gezelschap was unaniem van mening, dat er van luxe aan boord van een vissersvaartuig nog lang geen sprake is. ten slechts met vreedzame middelen zou den worden opgelost. Dit zou van groot belang zijn bU de versterking van de vrede en het zou van bijzonder belang zijn voor landen, die aan elkaar grenzen (hierbij worden de Sovjet-Unie, Turkije. Bulgarije, Griekenland, Albanië, Italië. Tsjecho-Slowakije en West-Duitsland genoemd). De verklaring zegt verder, dat de top conferentie van Genève bijgedragen heeft tot verbetering van de internationale toe stand. Het beginsel van het oplossen van geschillen door onderhandelingen heeft bewezen steekhoudend te zijn, aldus de verklaring, die dan het Atlantische Pact (NAVO) aanvalt, de ZOAVO (Zuidoost- Aziatische Verdrag-Organisatie) en het Pact van Bagdad (de MOVO). Deze ver dragen vergroten de conflicten. Een en ander draait slechts uit op een bewape ningswedloop en een „koloniseringspoli- tiek" De landen van het verdrag van War schau zijn bereid om met andere landen te onderhandelen, om te komen tot een beveiligingsverdrag, dat geheel Europa omvat. Als stap in deze richting wordt voorgesteld, dat bij verdrag tussen een aantal landen „met inbegrip van de Sov- jet-Unie, Groot-Brittannië, Frankrijk en de Verenigde Staten", een Europese zone wordt afgebakend, waarbinnen de strijd krachten volgens plaats en aantal gesta tioneerd zouden worden: totdat er een doeltreffend Europees veiligheidsstelsel zou bestaan, dienen de landen zich te houden aan een tc ondertekenen niet- aanvalsverdrag. CONFERENTIE GER. DRANKBESTRIJDERS. De Gereformeerde Vereniging voor Drankbestriidiner heeft in het. Gerefor meerde Jeugdcentrum „De Witte Hei" te Huis ter Heide een conferentie over het alcoholisme gehouden De voorzit ter. ds. C M. van de Loo uit Dordrecht heette jeugdleiders uit verschillende kerken van Gereformeerde confessie welkom. Od deze conferentie werden twee in leidingen gehouden. De heer J. Warte- na. hoofd van een Christelilke School in Enkhuizen .SDrak over „de striid naar binnen" en de heer W. C. F. Scheos. journalist, uit Den Haag. over ..De striid naar buiten" Na een eemeenschaDDelijke koffietafel werd een forum-discussie eehouden. Het forum bestond behalve uit de heren ds. v. d. Loo. Wartena en ScheDS uit de heren Ad. Kuiper, dir. van het Geref. Jeugdcentrum en J. O. Elshout te Apel doorn, lid van het hoofdbestuur van de Geref. Ver. voor Drankbestrijding. Tal van vragen werden door de aanwezige ieuedleiders gesteld en door de leden van het forum beantwoord. Nieuwe spelling 1 Aan de N.C.R. ontlenen wij: Tot welke soms komische consequen ties de nieuwe spelling aanleiding geeft blijkt uit het nu volgende verhaal, dat zonder enige moeite driemaal zo lang had kunnen worden. De criticus, die zijn werk goed doet en dus veel kritiseert moet bij tijd en wijle de nieuwe spelling onder de loep nemen. Van nature sceptisch zal ziin skepsis over het gebrek aan logica toe nemen en ten einde raad zal nij zich bedrinken aan bessesap of vergetelheid zoeken in bessenjam, gemengd met een enkel kippeëi. Is zijn produktie van fou ten zo groot gewórden, dat van over productie kan worden gesproken dan kan hij nog slechts, al is hij christelijk, antikrist worden. Een ander laatste middel Is rattenkruit, vooral als hij geen rattekruid in de tuin heeft geplant. Maar dan zullen zonder twijfel de ver pleegsters van het Nederlandsche Roode Kruis, onderafdeling van het Internatio nale Rode Kruis, hem te hulp snellen. Deze E.H B.O.'sters. gekleed in mooie kostuums, komen immer op tijd. mits zij niet meer behoeven te maken dan een achturendag. In het geval van onze overwerkte criticus, die moest zorgen voor een luxe vrouw met een luxeauto en die zuchtte onder extra-belasting, kwamen zij te laat. Wat overbleef was een korpus en toen na een deurwaardersexploot de officier van justitie requisitoir hield sprak hij van corpus delicti Het pleidooi van de advocaat was niet sterk, er zat geen ritme in en het geleek veel op een atleet met reumatiek. De rechter was echter een practicus en het was zeer praktisch dat hij de begrafenis op de volgende dag .woensdag 29 februari vaststelde. Tijdens de begrafenis regende het, zodat vele dames bescherming zochten onder een tompoes en vele boeketten bloemen verlepten. Gedurende de begrafenis maaltijd aten allen een lekkere tom- pouce. terwijl de kelner wijn serveerde met een verrukkelijk bouquet Het quan tum wijn was groot, maar de kwantiteit van de tompouces was gering. Toch was iedereen tevreden al was het niet de begrafenis van een miljionair. De vrouwelijke criticus Is een critica en ook een hele Ka. Zü is indertijd ge trouwd met een hereboer, die destijds een herenhoed had. welke hij soms af nam doch meestal ophield Hij woont in Noordholland in een lindenlaan, zij in Zuid-Holland in een laan met linde bomen. Zijn vader komt uit Drenthe, haar moeder is een Drentse. Hij zegt altijd goedendag en zij goedemiddag. Als hij met zakenvrienden in de stad gaat eten spreekt hij over een diner, als zij met hem wil gaan eten heeft zij het over een dineetje. Hij is een echte jansalie, een janklaassen, geen jongen van Jan de Witt, en toen zij samen eens ruzie hadden zette zij hem de prullenmand omgekeerd op zijn krullebol. Het resul taat van de echtelijke ruzie was, dat zij een sjieke roze japon van hem kreeg, maar zij was nog niet tevreden omdat er geen rozenmotïef in zat. Maar toch koketteerde zij met haar nieuwe jurk, toen het echtpaar, nadat de elektrisch gekookte kapucijners niet gaar bleken te zijn. in de stad ging eten. Eerst gingen de echtelieden naar een lekespel kijken, maar dat verveelde hem. omdat de lekenmoraal hun ontging. Bo vendien zat aan de kassa een knappe caissière, hetgeen mevrouw verdroot. Maar later kreeg zij haar revanche, want in het restaurant speelde een sextet, dat bijzonder veel sex-appeal had voor de andere sekse. Alleen was de akoestiek in de zaal slecht, zodat de sirenenzang van de „lady crooners" meer geleek op sirenegeloei. terwijl men ook de akkoorden van het accordeon niet kon horen. Maar te zien was er des te meer. o m. minister Kals. die de voordelen van de nieuwe spelling probeerde uit te leggen hetgeen hij moeilijk telepathisch kon doen. omdat hij nu eenmaal geen tele paat is. En dan te bedenken dat de be doeling was bet taalonderwijs te vereen- vouch eer

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 9