Kees Broekman en De Graaff reden een uitstekende 5000 meter BW klopt Alkmaar in de Kaasstad 94ste jaargang Maandag 30 januari 1956 Derde blad no. 28743 Olympisch goud voor Boris Shilkov De 28-jarige Boris Shilkov is er in geslaagd met de schitterende tijd van 7 min. 48.7 sec. over de 5000 meter het Olympisch goud te veroveren, waarmede de Russische ploeg op een tweede titel bij de wedstrijden in 't hardrijden beslag heelt ge legd. Was het zaterdag Alf Gjestvang. die zich tussen de russische hegemonie op de korte afstand drong, ditmaal waren het Sigge Ericsson met een zilveren medaille en Kees Broekman en Wim de Geen gelijke omstandigheden De onderlinge positie van de eerste zes: Shilkov, Ericsson, Gnntsjarenko, Broekman en De Graaff tezamen en Ronk! Aas zou er waarschijnlijk anders hebben uitgezien, indien dit zestal onder gelijke omstandigheden van zon, wind en ys de 5 km hadden gereden. Wederom is duidelijk aan het licht getreden, welk een enorme invloed de indeling van de rijders over de verschillende groepen en de daarna volgende loting kan zyn. De indeling en de loting hadden tot resultaat dat Wim de Graaff in de derde rit kon starten, Boris Shilkov, de wereldrecordhouder in de serie daarna, Oleg Gontsjarenko in de zesde rit, wereldkampioen Sigge Ericsson in de achtste, Knut Johannesen in de negende en Kees Broekman en Hjalmar Andersen tezamen pas in de 11e rit. Er zat ruim een uur verschil tussen de start van Wim de Graaff met Olie Dahlberg en het rijden van Hjallis met Kees. Toen Wim de Graaff en Boris Shilkov hun ronden draaiden, stond er weliswaar wind. maar een warm zonnetje bracht het ijs op ongeveer nul graden, terwijl een uur later de hemel bewolkt was. de temperatuur sterk was gedaald en het bevroren ovaal de mog^ lykheid tot licht glijden en lange slagen, hetgeen zoveel energie zou sparen, aan- zienlijk had verminderd. Graal! met een gedeelde vierde plaats, die aan toonden, dat de vertegenwoordigers van West- Europa en Scandinavië dank zij de banen van Davos en Misurina hun achterstand zo snel moge lijk proberen in te halen, een achterstand welke veroorzaakt was door het feit, dat tot nu toe alleen de Russen over een snelle baan, waarop fantasti sche tijden konden worden genoteerd, beschikten. Olympische uitslagen Het klassement van de reuzeslalom 'heren) gehouden op de steile hellingen van de Falorla. luidt. 1. en Olympisch kampioen Toni Sailer Oostenrijk) 3 min. 0.1 sec.; 2. Andreas Molterer (Oostenrijk) 3.06 3 3. Walter Schuster (Oostenrijk) 3 07.2; 4. Andre Duvillard (Frankrijk) 3.07 9 5. Charles Bozon (Frankrijk) 3.08 4. Het eindklassement van de tweeper soons bobwedstrijden (na vier ritten) luidt: 1. en Olympisch kampioen Italië I (Dalla CostaGiacomo Conti) totaaltijd na vier ritten 5.30.14: 2 Italië II (Monti Al vera) 5.31.45: 3. Zwitserland I (Max AngstWarburton» 5.37.46: 4. Spanje 5.37.60: 5. Verenigde Staten I. De uitslag van de 10 kilometer skiloop voor dames luidt: 1. en Olympisch kampioene Ljubovj Kozyreva, Rusland 38 min. 11 sec.; 2. Radja Eroschina. Rusland 38 mm. 16 sec.; 3. Sonja Edstrom, Zweden. 38 min. 23 sec. Bij schitterende weersomstandigheden werd voor 20.000 toeschouwers het sprin gen voor de combinatie afgewerkt. Win naar werd de Rus Moschkln met 220 punten (75.50 en 77 meter). Het klassement luidde: 1 Moschkln (Rusland) 220 pnt (75.50 en 77 meter); 2 Stenersen (Noorw.) 218.5 pnt. (73 en 74 meter); 3. Ericsson 'Zweden) 216 pnt. (72 50 en 72.50 me ter); 4/5. Yoshizawa (Japan) 214 pnt. (76 50 en 74 meter) en Seppschiffner (Oostenryk) 14 pnt. (73.50 en 73 meter). Zondag is een begin gemaakt met het kunstrijden heren Na de vijf verplichte figuren heeft de Amerikaan Alan Hayes Jenkins met 852.2 punten de leiding.' Het klassement luidde: 1. Alan Hayes Jenkins (VS.) 852 2 pnt.; 2. Robertson (VS.) 840.1 pnt 3 David Jenkins (VS.) 837.3 pnt.; 4. Gi- letti Alain (Fr.) 822.5 pnt. KEES BROEKMAN nationale hardrijderswereld de laatste jaren is vooruitgegaan. Gerard Maarse kwam op 8 min 11.1 sec uit, een aanzienlijke verbetering van zijn persoonlijk record, dat sedert Davos van dit jaar op 8 min 21.9 sec had ge staan. En onze vierde man, Jeen van den Berg, die als laatste en onder de minst gunstige omstandigheden reed, noteerde toch nog 8 min 19.1 seconden, een verbetering van zijn record van Da vos met 4.7 seconden, waarmede hij zich precies in de middenmoot een plaats had veroverd. (Finland) 8.105: 17. Mc Namara (VB.) 8.10.6; 18. Jakimov (Rusl.) 8.12.6; Jarvinen (Finland) 8.13.7: 20. Salomaa (Finland) 8.14.3; 21. Maarse (Ned.) 8.15.1; 22. Andersson (Zweden) 8.16.9; 23. Ohang Young (Korea) 8.17.6; 24 V__ den Berg (Ned.) 8.19.1; 25. Tynkkynen (Finland) 8.19.9. •r* I t>l Die bal lieb ik. zei doelman I tegen Elinkwijk. Overigens werd hij Roffel van GVAV in de wedstrijd* vier maal gepasseerd. Overzicht Hoofdklasse De Olympische kampioen had 7 min 48.7 seconden laten afdrukken. Wim de Graaff een rit daarvoor 8 min 0.2 sec, een tijd welke nog nimmer in de ge schiedenis van de Nederlandse schaats sport was geregistreerd en Gontsjaren ko, voor wie het startschot, klonk toen juist de wolken het weldadige zonlicht afschermden, 7 món 57.5 sec. Snel werd' het ijs harder. Nog wist Ericsson bene den de 8 minuten te blijven, zij het met inspanning van ai zijn krachten en in de laatste ronden met volkomen aan spreken van zijn reserves. Maar toen Kees Broekman en Hjallis Andersen voor hun in alle opzichten historische rit aantraden werd het spoedig duide lijk, dat het Ijs over 5 km, aangenomen dat dit tweetal over dezelfde capacitei ten beschikt als hun sterke voorgangers, zeker tien seconden langzamer was. Dit is de reden, waarom Kees Broekman tot een tyd kwam van 8 min 0.2 sec, precies van die van De Graaff, terwijl hij, in dien hij een uur eerder had gereden zeker tot 7 min 55 seconden zou zijn ge komen zo niet lager Zie hier de verklaring, waarom de zilveren medaille aan Kees Broekman, die zich op het ogenblik ongetwijfeld in topvorm bevindt, is voorbijgegaan. Kees Broekman nas na afloop van zijn glorieuze overwinning op zjjn BORIS SHILKOV ...Olympisch goud... oude rivaal Andersen niet teleurge steld. Natuurlijk vond hü het jammer, dat een der drie medailles niet in zijn bezit is gekomen. Maar het ging niet. het was een onmogelijkheid om op dat ogenblik beneden de acht minuten te komen. Het Olympisch record op de 5 km stond op naam van Hjalmar Andersen met een tijd van 8 min 10.6 seconden, vier jaar geleden te Oslo gemaakt. Ze ker, alle omstandigheden in Misurina werkten mee, dat deze recordtijd zou worden verbeterd. Maar dat niet minder dan 16 van de 46 rijders op de uitslagen lijst zouden komen te staan met een tyd welke beneden dat Olympisch record lag. mag tooh wel een overtuigend' bewijs he ten, hoe goed de topklasse van de inter - Wim de Graaff in actie op de 5000 meter. Het eindklassement van de 5000 meter luidt: 1. en Olympisch kampioen Boris Shilkov (Rusland" 7 48.7; 2. Ericsson (Zweden) 7.56.7: 3. Gontsjarenko (Rus land) 7.57 5: 4/5. De Graaff (Ned.) en Broekman (Ned.) 8.00.2; 6 Aas (Noor wegen) 8.01.6: 7. Dahlberg (Zweden) 8.01.8; 8. Johannesen (Noorwegen) 8.02 3: 9. Kubnert (Oost Did) 8.04 3; 10. Seiersten (Noorwegen) 8.06.4; 11 An dersen (Noorwegen) 8 065; 12. Sjoelm (Zweden) 8.06.7; 13. Kolar (Tsj. SI.) 8.08.9: 14. Hickev (Austr i 8.10-; 15. Gronshey (G.B.) 8.10.1; 16 Sakunenko Gjestvang drong zich tassen Russische sprinters Grishin evenaarde wereldrecord en werd Olympisch kampioen De 25-jarige Evgeny Grishin heeft zaterdag op de baan te Misurina waarschijnlijk het hoogtepunt van zijn schaatsloopbaan bereikt: met een lijd van 40.2 seconde over de 500 meter, in de eerste rit gemaakt, behaalde hij niet alleen de olympische gouden medaille, maar even aarde tevens het wereldrecord, dat op 22 januari op dezelfde baan in een min of meer onregelmatig gestarte rit tegen zijn landgenoot Sergeyev op 40.2 seconden had gebracht. En omdat hij deze tijd op deze zonnige middag met ideaal ijs maar met vrij veel wind opnieuw op de chronometers liet afdrukken behoeft er geen twijfel meer aan te bestaan of Grishin, specialist op de 500, 1000 en de 1500 meter, zal in de historie worden geboekstaaft als de nieuwe wereldrecordhouder op de historie worden geboekstaafd als de nieuwe wereldrecordhouder op werd. De verdeling van de medailles is vrij wel uitgekomen, zoals men had voor speld. Alleen de 18-jarlge Noor Alf Gjestvang, «en grote sterke kerel, die pas voor het tweede jaar senior is, heeft zich tussen de Russische sprinters ee drongen. De tijd van 41 seconden leverde hem een bronzen medaille op, een tiende seconde sneller dan de tijd van Ser geyev. die met 411 sec. op de lijst staat. Die bronzen medaille van de blonde Noorse reus heeft overigens aan een zyden draadje gehangen. Hij kwam uit tegen de Italiaanse schaatskampioen Guido Caroli en byna maakte de dra ger van het Olympisch vuur tijdens deze spelen een tweede fout. Hij had de bin nenbaan geloot en moest op de kruising zyn Noorse concurrent, die een veel be tere sprinter is, voorrang geven. Het heeft een haar gescheeld of er was een botsing ontstaan. NEDERLANDSE PRESTATIES Behalve Kees Broekman hebben de Nederlanders zeker niet aan de verwach tingen voldaan. Broekman reed tegen zyn oude vriend van de Olympiscne Spelen van 1948, Johny Werket en deze toverde hem drie valse starts, waarvan twee met waarschuwingen, voor ogen. Toen voor de vierde keer het pistool schot klonk was Broekman een onder deel van een seconde te laat weg en zo kreeg Werket, die de buitenbaan had, hem reeds voor het uitkomen van de eerste bocht te pakken Welk een ver schil tussen lange afstandrijder Kees Broekman met zijn typische glijstljl en de felle en driftige Amerikaanse sprin ter, die tevens een kop kleiner is dan onze landgenoot. Liever had Broekman tot slot de binnenbocht gehad, maar niettemin reed hij de laatste 100 meter, die by hem voor de korte afstand van zo'n groot belang is, uitstekend. Zo was het mogelijk dat hy een tiende seconde afknabbelde van zyn persoonlyk record, dat sedert 25 januari 1953 op 43 3 stond, te Davos gemaakt. Gerard Maarse heeft teleurgesteld met zyn tyd van 43.1 seconde Hy zelf geeft toe. dat hy 42,6 sec had moeten rij den, inien hy zyn hele voorbereiding voor dit zijn soezen niet had afgestemd op de drie andere afstanden. Met Wim de Graaff ging het zelfs heel matig Van de 45 deelnemers ein digde hy op de 42? plaats met 44 9 sec.. 0.4 seconde boven zyn persoonlyk recori in de regen te Davos ontstaan, hetwelk hy onder deze veel betere omstandig heden had moeten verbeteren. KLASSEMENT Het eindklassement van de 500 meter luidt' 1. en Olympische kampioen Grishen (Rusland) 40,2 sec. (nieuw Olympisch record (evenaring wereldrecord2 Gratch Rusland i 40.8, 3. Gjestvang (Noorwegen) 41.- 4. Sergeyev (Rusland) 41,1; 5. Salonen (Finland) 41,7, 6. Ca- row. (V. St.) 41,8; 7. en 8. Hickey Austr.) 41,9 en Malmsten (Zweden 41,9; 9. en 10. Hamberg (Finland) 42,2 en Jaervi- nen (Finland) 42,2; 22. 23 24. Gerard Maarse. Citterlo Italiéen Asasaka (Ja pan) allen 43,1, 37. 39 Edriesson (Zwe den), Broekman (Ned.i en Biel (Oost.) allen 44.2; 43. De Graaff (Ned.) 44,9. Draw van Enschede tegen SHS Vooral de wedstrijden, waarbij de koplopers uit de beide afdelingen betrokken waren, hebben in menig opzicht heel merkwaardige uitslagen I te zien gegeven. Noemen wij in de eerste plaats het - I spel van het aloude Ajax tegen Rigtersbleek. De Ajacteden moeten hierdoor en mede door de I - 0 overwinning van het Bredase NAC op Fortuna. thans de eerste plaats delen met de NAC'ers. Overigens is in deze afdeling de 2 -1 nederlaag van VVV bij Roda Sport ook al een verrassing uit liet land van de Carnaval, waarbij wij de I - 0 nederlaag, die Sparta bij Eindhoven te incasseren kreeg, nog maar als een normale uitslag willen aannemen. Ook in de B-klasse vielen enkele uitslagen, die zeker niet verwacht waren. Wij doelen hierbij op de gelijke spelen van Sportcl. Enschede thuis tegen SHS (2-2) en de 1 - 1 van Rapid bij EDO. Hierdoor en door de eigen overwinning thuis tegen GVAV 4-0. liep Elinkwijk weer een punt uit. zodat het op het ogenblik tegen een stootje kan. Een stout stukje haalde BW uit. dat kans zag Alkmaar de eerste nederlaag op eigen terrein toe te brengen. Een Alkmaarse nederlaag overigens, die volkomen verdiend was. Bij Fortuna was NAC aanvankelijk heer en meester al duurde het tot in de 41ste minuut voor Overbeek op fraaie wyze de score kon openen. Hoewel er beslist niet ruw gespeeld werd. regende het toch vrije schoppen voor allerlei botsingen, die meestal veroorzaakt wer den door de gladheid van het veld. Wel werd NAC in de laatste minuten met de rug tegen de muur geplaatst, maar tot de verdiende gelijkmaker brachten de mannen van Jocsten het niet en zo verspeelde Fortuna opnieuw voor eigen publiek twee kostbare punten Roda Sport kwam thuis tegen VVV door een strafschop, genomen door Weber by de stand 1—1 aan de zege. want ook' by het einde was het nog steeds 21 Een grote tegenvaller voor de Venlonaren' Terlouw kon in zijn 201ste wedstrijd voor Sparta met voorkomen dat bij Eindhoven de winst bleef, zij het dan dat hij slechts eenmaal moest toezien dat de bal door zyn doelman uit het net gehaald moest worden: 10. Rigters bleek beet in Amsterdam bij Ajax zo fel van zich af, dat de rood-witten uiteinde lijk met het 11 spel nog dik tevreden konden zyn. Bij LimburglaAmsterdam overheersten de verdedigingen, vandaar dat de eer met 11 gedeeld werd. Excel sior. dat met 53 van hekkesluitcr Vitesse won. wist zich hierdoor boven Amsterdam te werken. HVC kreeg bij het Tilburgse NOAD weinig kans en kon met een 30 nederlaag weer inpakken. Gelukkig voor de bewoners van Birk- hoven verloor ook EBOH in Den Haag by ADO en wel met 52 in n wedstrijd waarin de Dordtcnaren met hun eigen wapens, nl enthousiasme bestreden werden DOS zag in deze afdeling ten slotte geen kans by Stormvogels aan de winst te komen, de punten werden met 22 gedeeld Hoofdklasse B Elinkwijk was in de B-afdeling een van de weinige elftallen, dat deed wat verwacht werd. namelijk winnen van GVAV Daar de Zuilenaren dit met 40 deden, blijkt meteen al dat het niet on verdiend was. Prettig voor de mannen van Kraak zal het geweest zijn, toen zy kennis namen van het 22 spel van Enschede thuis tegen SHS. Lenstra en Onk zorgden voor de 20 voorsprong, maar door Dekker en C. Clavan werd het na de pauze weer gelijk: 22. De Hagenaars kropen kort voor het einde door het oog van de naald, toen v d. Zwan de bal keihard tegen de deklat van zijn eigen doel schoot toen Land man ergens in het backgebied ronddool de Willem II won in Tilburg zoals het wilde van het onderaanstaande Vole- wijekers. zij het dan dat de score bij 30 ophield. Emma bracht er evenmin veel van terecht bij SVV en ging tegen Jan van Schijndel en de zijnen met 40 ten onder. Zeer verdienstelijk mag ge noemd worden de 02 zege van het Bossche BW bij Alkmaar, hetgeen de Alkmaarders de eerste nederlaag bete kende op eigen terrein. De wedstrijd werd in een sportieve sfeer gespeeld, met veel te kort spel van de thuisclub, waar tegenover het frisse, open aanvalsspel van de Vliertbewoners sterk afstak. Overigens ontstaat in deze klasse rond de demarcatielijn een enorm gedrang, want ook MVV wist de punten binnen te halen, namelijk door een 13 over winning bij de Graafschap Voeg hierbij nog de 24 zege van PSV op Feijenoord. dat in eigen huis door Dillen c.s. verdiend met 24 werd geklopt. Reeds bij de rust hadden de gasten ten aanschouwe van 40 000 toeschouwers een 03 voor sprong Vooral Brusselers en Fransen hadden hierin een groot aandeel Na de pauze knalde kanon Dillen het beslis sende doelpunt in de touwen, al bracht de Bleyker het nog nog wel tot 14 en Cor v d Gijp het tot de einduitslag 24. Sittardia en EDO maakten beide een goede beurt door elk een punt af te snoepen van een veel hoger geplaatst elftal. Sittardia deed dit by DFC door een 00 spel en EDO hield met 11 tegen Rapid een punt thuis. Canada en Rusland favoriet in ijshockey toernooi Dc kwalificatiewedstrijden van het Olympisch ijshockeytoeraool zijn vrijwel geheel volgens verwachtingen verlopen. In de drie gevormde poules hebben de twee landen met de beste reputatie zich zonder veel moeilijkheden in het elnd- toernooi geplaatst, waarin dus totaal 6 landen zullen uitkomen. Dit zijn uit Poule A: Canada en Duitsland, uit poule B: Tsjechoslowakije en de Ver. Staten, uit poule C: Rusland en Zweden. De belangstelling zal zich In de ko mende dagen voornamelijk concentreren op dc verrichtingen van Canada, dat behalve in 1936, toen Engeland de gou den medaille veroverde, alle Olympische toernooien won. En op die van Rusland, de wereldkampioen van 1954 cn houder van het Europees kampioenschap 1955 Hoewel de strijd om de titel zeer waar schyniyk tussen de ploegen van deze beide landen zal gaan is de mogelijkheid op een werkelyke beslissingswedstrijd niet, groot Er wordt een normale com petitie gespeeld. Bij een gelijk aantal punten beslist het doeigemiddelde Met betrekking tot de derde plaats voor dp bronzen medaille worden op het ogenblik algemeen de kansen ven de Tsjechische ploeg, die in het laatste ge houden wereldkampioenschap eveneens als derde eindigde, hoog aangeslagen Vele deskundigen schatten de kracht van de Tsjechen hoger dan die van de Russen In het troosttoemooi is Italië, dat zaterdag in de voorronde tegen Canada tien minuten voor het einde nog 1—1 stond en tenslotte slechts met 3—1 ver loor. favoriet De overige ijshockey-uitslagen luiden: RuslandZwitserland 103. Tsjecho- Slowakye—Polen 8—3. Zweden—Zwit serland 65. DuitslandOostenrijk 70 AmerikaPolen 40 De Hongaarse voetbalbond heeft dc Koninklijke Belgische Voetbalbond voor gesteld een wedstryd BelgiëHongarije te spelen op 3 Juni in het Heysel-stadion te Brussel. De KBVB heeft het voorstel aanvaard. Eindstanden: Groep A: Canada 3 Duitsland 3 Italië 3 Oostenrijk 3 Groep B: Tsj echo Slowakije 2 Ver. Staten 2 Polen 2 Groep Cc Rusland 2 Zweden 2 Zwitserland 2 2 0 0 4 12—6 10 12 7—4 0 0 2 0 3—12 BILJARTEN Europees kampioenschap Voor het kampioenschap van Europa cadre 47/2, dat van 16 t/m 19 februari a s in Den Haag zal worden gehouden, hebben vyf nationale bonden elf spelers en reserves ingeschreven. Het zijn. Bel gië—Wafflard. Vingerhoedt en Van Has- sel; Duitsland: Rudolph en Spielmann; Spanje; Ossorio (titelhouder) en Jose Galvez (Kampioen van Spanje) Frank rijk: Er komt één Franse speler, die op korte termijn zal worden aangewezen. Nederland: Van Oosterhout. Van de Pol en De Kleine Het bestuur van de internationale biljart federatie zal de acht spelers aanwijzen die aan het kampioenschap zullen deelnemen Naar alle waarschijnlijkheid zullen dit 2 Spanjaarden zijn, 2 Nederlanders, 2 Belgen, l Duitser en 1 Fransman.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5