LEIDSCH DAGBLAD Eisenhower wil geen woorden, maar daden van de Sovjet-Unie.... Voor Frankrijks meest dynamische politicus (PMF) géén portefeuille 94ste jaargang MAANDAG 30 JANUARI 1956 No. 28743 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.per kwartaal; f2.35 per maand; f 0.55 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro No. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2150? Voorstel van Boelganin door de president in hoffelijke brief van de hand gewezen President Eisenhower heeft het voorstel van de Sovjetrussische premier Boelganin tot het sluiten van een verdrag van vriendschap en samenwerking tussen de Ver. Staten en de Sovjet-Unie verworpen. Hij deed dit in een persoonlijke boodschap aan Boelganin, die enkele dagen geleden bovenge noemd voorstel in een persoonlijke brief aan de president had overgebracht. Volgens gezaghebbende kringen in Washington beschouwt Eisenhower Boel- ganins voorstel ten dele als een propagandazet, anderdeels als een poging om verdeeldheid te zaaien tussen de V. S. en hun bondgenoten. In Londen stemde men volkomen in met de verwerping door president Eisenhower, maar de Sovjetrussische minister van Buitenlandse Zaken, Molotof, zei zaterdag avond in Praag, toen hem daar commentaar op de afwijzing werd gevraagd, dat hij zich niet kon begrijpen, hoe iemand een vriendschapsverdrag kon afwijzen Naar zijn mening zou èlk contact tussen de Ver. Staten en de Sovjet-Unie bevorderlijk zijn voor een verbetering der betrekkingen. Verandering van de geest is noodzakelijk Dat niet èlk contact bevorderlijk is voor een betere verstandhouding blijkt intus sen wel uit de bezwaren, die men in Amerikaanse regeringskringen reeds te gen het voorstel van Boelganin had. vóór dat de president van zijn afwijzing had doen blijken. Reuters correspondent, P3ul Scott Rankine. somde vier tegen argumenten op, die hij in genoemde kringen had vernomen: 1. aannemen van het plan van Boel ganin zou (tengevolge van de tweezijdig heid van het plan) Amerika scheiden van zijn bondgenoten in een tijd. dat samen werking juist hoog nodig is gezien de strategie van de Sovjet-Unie in het Mid den-Oosten, Azië en andere delen van de wereld; De Oostenrijkse dirigent Erich Kleiber. die vrijdagavond op 66- jarige leeftijd in een hotel te Zurich is overleden. Elf doden bij brand Baltimore (V.S.) in In een grote zaal van een gebouw te Baltimore (V.S.), waarin ongeveer dui zend mensen bijeen waren, heeft zon dagavond een brand gewoed, waardoor tenminste elf personen het leven heb ben verloren. Honderden personen met brandwonden werden door de snel aangerukte brandweer ter plaatse ge holpen. In de zaal werd een bijeenkomst ge houden. die was georganiseerd door de plaatselijke r.k -parochie. Een van de organisatoren zei dat er 1200 toegangs kaarten waren verkocht, doch dat niet precies bekend was hoeveel mensen zich in de zaal bevonden toen de brand uit brak. Een man. die er in slaagde zich via een raam in veiligheid te stellen, ver klaarde aan de brandweer, dat de brand was gevolgd op een kleine ontploffing. De gehele zaal raakte onmiddellijk in paniek en stormde op de deuren toe om zich In veiligheid te stellen. Ned. gezant te Cuba Bii K.B. is ihr. mr. G. R. G. van Swlnderen benoemd tot Nederlands ge zant bii de reDUbliek Cuba en tevens bn de Dominicaanse Republiek en bi de Reoubliek Haiti. De heer van Swinderen was laatste lijk eezant in Monrovia. WEERRFRICH'l Vorst De Bilt verwacht tot morgenavond: Op de meeste plaatsen droog weer, met later van het noordoosten uit enkele op klaringen Krachtig tot matige oostelijke wind. Lichte tot matige vorst. (Opgemaakt te 11.15 uur). 31 JANUARI Zon op: 8.25 uur; onder: 17.26 uur. Maan op: 23.07 uur; onder: 9.33 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.51 en 18.07 u Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. zo'n verdrag zou de erkenning door Amerika inhouden van de bestaande toe stand in Europa, dc satellietlanden inbe grepen, en van dc gedeeldheid van Duits land; 3. het zou in West-Duitsland een vals gevoel van veiligheid geven en een ver slapping van de defensie-inspanning in de hand werken; 4. men ziet er een manoeuvre in om Amerika de verantwoordelijkheid te ge ven voor een gespannen internationale toestand als het dit aanbod van de Sov jet-Unie zou afwijzen. De argumenten, die president Eisen hower in zijn afwijzend antwoord aan Boelganin opsomde, houden o.m. in, dat de voorzieningen van het voorgestelde verdrag letterlijk voorkomen in het Handvest der Ver. Naties. Voorts vraagt de president zich af wat het nut vaneen tweezijdig verdrag is als in werkelijkheid een verandering van de geest noodzake lijk is. Overigens zou president Elsen hower gaarne nadere uiteenzettingen tegemoet zien. Amerika, aldus de presi dent. strekt de hand uit naar ieder, die oprecht vriendschap verlangt. Het zijn echter de daden en niet de woorden die tellen! Eisenhower wijst in dit verband op de hereniging van Duitsland, het na komen van de verplichtingen uit de wereldoorlog, het openen van de landen voor inspectie teneinde een plotselinge aanval onmogelijk te maken en vermin dering van de bewapening. Treinontsporing te Maastricht ERNSTIGE VERTRAGINGEN Zaterdagmiddag om twintig minu ten over vier is op het stationsempla- cement te Maastricht een leeg trein stel tijdens het rangeren, ontspoord, met aanzienlijke vertragingen ais ge volg. Door de ontsporing raakte de bovenleiding defect, doordat een der masten werd geraakt. De materiele schade was vrij groot. Het treinstel ontspoorde tijdens het rangeren naar het revisieterrein, ten gevolge van een bedieningsfout bij de wissels. Deze wissel werd namelijk bij vergissing omgegooid toen de trein er nog niet helemaal overheen was. De trein ramde een der masten van de bo venleiding welke als een luciferhoutje afknapte, terwijl een andere mast ge deeltelijk uit de grond werd gerukt Het treinstel werd eveneens ernstig bescha digd en blokkeerde de sporen naar het goederenstation Boschpoort. De rails werden op enkele plaatsen scheefgetrok ken. Onder leiding van de hoofdinspec teur van het vervoer te Maastricht, de heer Naudin ten Cate. was men spoe dig met man en macht bezig om het ontspoorde treinstel weer in de rails te krijgen. 's-Avonds om ongeveer tien uur kon het treinverkeer tussen Maastricht en Sittord worden hervat. Dat van Maas tricht naar Bunde liep gisteren nog ae gehele dag over één spoor en was eerst vanmorgen vroeg hersteld. Om Katholieken te vriend te houden: EuropeaanPineau aan Buitenlandse Zaken (Van onze correspondent te Parijs) Guy Mollet, secretaris-generaal der Franse Socialisten, aan wie president Coty donderdag had verzocht de nieuwe regering te vormen, heeft die taak in het afgelopen weekeinde feitelijk al volbracht. Hij kan nu morgen de Kamer zijn regeringsverklaring voorleggen ter bemachtiging van de parlementaire in vestituur. Het is wel zeker dat Mollet die (vermoedelijk met een zeer ruime meerderheid) zal verkrijgen. Mollet is bij de samenstelling van zyn kabinet de Katholieken namelijk ver tegemoet gekomen door Mendès-France van de Quai d'Orsay (ministerie van Buitenlandse Zaken) verwijderd te houden. De post werd toevertrouwd aan de gematigde socialist Christian Pineau. P.M.F. heeft zelfs helemaal geen porte feuille gekregen en alleen de titel van staats-minister. Een weinig bevredigen, de oplossing, omdat nu de meest dyna-mische kracht in de hele Franse politiek gedoemd wordt een meer decoratieve dan politieke rol te gaan spelen. Maar mo gelijk zal er later voor Mendès-France nog een speciale taak worden gevonden. werden eveneens tot staatsministers benoemd, maai- zij kregen er ieder bo vendien een portefeuille by. resp van Justitie en van de oud-strijders. De be langrijkste post. van Buitenlandse Za ken, is zoals gezegd, toegevallen aan de socialist Pineau die door zijn Europese denkbeelden de sympathie van de Ka tholieken (MRP) en vele Conservatie ven had verworven. Ook de voornaamste andere sleutelpo sities 2iullen door Socialisten worden be zet Een groot ministerie van Economie en Financiën wordt onder leiding van de socialist Robert Lacoste geplaatst, die met dit bijltje al wel eerder had ge hakt. Sociale Zaken valt toe aan de vroegere hoofdredacteur van het partij blad, Albert Gazier, en overzees Frank rijk komt onder het beheer van de so cialistische burgemeester van Marseille, Gaston Defferre. Slot op Pog 2 Voornamelijk Socialisten op sleutelposities Twee andere leiders van het Republi keinse Front, de links-radicaal Mitter rand en de Gaullist Ohaban-Delmas, Amerikanen werken aan raketvliegtuig O o Zes grote Amerikaanse vliegtuigfa brieken financieren een plan voor de bouw van een vliegtuig met raketaan drijving. dat »cn snelheid van 18 maal die van het geluid kan bereiken, aldus het Amerikaanse tijdschrift „Parade". De in Duitsland geboren dr Walter Dornbergcn. de vroegere generaal, die aan het hoofd stond van het Duitse plan voor dc V-l en V-2 in de laatste wereldoorlog, zou de leiding hebben. Volgens „Parade" gelooft hy, dat het vliegtuig over 10 of 15 jaar als verkeers vliegtuig in de lucht zal zijn. „De regering, denkend aan de moge lijkheid van troepen- en bommenvrr- voer. speelt een actieve rol bij dit bouw plan. dat uiteraard geheim is", aldus het tijdschrift. Het raketvliegtuig zou op een hoogte van 100 km vliegen, na te zijn losgelaten door pen m"ed»rvlie?tuig. Duitse kustvaarder nezonken BEMANNING GERED. Een Duitse kustvaarder, de „Gertrud", thuishorende in Lehr (Oost-Friesland), is in enkele minuten gezonken. Acht le den van de bemanning zijn opgepikt door de „North City" en één door de Engelse trawler „Junella". CHRISTIAN PINEAU Europeaan Een recente portretopname Prinses Beatrix, die morgen an achttiende haarl verjaardag viert. (Foto M. C. Meyboom.) De Prins en de heer I. A. Aler uit de Ver. Staten terug Optie verkregen op twaalf Electra's Gistermorgen is Prins Bern hard met de super-connie .Pegasus" van zijn rets door de V.S. op Schiphol teruggekeerd. De Prins zeide deze reis van 19 dagen door Amerika te hebben gemaakt om zich op de hoogte te stellen van de nieu we technische methoden bij de vliegtuigbouw in verschillende grote Amerikaan se vliegtuigfabrieken, waaronder Lockheed en Douglas. Hij had belangrijke ver anderingen en vereenvoudigingen op het gebied van de vliegtuigconstructie ge constateerd. De „Electra", het nieuwe type van de Lockheed-fabrieken, dat vermoedelijk in 1959 op de markt zal verschijnen en waarop de KLM een optie heeft, achtte de Prins zeer interessant en bruikbaar voor Europa. Zelf had hij ln Amerika enkele vluchten gemaakt in kleine, voor Honderdduizenden guldens schade Negen gezinnen 40 personen daldoos na brand te Harlingen Kinderen door de vlammen heen gered (Speciale berichtgeving) Bij stormachtige oostelijke wind en striemende sneeuwbuien woedde van nacht in Harlingen een felle brand, ten gevolge waarvan negen gezinnen dakloos zijn geworden. Vanmorgen omstreeks half zes werd alarm geslagen voor brand in café „Het Anker" van de heer W. Schuil aan de Zuider^aven zij de Ha- venbrug ie Harlineen. Toen de brand Tijdens de 37ste zitting van het de Nederlander Schmidt, die van land gerecht in Djakarta heeft rechter subversieve acties beschuldigd Rochjani links achter de tafel) bij wordt, de 35-jarige- uit Nederland de behandeling van de zaak tegen overgekomen kapitein R. Nolten rechts) gehoord als getuige a dé charge. De getuige tekent een der stukken. weer met groot materiaal arriveerde was het pand reeds veranderd in een loeien de baaierd van vuur, waardoor Harlin gen in een rode gloed werd gezet. De brandweer, die Intussen assisten tie had gekregen uit Franeker, stond voor een hopeloze taak. Vlammen sloe gen over op belendende percelen aan de Zuiderhaven en in de Prinsenstraat en vier personen werden door het vuur volkomen verrast. Zi) slaagden er ter nauwernood ln het vege lfjf te redden Het café waarvan de Inboedel waar schijnlijk door de hitte van een bran dende kachel vlam heeft gevat, brand de geheel uit. Voor de bewoners van de bovenverdie ping, het gezin van de heer J Krootjes met vijf kinderen, was de situatie bij zonder kritiek. De kleinste kinderen werden in de kens gewikkeld, door de vlammen heen in veiligheid gebracht. Ook de 80- jarige W. Lichtendahl uit de Prinse straat heeft zich slechts op het nip pertje kunnen redden. Zijn bed brandde reeds, toen de bejaarde man wakker schrok door het knetterende vuur. Ook de bewoners van de overige panden zijn in nachtgewaad naar bul ten gevlucht. Het mag werkelijk een wonder heten, dat er geen slachtoffers zijn te betreuren! Ongetwijfeld bedraagt de schade aan roerende goederen en onroerende goede ren enige honderdduizenden guldens Vijf panden brandden totaal en dne ge deeltelijk uit. Ofschoon de brandweer van Harlingen met twee autobrandspui ten en met do motorbrandspuit uit Fra neker en tientallen waterslangen net vuur bestreed, bleek het gevecht tegen deze vlammenzee niet te winnen te zjjn De felle oosten-wind wakkerde het vuur nog aan en*van redden van de Inboe dels was geen sprake meer. Vanmorgen om tien uur was de brandweer nog be zlg met het nablussingswerk 40 Per sonen zijn door de felle brand dakloos geworden. hem nog onbekende tweemotorlge toe stellen. De onderhandelingen over een luchtvaartbedrag tussen Nederland en Amerika zullen dit jaar een aanvang ne men. Over zijn bezoek aan president Eisen hower zeide de Prins, dat deze op hem een bijzonder vitale indruk had ge maakt. Het is niet onjuist te stellen, aldus de Prins, dat er dit jaar in het voorjaar weer een „Bllderberg-conferentie" zal worden gehouden. Zeker is dit echter nog niet; het hangt af van de mogelijk heid voor de verschillende deelnemers om aanwezig te zijn. Ter begroeting op Schiphol waren o.m. aanwezig de adjudanten van ZiC.H de reserve luitenant-kolonel L. C. Geertse- ma en de luitenant ter zee W. van Ros- sem alsmede de heer C. Seslnk, hoofd van de Veiligheidsdienst van het Ko ninklijk Huis. De president-directeur van de K.L.M. de heer I. A. Aler keerde zaterdagmor gen uit de V.S. terug, waar hy - naar bekend - besprekingen heeft gevoerd over de mogelijkheid van een lucht vaartverdrag tussen Amerika en Ne derland en een luchtvaartverbinding tussen Los Angeles en Amsterdam. De heer -Aler vertelde dat de autori teiten in Los Angeles enthousiast wa ren voor het voornemen ran de KLM. Ook de stad Houston in Texas is - zo zei de heer Aler - overtuigd van het be lang van een luchtlijn in Nederland. Te elfder ure heeft San Francisco nog een poging gedaan om de KL M. te bewegen een verbinding met deze stad tot stand te brengen. De heer Aler vertelde dat de KLM een optie heeft op 12 Electra's en op vier vliegtuigen van het type DC 8. Drie Amerikaanse luchtvaartmaat schappijen hebben reeds een order voor 35. 46 en 20 Electra's geplaatst. Zes weken nadat de toestemming voor het openen van de luchtlijn op Los An geles zal zijn verkregen zal de KLM op deze stad gaan vliegen. In Houston waar de heer Aler bij 'n vo rige gelegenheid ere-burger van de stad werd. heeft hij nu de aan dit ere burgerschap verbonden hoed gekregen. Tevens is hij benoemd tot ..honorary de puty sheriff van de county Harris". Toenemende misdadigheid van de Russische jeugd De toenemende straatschenderil en misdadigheid onder de Russische kin deren wekt CTOte ongerustheid zect de Sovjet-Russische schrliver Gheorgv Toesikan ln het Russische vakverenl- eingsblad „Troed" „Het is duidelilk dat onze leugdmls- dnd.gheid niet kan worden vergeleken met wat er ln de Verenigde Staten ge beurt. waar de kinderen worden onee- voed met misdaadverhalen, maar dat kan ons niettemin niet bevredigen", schriift hij. Als een van de oorzaken van het kwaad noemde hij het feit dat leden van de militia en Dolltiemannen in kin derverhalen. toneelstukken cn films be lachelijk worden gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1