Jeugd en internationale samenwerking Geestelijke achtergrond is het kernpunt Raad van Leiderdorp besloot geen vlag vast te stellen Ledon van culturele raad benoemd Raad van Voorschoten werkte lange agenda zeer vlot af ZATERDAG 28 JANUARI Leids Jeugdparlement Op een plaats, die voor samenwerking symbolisch mag worden geacht namelijk de trouwzaal van het Stadhuis discussieerden gisteravond de leden van het Leids Jeugdparlement over het onderwerp „Jeugd en internationale sa menwerking". Door de Jongerenfracöe van de KVP was hierover in eerste Instantie een rapport samengesteld, waarin werd ge tracht duidelijk te maken hoe en wat deze fractie denkt over internationale samenwerking, vooral wat betreft de culturele achtergronden en welk aan deel de Jeugd hierin kan hebben. Na ln dit rapport allereerst de motie ven te hebben besproken, die tot de Benelux-gedachte hebben geleid, wordt de vraag gesteld, welke rol de jeugd in dit verband kan hebben. Als punten van overweging worden aangevoerd een uitwisseling van gedachten met de Bel gische en Luxemburgse jeugd over cul turele en politieke kwesties: schoolstrijd. PBO. en sociale voorzieningen. Het rapport constateert vervolgens, dat de vrijheid en de vruchtbaarheid van de cultuur door mater.èie moeilijkheden verminderd wordt. De jeugd (en ook de ouderen!» moeten zich bewust worden van het grote belang van de cultuur voor het alledaagse leven van de Euro peaan, immers door cultuur kan Europa de ontwikkeling van de mensheid steu nen Een uitspraak wordt verder o.m. aangehaald van ZJZ. de Paus, dat boven het economisch en politiek doel. Euro pa zich als zending moet opleggen, de bevestiging en de verdediging van de geestelijke waarden, die vroeger de grondslag en het behoud van zijn be staan vormden. Hierbij werd aangemerkt dat de Paus bedoelt het authentieke ge loof, grondslag van beschaving en cul tuur van Europa en van alle anderen. Aan het slot van het rapport werd nog gewaagd van de oproep van H.M. de Koningin ln haar vorig jaar in de Pieterskerk gehouden rede dat de jeugd tot het besef dient te geraken, dat zij moet opstaan uit haar zorgeloosheid t.o.v. de wereld-kwesties en te horen tot een elite-groep, waarin ieder zijn eigen toekomst verbindt aan de toekomst van het hele mensdom en zich te voegen heeft bij die kleine kern, die reeds werk zaam is. Achtereenvolgens kregen de verschil lende fracties, de Arjos, De Nieuwe Afscheid Theo van der Pas Aanbieding van een huldeblijk Het afscheid van de pianist Theo var der Pas is op komst tijdens zijn laatste tournée door het land doet mij woens dag 15 februari a.s. onze stad aan en geeft dan hier zijn laatste concert. Men moet zijn onherroepelijk besluit, hoezeer dit menigeen zal splijten, respecteren. Talrijk zijn de mooie herinneringen aan zijn spel, vooral in Chopin, waarvan de Leidenaars dus nog éénmaal genieten kunnen. Voor zijn afscheid en de daaraan te verbinden hulde zijn een Uitvoerend en een Ere-Oomité samengesteld, het eerste onder voorzitterschap van mr. A. J. Sormanl. terwijl in het tweede o.a. onze burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot zitting heeft genomen. De bedoeling is de scheidende pianist namens het Leidse concertpubliek een geschenk aan te bieden als blijvende hen-.nering. Hiertoe kan vóór 9 februari as. een bijdrage worden overgemaakt op postrekening 9300 van de Amster damse Bank N.V. Kantoor Leiden, met vermelding van: „Comité Huldiging Theo van der Pas". Wie niet over een postrekening beschikt, kan zijn bijdrage bezorgen bij de firma Bender. Hoge- woerd 90. Leiden, vóór 12 februari. Men hoopt op deze wijze de af scheidsavond van Theo van der Pas tot een voor hem onvergetelijke te maken, zowel tijdens zijn definitief laatste tournée als voor zijn leven! Meer service voor treinreizigers Met inxanr van a-s. Woensdag zal de stationsin- en uitgang aan de ziide van het Terweepark. die nu nog om 's avonds zeven uur wordt geslo ten. in de avonduren geopend blijven zo lang er treinen aankomen en ver trekken. Bovendien zal met ingang van 1 februari aan deze ziide van het sta tion een plaatskaartenloket komen, dat van 7 tot 23 uur geopend zal zijn. Voor palatsbewiizen naar het buiten land en abonnement- en weekkaar ten blijft men echter aangewezen op de loketten in de grote stationshal. Geveilde percelen Ten overstaan van Notaris M. P. KftDteln te Leiden: Huis en erf Zuidsingel 41 in bod: f 1.520.—. koopster mevr. E. J. M. van Haasteren te Leiden a.Q. voor f 1.521.—. Pakhuis met bovenwoning en erf Zuidsingel 45/45 a in bod: f 1.600. kooer H. J. A. van Giffen te Oeesteeest a.o. voor f 1.700. Huls en erf Oranleeracht 113 in bod: f 1.640.—. koper E. van Starkenburg te Lelden Q.O. voor f 1.740.— Hulzen en erven Derde Gortestraat 96 en 98 samen in bod: f6.750.kooer J. Biel ile te Leiden a.a. voor f 7.250.— Onze stadgenoot, de heer H. R. Gersmami, promoveerde aan de Ge meentelijke Universiteit te Amsterdam tot doctor in de wis- en natuurkunde op een pproefschrift getiteld „Physlsch- chemische metingen aan organische phosphorverblndingen". BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Theodora Petronella Cornelia, dr van T. Sebel er C. A. van Es: Johannes Pleter, zn van P. C. v. Dalen en M. G. C. Wehr- mann; Annette, dr van D Dorrepaal en A VooUa: Nlcolaas. zn van D. Schouten en M v Leeuwen: Ingrld, dr van J. J. de Haas en J W. de Jaeger: Henricus Joseph Maria zr van A. C. Philip?, en C M. v. Berkel; Ewout Marinus. zr. van W. J. Boekee en C M. Teljeur; Gaston Petrus Cornells Maria, zn van J P. N Paulides en H. P Omtzlgt- Dirk. zn van J. Bavelaar en M. Fasel. OVERLEDEN: Koers (P. v. d. A.) en de C.HJ.G. over dit rapport het woord. Deze discussie resulteerde tenslotte ln een „kreet" van de woordvoerdster der CJfJ.G.. die o.a. zei. dat alles wat deze avond gezegd was eigenlijk maar weinig getuigenis had afgelegd van een waar achtig ideaal. Zij kon niet spreken over een élan waarmee de jeugd naar voren was gekomen. Het is zo. aldus spreek ster, dat de Jeugd van deze zaken nog maar bitter weinig afweet. Ontbreekt het niet. zo vroeg zij zich af. aan goede leiding. De jeugd dien! meer interna tionale gerichtheid bijgebracht te wor den. Het gaat tenslotte om grotere din gen dan alleen om ons eigen kleine be staan' Deze vergadering van het Leidse Jeugdparlement werd bijgewoond op de „publieke tribune" door de wet houder van Onderwijs, de heer J. C van Sdhaik, en door twee vertegenwoordigers van de Leidse Commissie voor Interna tionale Samenwerking, mej Van 6chaik en de heer Van Aken DR. J. G. VAN G INK EL De ongeveer een maand geleden door ons reeds aangekondigde benoeming van or J. G. van Ginkel tot directeur van het Rjjkszuivelstatlcm te deaer stede. Is gisteravond officieel hi de Staatscourant bekend gemaakt. Het leven van de honingbij Over het leven van de honingbij hield de heer P. van Zonneveld uit Waddinx- veen gisteravond in „Ons Centrum" een inleiding voor de afd. Leiden van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Aan de hand vaneen uitgebreide serie lichtbeelden vertelde de heer Van Zon neveld hoe wonderlijk mooi en feilloos efficiënt de bijenwoning wordt vervaar digd. Tot ln de kleinste onderdelen be antwoordt de woning aan het doel. niets teveel, niets te weinig. De verschillende soorten van bijen, nl. koninginnen, werkbijen en darren pas seerden vervolgens de revue, waarbij spreker een interessante toelichting gaf van het in teneur" van deze nijvere diertjes, alsook van de veelomvattende taak der werkbijen, omvattende het ver zamelen van honing en stuifmeel, het halen van water en het schoonhouden van het huis. Onder gunstige omstandigheden kan een bijenvolk, gewoonlijk bestaande uit circa 60.000 stuks, per seizoen 70 pond honing produceren. In dit produktiepro- ces is do hoofdrol toebedeeld aan de ko ningin. die ach in lichaamsbouw onder scheidt van de rest door een veel langer achterlijf. Eieren leggen, menigmaal 2000 per dag, is een der belangrijkste ta ken van de koningm ZIJ duldt geen an dere koninginnen naast zloh. want mocht er ach nog een „collega" onder het volk bevinden, dan ontbrandt er een strijd op leven en dood De angel der bjj is scherper dan de fijnste naald: een steek er mee kan bü de mens zelfs bewusteloosheid veroor zaken. Een bijkomend voordeel van zo"n steek ls. dat deze reumatiek bij de bijen houder kan voorkomen Spreker wees er verder op. hoe gevoe lig voor kleur de beestjes zijn. vandaar dat de diverse w oningen aangeduid wor den door verschillende kleuren Ook vorm. geur en tijd zijn door de bijen te onderscheiden. Tot slot van de lezing verlootte de heer Van Zonneveld een potje honing van zijn eigen productie. Erich Kleiber overleden De Oostenrijkse dirigent Erich Klei ber is gisteravond op 66-jarige leeftijd te Zürich na een hartaanval overleden. LEIDERDORP DE CJ.B.T.B. BIJEEN De christelijke Jonge Boeren en Tuin ders Bond vergaderde m het Dorpshuis. De voorzitter, de heer W. de Graaf, sprak een kort openingswoord. Het huis houdelijk deel der agenda was weinig omvattend. Van het bestuur traden af de heren L. Schenkeveld en H. v. d. StoeL In hun plaats werden gekozen de heren A. v .d. Akker en H. D. v. d. Stoel 3 J.zn. De heer W J. v. Bemmel sprak hier na over praktische landbouwboekhou ding. Na te hebben opgemerkt dat ieder die een zaak drijft verplicht is boek te houden, besprak hij de wijze waaropeen landbouwerSboekhoudin gzou zijn in te richten en wees daarbij allereerst op het aanleggen van een kasboek, warin alle inkomsten en uitgaven, ook die voor privé dienden te worden geonteera De noodzakelijkheid van een behoorlijke boekhouding alle enal voor de belastin gen. ls vereist, daar ieder verplicht is een juiste opgave van zijn inkomsten te doen. Ieder die geen behoorlijke boek houding voert za'. vroeger of later daar van dé onaangename? evolgen onder vinden Spreker ging dan vrij uitvoer/: na welke gemaakte kosten voor de be lasting van de bruto winst mogen wor den afgetrokken FILMSTUDIEKRING In het Jeugdgebouw van de Ned. Herv. Gemeente sprak de heer J A. Hes voor de Filmstudiekring. Spreker merkte ten aanzien van de film op. dat door de snelle opeenvolging per seconde 24 stilstaande beelden, de ilusie van beweging wordt gewekt en zo de film ontstaat. Het eerst werd in 1895 de film te Parijs vertoond. Vervolgens schetste de heer Hes de snelle ontwik keling en hoe ln Amerika bij de film Lezers schrijven STANDPLAATSEN VISVERKOOP. Een Leidse vishandelaar, die nog nooit de kans heeft gekregen om een vaste standplaats in te nemen, acht het niet juist dat aan niet-lngezetenen ver koopsvergunningen worden verstrekt en de beste standplaatsen toegewezen op de markt. Leidse ijsventers krijgen z.l. toch ook geen kans 's zomers ijs te verkopen aan het Katwijkse strand! De bouw van een dierenasiel De afdeling Leiden en omstreken van de Nederlandse Vereniging tot Bescher ming van Dieren hield gisteravond in „Den Burcht" de Jaarlijkse algemene ledenvergadering. De voorzitter, mr. W. Hugenholtz. vestigde er in zijn openingswoord de aandacht op. dat het goed gaat met de dierenbescherming in Nederland. In het afgelopen Jaar werd de vereniging met 6000 leden uitgebreid, zodat het totaal aantal leden thans 75.000 bedraagt Ook inzake de dlerenwet worden gunstige verwachtingen gekoes terd. evenals ten aanzien van de ket tinghond-verordening. die in ons land reeds in circa 300 gemeenten ls inge voerd. Het voorstel van de vereniging om deze verordening landelijk in te voe ren. is door de regering in haar ontwerp van februari j.l. overgenomen. Een belangrijk punt vormde deze avond de bespreking van de bouw van een nieuw dierenasiel, waarvoor het geld nog steeds niet bijeen is. Een voorstel tot subsidie, dat bij B. en W. is ingediend, zal vermoedelijk binnen kort door de raad in behandeling wor den genomen. Met nadruk werd er nog eens op gewezen, dat zonder gemeen telijke steun de bouw van dit asiel tot een onmogelijkheid behoort. Op grond van haar bijzondere ver diensten ontving het lid mevr. Verlind van de Nederlandse Vereniging een zil veren draagmedaille. die haar door mr. dr. Hügenholtz werd uitgereikt. Belangrijke opdracht voor Leids architect BOUW VAN RAADHUIS IN VOORBURG De Leidse architect, ir. J. A. van der Laan. is de winnaar geworden van een prijsvraag, uitgeschreven onder vijf Ne derlandse axohitecten, die een schets- plan voor een nieuw gemeentehuis te Voorburg zouden ontwerpen. De Raad van Voorburg heeft in fe bruari 1954 een krediet van f. 50.000 toe gestaan voor het vervaardigen van een schetsplan. Thans heeft de raad van Voorburg uit de vijf schetsplannen, die onder pseudo niem waren ingediend een keuze ge maakt. Met 21 tegen 3 stemmen werd de voorkeur uitgesproken voor het plan, dat als motto „Symbiosis" droeg. Ir. J. A. van der Laan, die deze naam als pseudoniem had gekozen, zal nu dracht krijgen tot het vervaardigen van een definitief ontwerp, waarvoor een be drag van f. 65 000 werd uitgetrokken. GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU De stand van het aanbod van werk krachten bij het Gew. Arbeidsbureau onderging in de periode van 16 t m. 21 januari geen wijziging van enige bete kenis en bedroeg 415. De vraag nam nog iets toen en beliep 290 geregistreerde aanvragen en had voor plra. 25G betrekking op jeugdigen. 15 tm. 18 jaar. Voor jongelui, die hoewel zij reeds een arbeidsplaats innemen, doch die hun definitieve keuze nog niet hebben be paald. kan het wekelijks avondzittings- uur vrijdag van 78 uur van be lang zijn. omdat een persoonlijk contact met de jeugdbemiddelaar een steun voor hen kan betekenen. Het aantal als geheel werkloos inge schreven vrouwen handhaafde zich op gelijk niveau en bedroeg op 21 Januari 100 De vraag vertoonde een stijging en bedroeg 270 geregistreerde aanvragen. Voor jeugdigen. 15 t m 18 jaar. be staat grote belangstelling, terwijl voorts het tekort aan huishoudelijk personeel blijft aanhouden.. Overigens bestaat in vrijwel alle be drijfstakken plaatsingsmogelijkheid. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voorh et doctoraal Ned. Recht mej. M. M. Breukink (Over- veen) en de heren J. J. van Rijn (Kat wijk», L. A. Dijksman (Rijnsburg) en R. Bakkers (Den Haag): doctoraal examen Psychologie mej. R. Horstink (Oegst- geest)Kandidaatsexamen Romaanse taal- en letterkunde mej. M. G. Hoveyn (Den Haag); doctoraal examen n Ge neeskunde de heren H. v. d. Broek (Den De raad kwam in vergadering bijeen onder voorzitterschap van de burge meester, de heer K. van Diepeningen. Deze deelde mede dat van de heer Los bericht was ontvangen wegens ziekte de vergadering niet te kunnen bijwonen. De voorzitter sprak hierbij de hoop uit op spoedig herstel. De afhandeling der agenda liep dit maal wel heel vlot. Met verscheidene voorstellen, zoals vergoedingen aan scho len. ging het trouwens om hamerpun- ten en andere punten, waarover nog wel iets gezegd zou kunnen worden, ont moetten ook weinig bezwaar. Bij de ingekomen stukken was een mededeling van Ged. Staten dat er geen bezwaar bestond tegen het door de raad verleende krediet van f. 1000 voor het maken van een plan voor de bouw van een nieuwe ambtswoning. CULTURELE RAAD Tot leden van de Culturele raad. de nieuwe instelling, waartoe de raad in de vergadering van 25 november j.l. had besloten, werd benoemd: J. A. Braak man (tennisclub „De Munnik"), D. Koens )v.v. „R.CL."), B. Kiers (chr. korfbalver. „Velocltas"), G. v. d. Krol (gymnastiekver. .JSparta"). J. Spaarga ren (..Harmoniekapel Leiderdorp"), mej. M. v jd. Voort (reciteerclub „Ons Ge noegen"), A. van Poelgeest (chr. gem. zangver. „Excelsior" H. S. Ginjaar (Leiderdorpse Schaakvereniging), J. v. d. Zwan (Leiderdorpse Damvereniging), P de Bruin (Buurt- en Speel tuin ver. „Zijlkwartier")A. C. v. d. Wijngaard (Buurtver. „Lkneika")A. Veldmeijer (Speeltuinver. ..Zijloord"), A. Kruidenier (Plaatselijke padvinders). F. J. v. Dalen (scholen). GEMEENTE VLAG Hierna kwam aan de orde het voorstel tot vaststelling van een gemeentevlag. Het voorstel dat B. en W. in de verga dering van 26 oktober j.l. ontmoette be zwaar, vooral van de zijde van de heer Broxterman, omdat de ontworpen vlag wt de kleuren betreft, geheel overeen kwam met de nationale driekleur, alleen de banen waren verticaal ln plaats van harizintaal gehouden. De raad zou zich toen alleen met dit ontwerp hebben kunnen verenigen in dien het gemeentewapen er in zou mo gen worden aangebracht. De Hoge Raad van Adel. om advies gevraagd, verzette zich hiertegen. B. en W. stelden nu voor óf het ont werp ongewijzigd vast te stellen óf in 't geheel geen vlag vast te stellen. Na een korte gedachtenwisseling werd wel duidelijk, dat de raad van het laatste de voorkeur zou geven. Bij de nu vol gende stemming gaven 8 van de 10 aanwezige leden te kennen: „dan maar geen vlag". GEMEENTEREKENING Vervolgens werd de gemeenterekening 1954 voorlopig vastgesteld. In de cijfers, zoals deze rekening indertijd bij de raad was ingediend was door enkele mutaties nog enige verandering gekomen, doch was toch^iog een batig saldo van f. 47 781.22 Daar er nog een schuld be staat aan de reserve dienstleidingen van f. 95.250. waarop jaarlijks wordt afge schreven. besloot de raad op dit bedrag een vervroegde afschrijving toe te pas sen van f. 50 000. Met deze afschrijving werden de cijfers der rekening in over eenstemming gebracht. In de commissie tot wering van school verzuim werden herbenoemd de zittende leden, de heren R. v d Hoek. J B Blankenstein. P. C. F de Jong. C. Meer burg en mevr. A. J. E J. Persant Snoep- van Binnendijk KLEUTERONDER WIJ S In verband met de vervallen subsidie regeling op het kleuteronderwijs door het m werking traden van de Rijkswet stelden B en W. voor door de raad te worden gerechtigd tot het verstrekken van een overschot van f. 50 per jaar en per kleuter, ter nadere verrekening zulks in verband met de nog te nemen alge mene maatregelen van bestuur tot uit- vonng van de Rijkswet Conform beslo ten. Op een verzoek van de Nationale Raad voor het Onderling Uitvaartwezen tot afschaffing van het bestaande klassen- stelsel voor de algemene begraafplaats stelden B en W voor afwijzend te be slissen Hoofdmotief voor deze afwijzing Haag). A. C. v. d. Gugten (Den Haag". R. Mann (USA) en H. T. H. Siek (Oegstgeest)semi-arts examen de he ren D. M. J. ten Doesschate (Leiden). J. L. v. Lig ten (Delft) en K. M. de Vos (Katwijk); artsexamen de heren J. G. Eernisse (Oegstgeest). L. P. J. Peere- boom (Den Haag), J. G. Polusky (USA) en G. H. Verwers (Haarlem). was wel. dat dan de laagste tarieven verhoogd zouden moeten worden om de exploitatiekosten te dekken. De raad ging zonder bespreking met het advies van B. en W akkoord. SUBSIDIE C.O.V. Aan de Chr. Oranje-Vereniging werd een subsidie verleend voor het dit jaar te houden kinderfeest en wel voor elk kind van 414 jaar f. 0.75, dus bedra gende naar schatting voor 1200 kinde ren een bedrag van f. 900. Van een drietal voorstellen tot ver koop van grond aan bouwondernemers bleef alleen de verkoop aan de heer C. Meerburg over; de andere kopers had den zich voorlopig teruggetrokken De verkoop aan de heer Meerburg betrof een terrein van 1113 M2 voor de som van f. 21.600. Conform besloten. BOUWRLIPMAKEN VAN GROND Bij de voorstellen tot onderhandse aanbesteding van de amovering van de brug by Koning en het bouwrypmaken van gronden in complex V resp. voor de sommen van f. 27.783 en f. 232.50 aan de N.V. Gebr. Schouls. wees de heer Van der Stoel op het trage tempo van het werk. dat genoemde N.V. thans in Acht- hoven voor de gemeente in uitvoering heeft. De voorzitter deelde mede. dat de N.V. thans van een ander werk perso neel ter beschikking krijgt, zodat op spoedige uitvoering wel gerekend mag worden. Hierna conform besloten Van de hierna aan de orde komende rondvraag maakte geen der leden ge bruik. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 28 Januari. Leidse Coöp. Groente- en Fruit veiling. Per 100 kg: Ap pelen 1544, kroten 58. kroten, gek. 1420. boerenkool 1823. rode kool 6—9. gele kool 78. groene kool 1418. witte kool 6, prei 1927, spinazie 7080. stoof- sla 104110, spruiten A 4753, idem I 3337, uien Plcklers 1540. waspeen 14 21, winterpeen 10.3010.50, witlof A 1 54—56. idem A 2 31—48. Idem B 2 22—38. Per 100 stuks: Knolselderle 1823, sla B 1 14.70—22 70. Per 100 bos: peterselie 7.80 —13.30. KATWIJK AAN DEN RIJN. 27 Januari. Groenteveiling. Waspeen A 1523. idem B 1228, breekpeen 5 807.40, boerenkool 1418, gele kool 6 507 70. groene kool 1319. rode kool 6.108 19. spruiten (ge schoond) 6072. Idem (ongeschoond) 37— 43. andijvie 4951. kroten 56, knol selderle 621. uien 2636. RIJNSBTJRG, 27 lanuarl. V.V. Bloe- menlust. Copland roeelOO130. Idem bl. 100—125 Krelace 70—95. Albino 115— 125. W. M. Pit 120—135. Edith Eddv 100 —120. Harvest 110—125. v. d. Eerden 110 —135 Gen. de Wet 100—120. Superba 90 —115 .Earlv Queen 95—120, White Sail 90—115, Golden Harvest 110—135. Fr Naneen 100—115. Hllleearde 80—100. Lus tige Witwe 115125 Narcissen: Helios 55 —65. Golden Harvest 7080. Alfred 75— 85 L'Innocense 5565 Bl. drulfles 22 28. Hvanclnten bl. 2426Idem roee 2O25 idem Der boe 55—65. RIJNSBURG. 27 Januari. Groentevei ling: Rode kool 69. gele kool 69 boerenkool 1518. groene kool 1224, prei 1821, kroten 57. uien 3037. waspeen A 10—20. Idem B 20—30, spruiten 20—40. per kilo; peterselie 1218 per bos: knol- sedlerle 220 per stuk. RIJNSBURG. 27 Januari. Bloemen veiling Flora. Tulpen: Golden Harvest 85— 100. W. Pltt 170—180. Prunus 190—210. W. Copland 125130. Wlntergold 8090, Edith Eddy 120—130. Early Queen 80—95. Hillegarde7585. Dcmeter 125150. Goud vink 8090. v. d. Eerden 95115. Superba 8095. Krelage 8890, Sulpher Triumph 90110. Preludium 110120. Lustige Wltwe 120—130. Albino 100—105. White Sail 95 115, Vlctorine Max. 120—125. Yellow Gem. 100—115. Frldjof Nansen 100—105. Queen of the Nlght 190—200. King of the Yellow 65—80. Dellse 100105. Mozart 90—100, Rose Marie 90—105. Joh Gay 110—120. Oranje Wonder 135140. Crown dOr 90 110. Crown Imperial 95110. Elt d'Or 90 105 alles per bos Narcissen: Helios 68 •77 Crawford 8087. La Riante 5060. Golden Harvest 7885. Calllornie 6573. King Alfred 8089. Early Glory 6063. Laur. Koster 6070. alles per bos. Hyacin ten: Pink Pearl 2430. L'Innocence 2024. Bismarck 19—23. Ostara 1922. Delfts blauw 2023. L'Vlctorlne 1922. per stuk. Hyacinten per bos 3085. Blauwe druifjes 28—37. Fresia geel 75—80. wit 80—90. per bos. Krokus blauw 300400 per 100 TER AAR, 27 januari. Groenteveiling. Witlof 1 0 25—0.39. Idem 2 0.11—0.30. Idem stek 0.020.10. spruiten 0.260.34 Idem B 0 07—0 21. kroten 0 050.07. uien 0.23— 0.27. alles per kg: knolselderle 0.04—0.12 per stuk; selderie 0.050.07 per bos. Deze pagina Is gedeeltelijk gecorrigeerd) Nieuwjaarsrede van de burgemeester Burgemeester C. J. v. d. Hoeven beeft bij de aanvang van de eerste gemeen teraadszitting van dit jaar een uitvoerige nieuwjaarsrede gehouden. Spr. be gon met een overzicht te geven van de meest typerende besluiten in 1955 door de gemeenteraad genomen, llij toonde daarmede aan, dat het huidige beleid 19 afgestemd op de groei in vrijwel iedere sector van het gemeentelijk leven. Met betrekking tot «ie woningnood merkte spr. op. dat dit jaar praktisch geer. gewag kan worden gemaakt van een groei van dat deel van de woning voorraad. waardoor de woningnood eni germate had kunnen worden gelenigd. Met een gevoel var machteloosheid moe ten wij deze toestand gadeslaan, aldus spr.. want de woningbouw is afhankelijk van de landspohtiek en die is op zijn beurt nauw afgestemd op de eisen van de nationale economie. De beantwoording van de vraag waar de feitelijke grenzen van de bebouwing van onze gemeente zullen komen te lig gen noemde spr het vraagstuk waarvan de oplossing bepalend zal zijn voor de gehele verdere ontwikkeling van de ge meente De verlegging ran het tracé van rijksweg 4b in de richting van Voor- sohoten zal voor deze gemeente ernstige gevaren kunnen meebrengen. De wen selijkheid ran een structuurplan voor Voorschoten bracht spr duidelijk naar voren. Voorschoten zal een eigen funotle hebben van woongemeer.te met een ze kere mate van eigen bedrijvigheid Het financiële beleid zal wiis en nuchter dienen te ziin. Spr. constateerde aan het slot van ziin beschouwnie dat het nieuwe laar met een zeker optimisme kan worden tegemoet getreden. De heer G. v. d. Hulst beantwoordde de rede van de burgemeester namens de raad. Sor. merkte daarbij nadrukkelijk op. dat allen teleurgesteld waren over wat in de afgelopen periode achterwege bleef. Het raadslidmaatschap wordt in deze tiid in zekere zin een formaliteit. Het persoonlijk initiatief van de raads leden en de daadkracht wordt daardoor geschaad. De heer v. d. Hulst constateerde, dat in 1955 90 nieuwe aanvragen om woon ruimte waren Ingeschreven. VIJF KWARTIER. het geld een grote rol speelt. In de eer ste tijd was het vertonen van films toen nog stomme raak een kermis vermaak Explicateurs waren er toen ter verduidelijking De geluidsfilms kwamen later en ook werden toen kleu renfilms vervaardigd. Na nog over de concurrentlefilm in de televisie te heb ben gesproken, vertoonde de heer Hes nog verschillende fragmenten van stomme films, waarbij door hem een toelichting werd gegeven. Het was voor de filmliefhebbers een leerzame avond. Medische dienst De zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokter G. A. de Bruyne, Hoofdstraat 8, tel. 22208 OEGSTGEEST AR. KIESVERENIGING Onder leiding van de heer L. v. Veen vergaderde gisteravond de A.R. Kies vereniging in de bovenzaal van de Ge- ref. kerk. Als spreker trad ditmaal op de heer G. van Galen uit Zwijndxecht, die een antwoord wilde geven op de vraag of het nog zin heeft anti-revolu tionair te zijn Ondanks het feit. dat de AJt. party een kleine partij is en on danks de bewering als zou er een ge brek aan principiële doelstellingen zyn kon de heer van Galen tooh ëen bevestigend antwoord geven. Hij wees daarbij op de verschillen tussen de poli tiek. die vroeger en die nu gevoerd wordt. De ontwikkeling van de partij politiek in ons land heeft een snelle vlucht genomen We moeten deze ont wikkeling positief aanvaarden en steeds de a -r. politiek blijven uitdragen, aldus de heer van Galen. Na nog gewezen te hebben op de grote uitgaven benodigd voor de verkiezingen en de opbouw der organisatie, welke hij op tot een blij moedig en opgewekt christelijk politiek leven Medische dienst De zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokter v. Walchren. Telef. 22030. VOORSCHOTEN POLITIE ZOEKT AUTODIEVEN Dinsdagmiddag is op klaarlichte dag een autodiefstal gepleegd. Een op de Leidse weg geparkeerde auto was na terugkomst van de eigenaar verdwenen. De politie vermoedt, dat twee mannen ran ongeveer 30 jaar. die tussen 1.30 en 230 uur het dorp gepasseerd zijn en die bruine overjassen droegen, er meer van weten. Zy droegen een bruin pakje on der de arm. De politie verzoekt dege nen. die nadere inlichtingen menen te kunnen verstrekken, zioh aan het poli tiebureau te melden SCOOTER VERONGELUKT Op de Papelaan is de heer M. Kiutte- rink, uit Voorschoten komende op zijn scooter uit Wassenaar, tegen een auto, komende uit Voorschoten gereden, doordat de auto op de gladde weg slipte. Een aanrijding was niet te voorkomen. De heer Kutterink kreeg een lichte hersenschudding en een bovenbeen breuk. Hij is naar het Academisch Zie kenhuis te Leiden overgebracht. De scooter werd zwaar beschadigd, De burgemes ter houdt donderdag ochtend spreekuur inplaats van a.s vrijdag Medische dienst Gedurende dit weekeinde wordt de dienst der doktoren voor spoedgevallen waargenomen door dokter H. Olthuis, Leidseweg 179. tel. 2527. Voor wijkverpleegster: Gezond heidscentrum, tel. 2177. WARMOND Medische dienst De zondagsdienst der husartsen wordt waargenomen door dokter van Nes (Sassenheim K 2532 - 7119) en dokter Walenkamp (tel. 220) WASSENAAR Vrijdagavond werd in het Deylerhuis door de afdeling Wassenaar, Voorscho ten en Omstreken van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen de eerste vergadering in 1956 gehouden. De presidente, mevr H. G. ran der Stoel-Otto, heette de dames heel harte lijk welkom, dankte voor de bij de aan vang van het Jaar ontvangen wensen en wenste allen wederkerig het allerbeste toe. Na het gezamenlijk zingen van het bondslied las de secrtaresse, mej. A. K. Visbeen, de notulen. Voorts deed presidente mededeling over het ledental, t w. drie dames moes ten om diverse redenen bedanken, zes traden toe, waardoor het aantal thans 74 is Het 75ste lid zal worden bedacht met een lepeltje In de plaats van het aftredende be stuurslid mevr. J. M. Rodenburg-van Leeuwen werd gekozen mevr. A. Stam mes-Brouwer. Medische dienst De dienst wordt zondag waargenomen door de artsen De Haan en Boer. Het eerste ernstige punt was de vraag van de heer van Eist (WD) naar de situatie van het riiwieluad hli de overweg aan de Riindiik, als de automatisering van de afsluiting over de halve breedte van de weg een feit wordt. Er is. volgens de voorz.. zoveel geurotestc-erd. dal B. en IV. geen en kele verantwoordelijkheid nemen. Nu de plannen voor het bouwen van be laar den wonineen aan de Bloklaan verwezenlijkt zullen worden, herinnerde de heer Pels (P. v. d. A.) aan ziin plei dooi bii de behandeling van de begro ting voor een bel aardencentrum. Tegen wnzieme van de overeenkomst betreffende de schoolartsendienst had de raad ..noodgedwongen" geen be zwaar. Een perceel bouwgrond aan de Pr. Bernhardlaan werd verkocht aan de heer A. F. M. de Bruyn te Voorburg. De heer van Eist (WD) vond. dat het aannemen van de wiiziging van de bouwverordening, het bouwen moeilnker en kostbaarder maakt, maar hil be greep. dat aan het voorschrift in be paalde gevallen schuilkelders te bouwen niet te ontkomen was. Het extra crediet voor het weder aan leggen van de Bloklaan f 8000) werd verstrekt. De heer de Graaf (Prot. Chr.) vroeg naar de mogelijkheid een daar liegende sloot, te dempen. De heer Van Oosten (Prot. Chr.) vroeg n.a.v. deze voorstellen of het niet mogelijk was ze eerder aan de raad te doen toekomen. De heer De Groot kreeg een gevoel van onbehagen by het voor stel van de gemeente omdat hy bang was, dat hier sprake was van een zeke re mate van verwaarlozing. Dit werd door wethouder Schrama echter met klem tegengesproken. De heer De Graaf stelde n.a.v. dit voorstel nog enkele technische vragen. De heer Pels (PvdA) was evenais de heer Van Oosten pyniyk getroffen, dat het pand Elstlaan 9 nog niet kan ver dwijnen. Spreker noemde dit een schrij nend geval De voorstellen betreffende aanschaf fing meubilair voor de 2e o.l. school de voorschotten aan de kleuterscholen en de beschikbaarstelling van een krediet van f. 500 voor het geven van spraak lessen op de openbare scholen gingen zonder bespreking onder de hamer door. Het voorstel tot verkoop van een stukje Leidseweg werd door B. en W. voor het in bespreking kwam teruggenomen. RESTAURATIE TOREN Ook kon de raad zich verenigen met het verstrekken van een krediet van f. 196.400, waarvan 60 van Rijk en provincie samen zullen worden terug ontvangen, voor de 2e fase van de res tauratie van de gemeentetoren. Al leen merkte de heer Van Eist (WD) op, dat hy verwachtte, dat voor ver dere restauratie „de liefde niet van één kant zou komen", daarbij veron derstellend. dat zjj die het aangaat hem wel zouden begrijpen. RONDVRAAG By de rondvraag, waarvan door 7 le den gebruik werd 'gemaakt, vroeg de heer Pels (PvdA) wat B. en W. gedaan hadden en doen zouden om bouw van woningen te bevorderen De burgemeester antwoordde, dat de goedkeuring van 6 woningen voor on derwijzers, in april aangevraagd, nu ver moedelyk in april af zou komen. Bovendien vroeg de heer Pels een ob jectieve voorlichting over de beroeps keuze- of studiekeuze tests. De heer Eysmk Smeet (KVP) vulde deze vraag aan, door naast deskundigen ran de Rijksarbeidsbureau-deskundigen van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen uit te nodigen. De heer de Groot verfoeide de reclame aan het perceel Schoolstraat 51 en vroeg wat daar tegen te doen was. Ook wees hy op het ontbreken van een verkeers bord op de Papelaan by de overweg op de Parallelweg. AANBESTEDING Vrydagmorgen had namens B. en W. de aanbesteding plaats van het maken van twee voetbruggen voor verbinding van het Park de Paauw met het aange kochte belendende buiten van wijlen de heer Ruys. Ingeschreven werd als volgt: firma Kiebert, Sassenheim f. 19300; fa. J. Stam, Voorschoten f. 20.800; H. van den Berg, Maarssen f. 21.779; P. de Ko ning Jr., Papendreoht f. 23.000; A. J. Kuyps, Den Haag f. 23.500; fa. Vogels, Wassenaar f. 23300; N.V. de Laak, Den Haag f. 23300; Westlandse Wegenbouw, Ryswyk f. 24.500; W. Hennepman, Lei derdorp f. 28.900: De Vries Bouwbedryf, Haarlem f. 29.500; P. Bos. Amstelveen f. 30 600: fa. Koopman. 'Vogelenzang f. 31.000; fa. D. R. de Jong, Haarlem f. 31389. De gunning werd aangehouden. ST. AGNESFEEST. Woensdag- en donderdaeavond werd voor de ouders in de feestzaal van de huishoudschool bii gelegenheid van het St. Agnesfeest het stuk Genoveva van Brabant ongevoerd. Zuster Cantianilla ODende met een welkom en merkte daarna od dat de meisies toch weer een historisch stuk hadden gekozen on danks de aanbeveling om nu eens iets anders te doen. Zy betuigde haar blijdschap over de keus. omdat daaruit een drang naar verdieping blijkt by de jeugd. Bij een fraaie aankleding werd het stuk zeer verdienstelijk opgevoerd. RAADSVERGADERING De Wassenaarse gemeenteraad komt woensdag 1 februari ln openbare verga dering bjjeen. NIEUWE DIRECTRICE O.L.B. Benoemd is tot directrice van de Wassc- sarse Openbare Leeszaal en Bibllotheek- lederatle mej. H. S. M. van der Mersch. thans werkzaam In de bibliotheek van het Ministerie van Buitenlandse Zaken.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 4