Een verrassend meeslepend beeld van Gershwin's „Rhapsody in Blue" Teraardebestelling stoffelijk overschot ing. A. Prinsen TYPEN STENO Prof. dr. J. Kistemaker aanvaardde Leidse hoogleraarsambt 94ste jaargang Zaterdag 28 januari 1956 Tweede blad no. 28742 Concert Residentie - Orkest voor K. en O. Triomf van de Amerikaanse pianiste Margot Pinter Zo wij, als meest-pakkende herinnering aan het populair concert, gegeven door het Residentie-Orkest voor K. en O. van een „beleve nis" mogen gewagen, dan betreft dit zeker de fascinerende weergave van de nog door vele ernstige muziekminnaars geringschatte „Rhap sody in Blue" van de helaas te vroeg, op 39-jarige leeftijd, in 1937 overleden Amerikaanse componist George Gershwin, welke bij de pre mière in 1924 een ware sensatie veroorzaakte. Gershwin had volledig het pleit ge wonnen met zyn streven de „jazz", die intussen met de echte negro-jazz weinig van doen had op hoger niveau te plaatsen en in de concertzaal te bren gen. Zulks met een al evenzeer mee slepende, virtuoze pianopartij, synco pisch en zelfs polyritmisch, die deze avond door de Amerikaanse pianiste Margot Pinter boeiend en technisch per fect gespeeld werd. In zijn soort een meesterwerkje van Gershwin, die alle critische bezwaren van de muziek-theo- ticus als sneeuw voor de zon deed weg smelten en Gershwins persoonlijkheid, waarvan nog oneindig veel verwacht had kunnen worden, voluit tekent. Men denke o.a. ook aan zijn opera „Porgy en Bess"! Gershwin, die tot dan toe de aandacht getrokken had met. zijn amusementsmu ziek (songs), theoretisch weinig ontwik keld, smeet met enorme fantasie tussen de bedrijven van zijn in bliksem jacht verlopend leven door, deze „Rhap sody" in strikte zin genomen is zij in het geheel geen „Rhapsody" met zijn vele z.g. „jazz'"-invloeden (laten wij het daar oppervlakkig gezien, maar op houden!) op papier. Met een ongewoon enthousiasme en alle kenmerken van kommerde, niet bekommeren kón. gezien zijn geringe compositorische scholing. Dat zou eerst vee! later komen, tij dens een korte studietijd bfj Ravel, die intussen merkwaardigerwijs qua instru mentatiekunst van Gershwin veel heeft opgestoken Deze „Rhapsody in Blue", bij eerste uitvoering o.a. beluisterd door mannen als Rachmaninof, Stokowsky. Mengel berg. Strawmsky. Heifetz en Kreisler, werd toen voor allen een verrassing door de frisse vitaliteit, de dynamische vaart, de vernieuwing en de in de grond iro nische bespotting van alle in die tijd traditionele vormen in de „concert"-mu- ziek. De inzet was onmiddellijk al een verrassing: de klarinettriller, voortko mend uit de stilte, overgaand in een langzaam opstijgend glissando, met de stroom van daarop volgende onver wachte en ongehoorde wendingen in een al evenzeer verrassende Instrumentatie, waarin, ondanks velerlei schrille disso nanten, de pure tonaliteit toch bewaard bleef. Een analyse van deze ..Rhapsody" zou te ver voeren. Het zij genoeg te verkla ren, dat wy, ondanks de compositori sche bedenkingen, genoten hebben van dit fel-emotioneel geladen geval, dat de kenmerken der ware inspiratie volop in zich draagt en de concertzaal met kleu rig leven doortintelt. Wij schamen er ons niet over dit te bekennen. Gershwins vernieuwende involed staat buiten discussie, ondanks alle „smaad". Het orkest had er plezier in en de bezielende vermogens om het werk spannend te realiseren tot de ge stopte trompet en de banjo toe onder Louis Stotijns knappe leiding. Overweldigende ovaties, zowel voor pianiste als het orkest, met tot besluit als dank een spontane en klinkende zoen van de vrijmoedige en joyeuse Margot Pinter voor de dirigent. Deze Margot Pinter, ondanks haar jeugd beschikkend over een uitgebreid repertoire van niet minder dan 77 wer ken. op zichzelf al verbazingwekkend. bezit de jeugdige onbevangenheid en zonnigheid om ook een Mozartconcert dat in A.K.V. 414 op 26-jarige leeftijd door Mozart, kort na zyn huwe lijk met Constanze Weber geschreven en dus getuigend van een stralende levens periode. naar de aard te vertolken, zij het nog wat jeugdig pril van opvat ting en intensiteit, evenwel met gevoe lige muzikaliteit, genuanceerd en in nauwe verwantschap met de geest. Een zuiver eerbetoon op Mozarts 200ste ge boortedag! Een omissie in de cadenz vergeven wij van harte. Als inleiding de bekende Synfonia in Bes van Bachs jongste zoon. de geniale Johann Christian, voor wie Mozarts be wondering in Londen alleszins gerecht vaardigd was. Het stilistisch verant woordelijk uitgedunde orkest gaf er een fijnzinnig beeld van, met een ver rukkelijk door Constant Stotijn ge blazen hobopartij in het zangerig-rnelo- dieuze Andante. Dirigent Louis Stotijn besloot met Ra vels biologerende „Bolero", waarin alle instrumenten het stampende en 'Jet- aflatende thema hanteren solistisch dan wel in combinatie, uitgroeiend tot een bezeten climax. Hier was hij minder gelukkig. liet ideaal werd lang niet bereikt; speciaal tegen het slot waren er storende uitglijdingen, die helaas aan de ge niale opbouw en de suggestiviteit af breuk deden. Maar er was dan ook zóveel concen tratie en goeds aan voorafgigaan, hetgeen deze inzinking wellicht begrij pelijk maakte II. Gevarieerds expositie van werken van Jan Kalsbeek in Lakenhal Kunstenaar met betekenisvolle talenten Vanmiddag is in het museum de Lakenhal door wethouder J. C. van Schaik een tentoonstelling geopend van werken van de thans in Oegstgeest wo nende Jan Kalsbeek. die op 16 augustus 1922 te Leiden geboren werd. Aanvanke lijk studeerde hij by prof. O. L. Wenckebach, waarna Kalsbeek enige jaren de Academie van Beeldende Kunsten te Den Haag bezocht. Tijdens een voorbeziohtiging deden wy de volgende indrukken op: De zorgvuldig gekozen selectie uit de grote hoeveelheid werken, die Jan Kals beek, ondanks zyn betrekkelijk jeugdige leeftijd reeds vervaardigde, toont zon der restriotie zijn veelzijdige betekenis volle begaafdheid. Zowel de gouache, de tekening, de ets, de houtsnede, de sculptuur als de cera miek zijn in ruime mate vertegenwoor digd, waarbij een rake expressie, als mede een poëtische gevoeligheid zijn aan te wijzen, zich manifesterend in uiteenlopende technieken, opvattingen en stylen. Dat hierin vooralsnog het ge vaar besloten ligt van een zekere ver splintering van het onbetwistbaar ar tistieke talent, dat Kalsbeek het zijne mag noemen, valt niet te ontkennen. Doch wij hebben voldoende vertrouwen, dat hij uiteindelijk de weg zal vinden, die het meeste met zijn aard en wezen in overeenstemming is. om daarin dan het hoogste te kunnen bereiken, wat in hem leeft en reeds thans meermalen door bezieling en spontaneïteit lykt geraakt en ontstaan is. Het experiment is een onontbeerlijke factor voor groei. Dat experiment is vanzelfsprekend ook hier aanwezig. Steeds nieuwe fasen in Kalsbeeks ont wikkeling zijn aan te wijzen, waarop dan plotseling opvalt, hoe de poging, op welk gebied van het uitgebreide terrein dat Kalsbeek beoefent dan ook volledig is geslaagd en spreekt van een rypheid, die zyn verworvenheden duidelijk in het licht stelt. „Af" in theoretische betekenis van het woord is zyn weric dikwyls nog niet: de leraar zou onvolkomenheden in dit op- „DOOR EENDRACHT VERBONDEN" In café Aniba heeft de Leidse Tui niers- en Bloemistenvereniging „Door Eendracht Verbonden" gisteravond een ledenvergadering gehouden: de eerste in het nieuwe jaar. Twee nieuwe leden waren' aanwezig. Zij werden in het bij zonder welkom geheten door de tweede voorzitter, de heer De Pré. die de ver gadering ook opende. Nadat de secreta ris, de heer v. d. Berg, de notulen van de vorige vergadering had voorgelezen en deze onder dankzegging waren goed gekeurd werd de vergadering verder ge presideerd door de inmiddels gearriveer de voorzitter, de heer J. H. Smit. Deze deelde mede. dat de dit jaar te houden tuin-, kweek- en ehrvsantenwedstrnden reeds in voorbereiding zijn. Laatstge noemde wedstrijden gaven de afgelopen jaren echter niet die voldoening, welke men er van verwachtte. Voorgesteld werd ditmaal stekken van één soort uit te reiken. De vergadering ging hiermede akkoord. De voorbereiding van de dahliawedstryd baart het bestuur geen zorg. Na behandeling van de vragenbus volgden nog enkele mededelingen be treffende de binnenkort te houden bol- lenwedstrijd. BEDRIJVEN BRIDGEN De uitslagen van de wedstrijden ge speeld voor de bcdryfs-bridge-competitie luiden Onderwijzers—S.C.L. I 124—97; AR VA PTT I 98—80; SCL II—Coöp. Vooruit II 116—106. zicht ongetwijfeld weten aan te wijzen Maar daar staat stellig iets belangrijks en belangrykers tegenover, n.l. persoon lijkheid. Wy noemen hier speciaal de frisse, evenwichtige en toch contrastrijke kleu. ren in zyn gouaches, het harmonische, fraai gestileerde, vloeiende en zinrijke lijnenspel der ingegraveerde figuren waarin de vis een voorname plaats in neemt of voorstellingen op de ln on derscheidene kleuren vervaardigde smaakvolle schalen en vazen, de zuiver heid van een jongenskopje of een naakt meisjesfiguurtje, de originele visie in het gevarieerd uitbeelden van moeder en-kinderfiguren of beelden uit de natuur en de vaardige, zekere uitwerking van andere, door hem met liefde behandelde onderwerpen. Menigmaal getuigt Kals beek van een treffende observatie. Voor zover aan de hand van het hier geëxposeerde valt te beoordelen, beschikt de jonge, veelbelovende Kals beek over de elementen, die hem tot voldragen kunstenaar kunnen doen uitgroeien, mits hij de kracht kan op brengen, zich de wijze zelfbeperking te verwerven, waardoor de „meester" zich weet te onderscheiden. Kalsbeek is een figuur, die ook wat stemming en sfeer betreft wat te zeggen heeft. Dat bezit grote waarde, zowel voor zichzelf als voor degeen, die met zijn scheppingen ken nis maakt. Gesierd met vele gaven „Wij zagen in hem niet alleen de directeur, doch ook een vriend" Onder buitengewoon grote belangstelling - cira 1000 personen waren aanwezig - vond gistermiddag op de begraafplaats „Rhijnhof" de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van ing. A. Prinsen, in leven de sympathieke en met vele verstandelijke gaven gesierde directeur van de N.V. Nederlandsche Electro- lasch Maatschappij en van de N. V. Hollandsche Constructiewerkplaatsen te Lelden. Naar de begraafplaats volgde de rouw stoet in de Sleutelstad de weg langs het uitgebreide fabriekscomplex van de HCW en de NEM aan de Zoeterwoudse weg, dat mede door toedoen van de thans overledene zulk een gTote vlucht genomen heeft. Tijdens het voorbijtrekken van de stoet ontblootte het personeel, dat vóór het bedrijf stond opgesteld, eerbiedig het hoofd. Ten teken van rouw was de Ne derlandse vlag halfstok gehesen. Onder de velen, die op „Rhijnhof" de laatste eer bewezen, merkten wij o m. op wethouder D van der Kwaak als verte genwoordiger van het Gemeentebestuur, talryke zakenrelaties, afgevaardigden ran tal van naamloze vennootschappen, waarin wijlen mg. Prinsen een commis sariaat bekleedde, een deputatie van de Stichting Centraal Bur. Metaal Industrie (afdeling pijpleidingen) te Den Haag en het Nederlandsen Exportbureau van Constructie- en Machinefabrieken „Ne- coma" te Wassenaar van welke licha men ing. Prinsen voorzitter was en voorts vele vrienden en bekenden van de familie Prinsen. Bovendien was ook het vrywel voltallige personeel aanwezig. Ongeveer kwart voor drie arriveerde de rouwstoet welke werd voorafgegaan door drie auto's met kransen en bloem takken. op de begraafplaats. Nadat de last met het stoffelijk overschot in de groeve was neergelaten, voerde als eer ste spreker ir. E. P. E. Bongaerts, direc teur van de HCW het woord. In een van grote vriendschap en waardering getui gende rede schetste spreker wijlen ing. Prinsen als een man, die door zijn vrien delijke en tegemoetkomende houding het hart van allen, die hem kenden, had veroverd. Daarnaast was hij een man, die door zyn grote kennis van zaken en tact van onderhandelen het respect en de achting afdwong van ieder, die op het zakelijk vlak met hem te maken had. Bovenal was hy gesierd met tal van verstandelijke gaven, waardoor hy een bepaald probleem tot op de juiste kern wist te benaderen. Voorts weidde ir. Bongaerts uit over de bijzondere werk kracht van ing. Prinsen, waaraan het mede te danken is. dat de onder zyn leidmg staande bedrijven tot zulk een grote en gezonde bloei zyn gekomen. Hij was, aldus spreker, de stuwende kracht, de ziel van de onderneming. Tenslotte schonk spreker aandacht aan de wijze, waarop mg. Prinsen met zijn medewerkeis omging Een omgang, waarin hy steeds stond als mens tegen over mens. Ir. Bongaerts eindigde met het spreken van woorden van troost en bemoediging tot mevrouw en de familie Prinsen. Prof. dr. ir. F K. Th. van Iterson, president-commissaris der beide N.V.'s. getuigde eveneens van de grote werk kracht van ing. Prinsen en van de bij zondere waardering, die men steeds in deze kring voor de persoon en de arbeid van deze hoogstaande figuur heeft ge had. Ir. J. Schreuders, die namens de pro curatiehouders een woord van afscheid en byzondere hoogachting sprak, wees er o.m. op dat dit heengaan voor de HCW en de NEM een onherstelbaar ver lies betekent. De heer Prinsen, aldus spreker, was iemand van grote bekwaam heid, een man met veel energie, die door zijn open en eerlijk karakter aller sympathie verwierf. Uit heel zijn han delen trad steeds een warm menselijk gevoel naar voren. De heer D. van Nes, die namens de beambten het woord voerde, merkte o.a. op, dat allen ln ing. Prinsen niet alleen de directeur, doch ook een vriend za gen. Dank zij zijn grote plichtsbetrach ting en werklast is het mede aan zijn toedoen te danken, dat Leiden aan de Zoeterwoudseweg thans zulk een prach tige Industrie rijk is. Ondernemingen, waarin honderden voor him gezin het öagelyks brood verdienen. De heer A. Bestenbreur sprekende namens het fa- bneks personeel, zeide, dat de thans overledene voor velen meer een vriend dan een directeur was. Op dit moment, aldus spreker, beloven wij. dat wy in zijn geest voort zullen gaan met de uit bouw van het bedrijf, waartoe hij zelf vele stenen heeft aangedragen. De heer C D. Rietman, voorzitter van de Ontspanningsver der beambten van beide N.V 's. wees op de belangstel ling, die ing. Prinsen steeds aan de dag legde voor het werk van deze vereniging. Zonder zyn voorbeeld en leiding, waar bij hij tevens een daad stelde, hadden wij deze vereniging nimmer tot zulk een ontwikkeling kunnen brengen, aldus de heer Rietman. In gelijke geest sprak ver der ook een vertegenwoordiger van de Personeelsvereniging „De Stalen Band". Tenslotte voerden nog het woord de heer N Francois namens Awans-Fra?ois, een dochteronderneming in België, en de heer H. Hofman, directeur van de N.V Tebodln te Den Haag. Ook zy hadden zeer veel waardering voor de werkkracht van de heer Prinsen en Zijn steeds kundig doordachte adviezen. Aan het einde van deze droeve plech tigheid dankte een schoonzoon van ing. Prinsen, de heer W. H. Taconis jr., na mens de familie voor het medeleven, dat in deze dagen uit zo ruime kring was ontvangen. (Ingec. Med -Adv.) lO-vingersayst. blind ritmisch 4 talen (130 let tergrepen per minuut). MAANDEN KLAAR Kon. Erk. ROMANSCHOOL Plantsoen 65 telefoon 26558 Vijf miljard jaar in vogelvlucht Jan Kalsbeek: .Man met hoed". „London Czech Trio" voor Kunstkring Voor de „Leidsche Kunstkring voor Allen" zal donderdag a.s. in de Stads- zaal een concert gegeven worden door een ensemble van internationale ver maardheid. dat thans voor het eerst naar Nederland komt. Het is het be faamde Londen Czech Trio. een ensemble gevormd door drie in Londen woonach tige Tsjeehische musici: t.w. Lisa Mar- ketta. piano, Suzanne Rosea, viool en Karei Horitz, cello. Speciaal voor "f±t Derde Programma van de BBC zijn deze kunstenaars vaak opgetreden. Uitgevoerd worden Beethovens tweede trio van zijn opus 1, het trio op. 100 van Schubert en „Dumky-Trio" van Dvorak Gisteren is ten huize van de secre taris-penningmeester, mr M. V. Polak, opgericht de bond der verenigde auto rijschoolhouders Leiden en omstreken iValeo). Het voorlopig bestuur bestaat uit de heren J. W. Kwak. voorzitter, mr. M V. Polak, secretaris-penningmeester, S. W. Roman en R. van Straten Het secretariaat is gevestigdDe Kempe- I naerstraat 98 te Oegstgeest j Het doel van de bond is een einde te maken aan de chaos, die op het gebied van het lesgeven in auto- en motorry- den heerst en te komen tot uniforme I tarieven. Geschiedenisvan universum uit veelvuldigheidskromme der atoomkernen Gistermiddag heeft prof. dr. J. Kistemaker in het Groot Auditorium het ambt aanvaard van bijzonder Leids hoogleraar in de natuurkunde vanwege de Teyler's Stichting als opvolger van prof. dr. A. D. Fokker, die aan het begin van het huidige academische jaar zijn ambt neerlegde en onlangs een afscheids college hield. Prof. Kistemaker hield een inaugurele oratie over „de veel vuldigheid der atoomkernen". Prof. Kistemaker gaf een schets van de tegenwoordige wetenschappelyke op vattingen omtrent de ontwikkeling van het universum van het ogenblik van ex plosie van de oer-ster (uur nul der ont wikkeling) tot heden Wanneer men deze periode van ongeveer vijf miljard Jaar op een enkel jaar zou projecteren en deihalve dat uur nul op 1 Januari en liet. tijdstip van thans op klokslag mid dernacht 31 december, dan zou de mens eerst op aarde verschenen zyn op 31 de cember om 23 uur, terwyi het tydstip van Christus geboorte op 12 seconden voor middernacht zou vallen! De veelvuldigheidskromme der atoom kernen. die aangeeft hoe veelvuldig de verschillende soorten atoomkernen, dus verschillende soorten materie in ver houding tot elkaar voorkomen, moet in h;t eerste uur van die periode van vyf miljard jaren reeds bepaald zijn. De veranderingen die sindsdien zyn opge treden maken het ons mogeiyk daaruit als het ware de geschiedenis van het universum af te lezen. Prof. Kistemaker schetste vluchtig de huidige opvattingen omtrent het ont staan der sterrenstelsels, der sterren en der planeten met hun satellieten, om voorts aan te tonen, dat de sterren hun energie -opeten ontlenen aan de zoge naamde Koolstofcyclus, waarin fusie van waterstofkernen plaats vindt. Thans Is de (naar universele maat staven gerekend beangstigend snelle) technische en wetenschappelijke ont wikkeling van de mens zo ver gevor derd, dat deze verlangend uitziet naar de mogelijkheden, die bij de lichte ele menten bestaan om energie te winnen op een manier zoals een ster dat doet. Ofschoon wy op de aarde verhoudings gewijs slechts met lichte elementen be deeld zijn, bergt de aanwezigheid van waterstof, deuterium en lithium een grotere pótentiéle energie in zich dan die van de materialen, geschikt voor kern- spytingsreacties De grote voordelen van kernfusie als energiebron zyn de veel eenvoudiger chemie dezer lichte elemen- Prof. dr. J. Kistemaker midden en echtgenote tijdens de receptie na afloop van de oratie. (Foto LD./Van Vliet.) ten dan die van uranium en plut&nium en het feit dat de reactie-produkten in tegenstelling met de radioactieve spiy- tingsprodukten niet gevaariyk zijn. De enorme bedragen, die echter ln de U.S.A. en Engeland sinds 1945 in de uranium, en plutoniuminstallaties zijn geïnvesteerd, vormen een ernstige fi nanciële en personele rem op de ont wikkeling van energiewinning uit de lichte elementen. Dank zy het optreden van de stich tingen ZWO en FT>M hebben in Neder land enige activiteiten plaats in de rich ting van ontwikkeling van nieuwe ge bieden van de kernwetenschap en ener gieproblemen. die van groot belang ge acht moeten worden. Naar sprekers me ning dienen de verantwoordeiyke Ne derlandse autoriteten in het byzonder met het oog op onze internationale on- derhandelings. en brandstofpositie de industriële ontwikkeling voor het schei den van uranium, stikstof, lithium en waterstof nauwlettend te volgen en eventueel door research voor te berei den. Spreker hoopte dat de Inzichten en resultaten, die de mensheid ais ge heel en niet alleen de wetenschappe lijke speurder heeft voortgebracht, ten goede van de mensheid moge komen en niet vla atoombommen ten kwade. Na de gebruikeiyke toespraken, waar- meer prof Kistemaker zyn oratie be sloot. vond in het academiegebouw een receptie plaats.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3