LEIDSCH DAGBLAD Formateur Guy Mollet hoopt dinsdag voor de Kamer te kunnen verschijnen Zijn diplomatieke taet en jjolitieke behendigheid op zware proef gesteld WEERBERICHT Antwerpen in beroering over een zwendel van drie miljoen Drukke dagen voor de Prins 94ste jaargang VRIJDAG 27 JANUARI 1956 No. 28741 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal: f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro No 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2150? Naar een nieuwe regering in Frankrijk (Van onze correspondent in Parijs» De 50-jarige secretaris-generaal der Franse socialistische partij. Guy Mollet, Is gisteravond door president René Coty verzocht een regering, de eerste van de nieuwe legislatuur, te willen vormen. Het bericht heeft in politieke kringen niet de allerminste verrassing gewekt. Mollet heeft het verzoek ingewilligd en hij zal, wanneer de omstandigheden het hem zullen toestaan, op zyn laatst dinsdag aanstaande voor de Kamer verschijnen om zijn collega's het regerings programma samen met* zijn ministers-lijst voor te kunnen leggen. Of de omstandigheden mee zullen werken, is intussen een andere vraag. Het partij bestuur van de Kamer-fractie van de Radicalen hebben gisteren een gezamen lijke vergadering gehouden, en daarbij is opnieuw het verlangen geuit dat de vice-president Pierre Mendès-France in de nieuwe regering de portefeuille van Buitenlandse Zaken zal krijgen. Deze wens druist echter rechtstreeks in tegen de conditie, die de (R.-K.) M.R.P. aan zijn steun verbonden heeft, en wel dat de Qua! d'Orsay in handen komt van een Europeaan" van zuiver water. P.M.F. wordt door de katholieken als zodanig niet beschouwd en van die kant zou men wel graag zien dat deze post werd toevertrouwd aan de gematigde socialist Christian Pineau. R.K. pressie in richting van federaal Europa Het schijnt nu wel dat de katholieken met groot genoegen met Mollet zullen samenwerken, zonder intussen de hoop te koesteren in het kabinet te worden opgenomen. Maar ze verlangen, dat in het nieuwe regeringsprogramma de dui delijke aanwijzing wordt opgenomen, dat er bewust in de richting van het federale en kleine Europa zal worden gekoerst. Ook Jean Monnet moet achter de scher men krachtige pressie in die zin uitoefe nen op Mollet, die trouwens zelf als een overtuigd en warm voorstander van de In Rood-China is de landbouw bijna geheel coöperatief „De socialistische revolutie in China kan binnen ongeveer drie jaar worden voltooid", aldus heeft het staatshoofd Mao Tse toeng bekend gemaakt. De vor deringen van de laatste maanden zijn groter dan men had verwacht, zo zei hij op een conferentie, waar van ge dachten werd gewisseld over een ont werp voor een ontwikkelingsprogram voor de landbouw, dat is ingediend door het centrale comité der Chinese com munistische partij. Volgens het persbureau „Nieuw Chi na" mogen vroegere landheren en „rijke" boeren op verzoek deelnemen aan coöpe ratieve boerderijen, „als zij er van afge zien hebben anderen uit te buiten". Zij zullen dan de status „boer" dragen. Bij goed gedrag zullen zij zelfs „leden der coöperatie" kunnen worden. De „slechten" echter zullen onder toe zicht moeten blijven werken. Geen van hen mag echter voorlopig een belangrij ke positie innemen. Een en ander is vastgesteld in het ontwerp-vijfjarenplan dat voorts voorziet in de organisatie van 85 procent der boerengezinnen in coöperatieve boerderijen en wel in dit jaar. Droog weer De Bilt verwacht tot morgenavond Geleidelijk afnemende bewolking en droog weer. Overwegend matige noord oostelijke wind. afnemend tot zwak. Vannacht lichte vorst, morgen overdag zonnig weer met temperaturen om het vriespunt. (Opgemaakt ue 10 uur) 28 JANUARI. Zon op: 8.30 uur; onder: 17.21 uur. Maan op: 19.07 uur; onder: 8.28 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.43 en 15.56 u. De nummer bestaat uit 10 pagina's Europese eenheid staat aangeschreven. De wens van de Radicalen bemoeilijkt nu ongetwijfeld de taak van Mollet. zonder dat de opzet van een regering van het Republikeinse front rechtstreeks bedreigd schijnt te worden. Want Men dès-France staat bij de ortodoxe Euro peanen. terecht of niet, nu eenmaal geenszins in de geur van heiligheid. Benelux „één geheel" Ten aanzien inter-Europese handel De raad van de organisatie voor Europese economische samenwerking (OEES) heeft besloten, de drie lan den die tezamen Benelux vormen, in het vervolg met betrekking tot de In ter-Europese handel als een geheel te beschouwen. By de aankondiging van dit besluit verklaarde de organisatie, dat Bene lux hierdoor „een van de meest voor aanstaande handelsmogendheden van de wereld op het gebied van de buiten landse handel" wordt. Tevens wees de OEES erop, dat dit de eerste keer is, dat de eenheid van de drie landen in dit opzicht door een in ternationale organisatie wordt erkend Zij voegde daarbij, dat gezamenlijke maatregelen tot liberalisatie van de in voer van Benelux „een logisch uitvloei sel zijn van de politiek der drie landen om te streven naar steeds nauwere eco nomische aaneensluiting". Mollets aanbood van een grote porte feuille van Economische Zaken en Financiën heeft Mendès-France afgesla gen omdat hun Ideeën op dit gebied niet geheel evenwijdig moeten lopen. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de radicale leider onder die omstandigheden genoe gen zal moeten nemen met het vice- premierschap zonder verdere portefeuille. Binnenlandse Zaken en Onderwijs komen, hoogst vermoprlelijk. onder een Radicale leiding te staan.' Een andere moeilijkheid is de voor mannen van de links-radicale partij, Mitterrand en van de voormalige Gaul listen. Serban-Delmas, onder dat te brengen, die beide tot de oprichters van het Republikeinse Front behoren. Alles bijeen, zal de diplomatieke tact en de politieke behendigheid van Guy Mollet de eerstvolgende dagen direct al op een zware proef worden gesteld. Zestien gewonden bij antobiishotsing in Limburg Tientonner met aanhangwagen in sloot Gistermorgen ijjn op de Maastriehterweg tussen Roermond en Herten een autobus van een garagebedrijf uit Blerick en een vrachtauto van een firma uit Maastricht met elkaar in botsing gekomen. De autobus vervoerde een aantal jonge mijnwerkers uit het gebied tussen Swalmen en Lottum in Noord-Limburg. Vijf hunner werden zwaar gewond en elf licht. De bestuurder van de vracht auto liep een schedelbasisfractuur op en zijn mederijder werd eveneens ernstig gewond. De materiële schade was zeer g root. Het verkeer op de Rijksweg was geruime tijd gestremd. Het ongeluk gebeurde toen een mijn- bus uit Roermond ter plaatse wilde stoppen. Achter deze bus reed een vrachtwagen uit Maastricht. Uit de te genovergestelde richting naderde de bus met de jonge mijnwerkers. De vracht wagen week uit naar links om de stoppende bus te passeren en reed par does in op de bus met de jonge mijn werkers. De botsing kwam zó hard aan, dat de motor van de autobus van het chassis werd gereden en die van de vrachtwagen naar achteren werd ge drukt. Het is een dubbeltje op zijn kant geweest, dat beide chauffeurs het slingerd. Het waren jongens in de leef tijd van 14 tot 20 jaar. Politie en medische hulp waren snel ter plaatse. De jonge mijnwerkers wer den wel naar hun werk gebracht, maar kregen een vrije dag om te bekomen van de schrik. De beide auto's werden in beslag genomen. Het knappen van de linkervoorband en het gladde wegdek tengevolge van de sneeuwstorm, die woedde, deden gis termorgen omstreeks 12 uur de bestuur der van een tientons vrachtwagen (J. Krijnen) uit Vleuten de macht over zijn stuur verliezen, met het gevolg, dat wagen en lading, alsmede de aanhang wagen in de diepe, langs de linkerzijde van de Groene-Krulsweg lopende sloot, terecht kwam. Het ongeval gebeurde even voorbij een grensstation te Geer vliet en liep zonder persoonlijke onge lukken af. De bijrijder, P. van Straa- ten uit Haarzuilen, sprong tijdig uit de cabine en kon zijn collega uit diens be narde positie bevrijden. De wagen, die eigendom is van een firma uit Vleuten, was met ruim twaalf ton, in balen ver pakt, gedroogd gras van Heenvliet op weg naar Rotterdam. Een vrachtauto, die gisteravond bij Sloterdyk de overweg wilde passeren tussen de Spaarndammerdijk en de Haarlemmerweg, is met geblokkeerde remmen op de rails blijven staan. Ten gevolge hiervan ondervond het trein verkeer tussen Amsterdam en Haar lem ongeveer 20 minuten vertraging. Ook de sneeuwval is oorzaak geweest, dat. enige treinen gistermiddag en in de vooravond met een kleine vertraging in de hoofdstad aankwamen. Op het oostelijk baanvak van de spoor lijn LeldenHaarlem, op een overweg, die toegang geeft tot het terrein van de Amsterdamse waterleiding, is gister middag een elektrische trein uit de richting Leiden op een lege zandauto gereden. De chauffeur van de auto. een ongeveer 25-jarige man uit Vogelen zang, werd uit de auto geslingerd en 50 meter verder zwaar gewond aan de slootkant gevonden. De auto kwam in de sloot terecht. De chauffeur is naar een ziekenhuis te Haarlem overgebracht. De trein had 50 minuten vertraging: het voorste rijtuig werd zwaar bescha digd. (Speciale berichtgeving) Gistermiddag heeft zich op de Haule- weg tussen Harlingen en Wynaldum een tragisch ongeval afgespeeld, dat de 67- jarige propagandist van het Nederlandse Roode Kruis uit Joure, de heer M. Hol- trop, het leven heeft gekost. De heer Holtrop was in een Roode Kruis-auto i met twee dorpsgenoten, de heren L. de 1 Bie en M. de Vries, op weg naar Min- nertsga. om daar een propaganda-avond te gaan verzorgen. Toen men een vrachtwagen wilde passeren, moest plotseling worden afgeremd voor een tegenligger. Door de gladheid van de weg kwam de auto echter in een slootje 1 terecht en sloeg over de kop. De be- Gisteren leek het er even op alsof de winter opnieuw een aanval op ons land zou doen. maar het bleef bij een dun laagje sneeuw, dat al spoedig door de regen in een modderpartij veranderde. Vooral in de steden, waar het verkeer de sneeuw nu eenmaal geen lang leven laat. was het een hopeloos geval. Het Amsterdamse Muntplein toen er althans nog iets wittigs te zien was. Lonen in het bioembollenbedrijf Met de besturen van de werkgevers organisaties in het bioembollenbedrijf hadden besprekingen plaats over wijzi gingen van de c.a.o. Na uitvoerige be spreking kon tussen de partijen over eenstemming worden verkregen over de hoofdpunten, terwijl nadere regeling en uitwerking in een kleine commissie zal plaats hebben. De vakantiedagen zullen van 12 op 15 worden gebracht. Voor de vaste arbei ders zal de vakantietoeslag worden ge steld op 4 en voor de losse arbeiders De Zwolse vierling hoopt 6 februari a s. dertien jaar te worden. Van iinks naar rechts Dorothee. Elly hlan en Rim Kiefers aan de afwas. op 2 Tc Bevorderd zal worden minstens 6 vakantiedagen voor de rooitijd en 3 van november tot maart, plus 6 snipper dagen, die uiteraard over het gehele jaar m overleg kunnen worden verkregen. De loon basis zal iets worden gewijzigd in gunstige zin. terwijl de produktietoe- slag is verhoogd op gemiddeld 7 tot ma ximum 12 bij tijdloon. Van belang voor een goede doorvoering zal zijn dat vóór 1 maart a.s. alles in orde komt. Meesterstukwaar Interpol en Scotland Yard zich nu de tanden op stuk bijten (Van onze Brusselse correspondent) Geheel Antwerpen is in beroering rond een zwendelzaak van miljoenen gul dens en de kranten van de Scbeldestad hechten bijkans geen belang aan het feit. dat gisteren in het Rubenshuis een schilderij van de 16de eeuwse meester Frans Pourbus ter waarde van 100.000 francs of 7.600 gulden werd gestolen. De zwendelzaak is immers een zaak van 35 miljoen francs of bijkans 3 miljoen gulden. Een Perzische handelaar legde op een mooie ochtend een bundel keurig getekende en gestempelde douane- en scheepsdocumcnten over en de Antwerp se bankbediende, die deze zaak behandelde liep erin. Alles leek zo perfect in orde, dat, ondanks betalingen van het enorme bedrag van 35 miljoen francs, welke uit deze zaak voortvloeide, geen verdere controle werd gedaan. De Ant werpse Bank gireerde het bedrag aan diverse adressen in Lugano. Ceylon, Colombo en elders. Nu blijkt het een grote oplichterij te zijn! door de mazen. De schuldige is naar het schijnt een zekere Johnson uit Colombo en nu zoeken de politie aangesloten by de Internationale politle-organisatie In terpol en Scotland Yard naar Johnson! Het publiek vernam ter zitting van gisteren met zonder enige verbazing, dat men, bij een Belgische bank, een lopen de rekening kan hebben, op een vals# naam of op een geheim nummer. Volmaakte vervalsing Alle documenten zijn perfect vals. En de consul van Portugal erkende gisteren dat zijn stempels meesterlijk waren na gebootst. Harold Hudson, een eerste klas functionaris van Scotland Yard ver klaarde. dat de aanhouding en de on dervraging van een bewoner van Ceylon die in de zaak is betrokken. Savundra- nayagam. geen resultaat had opgeleverd. Er zitten Zwitserse. Engelse en Parijse expediteurs en handelshuizen in deze combinatie, maar zy glippen handig stuurder van de tegenligger, de 24-jarige R. Westra uit Wynaldum slaagde er in alle drie inzittenden te bevrijden. On danks het feit, dat een dokter uit Sex- bierum langdurig kunstmatige ademha ling toepaste bleken de levensgeesten bij de heer Holtrop echter reeds te zijn geweken. Het stoffelijk overschot is naar een ziekenhuis vervoerd; de auto werd later door een kraanwagen op het droge gebracht. Eregast van de Senaat; Commander Pilot" der Amerikaanse Luchtmacht (Telegrafisch van onze correspondent te Washington) Prins Bernhard deelde ons in een onderhoud, dat wij te Washington met hem mochten hebben mede, dat drie zaken vooral zyn aandacht hadden ge had tijdens zijn reis door Amerika. Dit waren ontmoetingen met vrienden van de z.g. „Bilderberggroep". voorts be zoeken aan de vliegtuigindustrie en tenslotte een gesprek met de minister van Defensie Wilson. De Bilderberg-groep is zoals be kend een gezelschap van vooraan staande West-Europese en Amerikaanse figuren, waarin van gedachten gewis seld wordt over internationale vraag stukken. Prins Bernhard heeft thans xielne conferenties van deze groep bijgewoond, die gehouden werden aan de West sust, in Texas en te Washington De Prins is van mening dat het doel dezer con ferenties het best bereikt kan worden, indien een ieder, die er aan deelneemt, ziöh daar volkomen vrij gevoelt om zijn mening te uiten. Toen Prins Bernhard de bedoeling van de beweging nader omschreef, duldde hij aan dat het een goed dmg was, dat niet- communistlsche Europeanen en nlet- isolatlonistische Amerikanen elkaar van tjjd tot tijd over en weer eens zelden, wat zjj dachten van elkander en van diverse problemen. By zyn bezoek aan de vliegtuigindus trie heeft Prins Bernhard vooral belang stelling getoond voor de Lockheed Elec- tra, het turboprop toestel voor kortere afstanden. In zyn gesprek met de Amerikaanse minister van Defensie Charles Wilson zou de Prins nogmaals onderstreept heb ben hetgeen de Nederlandse minister van Oorlog, ir Staf. in november be pleit heeft. Minister Staf drong er toen op aan. dat de Nederlandse industrie zoveel mogeiyk ingeschakeld zou wor den by het vervullen der nato-behoeften. Prins Bernhard heeft in Washington overigens een drukke tyd gehad. Na zün onderhoud met president Eisen hower Is hü eregast geweest van de Senaat. Gisteren heeft hü nog een kort bezoek aan mevrouw Eisenhower gebracht. Tydens een diner ten huize van de Nederlandse ambassadeur heeft de chef-staf van de Amerikaanse Luchtmacht, Twining, Prins Bernhard het vliegbrevet overhandigd van „Com mander Pilot" der Amerikaanse Lucht macht. Dit hoogste brevet verwerft men alleen na 15 jaar lang actief vlieger geweest te zyn, terwijl men 3000 vlieguren op zyn naam moet hebben staan. Prins Bernhard heeft thans byna de 4000 vlieguren reeds bereikt. TE' Ter gelegenheid van de a.s. ver jaardag van Prinses Beatrix wordt door de Zilverfabriek te Voor schoten een penning uitgegeven welke aan de voorzijde (boven) het portret en de naam van de jarige draagt naar een ontwerp van de medailleur Pol Dom en aan de keerzijde (onder) het wapen van de Prinses, uitgevoerd door de me dailleur M. Kutterink.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1