LEIDSCH DAGBLAD Frankrijk staat in deze week voor een drietal belangrijke besluiten De Kamer moet een voorzitter kiezen en de president moet nieuwe premier aanwijzen WEERBERICHT Origineel plan voor oplossing van stadsverkeersprobleem Rechts inhalen leidde tot ernstig ongeluk Indonesië wenst onderhandelingen in slotzitting te beëindigen Laatste aanbod van Londen aan de Grieksgezinde Cyprioten 94ste jaargang DINSDAG 24 JANUARI 1956 No. 28738 Directmr: J. w. Haioj DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN W1"« sin°6' 1 Gl™ Ko- 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer 17.- per kwartaal: 1*35 per maand: (055 per week Telefoon Directie en Admlnletratle: 25041: Redactie: 21507 (Van onze Parijse correspondent) Deze weck zullen in Frankrijk waarschijnlijk belangrijke beslissingen vallen. Vandaag kiest de juist geïnstalleerde Kamer een nieuwe voorzitter. Direct daar op zal president Coty een formateur aanwijzen, die de nieuwe regering zal moe ten samenstellen. Een derde feit van politiek gewicht betreft dan nog de aan vrage van de Socialisten en de Radicalen om de mandaten van een dozijn Poujadistische Kamerleden ongeldig te verklaren, aangezien in hun campagne op onwettige wijze van het lijstkoppelings-systeem gebruik zou zijn gemaakt. Poujade heeft al gedreigd in dat geval al „zijn" gedeputeerden terug te zullen trekken. In een vijftigtal districten zouden dan nieuwe verkiezingen moeten worden georganiseerd met het allerminst denkbeeldige gevaar dat dan nóg veel meer Poujadlstcn naar het parlement zullen worden afgevaardigd. In zekere kringen van het rechtse centrum, die het met Poujade best op een akkoordje zouden willen gooien, zijn ook al stemmen opgegaan om het. achteraf, met de letter van de kieswet nu maar niet al te precies te nemen sectoren der Gevaar van „Volksfront" allerminst denkbeeldig Voor de verkiezing van een nieuwe Kamerpresident, na het staatshoofd de hoogste autoriteit in de republiek, zijn officieel vier kandidaten ingeschreven: een communist (Cachin). een Poujadist (Ruft, de huidige (katholieke) voorzitter Schneiter, en diens socialistische voor ganger. André le Troquer. In feite gaat de strijd echter tussen de katholiek en de socialist, resp. het rechtse en het linkse centrum vertegenwoordigend. Le Troquer heeft, in theorie, de alge mene steun van het Republikeinse Front iSocialisten en Radicalen), plus in de tweede ronde vermoedelijk van de Com munisten. Mathematisch gesproken is hij daardoor van de overwinning bij voor baat verzekerd. Vanwege zijn ietwat moeilijke en autoritair karakter telt Le Troquer onder zijn partijgenoten er radicale geestverwanten echter niet uit sluitend vrienden, en daarom is 't niet uitgesloten dat een deel van hen de katholiek Schneiter boven hem verkie zen zal. De overwinning van Schneiter zou voor het Republikeinse Front een eerste nederlaag betekenen, en een slecht voorteken voor de strijd, die ver volgens gevoerd zal moeten worden. Onoverzienbare gevolgen De voornaamste gebeurtenis van de week is namelijk de aanwijzing door president Coty van de nieuwe formateur, die daarna, als minister-president. Edgar Faure op zal moeten volgen. Het is nu wel zo goed als zeker, dat de keuze zal vallen op de socialistische secretaris generaal Guy Mollet, die zijn minister- lijst al in de zak heeft. Mendès-France zal dan vice-premier worden met het Onverdraagzaamheid in Spanje neemt toe Laatste protestantse school in dat land opgeheven De enige nog bestaande protestantse school in Spanje, die te Madrid, is maan dag door de Spaanse overheid gesloten. Naar te verstaan is gegeven, zal het ge bouw verzegeld worden. De laatste jaren zjjn dergelijke instellingen in de provin cie eveneens gesloten. De school in Madrid wordt bezocht door een vijftigtal leerlingen en was gevestigd in een gebouw, waarin zich ook een op leidingsschool voor predikanten bevindt. Ook deze instelling, die acht studenten telde, is opgeheven. Er is nog geen reden voor deze maatregel opgegeven. Wel is bekend, dat de huidige Spaanse wetten niet voorzien in het be staan van protestantse instellingen van bovenvermelde aard. Spanje behoort namelijk, tezamen met de landen achter het ijzeren gordijn tot de staten, die nog niet aan godsdienstvrijheid toe zijn. Paus Pius ontving Lutherse bisschop Dibelius Paus Pius XII heeft maandag het hoofd van de Evangelisch-Lutherse kerk in Duitsland, bisschop Dibelius. in parti culiere audiëntie ontvangen. Van Vati caanse zijde is medegedeeld, dat de audiëntie, die door bisschop Dibelius was aangevraagd, een kwartier heeft geduurd. Bisschop Dibelius is op weg naar Austra lië. waar hij in februari het congres van de Wereldraad van Kerken zal bijwonen. Sneeuwbuien De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking met enkele sneeuwbuien. Matige tot krachtige aan de kust wellicht tijdelijk harde wind tussen zuidwest en noordwest Vannacht plaatselijk lichte vorst, morgen overdag iets lagere temperaturen dan vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur). 25 januari Zon op: 8.34 uur; onder: 17.15 uur. Maan op: 14 53 uur; onder: 636 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.52 en 13.18 uur. Dit nummer bestaat alt acht pagina's Dat Mollet voor zijn investituur ten minste een betrekkelijke meerderheid zal halen, is evenmin waarschijnlijk. Maar wanneer de Communisten, die Mollet als hun doodsvijand hebben be schouwd. zich nu niettemin achter hem zullen scharen dan is de kans groot, dat hij de Conservatieven en de Katholieken tegenover zich zal vinden. In feite zal 't Volksfront dan zijn wedergeboorte bele ven, met alle onoverzienbare gevaren van dien. Verscheidene Conservatieven en Katholieken dringen er daarom al op aan zich niet van het Republikeinse Front te isoleren. De rechtse partijen hadden aan Mollet en Mendès-Francc voorgesteld, „ter be veiliging der republikeinse vrijheden" tijdig overleg te plegen voor de opstel ling van een minimumprogramma. De leiders var. het Republikeinse Front hebben voor die invitatie echter niets gevoeld, omdat ze van oordeel waren, dat een compromis met het rechtse blok automatisch tot een nieuwe vorm van ..immobilisme" (onbeweeglijke politiek) zou moeten voeren. Ze verlangen dus dat alle partijen zich zullen uitspreken over de eigen merites van hun programma, waarvan de grote lijnen intussen al wel bekend zijn geworden en dat in onderdelen deze week. dus vermoedelijk door Mollet. in de Kamer nader zal worden toegelicht. Met de uitspraak van Communisten en rechtse centrum-partijen zal dan voor een ruim deel de richting worden be paald, waarin Frankrijk zich tijdens deze nieuwe periode zal ontwikkelen. Russisch emigrant icil elektrische taxi's zonder chauf feur in stadskernen (Van onze Parijse correspondent) Op het ogenblik zie je ze in Parijs nog niet rijden, de elektrisehe-taxi's- zonder-chauffeur. Maar het plan, afkomstig van een geëmigreerde Russische ge nie-officier, de heer De Tartarinoff, heeft de Parijse prefectuur toch wel *6 interessant gevonden, dat het op dit ogenblik door deskundigen op zijn eco nomische en verkeerstechnische mogelijkheden ernstig wordt onderzocht. Mis schien zit er ook voor Nederland wel wat in. en daarom willen we het voorstel hier even uit de doeken doen. Onlangs hield de prefect van de Seine, de hoogste verkeersautoriteit in Parijs, de heer Paul Haag, een voordracht in Nice over zijn dagelijkse zorgen, waarbij hij ruiterlijk toegaf er geen gat meer in te zien. Parijs zou voor ruim de helft tegen de grond moeten, wilde men enigszins ruimte scheppen voor het mo derne verkeer! Ei van Columbus Zo'n maatregel heeft zijn bezwaren. Men zou ook kunen besluiten nieuwe straten aan te leggen, onder de grond of in de lucht. Afgezien echter van de esthetische nadelen, zouden, zo zei de prefect, met zo'n aanleg zulke giganti sche sommen zijn gemoeid, dat ook die oplossing nauwelijks in overweging kon worden genomen. Toen stond de heer De Tartarinoff op, die vertelde dat hij vroeger, als alle Russische emigranten, taxichauffeur in Parijs was geweest. Hij had dus wel enig recht van spreken. En daarna kwam hij voor de dag met een suggestie, waarvan monsieur Haag moest toege ven, dat men daarin wel eens het ei van Columbus zou kunnen hebben gevonden. Het plan-De Tartarinoff komt er in het kort op neer. dat in de centra van de grote steden alle particuliere auto verkeer verboden wordt. Alleen bussen en bestelwagens van onontbeerlijke le veranciers zouden in de „city's" nog toe gang hebben. Door "zo'n verbod dat door Parjjs al enige tijd wordt overwo gen zou natuurlijk dadelijk al de no dige ruimte worden geschapen, vooral omdat de parkerende auto's uiteraard óók onmiddellijk verdwijnen zouden. Voor mensen, die niet willen lopen en haast hebben, zouden dan elektrische taxi's disponibel worden gesteld, auto- tjes met twee plaatsen in de geest van die wagentjes, waarmee je in sommige kermistenten gevaarloos je tegenliggers mag bedreigen. Die nieuwe lilliput-taxi's zouden dan ook door iedereen zonder moeite zélf kunnen worden bestuurd, en niet harder dan hoogstens vyftig of zestig kilometer mogen rijden. De kosten van zo'n voertuigje zouden niet meer dan 2000 gulden behoeven te bedragen. Liefhebbers nemen bij de on derneming of eventueel het stadsbe stuur een abonnement voor vijftig gulden in de maand. Ze krygen dan een contact-sleuteltje dat op alle taxi's past. (Is dat héél gemakkelijk na te maken? Red. L.D.) Het aantal elektrische taxi's zou zo groot moeten zijn. dat men er overal altijd wel één vrij kan vinden. Je stapt er dus in. rijdt naar de plaats van bestemming, parkeert het wagentje langs het trottoir, zodat een volgende abon nee er zich van bedienen kan. Is het niet even vernuftig alseenvoudig? En is dit niet het ei van Columbus voor het stadsverkeer? We wachten met spanning op het ant woord van de veikeerstechnici der Pa rijse prefectuur Eerherstel voor Rudolf Slansky? (Van onze Weense correspondent) Op aandringen van de Joegoslavische president Tito en onder druk van Mos kou heeft de Tsjechische minister-presi dent kortgeleden medegedeeld, dat de vroegere slechte betrekkingen tussen Tsjecho-Slowakye en Joego-Slavië te wijten zyn aan fouten van beide kanten. Intussen gaat men nu in Praag nog een stap verder en wel met betrekking tot Ludolf Slansky. secretaris-generaal der Communistische partij, die in november 1952 met vele anderen in Praag terecht stond. Hij werd in dit proces, dat een sterk antisemietisch ka rakter droeg ter dood veroordeeld en daarna opgehangen, niet alleen op grond van ..Titoïsme'maar ook omdat hij zich schuldig zou hebben gemaakt aan de moord op de Tsjechische nationale held Jan Sverma Thans echter is er in het Piaagse blad „Aufbau und Fried eneen artikel ver schenen. waarin H. Frank beschrijft, dat Sverma. tezamen met een groep parti- sanen. op 10 november 1944 bij een poging om de 2000 meter hoge berg Chabenec te beklimmen, in een ver schrikkelijke sneeuwstorm was gekomen en zozeer door koorts was verzwakt, dat hij aan uitputting is gestorven Dtl is liet staatsieportret dat H.M. Koningin Elisabeth van Engeland door de beroemde foto graaf Cecil Beaton heeft laten maken, ter gelegenheid van het be zoek aan Nigeria. H.M. droeg een diadeem van parelen op het hoofd en haar geborduurd zijden japon n as versierd met de orde van de Kouseband en de miniaturen van de andere orden. Ontruiming Noordwal vlothaven Tijdens de gistermiddag in het Am sterdamse stadhuis gehouden spoed- bespreklng tussen vertcgenw oordigers van gemeentelijke diensten onder lei ding van de burgemeester, mr. A. J. d'Allly, is besloten de noordzijde van de Vlothaven als ligplaats voor woon schepen op te heffen. De ontruiming van deze noordelijke wal (de lijwal bij z.w. wind) die ge bleken is de meest bedreigde zijde van deze open haven te zijn bij het op treden van de in dit jaargetijde vaak voorkomende krachtige z.w. storm, zal met de grootste spoed ter hand wor den genomen. Aan 16 kwetsbare en lage boten van de totaa'. 39 woonschepen, die aan deze noordwal zyn gemeerd, zal zeer spoedig een andere, tijdelijke, woonplaats in de meer beschutte stad worden toegewe zen Hiertoe heeft men reeds het oog laten vallen op de hoek Amstel-Sarpha. tikade en op de Kattenburger gracht. De politie onderzoekt op het ogenblik welke plaatsen in de stad nog meer in aan merking komen. Men hoopte reeds van ochtend met de versleping te kunnen aanvangen De noordwal van de Vlothaven moest toch in de toekomst worden ontruimd in verband met een eventuele uitbrei ding van de Coenhaven. Padvindersactiviteiten Evenals vorige jaren zullen ook dit Jaar in de Paasvakantie de padvinders weer hun actie .Een heitje voor een karweitje" houden. Als data hiervoor zijn vastgesteld 5, 6 en 7 april. De Nationale Koempoelan voor de leidsters en leiders van de Nederlandse padvinders zal vol gens het voorlopige programma op 23 en 24 juni te Ommen worden gehouden. De jaarlijkse Koempoelan voor de leid sters en leiders der protestants-christe lijke groepen, de zgn. x-groepen, is be paald op 22 en 23 september in Woud- schoten te Zeist Auto rolde twee taluds af (Speciale berichtgeving) Op de rijksweg l'trechtAmsterdam is gistermorgen bij Brcukelcn een ern stig ongeluk gebeurd, waarbij een 36- jarige mevrouw uit O verveen het slachtoffer is geworden. De Indonesische minister-president Harahap, heeft gisteravond een instructie gezonden aan de Indonesische ministeriële delegatie te Genève „om de onder handelingen (met de Nederlandse ministeriële delegatie) in een slotvergadering te beëindigen". houden. De premier vermeldde hierbij nog, dat onder de politieke partijen die hun instemming hebben betuigd met het verloop van de onderhandelingen, ook de kleine „Partai Boeroeh" is, die tèn tijde van de kabinetsvergadering van vrijdag j.l. teen de onderhandelingen met Ne derland werden besproken haar stand punt nog niet had bepaald. Prof. Soepomo bij Lord Reading Minister Harahap deelde mede, dat, na het terugtrekken uit het kabinet van de ministers der Nahdatoel Oelama en de PSn alie overblijvende regeringspar- j tijen him instemming hebben betuigd met de wijze waarop de Indonesische delegatie onder leiding van de Indone sische minister van Buitenlandse Zaken, Anak Agoeng Gde Agoeng, de besprekin gen heeft gevoerd. Het was daarom, zo voegde Hsrahap hieraan toe, niet nodig om. gelyk oorspronkelijk was vastge steld. nog een Kabinetsvergadering Het lste batafjon lichte infanterie Schotse Hooglanders marcheert door de regen naar de vliegtuigen, die hen naar Cyprus zullen brengen ter er ster king van de troepen aldaar. De ambassadeur van Indonesië te Londen, prof. Raden Soepomo. is gister in het Britse ministerie van Buitenland se Zaken ontvangen door de minister van Staat, Lord Reading. Prof Soepomo heeft het Engelse mi nisterie van Buitenlandse Zaken op de hoogte gesteld van het verloop der on derhandelingen tussen Indonesië en Ne derland. Een aantal personenauto's reed in de richting Utrecht met matige snelheid. Een Volkswagen, bestuurd door een 41- jarige vertegenwoordiger uit Amsterdam, maakte zich los uit de file en passeerde een auto. De wagen bleef nog even links rijden om nog een wagen voorbij te rijden. Een Chevrolet reed achter de Volks wagen en de 56-jarige bestuurder claxo neerde vinnig om hem naar rechts te doen gaan. De Volkswagen bleef zyn eigen goede koers rijden. De bestuurder van de Chevrolet was ongeduldig. Op een gegeven moment gaf hij vol gas en pro beerde rechts van de Volkswagen te pas seren. Hij moest op dat ogenblik tussen een Austin en de Volkswagen doorrijden. Deze manoeuvre mislukte. De Chevrolet kwam zowel met de Volkswagen als met de Austin van de mevrouw uit Overveen in aanraking. De Volkswagen werd licht beschadigd. Maar de Austin kreeg een duw van ach teren. waardoor de bestuurster de macht over het stuur verloor en met de wagen over de kop sloeg. Dp auto rolde daarna holderdebolder zijdelings twee taluds af. met zo grote snelheid dat het autootje zelfs over een sloot rolde. Ernstig gewond werd de bestuurster naar een ziekenhuis In Amsterdam ge- oracht. De politie schatte de snelheid waarmee de Chevrolet gereden had op het moment van de botsing op meer dan honderd kilometer per uur. Het Meteorologische Instituut te Kaapstad beeft maandag de heetste dag sinds zyn oprichting In 1933 ge registreerd: 37 6 graden celclus ln de schaduw. Er zyn vele mensen flauw ge vallen Gouverneur Harding sou een bepaalde datum nan Makarios kunnen toeseggen Gouverneur Sir John Harding van Cyprus is vandaag uit Londen, waar hjj met de regering overleg gepleegd heeft, naar Cyprus teruggekeerd met een Brits voor stel, waarin rekening gehouden wordt met zekere bezwaren van aartsbisschop Makarios. de leider van de beweging voor aansluiting van Cyprus bU Griekenland. De Britse regering zou het voorstel willen beschouwen als het laatste van deze aard en de aartsbisschop zou deze poging tot een compromis met ja of neen moeten beantwoorden. Zelfbeschikking afhankelijk van internationale toestand Het Britse voorstel zou rekening hou den met de eis van de aartsbisschop, dat de Cyprioten het recht van zelfbeschik king krygen op een bepaalde datum. Aan de andere kant echter, zou na afloop van de voorgestelde termijn de toekenning van dit recht afhankelijk zijn van de internationale situatie. Het Britse aan bod zou tenslotte waarborgen Inhouden voor de belangen van de Turkse minder heid op Cyprus. Sir John Harding heeft maandag in een vraaggesprek voor de televisie te Londen ontkend, te willen aftreden, om dat hij volgens krantenberichten „ruzie" met premier Eden had gehad. Hij noem de deze berichten „onwaar en bepaald monsterachtig".

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1