CANADESE JAREN WAREN VAN BESLISSENDE BETEKENIS VOOR KARAKTERVORMING HERKENNING Prinses Juliana nam opvoeding zelf ter hand ZATERDAG 21 JANUARI WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 4 BIJ PRINSES BEATRIX'S 18e VERJAARDAG 1943: BeatrixIrene en H.M. de Koningin vol bewondering voor Prinses Margriet. met betrekking: tot bepaalde vraag stukken. Het energieke, doel bewus te in de vader trekt de dochter in sterke mate aan. Beiden zijn snel in het nemen van beslissingen, heb ben hetzelfde dynamische en een analoog enthousiasme voor het realiseren van idealen. De verbetenheid, waarmee Beatrix vecht voor het bereiken van presta ties in de sport en met name dan de paardensport, was ook kenmerkend voor de Prins in de tijd dat hy deze sport nog intensief beoefende. „Verschil van inzicht by die twee", zo oordelen terzake bevoegden, „komt zelden voor. Beiden zijn uit stekende organisatoren". Liefde en bewondering voor moeder De ietwat eigengereidheid, waarvan hierboven werd gewaagd, kwam in la ter jaren by Prinses Beatrix op ande re wijze dikwyls tot uiting. Zij was het die veelal onmiddellijk bij kinderspe len de leiding nam. In grote mate was zy vindingrijk en op een enkele uit zondering na. onderwierp elk kind zich, als vanzelfsprekend, aan haar leiding. Verkeerd is om hieruit te conclude ren, dat de oudste Prinses een enigs zins bazig karakter heeft. Het tegen deel is zelfs waar, want vooral in la tere jaren stond zy open voor ander mans mening, zeker wanneer die op grotere ervaring en deskundigheid was gebaseerd. Voor haar moeder heeft Beatrix een even grote liefde als bewondering. Deze toch was het, die in uiterst moeilijke jaren haar kind wist te lei den. haar karakter vorm gaf en haar bewust heeft doen worden, wat in de toekomst van haar door land en volk zal worden gevraagd. En nu zyn moeder en oudste doch ter elkanders steun geworden, zoals dat in elk goed geleid en een goede sfeer ademend gezin het geval is. Het is moeilijk daarover te schrijven, wil men niet indiscreet worden en het gevaar lopen te gaan idealiseren. En dat zou aan de betekenis en waarde van dit voorname Neder landse gezin afbreuk doen! Ons kort verhaal door Frederick Skerry Het café zat vol met Oostduitse autoriteiten. Maar enfin, by was hier waarschijnlijk even veilig als overal el ders en het was weer eens wat anders dan het obscure cafeetje, waar Elsa Kaufmann. zijn bekoorlijke Duitse agente, hem in de laatste tijd aange moedigd had, om te trachten relaties aan te knopen. Nu ja, nog twee dagen en dan op de vissersboot van Pierre over op een ander sohip en dan te rug naar Frankrijk met de gegevens, die zo belangrijk waren. Alle hoofden keerden zich te midden van het lawaai naar het midden van de eetzaaler klonk een salvo van applaus een man stond op en liep naar de estrade van de muzikanten. John Stroh's hart scheen een ogenblik stil te staan. Karl! Zijn broer uit Duitsland John vroeg zich af, of de banden des bloeds, zoals men dat noemde, sterker zouden blilken te ziin dan het com munistenweb, waarin zyn broer ge vangen zat. Het was natuurlijk ook mogelyk, dat Karl hem niet zou her kennen Zjj hadden elkaar in heel wat jaren niet gezien. De ene oorlog had hun Amerikaanse moeder en Duitse vader gescheiden en nu was er weer een oorlog geweest, die de twee broers uit elkaar hield, wier wederkerige vriendschap de ruïne van het huwelijk van hun ouders overleefd had. Na de scheiding had John met zyn moeder zich in Amerika gevestigd en Karl was met zyn vader in Duits land gebleven, maar de jongens had den vaak hun vakantie samen doorge bracht Elsa wendde zich met een glimlach tot hem Iemand is van plan om een beetje piano te gaan spelen, zei zy. Door zyn wild heen en weer stor mende gedachten drong een enkel feit tot zijn geest door. Als zy hier nog noOit eerder geweest was, zoals zij ge zegd had, hoe kon zij dan weten welk instrument die man zou gaan be spelen? Voor de piano gezeten liet Karl zijn vingers even achteloos over de toetsen glijden en John keek plotseling op. Karl had hem herkend. Karl stelde hem gerust. Hij speelde zijn eigen door hem gecomponeerde wijsje uit de tyd, toen zij nog jongelui waren en een meisje hem, Karl, de bons gegeven had. Het wijsje was alleen aan hem en Karl bekend. Er waren nog woor den op ook. Die zou hfj zich zo dade lijk wel herinneren. Ook hy deed mee aan het applaus en staarde Karl stoutmoedig aan, toen hij weer van het podium afkwam. Maar Karl liep hem zonder een enkele blik voorbij Om de een of andere reden voelde hy zich op Elsa's kamers niet op zijn gemak. Terwijl zij haar mantel even in de andere kamer bracht, neuriede zij een wijsje. Het was een melo dietje. dat je lang bijblijft, wat die pianist speelde, riep ze hem toe. John Stroh bleef als versteend staan. Nu hij de melodie weer hoorde, herin nerde hy zich plotseling de woorden van Karls liedje! Toen zy weer by hem terugkwam, zag zij een glimlach over zyn gelaat trekken. Je sohynt iets erg amusant te vin den, vriendje! Ik ben niet zozeer geamuseerd als wel een beetje gegeneerd. Onder voorwendsel van een zake lijke ontmoeting, die hem een ogen blik uit het geheugen was gegaan en belovend terug te zullen komen, ver liet hy haar. Hij had naar hy bere kende op zyn hoogst een uur de tyd, om een stad tussen zichzelf en het begin van een achtervolging in te zetten. Die goeie beste Karl! Met iedere stap weerklonk opnieuw Karls waar- sohuwing door zim brein de woor den van het liedje: Ik ken een kind met lief gelaat, Pas op, pas op, zij liegt. Zy kent de liefde en de haat, Pas op, want zy bedriegt. Vertrouw haar niet, waar zij ook gaat, Pas op, pas op, pas op! (Speciale berichtgeving) 1944: Ottawa, Prinses Beatrix 6 jaar. TJUIM twee jaar was Beatrix Wilhelmina Armgard, toen zij in een zwaar bewaakte en bepantserde auto met vader, moeder, zusje en leden van de hofhouding door de Haagse straten reed, op weg naar een land dat aan de andere zijde van de Noordzee lag. Een kind van die leeftijd behoudt geen herinnering aan zo'n tocht. De geest is nog te gering ontwikkeld, dat het indrukken kan vasthouden. De peuter speelde op de schoot van de moeder, wier gezicht evenals dat der andere volwassenen, wel de sporen droeg van zorg en angst over land en volk, die zo verraderlijk waren overvallen. Die in normale omstandigheden vrij korte trip van Den Haag naar IJmui- den, duurde nu uren. Overal loerde het gevaar, dat Gode zij dank! door de drie kinderen, Beatrix, Irene en Reneetje Röell nog niet werd onderkend. Het individu zoekt bescherming Enkele uren tevoren hadden Beatrix en Renée nog gespeeld in de tuin, achter het paleis aan het Noordeinde. Voor die twee hadden het zware ge ronk der vijandelyke vliegtuigen, het doffe dreunen der inslaande bommen en het angstaanjagend geloei der si renes geen betekenis. Of misschien toch wel? Een lid van het gevolg, dat die dag in de directe omgeving der Koninklyke familie heeft vertoefd, vertelde my, dat de kinderen toch Anders dan An ders waren. Beatrix, die in haar eerste levensjaren al van een zekere eigenge reidheid blijk gaf, was die middag op vallend rustig. Steeds zocht zij als net ware de veilige bescherming van moe der. Dat hebben vele kinderen van ge lijke leeftijd in die moeilijke dagen gedaan. Medici zien dit als een gevolg van het instinct, dat zich by mens en dier van de geboorte af al laat gel den. Het instinct, dat in perioden van gevaar het individu, hóe onwetend het ook ten opzichte van dit gevaar staat, naar bescherming van de kant van de moeder dry ft. Een andere vraag, die rijst en die door pedagogen bevesti gend wordt beantwoord, is. of versto ring van het normale gezinsleven in de eerste levensjaren van invloed is op het karakter. Pas toen moeder Juliana met haar kleuters naar Canada vertrok en zich in Ottawa een home wist te creëren, waarin het gezinsleven zich meer langs normale banen kon gaan ontwikkelen, kon de opvoeding der Prinsesjes geschieden op een wijze, zoals Prinses Juliana die wenste. Met mevrouw Röell en freule Feith, de laatste speciaal als kinderverzorg ster, wijdde Prinses Juliana zich met grote energie aan de opvoeding van haar dochtertjes. Ontwikkeling der persoonlijkheid HET is opmerkelijk", zo werd my medegedeeld, „dat de Prin ses zoveel ty d hiervoor in die uiterst druk bezette dagen in Ottawa, heeft kunnen vinden. De vele verplich tingen, welke zij als Kroonprinses ver van het vaderland ook had te vervul len, lagen op het terrein van de re presentatie. Daarnaast evenwel waren het zaken, die met het beleid der Ne derlandse regering te Londen te ma ken hadden en waarvan het secreta riaat van Koningin Wilhelmina de Prinses geregeld op de hoogte hield. Doch al deze uitermate drukke werk zaamheden hebben er haar nooit van kunnen weerhouden de opvoeding van de kinderen zelf ter hand te nemen. De Prinses was in die jaren vader en moeder tegelijk: de byzondere taken, waarvoor Prins Bemhard in de oor logsjaren gesteld was. waren er oor zaak van, dat hy maar een enkele maal naar Ottawa kon komen". Van grote betekenis voor Prinses Beatrix is geweest, het streven van haar moeder bij haar kind. die op jonge leeftijd al zeer ontvankelijk was voor indrukken, de persoonlijk heid te ontwikkelen. Dat werd om. bereikt door de kleuter met op zich zelf simpele opdrachten te belasten. Zo had Beatrix de taak om er zelf voor te zorgen, dat alle speelgoed in de kinderkamer steeds was opge ruimd. Soms kwamen er kindertjes van dezelfde leeftijd op bezoek en de kleine Beatrix moest dan als gastvrouw fungeren. Dat gaf nogal eens moeilijkheden, vooral wanneer de „gasten" zich niet wisten te ge dragen naar de wensen van „gast vrouw". Maar slechts wanneer daaruit wer kelijke conflicten groeiden, mocht er door volwassenen worden ingegre pen. Men herinnert zich dat zy later her- haaldelyk een beroep op het Neder landse volk heeft gedaan zóch in zyn - overigens goedbedoelde - belangstel ling voor de Prinsessen, tot het uiter ste te willen beperken. Uit eigen erva ring weet Koningin Juliana, hoe fu nest het voor een kind van Koninkly ke bloede is. als een bezienswaardig heid te warden beschouwd. Overdreven luxe heeft er nooit in de woning in Ottawa geheerst. Wie een kijkje heeft mogen nemen in de particuliere vertrekken in het Paleis Soestdyk, weet ook dat de inrichting van alle vertrekken, zeer smaakvol is, maar zeker niet wordt gekenmerkt door pracht en praal. gevaar, dat de opgroeiende kleuter niet gevrijwaard zou kunnen blijven van invloeden, welke kenmerkend waren voor het land, waarin het gezin verbleef. Zo waren er de speelkameraadjes, die zich in het Engels van hun brab beltaaltje bedienden. De leefgewoon ten in dat vreemde land zouden zo gemakkelijk tot dat typisch Holland se milieu kunnen doordringen. Dat zulks niet is gebeurd, is te dan ken aan de bijzondere zorg van Prinses Juliana, die één doer voor ogen had: Haar kinderen in de specifieke Hollandsse sfeer en geest groot te brengen. Kort na de bevrijding, het Prinselijk gezin weer verenigd op Nederlandse bodem, het vliegveld Teuge Niet op een voetstuk OP één punt moet daarby worden gewezen. Heel wat keren heeft Prinses Juliana, later, vooral ook In de jaren toen zy tot het Koning schap was geroepen, met nadruk naar voren gebracht dat men voor Prinses sen by een beoordeling van haar doen en laten dezelfde maatstaven moet aanleggen als voor andere kinderen. Men krijgt met dezelfde opvoedkundi ge problemen - voortspruitend uit na- tuurlyke aanleg en karakter - te ma ken. Het is onjuist en op grond daarvan te veroordelen dat kinderen van Ko ninklyke bloede van een aureool wor den voorzien. Het zyn doodgewone kinderen, die dezelfde nukken en gril len vertonen als alle kleuters van die leeftyd. Uitzonderlyke begaafdheden komen by deze kinderen even zeld zaam voor als by die, die niet in een paleis worden geboren. Het plaatsen op een voetstuk en het teveel aandacht besteden, in woord, geschrift of Il lustratie, aan bepaalde fasen in de geesteiyke ontwikkeling, kunnen tot fatale complexen by het kind leiden. Van al die gevaren is Prinses Juliana zioh niet alleen in Canada, maar ook na terugkeer in het vaderland terdege bewust geweest. Zy voedt haar kinde ren op een zodanige wyze op. dat aan hun persoonlyke vorming niets te kort wordt gedaan, maar ook van het over- drevene gespeend blyft. Overeenstemming met de Prins DE overgang van het Canadese huis naar het Hollandse heeft voor het kinderleven geen in- grypende wyzigingen teweeg gebracht. Vanzelfsprekend waren er wel uitèr- lyke veranderingen, maar de sfeer bleef ongewyzigd. Wel was er de be langrijke verandering, dat nu de va der aan zyn gezin meer aandacht kon gaan besteden en kwam voor Beatrix de school. Dat dit eerste inderdaad in het le ven van de oudste Prinses niet zonder invloed is gebleken, blykt uit tal van feiten. Zeer in het bijzonder voelt Beatrix zich tot haar vader aangetrokken. Hun karakters stemmen op tal van punten opvallend met elkaar over een. Ook dat verschijnsel doet zich in elk gezin vuor, namelijk dal een kind zich nauwer verwant voelt met de vader dan met de moeder, of omge keerd. Dit heeft met liefde niets te maken. Dit „zich speciaal aangetrokken voe len tot", vindt zijn oorsprong in het gelijkgestemd zyn in opvattingen De Prinses beoogde daarmede, haar dochter te vrywaren van het gevoel dat zy door haar status van Prinsesje op een voortdurende bescherming en .zorg van ouderen mocht rekenen. Het kind moest zoveel mogelyk zyn eigen leven leiden, zy het dan ook binnen bepaalde grenzen. Geen „bijzondere kinderen" GEVRIJWAARD heeft Prinses Juliana haar kleuters ook voor een teveel aan publiciteit. Hoogst zelden kregen persfotografen gelegenheid de Prinsesjes te fotogra feren. De foto's, die er uit die jaren be staan, zijn voor het merendeel door vrienden of kennissen gemaakt. Het standpunt der moeder was, dat haar kinderen in geen enkel opzicht „by zondere" kinderen waren. In Hollandse sfeer SCHERP analyseerde Prinses Ju liana haar oudste dochter, lette vooral op haar belangstelling. Het was een gebruikelyk programma punt, dat er voor het naar bed gaan een spelletje werd gedaan. Beatrix mocht zelf bepalen wat voor spel dit zou zyn. Het was op haar derde, vier de jaar al, dat Beatrix een opvallende drang aan de dag legde om zoveel mo gelyk zichzelf bezig te houden. Haar moeder stimuleerde haar in die rich ting, doch zeker niet in die zin dat er op het kind een bepaalde druk werd uitgeoefend. De Canadese jaren zijn voor de ka raktervorming van Beatrix van gro te invloed geweest. Er dreigde het In Londen, 1940.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 10