MAGGI Men moet de wandelaars dwingen om niet overreden te worden.... GOUDBOUILLON Engels „tank-schandaal" blijkt heel erg overdreven te zijn Oud-Katwijk: omgeving Konijnshol Ex-minister Djody (met een jaar vonnis) presideerde congres Indonesië maakt daarvan geen drama 94ste jaargang Vrjjdag 20 januari 1956 Derde blad no. 28735 Voetganger, let op uw saeck (slot) Nederlanders doen verstandig zich aan de V.S. te spiegelen (Ing n. Med.-Adv.) (II) Wat in de Verenigde Staten van Noord-Amerika reeds „heden" is, is veelal voor Europa nog „toekomst". Deze maar al te vaak als cliché uitgekreten bewering heeft ook en vooral betrekking op het verkeer. Niet dat wij ons in deze artikelen over de voetganger, die op zijn saeck dient te letten, nu zullen vermeien in toekomstdromen over roltrottoirs en helikopters, maar het feit, dat bijvoorbeeld het aantal auto's in Amerika zo groot is, dat men de relatie voetganger-rijverkeer niet zonder meer mag en kan vergelijken met de toestanden in ons land, geeft ons een goede gelegenheid te onderzoeken, hoe wij onze tijd vóóruit kunnen komen. En dit vooruitzien is een integrerend deel van het werk onzer verkeers regelaars. Zich spiegelen aan Amerikaanse toestanden kan ons dus zeer te stade komen! Veelal wordt bij het overdenken van de voetgangerskwestie gemeend, dat men de automobilist maar dc pin op de neus moet zetten. De erva ringen, opgedaan aan gene zijde van de Atlantische Oceaan, leren echter, dat het voor de bescherming van de voetganger misschien nog belang rijker is, dat hij zelf gedwongen wordt zich niet in gevaar te begeven, dat men de passant dwingt om zich niet te laten overrijden! lichten werd uitgebreid, de straatverlich ting werd verbeterd enz enz. Actief werd het publiek dus ingescha keld bij het néérd rukken van de onge vallen-thermometer. Fikse boeten In New York zal de politie er binnen kort nog een schepje bovenop doen: steekt men over, ondanks het op onvei lig staan van de voetgangers-verkeers lichten, dan loopt men kans op de bon Romeinen zijn te impulsief en sommige Amerikanen veel te individualistisch Twee tegengestelde stromingen heeft men in Amerika ontdekt bij de naar stige pogingen de wandelaar te be schermen Zij, die prat gaan op hun in dividuele vrijheid, redeneerden aldus: Als ik als voetganger zekere risi co's wil aanvaarden, dan moet ik dat zelf weten en dan moet de politie niet als een soort kinderjuffrouw optreden. Deze, in de grond van de zaak typlsch- Amerikaanse mentaliteit, stemt overi gens vrijwel overeen met de houding van de impulsieve Romeinen. Zij storten zich roekeloos tussen een rij met korte onderbrekingen op elkaar volgende auto's om met sprongen en spurtjes en nu en dan een terugwijkende beweging de overkant van de straat te bereiken. Een straatbeeld, dat ons Nederlanders overigens ook niet vreemd is. Doch de voetganger heeft dat, bij ons, uitsluitend aan zichzelf te wijten. Een doorslagge vend voorbeeld? Is men kleurenblind? mate druk kruispunt, waar de voetgan gerslichten buiten werking zijn gesteld, omdat de passanten zich er nimmer naar richten! Het gevolg is tot op de dag van heden, dat men vaak ware noodsprongen moet maken om zich door de gestadige verkeersstroom heen te wringen. Maar dat niet alleen: ook op de met groene en rode lichten be schermde oversteekplaatsen reageert het merendeel der wandelaars alsof men volkomen kleurenblind Is. Men loopt maar over zonder op en om te kijken en het is aan de automobilist te danken, dat men niet in het ziekenhuis belandt. Neen, men kan zich in ons land met het intensieve verkeer beter niet richten naar de impulsieve Romein of de indivi dualistische Amerikaan. Beter is het zich de tweede categorie Amerikanen ten voorbeeld te houden. Zij willen bij alles „safety first", veilig heid voor alles. Niet alleen, dat hun kinderen bij het invallen der herfst mut sen met oorkleppen opkrijgen, dat alle voedsel met cellofaan tegen bacteriën moet zijn beschermd, maar zij steken ook uitsluitend en alleen over als het verlichte bordje hun toeflitst: walk! (loop). Zij denken er niet aan, gelijk hun vrij heidlievende broeders, „tegen de ver keerslichten in" over te steken, wat in New York duizenden en nog eens dui zenden doen. daarbij de automobilisten als het ware inviterend: overrijd mü maar. Zij piekeren er niet over midden in een straten-blok de rijbaan te krui sen, doch gebruiken de oversteekplaat sen. En het is deze houding, speciaal In Washington waar te nemen, die wij Ne derlanders ons eigen moeten maken Het schrikbarend hoge aantal overre den voetgangers in de Ver Staten in het jaar 1954 7900, moet ons ter lering strekken. Zeven gulden regels Glenn T. Lashley, de deskundige, die voor de AAA. (American Automobile Association) de actie voert ter bescher ming van de voetgangers, heeft onze Amerikaanse correspondent uitvoerig in gelicht over die vele problemen, die het drukke voetgangersverkeer oproepen. De AAA heeft zeven .gulden regels voor de voetgangers" opgesteld Het lij ken simpele regels en het z ij n ook simpele regels, doch de Nederlandse voetganger van vandaag-de-dag moet nog veel leren, voordat hij zich veilig gesteld kan weten in het drukke ver keer'. Om veilig te wandelen, dient men vol gens de A.A.A.: 1. 's avonds iets wits te dragen (in kleding of in de hand) opdat de auto mobilist de passant gemakkelijker kan opmerken; 2. slechts over te steken over de zebra's en wel op de rechterzijde; 3. zowel naar links als naar rechts te kijken voordat men oversteekt om er zeker van te zijn dat de weg vrij 1*5 4. alleen dan oversteken als het sein op „veilig" staat; 5. op te letten op afslaande auto's; 6. nooit de rijbaan te betreden tussen twee geparkeerde auto's door; 7. aan de linkerzijde van de weg te lopen, wanneer er geen trottoir is, zodat men het tegemoetkomende verkeer op zich ziet afkomen. Succes burger-comité's De staatkundige structuur van Ameri ka maakt het onmogelijk om voor het gehele land de rechten en plichten van de voetgangers bij de wet vast te leggen Iedere staat afzonderlijk, en Sn vele ge vallen zelfs iedere gemeente afzonder lijk. is verantwoordelijk voor de regeling van het verkeer. De A. A. A. heeft zich juist daarom - over het gehele land - ingespannen ten einde in alle plaatsen van enige omvang reglementen en verkeerssignalen Inge voerd te krijgen ten bate van de voet ganger. Zij trachtte haar doel voor een groot deel te bereiken met hulp van burger - comité's, die. met toestemming van de burgemeester en soms financieel uit de gemeentekas gesteund. propaganda wensten te maken voor de bescherming van de voetganger Over één ding was men het in Amerika wel eens: zulk een een actie kon alleen succes hebben, na dat het publiek behoorlijk zou zijn voor gelicht en doordrongen van de nood zaak der te nemen maatregelen. Het succes van die burger - comité's was aanzienlekin tal van steden kwa men verordeningen tot stand ten bate van de voetgangers: oversteekplaatsen werden aangegeven, het aantal verkeers- geslingerd te worden: vijftig dollar boe te ,en dat ls geen kleinigheid tweehonderd gulden) 1 De New Yorkse politie beseft kenne lijk dat zij streng moet optreden, wil zij orde scheppen in de verkeers-chaos. De voetgangers - verkeerslichten met .walk' (loop) en ,do not walk' (loop niet) heeft men doorgaans alleen op plaatsen, waar het de auto's verboden is rechts of links af te slaan. Wanneer er geen au to's de hoek omgaan, doet zich het pro bleem niet voor, dat zij ln conflict kunnen komen met overstekende voet gangers Meestal ls de situatie Ingewikkelder. Als regel heeft men op leder kruispunt een gewoon stoplicht voor het wegver keer. Verstandige voetgangers houden daar rekening mee en ze steken alleen over wanneer het licht gunstig ls. Auto mobilisten. die de hoek om willen, moe ten in zulk een geval voorrang ver lenen aan de voetgangers, die op hun weghelft zijn! Verkeers-brigadiertjes Voor de bescherming der kinderen ook voetgangers! wordt in Amerika veel gedaan. Wanneer de school uitgaat, fungeren meestentijds oudere jongens en meisjes, of moeders dikwyls als een soort hulppolitie op de straathoeken. Ex clusief Amerikaans is dit bepaald niet. In onze grote steden kent men het systeem van de verkeers - briggadiertjes ook reeds. En men heeft hierbij geen reden tot klagen, integendeel, alleen er zijn wel eens automobilisten, die de seinen van de kinderen nagenoeg negeren. Geen fraaie houding! De zuiverstekrachtigste vleesbouillon. Heerlijk en handig en slechts per doosje a 2 tabletten. Krediet aan Nederlanders in Canada MAXIMAAL 10.000 DOLLAR Tussen de Nederlandse regering en het bestuur van de Canadese provincie Nova Scotla ls een overeenkomst geslo ten, waarbij aan Nederlandse immigran ten in Canada een lening van maximaal 10.000 dollar kan worden verstrekt voor de aankoop van een boerderij en de daarbij behorende werktuigen en voor raden. De Nederlandse regering is voor een derde voor deze leningen garant. De overeenkomst is te Ottawa onder tekend door dr. A. S. Tuinman, de Ne derlandse landbouw- en emigratie-atta ché te Ottawa en door de heer S. E. Le wis of Truro namens het provinciaal bestuur van Nova Scotia. „Geef mij je tas" AANRANDING IN DEN HAAG Op de Wassenaarseweg in Den Haag is gisteravond een 20-jarlge juffrouw uit Den Haag. die daar per rijwiel reed door een tot nu toe onbekende man lastig gevallen. Deze kwam plotseling uit het struikgewas te voorschijn en riep haar toe: „stap af en geef mij je tas". Zij voldeed hieraan niet en aangezien de aanvaller het tasje, dat in de fietstas zat, niet opmerkte, gaf hij haar enkele klappen in het gelaat en het de achter band van haar rijwiel leeglopen. Toen zij begon te gillen, nam de man de vlucht: sindsdien ontbreekt van hem ie der spoor. Witboek bewijst, dat Londen allerminst roekeloos met oude wapens omspringt (Van onze correspondent in Londen) De Britse regering ls van oordeel dat het overtollig oorlogsmateriaal, dat via de particuliere handel zijn weg naar het Midden-Oosten heeft gevonden, het militaire evenwicht tussen Israël en Egypte niet heeft verbroken. Bovendien was het gezondene van geringe omvang, verouderd en vrijwel waardeloos voor oorlogvoering. Uit het onderzoek is gebleken dat het afgelopen jaar ongeveer 50 afgedankte en ontmantelde Sherman tanks, waarvoor een uitvoervergunning naar Frankrijk was verstrekt, Israël hebben bereikt, en dat 151 oude Valentine gevechtswagens zonder vuur-grendeU. welke bestemd waren voor export naar België, in Egypte zijn terecht gekomen. De Valentine tanks waren reeds In 1942 verouderd. De Valentine gevechtswagens werden begin 1944 In dienst gesteld en aan het einde van de oorlog afgeschaft. Israël ontving ook nog twintig van bewapening ont dane Mosquito-vliegtuigen. Duidelijke toespeling op Russische praktijken Dit werd gisteravond bekend gemaakt in een door de Britse regering gepubli ceerd Witboek, dat het zogenaamde „tank-schandaal" tot nuchtere propor ties terugbrengt, zodat men in rege ringskringen gelooft dat hiermede de socialistische oppositie, welke tot de aanval was overgegaan vóórdat de fei ten vaststonden, hiermede de wind uit de zeilen is genomen. Hieraan dient echter te worden toe gevoegd, dat het, zeker tijdens het par lementaire recès, de plicht ls geweest van de oppositie om de regering tot ac tie over deze pijnlijke aangelegenheid te bewegen. Of er nog meer aan het licht zal komen, moet worden afgewacht. Het Witboek dient als grondslag voor het dinsdag te houden Lagerhuis-debat over de tank-leveranties. Uit het Witboek blijkt dat de Britse regering geenszins roekeloos met overtollig oorlogsmate riaal omspringt. Oude wapens worden alleen verkocht als daartegen politiek en strategisch geen bezwaren aanwezig zijn. Pas dan komen economische facto ren in beschouwing, namelijk of de wa penverkoop de export-positie ten goede komt. Met een duidelijke toespeling op de Sovjet-Russische praktijken zegt het Rode Chinezen beschoten Quenioy Peking beschuldigt Amerika van „gewapende provocatie" De Chinese Communisten hebben don derdag vanaf Amoy en nabijgelegen eilanden de archipel van Quemoy, die in handen ia van de Nationalisten, De- sohoten, waardoor drie burgers werden gedood en 34 huizen vernield, zo ia in Taipeh, de hoofdstad van Formosa be kend gemaakt. De beschieting duurde zeven uur en er werden ongeveer 3.000 granaten afgevuurd. Er kwam een einde aan toen de Nationalisten het vuur met gelijke kracht beantwoordden.. Het was de hevigste kanonnade sinds de „vest zak-oorlog" in de Straat van Formosa in september 1954 begon Volgens Radio-Peking hebben Ame rikaanse marinevbegtuigen woensdag boven het Chinese vasteland en door de Communisten bezette eilanden gevlogen en „gewapende provocaties" uitgevoerd. Dit is de tweede Chinese beschuldi ging van deze aard in januari Op 10 januari meldde het communistische persbureau „Nieuw China", dat Ameri kaanse vliegtuigen de vorige dag boven Noordoost-China hadden gevlogen en een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken noemde dit „een ernstige militaire provocatie", wel ke „geenszins per ongeluk" was gebeurd. Witboek, dat vele landen wapens aan anderen leveren en dat zij niet altijd hun internationale verantwoordelijkheid ln acht nemen zoals het geval is met Engeland en zijn bondgenoten. De oude Saksische boerderij „Het Konijnshol" te Katwijk aan den Rijn, is reeds eerder een onderwerp van bespreking geweest in deze rubriek. We zagen haar toen echter van dichtbij en de omgeving waarin zij stond kwam niet zozeer tot uitdrukking. Vandaar dat we heden een foto laten zien, waarop weer „Het Konijnshol" voorkomt, doch thans met een groot gedeelte van het omringende gebied. De opname werd ruim vijftig jaar geleden gemaakt en de fotograaf stond ongeveer aan het westelijk einde van de Com mandeurslaan en keek in de richting van de Zeeweg Geheel links zien we dan „Het Konijnshol", gelegen aan een zandweg, met het daarbij behorende teelland, waar juist de bewoner, A. Maatjes genaamd, druk bezig is met de bemesting van zijn grond. Achter deze teel grond zien we de r.-k. begraafplaats. Het zich daarop bevindende bouwsel, met het koepelvormige dak, ls een grafkapel. Deze werd in 1911, toen naast de be graafplaats de nieuwe r.-k. kerk verrees, gesloopt. Links van de grafkapel, op de achtergrond, lag aan de noordzijde van de Zeeweg de boerderij van P. van Duijvenbode Sr., die later is afgebrand. Rechts van de kapel bevond zich de woning, behorende bij de Israëlietische begraafplaats. Deze werd bewoond door de gemeentearbeider C. van Tricht, aan wie het toe zicht op deze begraafplaats was opgedragen. Van Tricht was bovendien nog doodgraver van de algemene begraafplaats aan de Kerklaan. Geheel rechts op de foto zien we dan nog een tweetal gebouwtjes, waarvan het meest linkse de woning was van de vrachtrijder J. van Schie, thans nog in leven en met zijn 94 jaren de oudste mannelijke inwoner van Katwijk a. d. Rijn. Rechts daarvan, slechts gedeeltelijk op de foto te zien, lag de schapenschuur van de schaapherder G. Aan- hane. Boven de twee laatstgenoemde panden zien we nog Juist uitsteken het dak van de woning, thans nog staande op de hoek Kerkstraat-Achterweg, welke toen bewoond werd door C. van Prooijen, onderwijzer van de voormalige openbare lagere school (thans Geref school) aan de Noordwij -rweg. (Opname uit de beelddocumentatle der gemeente Katwijk.) Tijdens ontslag uit voorlopige hechtenis (Van onze correspondent in Djakarta) Als in Nederland een vooraanstaande politicus tot een week gevangenisstraf wordt veroordeeld, omdat hij onder de invloed van alcohol zijn auto heeft be stuurd, dan is de kans groot dat dit een streep achter zijn politieke carrière zet. Hier in Indonesië gaat dat echter anders. Hier maakt men geen drama van zo iets en kan het dus gebeuren, dat de ex-minister van Justitie, mr. Djody Gondokoesoemo - gelijk gemeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek ver oordeeld wegens misbruik maken van zijn positie als minister bij het verlenen van een verblijfsvergunning aan een Chinees (zijn secretaris ontving de steek penningen - nochtans rustig het congres van zijn partij, de P.R.N. (Partai Rak jat Nasional) leidde. Niemand van Hjn congresgangers schijnt daar aanstoot aan te hebben genomen. Ex-minister Djody kon naax dat con gres. dat in Djokjakarta werd gehouden, toegaan, doordat hij. bij het uitspreken van het vonnis, uit de voorlopige hech tenis was ontslagen. De ten uitvoerleg ging werd namelijk door het Gerechts hof opgeschort, tot president Soekamo zal hebben beschikt over het verzoek om gratie, dat mr. Djody heeft inge diend. Theoretisch is het dus mogelijk, dat ir. Djody er nooit aan toe komt zijn straf uit te zitten, als de president zijn beslissing over het gratieverzoek maar tot in lengte van dagen aanhoudt. Dat kan natuurlijk niet, hoewel er wel enige tijd mee gemoeid zal zijn eer de gebruikelijke procedure van het inwin nen van het advies, zal zijn geëindigd. Een6 zal de president dus een besluit moeten nemen, het gratieverzoek inwil ligen of afwijzen. Dat is uiteraard een moeilijk besluit. Enerzijds zal bij de overweging gelden, cjat mr. Djody met het vonnis, dat ook een morele veroordeling is. reeds zwaar is gestraft. Anderzijds dreigt bij inwil liging van het verzoek het zevaar, dat bij het publiek de mening post vat. dat. als men hoog is gezeten men er gemak kelijk afkomt. Mr. Soeprapto. de verdediger van Djody. heeft het ongetwijfeld ongewild de president niet gemakkelijker ge maakt. door te verklaren, dat het gratie verzoek ook gedaan was om rechtvaardi- heid te krijgen in een onbevredigend vonnis. Van dit standpunt uit zou dan een gratieverlening kunnen worden op gevat als een correctie op de uitspraak van het hoogste rechtscollege Dat zou- al weer oneewlld - de president in een scheve positie plaatsen tegenover het Gerechtshof. Intussen is mr. Djody op audiëntie ge weest bij de president. Naar men mag aannemen heeft de veroordeelde in dit onderhoud, dat een kwartier duur de, zgjn verzoek om gratie toegelicht. Een dramatisch verloop heeft dit ge sprek ook al weer niet gehad. Op by- gaande foto ziet men de president en mr. Djody in opgewekte stemming, ge tuige de lachende gezichten, bijeen. In de PRN. de partij waarvan mr. Djody voorzitter is, is het nochtans niet alles koek en el. Men verwacht zelfs een scheuring Mr. Djody heeft name lijk kans gezien op het door hem gepre sideerde congres een besluit aangenomen te krijgen, waarin de drie PRN-minis ters verzocht worden uit het Kabinet te treden. De PRN-ministers leggen echter dit. besluit naast zich neer. ZU noemen het onwettig, omdat op het congres het quorum niet werd bereikt. En een deel van het bestuur is het daarin met hen eens. De PRN-minis ters biyven dus voorlopig aan. De toeleg van de groep rond mr. Djody om de po sitie van het Kabinet-Harahap te ver- Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK. Aft neen omen naar Alkmaar R. Boonatra te Praneker CHR. GEREF. KERKEN. Beroepen te Rotterdam-W. B. Bltleveld te Noordelooe. Te Opperdoes W. de Jonge te Ede (accl.). President Soekarno in gesprek met oud-minister Djody. zwakken door het aftreden van de PRN-mlmsters schijnt dus mislukt. Maar de P.R.N. ligt er door in brok ken. Van héél veel betekenis voor het nieuwe parlement is dat overigens niet. Men verwacht dat deze partij in dc nieuwe volksvertegenwoordiging maar twee of drie zetels (van de 260) zal krygen. RECHTZAKEN „Onverantwoordelijke wegpiraat" Een hechtenis van een maand en ont zetting uit de rijbevoegdheid voor 2 jaar heeft de ambtenaar van het OM. bij het kantongerecht te Rotterdam geeist te gen een industrieel uit Wassenaar, die enige tijd geleden op de rijksweg Den Haag—Rotterdam by een verkeersonge val betrokken is geweest. Een bepaald deel van de weg was over een afstand van 600 meter versmald tot 6 50 meter; dit was door borden aange geven. Verd mocht ter plaatse niet in halen doch kwam niettemin op de lin kerhelft van de weg. aldus de dag vaarding. Uit de tegenovergestelde rich ting reed een vrachtauto, waarmee hij in botsing kwam. Aan de hand van verklaringen kwam de ambtenaar van het O.M. tot do conclusie, dat verdachte met een snel heid van 130 km per uur gereden moet hebben. Hoezeer het de ambtenaar ook speet, sprnk hij van een „onverant woordelijke wegpiraat, die zich met een komeetachtige snelheid in een fuik stort". Het is een geluk, dat het ongeval niemand het leven heeft ge kost, ofschoon het weinig had ge scheeld, aldus de ambtenaar. Schriftelijke uitspraak over 14 dagen. Zuurkoolfabrikanten veroordeeld OVERTREDING KARTELBESLUIT Het Economisch Gerechtshof te Den Haag heeft 9 zuurkoolfabrtkanten ver oordeeld tot f50 boete wegens overtre ding van het kartelbeslult. Zy hadden een Centraal Verkoopkantoor opgericht, dat echter ln feite, zo ze 1de twee weken geleden een economisch controleur als getuige, prijzen en contingenten vast stelde. omdat de aandeelhouders van dit kantoor tevens de fabrikanten waren. De Procureur-Generaal had (gezien het principiële aspect van de zaak) f 50 boete geëist. BOKSER BOKSTE BITTEN DE RING Een bekende 48-jarige Rotterdamse bokser ls gistermorgen door de Rotter damse rechtbank veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf. De rechtbank achtte bewezen, dat hij een Surinamer had mishandeld Van mishandeling van een jongetje, dat olj dit gevecht ook een klap had opgelopen, werd hij vrijgesproken De eis was vier weken, waarvan twee weken voorwaardelijk, met twee Jaar proeftijd.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 7