Mozartherdenking Residentie-orkest En óf... Chief Whip op ieders lip! Overheidstaak samenwerking en internationale bij kernenergie 94ste jaargang Vrijdag 20 januari 1956 Tweede blad no. 28735 Na tweehonderd jaren: Première van het hoboconcert Stotijn door meester-„zanger 99* Overal ter wereld wordt de uitzonderlijke muzikale verschijning van Wolf gang Amadeus Mozart thans geëerd in verband met zijn 300ste geboortedag (27 januari 1756). Het aantal uitvoeringen van zijn werken is eenvoudig niet te tellen het is &1 Mozart wat de muzikale klok slaat! en ook Leiden is daarin betrokken. Het Residentie-Orkest huldigde Mozart met drie composities uit zyn veel omvattend en verscheiden oeuvre: de zangerige en pétillante Serenade „Eine kleine Nachtmusik", een première van het aan het virtuose fluitconcert in D (K.V. 314) identieke enige hoboconcert in C gr.t. van het Salzburger genie, met stijlvolle en tegelükertijd briljante candenzen van de fluitist Johan Feltkamp. geblazen door de meesterlijke Jaap Stotijn cn de van klassieke helderheid ver vulde Jupiter-symfonie (een van Mozarts 40 symfonieëni. met het beroemde sterk contrapuntisch gehouden slotdeel cn zijn vrije tripefuga (fuga met drie thema's), dat nog altijd als een wonderwerk van Mozarts kunnen geldt, gelijk deze symfonie een wonderwerk der vormbehandeling is. Slechts één enkel facet van Mozarts rijke wezen werd op deze wijze belicht: in hoofdzaak de zonnig-blijde, harmo nische mens die hij zeker niet steeds geweest is welke ook hier het stem pel van volmaaktheid op zijn hoge kunst drukte. Meesterwerken alle drie. gelijk van hem niet anders te verwachten is. De serenade „Eine kleine Nachtmuzik" da terend van 1787, waarin dc oude 3u:te de sonate dicht genaderd is, hoorden wij herhaaldelijk rn Wenen, o.a. op de his torische Ballhausplatz in de openlucht, de ideale omgeving voor dit werkje, waar zij van alle uitvoeringen, die wij beleefden, de diepste indruk maakte In de openlucht hoort zij ook eigen lek thuis: in de zaal gaat, hoe door zichtig de bezetting ook mag zijn, toch wel iets van juiste stemming en sfeer verloren. Dat is niet anders mogelijk. Dit wil geen verwijt zijn aan de fijn zinnige verklanking van het R. O.,, on danks de soms zeer snelle tempi en de niet altijd pittige attaques. Jaap Stotijn verraste met zijn, als 6teeds muzikaal zowel als technisch fan tastische vertolking van Mozarts hobo- concert, dat slechts kleine, karakteris tieke verschillen vertoont met het bo vengenoemde fluitconcert. Het is gecomponeerd voor de Salz burger hoboïst Giuseppe Ferlendis, die van 1 april 1777 tot 31 juli 1778 lid was van de aartsbisschoppelijke kapel te Salzburg en in 1802 te Lissabon over leed. Het geeft Jaap Stotijn alle gelegen heid zijn fameuze kwaliteiten, die nog niets van hun waarde ingeboet hebben, te demonstreren. Zoals hij, speciaal in de ontzagwekkend zware cadenzen. zijn toon beheerste en opgewassen bleek tegen alle acrobatie, daarbij, ondanks het klimmen der jaren de adem nog be heerste een enkele wat minder soepel klinkende passage wellicht uitgezon derd deed ons in steeds stijgende be wondering naar hem luisteren. Hij heeft een ganse zaal ademloos ge boeid en gelukkig gemaakt, ons nog maals overtuigd van de onvergetelijke waarde van de hobo als solo-instrument. Zijn succes was uitbundig! Talrijke te rugroepingen, bloemen en ovaties als dank voor een waarlijk indrukwekkende prestatie. Vanzelfsprekend liet Stotijn alle orkestcollega's, dié hem trouw ter zijde stonden en mentor Van Otterloo in zijn triomf delen. De edele en voorname Jupltersymfonie in C gr. t. (K.V. 551) waarom „Jupi ter" is overigens onbekend openbaart ons een Mozart op het toppunt van zijn kunnen: het is een symfonie vol vreugde en vol gratie, gelijk het Menuet, die haar apotheose vindt tn de geniale finale, waarin natuurlijke muzikaliteit en Kun stige contrapuntiek om de voorrang strijden of liever tot één volmaakte syn these. volkomen los van de materie, ver weven zijn. Zuiver van stiji, helder van stemvoe ring, egaal in de klankproduktie, waar in aan de contrastwerkingen consciën tieus aandacht werd gewijd, hebben Van Otterloo en de zijnen deze symfonie voorgelegd, gedachtig aan de opvatting, dat men in dit Mozartjaar de hoogste maatstaven aan de vertolking van zijn werken mag aanleggen. Een Mozart-avond. in overeenstem ming met de geweldige roeping van De fatale brief Goede keus van K. O. Als K. en O.-film van de maand draaide gisteren zowel in de voor- als in de na-avond in het Casino-tehater één van de betrekkelijk weinige goede comedies, die de Amerikaanse „droom- fabrieken" sedert het einde van de Tweede Wereldoorlog hebben opgele verd. Immers „A letter to three wives" of „De fatale brief", zoals de Neder landse titel luidt, is een amusante en onderhoudende film zonder veel preten ties, die echter ver boven de middelmaat uitsteekt. Het valt geenszins te verwon deren, dat deze film enkele jaren ge leden in onsl and zoveel bioscoopbezoe kers getrokken en geboeid heeft. Ook in Leiden is zij reeds in roulatie geweest. Het is het verhaal van drie jonge vrou wen, die tijdens een gezamenlijk uit stapje bericht krijgen, dat één van haar echtgenoten met een ander het pad der liefde is opgegaan. Van pret maken komt dus vanzelfsprekend niet veel te recht, doch wel hebben de drie vrien dinnen volop tijd om zich af te vragen In hoeverre zij ten opzichte van man lief tekort zijn geschoten. Door middel van een terugblik kan men zich over dit laatste zelf een mening vormen. Het eind van deze vermakelijke geschiede nis is hoe kan het anders dat drie gelukkige paartjes elkaar weer in de armen sluiten. Regisseur Mankiewics heeft zich in derdaad een filmkunstenaar van klasse getoond. Enkele bekende sterren van het Hollywoodse filmfirmament spelen op alleraardigste wijze de hoofdrollen. K. en O. heeft weer een goede keus ge maakt. Onze stadgenoot, de heer N. F. M. Knijpers, slaagde aan de Nederlandse Economische Hoogeschool te Rotterdam voor het kandidaatsexamen in de econo mische wetenschappen. B. en W. stellen de Raad voor: a, ten aanzien van de by raadsbesluit van 27 juni 1955 onbewoonbaar ver klaarde woningen Waldeck Pyrmont- straat nrs. 2. 4, 6. 8, 10. 12 en 14 de termijn van ontruiming te verlengen tot 29 januari 1957; b. ten aanzien van de bij raadsbesluit van 26 september 1955 onbewoonbaar verklaarde woning Rijn en Schiekade no 119 de tenniin van ontruiming te verlengen tot 5 februari 1957. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEEOREN. Maria Elisabeth Cornelia dr. van M J. Smits en B. B v. d. Voort: Adrla&n zn. van A Nleuwenbullsen en C. Ververs: Margriet dr van A Clere en C C. M. Schutte- Dirk zn. van J. Krult en C C Voe. OVERLEDEN. (Ingez. Med.-Adv.) NOG ENKELE DAGEN OPRUIMING Zeer lage prijzen in karpetten, lopers, gordijnstoffen en vloer bedekking. BULTHUIS, Botermarkt 23 deze onvergankelijke componist, wiens opdracht en drang het is geweest, de wereld voor eeuwen steeds opnieuw te verrukken en te inspireren! Ter inleiding van dit Mozart-con- eert, speelde het orkest staande en staande door de volle zaal aangehoord, het Wilhelmus, op deze 13e verjaardag van Prinses Margriet. Voor de heer C H J. Schneiders van de Sted. Lichtfabrieken was het giste ren een blijde dag Hij herdacht het feit dat hij 25 jaar geleden in dienst trad van de Lichtfabrieken, afd. Elektrici teit en dit was aanleiding om hem in de directiekamer dezer fabrieken te huldi gen Ir. Y. Ykema wenste de jubilaris geluk met deze dag. Spreker wees er op, dat de heer Schneiders bij zijn superieuren goed staat aangeschreven en sprak de wens uit. dat de fabrieken nog vele ja ren zullen mogen profiteren van zijn diensten Ter onderstrep'.ne van deze woorden bood ir. Ykema de fraaie oor konde van het Gemeentebestuur en een gratificatie aan. Zijn directe chefs sloten zich aan bü de waarderende woorden van de direc teur, waarbij in het bijzonder de werk zaamheden van de heer Schneider ten dienste van de straatverlichting in de omliggende gemeenten werden gememo reerd. Een delegatie van de Personeelsver eniging bood de jubilaris vervolgens een fraai aandenken aan deze dag aan. De heer Schneider dankte allen voor de sympathieke woorden. Zijn collega's kwamen hem later in de huiselijke kring met deze dag geluk- Hel Leirlscli Dagblad De krant voor iedereen Harahap wacht af De Indonesische premier Harahap heeft vanmorgen te Djakarta ver klaard, dat parafering der in Geneve bereikte resultaten thans afhangt van de Nederlandse regering. Uit Nederland kwamen te Djakarta berichten binnen, volgens welke in Nederlandse politieke kringen de me ning zou bestaan - men zie ook pag. 1 - dat het Indonesische standpunt in stryd is met een door beide delegaties in Genève uitgegeven communiqué. In dit communiqué werd verklaard, dat er nog een aantal kwesties bestaat waarover geen overeenstemming Is be reikt. De zaakgelastigde van Indonesië in Nederland de heer Kwee Djie Hoo, heeft vanmorgen een bezoek gebracht bij mi nister Luns en hem op de hoogte gesteld van de laatste ontwikkelingen in ver band met de besprekingen tussen Indo nesië en Nederland. Hij heeft medegedeeld, dat de Indone sische regering nog niet haar stand punt met betrekking tot het al dan niet hervatten van de bilaterale be sprekingen heeft vastgesteld. Minister Luns heeft hem medegedeeld, dat de Nederlandse regering zich ui teraard ook voorbehoudt, om in het licht van dc situatie in Indonesië. t.z.t. haar standpunt te bepalen om trent de hervatting der besprekingen. (Ingez. Med.-Adv.) AH Prins Bernhard bezocht vliegtuigfabrieken Dr. de Graaff, de particuliere secreta ris van Prins Bernhard. heeft aan af gevaardigden van Los Angeles en San Francisco medegedeeld, dat de Prins in de V.S. slechts vliegtuigondememingen en vrienden wil bezoeken en zich niet zal bezig houden met voorstellen om trent wijziging van de KLM-route. De Prins heeft gisteren een oude vriend te San Francisco, de industrieel J. D. Zellerbach bezocht. Later woonde hij. als eregast, een muzikale soiree te Los Angeles bijEduard van Beinum trad op als dirigent. Op een persconferentie te San Fran cisco heeft de Prins verteld, de nieuw ste vliegtuigmodellen bezichtigd te heb ben in de fabrieken van Douglas. Lock heed en North American te Los Ange les. Hü had dit gedaan in zijn hoedanig heid van Inspecteur-Generaal van dt Nederlandse Luchtmacht om te trachten op de hoogte te blijven van de jongste technische ontwikkelingen. P.v.d.A.-congres te Leiden Eisen van politiek en economie Tijdens het te Leiden in de Stadsgehoorzaal gehouden congres van de Partij van de Arbeid over de vreedzame toepassing van atoomkern- energie werd gisteren, na de redevoeringen van prof. Gorter en prof. Muntendam, waarover wij gisteren reeds schreven, nog het woord ge voerd door ir. H. Vos, die zijn gedachten liet gaan over de overheids taak ten aanzien van de verdere ontwikkeling en de heer G. J. N. M. Ruygers, die de internationale samenwerking onder de loep nam. Velerlei overheidstaken Ir. Vos zag een belangrijke taak voor de overheid weggelegd op het brede veld van wetenschappelijk onderzoek. Spre ker meende, dat de overheid ook bij moet dragen aan de tientallen miljoenen, die voor dit onderzoek nodig zullen zijn Een probleem achtte hij voorts de vorming van voldoende wetenschappelijke onder zoekers om dit brede terrein met vrucht te kunnen ontwikkelen. Hun aantal is thans beslist te gering. Opleiding op velerlei niveau en in tal van gespecialiseerde richtingen zal nodig zijn. Ook daar ligt een belang rijke overheidstaak. Hierbij **1 nauwe samenwerking moeten worden gezocht tussen de Universiteiten en de Rijks- laboratoria cn industriële wetenschap pelijke centra. Doublures moeten op dit terrein worden vermeden, zowel uit directe economische overwegingen als op grond van een zo efficient mogelijk gebruik van de beschikbare weten schappelijke krachten. Hoewel militaire aspecten van de kern energie niet op het congresprogramma stonden, merkte ir Vos op dat de ver vaardiging van kernwapens uitsluitend overheidstaak dient te zijn. Voorts pleitte ir. Vos voor het brengen van de uraniumwinning en de produktie van splijtbaar uranium onder uitsluitend overheidstoezicht Spreker concludeerde, dat op elk ge bied waar kernenergie aan te pas komt een taak voor de overheid ligt, enerzijds om redenen van staatsveiligheid, ander zijds ten behoeve van de algemene vei ligheid en gezondheid. Europa geen „Balkan van de wereld" De heer Ruygers achtte het in zijn toespraak een zedelijke verplichting voor de in de schaduw van de atoombom levende mensheid, een politiek te zoeken volgens welke de grote ter beschikking gekomen krachten der natuur ten goede kunnen worden aangewend in plaats van voor vernietiging. De Kolen- en Staal gemeenschap heeft een oorlog binnen Europa thans zo goed als onmogelijk ge maakt, doch wij moeten er voor waken, dat nationaal chauvinisme opnieuw een belangrijke rol gaat spelen op het nieuwe terrein der kernenergie. Zakelijk en politiek is een Europese sa menwerking noodzakelijk. Zo niet alle OEES-landen mee zouden willen werken, dan zouden toch de zes KSG-landen, eventueel zonder Engeland tot samen werking moeten komen om de ko6ten en risico's te delen. Alleen op deze manier, zo meende de heer Ruygers, zal Europa later niet de „Balkan van de wereld" kunnen wor den genoemd. Samenwerking op het gebied van de atoomenergie zal ertoe leiden, dat de achterstand wordt inge haald en dat door bundeling van alle krachten, wetenschappelijk, technisch en politiek, ons werelddeel weer een belangrijke plaats in de wereld kun nen gaan innemen. Het verheugde hem, dat er in de KSG een meerderheid voor samenwerking op atoomgebied is. hoewel nog tal van zui vere nationale overwegingen overwonnen zullen moeten worden. L.P.V. „DE OUDE LEIDSE". Op de te Aalsmeer gehouden pluim veetentoonstelling „Holland Show" be haalde de heer L v. d. Nieuwendijk van dc Leidse pluimveevereniging „De Oude Leidse" in de verschillende klassen het volgende resultaat: Welshumer Kriel Haan 1 Z.G Welshumer Kriel Hen 1 G.G.; Welshumer Knel Hen 2 GG.; Welshumer Kriel Hen 1 G Gezien het groot aantal dieren 1500 stuks>, dat was ingezonden, een zeer fraai succes! RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN. Het voorjaars-programma 1956 der Archeologische lezingen in het Rijksmu seum van Oudheden omvat de navol gende lezingen: 7 februaridr. H. de Meulenaere i Brus sel!. „Aziatische cultussen in Egypte'; tl februari, prol dr. H. T. Waterbolk Groningen „Het Nederlandse land schap in prehistorische tijd": 6 maart dr. P. J R Modderman (Amersfoort). „De bandceramiek in Nederland. Onze oudste landbouwers; 20 maart: prof. dr. H. Klumbach (Mainz), „Der Schatz- fund von Straubing und seine kultur- geschlchtlichen Beziehungen"; 10 april: dr. H. Brunsting. „Opgravingen op Kreta in 1955" De zondgssehool van de her vormde wijkgemeente Koolwijk bestaat een dezer dagen een halve eeuw. De feestelijkheden, welke rond dit gouden jubileum zfjn belegd, vangen aan met een herdenkingsdienst in de Kooikapel op zondagavond 29 januari. B. en W. in conflict met G.S. Over onderhandse aanbesteding van 252 woningen en 36 garages Van hoven af of van onderen op Overeenkomstig het voorstel van B. en W. van Leiden, d.d. 17 juni 1955, inzake de bouw van 253 woningwetwo ningen en 36 garages in plan zuid-west IV besloot de Raad de 27ste juni d.a.v. onder meer het College te machtigen de bouw van de woningen c a. ondershands aan te besteden. Het college van Ged. Staten heeft B. en W. bij schrijven van 11 juli 1955 medegedeeld de beslissing ten aanzien van de onderhandse aan besteding aan te houden, totdat bekend is. op welke bedragen de Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting de aannemingssom en de bouwkosten heeft vastgesteld. Aangezien in de termijn, waarbinnen Ged. Staten hun beslissing omtrent het raadsbesluit moesten ne men. nog geen overeenstemming met de minister kon worden verkregen inzake het bedrag, waarvoor de bouw mocht worden gegund, zodat het College van B cn W. zelfs in de onmogelijkheid verkeerde de gevraagde gegevens te ver schaffen hebben Ged. Staten by hun besluit van 29 november 1955, aan het besluit tot het doen houden van een onderhandse aanbesteding de goedkeu ring onthouden. Naar het oordeel van B. en W. is overigens het standpunt van Ged. Staten in deze voor bestrijding vatbaar en stemt het niet overeen met de ratio van dc bepaling van de ge meentewet niet betrekking tot het hoger toezicht op dit punt. t.w. het waken tegen onoirbare praktijken van een gemeentebestuur betreffende aan bestedingen. Er zou ongetwijfeld aanleiding zijn geweest van de beslissing van Ged. Staten bü de Kroon voorziening te vragen, indien het hier niet betrof een besluit inzake de bouw van wonin gen. Daar dit wel het geval is. meen den B. en W., dat een stagnatie van een groot aantal maanden, welke een beroepsprocedure zeker zou medebren gen niet mocht worden veroorzaakt. Wellicht doet zich tezijnertijd een ge val voor, waarby het uitlokken van een principiële uitspraak van de Kroon over een aangelegenheid als deze, zon der bezwaar kan plaats hebben. Omtrent net gunningsbedrag van deze bouw is thans overeenstemming be reikt. Door het vervallen vanhethler- vqor genoemde besluit, dient het Col lege evenwel opnieuw door de Raad te worden gemachtigd, de bouw onders hands aan te besteden. In het hiervoor genoemde voorstel van 17 juni 1955 hebben B. en W. de Raad medegedeeld, dat het plan ontwor pen was in het z.g. „Muwi"-systeem, dat uitgevoerd wordt door de firma Muys en De Winter, te Rotterdam. Een uitvoering volgens dit systeem bleek ech ter zulke hoge bouwkosten te vragen, dat van zulk een uitvoering moest wor den afgezien B. en W. hebben daarop een drietal aannemers uitgenodigd een prysopgave te verstrekken voor een uit voering in traditionele bouw van dit plan, dat door het wegvallen van cén woning voor bejaarden, nu 252 wonin gen zal bevatten. Het laagst werd daar voor ingeschreven door de aannemings- maatschappy „Panagro" N V. te War mond. Aangezien de inschrijvingssom aanvankelijk te hoog lag. is na het aan brengen van bezuinigingen overeenstem ming bereikt met betrekking tot een bedrag van f 3.561.194 voor de bouw van de woningen en van f 200.000 voor de bouw van 36 garages en 4 afzonderlijk te verhuren onderhuizen. By schryven van 16 januari J.l. werd van de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting de machtiging ontvangen de bouw van de woningen voor het genoemde bedrag van f. 3 561.194 te gunnen. De totale bouwkosten kunnen nu als volgt worden geraamdAannemingssom bouw wonineen f 3 561.194:: aane- mingssom bouw garages ca. f 200 000: architectenhonorarium f.41541: dage- lyks toezicht f 20 000: erfpachtscanon tydens de bouw f. 25.310.54; onvoorziene uitgaven f. 10.080; aansluitlngskosten f. 25.200; renteverlies tydens de bouw 75.201.23. Totaal f. 3.958.526,77. is af gerond f. 3.960.000. Uit deze opstelling blykt. dat het by raadsbesluit van 27 juni 1956 beschik- Is. H. I. Keus sprak voor Mij. voor Nijverheid Tijdens een hedenmiddag in café restaurant „In den Vergulden Turk" gehouden lunchbijeenkomst van het departement Leiden van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Han del heeft ir. H. I. Keus gesproken over het onderwem „Van boven af of van onderen op? In het begin van zijn inleiding wees SDreker er od. dat het Drobleem. de conjunctuurschommelingen, die tot cri ses hebben geleid, zo niet te elimineren dan toch te beperken, met de bedoeling de eevoleen van honeer en werkloosheid te verzachten, een Drobleem door alle eeuwen heen is eeweest. Reeds Jozef was zich bewust van het eevaar van misoogsten en liet bil over vloed het koren in ondergrondse schu ren verzamelen. Hii bedreef reeds con- iunctuuroolitiek zonder dit te weten en verzamelde een nuttig goed. om in slechte iaren honger in ziin land te kunnen voorkomen. Jozef was één der eerste duigisten. Dit reserve vormen tegen slechte ia- ■n is sedertdien door miljoenen zaken lieden gevolgd. Ir. Keus, die teruggreep op een lezine. welke hij in Enschede hield onder het motto „Hoe nemen wij de bocht", zeide. dat het investeren met andere dan eigen middelen of uit toekomstige winsten, om maar niet te spreken van het investeren op afbetaling, bepaald gevaarlijk is, doch blijkbaar inhaerent aan een op waartse beweging, die in het verleden en waarschijnlijk ook nu aan een te rugslag vooraf pleegt te gaan. De fout, die in zo'n geval algemeen gemaakt wordt, is een overschatting van de vraag naar goederen tegen een prys, welke vóór de crisis nog een behoorlijke winstmarge liet alsmede van de over schatting van het beschikbaar stellen van risicodragend kapitaal. Vervolgens wees ir. Keus er op, dat het bij een sluipende ziekte zoals bU kruipende inflatie in de economie van onbetwistbaar belang is reeds m te grijpen als de patiënt nog over een on verminderd weerstandsvermogen be schikt. Dat is dus in de economie, wan neer de inflatie het hoofd opsteekt en voldoende stimulantia zyn verstrekt om haar zoals een jaar geleden te kunnen verwachten. Nadat spreker had aangetoond, dat bijna in geheel Europa de industrialisatie door de overheid is gestimuleerd, merkte hij o m, op. dat de verantwoordelijkheid voor de huidige gang lan zaken z.i ligt by de dirigistisch georiënteerde overheid, die een allerslechtst voorbeeld met be trekking tot het opvoeren van de uitga ven heeft gegeven en daardoor aan de rand van haar bij elkaar geschraapte inkomsten is gaan leven. Sedert 1951 is het nationale budget maar liefst met 50 gestegen. Wanneer wij bedenken, aldus spre ker, dat gedurende dit jaar door het bedryfslevcn reeds bijna 700 miljoen gulden aan belastingen werd betaald, dan kan iedereen aanvoelen hoe kwetsbaar de positie van de overheid is. vooral als men daarby in aanmer king neemt, dat ons land voor 50 afhankelijk is van zijn export. Nadat ir. Keus had opgemerkt, dat een conjunctuurpolitiek van de overheid een uiterst gevaarlijke en a-economische invloed kan uitoefenen, aangezien zy de beweeglijkheid mist. die de eerste voor waarde voor een dergelijke politiek moet worden geacht, stelde hij. dat er polities waterdichte contunctuurtheorie bestaat en dat wy dus ussen de beweeg- staat en dat wfj dus tussen de beweeg lijkheid der markteconomie en de ver starring der gerichte economie zullen hebben te kiezen. Een andere keuze is er z.i. niet Wie evenwicht wil, moet in staat zyn tot zelfbeperking Moet m_a w tydens de opgang remmen om de neer gang niet te verdiepen Irï een vrije economie, waarin de taak van de overheid meer beperkt is. zy baar gestelde krediet van f. 3.616.000 met f. 344 000 moet worden verhoogd. De gemiddelde huur van de woningen is berekend op f. 10,90 per week. Ten einde deze zaak reeds in de raadsvergadering van 23 januari a s. aan de orde te kunnen stellen, hebben B. cn W. geen advies in deze meer ge vraagd van de Commissie voor de Open bare Werken en van de Commissie voor de financiën, welke commissiën even als de Raad zich met het oorspronke lijke voorstel hadden verenigd. Op grond van al deze overwegingen stellen B. en W. de Raad voor het Col lege te machtigen de bouw van 252 wo ningwetwoningen. 36 garages en 4 onder hulzen ondershands aan te besteden. slechts tegen excessen behoeft te waken en pas ln tijden van schaarste behoeft op te treden, komt van zelfbeperking meer tereoht dan bij een centraal be stuur, waarby alles van boven af geleid wordt. Wie het met ons volk en nageslacht ernstig meent, staat volgens ir. Keus voor een keuze tussen een onvolmaakte markteconomie met stabiele valuta (eer lijk geld) onder staatssupervisie. waarin de menselyke waarden, wo vrijheid en verantwoordelijkheid, het best tot hun recht komen en waarin de concurrentie met beperking van excessen in samen werking met convertibiliteit de goed koopste en beste regulateur en waarborg voor de rechtsstaat blijk te zijn of een voortzetting van het dirigisme, dat een steeds verdere beperking van vrijheid en verantwoordelykheid tengevolge heeft en langs de weg van verdere muntont- waarding en mogelijk via het commu nisme of misschien via de dwangstaat direct tot een nieuw fascisme dreigt te leiden. Deze ontwikkeling heeft na We reldoorlog II in Duitsland tot het eco nomisch liberalisme geleid. Een politiek, die de verslagenen reeds een voorsprong t.o.v. de bevrijde landen heeft gegeven. Dit alles moet, volgens spreker, een land. dat voor meer dan 50 van de export afhangt meer dan tot nu toe tot ernstig nadenken stemmen, opdat daama, weloverwogen in alle lagen on zer samenleving, een keuze wordt ge daan. Na afloop van deze lezing ontspon zich een geanimeerde gedaehtenwisse- ling. Aan het einde van de bijeenkomst dankte de voorzitter van het Leidse De partement. de heer J. G.J. VerheU van Wyk. ir Keus voor zUn interessante le zing. waarin zulke tot nadenken stem mende gedachten waren ontvouwd. SCHAATSENRIJDEN Rus Michailov verbeterde wereldrecord 1500 m. Tydens de internationale schaatswed strijden te Davos heeft de Rus Michai lov hedenmorgen het wereldreeord op de 1500 meter verbeterd en gebracht op 2 min. 9.1 sec. Het oude record stond sedert 10 januari 1955 met een tyd van 2 min. 9.8 sec. op naam vai. zyn land genoot Evgeny Grishin en werd te Alma Ata gemaakt. Michailov reed tegen onze landge noot Maarse, die een tyd noteerde van 2 min. 14.7 sec., een tyd welke nog nimmer in de geschiedenis van de schaatsensport door een Nederlandse rijder is gemaakt! Kees Broekman startte in de vijfde serie en noteerde een tijd van 2 min. 15.4 sec. Ook Wim de Graaff kwam tot een uit stekende tyd. nl. 2 min. 15,1 sec., waar mede hy op de Nederlandse ranglyst van de 1500 meter op de derde plaats kwam. De uitslag van de 1500 meter luidde: 1 Michailov iRusl.i 2.09 1 inieuw we reld- en baanrecord); 2. Salonen <Finl 2 10 5 sec 3 Merkulov (Rusl.) 2 10 9; 4 Shilkov (Rusl.) 2.11.1; 5. Jaervinen <Finl.) 2.11.4; 6 Sakunenko (Rusl.) 212.3; 7. Gontsjarenko (Rusl.) 2.12,9; 8 Ericson (Zweden) 2 13.-; 9 Haugll (Noorwegen) 2 13.7; 10 Kuhnert (O- Did) 2.14 1; 11. Tynkkynen (Pinl.) 2 142; 12. Hamberg (Fin! 2.14 4; 13/14. Tangen (Noorw.) cn Kristlansen (Noor wegen) 2 14 6: 15 16 Maarse (Ned en Hickey (Austr 2 14 7; 17. Stroem (Zwe den) 2 14 8; 18/19 De Graaff (Ned en Jauris (Ts. SI.) 2 15 1 sec 20/21 Broek man (Ned.) en Kolar (Ts. SI.) 2.15.4. AUTOMOBILISME Rallye Monte Carlo Negentig équipes hebben zich gekwa lificeerd voor het bergklassement van zaterdag De ploegen met de minste scrafpunten waren: 1 Adams-Bieser (G3.) met Jaguar, 213 srtr.p 2 Sehöck- Moll (Duitsl) met Mercedes. 219 stratp 3 Grosgogeat-Biagini (Frankr met DKW, 222 strafp 4. Harper-Humphrey (G-B.) met Sunbeam. 227 strafp,; 5 Gerdum-Kuhling (Duitsl.) met Merce des. 228 strafp.; 6. Guireaud-Beau (Fr.) met Peugeot. 228 strafp 7. Levy-Kokott (Duitsl.) met Volkswagen 229 strafp 8 courtes-Court (Frankrmet Citroen DS 19, 229 strafp.; 9 Maasland-Slote- maker (Nederland) met Alfa Romeo 229 strafp.. Verder behoren tot de groep van negentig: 14de: Verzyi-v d Bero (Ne derland) met Fiat, 233 strafp.; 15de- Gatsonides-Becquart (Ned.-Fr.) met Standard. 333 strafp Ook de Nederlanders Tak-van der Vluzt mogen meedoen aan de bergproef Zy staan op da 66sta plaats.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3