Zomer Pré doet méér Voor Uw Wasgoed Boekhouder verduisterde 58 duizend gulden in half jaar dan prachtig Wit en Smetteloos Schoon WaSSene Joegoslavisch Locomotiva won van Leids zestal Sprinkhanen in Midden-Oosten zijn nog altijd een plaag WOENSDAG 18 JANUARI Hij leefde als miljonair Politie haalde hem onder heddegoed weg (Van onze redactie) De 39-jarige boekhouder van het Haagse modemagazijn, waar men enkele dagen geleden een kastekort van f. 43.000 ontdekte, is gearresteerd te Hoeven nabij Breda. De politie ontdekte hem ten huize van familie, verstopt onder een stapel beddegoed van een afgehaald bed. Hü heeft een volledige bekentenis afgelegd. Het kastekort, dat aanvankelijk geraamd werd op 43 mille en inmiddels is opgelopen tot 58 mille, blijkt geheel te wijten te zijn aan de verduisteringen van de boekhouder. Sinds zijn indlenstreding in augustus j.l. heeft hij uit de kas vrijwel alles ontvreemd wat er maa r te ontvreemden viel. De goederen, die hij van de verduis terde gelden heeft gekocht, vormen te zamen een imposante lijst. Een half jaar lang heeft de boekhouder aan één stuk door de bloemetjes buiten gezet. Een vriend en dienst echtgenote, die mee profiteerden van de verduisteringen, zijn eveneens aangehouden. Schreef zelf getuigschrift Voor augustus verleden jaar zat de boekhouder aan lager wal; hij kon geen werk vinden. Tot hjj van een vriend, een autohandelaar, hoorde dat een be kend modemagazijn in een advertentie vroeg oin een bekwaam boekhouder. De boekhouder, wiens verleden niet smette loos was, besloot met zijn vriend een getuigschrift te maken, dat klonk als een klok en te solliciteren. Hij vertelde bij zijn solliciatie dat hU zijn werk bij zijn vriend, de autohandelaar, moest staken omdat deze naar Australië ging emi greren. De boekhouder werd aangenomen en een maand later begon hij met zijn ver duisteringen. Aanvankelijk nog in het klein: de eerste betaling van een nieuwe bandrecorder, die hij had gekocht op afbetaling, werd verricht uit de kas van de zaak. Korte tijd later kwam de vriend hem een goede tweede hands auto aan bieden. prijs f. 1200. De boekhouder haalde het bedrag uit de kas. Toen de bandrecorder en de auto een maal in zijn bezit waren, begreep d( boekhouder wel. dat hü dit geld toch nooit zou kunnen aanzuiveren en besloot toen maar te nemen wat er te nemen viel, totdat het uit zou komen. Kopen maar. In een ijltempo schafte bij zich toen een grote serie dure goederen aan: een radiotoestel van f. 3400 en een televisie-toestel van f.2200. De boek houder, die zich voorgenomen had zijn levensstandaard drastisch te ver hogen, verhuisde naar zijn vriend, die hem een ruime kamer afstond. De ka mer werd geheel nieuw Ingericht: nieuw behang, mahoniehouten betim mering. spiegelruiten In de ramen, een fraaie kroon aan het plafond, een ameublement met een huisbar (f.45001. kostbare schemerlampen en een schilderij. Tussen de bedrijven door schafte de boekhouder zich een Engelse sport-automobiel aan (f.6000) en een zeilboot met buitenboordmotor (f. 3700). Vriend deelde mee De vriend zag met lede ogen de groei ende welvaart van zün kamerbewoner en eiste, dat hij mee zou delen. Deze wel vaartspreiding leverde hem een fraai in gerichte suite op kosten f. 11.000 de boekhouder zorgde voor de eerste afbetaling (f.4000). En passant Werd de vriend nog verrast met een band- revorder en een scheerapparaat. Toen hij een tochtje met de sportwagen de boekhouder had nog steeds geen rijbe wijs pas in december slaagde hij voor het rij-examen het oog van het twee tal viel op een pronkjuweel van d< Amerikaanse autoindustrie, trok de boek houder zijn portefeuille en besteedde f. 16.500 aan de nieuwe wagen. Ook de Inwendige mens werd door de boekhouder en zijn vriend en diens echtgenote niet vergeten. OP Oudejaars avond richtten zij een fuif aan, waar zij voor f. 1000 door hun keelgat lieten verdwijnen! De echtgenote van de vriend droeg bU dit huiselijke feestje een jurk Bedachtzame wegenwacht! Gistermorgen zag de wegenwacht W. Sohaafsma, op zijn rit over de weg Mep- pel-Smilde-Assen, nabij de Pij lebrug een auto op de plaatselijke eladde weg slippen en over het ter plaatse aange brachte muurtje heen in de Drentse Hoofd vaart- schieten. De wegenwacht zette zijn motor aan de kant en zag dat de inzittenden wan hopige pogingen deden om zich te be- vriiden. waarbij het een dame gelukte zich door het portierraam naar buiten te wringen De wegenwacht vreesde echter dat de auto door deze manioulaties vol water zou lopen en naar het midden van het kanaal zou afdrijven. Hij riep de dame dan ook toe rustig te blijven en de red- dingsüjn. die hij inmiddels uit zijn zij span had gegrist op te vangen. D» dame wist de liin te grijpen en de wegenwaoht trok de auto naar de wal, waar deze op de ondiepe bodem kwam te rusten. Wegenwacht Schaafsma smaakte het genoecen de twee inzittenden heelhuids en zelfs zonder dat zü noemenswaardig nat geworden waren op de wal te krij gen. Ned. Studenten-Sanatorium STUDENTENFONDS OPGERICHT. Het k< gerichte land, dat een groot aantal renteloze stu- dievoorsChotten heeft verstrekt aan stu denten. die door oorlogsomstandigheden hun studie niet konden bekostigen, heeft nu het gestelde doel verwezenlijkt is het initiatief genomen tot de op richting van een stichting, genaamd studiefonds Het Nederlands Studenten Sanatorium Aan dit initiatief heeft de stichting Het Nederlands Studenten Sa natorium desgevraagd gaarne haar me dewerking gegeven. De nieuwe stichting heeft ten doel het verstrekken van stu die-beurzen van oud-patiënten van het studenten-sanatorium te Laren. De destijds aan het Algemeen Studie fonds Nederland door instellingen cn particulieren geschonken giften worden hierdoor opnieuw ten dienste gesteld van een categorie studerenden, die aan dergelijke hulp dikwijls behoefte heb ben. Het bestuur van de stichting wordt gevormd door bestuursleden van het Al gemeen Studiefonds Nederland <dat zijn werkzaamheden ook nog enkele Jaren zelfstandig zal voortzetten) en be stuursleden van de stichting Het Ne derlands Studenten Sanatorium. (Het secretariaat is gevestigd te Amsterdam, Keizersgracht 632). (f. 400» gekocht bij het modemagazijn waar de boekhouder werkte. Deze vrouw werd ook rijkelijk voorzien van sieraden, waarvan vele op afbetaling gekocht werden. Boeken mee naar huis Maar dit Oudejaarsavondje was een van de laatste feestjes van het miljo- nairsbestaan var de boekhouder en zijn vrienden. Enkele dagen later hoorde hü, dat er kascontrole gehou den zou worden. Hij nam de hoeken mee naar huis en deed zün uiterste best zün roofpartijen te verdonkere manen. net lukte lu-m echter niet en de volgende dag meldde hij zich ziele en koos het hazepad. Recordjaar voor Schiphol IN 1955 750.000 PASSAGIERS In het over 1955 uitgebrachte jaar overzicht noemt de directie van de ge meentelijke luchthaven Schiphol 1955 een recordjaar In alle opzichten. Dit geldt in de eerste plaats het pas sagiersvervoer: driekwart miljoen luchtreizigers werden van en via Schiphol vervoerd, hetgeen ten op zichte van 1954 een stijging betekent van 20 Het goederenvervoer liet in vergelij king met het vorige Jaar een toename zien van 12 24 miljoen kilo lucht vracht, waarbij niet is inbegrepen 14 miljoen kilo bagage Gaf het postvervoer in 1954 een ge ringe daling te zien. in 1955 werd meer post vervoerd dan ooit tevoren: nJ. 3.4 miljoen kilo. Schiphols luchtlynennet, uitgevoerd door 13 luchtvaartmaatschappijen, is tot een wijdvertakt wereldnet uitgegroeid, dat Nederland rechtstreeks verbindt met 96 steden, gelegen in 60 landen, ver spreid over de vijf werelddelen. Het op Schiphol werkzame personeel bereikte een aantal van 12 400. Het aan tal vestigingen van allerlei aard over schreed de 100 Tengevolge van de ingebruikneming van „de langste startbaan van Neder land" is Schiphol in de hoogste inter nationale luchthaven-klasse gekomen De directie kondigt nog aan dat op Schiphol de mogelükheid bestaat om tij dig een of twee banen van 300 m te ma ken, indien dit als gevolg van de jongste bestellingen, door de KLM van vliegtui gen voor een totaal bedrag van f 400 000 000, nodig zal blijken. Ook de N V. „Luchthaven Schiphol" is in zicht. Inbrekers hadden kort plezier van buit Na inbraak met f 5000.—naar Amsterdam (Van onze Haagse redacteur) In de nacht van zondag op maandag is ingebroken in een café aan de Nieuwe Haven te Den Haag tijdens afwezigheid van de bewoners. Er werd een bedrag van f. 5000.gestolen. Reeds enkele uren later wist de re cherche de hand te leggen op de beide Inbrekers, die in een café druk doende waren een gedeelte van de buit in drank om te zetten. De beide inbrekers, resp. 24 en 22 jaar oud, verschaften zich "s nachts tussen 1 en 3 uur toegang tot het café door het forceren van het slot van een achter deur. In de woonkamer van de café houder wierpen zü een dressoir om en trapten het achterpaneel in. Een hoe veelheid koperen en nikkelen munten, die in het buffet bewaard werden, wier pen zü door de kamer. Een geldkistje, inhoudende f. 5.000.werd ter plaatse open gebroken De inhoud werd meege nomen. Een bedrag van f.3000— dat in de la van het buffet bewaard werd. ontsnapte aan de aandacht van de in brekers. Dank zij een aanwijzing kwam de re cherche snel op het spoor van de in brekers. In een café aan de Grote Markt te Den Haag werd het tweetal aange houden. Uit de zak van een van de in brekers puilden f.3500.— aan bankbil jetten, de ander had f.275.in zijn portemonnaie. Ook ontdekte men achter de toonbank nog een paar honderd gul den die de inbrekers daar hadden ver borgen, toen de rechercheurs het café binnentraden. Het tweetal had onmid dellijk na de inbraak een taxi naar Am sterdam genomen en had daar flink de bloemetjes buitengezet. Omstreeks half zes in de ochtend waren ze weer in Den Haag terug. (Inge». Med.-Adv.) Pré bevat 12 actieve waskrachten. Hierdoor wast Pré niet alleen heerlijk snel en weergaloos wit, maarbovendien zó donzig zacht, dat iedere wasbeurt een weldaad is. Koop nu Pré. Spaar de bovenklepjes van de pakjes! Straks komt Pré op nieuw met een prettige verrassing. WEES GOED VOOR UW WASCOED-CEBROIK POLYVALENT CRICKET Len Hutton trekt zich terug uit cricketsport De bekende Engelse cricket-interna tional Len Hutton heeft verklaard, zich uit de wedstrijdsport terug te trekken. Dit besluit heeft hü na overleg met zijn doktoren genomen. Door rugpijnen was Len Hutton niet in staat het afgelopen seizoen voor En geland in testwedstrijden uit te komen. Dn in oktober van het afgelopen jaar moest zün rug voor acht weken in een gipsverband. Hutton is 79 maal voor Engeland in testwedstrijden uitgekomen en hü scoorde in totaal 6971 runs. Goed volleybal in gymnasium Een overvol gymnasium heeft gis teravond kunnen genieten van voor Leiden uitstekend volleybal. De dameswedstrüd tussen het dis trictsteam en het Joegoslavische Lo comotiva heeft voortdurend een over wicht te zien gegeven van de Neder landse meisjes, bü wie in het büzon- (Ingez. Med.-Adv.) IN MINUTEN KLAM OP TAPEL Literair wonderkind in Rome Ben literair wonderkind van vler-en een half jaar doet de Romeinen thans versteld staan. In tegenstelling tot Mi- nou Drouet. het Franse meisje, dat met de haar toegeschreven gedichten de let terkundige wereld in Parijs in beroering bracht, schrijft Luigi Solano, zoon van een Romeinse arts. niet, maar hij kent volgens zijn ouders „de voornaamste meesterwerken van de wereldliteratuur en hü kan verscheidene honderden ge dichten, 500 liederen en 20 lyrische wer ken uit zün hoofd opzeggen". Luigi is door de burgemeester van Rome ontvangen, die aan zün bewonde ring uiting gaf door te beloven .binnen kort" het burgemeestersambt aan hem over te dragen. Belgisch protest tegen de „politiek van vergeten" In de Belgische Senaat is een debat gehouden over onthouding van België bü de stemming over dc toelating van Spanje tot de Verenigde Naties. Van rooms-kathoiieke zijde heeft men kri tiek aan het adres van de minister van Buitenlandse Zaken iaten horen. Paul Henri Spaak zou de belangen der socia listische partü hebben laten voorgaan bü de belangen van de Belgische natie. Minister Spaak heeft hierop o.m. ge antwoord, dat België zich niet onthou den heeft, omdat Spanje een totali taire mogendheid is. doch omdat dit land Duitsland, tijdens de oorlog gehol pen heeft. De onthouding van België vormt een „discreet protest" tegen de .politiek van vergeten", welke volgens Spaak in de Verenigde Naties wordt toe gepast ten aanzien van Spanje. Spaak zei ervan overtuigd te zün, dat de Bel gische houding de Europese zaak dient. Gewoonten van deze vraatzuchtige dieren zijn helaas nog onvoorspelbaar Ondanks bestrijding door veertien landen is de sprinkhanenplaag, die In 1948 in Arabië ontstond en die zich verspreidde over een gebied dat zich uit strekt van India tot aan de Atlantische kust van Afrika, nog niet onderdrukt. Deskundigen trachten nog steeds een verklaring te vinden voor de tot op he den onvoorspelbare gewoonten van de woestünprinkhaan. Zolang die ver klaring niet gevonden Is, kan men de plaag niet geheel onder controle krügen. oostelüke richting tot India toe. in westelijke ridhting tot aan de Kanari sche eilanden en in noordelüke richting tot in het zuiden van de Sovjet-Unie. Men verwacht, dat ook Frankrijk. Liba non en Soedan het komende seizoen zul len meewerken. Een speciale commissie van de voedsel- en landbouworganisatie der Ver Naties heeft een plan de cam pagne opgesteld. De FAO-organisatie helpt krachtig in de strijd De bestrüding der sprinkhanen vergt grote sommen. Zo stelt de FAO, de voedsel- en landbouworganisatie van de Ver. Naties, dit Jaar ruim 5 miljoen gul den beschikbaar voor bestrijding van de sprinkhanen in Aratoié; in Oost-Afrika wordt daarvoor Jaarlijks 18 miljoen gul den uitgegeven, in Pakistan 5 miljoen, in Libië 3 miljoen en in Egypte 1 mil joen gulden. De huidige plaag begon in 1948 er gens in Arabie. Elf landen Engeland, Egypte. India. Perzlë, Irak. Jordanië. Pakistan, Saoedi-Arablë, Syrië, Turküe en Jemen hebben voor het seizoen 1955—'56 hulp voor bestrijding van de plaag in Arabië toegezegd. Vanuit dit gebied verplaatsen de zwermen zich in Dag Hammarskjöld (rechts), de algemeen-secretaris van de Ver. Naties, begon zijn zesdaagse tocht door vijftien landen met een bezoek aan Engeland, waar hij een onder houd had met de minister van Bui tenlandse Zaken. Selwyn Lloyd. 14 miljoen meer deviezen Volgens de verkorte balans van de Ned Bank geeft de netto deviezenreserve opnieuw een stüging te zien en wel met f. 14 miljoen tot f. 1.449 miljoen. De goudvoorraad bleef onveranderd op f. 3275 miljoen.' Goifprijs voor Eisenhower De vereniging van Amerikaanse goif- Journalisten heeft de ,3en Hogan Tro phy" voor 1955 toegewezen aan presi dent Eisenhower. Deze trofee, die sinds 1953 elik jaar wordt uitgereikt, is bestemd voor de golfspeler die, na een ziekte of een on geluk. zün llchamelüke handicap heeft overwonnen en de beoefening van deze tak van sport heeft hervat SCHAATSENRIJDEN Record - inschrijving te Davos Niet minder dan 70 rüders van veer tien landen zullen vandaag op de baan te Davos op de 500 meter van de voor- Olympische wedstrüden uitkomen. Nog nimmer in de geschiedenis van de in ternationale schaatsensport is de be zetting niet alleen zo talrijk, maar ook kwalitatief zo sterk geweest. Van 't Oever zal in de vierde rit star ten tegen Hjalmar Andersen, een hele eer voor de kleine man uit de bollen streek, waarop hü dan ook zeer trots is. Jeen van der Berg komt in de zesde rit uit tegen de onbekende vertegen woordiger van Oost-Duitsland Kuhnert en ook Gerard Maar se, onze beste sprin ter. heeft een Oostduitser, Loewenber- ger, als tegenstander, ln de 15e rit. Wim de Graaff heeft het getroffen, want in de 21ste rit komt hü te staan tegenover de Finse sprinter Tolvo Salonen. Zes ritten later zal voor Kees Broekman het startsein worden gegeven. De nieuwe Russische ster Shilikovsky, evenmin als onze landgenoot een sprinter, is zün concurrent. En tenslotte komt Nico Olsthoorn ln de 31ste rit uit tegen het levendige. Oostenrijkse rüdertje Franz Offenberger, die pas van een griepje ls hersteld en waarschijnlük zün vorm nog niet heeft hervonden Klaverjascompetitie Afd. 1 A: Krantz 1— T. en D. 1 7—5: MDS 1DKB 1 93: Groenoord 1 DSB 1 1V-—4>4. Oosthoek 1—Zaalberg 1 10—2. Afd. 1 B: DSB 2—T. en D. 2 4V4—7tt; P. v. H. 1—MDS 2 8—4; AWS 1— SLF2 6'4—5 Afd. 2 A: SLF 3—De Waard 1 6—6; C. en H. 1—'t Centrum 1 4—8; MDS 3— De Waard 1 39. DSB 3—Groenoord 3 5'i6'i. Afd. 2 B: DSB 4't Centrum 2 5'.4 6'4; P v. H. 2Groenoord 4 66; Oost hoek 2— T. en D. 3 5V4—6'3. der de internationals Blijltnn en Barzilay uitblonken. Het serveren was bü onze landgenoten veel beter ver zorgd, terwijl de gasten zeer moeilük konden wennen aan zaal en spel. Alleen de eerste en laatste game le verden enige spanning op, hoewel de overwinning van het districtsteam geen moment in gevaar kwam: 1614. 155, 1513. De Leidse vertegenwoordigster in het team, Diny Wolrlng, kon ln dit gezelschap uitstekend meekomen De wedstrijd tussen het Leidse heren, zestal en de Joegoslaven was büzonder aardig hoewel de laatst en sterker wa ren. zowel verdedigend als aanvallend. Maar de vechtlust, die de Leldee heren demonstreerden, hield de balans toch vrü aardig ln evenwicht. Vooral het blokkeren bracht tegen de af en toe kei harde smashes binnen de driemeter- lijn uitkomst. Het was niet alles vol maakt. maar het ziet er naar uit, dat uit dit Leids team Iets goeds gebrouwen kan worden. Locomotiva won mot 15—11, 15—9 en 15—13 Voor de aanvang van de wedstrijden overhandigde de voorzitter van de Af deling Leiden van de Nevobo, de heer J van Egmond. de gasten een aanden ken. berwüi hij ook wethouder Van Sohaik en mr dr Rooeenschoon (Sport stichting) welkom heette. OLYMPISCHE SPELEN Skiloopster legt Olympische eed af Voor de eerste maal In de geschie denis van de Olympische Winterspe len zal de laatste atleet die de Olym pische fakkel draagt, niet een skilo per zün, doch een Italiaanse schaat senrijder, wiens naam niet bekend is. Mevrouw Giuliana MunascoChenal een skiloopster zal de Olympische eed afleggen, eveneens een feit zonder pre tendent. Zij behaalde bü de Olympi sche Winterspelen te Oslo de bronzen medaille bü de afdaling. AUTOMOBILISME Rallye Monte Carlo De In Stockholm gestarte deelnemers aan de Rallye van Monte Carlo 62 équipes) zün in de loop van de nacht Amsterdam gepasseerd. Het was heel wat minder druk dan andere Jaren bü het Apollo-Paviljoen: slechts en kele tientallen belangstellenden meestal familieleden of heel goede vrienden van de rüders - hadden hun nachtrust opgeofferd. Op het ogenblik ln het heel moeilük een overzicht te verkrügen van de stand van zaken in de Rallye. Er komen wel berichten binnen van uitgevallen équipes - o.a die van onze landgenoten Van Lammeren- Van Voorden en van Nout- Daniels. resp. door een aanrijding en het uit een bocht vliegen - maar het totaal aan uitvallers tot nu toe ls niet bekend. Over het algemeen zijn de weersomstan digheden gunstig en de winnaar van vo rig jaar, de Zweed Gunnar Padum, zei- de vannacht te Amsterdam, dat als het weer zo blüft. het een walk-over naar Monte Carlo wordt. Ook onze landgenoot Maus Gatsom- des. te Lissabon gestart, verklaarde bü de controle te Aurlllac dat hij de Rallye tot nu toe gemakkelüker vond dan vo rig Jaar. De Engelsen Harper en Wright heb ben de strijd gestaakt, nadat zü te Ville- Pranche-Sur-Cher een 70-jarige Frans man hadden aangereden. Deze overleed aan de opgelopen verwondingen. WATERPOLO Sleutelstad-dames wonnen stevig van Watervrienden In de gisteravond gespeelde wedstrijd tussen de dames van De Sleutelstad en van De Watervrienden hadden de LWV- dames niet veel ln te brengen. Zü ver loren de ontmoeting met 80. De ploeg van Sleutelstad was in alle opzichten superieur. TAFELTENNIS LTTV „Scylla" Uitslagen competi tiewedstrijden DSS 3Scylla 2 3—7- VW 2—Scylla 3 7-3. Scylla 4-Kitno i 7—3: Scylla 5—Reflex 2 10—0; Scylla 6 Sparkler 2 46.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5