Politieke forum van de K.V.P. was in Leiden Een goed verzorgde avond van ontspanning in de Schouwburg Leiden: een interessante stad Dies-viering op 3, 4, 5 en 8 febr. Tuinbouwstudieclub Leiden en Omstreken doet prachtig werk 94ste jaargang Zaterdag 14 januari 1956 Tweede blad no. 287 c. De K.R.O.-microfoon heeft gister avond in het St. Antonius Clubhuis open gestaan voor de Leidse afdeling van de K.V.P. Het politiek forum onder leiding van Paul de Waard was in Leiden en vele vragen werden door het forum op des kundige wijze beantwoord. Het forum bestond uit Paul de Waard, voorzitter, de heren prof. Gielen, dr. Albering. Van Rijckevorsel, Peters en mej. Luns. Na een woord van welkom tot het fo rum en aanwezigen door de voorzitter van de KVP te Leiden, de heer S. Men ken. gaf de heer De Waard de KVP-ers enige aanwijzingen voor de uitzending. De aanwezigen kregen zich met het af vuren van wat vragen gelegenheid zich wat in te schieten en om negen uur ging de microfoon voor een rechtstreekse uit zending open. BOUWACTIVITEIT Zeer actueel was de vraag van de heer Menken, die vroeg, waarom de gemeen telijke bouwactiviteit voor openbare ge bouwen door het Rijk wordt afgeremd, terwijl het Rijk zioh niet zelf die beper king oplegt. De heer Van Rijckevorsel zei. dat hij van een achterstelling van de gemeenten niets wist. Dr. Albering sneed het pro bleem van de woningbouw aan. Volgens hem moet deze primair zijn. De heer Pe ters sloot zich bij zijn woorden aan. maar mej. Luns toonde zich een tegen standster van „Huizenwoestijnen". CHR. COALITIE-PARTIJ Na een vraag over de christelijke coalitie-partij, die summier behandeld werd, vroeg de heer Van Dijk of er nog wel bestaansrecht is voor een brede-ba- sis-politiek, als de KVP volgens de P.v.d A. toch geen goed kan doen. Algemeen was het forum van mening, dat het landsbelang een brede basis-po litiek vraagt. Men moet zich boven de kritiek stellen. Het gaat er niet om wat men zegt, maar wat men dóet. SCHOOLSTRIJD De heer De Bree vroeg of er in Neder land nog van schoolstrijd gesproken kan worden. Geschiedkundig gezien, aldus prof. Gielen, niet maar als men de fei telijke toestand in aanmerking neemt zou men naet zonder meer „neen" willen zeggen. Hij haalde een artikel in „Het Schoolblad" aan. waarin gezegd werd. dat de schoolstrijd blijft zolang de open bare scholen hun oude positie niet her overd hebben. De heer Peters wees op de moeilijkheden, die het bijzonder on derwijs ondervindt bij de stichting van nijverheidsscholen. Na een vraag over het starre beleid van de regering in ver band van de bezoldiging van het over heidspersoneel. werd door de heer Vree burg juist voor het sluiten „van de markt" een vraag gesteld over de vrijere loonvorming. Hij vroeg of het forum ook niet van mening was, dat de vrijere loonvorming voor veel bedrijven de on dergang zal betekenen. De heer Albering kon nog juist een fractie van een ant woord in de microfoon slingeren Hij vond vrijere loonvorming een daad van sociale rechtvaardigheid. Dit aal andere bedrijven prikkelen tot grotere efficien cy. Om half tien sloot de heer De Waard de uitzending. Na een pauze werd het politiek vraag-en-antwoord-spel nog eni ge tijd voortgezet. Tegen kwart voor elf sloot de heer Menken de avond met dank aan het fo rum en de aanwezigen. Zondagmorgengesprek Bijzonder Kerkewerk DE POSITIE VAN HET CHRISTENDOM IN DE TEGENWOORDIGE WERELD In de zondagmorgengesprekken. die op initiatief van de commissie voor Bijzon der Kerkewerk. olv. dr. P. L. Schoon- heim worden gehouden, is reeds enkele malen de vraag gesteld of het christen dom langzaam maar zeker afbrokkelt. Men wees daarbij op het groeiend aan tal buitenkerkelijken in Europa en vroeg zich af of de christelijke gods dienst in andere gebieden van de wereld wel zoveel invloed heeft als door zende lingen wordt beweerd In verband hiermee heeft de commis sie voor bijzonder kerkewerk van de Hervormde gemeente dr. E Jansen Schoonhoven, rector van de Zendings hogeschool te Oegstgeest. uitgenodigd as zondagmorgen een uiteenzetting te geven over de positie van het christen dom in de tegenwoordige wereld en in een openhartig vraaggesprek de opmer kingen van de bezoekers te beantwoor den Daarbij zal de nieuwste wereld kaart van de verbreiding der verschil lende godsdiensten worden gebruikt Deze bijeenkomst wordt in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal gehouden. BEELDHOUWWERKEN OP KEUKENHOF 1956 De Nederlandse Kunststichting te Am sterdam heeft voor het vijfde opvolgen de jaar de organisatie van de expositie van beeldhouwwerken op de Keukenhof 1956 op zich genomen. Evenals in de voorafgaande jaren zul len wederom prijzen beschikbaar worden gesteld. Deelneming staat open voor alle in Nederland gevestigde beeldhouwers De jury is samengesteld uit mevrouw Fri Heil. beeldhouwster te Arnhem; W Couzijn, beeldhouwer te Amsterdam; P Gregoire. beeldhouwer te Teteringen; K E Schuurman, hoofdconservator van het gemeentemuseum te 's-Gravenhage en T M H van Waveren, voorzitter van de Stichting Nationale Bloemententoon stelling Keukenhof: als secretaris van de jury treedt op de heer H L Swart, directeur van de Nederlandse Kunst stichting PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG 15 JANUARI Oosterkerk Lelden. Herv Gem. (Pieterskerk): in i<i<r ds. H. J. v. Achterberg. uur ds. D J. Vossers inn.i; i uur us P. Kloek en ds. J de Groot (H.A.). Marekerk: 10.30 uur ds. M. Ottevanger; 5 uur ds. J. v. d. Wiel; 7 uur ds. J. de Wit Koolkapel: 10 uur ds. J. v. d. Wiel. Maranathakerk- 9 30 uur ds. N Kleer maker. Haagwegkwartler. Ten Katestr. 10: 11 u. ds N. Kleermaker. Egllse Wallonne: 10.30 u. ds. Ch Cabanls. Academisch Ziekenhuis: 10 uur ds. J. Maaskant. Dlaconessenhuls: 10.30 uur dr. O. Norel. „Staalwilk": 10 uur Jeugdkerkdlenst, de heer J. W. v. Daalen. Evangelisch-Lutherse Gemeente: 10.30 u. ds. H. J. A. Haan. Remonstrantse Gemeente: 10.30 uur ds. E. B. A. Poortman. Doopsgezinde Gemeente: 10.30 uur ds. L. Verheus. Geref. Gem.: 10 en 5 uur leesdlenst. Chr. Geref. Kerk: 10 uur (ond.: „Weest in geen ding bezorgd, maar.en 5 uur (ond.: „Genezing door Zijn Kruis alleen"), ds. C. v. d. Weele Ver. Vr(jz. Herv. te Leiden (Leldsche Volkshuls)10.30 uur ds. J. F Kruyt te 's-Gravenhage. Geref. Kerk. Zulderkerk: 10 uur dr. v. Meyenfemt; 5 u. prof. dr. G. C. Berkouwer van Amsterdam. Herengracht- 10 uur prof. dr. G C. Berkouwer; 7 uur ds Hajer Oude Vest: 10 uur dr. Westerink; 5 uur dr v. Meyenfeldt. Maranathakerk: 11 en 5 u ds. Maaskant Evangellsatiegebouw: 10 uur ds. Hajer; 5 uur dr. Westerink. Geref. Kerk (art. 31): 8 30 uur (Luth. Kerk) prof. dr. H. J. Schilder, bevestiging ds. W. G. de Vries en 5 uur Intrede ds. De Vries. Oud-Kath. Gem.: (Zw. Singel 50). 9.45 uur Hoogmis. Vrije Kath. Gem. St. Bonlfaclus: (Vree- wijkstraat 19). 10 30 uur gezongen H Mis. Christian Science (Steenschuur 4): 10 30 uur dienst. Baptistengemeente: 10 en 5.30 uur de heer Schouten-Beatenberg. Leger des Heils: 10 uur helllglngsdlenst; 7.30 uur verlossingssamenkomst. Leiderdorp. Herv. Gem.: 10 uur ds. W. A. B. Hagen te Katwijk aan Zee: 6.30 u. as. H. J. van Achterberg V3n Lelden. (Kerkzaal)10 uur ds. J. P. Honnef. Geref. Kerk: 10 en 6 30 uur ds. Dijk. (Kerkzaal)- 4 30 uur ds. Dijk. Ver. van Vrljz. Herv 10 30 uur de heer P. J. van Ouwerkerk te Boskoop. Oegstgeest Herv Gem (Pauluskerk) 9 uur en 10 30 uur de. B C Visser: 7 uur ds. G. F Callenbach. (H Mors) 10.30 u. ds. G. F Callenbach (H.D.1. (Kerkzaal Endeseest)8 30 uur ds. J de Wit Ver. v Vriiz Herv (W de Zw.kerk): 10.30 uur ds. P. J Jonges (Rliswiik). Ger Kerk Maurltslaan)10 uur ds P. D Kuiper (Sassenhelm): 5 uur ds H. v d Bere (Sasenhelm) Ger. Kerk (art. 31). (W. de Zw kerk)8.30 uur en 3 uur ds. K. Ded- Voorsclioten Herv. Gem. iDorp) 10.30 uur ds. W G Meiierlne. 7 uur ds. Petri van Katwltk aan Zee (Ritndilk) 10 uur ds E. Saraber. (Hulo er Heil): 10 uur dr Elderenbos van Voorburg Geret. Kerk" 10 en 5 uur ds M. der Boe' Ger. Kerk (art 31): 8.30 en 3 uur ds. Brü- nine van Rllnsbure. (H.A.). Warmond. Herv. Gem.: 10 uur ds. W. H. Walvaart; 7 uur dr. J. Zandée. Wassenaar. Herv. Gem. (Dorpskerk): 10 uur ds. J. T. Wlersma; 7 uur ds P. van den Berg. Den Haag. (Klevletkerk) 10.30 uur dr. H. J. Honders. (Deylerhuls) 9 uur Jeugdkerk, ds. H. Beker; 10.15 en 7 uur as. H. Beker. Viering H. Avondmaal. Geref. Kerk (Zijllaan): 10 en 5 uur dr Dronkert. Lelden (Bloemcamplaan)10 en 5 uur ds. G. van Duinen. Neef. Prot. Bond: 10 35 uur dr. H. Faber Johannnhuls: 10 30 uur ds. G Bloemendaal. r ds. De goed gevulde schouwburg het was een voorstelling in de serie populair toneel van K. en O. toonde zich uiterst dankbaar voor dit zo luchtig gespeelde luchtige stuk. M. De Franse schrijver Marcel Pagnol is voor het Nederlandse publiek geen onbekende. We behoeven maar te herinneren aan „Monsieur Topaze". een glansrol van wijlen Cor Ruys en aan Marius, dat, naar we menen, de Rotter dammers hebben uitgebracht. De Arnhemse toneelgroep Theater heeft nu het jongste werk van deze goedmoedige Fransman op het repertoire genomen, getiteld „De dochter van de bronnenmaker". Het is een spel, dat zioh geheel aan sluit bij het genie van Pagnol. op zich zelf een alledaags geval, maar behan deld met de goedmoedige humor, de auteur zo bij uitstek eigen. Met een zweem naar dc- romantiek, om niet te zeggen naar het sentimentele, maar het pakt in zyn eenvoud en luchtigheid en dwingt tot een gezapige glimlach, af en toe zelfs tot een gulle lach. Zodat men aan het einde van dit verhaal van iedere dag voldaan huiswaarts keert, ook al neemt men dan niets blijvends mee Dus een avond van gezonde ont spanning. zonder meer! In ieder geval bewijst dit spel nog eens dat, al beweert men wel het tegenge stelde. de ware romantiek nog lang niet dood is. integendeel springlevend, als zij goed wordt gebracht. Zoals gezegd, het gegeven komt prac- tisch in de wereld iedere dag voor: de 18-jarige Patricia, oudste dochter van de bronnenmaker Pascal Amoretti, die thuis het huishouden doet na de vroeg tijdige dood van haar moeder, raakt verliefd op een knappe vlieger-officier en hun verhouding heeft gevolgen De vlieger wordt onverwachts naar Afrika gedirigeerd en zijn rijke ouders weige ren aanvankelijk het kind. dat op komst is. als dat van hun zoon te erkennen. De vlieger heet dan te zijn omgekomen en dat stemt zijn ouders milder, doch Pas cal. die alleen maar dochters bezit wil dan niets meer weten van enige steun voor zijn kleinzoon, die ook de naam Amoretti zal dragen, want de jong-ge- borene is n.L een zoon De vlieger-of ficier bliikt tenslotte niet dood te zijn en bij zijn terugkeer, trouwt, hij met Patricia. De brc^- enmaker moet dan wel goedvinden. C3t het kind voortaan de naam Mazel zal dragen, al weet hij gedaan te krijgen, dat het met zijn voor naam Pascal zal worden genoemd Kan het nog gewoner? Pagnol weet zijn figuren het echt menselijke te sohenken, het menselijke in hartstooht, goed en kwaad. Hij te kent ze met zuiver zuidelijke felheid en levensdrang, doch in bekorende eenvoud, zonder gewetenscomplicaties. Het scherpst komt dat wel tot uiting in de bronnenmaker en in de knecht Felipe, die op Patricia verliefd Is, doch haar als het ware In de armen van de vliegenier dringt en dan maar genoegen neemt met. Patricia's jongere zuster Amanda. Allebei ongecompliceerde man nen, doch met een aangeboren harte lijkheid, die ontroert. Felipe krijgt zelfs wel iets van Topaze mee! in Hans Tiemeyer als gast hij verzorgde ook knap de regie en Bernard Droog vin den deze beide typen prachtige vertol kers. Zij dragen het meeste bij tot het succes van deze Pagnol. Maai- ook de jeugdige Mareike Bakker als Patricia, Mia Goossen als Amanda en Diny Sprock als de tante ietwat te jong gehouden en Piet v. d. b^eu'.en ais de vliegenier, verdienen alle lof De fami lie Mazel van Henk Schae' en Annie Lancerake bleven enigszins achter. Het eenvoudige, doch voor snelle wis seling geschikte decor van Johan Greter voldeed goed Beter dan de muziek In Den Haag wordt een proef ge nomen met een overkapping over een bouwwerk aan de Sportlaan. teneinde het werk tijdens slechte weersomstandigheden te kunnen voortzetten. De aluminium overkap ping is zo geconstrueerd, dat zij verdieping na verdieping met het bouwwerk omhoog gebracht kan worden. De zijkanten worden met plastiek afgeschermdterwijl ook verlichting en verwarming zullen worden aangebracht. Gebruikelijk programma met grote variatie De dies-viering van de Leidse Universiteit vindt dit jaar plaats op 3, 4, 5 en 8 februari. Het programma omvat de gebruikelijke bijeen komsten, die de deelnemers een rijke variatie bieden op wetenschap pelijk en cultureel niveau. De oud-alumni-colleges zijn geconcentreerd op zaterdag 4 februari. Vrijdag 3 februari vindt des avonds de eerste bijeenkomst van de diesviering plaats, en wel m de schouwburg, waar voor oud-alumni, hoogleraren en leden van de wetenschappelijke staf het to neelspel „L'archipel Lenoir'" van A. Sa- l3crou wordt opgevoerd door het LST. en de T.V.S.L. onder regie van Arend Hauer. Een herhaling van deze opvoe ring vindt de volgende avond plaats, in de eerste plaats voor genodigden en oud-alumni. Zaterdag 4 februari zijn de oud-alum ni-colleges voor een deel te geven in het Academiegebouw, voor de rest ln het Academisoh Ziekenhuis en Univer siteitsgebouwen elders m de stad. Facul- teitsgewijze krijgen de deelnemers aan de diesviering hier de gelegenheid, ken nis te nemen van de nieuwere inzichten en ontwikkeling van onderdelen ran hun wetenschappelijke richting. Vele Leidse docenten en oud-Leidenoren verzorgen deze colleges, die een zeld zame verscheidenheid van onderwer pen behandelen. Eveneens faculteltagewijze worden ge meenschappelijke lunches gehouden in diverse gelegenheden in de stad. D°ze dag brengt als een ongebruikelijk programmapunt de gelegenheid tot be zichtiging van een belangrijke aanwinst der Universitaire gemeenschap, het. Ju ridisch studiecentrum Het Gravensteen. In de middaguren van 16 tot 17 30 uur zullen belangstellenden deze aanwinst kunnen bewonderen, In de mensa-lokaliteiten van Sociëteit Minerva bestaat des avonds voor alle deelnemers aan de ddesviering gelegen heid tot gemeenschappelijk dineren. Deze zaterdag besluit met de tweede opvoering van het dies-toneel Zoals eebruikelijk brengt de zondag na de zaterdagse oud-alumni-colleges een bijeenkomst van de Christen Stu denten Raad en het studium generale. De bijeenkomst van de Christen Stu denten Raad wordt gehouden in de Zui- derkerk aan de Lammenschansweg. Het woord zal worden gevoerd door dr. A. Zoals op vele terreinen kan men er ook in de tuinbouw niet zonder studie komen. Teeltproblemen moeien onder ogen worden gezien, de concurrentie met het buitenland worden opgevangen, aan een economische bedrijfsvoering voortdurend worden gewerkt. Aan al deze en nog vele andere vraagstukken besteedt de voor drie jaar opgerichte Tuinbouwstudieclub „Leiden en Omstre ken" haar aandacht en niet zonder succes. leden, met de mogelykheid, dat men zes jaar achtereen een bestuursfunctie kan waarnemen. Voorts, dat er op 26 januari een excursie naar de Fordfabrieken zal worden gemaakt Zowel de voorzitter als de secretaris herdachten deze avond ln een gevoelvol woord het overlijden van het lid, de heer Van der Hulst Tijdens de gisteravond in cafe-restau. rant .Royal" gehouden jaarvergadering, die tevens door enkele bestuursleden van de Coöp. Groente-, Fruit- en Bloemen veiling „Leiden en Omstreken" werd bijgewoond, hebben zowel de voorzitter, de heer C. v d. Eijk. als de secretaris, de heer W. Snoeker. in openingswoord en jaarverslag met grote dankbaarheid melding gemaakt van de thans reeds door de club bereikte resultaten. De ge houden excursies waren buitengewoon leerzaam, terwijl veelal een andere teelt, methode tot een beter produkt leidde, hetgeen haar weerstand vond in een grotere afzet. Bijzonder ingenomen is men in deze kring ook met het prettige en vooral leerzame contact, dat al weer geruime tijd bestaat met het Zuidhol lands Glasdistrict en de voorlichting, welke men ontvangt van de rijkstuin- bouwconsulenten. Ook in financieel op- zich is deze nog Jonge club op de goede weg Had de penningmeester, de heer Du Prie het vorig jaar ppn batig saldo van f 13.—. een zuinig beheer bracht de stand thans op ruim f 324 Dankbaar, doch niet voldaan, was voorzitter v. d Efjk over het ledental, dat momenteel 70 bedraagt Van de deze avond behandelde w *- houdeiyke zaken noemen wjj, dat he. bestuur werkt aan de samenstelling -en een rooster van aftreding der bestuurs- Na de pauze beluisterden de aanwezi gen een interessante voordracht van de rijkstuinbouwconsulent, ïr. W. van Soest, over de sla teelt in Italië, Frankrijk en Spanje Ir. Van Soest, die het vorig jaar aan deze landen een bezoek bracht, weidde uitvoerig uit hoe of de sla-tuin der in het zuiden werkt en met welke moeilijkheden (o.a. hoge grondprijzen: gem. f. 30.000 per h.a., gebrek aan water en werkkrachten, grote afstanden) hü te kampen heeft. Bij een vergelijking van het produkt, kon spreker zonder enig chauvinisme verklaren, dat de Hol landse sla malser en mooier is. Volgens ir. Van Soest liggen er voor Nederland als sla-exporterend land nog grote kansen en behoeven wij de zuidelijke concurrentie niet te vrezen, hetgeen ons niet van de plicht ont slaat om actief te blijven en om te zien naar nieuwe mogelijkheden in de sla-cultuur. van Biemen uit Bentveld en prof. mr. A L. de Block uit Den Haag. Beide spre kers zullen als onderwerp hebben de christelijke visie op de taak van de Universiteit. Na een gezamenlijke lunch door de dies-deelnemers in De Doelen wordt in de Stadsgehoorzaal des middags om 15.15 uur het studium generale verzorgd door prof. dr. J. H. Waszink uit Leiden, die als onderwerp gekozen heeft .De komst der Muzen in Rome". Hierna wordt in de stadszaal een thee aange boden, opgeluisterd door muziek en ca baret. verzorgd door de studenten. Op de eigenlijke dies. woensdag 8 fe bruari wordt om 14 uur in de Stadsge hoorzaal de dies-rede uitgesproken door de rector magnificus, LEIDERDORP Medische dienst De zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokter E. J. Hoefman, Hoofdstraat 40, tel. 30070 OEGSTGEEST De ijsclub Mors-Rijndyk weet altijd een volle zaal te trekken, wanneer de leden en hun genodigden eens per jaar samenkomen voor de feestelijke bijeen komst. Jammer was dat de voorzitter, de heer J. C. Akerboom, ernstig ziek is. Het was evenwel zijn wens dat de feestavond zou doorgaan, welke nu onder leiding stond van de heer A C v. d. Poel, die in zijn openingswoord o m. een beroep deed op de leden om uit te zien naar een terrein, dat geschikt zou zijn een ijsbaan aan te leggen. Het bestuur was er tot'dusver niet in geslaagd een der gelijk terrein te vinden De heer L. J. Meyer, die met de heren J Schrama en D. Kooy een feestcom missie had gevormd, kondigde het optre den aan van het cabaretgezelschap G. Heynen uit Leiden, dat een op goed peil staand programma heeft afgewerkt. O m. bespeelden vader en zoon Boelee op verdienstelijke wyze het accordeon Medische dienst De zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokter Varekamp. telef 21916 LOOP OER BEVOLKING IN 1955. het laar 1955 mannen en 77 vrouwen! zodat het aantal Inwoners oo 1 l&nuarl 1956 bedroeg: 12263 5687 mannen en 6576 vrouwen Er vestigden zich ln de gemeente 1234 Dersonen terwill 1150 Dersonen uit de ge meente vertrokken. Door geboorte nam uc bevolking toe met 213 Door overltiden nam de bevolking af met. 141 Dersonen (73 mannen en 68 vrouwen Het aantal voltrokken huwelilken be droeg: 80. Het aantal Ingeschreven von nissen van echtscheiding5. De voedingswaarde van vis Voor de eerste maal in dit jaar gaf gisteravond in het Patronaatsgebouw de Commissie voor huishoudelijke en gezinsvoorlichting een avond, die dit maal in het teken stond van de vis. De presidente mevrouw P. H. Smits- Witvliet opende de samenkomst, wens te de dames een gelukkig 1956 en richtte in het bijzonder een woord van welkom tot mevrouw Creighton van de zustercommissle uit Leiden. Mevrouw Zadoks, lerares van het Voorlichtingsbureau van de Voedings raad hield vervolgens haar causerie over voeding en gezondheid. Zü belichtte een gehouden onderzoek van vrouwen en baby's in Boston en wees op de goede, minder goede en slechte voeding door deze enquétte aan het licht gekomen. Met gebruikmaking van een flanello- Toekomstige propagandisten voor Leiden in Leiden Ondervinaing is de beste leermees teres. Van deze gedachte gaat ook het hoofdbestuur van de Alg. Ned. Ver eniging voor Vreemdelingenverkeer ln Den Haag uit bij zijn opzet het balie- personeel der verschillende V.V.V.- kantoren in ons land een goede voor lichting en scholing te geven. Na het volgen van een theoretische cursus trekken deze toekomstige pro pagandisten links en rechts door het land voor een bezoek aan vele toeris tencentra. waar zij dan op de hoogte worden gesteld van de bezienswaardig heden en de mogelijkheden van ent spanning. Na een bezoek aan de Resi dentie, waar het gezelschap gedurende de drie weken, dat deze V.V.V.-trip duurt, ls ondergebracht, en de Maas stad, was gistermiddag Leiden aan de beurt. Na ontvangen te zijn door de direc teur van het Leidse VV.V.-kantoor. de heer J. Visser, ging het ln sneltreinvaart langs de voornaamste bezienswaardig heden van de stad. terwyl ook nog een kort bezoek werd ingelast naar het Mu seum voor Volkenkunde en de Academie. Aan het einde van deze trip ontmoet ten wy het gezelschap, dat uit circa 25 personen oestond. w.o. een employé van het A.N.V.V.-kantoor in Brussel. Parys en Keulen, in café-restaurant Naar onze stadgenoot, de heer H A J Klusman. die zich voorlopig belast heeft met de waarneming van het voor zitterschap van de op zijn initiatief op gerichte bond „Veduze" (Veilig door U zelf) ons mededeelt hebben de Bond van Voetgangers (voorzitter de heer L C Admiraal te Den Haag), de Bond van Artsen-Automobilisten te Utrecht en de Bond voor Natuur en Jeugd aan „Ve duze" hun steun toegezegd. Zoals bekend wil Veduze al die wegge bruikers onder zijn vaam bijeenbrengen, die het recht van hun medeweggebrui kers willen erkennen en daarvan door het voeren van een bord op hun voer tuig of het dragen van een insigne wil len getuigen, alsmede een voorbeeld in het verkeer willen geven. Binnen enkel* weken zullen de eerste leden van de bond met hun insigne, waarop „Ik erken uw belang", op de weg komen De samenstelling van het voorlopige bestuur kan nog niet worden bekend gemaakt. graaf behandelde spr. vervolgens de on derscheidene groepen voedingsmiddelen. Speciaal overgaande op de vis wees me vrouw Zadoks op de voedingswaarde van deze bewoners van zee en binnen wateren. Het water bevat by zeevissen meer jo- diumzout dan by zoetwatervissen, ter- wyi beide kalk. yzer en vitamine B en C bevatten. Zeer belangrijk noemde spr. de toestand waarin de vis wordt aange voerd en verkocht Beschadigmgen zijn nadelig voor de goede kwaliteit, daar de huid dan „beurs" wordt Na de pauze besprak Mevrouw Zadoks verschillende visgerechten terwyl zij daarna de film „Geniet van hetgeen de zee U biedt" vertoonde. Deze rolprent werd samengesteld door genoemde Voe dingsraad in samenwerking met het Be- dryfsschap voor Vlsserüproducten er de Nederlandse Onderwysfilm. Zy neg vernield dat mevrouw Smits mededeelde dat de gezondheidstoestand van de pennigmeesteresse, mejuffrouw Bar, die reeds vfjf maanden in Acad. Ziekenhuis wordt verpleegd aan- vankeiyk zeer gunstig was. doch dat zich vorige week wederom een lichte trombose voordeed, waardoor weer een teruggang moest worden geconstateerd. VOORSCHOTEN Zondagsdienst Gedurende dit week einde wordt de dienst der doktoren waargenomen door dokter F. H W. Swen. Veurseweg 20. tel. 2356: voor wyk- verpleegster Gezondheidscentrum, tel. 2177. WARMOND Medische dienst De zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokter Huetoer en dokter Horrevorts iSassenheim. tel. K 2532 - 7159». De resultaten van de afgelopen week waren niet onvriendeiyk. Het 2e dames team. dat Den Burcht ontmoette te Warmond, gaf geen krimp en behaalde weer een 10—0 overwinning. Het eerste herenteam was op bezoek bü de vereniging PVSB te Den Haag en kwam ook met de volle winst naar Warmond. Met 46 bleef het de baas Het 3e herjteam wilde hiervoor niet onderdoen en wist uit de wedstrijd Steeds Vooruit 3Odi 1 een geiyk spel te forceren, na een 2—5 achterstand. WASSENAAR Medische dienst De dienst wordt zondag waargenomen door de artsen Doelman en Paulldes. „In den VerguldenTu rk'. Zonder onder scheid waren allen zeer opgetogen over dit bezoek en de zeer gastvrye ont vangst. Leiden, aldtfc klonk het unaniem, Ls een hoogst interessante stad, met juist voor de vreemdeling in zijn his torie en gebouwen (Lakenhal. Pie terskerk. Den Burcht, Pelgrim Faters, Rembrandt) zo veel boeiende aantrek kelijkheden. Zo iets, dan trad dit enthousiasme wel duidelijk aan den dag, dat de bezoekers van vandaag de propagandisten voor morgen zullen zijn. Het Leidse „visitekaartje", dat de heer Visser gisteren op lull-, een charmante wijze afgaf, zat zeker wer den doorgegeven! Zestig doden door koude in Mexico In Mexico zijn deze winter tot dusver zestig personen van koude omgekomen. De temperaturen 's nachts en overdag lopen sterk uiteen. Zo was het vrijdag overdag achttien graden boven nul, ter wijl het de nacht daarvoor dertien gra den had gevroren! De autoriteiten heb ben de bevolking gewaarschuwd, reke ning te houden met deze grote tempera tuurswisselingen. Ook Guatemala heeft te lijden van een ongewone koude. De temperaturen variëren van vijf graden boven tot ne gen graden onder nul, terwijl voor ja nuari normaal een gemiddelde van zes tien graden boven nul wordt gemeten Uit een jaaroverzicht blijkt, dat zich vorig jaar in Guatemala opvallend wei nig aardschokken hebben voorgedaan. Er werden 237 schokken geregistreerd, tegen 1.314 in het jaar 1954. Oorlogsmisdadigers uit Rusland terug Te Herleshausen, aan de grens tussen Oost- en West-Duitsland, zjjn vanoch tend (zaterdag) 455 Duitsers aangeko men. die in Rusland wegens oorlogs misdaden zijn veroordeeld en geen am nestie hebben gekregen. Zij werden ver voerd in verzegelde goederenwagons, die werden bewaakt 4tt>r Russische militai ren. De teruggekeerden zullen „ter beschik king" van de Westduitse regering wor den gesteld. Met is het eerste contin gent Duitsers van deze categorie, dat in de Bondsrepubliek ls aangekomen. Alle (onthoofde) lichamen van zendelingen gevonden De onthoofde lichamen van de vyf Amerikaanse zendelingen, dde door wilde Auca-Indianen in het noordoosten van Ecuador werden vennoord, zyn gevon den, zo hebben opsporingsploegen per radio meegedeeld. Hun lichamen zijn ter plaatse begraven, in opdracht van de weduwen van de zendelingen. Uit bronnen die op de hoogte zijn van de gewoonten der Indianen werd verno men dat het mogelijk is dat de zende lingen gedood zijn. omdat zy weigerden en geschrompeld mensenhoofd als teken van vriendschap aan te nemen. De laatste rapporten, die ontvangen waren van de zendelingen, meldden, dat de Amerikanen het vertrouwen van de Indianen hadden gewonnen en dat som migen van de wilden hun een hand had den gegeven, en één zelfs een tochtje in hun vliegtuig had gemaakt, waarbij hy kreten van grote vreugde slaakte. De Amerikanen hadden een week ge leden een prefabricated hut opgezet aan de oever van de rivier, die het gebied der Auca-Indianen afscheidt van dat van minder vyandige stammen. Dit had geen protesten van de Indianen uitge lokt. maar zondag voor een week vol trok zioh het drama toen er vreemde indianen op het toneel versohenen. Het laatste radiobericht van een der zende lingen. Nathaniel Saint, luidde ..Er ko men enige Indianen aan die we nog niet eerder gezien hebben. Alles o k Zullen u om 4 30 uur weer berichten" Meer werd er echter niet van hen vernomen. Engelse kolenboot zit omhoog In een dikke mist ls vanochtend om halfzeven een Engelse kolenboot, de ..Ho'.dernoU", die op weg was naar zee. in ae Nieuwe Waterweg aan de grond gelopen tussen Maassluis en Hoek van Holland. Het schip zit vast by de zui- delyke oever. Een sleepboot van Smit en Co's Internationale Sleepdienst zal trachten het 803 bruto registerton me tende schip vlot te krygen. Het water valt op het ogenblik eerter, zodat het wel avond kan worden voor men de „Holdernoll" los heeft AUTORIJSCHOOL-CONGRES 1956 In navolging van een in 1953 te Wup- pertal (D gehouden Internationaal con gres van autorysehool-ondernemers waarbij ook Nederland was afgevaar digd heeft de vakafdeling auto- en motorrijscholen van de Federatie van Nederlandse organisaties voor het per sonenvervoer het initiatief genomen tot ;n dergeiyk congres in Nederland Dit congres, waartie 14 Europese lan den zün uitgenodigd, zal worden gehou- de te Amsterdam op 26, 27 en 28 aprl (Deze pagina ls gedeeltelijk gecorrigeerd!

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3