Trondheim, een stad met karakter Bouw maar lustig voort, ZATERDAG 14 JANUARI WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 4 I Naar Fjorden en Bergen (VII) ding van de architect Christian Chris tie, het hoor, de dwarssohepen, het hoogaltaar en het schip. Na de dood van Christie werd deze taak overgenomen door Olaf Nordha- gen, die ook de beelden ging restau reren en nieuwe beelden liet vervaar- Koninklijk paleis is grootste houten gebomv van Europa Nidaros-kathedraal vertegenwoordigt glorie der Middeleeuwen Om een nachtmerrie van te krijgen Voorlopig zijn we nog niet ao (Speciale berichtgeving.) Het district Trondheim biedt de bezoeker van de Noorse landschappen alles in één hand. De dalen van het berglandschap in het oosten, de fjorden in het westen en de plateaus van het noorden. Jagers en vissers kunnen hier hun Latijn leren. Het biedt daartoe alle mogelijkheden. Het centrum van dit district is Trondheim, de derde grote stad van Noor wegen. Eens de hoofdstad, in vroeger tijden Nidaros geheten. De straten zijn er breed en plezierig aangelegd. Er is een vrolijk uitgaansleven. De machtige Nidaros-Kathedraal is de trots van de Noorse architectuur, een relikwie uit de Middeleeuwen. In deze kathedraal werden de koningen van Noorwegen gekroond. Werden, want een volgende koning zal niet meer gekroond worden. Hij is thans koning door de wil van het volk. Volgens de constitutie regeert de koning, doch bestuurt niet. Niet ver van die prachtige Gotische kathedraal uit de 12de eeuw, waaraan nog steeds gebouwd en gerestaureerd wordt en in de restauratie waarvan architect Helge Thiss, sedert 1930 een levenswerk vindt, ligt het aartsbisschoppelijke paleis, dat reeds 1000 jaren oud is. De Stiftsgarden, de oude residentie van de gouverneur, gebouwd in 1770, Is thans in gebruik als koninklijk paleis. Het is het grootste houten gebouw van Noorwegen niet alleen, doch ook van Europa. Trondheim is een oude handelsstad. Zij werd in 997 gesticht door O lav Tryggvason, op een schiereiland aan de Nidelv, een uitloper van de Trond- heimf Jord. ZiJ werd een stad van grote betekenis, de zetel van een aartsbis schop in 1182, en de hoofdstad tot 1380. De dood van de roemrijke Olav Haraldsson, in zijn strijd om het chris telijke geloof en de unificatie van het koninkrijk tijdens de slag bij Stikle- stad in 1030, was de oorzaak van een rijke opbloei van het religieuze leven in Noorwegen. De koning werd heilig verklaard. Bij zijn graftombe vonden tal van wonderen plaats en nog meer legenden en verhalen werden geweven fraaiste Gotische bouwwerken, welke men thans in Europa kent. De schoon heid van de Gotiek demonstreert zich hier in alle vormen. In het hoogaltaar, gebouwd in de vorm van een octagon, werd de zilve ren schrijn met het gebeente van St. Olav geplaatst, een plaats van wijding en aanbidding voor vele pelgrims. Doch ook zien wij hier de rijke over gang van de Romaanse stijl in die van de Gotiek. De Gotiek ging zich hier ontplooien in al haar praoht. De nissen in de arcaden werden versierd met rijke bee lcfcouw werken van apos telen en heiligen. Hoewel het gebouw onmiskenbaar een Engelse stijl heeft, De toren van de kathedraal thans. om zijn persoon, tot zijn meerdere glo rie. Bedevaarten vonden plaats. In Trondheim werden contacten gelegd met Noord-Europa, Engeland. Frank rijk en Duitsland. In Trondheim ont stonden de oudste geschreven docu menten van een literaire taal in de 12de eeuw. Olav Kyrre stichtte een kerk, waar van de fundamenten thans het koor dragen van de Nidaros kathedraal waaraan men in het jaar 10C6, toen Willem de Veroveraar Engeland on derwierp, begon te bouwen tot in de dertiende eeuw. In deze twee eeuwen groeide deze kathedraal tot een der valt niet te ontkennen dat het beeld houwwerk door Franse kunstenaars is geïnspireerd en die van de Notre Dame te Parijs en de kathedraal te Reims in de tweede helft van de 13de eeuw en het begin van de 14de evenaart. Vele malen is de Nidaros kathedraal, evenals de stad. door branden ver woest. Stad en land werden door pla gen en oorlogen geteisterd. Deze moei lijke tijden gingen evenmin aan de kathedraal voorbij. Ze raakte in ver vallen staat, binnenmuren stortten in en de stenen werden gestolen en in andere gebouwen gebruikt. Ook de buitengevel geraakte in een ruïneuze dlgen naar oude kopergravures uit 1661. Door andere architecten werd de grote rozet aan de gevel opnieuw aange bracht. Van 1930 af, werkt thans architect Helge Thiss aan de machtige restau ratie. waar hij een levenswerk in heeft gevonden. Tal van beelden heeft hij in de arcaden en nissen geplaatst. Eigen werk en dat van jonge kunste naars. Beelden die te groot waren heeft hij vervangen. Onder de kunste naars. die mede werkten aan de glo rie en de praal van de Nidaros kathe draal bevindt zich ook Gustav Vige- land, de beroemde beeldhouwer, be kend om het park en museum te Oslo, waar honderden beeldhouwwerken zijn geplaatst. De beeldhouwers die hun krachten aan deze restauratie wijdden of gewijd hebben zijn: Stinius Fre- driksen, Nic Schioll, Ame Kvidberg- skar. Dyre Vaa, thans Odd Hilt. Kris toffer Leirdal. Knut Skinnarland. Ar nold Honkeland, Anne Raknes en Tho- ne Thiss Schjetne. Thiss is thans be zig aan het herbouwen van de twee torens. De hoofdtoren zal in de toe komst weer in zijn oorspronkelijke staat worden gebracht. In 1934 werden ook nieuwe glas-in-loodramen ge plaatst van de glazenier Gabriel Kiel- land. Zo staat daar thans de kathedraal, boodschap uit het rijke culturele leven der middeleeuwen, doch getuigenis tevens van de offers van hen, die deze glorie in steen in het hoge noorden, zo vlak bij de woestijnen van sneeuw willen herstellen. SLEEPTANK TROTS VAN TRONDHEIM Om deze glorie van de Middeleeu wen is een stad gebouwd, die na de Reformatie in verval geraakte, doch in het begin van de 20ste eeuw weer tot nieuwe bloei is gekomen. Trondheim heeft thans plm. 60.000 inwoners. Er is handel, industrie en visserij. Er zijn Maquette van de kathedraal in de toekomst. scheepswerven en machinefabrieken. Ook hier neemt de visconservering een belangrijke plaats in De Stiftsgarden, thans Koninklijk Paleis in rococostijl, gebouwd uit rivaliteit met 2 andere kooplieden weduwen door fru Scholier, meer karakteristiek dan monumentaal, trekt zeer de aandacht. De vissersha ven geniet met zijn oude houten woon huizen en pakhuizen grote belangstel ling. Doch boven dit alles troont de nieuwe tijd, in welks greep Trondheim is gevangen. Het heeft een biologisch instituut en een Technische Hogeschool met plm. 1000 studenten. In de sleeptank, de trots van Trondheim, die men verge lijken kan met die te Wageningen, worden vele scheepsmodellen beproefd voor reders en scheepsbouwers. Trondheim is een stad met karak ter. Van hier uit plantte zich het ver zet der geestelijken voort tegen de Quisling-regering. In Trondheim loopt men overigens ook met echt Nederlandse plannen rond. Men heeft voor de aanleg van het vfiegveld grote stukken grond moeten onteigenen, die nog in gebruik was bij een aantal boeren. De beste schadeloosstelling zou natuurlijk grond zijn. Die was er echterjvel niet. Wel lag er grond langs de kust aan het einde van de Trondheimfjord. Deze moest echter nog ingepolderd worden. Hoe men bergen moet verzetten weet men daar wel. Ook hoe uit te gra ven. Voor het inpolderen is men ad vies van Nederlandse deskundigen ko men vragen. Ir. Dibbits van de Rijks waterstaat vertoefde deze zomer enige tijd in Noorwegen om daadwerkelijke steun te verlenen. De Noorse regering heeft voor de drooglegging van dit 300 ha grote gebied financiële steun toe gezegd. We hebben al een hele tijd geen let ter geschreven over scholen, hier ko men twee berichtjes. Om bij het be gin te beginnen: in het dak van de lagere school m Pandrup - als U in Denemarken bent, moet U er maar eens heen gaan, want dan kunt U meteen zien, dat deze rubriek 'n be trouwbare berichtgeving waarborgt! - in het dak van die school dan zit ten gaten. En het ergste is. dat er geen geld is om het te laten repare ren. Nog erger de leerlingen den ken er anders over. Het gemeentebe stuur heeft namelijk besloten, de school alleen bij droog weer te ge bruiken. Als het regent worden de 180 leerlingen naar huis gestuurd. De leerkrachten moeten dan echter met emmers en dweilen aan de slag om de boel weer droog te krijgen. En wie is er nu nog jaloers op onderwij zers? (vanwege die lange vacantles). Restauratiewerkzaamheden aan de Nidaros-kathedraal toestand. Twee beelden-galerijen ble ven gespaard. Niet meer dan vijf van de beelden min of meer beschadigd, waren op hun plaats gebleven. Het bovenste gedeelte van de hoofdtoren was neergestort. Alleen de buitenmu ren en de grondconstructies bleven ge spaard. Geld, materiaal en durf ont braken om de kerk te herstellen. Het nationale ontwaken, in 1814 begonnen, eiste dat men ook de ka thedraal zou restaureren en herstellen in de glorie van weleer. In 1869 begon men eindelijk onder leiding van de architect Schirmer. De sacristie kwam het eerst aan de beurt. Later onder lei- DIT is, naar U gelezen zult hebben, de maand van de bouwnijverheid. Ik denk nog wel eens wee moedig aan de tijd, toen de hui zen behangen waren met bord jes „te huur" of „te koop", aan de goede, maar voor de huiseige naars kwade tijd, dat er blijk baar meer huizen waren, dan mensen die er in wilden wonen. Van prijsstop en alle andere regelende zaken, die het tegen woordige economische leven be heersen. was nog geen sprake. De wet van vraag en aanbod was de enige wet. die gold en er was niemand, die zich er druk over maakte. Had men in die tijd wat meer huizen gebouwd dan strikt nood zakelijk was, dan zaten we nu met minder narigheid NARIGHEID is er tegen woordig op huizenbouwge- bied in overvloed. Wie zónder huis zit weet er alles van en wie wèl een huis heeft, denkt achter de behaaglijke warmte van zijn muren soms aan de stroom van stakkers op de lijst van woningzoekenden. Ze hopen eindelijk aan bod te zullen komen, maar telkens krij gen ze de kous op de kop, on danks de 60 A 70.000 woningen, die er volgens het schema ieder jaar bijgebouwd worden. Tegen een bevolkingsaanwas als van na de oorlog is nauwe lijks op te tornen en ik zou wel eens willen weten, of daar ooit verandering in komt. Niemand zit graag zonder dak boven het hoofd, maar als t in hetzelfde tempo blijft doorgaan - de kin- dertjesaanwas enerzijds en de, ondanks alle bouwnijverheids- maanden nog te trage woning bouw anderzijds -, vrees ik het ergste voor de toekomstige ge neratie. die er overigens nog geen begrip van heeft, hoe moei lijk het voor haar worden zal om een zolderkamertje op de kop te tikken. TOCH is het niet de schuld van de bouwondernemers of de bouwvakarbeiders. Die werken hard genoeg, bij mooi weer en als het éven kan, ook bij slecht weer. Ze zitten heus niet bij de pakken neer, ze doen wat ze kunnen om ieder een het zijne te geven. Flatgebouwen lijzen aan alle kanten, in alle steden uit de grond. Kom een tijdje niet in een bepaalde stad en als je er dan weer rond neust, sta je versteld. Hele wijken zijn uit de grond gestampt en nóg is 't niet ge noeg. Altijd weer zijn er verliefde paartjes, die „hun nestje willen bouwen", altijd weer komen er rissen nieuwe namen op de huisvestingslijsten bij, altijd weer zijn er nieuwe zaken, die nieuwe kantoren of nieuwe win kels openen. Waar moet dat op den duur heen in een land zo volgeladen? ZO rolt de bouwerij voorlopig rustig door. Tot er, gelijk bij alles, plot seling een punt van overzadi- ging en weer een tijd van bord jes „te koop" en „te huur" komt. Die tijd zullen wij, volwasse nen van thans, waarschijnlijk niet beleven, hoewel er een kans is, nu de gemiddelde leef tijd met sprongen omhoog gaat. Die tijd zal eerst komen, wan neer gans Nederland zal volge bouwd zijn, er geen plekje voor ontspanning meer over is en Nederland van Vaals tot Delfzijl één huizencomplex vormt. Ongelukkig voor de woning zoekenden. een meevaller voor hen, die al onderdak zijn. Intussen bouwen de arbeiders lustig door, plakken de ene eta ge op de andere, van staal, steen of van hout. Zij benemen het uitzicht en varen er wèl bij. Het zij hun van harte gegund. Maar laat als-je-blieft - als het eventjes kan - één recreatie oord over voor hem, wie de da ken nü al over het hoofd groei en, Uw FANTASIO (Foto Will Eiselin, Rijswijk.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 10