Op 31 een januari 1938 aanschouwde Oranjetelg liet levenslicht 94ste jaargang Vrijdag 13 januari 1956 Derde blad no. 28729 Kroonprinses Beatrix ivordt 18 jaar Thans heeft de burgemeester ln ver band met het ongeval van gisteren zich ln een telegram tot de hoofdinspecteur van Rijkswaterstaat gericht, waarin hj] dringend verzoekt op zo kort mogelijke termijn het wegdek stroever te laten maken en onmiddellijk waarschuwings borden voor slipgevaar te laten plaat sen. In dit jaargetijde, waarin de wegen herhaaldelijk bijzonder glad zijn, is on middellijk ingrijpen een dwingende noodzaak om mensenlevens te sparen, aldus de burgemeester. Mevrouw Klaasesz onderscheiden De echtgenote van de Gouverneur van Suriname, mevrouw Klaasesz-de Bruyne. is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau Deze onderscheiding, waarvan de versierselen werden uitge reikt door premier Ferrier, werd ver leend voor haar grote activiteit op so ciaal gebied tijdens haar verblijf in Su riname. woorden van de Staatsman Colfjn begrepen, toen bij sprak van „de allerbelangrijkste gebeurtenis sinds het Koningschap van ons regerend vorstenhuis op 16 maart 1815 een aanvang nam." liet was alles zo zonnig in de maan den, die volgden op de geboorte van het Prinsesje, necht bleef de band, die het Nederlandse volk met het Huis van Oranje verbond. Bij duizenden stonden de mensen langs de Haagse straten toen een vor stelijke stoet zich van het paleis aan het Noordelnde naar de statige St.-Jacobs- kerk. bewoog. Beatrix, Wilhelmina, Armgard ontving iu de Haagse kathedraal het heilig doopsel. Het was een ontroerend tafereel, daar in het midden van de kerk. waarin de kroonluchters een zacht glanzend licht spreiden over de velen van vorstelijke bloede, die de dooplechtigheid bijwoon den. Aller ogen waren vooral gericht op drie mensen: een moeder, een vader en een kind, die zich met ds. Weiter en ds. Blauwendraad rond het doopvont hadden geschaard. Bevend strekten de handen van de hofprediker zich zegenend uit boven het hoofdje van het kleine Prinsesje, dat eerst schuchter, maar dan luider en luider begon te huilen. Meer nog dan de gevoelvolle predika tie, de plechtstatige zang van de aloude zegenbede „dat 's Heren zegen op uw daal", hebben de kreten van het hul lende kind. door de radio in alle Neder landse huiskamers hoorbaar gemaakt, gans ons volk ontroerd.. Vlucht uit het vaderland IK denk aan de dagen, toen een trotse moeder met de kleine Beatrix, die warm toegedekt ln een crème-kleu rige kinderwagen lag. ln de lanen van het paleis Soestdijk ging wandelen. Dan groepten mensen voor het hek samen, om toch maar een glimp van de kleine op te vangen. Het gebeurde wel eens. dat de moeder het kind uit de wagen tilde en haar spruit toonde. Enkele Hagenaars herinnerden ileh nog wel het moment, toen op een zonnige middag, een kleuter voor het hek van de paleistuin aan de Prinses-* sew ai werd getild. De kleine Beatrix, gekleed in 'n allerliefst blauw cape-tje met dito eapuchon, het geheel afgezet met een randje van wit bont, blikte verbaasd de drukke wereld in. Maar die wereld was niet alleen druk, maar ook zo beangstigend Want uit het zeer nabije oosten klonk dreigende oorlogstaal. Die taal werd ook gehoord in de paleizen, waar zij een even grote druk legde op het leven van de daar wonenden, als op dat van de mensen, die in de duizen den Hollandse huizen leefden. Zo intensief hield men zich bezig met de vraag of het oorlogsmonster toch zou weten los te breken, dat de eerste levensjaren van het kleine Prinsesje bijna onopgemerkt vergleden. Wel verschenen er foto's, velen ge maakt door Prins Bernhard. welke een beeld gaven van de voorspoedige groei van Beatrix, van haar eerste grote reis naar het idyllische Grlndelwald en van de eerste officiële rijtoer door Den Haag op de verjaardag van Haar moeder, 30 april 1940, maar de Internationale span ningen waren dermate groot geworden, dat er veel van dat mooie uit het leven van het kleine Prinsesje op de achter grond geraakte. Met haar ouders en zusje Irene, dat In augustus 1939 werd geboren, moest Beatrix Wilhelmina, Armgard ln de meidagen van '40 vluchten alt het vaderland, wég van een volk. dat haar zo graag bij zich had gehouden. Voor het eerst neemt- een vertrekkende Gouverneur in de Staten afscheid van de volksvertegenwoordiging. Dit ge schiedt vandaag ln een buitengewone bijeenkomst van het College der Staten Een comité onder voorzitterschap van de heer A. L. Smit heeft een huldiging door de Surinaamse burgerij in het Su- riname-stadion georganiseerd. Een be drag is bijeengebracht, dat mr Klaasesz bestemd heeft voor een Surinaams doek1 Poleis Soestdijk. 16 januari 193S. - Ondanks het slechte weer Op de eerste dag van de mobilisatie voor het Paleis Noordeinde waren velen naar het paleis Soestdijk gekomen in afwachting van te Den Haag. de bekendmaking van de blijde gebeurtenis. Herinneringen uit een recent verleden leven iveer op (Speciale berichtgeving) witte huis. Dat was een wens van de grijze, vriendelijke dame. En waren hetgeen vreemde kinderen dan waren het .Juliaantje" met haar vriendin netjes, die naar hartelust mochten ravotten in de gangen, in de speciale kinderkamer in een der vleugels van het paleis op pony mochten rijden door de uitgestrekte lanen. Maar dat veranderde allemaal, toen de goede God ook Koningin Emma tot een an der leven opriep. Toen verdween de kinderlach uit het witte huis. voor jaren, werd er geen paardje meer ge reden in de lanen Een hechte band Op de verjaardag van Prinses Juliana in '39 voor een raam van Paleis Soestdijk. Beatrix, wilhelmina. arm gard". zo luidden de namen, van het kleine wicht, dat volgens protocol op de 1ste februari aan de burgemeester van Baarn. als ambtenaar van de Burgerlijke Stand, aan dr. h. Colijn, de minister-president, en aan jhr. F. Beelaerts van Blokland, vice-president van de Raad van State, door een trotse en innig gelukkige vader werd ..getoond". Misschien hebben in die blijde dagen maar héél weinig Nederlanders dc TT et huis van een koning en een koningin spreekt een volk dan pas aan, wanneer het door zijn architectuur imponeert. Doch wie de contouren van het paleis in Soestdijk zelfs scherp in zich opneemt, zal nooit onder de indruk komen van het imposante karakter van dit aanvankelijke jachtslot, dat in 1674 in gebruik werd genomen. Zelfs de in 1815 aangebouwde vleugels hebben in feite geen wijziging gebracht in de oorspronkelijke opzet van de 17de eeuwse bouwmeester, die slechts tot taak had, temidden der uitge strekte bossen, niet meer dan een behuizing te creëren, waarin personen van vorstelijke bloede tijdelijk konden vertoeven. Het paleis Soestdijk is geen paleis in de ware zin des woords. Het is een statig, maar bovenal een lieflijk huis, dat ons Koninklijk gezin al weer vele jaren tot woning dient. Misschien ligt vooral in de eenvoudige archi tectuur, de bijzondere waarde van dit voornaamste Hollandse huis, dat zijn uiterlijke bekoring ook dankt aan zijn witgepleisterde muren. Neen, Nederland bezit geen grootscheepse Koninklijke paleizen. Niet in Den Haag. niet in het Loo en ook niet in Soestdijk. Zij zouden niet passen bij het leven van de Oranjetelgen, die het noch in het verleden, noch in het heden zochten of zoeken in pracht en praal. Juni 1940: Met de kruiser H.-M. ..Sumatra" op weg naar Canada. Beatrix (l.) speelt aan dek met Renee Röell. De kinderlach verdween... UIT een grijze lucht vallen miljar den sneeuwvlokkenZij zijn de eer ste van deze winter en leggen een smetteloos wit kleed op de kale takken der bomen, op de hoge en lage heesters op de weidse gazons en op het dak van het grote huis, waarop nu geen stan- Noodkreet uit Naarden TELEGRAM VAN DE BURGEMEESTER In verband met de vele ongelukken met dodelijke afloop op de Rijksweg nr. 1 tussen Amsterdam en Amersfoort heeft het gemeentebestuur van Naar den zich reeds enige malen tot Rijks waterstaat gewend. Enige weken ge leden nam de gemeenteraad een motie aan. gericht tot de minister van Wa terstaat en Ged. Staten, om verbete ring te brengen in de toestand van de Rijksweg onder Naarden. daard prijkt. Ik herinner mij op dezelf de plaats gestaan te hebben, nu alweer tientallen jaren geleden, toen een vriendelijke oude dame het hek kwam uitgewandeld. Koningin Emma. Er speelden kinderen in de sneeuw en zo druk waren zij met het maken van een sneeuwpop, dat ze schrokken, toen de grijze vorstin hen aansprak. „Of ze niet binnen het hek wilden spelen?" was de vraag aan de kleuters, „daar lag nog véél meer sneeuw!" Het bleek een zoveel voorkomend feit te zijn, dat kinderen op uitnodiging van de Koningin-Moeder in de paleistuin kwamen spelen, of op limonade door deftig aandoende lakeien werden ge- traoteerd, dat geen der bewoners van Soestdijk of Baarn dat nog iets bij zonders vond. Kinderen waren er haast iedere dag binnen en buiten de muren van het den de beelden op, die ons nationale leven in die jaren zo sterk beheersten. Ik dacht aon 31 januari 1938, toen aan alle spanning een eind was gekomen. Een stroom van vreugde brak los: er was een Prinses geboren! „God heeft het goed met ons gemaakt", zeide dc bejaarde ds. Weiter, de hofprediker in die dagen. Want was er ook niet ge weest die donkere 29ste november 1937, toen Prins Bernhard bij een auto-ongeluk op de Muiderstraatweg ernstig werd gewond? In die dagen was er een tastbare angst bU ontel- baren. „God heeft het goed met ons ge maakt". Die woorden heb ik nog eens gelezen. Zij waren geborduurd op een fluwelen lapje, dat keurig in een lijstje was vervat, het ingelijste lapje stof hing aan de muur van een klein kamertje in 's-Gravendeel. Hoog stond het water in dat huisje, waarvan de zes bewoners in de rampnacht van 1 februari 1953 allen de dood hadden gevonden Ik moet denken aan die niet te tellen mensen, die op die 31ste januari 1938 door de straten hadden gehost of 's-avonds, tot diep m de nacht, op plei nen hadden gedanst en enkele jaren later door een wrede bezi tter naar con centratiekampen of gaskamers werden gevoerd MAAR de blijheid te Soestdijk keerde terug, toen op 13 april 1937 Prinses Ju Diana en Prins Bernhard' er hun intrek namen. Een dankbaar volk bood het Prinselijk paar een geheel gerestau reerde woning aan Met een van ontroe ring trillende stem zei de Kroonprinses, die toen als getrouwde vrouw, de zo ver trouwde drempel van het witte huis oversohreed tot haar man: „Je kunt Je niet voorstellen, hoe gelukkig ik mij voel, dit huis thans het onze te mogen weten". Heel wat keren heeft Prinses Juhana in die eerste dagen, geheel al leen. door de gangen en vertrekken ge dwaald. zoekend naar plekjes en plaat sen. die haar herinnerden aan andere gelukkige dagen, vroeger, toen groot moeder nog leefdeHoeveel malen zullen wij in die jaren, vlak voor de Tweede Wereldoorlog niet voor het hek van het witte paleis hebben gestaan? Met een gevoel van oprecht meeleven met het geluk van twee jonge mensen, met hoop in onze harten? In januari 1938 was er geen werkelijke Nederlander, die niet deelde in de span ning, die er binnen de muren van het voornaamste Hollandse huis heerste. Die spanning was al maanden tevo ren geboren, toen Prinses Juliana voor de radio, zulks naar aanleiding van de ter ere van haar en haar gemaal in Amsterdam georganiseerde feestelijkhe den. zeide: „Nooit had iets mij kunnen weerhouden, alle delen van het pro gramma mee te maken, waren het niet op zichzelf verheugende gezond heidsredenen geweest, die U zeker zult willen verstaan en billijken. God heeft het goed gemaakt jr AN die woorden heb ik gedacht, ZA toen ik voor het paleis SoestdUk stond. In mijn herinnering doem-

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5